פתיחת תפריט נגישות
גישה מהירה לדף הבית

דיכאון - טיפול טבעי

עודכן בתאריך 18/09/2023

תסמינים | גורמים | אבחנה | טיפול קונבנציונאלי | טיפול טבעי | תזונה | צמחי מרפא | שמנים אתריים | תוספי תזונה | גוף-נפש | מחקרים

דיכאון הינו הפרעה נפשית המאופיינת בתסמינים כגון תחושת עצב עמוק, ייאוש, מצבי רוח ואובדן עניין הנמשכים לאורך זמן. דיכאון יכול להופיע ברמות שומנות ולנוע בין קל ומתון ועד בינוני וחמור.

עוצמת הדיכאון משפיעה על חומרת התסמינים, היכולים להתבטא ברובד הרגשי, הפיזי, המחשבתי או העצבי. 

כל אחד מרבדים אלו יכול גם להשפיע על הדיכאון ולגרום לירידה משמעותית באיכות חייו של האדם ובתפקודו היומיומי.

דיכאון הוא אחת מהפרעות הנפש השכיחות ביותר. לפחות 17% מהאנשים יאובחנו כסובלים מדיכאון כקליני בזמן כלשהו מחייהם, ובכל זמן נתון סובלים ממנו כ-5% מהאוכלוסייה. 

נתונים אלו כוללים רק את הדיכאון הקליני ואינם כוללים צורות מתונות יותר של דיכאון אשר לא עומדות בכל הקריטריונים של האבחון הרישמי. 

 

תסמינים של דיכאון:

תסמינים רגשיים- תחושת מועקה, עצב, ייאוש, רגזנות, מצבי רוח משתנים, בכי, מופנמות,

אפאטיות, הרגשת חוסר אונים, תחושת ריקנות וכד'.

תסמינים פיזיים- הפרעות שינה, אובדן תיאבון או תיאבון מוגבר (עלייה או ירידה במשקל), עייפות,

הפרעות בתפקוד מערכת העיכול (כגון עצירות או שלשול), ירידה בחשק המיני וכד'.

תסמינים מחשבתיים- ערך עצמי נמוך, ירידה בכושר הריכוז והזיכרון, מחשבות אובדניות, 

מחשבות טורדניות על כישלונות, פסימיות, קושי בקבלת החלטות, הססנות, תפיסת עולם קודרת וכד'.

 

 

גורמים לדיכאון:

הגורמים לדיכאון יכולים להיות פסיכולוגיים או ביולוגיים. בין הגורמים ניתן למצוא: 

 • נטייה תורשתית.
 • מבנה אישיות.
 • טראומות/משברים (כגון מוות של קרוב, פיטורים, תקיפה מינית, פרידות וכד').
 • רמה סוציו-אקונומית נמוכה.
 • שימוש בסמים.
 • חסרים תזונתיים (כגון ויטמיני B).
 • שינויים בפעילות כימיקלים במוח (כגון סרוטנין, נוראדרנלין ודופמין).
 • חוסר איזון הורמונלי (כגון דכאון לאחר לידה).
 • מחלות כרוניות (כגון איידס, סרטןמחלות אוטואימוניות וכד').
 • תרופות (כגון תרופות ליתר לחץ דם).

 

 

אבחנה של דיכאון:

ישנן רמות שונות לדיכאון ולכן קיימת חשיבות רבה לאבחון סוג הדיכאון. 

אבחנה מבדלת מבוצעת על ידי איש מקצוע כגון פסיכולוג או פסיכיאטר ובאמצעות רשימה של קריטריונים המופיעים בספר האבחנות הפסיכיאטרי – (DSM (Diagnostic and Statistical Manual of mental disorders או בספר האבחון של ארגון הבריאות העולמי, ה-(ICD (International Classification of Diseases.

בדיקות נוספות מתבצעות במידה וקיים חשד לגורם פיזי. הבדיקות כוללות: בדיקות הורמונליות, ספירת דם ובדיקת EEG (בדיקת הפעילות החשמלית במוח). 

 

 

טיפול קונבנציונאלי בדיכאון:

הטיפול הקונבנציונאלי המקובל כיום הוא שילוב של טיפול פסיכולוגי יחד עם נטילת תרופות נוגדות דיכאון. 

הטיפול הפסיכולוגי כולל – טיפול קוגנטיבי (שינוי הלך המחשבה) או טיפול פסיכודינמי (מציאת הסיבות לדיכאון).

הטיפול התרופתי כולל - 

 • נוגדי דיכאון ממשפחת (SSRI (Selective Serotonine Reuptake Inhibitor – קבוצת התרופות הנפוצה ביותר לשימוש. התרופות חוסמות את הספיגה המחודשת של סרוטנין במרווח הבין סינפטי (המרווח שבין העצבים) ובכך מעלות את רמתו בתאים. דוגמא לתרופות מסוג זה: (Fluoxetine (Flutine, Prozac, Prizma או (Paroxetine (Seroxate, Paxxet או (Escitalopram (Cipralex, Esto או (Citalopram (Recital, Cipramil או (Sertaline (Lustral, Serenada או (Fluvoxamine (Favoxil
 • נוגדי דיכאון ממשפחת (SNRI (Serotonine-Norepinephrine Reuptake Inhibitor – שימוש בתרופות אלו נעשה במידה ואין שיפור לאחר טיפול בתרופות מסוג SSRI. תרופות אלו חוסמות את הספיגה המחודשת של סרוטנין ונוראפינפרין במרווח הבין סינפטי ובכך מעלות את רמתם בתאים. דוגמא לתרופות מסוג זה: (Mirtazapine (Miro, Remeron.
 • נוגדי דיכאון טריציקליים ממשפחת (TCA (Tricyclic Antidepressant – תרופות מ"הדור הישן" של נוגדי הדיכאון. תרופות אלו מדכאות את המערכת העצבית, מונעות ספיגה מחודשת של סרוטנין ונוראדרנלין ומפחיתות פעילות של אצטיל- כולין (מוליך עצבי). תופעות הלוואי של תרופות אלו בעיתיות (הפרעות קצב לב, הגדלת לחץ תוך עיני, פרכוסים ועוד) ולכן השימוש בהם נעשה לעיתים רחוקות. דוגמא לתרופות מסוג זה: (Amiriptyline (Elatrol, Elatrolet או (Doxepin (Gilex או (Nortriptyline (Nortylin
 • מעכבי מונאמין אוקסידאז ממשפחת ה- (MAO-I (Monoamine Oxidase Inhibitors – תרופות אלו מעכבות אנזימים המשמשים כזרז בתהליכי חמצון של מונואמינים (מוליכים עצביים כגון סרוטנין, דופמין ונוראדרנלין) ובכך תורמות להעלאת רמתם בתאים. עם זאת, האנזים משפיע גם על חילוף חומרים של חומר הקרוי טירמין (קיים במזונות כגון גבינות, נקניקים, יין אדום, שוקולד וכד'), השפעה שיכולה לגרום לתופעות בריאותיות חמורות, לכן נטילת התרופה דורשת הגבלות תזונתיות. מסיבה זו ומכיוון שתרופות ממשפחת ה- SSRI יעילות יותר לטיפול נגד דיכאון, תרופות אלו (MAO) נמצאות בשימוש לעיתים נדירות. דוגמא לתרופות מסוג זה: (Phenezine (Nardil.
 • טיפול בנזע חשמלי הקרוי (ECT (Electro Convulsive Therapy – טיפול הנעשה תחת הרדמה מלאה ומשמש במקרים קשים של דיכאון, סכיזופרניה, מאניה או הפרעה דו-קוטבית. הטיפול כולל הצמדת אלקטרודות לראש המטופל והזרמת זרמים חשמליים אל תוך מוחו. זרמים אלו גורמים לפעולת פירכוס. פעולה זו גורמת לשיפור מצב הרוח על ידי העלאה של פעילות גלי המוח האיטיים ושינויים ביו-כימיים המיוחסים גם לתרופות נוגדות הדיכאון. השלכות הטיפול כוללות בדרך כלל בלבול ואיבוד זיכרון לטווח קצר. הטיפול נערך בסדרות הנמשכות בין 6 ל- 20 טיפולים (בהתאם לתגובת המטופל) הנערכים בתדירות של פעמיים עד שלוש פעמים בשבוע. לטיפול זה אחוזי הצלחה גבוהים (למעלה מ 80%) אך בשל התדמית הקשה של הטיפול ואופן הצגתו בתקשורת קיימת רתיעה משימוש בו. 
 • רמוטיב (Remotiv) – תרופה המורכבת מתמצית הצמח היפריקום (פרע מחורר). לקבלת התרופה יש צורך במרשם רופא משפחה. הצמח עצמו מותר לשיווק בארץ בבתי מרקחת בלבד עקב תגובות הדדיות עם תרופות רבות אך התרופה נמצאת כיום בשימוש נרחב במקרים של דיכאון קל עד בינוני, במינון של בין 250 ל-1000 מ"ג ליום. הסיבה לתגובות ההדדיות עם התרופות היא היחס בין מרכיבי הצמח hyperforin ו hypericin. כאשר hyperforin הוא הגורם העיקרי לאינטראקציות עקב אינדוקציה של אנזימי הציטוכרוֹם בכבד, בייחוד 4A3. ככל שאחוז ה - hyperforin בתכשיר קטן יותר כך יורד הסיכון לאינטראקציות. תכשיר המיוצר כתרופה נמצא תחת פיקוח לרמות hyperforin וכתוצאה מכך בטוח יותר בהשוואה לצמח עצמו, בו לא ניתן לחזות מראש את רמות ה hyperforin ואת התגובה הצפויה כתוצאה מכך). 

 

טיפול טבעי בדיכאון 

 

בשנים האחרונות חלה עלייה משמעותית במספר מקרי הדיכאון. 

אורח חיים לקוי הכולל קצב חיים מהיר, תחרותיות, תזונה מהירה וקלוקלת, מתח מתמשך ועוד, משמשים ככל הנראה כזרז להתפתחות הדיכאון. 

הטיפול הטבעי בדיכאון מתמקד בהשבת האיזון הנפשי והפיזי של המטופל והקניית כלים לאורח חיים בריא יותר, תוך מתן דגש על השבת האיזון במערכות הגוף השונות ובפרט במערכת העצבים. 

הטיפול הטבעי יכול לפתור או לסייע רבות בפתרון הבעייה. 

בסקירת המחקרים בהמשך ניתן למצוא ראיות קליניות רבות ליעילותם של צמחי המרפא ותוספי התזונה לטיפול בדיכאון כמו גם על חשיבותה של התזונה למצב הרוח באופן כללי.

עם זאת, במידה והדיכאון חמור יש צורך בטיפול פסיכיאטרי ו/או תרופתי בו יכול הטיפול הטבעי לשמש כתומך בלבד. 

הטיפול הטבעי כולל בעיקר חיזוק, תמיכה ושמירה על תפקוד תקין של המערכת העצבית על ידי מתן צמחי מרפא (נוגדי דיכאון, מאזנים וממריצים) תפריט תזונה עשיר ומאוזן (בעיקר ויטמיני B, חומצות שומן חיוניות מסוג אומגה 3, מזון מלא וחומצות אמינו), תוספי תזונה (להשלמת חסרים), שימוש בטכניקות הרפיה (טיפולי מגע, יוגה, תרגילי נשימות, דמיון מודרך, מדיטציות וכד') והמלצות לביצוע פעילות גופנית מתונה וקבועה אשר משפרת את התחושה הכללית, שוֹמרת על תקינות מערכות הגוף, תורמת לעלייה במצב הרוח (מעלה רמות של אנדורפין- הורמון המשרה תחושת רגיעה), מסייעת להגברת זרימת דם ומשחררת מתחים ולחצים.

 

תזונה לטיפול בדיכאון:

מחסור ברכיבים תזונתיים עלול להחריף ואף לגרום לדיכאון. על מנת שמערכת העצבים כמו גם מערכות הגוף האחרות יתפקדו באופן מיטבי מומלץ להקפיד על תפריט מאוזן המכיל כמויות נאותות של ויטמינים בעיקר מקבוצת ויטמיני B  למידע השלם למנויים

להלן רשימת המלצות תזונתיות, מסודרות לפי סדר חשיבות. למידע השלם למנויים

 

צמחי מרפא לטיפול בדיכאון:

ישנם שני סוגי דיכאון- דיכאון "שקט" בו אנשים נוטים להסתגר ודיכאון "עצבני" הכולל תסמינים של אי-שקט ועצבנות. בחירת צמחי המרפא תתחשב כמובן בנתונים אלו כמו גם באופיו של המטופל ובבעיות נוספות אם ישנן כאלה. צמחי המרפא החשובים ביותר לטיפול בדיכאון הם   למידע השלם למנויים

 

אסטרטגיה טיפולית וצמחי מרפא אפשריים לטיפול בדיכאון:

רשימת צמחי המרפא הרלוונטיים ביותר, לפי קטגוריות פעילות  למידע השלם למנויים

 

פורמולות לטיפול בדיכאון:

הטיפול בצמחי מרפא נבנה על פי צרכיו הפרטניים של המטופל ובהתאם לתשאול ולתוצאות הבדיקות הרפואיות תוך התחשבות בגורמים אישיים כגון: עודף/חוסר, קור/חום, יובש /לחות, מצב נפשי ופיזיולוגי. מומלץ לגשת למטפל מוסמך אשר ידע להתחשב בגורמים השונים ולהתאים למטופל את צמחי המרפא באופן פרטני. 

הפורמולות המופיעות להלן הן להדגמה בלבד.

 

פורמולה לטיפול בדיכאון "עצבני", בנוזל:

 

30% Hypericum perforatum
   
 

הפורמולה המלאה זמינה למנויים

 

 

מינון: 5-10 מ"ל, 3 פעמים ביום

 

פורמולה לטיפול בדיכאון "שקט", בכמוסות:

 

100mg Eleutherococcus senticosus
 

 

הפורמולה המלאה זמינה למנויים

 

מינון: 1-2 כמוסות X 3 ביום


שילוב של צמחי מרפא ותרופות לטיפול בדיכאון:

אין מניעה בשימוש בצמחי מרפא לצד תרופות לטיפול בדיכאון אולם באם כבר קיים שימוש בתרופות נוגדות דיכאון יש להיזהר   למידע השלם למנויים

 

תוספי תזונה לטיפול בדיכאון:

בחלק זה מפורטים תוספי התזונה המתאימים ביותר לטיפול בדיכאון והמינון הרצוי של כל תוסף.  למידע השלם למנויים

 

שמנים אתריים לטיפול בדיכאון:

כחלק מהטיפול הטבעי בדיכאון, אפשר ומומלץ להשתמש בשמנים אתריים, הן בעיסוי והן בהדפה במבער.
השמנים האתריים שנבחר הם למידע השלם למנויים

 

היבטים של גוף נפש בדיכאון:

הכחשה והזרה של רגשות, רצונות ומאוויים.
בניגוד לגישה הרפואית, הגורסת כי דיכאון הוא מצב רגשי הנגרם מחוסר איזון כימי במוח, מבחינת הגישה ההוליסטית למידע השלם למנויים

 

מחקרים על דיכאון ורפואה טבעית:

בחלק זה תמצאו סקירות מחקרים על תזונה, צמחי מרפא ותוספי תזונה לטיפול בדיכאון.  למידע השלם למנויים

 


דוגמא לדף מידע מלא

לרכישת מנוי  |  כניסת מנויים

חזרה לתחילת העמוד

חזרה לעמוד הקודם