פתיחת תפריט נגישות
גישה מהירה לדף הבית

שוש קירח - Glycyrrhiza glabra

עודכן בתאריך 20/04/2020

Licorice - Gan cao


משפחה בוטנית: פרפרניים – (Fabaceae (Leguminosae

חלק הצמח | איכויות | רכיבים פעילים | פעילות רפואית | התוויות | מינונים | רגישות | תופעות לוואי | 

מינון יתר | אזהרות | התוויות נגד | רעילות | אינטראקציות | הריוֹן | הנקַה | מחקרים ומנגנונים

 

השם Glycyrrhiza מקורו ביוונית ומשמעותו "שורש מתוק".

הטעם המתוק של השורש נובע מהרכיב הפעיל glycyrrhizin.

השימוש הרפואי בצמח הוא עתיק יומין ושורשיו מתפרשים מתרבויות המזרח הקדום (אשור ומצריים) והרחוק (הודו וסין), ועד יוון ורומי וערש התרבות האירופית. 

עקב מתיקותו, נעשה בו שימוש נרחב במזון (במיוחד מגדנות) ובמוצרי טבק.

שוש קירח הינו צמח רב-שנתי עשבוני, בעל קנה-שורש עבה ומסועף.

מוצאו של השוש בדרום-מזרח אירופה ובדרום-מערב אסיה. צומח גם בישראל.

שוש קירח מותר לשיווק בישראל, אך משרד הבריאות מגביל את צריכתו ללא יותר מ-100 מ"ג חומצה גליצריזית (glycyrrhizic acid) ליום.

 

הפרמקופיאות הבריטית והסינית מציינות שימוש אפשרי גם במינים G. uralensis ו-G. inflate.

מונוגרף זה מתייחס למין G. glabra בלבד.

 

חלק הצמח בשימוש

שורש.

 

איכויות

טמפרטורה: ניטראלי.

לחות: לח (אך אינו גורם לעודף לחות).

טעם: מתוק.

 

רכיבים פעילים עיקריים

סאפונינים טריטרפנואידים*, פלבונואידים 1-1.5% (glabrone, glabridin, isoliquiritin, rhamnoliquiritin, liquiritin), סטרולים (beta-sitosterol ,stigmasterol), קומרינים (umbaelliferone, glycocoumarin), חומצות שומן, פוליסכרידים (arabinogalactans).

 

*הרכיבים הפעילים העיקריים בשוש קירח הם סאפונינים טריטרפנואידים, הידועים בשם גליצריזין (glycyrrhizin), המופיע כמלחים של חומצה גליצריזית (glycyrrhizic acid) וחומצה גליצריזינית (glycyrrhizinic acid). תרכובות אלו הינן גליקוזידיות ומופיעות בצמח בדרך-כלל בריכוז של 2%-6%, אולם עשויות להגיע עד ריכוז של 15% (כתלות במקום ובתנאי הגידול).

בנוסף, קיימות שתי חומצות אגליקוניות הקרויות חומצה גליצרטית (glycyrrhetic acid) או חומצה גליצריטינית (glycyrrhetinic acid). אלו מצויות בצמח בריכוז של 0.6%-2.2%.

 

פעילות רפואית
משקם אדרנל, מעלה לחץ דם, נוגד עווית שרירים, נוגד דלקת, נוגד חמצון, משקם/מזין רקמות ריריות, נוגד עווית מערכת העיכול, משלשל עדין, מגן כבד, תומך בירידה במשקל, מוריד רמות כולסטרול/שומנים בדם, מגביר שריפת שומנים, מוריד רמות סוכר בדם, נוגד קרישה, משפר גמישות כלי דם, נוגד סרטן, מכייח מרכך, נוגד שיעול, מקדם אסטרוגן, מאזן/מזין מערכת הורמונלית (נשים), נוגד וירוסים, נוגד חיידקים, נוגד פרזיטים, משפר זיכרון, מרגיע, נוגד דיכאון, נוגד פרכוסים. 
*העדויות לגבי הפעילויות הרפואיות מוצגות בסעיפי מנגנוני פעולה, כאן.

 

התוויות

התוויות מגובות במחקרים קליניים*:
מחלת אדיסון, כיב פפטי, גסטריטיס, הפרעות עיכול, תסמונת המעי הרגיש, אפטות, סוכרת, השמנת יתר, הפטיטיס ויראלית (דלקת כבד נגיפית), כבד שומני, הרפס סימפלקס, שפעת, אסתמה, שחלות פוליציסטיות, תסמונת גיל המעבר, היפרפרולקטינמיה, ילפת שטוחה (ליכן פלנוס). 
התוויות המגובות במחקרי מעבדה ובעלי חיים*:
הרפס זוסטר, איידס, שיעול, אלרגיות, מחלות מעי דלקתיות (IBD), דלקות בדרכי השתן, דמנציה ואלצהיימר, הפרעות זיכרון, דיכאון, חרדה, הפרעות שינה, אפילפסיה.
התוויות נוספות אשר עדיין לא קיימות להן ראיות מחקריות:
ברונכיטיס, אקזמה, עצירות.
*סיכום המחקרים נמצא כאן.

 

**שוש קירח משולב בפורמולות רבות, במינונים תת קליניים, על מנת להרמן את איכויות הפורמולה, ללחלח ו/או ליצור חיץ בין רכיבים פעילים אשר עלולים להתנגש (כגון טאנינים ואלקלואידים, או מוצילאגים יחד עם צמחים הממוצים באחוז גבוה של אלכוהול), כמו גם כדי להגן על ריריות מערכת העיכול מפני צמחים מסויימים.

 

מינונים

תמצית נוזלית בריכוז 1:3, 30% אלכוהול –5-15 מ"ל ביום.

תמצית נוזלית בריכוז 1:1, 30% אלכוהול – 2-6 מ"ל ביום.

תמצית יבשה בריכוז 10:1 – 150-450 מ"ג ביום.

מרתח – 3-12 גרם ביום.

בפורמולה –10%-30%.

 

תמציות נטולות גליצריזין (Deglycyrrhizinated Licorice Extract):

תמצית נוזלית DGL, תלוי בריכוז, מינון השווה ל- 1.2-4.8 גרם צמח ביום.

תמצית יבשה DGL בריכוז 1:1 – 1.2-4.8 גרם ביום.

תמצית יבשה DGL בריכוז 4:1 (ללעיסה) – 900-1200 מ"ג ביום.

 

רגישות

קיים דיווח מקרה יחיד(163) על הרבליסטית קלינית בת 33 שפיתחה אסתמה בעקבות חשיפה תעסוקתית חוזרת לאבקת שורש הצמח במשך 4-5 שנים. הרגישות הספציפית לשוש קירח אומתה במבחן אתגור שאיפתי, אך בתבחין עורי נצפתה רגישות אלרגית לצמחים נוספים שאליהם נחשפה במקום העבודה כגון אכיניצאה, סרפד, כשותית וגדילן מצוי.
קיימים שלושה מקרים המתועדים בספרות לתגובה אלרגית עורית בעקבות מריחה חיצונית של קרם שיקומי המכיל תמצית שוש קירח (בריכוז 1%)(164) או קרמים להבהרת העור המכילים את הרכיבים הפלבונואידים של הצמח(165). יש לציין כי מקרים אלה נחשבים נדירים ביותר, וישנן עדויות מחקריות רבות להשפּעתו נוגדת האלרגיה ונוגדת האסתמה של הצמח.

 

תופעות לוואי

תופעות לוואי הנגרמות מצריכת שוש קירח או מצריכת הרכיב הפעיל גליצריזין נצפו לאחר שימוש ממושך (מעל 6-8 שבועות) ובמינונים גבוהים של החומר הפעיל.

קיים הבדל בין צריכת הצמח השלם לבין צריכת הרכיב הפעיל (בדרך כלל בממתקי שוש).

בכל מקרה, תופעות הלוואי נעלמות עם הפחתת המינון או הפסקת צריכה של השוש(1,2).

תופעות הלוואי עלולות לכלול למידע השלם למנויים

 

צריכת הצמח השלם

סקירה(166) שיטתית ומטא אנליזה (2017) בחנה את השפּעת הנטילה של שורש שוש קירח על לחץ הדם, רמת האשלגן בדם ופעילות רנין אלדוסטרון. בסקירה נכללו 18 מחקרים ובהם 337 נבדקים, והתנאי להכללה במטא אנליזה היה מינון נטילה יומי של 100 מ"ג גליצריזין לפחות בקבוצות ההתערבות (לא ידועים פרטים לגבי משך ההתערבות). נצפתה למידע השלם למנויים

מחקרים ודיווחי מקרה שונים מרמזים כי הנטייה לסבול מתופעות הלוואי שכיחה יותר בקרב למידע השלם למנויים

ניסיון קליני רב שנים בשימוש בשוש קירח מלמד על טווח רגישות מאוד רחב. ישנם אנשים רגישים החווים תופעות לוואי מינוריות גם בנטילה של מינונים נמוכים ולעומתם אנשים אשר גם במינונים גבוהים (15 גרם ויותר ליום) אינם חווים כל השפעה שלילית.

סקירה ספרותית משנת 1993 מצביעה על טווח רגישות רחב; נצפו תופעות לוואי בצריכה יומית של למידע השלם למנויים

שימוש ממושך בשוש קירח(2) עלול לגרום לתסמונת למידע השלם למנויים

 

צריכת ממתקי שוש

קיימים דיווחים אודות הופעת למידע השלם למנויים

 

מינון יתר

מינון יתר של שוש קירח עלול לגרום ללמידע השלם למנויים

 

 

אזהרות וצעדי מנע

שימוש ארוך טווח – ועדת הצמחים הגרמנית (The Commission E) ומקורות נוספים(3,10,53-55) מזהירים מפני למידע השלם למנויים

 

התוויות נגד

שוש קירח אסור לשימוש באנשים הסובלים מ למידע השלם למנויים

 

רעילות

מאמר סקירה (יולי, 2016)(156) שסקר דיווחים על רעילות לכבד בעקבות שימוש בצמחים הנהוגים ברפואה הסינית בין השנים 2009-2014 בסינגפור, דווח על למידע השלם למנויים

 

 

תגובות הדדיות עם תרופות / צמחי מרפא / תוספי תזונה

 

חילוף חומרים תרופתי

בשני מחקרים קליניים שונים, בהם השתתפו בסה"כ 34 נבדקים אשר צרכו 300 מ"ג גליצריזין ביום (שווה ערך ל-2-15 גרם צמח שלם) למשך שבועיים, נצפתה למידע השלם למנויים

 

תרופות וחומרים העלולים לגרום לאובדן אשלגן (משתני לולאה, תיאזידים, משלשלים)למידע השלם למנויים

 

תרופות להורדת לחץ דם (שאינן משתנות) - למידע השלם למנויים

 

גליקוזידים קרדיאליים ותרופות להסדרת קצב הלב (Digoxin) - למידע השלם למנויים

 

תרופות מדכאות חיסון (Methotrexate, Cyclosporine, Sirolimus) - למידע השלם למנויים

 

Aspirin ותרופות אחרות ממשפחת ה-NSAID's - למידע השלם למנויים

 

קורטיקוסטרואידים - למידע השלם למנויים

 

גלולות למניעת הריון - למידע השלם למנויים

 

תרופות נוגדות קרישה (Warfarin) - למידע השלם למנויים

 

טסטוסטרון - למידע השלם למנויים

 

אינסולין (Insulin) - למידע השלם למנויים

 

תרופות סותרות חומצה (לטיפול בכיבים) - למידע השלם למנויים

 

תרופות משתנות שאינן גורמות לאיבוד אשלגן (Spironolactone) - למידע השלם למנויים

 

אנטיביוטיקה - למידע השלם למנויים

 

טיפול אנטי-ויראלי (Interferon) - למידע השלם למנויים

 

תרופות אנטי ויראליות לטיפול בהפטִיטיס (Ribavirin) - למידע השלם למנויים
 

אקמול (Acetaminophen) - למידע השלם למנויים

 

תרופות מעכבות MAO - למידע השלם למנויים

 

תרופות אנטי-פסיכוטיות (Risperidone) - למידע השלם למנויים

 

תרופות וצמחים נוגדי חַרדה (Alprasolam, Valerian) - למידע השלם למנויים

 

כימותרפיה - למידע השלם למנויים

 

טמוקסיפן - למידע השלם למנויים

 

בּרזל - למידע השלם למנויים

 

הריון

מוטב להימנע משימוש בשוש קירח במהלך תקופה זו(3,10,34,53-55,137), במיוחד בצריכה נרחבת(1,2) ובהריונות בסיכון(33), זאת עקב השפעה אמנוגוגית(138), הפרעה אפשרית במטבוליזם של סטרואידים(139-144) ופעילות פיטואסטרוגנית(108,109).

אם נדרש שימוש בשוש קירח במהלך ההריון, יש לעשות כן לתקופה מוגבלת בלבד ובמינונים נמוכים, לא יותר מ-3 גרם שורש שוש ביום(2).

במחקרים שונים, נשים שצרכו יותר מ-500 מ"ג גליצריזין בשבוע נמצאו בסיכון גדול יותר ללידה מוקדמת(145,146). סקירה שנערכה באיטליה העלתה כי נשים בהריון אשר צרכו שוש קירח באופן קבוע נמצאו בסיכון גבוה יותר (35.7%) להפלות, בעיקר בחודש הרביעי והחמישי להריונן. נצפתה גם עליה של 16% בשיעור הלידות המוקדמות לעומת נשים שלא צרכו שוש(147).

כמו כן, צריכה גבוהה של גליצריזין בהריון (מעל 500 מ"ג בשבוע) קשורה בסיכון גבוה יותר להתבגרות מינית מוקדמת וליקויים בתפקוד הקוגנטיבי של הילדים:
במחקר עוקבה(155) שנערך בפינלנד (2017) נכללו 378 ילדים שנולדו בשנת 1998 ונבדקו בגיל 12.5 בממוצע. נמצא כי בנות שנחשפו לרמת גליצריזין גבוהה בהריון (מעל 500 מ"ג בשבוע) היו גבוהות יותר ובעלות משקל ו- BMI גבוהים יותר וכן היו בעלות נטייה להתפתחות מינית מוקדמת יותר. בנוסף, בנים ובנות שנחשפו לרמת גליצריזין גבוהה היו בעלי ציוני IQ נמוכים ב-7 נקודות בממוצע, היו בעלי זיכרון פחות טוב והיו בסיכון גבוה פי 3.3 להפרעות קשב וריכוז בהשוואה לילדים שנחשפו לרמת גליצריזין נמוכה מ-249 מ"ג לשבוע. לא נמצא קשר בין צריכת שוש קירח לבין רמות הקורטיזול.

צריכת שוש בהריון במינונים השווים או גבוהים מ-500 מ"ג גליצריזין לשבוע מקושרת גם לצמצום כישורים מילוליים (verbal), תפיסה חזותית-מרחבית (visuospatial) וזיכרון סיפורי (narrative) בילדים בני 8 שנים (בהשוואה להריונות בהם לא נצרך שוש כלל, או לא יותר מ-249 מ"ג גליציריזין בשבוע). בילדים אלו נמצאו גם בעיות ריכוז, אגרסיביות (תוקפנות) ואי-ציות לחוקים, ככל הנראה בעקבות חשיפת יתר לגלוקוקורטיקואידים ברחם(148). במחקר עוקב נמצאו רמות גבוהות של קורטיזול ברוק של אותם ילדים שנחשפו לרמות גבוהות של גליצריזין ברחם(149).

 

הנקה

שוש קירח אפשרי לשימוש בהנקה(1,2).

יחד עם זאת, על פי מקור בודד, מוטב להימנע משימוש ממושך ו/או ממינונים גבוהים, זאת עקב חשש מהשפעה על חילוף החומרים ההורמונלי של התינוק היונק (רמת קורטיזול בדם וכדומה)(10).

 

מחקרים ומנגנונים
הקדמה | השפעות מערכתיות | מחלות ותסמינים במערכת העיכול | סוּכרת, השְמנת יתר והתסמוֹנת המטבולית | מחלות כבד | הגנה על הלב וכלי הדם | סרְטן | מחלות עור | מחלות ותסמינים במערכת הנשימה | פריון האישה והשפעה על הורמוני המין הנשיים | בריאות העצם | פריון הגבר והשפעה על הורמוני המין הגבריים | דלקת חניכיים ועששת | ויסות חיסוני ופעילות נוגדת דלקת | מחלוֹת זיהומיות | תפקוד קוגניטיבי עצבי

 

הקדמה

מספר המחקרים הקליניים שנערכו על שוש קירח הוא רב ועוסק בהשפעות שונות של הצמח. בהמשך נסקור את מרבית המחקרים הקליניים לפרוטרוט אולם על מנת להקל על הקוראים, ריכזנו תחילה את עיקרי הממצאים.

 

השפעות מערכתיות - ההשפעות הכלל מערכתיות של שוש קירח לרבות פעילותו האדפטוגנית והשפּעתו על חילוף החומרים, על מאזן האלקטרוליטים ולחץ הדם, על פעילות הורמוני המין ועל הפעילות החיסונית הן פועל יוצא של מעורבות הצמח ורכיביו הטריטרפנואידים (גליצריזין, חומצה גליצריטינית) במסלולי הייצור של הורמונים סטרואידים בבלוטת יותרת הכליה. השפעות אלה הנובעות מהדמיון המרחבי של הרכיבים הטריטרפנואידים להורמונים סטרואידים אנדוגניים וזיקתם לקולטנים גלוקוקורטיקואידים ומינרלוקורטיקואידים, הן גם המקור לתופעות הלוואי למידע השלם למנויים

 

מחלות ותסמינים במערכת העיכול – מספר לא מבוטל של מחקרים קליניים תומך ביעילות של שוש קירח (כמיצוי הצמח השלם או כ-DGL) הניתן לבדו או בשילוב עם צמחים ותרופות (טיפול אנטיביוטי משולש לטיפול בזיהום הליקובקטר פילורי, סותרי חומצה), בשימוש פנימי ובשימוש חיצוני (במקרה של אפטות ופיסורות) בטיפול למידע השלם למנויים

 

סוּכרת, השְמנת יתר והתסמונת המטבולית - בשנים האחרונות הצטבר גוף מחקרים קליניים ופרה קליניים העוסק בהשפעות של מיצויי שוש קירח דלים בגליצריזין, המבוססים לרוב על הרכיבים הפלבונואידים של הצמח, על הרכב הגוף, ובאופן ספציפי על יעילות הטיפול בהשמנת יתר ובתסמונת המטבולית. מבחינת המחקרים עולה כי תוספי שוש קירח נטולי גליצריזין (שנמנעים לתתו בגלל השפּעתו על עליית לחץ הדם של הנבדקים) יעילים למידע השלם למנויים

 

מחלות כבד – שני מחקרים שבהם שוש קירח ניתן פומית בשילוב עם צמחים ורכיבים נוספים, ותשעה מחקרים קליניים ושני מחקרי עוקבה שבהם תכשיר גליצריזין (בתוספת חומצות האמינו גליצין וציסטאין) ניתן בעירוי לבדו או בשילוב עם אינטרפרון הדגימו יעילות מסוימת בטיפול ב למידע השלם למנויים

 

הגנה על הלב וכלי הדם - שלושה מחקרים קליניים הדגימו יעילות מובהקת של תמצית שוש קירח נטולת גליצריזין במניעה ובטיפול בטרשת עורקים ובגורמי סיכון לתחלואה קרדיווסקולרית הודות ל למידע השלם למנויים

 

סרְטן – מספר המחקרים הקליניים העוסקים בטיפול בסרטן באמצעות שוש קירח למידע השלם למנויים

 

מחלות עור – קומץ מחקרים קליניים מלמד על פוטנציאל יעילות של שוש קירח לבדו או בשילוב עם תרופות וצמחים נוספים, לרוב בשימוש חיצוני, בטיפול בבעיות עור שונות וביניהן אקנה, דלקת עור אטופית, פסוריאזיס, מלזמה (היפרפיגמנטציה נרכשת) וילפת שטוחה (ליכן פלנוס), למידע השלם למנויים

 

מחלות ותסמינים במערכת הנשימה – מספר מחקרים הדגימו השפעה של שוש קירח (הניטל בגרגור או בבליעה) ב למידע השלם למנויים

 

פריון האישה והשפעה על הורמוני המין הנשיים – מחקרים קליניים מעידים על יעילות תמציות שוש קירח הניטלות לבדן או בשילוב עם צמחים נוספים בהפחתת תסמינים למידע השלם למנויים

 

בריאות העצם - השפּעת שוש קירח על בריאות העצם ועל מטבוליזם של סידן בעצמות קשורה להשפעותיו על ייצור הורמונים סטרואידים. כך נמצא כי בקרב נשים שנטלו מיצוי שוש קירח, נצפתה הפחתה בפעילות האנדרוגנית שהובילה לירידה ב למידע השלם למנויים

 

פריון הגבר והשפעה על הורמוני המין הגבריים – ממחקרים קליניים עולה כי חומצה גליצריזינית וחומצה גליצירטינית מעכבות יצור טסטוסטרון בקרב גברים ונשים על ידי עיכוב למידע השלם למנויים

 

דלקת חניכיים ועששת – תכשירי שטיפת פה וסוכריות מציצה שהכילו מיצויים של שוש קירח הדגימו למידע השלם למנויים

 

ויסות חיסוני ופעילות נוגדת דלקת – בחינה של מחקרי בעלי החיים ומחקרי המעבדה מעלה כי עיקר הפעילות של שוש קירח היא למידע השלם למנויים

 

מחלוֹת זיהומיות – שני מחקרים קליניים בחנו את יעילות הטיפול באמצעות תמצית שוש קירח בשילוב עם תרופה אנטי נגיפית והרכיבים הטריטרפנואידים גליצריזין ו-carbenoxolone (נגזרת סינתטית למחצה של חומצה גליצריטינית) בשימוש חיצוני בנגעי נגיף ההרפס סימפלקס ודווחו על למידע השלם למנויים

 

תפקוד קוגניטיבי עצבי - נכון לזמן זה (יולי, 2018) לא קיימים מחקרים קליניים העוסקים בהשפּעת שוש קירח על מערכת העצבים המרכזית. אולם, במחקרי בעלי חיים ומעבדה הדגימו מיצוי שוש קירח ורכיביו המבודדים הגנה על המוח ועל מערכת העצבים המרכזית מפני למידע השלם למנויים


 

השפעות מערכתיות
הקדמה | מחקרים קליניים | מנגנוני פעולה

 

הקדמה
ההשפעות הכלל מערכתיות של שוש קירח לרבות פעילותו האדפטוגנית והשפּעתו על חילוף החומרים, על מאזן האלקטרוליטים ולחץ הדם, על פעילות הורמוני המין ועל הפעילות החיסונית הן פועל יוצא של מעורבות הצמח ורכיביו הטריטרפנואידים (גליצריזין, חומצה גליצריטינית) במסלולי הייצור של הורמונים סטרואידים בבלוטת יותרת הכליה. השפעות אלה הנובעות מהדמיון המרחבי של הרכיבים הטריטרפנואידים להורמונים סטרואידים אנדוגניים וזיקתם לקולטנים גלוקוקורטיקואידים ומינרלוקורטיקואידים, הן גם המקור לתופעות הלוואי למידע השלם למנויים

 

מחקרים קליניים
מחלת אדיסון | היפרקלמיה | עווית שרירים בעקבות המודיאליזה | גלאוקומה | תת לחץ דם תנוחתי

ראו גם סוּכרת, השְמנת יתר והתסמונת המטבולית, בריאות העצם 

 

מחלת אדיסון
מחקר קליני(103) אקראי ומבוקר (2011) בחן את השפּעת הנטילה של תמצית שוש קירח על רמות הקורטיזול בסרום של חולים במחלת אדיסון, הנגרמת כתוצאה מחסר מולד או נרכש בקורטיזול ובאלדוסטרון. 17 נבדקים החולים במחלת אדיסון ומטופלים בקורטיזון אצטט נטלו תמצית שוש קירח במינון 24 גרם ליום (מינון שווה ערך ל-150 מ"ג חומצה גליצריטינית) עם התרופה במשך יומיים. נמצא כי למידע השלם למנויים
במאמר(175) המביא מספר דיווחי מקרים למידע השלם למנויים
תיאור מקרה(177) משנת 2007 של אישה בת 42 עם מחלות אדיסון לא מאובחנת, משום שבמשך מספר שנים המטופלת מיסכה על מחלתה באכילה של למידע השלם למנויים

 

היפרקלמיה
מחקר קליני(178) אקראי כפול סמיות ומבוקר פלסבו במבנה מצולב (2009) בחן את השפּעת הנטילה של חומצה גליצריזינית בקרב חולי המודיאליזה עם כשל כלייתי הסובלים מהיפרקלמיה (רמות מוגבהות של אשלגן בדם). 10 נבדקים הסובלים מהיפרקלמיה (רמת אשְלגן בסרום >6 מילימול לליטר) נטלו אבקת חומצה גליצריזינית במינון 500 מ"ג ליום או פלסבו שהוספה לעוגיות או ללחמניות (לפי העדפת הנבדקים) במשך שלושה חודשים. לאחר מכן (לא דווח על תקופת הפסקה) הוצלבו הנבדקים לקבלת הטיפול הנגדי במשך שלושה חודשים נוספים. למידע השלם למנויים
מחקר קליני(180) משנת 1993 בחן את השפּעת מתן גליצריזין במינון נמוך (150 מ"ג ליום) לשמונה חולי סוכרת לא תלויית אינסולין הסובלים מהיפרקלמיה בשל רמות נמוכות של רנין ואלדוסטרון. בעקבות נטילת הגליצריזין חלה ירידה למידע השלם למנויים
מחקר קליני(181) אקראי כפול סמיות ומבוקר פלסבו במבנה מוצלב (2002) בחן את השפּעת הנטילה של חומצה גליצריזינית על ריכוז האשְלגן בדמם של חולי המודיאליזה הסובלים מאנוריה (כשל של הכליות ליצר שתן). שבעה נבדקים חולקו אקראית לנטילת חומצה גליצריזינית במינון 1 גרם ליום או פלסבו למשך שבועיים. לאחר שלושה שבועות הפסקה הוצלבו הנבדקים לקבלת הטיפול הנגדי במשך שלושה שבועות נוספים. יחס הקורטיזול/קורטיזון בפלסמה למידע השלם למנויים

 

עווית שרירים בעקבות המודיאליזה
מחקר קליני(182) פתוח לא מבוקר (2002) בחן את יעילות פורמולת צמחים יפנית (Shakuyaku-Kanzo-To) הכוללת תמציות שוש קירח ואדמונית (Paeonia) בטיפול בעוויתות שרירים בקרב חולי המודיאליזה. 23 נבדקים (גיל ממוצע 57.2) המטופלים בהמודיאליזה וסובלים מעוויתות שרירים (61 אפיזודות של עווית שרירים סך הכל) נטלו את הפורמולה במינון 2.5 גרם מיד עם הופעת עווית השרירים. למידע השלם למנויים

 

גלאוקומה 
מחקר קליני(184) אקראי כפול סמיות ומבוקר פלסבו (2003) בחן את יעילות הטיפול באמצעות carbenoxolone (נגזרת סינתטית למחצה של חומצה גליצריטינית) בגלאוקומה. גלאוקומה היא פגיעה בעצב הראיה שאחד מגורמי הסיכון המשמעותיים להיווצרותה הוא עליה בלחץ התוך עיני. 14 נבדקים בריאים (גיל ממוצע 30.1) חולקו אקראית לנטילת carbenoxolone* במינון 300 מ"ג ליום או פלסבו במשך שבעה ימים. בנוסף, במחקר קליני אקראי כפול סמיות ומבוקר פלסבו במבנה מצולב 20 נבדקים (גיל ממוצע 59.8) הסובלים מגלאוקומה נטלו carbenoxolone במינון 300 מ"ג ליום או פלסבו במשך ארבעה ימים. לאחר 10 ימי הפסקה הוצלבו הנבדקים לקבלת הטיפול הנגדי למשך ארבעה ימים נוספים. בעקבות ההתערבות במחקר הראשון נצפו למידע השלם למנויים

 

תת לחץ דם תנוחתי
תיאור מקרה (1994) דווח(185) על אישה בת 63 שסבלה מסוכרת ומנוירופתיה בעצבים מוטורים ותחושתיים אשר טופלה באמצעות התרופות glibenclamide ו-metformine, הגיעה לבית החולים בעקבות תת לחץ דם תנוחתי חמור, וטופלה באמצעות תמצית שוש קירח למידע השלם למנויים

 

מנגנוני פעולה
השפעה הורמונאלית | השפעה על מאזן מינרלים

 

השפעה הורמונאלית 
פעילותו האדפטוגנית של שוש קירח נובעת מיכולתו להעלות רמות קורטיזול בסרום. עליית הקורטיזול מתרחשת כתוצאה מ למידע השלם למנויים

 

השפעה על מאזן מינרלים
מיצויים של שוש קירח ובפרט החומצה הגליצריזינית והחומצה הגליצירטינית מעכבים את  למידע השלם למנויים

 

מחלות ותסמינים במערכת העיכול
הקדמה | מחקרים קליניים | מנגנוני פעולה

 

הקדמה
מספר לא מבוטל של מחקרים קליניים תומך ביעילות של שוש קירח (כמיצוי הצמח השלם או כ-DGL) הניתן לבדו או בשילוב עם צמחים ותרופות (טיפול אנטיביוטי משולש לטיפול בזיהום הליקובקטר פילורי, סותרי חומצה), בשימוש פנימי ובשימוש חיצוני (במקרה של אפטות ופיסורות) בטיפול ב למידע השלם למנויים

 

מחקרים קליניים
הלִיקובקטר פילורי | כִיבים פפטיים | דִיספפסיה | אפְטות

 

הלִיקובקטר פילורי
מחקר קליני(195) אקראי מבוקר (2016) בחן את יעילות תמצית שוש קירח (D-reglis) בשילוב עם טיפול אנטיביוטי משולש מבוסס clarithromycin במיגור חיידק ההליקובקטר פילורי בהשוואה לטיפול המשולש לבדו. 120 נבדקים (גיל ממוצע 38.8 בקבוצת ההתערבות ו-40.1 בקבוצת הביקורת) הסובלים מתסמיני דיספפסיה עם או בלי כיבים פפטיים (כיבים פפטיים נצפו בקרב 35% מהנבדקים בקבוצת ההתערבות ובקרב 30% מהנבדקים בקבוצת הביקורת), שאובחנו כסובלים מזיהום הליקוֹבקטר פילורי בתבחין נשיפה, חולקו אקראית לקבלת טיפול תרופתי (clarithromycin, Amoxicillin, Omeprazole) בשילוב עם תמצית תקנית של שוש קירח (מתוקננת להכיל 3% גליצריזין) במינון 760 מ"ג ליום או הטיפול התרופתי לבדו במשך שבועיים. שישה שבועות לאחר סיום ההתערבות נבדקו נוכחות החיידק ומצב התסמינים. 110 נבדקים השלימו את ההתערבות. בתום ההתערבות נמצא למידע השלם למנויים
מחקר קליני(196) אקראי כפול סמיות ומבוקר פלסבו (2013) בחן את יעילות תמצית שורש שוש קירח (GutGard) במיגור החיידק הליקוֹבקטר פילורי. 107 נבדקים שאובחנו בזיהום של החיידק חולקו אקראית לקבלת תמצית שוש קירח עשירה בפלבונואידים ודלה בגליצריזין למידע השלם למנויים
מחקר קליני(197) השוואתי כפול סמיות (2013) בחן את יעילות הטיפול בכיבים פפטיים שנגרמו על ידי החיידק הליקוֹבקטר פילורי באמצעות שוש קירח בשילוב עם טיפול תרופתי בהשוואה לתוסף 'קלבטן' (bismuth sub nitrate) בשילוב עם טיפול תרופתי. 40 נבדקים שאובחנו בבדיקה היסטולוגית כסובלים מכיבים פפטיים ונוכחות החיידק הליקוֹבקטר פילורי זוהתה בבדיקת נשיפה, חולקו אקראית לקבלת הטיפול התרופתי המשולש amoxicillin, metronidazole, omeprazole (האנטיביוטיקה ניתנה במשך 15 ימים וסותר החומצה אומפרזול ניתן במשך חודש) בשילוב עם התוסף bismuth sub nitrate או בשילוב עם תמצית שוש קירח במינון 750 מ"ג במשך שלושים ימים. שיעור ההחלמה של הכיבים הפפטיים עמד על למידע השלם למנויים
במחקר קליני(198) רב מרכזי אקראי מבוקר (2015) בוצעה השוואה בין טיפול תרופתי לבין טיפול צמחי בחיידק הליקוֹבקטר פילורי. במחקר השתתפו 210 נבדקים (118 גברים ו-92 נשים) אשר חולקו ל-2 קבוצות: קבוצת נבדקים אחת קיבלה טיפול תרופתי הכולל 4 סוגי תרופות (omeprazole, amoxicillin, metoridazole, bismuth) למשך 7 ימים, ואילו קבוצת הנבדקים השנייה קיבלה 500 מ"ג מהתוסף הצמחי Pylorex Plus למשך 15 יום (התוסף מכיל את הצמחים Curcuma longa, Mallotus philippensis, Glycyrrhiza glabra, Zingiber officinale). את ההתערבות השלימו 86 נבדקים. נמצא כי למידע השלם למנויים

 

כִיבים פפטיים
מחקר קליני(98) השוואתי אקראי, חד סמיות ומבוקר (1982), בחן את יעילות הטיפול בכיבים בקיבה באמצעות תכשיר המכיל שוש קירח דל גליצריזין (Caved-S) בהשוואה לתרופה cimetidine (ממשפחת חוסמי H2). בנוסף לתמצית DGL במינון 380 מ"ג הכילה כל טבליה של התכשיר bismuth subnitrate במינון 100 מ"ג, aluminum hydroxide gel במינון 100 מ"ג, magnesium carbonate במינון 200 מ"ג, sodium bicarbonate במינון 100 מ"ג, ואבקת Rhamnus frangula במינון 30 מ"ג. 100 נבדקים שאובחנו בבדיקה אנדוסקופית חולקו אקראית לנטילת 6 טבליות של התכשיר ביום (מינון DGL 2280 מ"ג) או התרופה במינון 1 גרם ליום במשך שישה שבועות, ובמידת הצורך, במשך שישה שבועות נוספים עד להחלמת הכיבים. כל הנבדקים הורשו ליטול סותרי חומצה במהלך ההתערבות. למידע השלם למנויים
מחקר קליני(200-201) אקראי כפול סמיות (1969) בחן את יעילות תמצית שוש קירח דלה בחומצה גליציריזינית (DGL) בטיפול בכיבים בתריסריון. במחקר הפיילוט מקדים שבחן את בטיחות הצמח, עשרה נבדקים הסובלים מכיבים בתריסריון נטלו תמצית DGL במינון 2280 מ"ג ליום במשך ארבעה שבועות. הנבדקים הורשו ליטול סותר חומצה ללא הגבלה (colloidal aluminium hydroxide) ללא הגבלה במשך ההתערבות. למידע השלם למנויים
מחקר קליני(202-203) אקראי כפול סמיות ומבוקר פלסבו (1978) בחן את יעילות תמצית שוש קירח דלה בחומצה גליצריזינית (DGL) בטיפול בכיבי קיבה. 96 נבדקים הסובלים מכיב קיבה שאובחן בבדיקה אנדוסקופית וברדיוגרפיה חולקו אקראית לנטילת DGL במינון 5000 מ"ג ביום או פלסבו במשך ארבעה שבועות. למידע השלם למנויים

 

דִיספפסיה
מחקר קליני(207) אקראי כפול סמיות ומבוקר פלסבו (2012) בחן את יעילות תכשיר (GutGard) המכיל תמצית שוש קירח עשירה בפלבונואידים בטיפול בדיספפסיה תפקודית. דיספפסיה תפקודית הוגדרה על פי ארבעה או יותר מן התסמינים הבאים: מלאות בבטן עליונה, כאב בבטן עליונה, גיהוקים, נפיחות, שובע מוקדם, בחילה, הקאה, רגורגיטציה, צרבת, אובדן תיאבון, וציון כללי של 20 לפחות כשכל תסמין מדורג בסולם של 1-7. 50 נבדקים בני 18-65 הסובלים מדיספפסיה תפקודית חולקו אקראית לקבלת תמצית שוש קירח עשירה בפלבונואידים ודלה בגליצריזין למידע השלם למנויים
מחקר קליני(195) אקראי מבוקר (2016) בחן את יעילות תמצית שוש קירח (D-reglis) בשילוב עם טיפול אנטיביוטי משולש מבוסס clarithromycin במיגור חיידק ההליקובקטר פילורי בהשוואה לטיפול המשולש לבדו. 120 נבדקים (גיל ממוצע 38.8 בקבוצת ההתערבות ו-40.1 בקבוצת הביקורת) הסובלים מתסמיני דיספפסיה עם או בלי כיבים פפטיים (כיבים פפטיים נצפו בקרב 35% מהנבדקים בקבוצת ההתערבות ובקרב 30% מהנבדקים בקבוצת הביקורת), שאובחנו כסובלים מזיהום הליקובקטר פילורי בתבחין נשיפה, חולקו אקראית לקבלת למידע השלם למנויים

 

אפְטות
מחקר קליני(208) אקראי כפול סמיות ומבוקר פלסבו (2008) בחן את יעילות הטיפול באפטות חוזרות בחלל הפה באמצעות מדבקה לעור המכילה שוש קירח. המדבקה שנועדה לשימוש מקומי הכילה תמצית מימית של למידע השלם למנויים
מחקר קליני(209) אקראי חד סמיות (לנסיין) ומבוקר פלסבו (2009) בחן את יעילות הטיפול באפְטות חוזרות בחלל הפה באמצעות מדבקה לעור המכילה למידע השלם למנויים
מחקר קליני(210) פתוח ובלתי מבוקר (1989) בחן את יעילות הטיפול באפְטות בפה באמצעות מי פה המכילים למידע השלם למנויים

 

מנגנוני פעולה*
כִיבים בקיבה ובתריסריון | מחלות מעִי דלקתיות | תסְמונת המעי הרגיש IִBS 

* הערת מערכת: מנגנוני הפעולה של שוש קירח בטיפול באפטות לא נחקר, אך יש להניח כי הוא קשור לפעילות נוגדת דלקת, נוגדת חמצון, נוגדת כיבים ואנטי מיקרוביאלית של הצמח. 

 

כִיבים בקיבה ובתריסריון 
גליצריזין, חומצה גליצריטינית והנגזרת הסינתטית למחצה שלה carbenoxolone (שסונתזה כדי לשפר את המסיסות והזמינות הביולוגית של רכיב זה) מחישים ריפוי למידע השלם למנויים

 

מחלות מעִי דלקתיות
במחקרים(229-230), שנערכו בעכברים שהושרה בהם קוליטיס, נמצא כי למיצוי אלכוהולי של שוש קירח ולחומצה גליצריטית הייתה השפעה למידע השלם למנויים

 

תסמונת המעִי הרגיש - IִBS
במעבדה ובמחקרי מכרסמים מיצויים של שוש קירח ורכיבים קומרינים(233), פנולים(234) ופלבונואידים(235) של הצמח הפחיתו למידע השלם למנויים

 

סוּכרת, השְמנת יתר והתסמונת המטבולית
הקדמה | מחקרים קליניים | מנגנוני פעולה

 

הקדמה
בשנים האחרונות הצטבר גוף מחקרים קליניים ופרה קליניים העוסק בהשפעות של מיצויי שוש קירח דלים בגליצריזין, המבוססים לרוב על הרכיבים הפלבונואידים של הצמח, על הרכב הגוף, ובאופן ספציפי על יעילות הטיפול בהשמנת יתר ובתסמונת המטבולית. מבחינת המחקרים עולה כי תוספי שוש קירח נטולי גליצריזין (שנמנעים לתתו בגלל השפּעתו על עליית לחץ הדם של הנבדקים) יעילים ב למידע השלם למנויים

 

מחקרים קליניים
סקירה שיטתית(238) ומטא אנליזה (2018) בחנה את השפּעת הצריכה של שוש קירח על מטבוליזם של שומנים ועל משקל הגוף ומדד מסת הגוף בקרב אוכלוסיות שונות. 26 מחקרים קלינים (מתוכם 23 מחקרים קליניים אקראיים ומבוקרים) שנערכו בין השנים 2002 ו-2017 בקרב 985 נבדקים נכללו בסקירה. מרבית הנבדקים היו בריאים ובעלי עודף משקל, אך נכללו גם נשים הסובלות מתסמונת השחלות הפוליציסטיות, נבדקים הסובלים מעודף כולסטרול בדם ונבדקים קשישים. הנבדקים נטלו שוש קירח בצורות שונות, אך בעיקר בכמוסות המכילות שמן פלבונואידים המופק משוש קירח (LPO). משך ההתערבות נע בין 2-16 שבועות (ברוב המקרים 4-8 שבועות) נמצא כי צריכת שוש קירח למידע השלם למנויים
להלן פירוט המחקרים הקליניים (חלקם נכללו בסקירה):
מחקר קליני(239) אקראי כפול סמיות ומבוקר פלסבו (2018) בחן את השפּעת הנטילה של מיצוי שוש קירח דל בגליצריזין בשילוב עם הגבלה קלורית על הרכב הגוף, התנגודת לאינסולין ורמות אדיפוקינים בקרב נבדקים הסובלים מהשמנת יתר. 64 נבדקים הסובלים מהשמנת יתר ומשמנות חולקו אקראית לנטילת תמצית יבשה של שוש קירח דלה בגליצריזין (מתוקננת להכיל פחות מ-0.01% גליצריזין) במינון 1.5 גרם ליום או פלסבו בשילוב עם דיאטה מוגבלת קלורית (הפחתה של 500 קלוריות יומיות מהצריכה הקלורית המומלצת*) למשך שמונה שבועות. 58 נבדקים השלימו את ההתערבות. בתום ההתערבות נצפתה למידע השלם למנויים
מחקר קליני(240) אקראי כפול סמיות ומבוקר פלסבו (2017) שבוצע בשני חלקים בחן את השפּעת תוסף שמן פלבנואידים (LFO) המופק משוש קירח (Flabonoid ™) על מדדי התסמונת המטבולית. תוסף השמן הפלבונואידי הכיל למידע השלם למנויים

 

מנגנוני פעולה
סקירה(249) מתארת את התרומה של הרכיבים הטריטרפנואידים בשוש קירח (glycyrrhizin, Glycyrrhizinic Acid, glycyrrhetinic acid) לטיפול בסוכרת ובסיבוכיה:
במחקרי בעלי חיים(250-3) שונים מיצויים של שוש קירח ורכיביו הטריטרפנואידים הפחיתו את למידע השלם למנויים

 

מחלות כבד
הקדמה | מחקרים קליניים | מנגנוני פעולה

 

הקדמה
שני מחקרים שבהם שוש קירח ניתן פומית בשילוב עם צמחים ורכיבים נוספים, ותשעה מחקרים קליניים ושני מחקרי עוקבה שבהם תכשיר גליצריזין (בתוספת חומצות האמינו גליצין וציסטאין) ניתן בעירוי לבדו או בשילוב עם אינטרפרון הדגימו יעילות מסוימת בטיפול ב למידע השלם למנויים

 

מחקרים קליניים
דלקוֹת כבד נגיפיות | כבד שוּמני ושחמת 

 

דלקוֹת כבד נגיפיות
נטילה פומית | מתן גליצריזין בעירוי

 

נטילה פומית
מחקר קליני (2005) בחן טיפול לחולי דלקת כבד כרונית מסוג C דרך שימוש בנוגדי חמצון(275). במחקר 50 חולי דלקת כבד כרונית מסוגC טופלו על בסיס יומי למשך 20 שבועות, המטופלים קיבלו פומית גליצריזין משוש קירח (Glycyrrhiza glabra), שכיזנדרה (Schisandra chinensis), סילימארין מגדילן מצוי (Silybum marianum), חומצה אסקורבית, חומצה למידע השלם למנויים

 

מתן גליצריזין בעירוי
מחקר(131) פרוספקטיבי מבוקר (1992) בחן את יעילות תכשיר (Remefa S) המכיל חומצה גליצריזינית (glycyrrhizinic acid) המופקת משוש קירח הניתן בעירוי תוך ורידי לטיפול בדלקת כבד נגיפית כרונית מסוג B. שבעה נבדקים הסובלים מדלקת כבד נגיפית מסוג B כרונית קיבלו את התכשיר (ריכוז התכשיר ומינונו אינם ידועים) בעירוי 3 פעמים בשבוע במשך 12 חודשים ומצב המחלה הושווה למצב הבסיס ולמצבם של שלושה נבדקים שלא טופלו ששימשו כקבוצת ביקורת. המעקב אחר הנבדקים נמשך עשרה חודשים לאחר תום ההתערבות. שיעור הצלחת הטיפול הוערך ב-30-40%. במהלך ההתערבות או לאחריה, למידע השלם למנויים
להלן פירוט המחקרים הקליניים שחלקם נכללים בסקירה:
מחקר קליני(278) מבוקר פלסבו (1997) בחן את יעילות תמיסה המכילה גליצריזין וניתנת בעירוי (SNMC) במניעת נזק כבדי בקרב חולי דלקת כבד נגיפית כרונית מסוג C. במחקר, 27 נבדקים הסובלים מדלקת כבד נגיפית כרונית מסוג C שאינם מגיבים לטיפול באמצעות אינטרפרון קיבלו עירוי גליצריזין במינון 60 מ"ל 3 פעמים בשבוע במשך 16 שבועות או פלסבו. הטיפול הוגדר כיעיל כאשר רמת האנזים ALT בסרום ירדה בכמחצית בהשוואה למצב הבסיס, ונמצא יעיל בקרב למידע השלם למנויים

 

כבד שוּמני ושחמת
מחקר קליני(287) אקראי כפול סמיות ומבוקר (2012) בחן את יעילות שוש קירח בטיפול במחלת כבד שומני לא אלכוהולי (NAFLD). במחקר, 66 נבדקים עם רמות אנזימי כבד מוגבהות ועדויות להצטברות שומנים בכבד לפי בדיקת אולטרסאונד חולקו אקראית לקבלת תמצית מימית של שורש שוש קירח במינון 2 גרם ליום או פלסבו במשך חודשיים. בתום ההתערבות נצפתה למידע השלם למנויים
מחקר קליני(288) אקראי כפול סמיות ומבוקר פלסבו במבנה מוצלב (2016) בחן את ההשפעה המגינה של תוסף המכיל גליצריזין ו-D-מניטול (®NTX) על הכבד בזמן צריכת אלכוהול. ריכוז הגליצריזין בתוסף 0.1-0.3% וריכוז ה-D-מניטול 1.0-2.5%*. 12 נבדקים בריאים שתו וודקה מדי לילה (עד לרמת אלכוהול בדם של 0.12%) במשך 12 ימים עם תוסף גליצריזין (מינון בהתאם לכמות האלכוהול שנצרכה) או פלסבו. לאחר הפסקה של ארבעה שבועות הוצלבו הנבדקים לקבלת הטיפול הנגדי למשך 12 ימים נוספים. בתום ההתערבות למידע השלם למנויים

 

מנגנוני פעולה
מספר סקירות(289-92) מסכמות את הפעילות הביולוגית של שוש קירח ורכיביו הפעילים העיקריים לטיפול במחלות כבד: למידע השלם למנויים

 

הגנה על הלב וכלי הדם
הקדמה | מחקרים קליניים | מנגנוני פעולה

 

הקדמה
שלושה מחקרים קליניים הדגימו יעילות מובהקת של תמצית שוש קירח נטולת גליצריזין במניעה ובטיפול ב למידע השלם למנויים

 

מחקרים קליניים
מחקר קליני(295) אקראי ומבוקר פלסבו (2016) בחן את השפּעת נטילת תמצית שוש קירח נטולת גליצריזין על התפתחות טרשת עורקים בקרב נבדקים הסובלים מיתר כולסטרול בדם. 94 נבדקים (טווח גילאים 41-80) הסובלים מיתר כולסטרול בדם (כולסטרול כללי ≥240 מ"ג/דציליטר) עם או בלי היצרות משמעותית של העורק הקרוטידי, חולקו אקראית לנטילת תמצית אתנולית תקנית נטולת גליצריזין של שוש קירח (מתוקננת להכיל 4 מ"ג glabridin) במינון 0.2 גרם ליום או פלסבו במשך 12 חודשים. בתום ההתערבות נצפתה למידע השלם למנויים

 

מנגנוני פעולה
מניעת טרשת עוֹרקים | הגנה על שריר הלב

 

מניעת טרשת עוֹרקים
במחקרים קליניים(295,297-8) ובמחקרי מכרסמים(299-301), מיצוי אתנולי של שוש קירח והפלבונואידים glabridin ו-isoliquirtigenin שמוצו מהשורש הפחיתו במובהק את למידע השלם למנויים

 

הגנה על שריר הלב
גליצריזין וחומצה גליצריטינית השפיעו על קצב ההתכווצות וההרפיה של למידע השלם למנויים

 

סרְטן
הקדמה | מחקרים קליניים | מנגנוני פעולה

 

הקדמה
מספר המחקרים הקליניים העוסקים בטיפול בסרטן באמצעות שוש קירח הוא מועט. שלושה מחקרים קליניים בלבד מדגימים את יעילות תמציות הצמח בשימוש מקומי במניעה ובטיפול במוקוזיטיס של הפה בקרב חולי סרטן הראש והצוואר העוברים טיפולי כימותרפיה ורדיותרפיה. לעומת זאת, מספר לא מבוטל של מחקרי למידע השלם למנויים

 

מחקרים קליניים
מחקר קליני(321) אקראי כפול סמיות ומבוקר פלסבו (2017) בחן את יעילות הטיפול בעזרת שוש קירח במניעת מוקוסיטיס של הפה בעקבות טיפולי רדיותרפיה בחולי סרטן הראש והצוואר. 37 נבדקים החולים בסרטן הראש והצוואר העוברים טיפולי רדיותתרפיה חולקו אקראית למריחה מקומית של תמצית מימית של שוש קירח בריכוז 50% ובמינון של 20 מ"ל או פלסבו פעמיים ביום במשך שבועיים מתחילת הטיפולים. בתום ההתערבות נצפה למידע השלם למנויים

 

מנגנוני פעולה
הקדמה | פעילות אנטי מוטגנית | פעילות ציטוטוקסית ישירה | עיכוב שגשוג תאים והשריית אפופטוזיס | עיכוב פלישת תאים סרטניים ומניעת אנגיוגנזה | השפעה על התמיינות תאים סרטניים | חיזוק ההגנה החיסונית | פעילות נוגדת דלקת ונוגדת חמצון | השפעה פיטואסטרוגנית | השפעה פרוגסטרונית | השפעה אנטי אנדרוגנית

 

הקדמה
במחקרי בעלי חיים ובמעבדה מיצוי שוש קירח ורכיביו הדגימו פעילות נוגדת סרטן רחבה על ידי הפחתה של למידע השלם למנויים

 

פעילות אנטי מוטגנית
בקרב בעלי חיים ובמעבדה קירח(324-9) מיצוי מתנולי של שוש והרכיבים גליצריזין, חומצה גליצרטית (Glycyrrhetic acid) חומצה גליצריטינית (glycyrrhetinic acid) וחומצה גליצריזית (Glycyrrhizic acid) הדגימו הפחתה של למידע השלם למנויים

 

פעילות ציטוטוקסית ישירה
בשלל מחקרי מעבדה מיצוי שוש קירח(330-1) ורכיביו הטריטרפנואידים(331-2) והפלבונואידים(333-6) הדגימו למידע השלם למנויים

 

עיכוב שגשוג תאים והשריית אפופטוזיס
בשלל מחקרים פרה-קליניים נמצא כי מיצוי שוש קירח ורכיביו הפעילים Glycyrrhizin, Glycyrrhetinic acid, Glabridin, Vitexin, Liquiritin, Lichocalcone A, Lichocalcone B, Licoricidin וחלבונים שונים שמוצו מהצמח(337-346) מפחיתים את שרידות למידע השלם למנויים

 

עיכוב פלישת תאים סרטניים ומניעת אנגיוגנזה
במעבדה ובקרב עכברים(359) גליצריזין (Glycyrrhizin) נמצא כמעכב HMGB1. זהו ציטוקין המשוחרר מגרעין התא לציטופלזמה וממנה לחלל הבין תאי בזמן נקרוזיס תאי ומעודד שגשוג תאי סרטן ותאי אנדותל, הפעלה של אנגיוגנזה, נדידת תאים ודלקת. 
חומצה גליצריטינית (Glycyrrhetinic acid) עיכבה(360) שגשוג ופלישה של תאי סרטן השד על ידי למידע השלם למנויים

 

השפעה על התמיינות תאים סרטניים
במעבדה הפלבונואיד isoliquiritigenin עצר שגשוג תאי למידע השלם למנויים

 

חיזוק ההגנה החיסונית
תמצית שוש קירח וגליצריזין שנתנו לעכברים שעברו טיפולי הקרנות, שיפרו את למידע השלם למנויים

 

פעילות נוגדת דלקת ונוגדת חמצון
במחקרי בעלי חיים ובמעבדה(383-9), שוש קירח ורכיביו הטריטרפנואידים והפלבונואידים עיכבו את מסלולי האיתות של (MAPK (JNK, ERK, p38, והשעתוק של NFkB ו-AP-1, עיכבו ייצור של ניטריק אוקסיד (NO) הגורם להרס של הרקמות, הפחיתו ביטוי של ציטוקינים דלקתיים ( TNFɑ,IL-1β, IL-6) והגבירו ביטויו של הציטוקין נוגד הדלקת IL-10, הפחיתו ביטוי של מולקולות הצמדות לתאי חיסון (ICAM-1), ועיכבו ייצור של פרוסטגלנדין (E2 (PGE2 בתאים מקרופג'ים. 
בנוסף, שוש קירח והרכיבים גליצריזין, isoliquiritigenin ו-glabridin הפחיתו למידע השלם למנויים

 

השפעה פיטואסטרוגנית
במחקרי מכרסמים ובמעבדה(404-5), מיצוי שוש קירח לא הדגים הפעלה משמעותית של קולטני למידע השלם למנויים

 

פעילות פרוגסטרונית
מיצוי הידרו-אתנולי של שוש קירח הדגים למידע השלם למנויים

 

פעילות אנטי אנדרוגנית
בתנאי מעבדה, גליצריזין(421) וחומצה גליצריטינית(422) הדגימו פעילות למידע השלם למנויים

 

מחלות עור
הקדמה | מחקרים קליניים | מנגנוני פעולה

 

הקדמה
קומץ מחקרים קליניים מלמד על פוטנציאל יעילות של שוש קירח לבדו או בשילוב עם תרופות וצמחים נוספים, לרוב בשימוש חיצוני, בטיפול בבעיות עור שונות וביניהן למידע השלם למנויים

 

מחקרים קליניים
כללי | אקְנה | דלקת עוֹר אטופית | פסוֹריאזיס | מלזמה | ילפת שטוחה (ליכן פלנוס)

 

כללי
סקירה(424) (יולי 2008) בחנה את היכולות נוגדות הדלקת, ההשפעה הקלינית והפוטנציאל הטיפולי של למידע השלם למנויים

 

אקְנה
מחקר השוואתי(425) (מרץ-אפריל 2003) בחן את ההשפעה של תמציות צמחי מרפא כנגד גורמים שונים לאקנה. ממחקר זה עולה כי לשוש הקירח (Glycyrrhiza glabra) פעילות למידע השלם למנויים

 

דלקת עוֹר אטופית
סקירה (2010) בחנה את הראיות לטיפול בצמחי מרפא לבעיות עוריות(427). מסקירה זו עולה כי לשוש קירח (Glycyrrhiza glabra) פוטנציאל מבטיח לטיפול ב למידע השלם למנויים

 

פסוֹריאזיס
במחקר פיילוט(430) כפול-סמיות מבוקר פלסבו (2016) הוערכה היעילות של שילוב הפורמולה הסינית PSORI-CM01 להפחתת שיעור ההתפרצויות בקרב חולי פסוריאזיס. במחקר נכללו 17 מטופלים (טווח גילאים 24-62(, אשר בנוסף לטיפול החיצוני הסטנדרטי (משחת קלציפוטריאול בטאמתאזון למשך 4 השבועות הראשונים וקלציפוטריאול למשך 8 שבועות נוספים) קיבלו את הפורמולה, או פלסבו - למשך 12 שבועות. הפורמולה, בצורת מרתח, הכילה 7 צמחי מרפא: למידע השלם למנויים
מחקר קליני(431) פתוח ואקראי (2010) בחן את יעילותו של קרם לריכוך העור המכיל שוש קירח וחלבוני חלב בקרב חולי פסוֹריאזיס. 40 נבדקים הסובלים מפסוֹריאזיס בכף היד או בכף הרגל חולקו אקראית למריחה של קרם המכיל תמצית שוש קירח וחלבוני חלב בנוסף למשחה הסטרואידית או המשחה הסטרואידית לבדה במשך ארבעה שבועות. בתום ההתערבות, למידע השלם למנויים

 

מלזמה/היפרפיגמנטציה נרכשת
מחקר קליני(432) השוואתי אקראי חד סמיות (לנסיין אך לא לנבדקות) ומבוקר (2010) בחן את יעילות קרם צמחי להבהרת העור המכיל שוש קירח בהשוואה ל-hydroquinone 2% בקרב נבדקות עם מלזמה/היפרפיגמנטציה נרכשת בעור. הקרם הצמחי הכיל למידע השלם למנויים

 

ילפת שטוחה (ליכן פלנוס)
מחקר קליני(433) (1996) בחן את יעילות גליצריזין הניתן בעירוי בטיפול בילפת שטוחה של רירית הפה בקרב חולי דלקת כבד נגיפית כרונית מסוג C. ילפת שטוחה היא מחלה דלקתית (ככל הנראה ממקור אוטואימוני) התוקפת את העור, ריריות הפה והציפורניים ומתבטאת בהופעת קשקשת, אדמומיות, כיבים וגרד. 17 נבדקים מאובחנים ב-HCV וסובלים מילפת שטוחה חולקו לקבלת עירוי שהכיל תמיסת גליצריזין בריכוז 0.2% ובמינון 40 מ"ל מידי יום במשך ארבעה שבועות או לשמירה על היגיינה דנטלית. למידע השלם למנויים

 

מנגנוני פעולה
במחקרי בעלי חיים ובמעבדה שוש קירח הדגים יעילות בטיפול במחלות עור שונות כגון דלקת עור אטופית, פסוריאזיס ואקנה הודות לפעילותו למידע השלם למנויים

 

מחלות ותסמינים במערכת הנשימה
הקדמה | כאבי גרון לאחר ניתוח | אסְתמה | שִיעול 

 

הקדמה
מספר מחקרים הדגימו השפעה של שוש קירח (הניטל בגרגור או בבליעה) בשיקום הגרון לאחר ניתוח למידע השלם למנויים

 

כאבי גרון לאחר ניתוח
מחקר קליני(437) אקראי ומבוקר פלסבו (2013) בחן האם מציצה של לכסנית המכילה תמצית שוש קירח מפחיתה את כאב הגרון שלאחר צנרור קנה (אינטובציה) לשם הרדמה במהלך ניתוח בקרב מעשנים. 100 נבדקים (טווח גילאים 20-65) מעשנים המועמדים לניתוח בהרדמה כללית המצריך צנרור קנה לשם הרדמה חולקו אקראית לקבלת לכסנית המכילה תמצית שוש קירח במינון 97 מ"ג או סוכריית פלסבו המכילה סוכר. לאחר הניתוח שיעור הנבדקים בקבוצת השוש הקירח שסבלו משיעול היה למידע השלם למנויים
מחקר קליני(438) אקראי ומבוקר פלסבו (2013) בחן האם גרגור שוש קירח לפני צנרור לצורך הרדמה מלאה בניתוח מקל על כאבי הגרון לאחר הניתוח. 236 נבדקים המועמדים לניתוחי חזה הדורשים צנרור של קנה הנשימה לצורך הרדמה חולקו אקראית לגרגור של תמצית מימית שוש קירח (המכילה 0.5 גרם שוש קירח) או סירופ סוכר (המכיל 5 גרם סוכר) מדוללים ב-30 מיליליטר מים למשך דקה חמש דקות לפני הליך ההרדמה. נמצא כי למידע השלם למנויים

 

אסְתמה
מחקר קליני מבוקר(441) (אפריל 2010) בחן את ההשפעה של תוסף צמחי מרפא נוגדי דלקת על חולי אסתמה ברונכיאלית כרונית. תוסף צמחי המרפא הכיל תמצית תקנית של לבונה (מתוקננת להכיל 37.5% חומצה בוסוולית) במינון 150 מ"ג, תמצית תקנית של שוש קירח (מתוקננת להכיל 6.5% גליצריזין) במינון 50 מ"ג ותמצית תקנית של שורש כורכום (מתוקננת להכיל 2.2% כורכומין) במינון 15 מ"ג. במחקר השתתפו 63 נבדקים (טווח גילאים 18-60) הסובלים באסתמה כרונית במשך שנה לפחות והנוטלים תרופות (סטרואידים בשאיפה ומרחיבי סמפונות בטא אגוניסטים) אשר חולקו לקבלת תרכובת צמחי המרפא בקפסולה רכה 3 פעמים ביום למשך 4 שבועות, וקבוצת ביקורת אשר קיבלה פלסבו. בקבוצת ההתערבות נראה למידע השלם למנויים

 

שִיעול
מחקרי בעלי חיים שונים הדגימו פעילות נוגדת שיעול של מיצוי שוש קירח ושל למידע השלם למנויים

 

פריון האישה והשפעה על הורמוני המין בנשים
הקדמה | מחקרים קליניים | מנגנוני פעולה

 

הקדמה
מחקרים קליניים מעידים על יעילות תמציות שוש קירח הניטלות לבדן או בשילוב עם צמחים נוספים בהפחתת תסמינים למידע השלם למנויים

 

מחקרים קליניים
כללי | גִיל המעבר | שחלוֹת פוליציסטיות | היפרפרולקטינמיה

 

כללי
מחקר קליני(14) פתוח לא מבוקר (2006) בחן את השפּעת הנטילה של שוש קירח על לחץ הדם ועל רמות הורמוני המין של נבדקים בריאים ונבדקים הסובלים מיתר לחץ דם ראשוני. 36 נבדקים (15 נשים ו-21 גברים) בטווח הגילאים 22-44 שחלקם בריאים (25 נבדקים) וחלקם סובלים מיתר לחץ דם ראשוני (11 נבדקים, >140/90 מילימטר כספית, שאינם נוטלים תרופות) נטלו שוש קירח (אופן הנטילה לא צוין) במינון 100 גרם ליום (מינון שווה ערך ל-150 מ"ג חומצה גליצריזינית) במשך ארבעה שבועות. לאחר מכן נערך מעקב אחר הנבדקים למשך ארבעה שבועות נוספים. נמצא ששוש קירח למידע השלם למנויים

 

גִיל המעבר
מחקר קליני(446) השוואתי אקראי כפול סמיות ומבוקר (2014) בחן את יעילות תמצית שוש קירח (D-Regalis) בהשוואה לטיפול הורמונלי חלופי (HRT) בטיפול בגלי חום של גיל המעבר. 60 נשים בגיל המעבַר (הופעת וסת אחרונה בטווח של שנה עד חמש שנים) חולקו אקראית לקבלת תמצית תקנית של שוש קירח (מתוקננת להכיל 3% גליצריזין) במינון 1140 מ"ג ליום או טיפול הורמונלי חלופי (conjugated estrogen 0.312 מ"ג ליום ו-Medroxyprogesterone 2.5 מ"ג ליום) במשך 90 ימים. נמצא כי שוש קירח למידע השלם למנויים
מחקר קליני(447) אקראי כפול סמיות ומבוקר פלסבו (2012) בחן את השפּעת תמצית שורש שוש קירח על גלי חום בגיל המעבַר. 90 נשים בגיל המעבַר (גיל ממוצע 53 ו-52.6 בקבוצת ההתערבות ובקבוצת הביקורת בהתאמה, BMI ממוצע 24.7 ו-23.6 בהתאמה, הופעת וסת אחרונה בטווח של שנה עד שלוש שנים) הסובלות מגלי חום חולקו אקראית לנטילת תמצית שורש שוש קירח (סוג המיצוי לא צוין) במינון 990 מ"ג ליום או פלסבו במשך שמונה שבועות. לאחר ההתערבות בוצע מעקב אחר הנבדקות במשך ארבעה שבועות נוספים. תדירות גלי החום למידע השלם למנויים

 

שחלוֹת פוליציסטיות
במחקר קליני(448) אקראי מבוקר (2017) נבדקה היעילות של תכנית לשיפור אורח החיים בשילוב תוסף צמחי מרפא בקרב נשים עם תסמונת השחלות הפוליציסטיות הסובלות מעודף משקל. במחקר נכללו 122 נשים, אשר חולקו אקראית לתכנית אורח חיים בלבד או לתכנית אורח חיים בשילוב צמחי מרפא. כל המשתתפות קיבלו הדרכה לבניית תכנית מותאמת אישית לשיפור אורח החיים, למידע השלם למנויים

 

היפרפרולקטינמיה
מחקר קליני(158) אקראי כפול סמיות ומבוקר פלסבו (2016) בחן את יעילות פורמולת צמחים סינית המכילה שוש קירח ואדמונית על רמות פרולקטין גבוהות (רמה ממוצעת 111 ננוגרם למיליליטר) בעקבות נטילה של תרופות אנטי פסיכוטיות. 99 נשים (בנות 18-45) הסובלות מסכיזופרניה ונוטלות תרופות אנטי פסיכוטיות הגורמות לתופעות של רמות פרולקטין גבוהות (אוליגומנוריאה, אמנוריאה-אל וסת, גלקטוריאה-הפרשת חלב ספונטנית, ואובדן חשק מיני) חולקו אקראית לנטילת מרתח מיובש (גרנולות) של שוש קירח ואדמונית (יחס הצמחים בפורמולה 1:1) במינון 36 גרם ליום (מינון שווה ערך ל-90 גרם של הצמחים היבשים – יחס של 2.5:1) במשך 16 שבועות. במהלך ההתערבות, למידע השלם למנויים

 

מנגנוני פעולה
פעילות פיטואסטרוגנית | הפחתת אנדרוגן | הפחתת פרולקטין

 

פעילות פיטואסטרוגנית – קשירה והפעלה אגוניסטית/אנטגוניסטית של קולטני אסטרוגן
במחקרים קליניים לא נצפתה השפעה מובהקת על רמות האסטרוגן בסרום בעקבות נטילת מיצוי שוש קירח (שתוקנן להכיל 7.9% חומצה גליצרטית) במינון למידע השלם למנויים

 

הפחתה של פעילות אנדרוגנית וטסטוסטרון
מספר מחקרים קליניים מצאו כי חומצה גליצריזינית (במינון 500 מ"ג ליום, מינון שווה ערך ל-5-7 גרם תמצית שוש קירח) וחומצה גליצירטינית מעכבות יצור למידע השלם למנויים

 

הפחתת רמות מוגברות של פרולקטין
במעבדה(464) ובמחקרים שנערכו בחולדות(465), פורמולה המכילה שוש קירח ואדמונית הפחיתה הפרשה מוגברת של למידע השלם למנויים

 

בריאות העצם
הקדמה | מחקרים קליניים | מנגנוני פעולה

 

הקדמה
השפּעת שוש קירח על בריאות העצם ועל מטבוליזם של סידן בעצמות קשורה להשפעותיו על ייצור למידע השלם למנויים

 

מחקרים קליניים
מחקר קליני(451) לא מבוקר (2006) בחן את השפּעת מתן שוש קירח על ייצור הורמונים סטרואידים בקרב נשים בריאות. תשע נשים בריאות בנות 22-26 בשלב הלוטאלי של המחזור נטלו תמצית תקנית של שוש קירח (מתוקננת להכיל 7.6% חומצה גליצריזינית) במינון 3.5 גרם ליום במשך שני מחזורים. בעקבות הנטילה, למידע השלם למנויים
מחקר קליני(466) פתוח אקראי ולא מבוקר (2016) בחן את יעילותם של שלושה תכשירים צמחיים על בריאות העצם. 46 נשים בריאות בגיל המעבר חולקו אקראית לנטילת מיצוי רימון (Punica granatum) וזרעי ענבים (Vitis vinifera), מיצוי קוורצטין (Dimorphandra mollis) ושוש קירח ותכשיר המכיל את כל ארבעת הרכיבים במשך 28 ימים. 43 נשים השלימו את ההתערבות. נמצא כי למידע השלם למנויים

 

מנגנוני פעולה
אסטרדיול שוֹמר על יחס תקין בין תאים אוסטאובלסטים בוני עצם ובין תאים אוסתיאוקלסטים מפרקי עצם. עם הירידה ברמות האסטרדיול בגיל המעבר יש פחות גירוי ליצירת אוסתיאובלסטים ומספרם פוחת ומאט את קצב בניית העצם, ובמקביל יש פחות ויסות על יצירת אוסתיאוקלסטים ומספרם עולה(456).
Glabridin פועל כפיטואסטרוגן ויש לו השפעות למידע השלם למנויים

 

פריון הגבר והשפעה על הורמוני המין בגברים
הקדמה | מחקרים קליניים | מנגנוני פעולה

 

הקדמה
ממחקרים קליניים עולה כי חומצה גליצריזינית וחומצה גליצירטינית מעכבות יצור טסטוסטרון בקרב גברים ונשים על ידי עיכוב האנזים למידע השלם למנויים
 

 

מחקרים קליניים
מחקר קליני(187) כפול סמיות ומבוקר פלסבו במבנה מוצלב (2011) בחן את השפּעת האכילה של ממתקי שוש קירח במשך שבוע על חילוף החומרים של הורמונים סטרואידים ביותרת הכליה בקרב נבדקים בריאים. 22 נבדקים בריאים גברים ונשים (טווח גילאים 18-29, BMI ממוצע 23.26ׂׂ) חולקו אקראית לאכילה של ממתקי שוש קירח (המכילים תמצית שוש קירח בריכוז 3%) או ממתקי פלסבו במינון 100 גרם ליום במשך שבוע. לאחר שלושה ימי הפסקה הוצלבו הנבדקים לקבלת הטיפול הנגדי במשך שבוע נוסף. בתום ההתערבות למידע השלם למנויי

 

מנגנוני פעולה
מממצאי מחקרים קליניים עולה כי חומצה גליצריזינית וחומצה גליצירטינית מעכבות יצור טסטוסטרון בקרב גברים ונשים על ידי עיכוב למידע השלם למנויים

 

דלקת חנִיכיים ועששת
הקדמה | מחקרים קליניים | מנגנוני פעולה

 

הקדמה
תכשירי שטיפת פה וסוכריות מציצה שהכילו מיצויים של שוש קירח הדגימו יעילות בטיפול בעששת הודות לפעילותם למידע השלם למנויים

 

מחקרים קליניים
מחקר קליני(474) השוואתי אקראי כפול סמיות ומבוקר (2013) בחן יעילות תכשירי מי פה המכילים מיצויים של שוש קירח בשמירה על היגיינת הפה של ילדים. 60 נבדקים (טווח גילאים 7-14) חולקו אקראית לשימוש חד פעמי בתכשיר מי פה המכיל מיצוי מימי של שוש קירח (בריכוז 15%), מיצוי אתנולי של שוש קירח (בריכוז 3.75%) וכלורהקסידין גלוקונט (בריכוז 0.156%). לאחר השימוש, למידע השלם למנויים

 

מנגנוני פעולה
סקירה(479) (2012) בחנה את מנגנוני הפעולה של שוש קירח בטיפול במחלות אורו-דנטליות. לפי הסקירה, מיצויים של שוש קירח מפחיתים ביטוי של למידע השלם למנויים

 

ויסות חיסוני ופעילות נוגדת דלקת
הקדמה | מנגנוני פעולה

 

הקדמה
בחינה של מחקרי בעלי החיים ומחקרי המעבדה מעלה כי עיקר הפעילות של שוש קירח היא למידע השלם למנויים

 

מנגנוני פעולה 
פעילות נוגדת דלקת | פעילות מווסתת חיסון

 

פעילות נוגדת דלקת
במחקרי בעלי חיים ובמעבדה(383,385-9), שוש קירח ורכיביו הטריטרפנואידים והפלבונואידים עיכבו את למידע השלם למנויים

 

פעילות מווסתת חיסון
בבעלי חיים ובמעבדה, שני רכיבים פעילים isoliquiritigenin ו- naringenin המופקים שוש קירח השרו ייצור של למידע השלם למנויים

 

מחלוֹת זיהומיות
הקדמה | מחקרים קליניים | מנגנוני פעולה

 

הקדמה
שני מחקרים קליניים בחנו את יעילות הטיפול באמצעות תמצית שוש קירח בשילוב עם תרופה אנטי נגיפית והרכיבים הטריטרפנואידים גליצריזין ו-carbenoxolone (נגזרת סינתטית למחצה של חומצה גליצריטינית) בשימוש חיצוני בנגעי נגיף ההרפס סימפלקס ודווחו על למידע השלם למנויים

 

מחקרים קליניים
פעילות אנטי נגיפית (הרְפס) | פעילות אנטי חיידקית 

ראו בנוסף פעילות אנטי נגיפית כנגד נגיף ההפטיטיס בסעיף מחלות כבד, כאן.


פעילות אנטי נגיפית (הרְפס)
מחקר קליני(493) מבוקר (1987) בחן את יעילות הטיפול בהרפס של הפה והאף באמצעות שילוב של ג'ל גליצריזין (ריכוז לא ידוע) עם התרופה האנטי נגיפית idoxuridine (בריכוז 0.2%) בתכשיר למריחה חיצונית בהשוואה לתכשיר מדף המכיל את התרופה לבדה (בריכוז 0.5%). נמצא ש למידע השלם למנויים

 

פעילות אנטי חיידקית
במחקרים קליניים הדגים שוש קירח פעילות אנטי בקטריאלית כנגד חיידקי עששת ומחלות חניכיים, חיידק ההליקובקטר פילורי וחיידקי אקנה וזיהומים עוריים. לקריאת המחקרים הקליניים המעידים על הפעילות האנטי בקטריאלית של שוש קירח ראו כאן, כאן, וכאן

 

מנגנוני פעולה
אנטי נגיפית | אנטי חיידקית | אנטי פטרייתית

 

פעילות אנטי נגיפית
מחקרי בעלי חיים ומעבדה(333,495-501) מלמדים כי לספונינים הטריטרפנואידים בשוש קירח (בעיקר חומצה גליצריזית וחומצה גליצרטינית) פעילות למידע השלם למנויים

 

פעילות אנטי חיידקית
מחקרים מעבדה שונים(501,506-8) הדגימו פעילות למידע השלם למנויים

 

פעילות אנטי פטרייתית 
במספר מחקרי בעלי חיים ובמעבדה רכיבים שונים של שוש קירח (חומצה גליצריטינית, licochalcone A ו-glabridin) הדגימו למידע השלם למנויים

 

תפקוד קוגניטיבי עצבי
מחקרים קליניים | מנגנוני פעולה

 

מחקרים קליניים
נכון לזמן זה (יולי, 2018) לא קיימים מחקרים קליניים העוסקים בהשפּעת שוש קירח על מערכת העצבים המרכזית.

 

מנגנוני פעולה
הקדמה | פגיעה מוחית ומחלות נוירודגנרטיביות | דמנְציה ואלצְהיימר | דִיכאון | חַרדה והפְרעות שינה | אפִילפסיה

 

הקדמה
נכון לזמן זה (יולי, 2018) לא קיימים מחקרים קליניים העוסקים בהשפּעת שוש קירח על מערכת העצבים המרכזית. אולם, במחקרי בעלי חיים ומעבדה הדגימו מיצוי שוש קירח ורכיביו המבודדים למידע השלם למנויים

 

פגיעה מוחית ומחלות נוירודגנרטיביות
מיצוי שוש קירח(516-9) והרכיבים ,Isoliquiritigenin, Liquiritin, Glabridin סייעו למנוע פגיעה איסכמית על ידי למידע השלם למנויים

 

דמנְציה ואלצְהיימר
מיצוי מימי של שורש שוש קירח(521-8), הרכיב הספוניני Glycyrrhizin והפלבונואידים Isoliquiritigenin, Liquiritigenin, Glabridin שיפרו במובהק את למידע השלם למנויים

 

דִיכאון
מתן פומי של תמצית שוש קירח במשך שבעה ימים(533) הפחיתה התנהגות דמויית דיכאון בעכברים במידה המשתווה ל למידע השלם למנויים

 

חרדַה והשריית שינה
לנגזרת הפלבונואידית של שוש קירח השפעה מרגיעה המיוחסת בעיקר ל למידע השלם למנויים

 

אפִילפסיה
במודלים של אפילפסיה שהושרתה במכרסמים, גליצריזין(539) והנגזרת הפלבונואידית של שוש קירח(540-1) הדגימו השפעה למידע השלם למנויים

 

 

מקורות

 

 1. Mills. S, Bone K, , "The Essential Guide to Herbal Safety.," Churchill Livingstone, 2005. 
 2. Mills & Bone., "Principles and practice of Phytotherapy.," Modern Herbal Medicine, 2ed. Churchill Livingstone, 2013. 
 3. Blumenthal M, Busse WR, Goldberg A, et al. (eds). , "The Complete German Commission E Monographs: Therapeutic Guide to Herbal Medicines.," Austin: American Botanical Council and Boston: Integrative Medicine Communications, 1998. 
 4. Bernardi M, D’Intino PE, Trevisani F, et al., "Effects of prolonged ingestion of graded doses of licorice by healthy volunteers.," Life Sci. 1994;55(11):863–872.. 
 5. Negro A, Rossi E, Regolisti G, et al. Ann Ital Med Int. 2000;15(4):296–300.
 6. Albermann ME, et al. , "Determination of glycyrrhetic acid after consumption of liquorice and application to a fatality.," Forensic Sci Int. (2010). 
 7. Jean Bruneton., "“Pharmacognosy- Phytochemistry medicinal plants (2nd edition)”,," Havoisier publishing, Hampshire, UK, 1999. 
 8. Sigurjonsdottir HA, Manhem K, Axelson M, et al. J Hum Hypertens. 2003;17(2):125–131.. 
 9. HA Sigurjonsdottir, K Manhem, M Axelson, S Wallerstedt: , "“Subjects with essential hypertension are more sensitive to the inhibiton of 11-β-HSD by liquorice”,," Jounal of Human Hypertension 2003. 
 10. Brinker F. , "Herb Contraindications and Drug Interactions, 4th ed.," Sandy (OR): Eclectic Medical Publications; 2010. 
 11. DeKlerk GJ, Nieuwenhuis G, Beutler JJ. , "Hypokalaemia and hypertension associated with use of liquorice flavoured chewing gum.," Br. Med. J., 314:731-732, 1997. 
 12. Lucinda Porter: , "“HCV & CAM: Herbal dietary supplements glossary”,," hcspFACTsheet 2006 Jan, A publication of the Hepatitic C Support Project. 
 13. Bart Ploeger, T Mensinga, A Sips, W Seinen, J Meulenbelt, J DeJongh: , "“The Pharmacokinetics of glycyrrhizic acid evaluated by physiologically based pharmacokinetic modeling”,," Drug Metabolism Reviews 2001. 
 14. Sigurjonsdottir HA, Axelson M, Johannsson G, et al. Blood Press. 2006;15(3):169–172., "Liquorice in moderate doses does not affect sex steroid hormones of biological importance although the effect differs between the genders," Horm Res. 2006;65(2):106-10. Epub 2006 Feb 3.. 
 15. van Uum SH, Walker BR, Hermus AR, et al. Clin Sci (Lond). 2002;102(2): 203–211.. 
 16. Ferrari P, Sansonnens A, Dick B, et al. , "In vivo 11B-HSD-2 activity – variability, salt-sensitivity, and effect of licorice.," Hyperten., 38:1330-1336, 2001. 
 17. Stormer FC, Reistad R, Alexander J. Food Chem Toxicol. 1993;31(4):303–312.. 
 18. van Gelderen CE, Bijlsma JA, van Dokkum W, Savelkoul TJ. Hum Exp Toxicol. 2000;19(8):434–439.. 
 19. Olukoga A, Donaldson D. J R Soc Health.Liquorice and its health implications. 2000;120(2):83–89.. 
 20. Megia A, Herranz L, Martin-Almendra MA, et al. Nephron. 1993;65(2):329–330.. 
 21. Chamberlain TJ. Licorice poisoning, pseudoaldosteronism, and heart failure. JAMA, 213(8):1343, 1970. 
 22. Koster M, David GK. N Engl J Med. 1968;278(25):1381–1383.. 
 23. Conn JW, Rovner DR, Cohen EL. JAMA. 1968;205(7):492–496.. 
 24. Sigurjonsdottir HA, Franzson L, Manhem K, et al.Liquorice-induced rise in blood pressure: a linear dose-response relationship. J Hum Hypertens. 2001;15(8):549–552.. 
 25. Sigurjonsdottir HA, Ragnarsson J, Franzson L, et al. Is blood pressure commonly raised by moderate consumption of liquorice? J. Hum. Hyperten., 9(5):345-348, 1995. 
 26. Russo S, Mastropasqua M, Mosetti MA, et al. Am J Nephrol. 2000;20(2):145–148.. 
 27. Lozano P, Flores D, Martinez S, et al. J Cardiovasc Surg (Torino). 2000;41(4): 631–632.. 
 28. Hasegawa J, Suyama Y, Kinugawa T, et al. Cardiovasc Drugs Ther. 1998;12(6): 599–600.. 
 29. Yamamoto T, Hatanaka M, Matsuda J, et al. Nippon Jinzo Gakkai Shi. 2010;52(1):80–85.. 
 30. Armanini D, Bonanni G, Palermo M. N Engl J Med.Reduction of serum testosterone in men by licorice. 1999;341(15):1158.. 
 31. Armanini D, et al. History of the endocrine effects of licorice. Exp Clin Endocrinol Diabetes. (2002). 
 32. Wash LK, Bernard JD. Licorice-induced psuedoaldosteronism. Am. J. Hosp. Pharm., 32(1):73-74, 1975. 
 33. De Smet PAGM, Keller K, Hansel R, Chandler RF (eds.). Adverse Effects of Herbal Drugs, vol. 3. Springer-Verlag, Berlin, 1997. 
 34. Gruenwald J, Brendler T, Jaenicke C (eds.). PDR for Herbal Medicines. Medical Economics Co., Inc., Montvale, NJ, 1998. 
 35. Walker BR, Edwards CRW. Licorice-induced hypertension and syndromes of apparent mineralocorticoid excess. Endocr. Metabol. Clin. N. Am., 23(2):359-377, 1994. 
 36. Hussain RM. The sweet cake that reaches parts other cakes can‟t! Postgrad. Med. J. 79:115-116, 2003. 
 37. Gerritsen KGF, Meulenbelt J, Spiering W, et al. An unusual cause of ventricular fibrillation. Lancet, 373:1144, 2009. 
 38. Firenzuoli F, Gori L. Recenti Prog Med.[Rhabdomyolysis due to licorice ingestion]. 2002;93(9):482–483.. 
 39. Saito T, Tsuboi Y, Fujisawa G, et al., "An autopsy case of licorice-induced hypokalemic rhabdomyolysis associated with acute renal failure: special reference to profound calcium deposition in skeletal and cardiac muscle.," Nippon Jinzo Gakkai Shi. 1994;36(11): 1308-1314.. 
 40. Caradonna P, et al. Acute myopathy associated with chronic licorice ingestion: reversible loss of myoadenylate deaminase activity. Ultrastruct Pathol. (1992). 
 41. Barrella M, et al. Hypokaliemic rhabdomyolysis associated with liquorice ingestion: report of an atypical case. Ital J Neurol Sci. (1997). 
 42. Yoshida S, Takayama Y. Licorice-induced hypokalemia as a treatable cause of dropped head syndrome. Clin. Neurol. Neurosurg., 105:286-287, 2003. 
 43. Tancevski I, Eller P, Spiegel M, et al. Malicious licorice. Circulat., 117:e299, 2008. 
 44. Caubet-Kamar N, Tubery M, Garrouste C, Lauque D, Kamar N. Harmful effect of saline infusion in a patient with glycyrrhizic acid poisoning. CJEM. 2010 May;12(3):224-5.. 
 45. Piette AM, Bauer D, Chapman A. [Major hypokalemia with rhabdomyolysis secondary to the intake of a nonalcoholic aniseed aperitif] [article in French]. Ann Med Interne (Paris) 1984;135:296-8.. 
 46. de Rohan Chabot P, Gueguen B, Patte D, et al. [Hypokalemic paralysis after prolonged absorption of a nonalcoholic pastis in a diabetic] [article in French]. Rev Neurol (Paris) 1984;140:207-11.. 
 47. Bedock B, Janin-Mercier A, Jouve P, et al. [Fatal poisoning by alcohol-free aniseed aperitif] [article in French]. Ann Fr Anesth Reanim 1985;4:374-7.. 
 48. Mosaddegh M, Naghibi F, Abbasi PR, et al. J Pharm Pharmacol. 2003;55(suppl):87–88.. 
 49. Josephs RA, Guinn JS, Harper ML, et al. Liquorice consumption and salivary testosterone concentrations. Lancet, 358:1613-1614, 2001. 
 50. Fraunfelder FW. Am J Ophthalmol. 2004;138(4):639–647.. 
 51. Dobbins KR, Saul RF. J Neuroophthalmol. 2000;20(1):38–41.. 
 52. Doeker BM, Andler W. Horm Res. 1999;52(5):253–255.. 
 53. Wichtl M (ed.). Herbal Drugs and Phytopharmaceuticals. CRC Press, Boca Raton, 1994. 
 54. De Smet PAGM et al. (eds.). Adverse Effects of Herb Drugs 2. Springer-Verlag, Berlin, 1993. 
 55. McGuffin M, Hobbs C, Upton R, Goldberg A (ed.). Botanical Safety Handbook. CRC Press, Boca Raton, 1997. 
 56. Epstein MT, Espiner EA, Donald RA, et al. Effect of eating liquorice on the renin-angiotensin aldosterone axis in normal subjects. Br. Med. J., pp. 488-490, Feb. 19, 1977. 
 57. Epstein MT, Espiner EA, Donald RA, et al. Liquorice toxicity and the renin-angiotensin-aldosterone axis in man. Br. Med. J., pp. 209-210, Jan. 22, 1977. 
 58. Shintani S, Murase H, Tsukagoshi H, Shiigai T. Glycyrrhizin (licorice)-induced hypokalemic myopathy: report of 2 cases and review of the literature. Eur. Neurol., 32:44-51, 1992. 
 59. Ishikawa S, Kato M, Tokuda T, et al. Int J Eat Disord. 1999;26(1):111–114.. 
 60. Yasuji Arase, K Ikeda, N Murashima, K Chayama, A Tsubota, I Koida, Y Suzuki, S Saitoh, M Kobayashi, H Kumada: “The long term efficiacy of glycyrrhizin in chronic hepatitic C patients”, Cancer 1997. 
 61. Al–Qarawi AA, Abdel-Rahman HA, Ali BH, et al. Food Chem Toxicol. 2002;40(10):1525–1527.. 
 62. Kobuke K, Inai K, Nambu S, et al. Food Chem Toxicol. 1985;23:979–983.. 
 63. Ruszymah BH, Nabishah BM, Aminuddin S, et al. Clin Exp Hypertens. 1995;17(3):575–591.. 
 64. Kelloff GJ, Crowell JA, Boone CW, et al. J Cell Biochem Suppl. 1994;20:166–175.. 
 65. Tu JH, He YJ, Chen Y, Fan L, Zhang W, Tan ZR, Huang YF, Guo D, Hu DL, Wang D, Hong-Hao Zhou.Effect of glycyrrhizin on the activity of CYP3A enzyme in humans. Eur J Clin Pharmacol. 2010 Aug;66(8):805-810. Epub 2010 Apr 15.. 
 66. Tu JH, Hu DL, Dai LL, et al. Effect of glycyrrhizin on CYP2C19 and CYP3A4 activity in healthy volunteers with different CYP2C19 genotypes.Xenobiotica. 2010;40(6):393–399.. 
 67. Pandit S, Ponnusankar S, Bandyopadhyay A, Ota S, Mukherjee PK. Exploring the possible metabolism mediated interaction of Glycyrrhiza glabra extract with CYP3A4 and CYP2D6. Phytother Res. 2011 Oct;25(10):1429-34. Epub 2011 Feb 24.. 
 68. Nabekura T, Yamaki T, Ueno K, Kitagawa S. Inhibition of P-glycoprotein and multidrug resistance protein 1 by dietary phytochemicals. Cancer Chemother Pharmacol. 2008 Oct;62(5):867-73. Epub 2008 Jan 19.. 
 69. Hukkanen J, Ukkola O, Savolainen MJ. Blood Press. 2009;18(4):192–195.. 
 70. Farese RV Jr, Biglieri EG, Shackleton CHL, et al. Licorice-induced hypermineralcorticoidism. New Engl. J Med., 325(17):1223-1227, 1991. 
 71. Cumming AMM, Boddy K, Brown JJ, et al. Severe hypokalaemia with paralysis induced by small doses of liquorice. Postgrad. Med. J., 56:526-529, 1980. 
 72. Brouwers AJ, van der Meulen J. Ned Tijdschr Geneeskd. 2001;145(15): 744–747.. 
 73. Heidemann HT, Kreuzfelder E. Klin Wochenschr. 1983;61(6):303–305.. 
 74. Chataway SJ, Mumford CJ, Ironside JW. Postgrad Med J. 1997;73(863):593–594.. 
 75. Folkersen L, Knudsen NA, Teglbjaerg PS. Ugeskr Laeger. 1996;158(51):7420–7421.. 
 76. Famularo G, Corsi FM, Giacanelli M. Acad Emerg Med. 1999;6(9):960–964.. 
 77. Nielsen I, Pedersen RS. Lancet. 1984;323(8389):1305.. 
 78. Conn JW, Rovner DR, Cohen EL. JAMA. 1968;205(7):492–496.. 
 79. Sontia B, Mooney J, Gaudet L, et al. J Clin Hypertens. 2008;10(2):153–157.. 
 80. Kurisu S, Inoue I, Kawagoe T, et al. J Am Geriatr Soc. 2008;56(8):1579–1581.. 
 81. Elinav E, Chajek-Shaul T. Licorice consumption causing severe hypokalemic paralysis. Mayo Clin Proc 2003;78:767-768.. 
 82. Harada T, Ohtaki E, Misu K, et al. Cardiology. 2002;98(4):218.. 
 83. Famularo G, Corsi FM, Giacanelli M. Acad Emerg Med. 1999;6(9):960–964.. 
 84. Chubachi A, Wakui H, Asakura K et al. Acute renal failure following hypokalemic rhabdomyolysis due to chronic glycyrrhizic acid administration. Intern Med 1992;31:708-711.. 
 85. Mourad G, Gallay P, Oules R, et al. Hypokalemic myopathy with rhabomyolysis and acute renal failure in the course of chronic licorice ingestion. Kid. Internat., 15(4):452, 1979. 
 86. Chandler RF. Glycyrrhiza glabra. In: DeSmet PA, Keller K, Hansel R, Chandler RF, eds.Adverse Effects of Herbal Drugs. 3 vol. Berlin: Springer Verlag; 1997:67-87.. 
 87. Iida R, Otsuka Y, Matsumoto K, et al. Clin Exp Nephrol. 2006;10(2):131–135.. 
 88. Maeda Y, Inaba N, Aoyagi M, et al. Intern Med. 2008;47(14):1345–1348.. 
 89. MIMS Australia Pty Ltd. E-MIMS. Version 4.00.0457, 2000.. 
 90. Stormer FC, Reistad R, Alexander J. Food Chem Toxicol. 1993;31(4):303–312.. 
 91. Bernardi M, d–Intimo PE, Trevisani F, et al. Life Sci. 1994;55(11):863–872.. 
 92. Bannister B, Ginsburg R, Shneerson J. Cardiac arrest due to liquorice-induced hypokalaemia. Br. Med. J., pp. 738-739, Sep. 17, 1977. 
 93. Jiao Z, Shi XJ, Li ZD, et al. Br J Clin Pharmacol. 2009;68(1):47–60.. 
 94. Lin SP, Tsai SY, Hou YC, et al. J Agric Food Chem. 2009;11(57):1854–1859.. 
 95. Hou YC, Lin SP, Chao PD. Liquorice reduced cyclosporine bioavailability by activating P-glycoprotein and CYP 3A. Food Chem. 2012 Dec 15;135(4):2307-12. Epub 2012 Jul 20.. 
 96. Rees WDW, Rhodes J, Wright JE, et al. Effect of deglycyrrhizinated liquorice on gastric mucosal damage by aspirin. Scand. J. Gastroent., 14:605-607, 1979. 
 97. Dehpour AR, Zolfaghari ME, Samadian T, et al. The protective effect of liquorice components and their derivatives against gastric ulcer induced by aspirin in rats. J. Pharm. Pharmacol., 46:148-149, 1994. 
 98. Morgan AG, McAdam WAF, Pacsoo C, et al. Comparison between cimetidine and Caved-S in the treatment of gastric ulceration, and subsequent maintenance therapy. Gut, 23:545-551, 1982. 
 99. Dehpour AR, Zolfaghari ME, Samadian T, et al. Antiulcer activities of liquorice and its derivatives in experimental gastric lesion induced by ibuprofen in rats. Int. J. Pharmaceut., 119:133-138, 1995. 
 100. Stargrove M B, Treasure J, McKee D. L, Herb, Nutrient, and Drug Interactions, Elsevier, 2008.. 
 101. Chen MF, Shimada F, Kato H, et al. Endocrinol Jpn. Effect of glycyrrhizin on the pharmacokinetics of prednisolone following low dosage of prednisolone hemisuccinate.1990;37(3):331–341.. 
 102. Chen MF, Shimada F, Kato H, et al.Effect of oral administration of glycyrrhizin on the pharmacokinetics of prednisolone.Endocrinol Jpn. 1991;38(2):167–174.. 
 103. Methlie P, Husebye EES, Hustad S, et al. , "Grapefruit juice and licorice increase cortisol availability in patients with Addison's disease.," Eur. J. Endocrin., 165:761-769, 2011. 
 104. Teeleucksingh S, Mackie ADR, Burt D, et al. Potentiation of hydrocortisone activity in skin by glycyrrhetinic acid. Lancet, 335:1060-1063, May 5, 1990. 
 105. MacKenzie MA, Hoefnagels WHL, Jansen RWMM, et al. The influence of glycyrrhetinic acid on plasma cortisol and cortisone in healthy young volunteers. J. Clin. Endocr. Metabol., 70(6):1637-1643, 1990. 
 106. Monder C, Stewart PM, Lakshmi V, et al. Licorice inhibits corticosteroid 11-dehydrogenase of rat kidney and liver: in vivo and in vitro studies. Endocrinol., 125:1046-1053, 1989. 
 107. Kato H, Kanaoka M, Yano S, Kobayashi M. 3-Monoglucuronyl-glycyrrhetinic acid is a major metabolite that causes licorice-induced pseudoaldosteronism. J Clin Endocrinol Metab 1995;80:1929-1933.. 
 108. Reiners W. 7-Hydroxy-4‟-methoxy-isoflavon (formononetin) aus sussholzwurzel. Uber inhaltsstoffe der dusshollzwurzel. II. Experientia, 22:359, 1966. 
 109. Costello CH, Lynn EV. Estrogenic substances from plants: I. Glycyrrhiza. J. Am. Pharm. Assoc., 39:177-180, 1950. 
 110. Francischetti IM, Monteiro RQ, Guimaraes JA. Identification of glycyrrhizin as a thrombin inhibitor. Biochem Biophys Res Commun 1997;235:259-263.. 
 111. Tawata M, Yoda Y, Aida K et al. Anti-platelet action of GU-7, a 3-arylcoumarin derivative, purified from glycyrrhizae radix. Planta Med 1990;56:259-263.. 
 112. Mu Y, Zhang J, Zhang S, et al. , "Traditional Chinese medicines wu wei zi (Schisandra chinensis Baill) and gan cao (Glycyrrhiza uralensis Fisch) activate pregnane X receptor and increase warfarin clearance in rats.," J. Pharm. Exp. Ther., 316(3):1369-1377, 2006. 
 113. Fujiwara Y, Kikkawa R, Nakata K et al. Hypokalemia and sodium retention in patients with diabetes and chronic hepatitis receiving insulin and glycyrrhizin. Endocrinol Jpn 1983;30:243-249.. 
 114. Eu CH, Lim WY, Ton SH, bin Abdul Kadir K. G, "lycyrrhizic acid improved lipoprotein lipase expression, insulin sensitivity, serum lipid and lipid deposition in high-fat diet-induced obese rats.". 
 115. Bennett A, Clark-Wibberley T, Stamford IF, et al. Aspirin-induced gastric mucosal damage in rats: cimetidine and deglycyrrhizinated liquorice together give greater protection than low doses of either drug alone. J. Pharm. Pharmacol., 32:151, 1980. 
 116. Nencini C, Barberi L, Runci FM, Micheli L. Retinopathy induced by drugs and herbal medicines. Eur Rev Med Pharmacol Sci. 2008 Sep-Oct;12(5):293-8.. 
 117. Armanini D, Castello R, Scaroni C, et al. , "Treatment of polycystic ovary syndrome with spironolactone plus licorice.," Eur J Obstet Gynecol Reprod Biol. 2007;131(1):61–67.. 
 118. Quaschning T, Ruschitzka F, Niggli B et al. Influence of aldosterone vs. endothelin receptor antagonism on renovascular function in liquorice-induced hypertension. Nephrol Dial Transplant 2001;16:2146-2151.. 
 119. Quaschning T, Ruschitzka F, Shaw S, Luscher TF. Aldosterone receptor antagonism normalizes vascular function in liquorice-induced hypertension. Hypertension 2001;37:801-805.. 
 120. Hattori M, Sakamoto T, Kobashi K, Namba T. Metabolism of glycyrrhizin by human intestinal flora. Planta Med 1983;48:38-42.. 
 121. Hattori M, Sakamoto T, Yamagishi T et al. , "Metabolism of glycyrrhizin by human intestinal flora. II. Isolation and characterization of human intestinal bacteria capable of metabolizing glycyrrhizin and related compounds.," Chem Pharm Bull (Tokyo) 1985;33:210-217.. 
 122. Cantelli-Forti G, Maffei F, Hrelia P et al. Interaction of licorice on glycyrrhizin pharmacokinetics. Environ Health Perspect 1994;102 Suppl 9:65-68.. 
 123. He JX, Akao T, Nishino T, Tani T. The influence of commonly prescribed synthetic drugs for peptic ulcer on the pharmacokinetic fate of glycyrrhizin from Shaoyao-Gancao-tang. Biol Pharm Bull 2001;24:1395-1399.. 
 124. Gromotka R, Bruhl W, Jr., Schmid E. Improved treatment of chronic pyelonephritis with nitrofurantoin in combination with deglycyrrhizinated liquorice. Arzneimittelforschung 1972;22:627-629.. 
 125. Datla R, Rao SR, Murthy KJ. Excretion studies of nitrofurantoin and nitrofurantoin with deglycyrrhizinated liquorice. Indian J Physiol Pharmacol 1981;25:59-63.. 
 126. Hatano T, Kusuda M, Inada K et al. Effects of tannins and related polyphenols on methicillin-resistant Staphylococcus aureus. Phytochemistry 2005;66:2047-2055.. 
 127. Hayashi J, Kashiwagi S, Noguchi A, et al. Combination therapy of glycyrrhizin withdrawal and human fibroblast interferon for chronic hepatitis B. Clin. Therap., 11(1):161-169, 1989. 
 128. Abe Y, Ueda T, Kato T, Kohli Y. [Effectiveness of interferon, glycyrrhizin combination therapy in patients with chronic hepatitis C]. Nippon Rinsho 1994;52:1817-1822.. 
 129. Fujisawa K. Interferon therapy in hepatitis C virus (HCV) induced chronic hepatitis: clinical significance of pretreatment with glycyrrhizine. Trop Gastroenterol 1991;12:176-179.. 
 130. Dai JH, Iwatani Y, Ishida T et al. Glycyrrhizin enhances interleukin-12 production in peritoneal macrophages. Immunology 2001;103:235-243.. 
 131. Eisenburg J. [Treatment of chronic hepatitis B. Part 2. Effect of glycyrrhizic acid on the course of illness]. Fortschr Med 1992;110:395-398.. 
 132. Moon A, Kim SH. Effect of Glycyrrhiza glabra roots and glycyrrhizin on the glucuronidation in rats. Planta Med., 62:115-119, 1996. 
 133. Nakagawa S, Kasuga S, Matsuura H. Prevention of liver damage by aged garlic extract and its components in mice. Phytother. Res., 3(2):50-53, 1989. 
 134. Tanaka S, Kuwai Y, Tabata M. Isolation of monoamine oxidase inhibitors fromGlycyrrhiza uralensis roots and the structure-activity relationship. Planta Med 1987;53:5-8.. 
 135. Ofir R, Tamir S, Khatib S, Vaya J. Inhibition of serotonin re-uptake by licorice constituents. J Mol Neurosci 2003;20:135-140.. 
 136. Hatano T, Fukuda T, Miyase T, Noro T, Okuda T. Phenolic constituents of licorice. III. Structures of glicoricone and licofuranone, and inhibitory effects of licorice constituents on monoamine oxidase. Chem Pharm Bull (Tokyo). 1991 May;39(5):1238-43.. 
 137. Brinker F. The Toxicology of Botanical Medicines, 3rd ed. Eclectic Medical Pub., Sandy, Ore., 2000. 
 138. Farnsworth NR, Bingel AS, Cordell GA, et al. Potential value of plants as sources of new antifertility agents I. J. Pharm. Sci., 64:535-598, 1975. 
 139. Tamura Y, Nishikawa T, Yamada K, et al. Effects of glycyrrhetinic acid and its derivatives on 4-5alpha- and 5beta-reductase in rat liver. Arzneim.-Forsch., 29:647-649, 1979. 
 140. Kumagai A, Nishino K, Shimomura A, Kin T, Yamamura Y., "Effect of glycyrrhizin on estrogen action.," Endocrinol Jpn. 1967 Mar;14(1):34-8.. 
 141. Armanini D, Bonanni G, Palermo M. Reduction of serum testosterone in men by licorice. N. Engl. J. Med., 341:1158, 1999. 
 142. Takeuchi T, Nishii O, Okamura T, et al. Effect of paeoniflorin, glycyrrhizin and glycyrrhetic acid on ovarian androgen production. Am. J. Chin. Med., 19(1):73-78, 1991. 
 143. Takeuchi T, Nishii O, Okamura T, et al. Effect of traditional herbal medicine, shakuyaku-kanzo-to on total and free serum testosterone levels. Am. J. Chin. Med., 17(1-2):35-44, 1989. 
 144. Mitsunaga Y, Takanaga H, Matuo H, et al. Effect of bioflavonoids on vincristine transport across blood-brain barrier. Eur. J. Pharmacol., 395:193-201, 2000. 
 145. Strandberg TE, Jarvenpaa A-L, Vanhanen H, et al. Birth outcome in relation to licorice consumption during pregnancy. Am. J. Epidemiol., 153(11):1085-1088, 2001. 
 146. Strandberg TE, Andersson S, Jarvenpaa A-L, et al. Preterm birth and licorice consumption during pregnancy. Am. J. Epidemiol., 156(9):803-805, 2002. 
 147. Cuzzolin L, Francini-Pesenti F, Verlato G, et al. Use of herbal products among 392 Italian pregnant women: focus on pregnancy outcome. Pharmacoepidemiol. Drug Safety, 19:1151-1158, 2010. 
 148. Raikkonen K, Pesonen A-K, Heinonen K, et al. Maternal licorice consumption and detrimental cognitive and psychiatric outcomes in children. Am. J. Epidemiol., 170(9):1137-1146, 2009. 
 149. Räikkönen K, Seckl JR, Heinonen K, et al. Psychoneuroendocrinology. 2010;35(10):1587–1593.. 
 150. Wang X, Peng Y, Jing X, et al. (2014b). In vitro and in vivo assessment of CYP2C9-mediated herb-herb interaction of Euphorbiae Pekinensis Radix and Glycyrrhizae Radix. Front Pharmacol 5:186. 
 151. Mu Y, Zhang J, Zhang S, et al. (2006). Traditional Chinese medicines Wu Wei Zi (Schisandra chinensis Baill) and Gan Cao (Glycyrrhiza uralensis Fisch) activate pregnane X receptor and increase warfarin clearance in rats. J Pharmacol Exp Ther 316:1369–1377. 
 152. Paolini M, Barillari J, Broccoli M, et al. (1999). Effect of liquorice and glycyrrhizin on rat liver carcinogen metabolizing enzymes. Cancer Lett 145:35–42. 
 153. Paolini M, Pozzetti L, Sapone A, Cantelli-Forti G. (1998). Effect of licorice and glycyrrhizin on murine liver CYP-dependent monooxygenases. Life Sci 62:571–582. 
 154. Kent UM, Aviram M, Rosenblat M, Hollenberg PF. (2002). The licorice root derived isoflavan glabridin inhibits the activities of human cytochrome P450S 3A4, 2Bִ6, and 2C9. Drug Metab Dispos 30:709–715. 
 155. Räikkönen K, Martikainen S, Pesonen AK, Lahti J, Heinonen K, Pyhälä R, Lahti M, Tuovinen S, Wehkalampi K, Sammallahti S, Kuula L, Andersson S, Eriksson JG, Ortega-Alonso A, Reynolds RM, Strandberg TE, Seckl JR, Kajantie E. , "Maternal Licorice Consumption During Pregnancy and Pubertal, Cognitive, and Psychiatric Outcomes in Children.," Am J Epidemiol. 2017 Feb 3:1-12.. 
 156. Desmond Chun et al. Drug-induced liver injury associated with Complementary and Alternative Medicine: a review of adverse event reports in an Asian community from 2009 to 2014. BMC Complement Altern Med. 2016; 16: 192.. 
 157. Hataya Y, Oba A, Yamashita T, Komatsu Y. Hyponatremia in an Elderly Patient due to Isolated Hypoaldosteronism Occurring after Licorice Withdrawal. Intern Med. 2017;56(2):175-179. 
 158. Man SC, et al. Peony-Glycyrrhiza Decoction for Antipsychotic-Related Hyperprolactinemia in Women With Schizophrenia: A Randomized Controlled Trial. J Clin Psychopharmacol. 2016 Dec;36(6):572-579.. 
 159. Yamada K, Kanba S, Murata T, Fukuzawa M, Terashi B, Yagi G, Asai M. Effectiveness of skakuyaku-kanzo-to in neuroleptic-induced hyperprolactinemia: a preliminary report. Psychiatr Clin Neurosci 1996;50:341-342.. 
 160. Yuan HN, Wang CY, Sze CW, et al. A randomized, crossover comparison of herbal medicine and bromocriptine against resperidone-induced hyperprolactinemia in patients with schizophrenia. J Clin Psychopharmacol 2008; 28:264-70.. 
 161. Yamada K, Kanba S, Yagi G, Asai M. Herbal medicine (skakuyaku-kanzo-to) in the treatment of risperidone-induced amenor- rhea. J Clin Psychopharmacol 1999;19:380-381.. 
 162. Li G, Simmler C, Chen L, Nikolic D, Chen SN, Pauli GF, van Breemen RB. Cytochrome P450 inhibition by three licorice species and fourteen licorice constituents. Eur J Pharm Sci. 2017 Jul 31;109:182-190. 
 163. Cartier A, Malo JL, Labrecque M., "Occupational asthma due to liquorice roots.," Allergy. 2002 Sep;57(9):863.. 
 164. O'Connell RL, White IR, White JM, McFadden JP., "Liquorice extract in a cosmetic product causing contact allergy.," Contact Dermatitis. 2008 Jul;59(1):52. . 
 165. Numata T, Kobayashi Y, Ito T, Harada K, Tsuboi R, Okubo Y., "Two cases of allergic contact dermatitis due to skin-whitening cosmetics.," Allergol Int. 2015 Apr;64(2):194-5.. 
 166. Penninkilampi R, Eslick EM, Eslick GD., "The association between consistent licorice ingestion, hypertension and hypokalaemia: a systematic review and meta-analysis.," J Hum Hypertens. 2017 Nov;31(11):699-707.. 
 167. Walker BR, Connacher AA, Webb DJ, Edwards CR. , "Glucocorticoids and blood pressure: a role for the cortisol/cortisone shuttle in the control of vascular tone in man.," Clin Sci (Lond). 1992 Aug;83(2):171-8.. 
 168. Gallacher SD, Tsokolas G, Dimitropoulos I., "Liquorice-induced apparent mineralocorticoid excess presenting in the emergency department.," Clin Med (Lond). 2017 Feb;17(1):43-45. . 
 169. Nazari S, Rameshrad M, Hosseinzadeh H., "Toxicological Effects of Glycyrrhiza glabra (Licorice): A Review.," Phytother Res. 2017 Nov;31(11):1635-1650.. 
 170. Erkuş ME, Altıparmak İH, Demirbağ R, Günebakmaz Ö., "Atrial fibrillation due to licorice root syrup.," Turk Kardiyol Dern Ars. 2016 Apr;44(3):237-9.. 
 171. Lee KW, Ho WS., "18β-glycyrrhetinic acid induces UDP-glucuronosyltransferase in rats.," Protein Pept Lett. 2013 Dec;20(12):1360-4.. 
 172. Blumenthal M et al., eds. , "The complete German Commission E monographs.," Austin, TX, American Botanical Council, 1998.. 
 173. Bhatt C, Kanaki N, Nayak R, Shah G., "Synergistic potentiation of anti-anxiety activity of valerian and alprazolam by liquorice," Indian J Pharmacol. 2013 Mar-Apr;45(2):202-3. . 
 174. el-Shobaki FA, Saleh ZA, Saleh N., "The effect of some beverage extracts on intestinal iron absorption.," Z Ernahrungswiss. 1990 Dec;29(4):264-9.. 
 175. Baron JH. Glycyrrhizophilia. Lancet. 1973 Feb 17;1(7799):383.. 
 176. BORST JG, TEN HOLT SP, DE VRIES LA, MOLHUYSEN JA. Synergistic action of liquorice and cortisone in Addison's and Simmonds's disease. Lancet. 1953 Apr 4;1(6762):657-63.. 
 177. Cooper H, Bhattacharya B, Verma V, McCulloch AJ, Smellie WS, Heald AH. Liquorice and soy sauce, a life-saving concoction in a patient with Addison's disease. Ann Clin Biochem. 2007 Jul;44(Pt 4):397-9.. 
 178. Farese S, Kruse A, Pasch A, Dick B, Frey BM, Uehlinger DE, Frey FJ., "Glycyrrhetinic acid food supplementation lowers serum potassium concentration in chronic hemodialysis patients.," Kidney Int. 2009 Oct;76(8):877-84.. 
 179. Ferrari P. , "Licorice: a sweet alternative to prevent hyperkalemia in dialysis patients?," Kidney Int. 2009 Oct;76(8):811-2. . 
 180. Murakami T, Uchikawa T. , "Effect of glycyrrhizine on hyperkalemia due to hyporeninemic hypoaldosteronism in diabetes mellitus.," Life Sci. 1993;53(5):PL63-8.. 
 181. Serra, A., Uehlinger, D. E., Ferrari, P., Dick, B., Frey, B. M., Frey, F. J., and Vogt, B. , "Glycyrrhetinic Acid decreases plasma potassium concentrations in patients with anuria.," J Am Soc Nephrol 2002;13(1):191-196. . 
 182. Hyodo T, Taira T, Kumakura M, et al. , "The immediate effect of Shakuyaku-kanzo-to, traditional Japanese herbal medicine, for muscular cramps during maintenance hemodialysis.," Nephron 2002;90:240. . 
 183. Hinoshita F, Ogura Y, Suzuki Y, et al. , "Effect of orally administered shao-yao-gan-cao-tang (Shakuyaku-kanzo-to) on muscle cramps in maintenance hemodialysis patients: a preliminary study.," Am J Chin Med 2003;31:445-53. . 
 184. Rauz S, Cheung CM, Wood PJ, Coca-Prados M, Walker EA, Murray PI, Stewart PM. , "Inhibition of 11beta-hydroxysteroid dehydrogenase type 1 lowers intraocular pressure in patients with ocular hypertension.," QJM. 2003 Jul;96(7):481-90.. 
 185. Basso A, Dalla Paola L, Erle G, Boscaro M, Armanini D. , "Licorice ameliorates postural hypotension caused by diabetic autonomic neuropathy.," Diabetes Care. 1994 Nov;17(11):1356.. 
 186. Kratschmar DV, Vuorinen A, Da Cunha T, Wolber G, Classen-Houben D, Doblhoff O, Schuster D, Odermatt A., "Characterization of activity and binding mode of glycyrrhetinic acid derivatives inhibiting 11β-hydroxysteroid dehydrogenase type 2.," J Steroid Biochem Mol Biol. 2011 May;125(1-2):129-42. . 
 187. Al-Dujaili EA, Kenyon CJ, Nicol MR, Mason JI., "Liquorice and glycyrrhetinic acid increase DHEA and deoxycorticosterone levels in vivo and in vitro by inhibiting adrenal SULT2A1 activity.," Mol Cell Endocrinol. 2011 Apr 10;336(1-2):102-9.. 
 188. Kumagai A, Asanuma Y, Yano S, Takeuchi K, Morimoto Y, Uemura T, Yamamura Y., "Effect of glycyrrhizin on the suppressive action of cortisone on the pituitary adrenal axis.," Endocrinol Jpn. 1966 Sep;13(3):234-44.. 
 189. Shang H, Cao S, Wang J, Zheng H, Putheti R., "Glabridin from Chinese herb licorice inhibits fatigue in mice.," Afr J Tradit Complement Altern Med. 2009 Oct 15;7(1):17-23.. 
 190. Takeda R, Morimoto S, Uchida K, Nakai T, Miyamoto M, Hashiba T, Yoshimitsu K, Kim KS, Miwa U., "Prolonged pseudoaldosteronism induced by glycyrrhizin.," Endocrinol Jpn. 1979 Oct;26(5):541-7.. 
 191. Stewart PM, Wallace AM, Valentino R, Burt D, Shackleton CH, Edwards CR. , "Mineralocorticoid activity of liquorice: 11-beta-hydroxysteroid dehydrogenase deficiency comes of age.," Lancet. 1987 Oct 10;2(8563):821-4.. 
 192. MacKenzie MA, Hoefnagels WH, Jansen RW, Benraad TJ, Kloppenborg PW., "The influence of glycyrrhetinic acid on plasma cortisol and cortisone in healthy young volunteers.," J Clin Endocrinol Metab. 1990 Jun;70(6):1637-43.. 
 193. Hammer F, Stewart PM. , "Cortisol metabolism in hypertension.," Best Pract Res Clin Endocrinol Metab. 2006 Sep;20(3):337-53.. 
 194. Armanini D. Karbowiak I. Funder JW. , "Affinity of liquorice derivatives for mineralocorticoid receptores.," Clin. Endocrinol. (Oxf) 1983, 19: 609-612.. 
 195. Hajiaghamohammadi AA, Zargar A, Oveisi S, Samimi R, Reisian S. , "To evaluate of the effect of adding licorice to the standard treatment regimen of Helicobacter pylori.," Braz J Infect Dis. 2016 Nov - Dec;20(6):534-538.. 
 196. Puram S, Suh HC, Kim SU, Bethapudi B, Joseph JA, Agarwal A, Kudiganti V. , "Effect of GutGard in the Management of Helicobacter pylori: A Randomized Double Blind Placebo Controlled Study.," Evid Based Complement Alternat Med. 2013;2013:263805. . 
 197. Rahnama M, Mehrabani D, Japoni S, Edjtehadi M, Saberi Firoozi M. , "The healing effect of licorice (Glycyrrhiza glabra) on Helicobacter pylori infected peptic ulcers.," J Res Med Sci. 2013 Jun;18(6):532-3.. 
 198. Asif HM, Zaidi SF, Sugiyama T, Akhtar N, Usmanghani K. , "Phytomedicine-based and Quadruple Therapies in Helicobacter pylori Infection: A Comparative, Randomized Trial.," Altern Ther Health Med. 2015;21 Suppl 2:33-9.. 
 199. Feldman H, Gilat T., " A trial of deglycyrrhizinated liquorice in the treatment of duodenal ulcer.," Gut. 1971 Jun;12(6):449-51.. 
 200. Turpie AG, Runcie J, Thomson TJ. , "Clinical trial of deglydyrrhizinized liquorice in gastric ulcer.," Gut 1969;10:299-302. . 
 201. Tewari SN, Wilson AK. Deglycyrrhizinated liquorice in duodenal ulcer. Practitioner 1973;210:820-3. . 
 202. Bardhan, K. D., Cumberland, D. C., Dixon, R. A., and Holdsworth, C. D. Clinical trial of deglycyrrhizinised liquorice in gastric ulcer. Gut 1978;19(9):779-782. . 
 203. Balakrishnan, V., Pillai, M. V., Raveendran, P. M., and Nair, C. S. Deglycyrrhizinated liquorice in the treatment of chronic duodenal ulcer. J Assoc Physicians India 1978;26(9):811-814.. 
 204. Engqvist, A., von Feilitzen, F., Pyk, E., and Reichard, H. , "Double-blind trial of deglycyrrhizinated liquorice in gastric ulcer.," Gut 1973;14(9):711-715.. 
 205. Anonymous. Treatment of duodenal ulcer with glycyrrhizinic-acid-reduced liquorice. A multicentre trial. Br Med J 1971;3(773):501-503. . 
 206. Larkworthy W, Holgate PF. , "Deglycyrrhizinized liquorice in the treatment of chronic duodenal ulcer. A retrospective endoscopic survey of 32 patients.," Practitioner. 1975 Dec;215(1290):787-92.. 
 207. Raveendra KR, Jayachandra, Srinivasa V, Sushma KR, Allan JJ, Goudar KS, Shivaprasad HN, Venkateshwarlu K, Geetharani P, Sushma G, Agarwal A., "An Extract of Glycyrrhiza glabra (GutGard) Alleviates Symptoms of Functional Dyspepsia: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Study.," Evid Based Complement Alternat Med. 2012;2012:216970.. 
 208. Martin MD, Sherman J, van der Ven P, Burgess J. A controlled trial of a dissolving oral patch concerningglycyrrhiza (licorice) herbal extract for the treatment of aphthousulcers. Gen Dent. 2008 Mar-Apr;56(2):206-10; quiz 211-2, 224.. 
 209. Moghadamnia, A. A., Motallebnejad, M., and Khanian, M. , "The efficacy of the bioadhesive patches containing licorice extract in the management of recurrent aphthous stomatitis.," Phytother Res 2009;23(2):246-250.. 
 210. Das SK, Das V, Gulati AK, and et al. Deglycyrrhizinated liquorice in aphthous ulcers. J Assoc Physicians India 1989;37(10):647. . 
 211. Dehpour AR, Zolfaghari ME, Samadian T, Vahedi Y., "The protective effect of liquorice components and their derivatives against gastric ulcer induced by aspirin in rats.," J Pharm Pharmacol. 1994 Feb;46(2):148-9.. 
 212. Borrelli F, Izzo AA., "The plant kingdom as a source of anti-ulcer remedies.," Phytother Res. 2000 Dec;14(8):581-91.. 
 213. Memariani Z, Hajimahmoodi M, Minaee B, Khodagholi F, Yans A, Rahimi R, Amin G, Moghaddam G, Toliyat T, Sharifzadeh M., "Protective Effect of a Polyherbal Traditional Formula Consisting of Rosa damascena Mill., Glycyrrhiza glabra L. And Nardostachys jatamansi DC., Against Ethanol-induced Gastric Ulcer.," Iran J Pharm Res. 2017 Spring;16(2):694-707.. 
 214. Dembinska-Kiec A, Pallapies D, Simmet T, Peskar BM, Peskar BA., "Effect of carbenoxolone on the biological activity of nitric oxide: relation to gastroprotection.," Br J Pharmacol. 1991 Dec;104(4):811-6.. 
 215. Peskar BM., "Effect of carbenoxolone on prostaglandin synthesizing and metabolizing enzymes and correlation with gastric mucosal carbenoxolone concentrations.," Scand J Gastroenterol Suppl. 1980;65:109-14.. 
 216. Franco L, Manara P, Erbetti I, Velo GP., "Anti-ulcer activity of carbenoxolone and ISF 3401 on PGE2 release in rat gastric mucosa.," Pharmacol Res. 1993 Feb-Mar;27(2):141-50.. 
 217. Baker ME., "Licorice and enzymes other than 11 beta-hydroxysteroid dehydrogenase: an evolutionary perspective.," Steroids. 1994 Feb;59(2):136-41.. 
 218. Van Marle, J., P.N. Aarsen, A. Lind, J. van WeerenKramer., "Deglycyrrhizinised liquorice (DGL) and the renewal of rat stomach epithelium.," Eur. J. Pharmacol.,1981, 72: 219-225.. 
 219. Da Nagao, Y., M. Sata, H. Suzuki, K. Tanikawa, K. Itoh and T. Kameyama. , "Effectiveness of glycyrrhizin for oral lichen planus in patients with chronic HCV infection.," J. Gastroenterol., 1996, 31: 691-695.. 
 220. Goso Y, Ogata Y, Ishihara K, Hotta K., "Effects of traditional herbal medicine on gastric mucin against ethanol-induced gastric injury in rats.," Comp Biochem Physiol C Pharmacol Toxicol Endocrinol. 1996 Jan;113(1):17-21.. 
 221. Bickel M, Kauffman GL Jr., "Gastric gel mucus thickness: effect of distention, 16,16-dimethyl prostaglandin e2, and carbenoxolone.," Gastroenterology. 1981 Apr;80(4):770-5.. 
 222. van Huis GA, Kramer MF., "Effect of carbenoxolone on the synthesis of glycoproteins and DNA in rat gastric epithelial cells.," Gut. 1981 Oct;22(10):782-7.. 
 223. Domschke W, Domschke S, Hagel J, Demling L, Croft DN., "Gastric epithelial cell turnover, mucus production, and healing of gastric ulcers with carbenoxolone.," Gut. 1977 Oct;18(10):817-20.. 
 224. Mukherjee M, Bhaskaran N, Srinath R, Shivaprasad HN, Allan JJ, Shekhar D, Agarwal A., "Anti-ulcer and antioxidant activity of GutGard.," Indian J Exp Biol. 2010 Mar;48(3):269-74.. 
 225. van Marle J, Aarsen PN, Lind A, van Weeren-Kramer J., "Deglycyrrhizinised liquorice (DGL) and the renewal of rat stomach epithelium.," Eur J Pharmacol. 1981 Jun 19;72(2-3):219-25.. 
 226. Takeuchi T, Shiratori K, Watanabe S, Chang JH, Moriyoshi Y, Shimizu K., "Secretin as a potential mediator of antiulcer actions of mucosal protective agents.," J Clin Gastroenterol. 1991;13 Suppl 1:S83-7.. 
 227. O'Mahony R, Al-Khtheeri H, Weerasekera D, Fernando N, Vaira D, Holton J, Basset C., "Bactericidal and anti-adhesive properties of culinary and medicinal plants against Helicobacter pylori.," World J Gastroenterol. 2005 Dec 21;11(47):7499-507.. 
 228. Asha MK, Debraj D, Prashanth D, Edwin JR, Srikanth HS, Muruganantham N, Dethe SM, Anirban B, Jaya B, Deepak M, Agarwal A., "In vitro anti-Helicobacter pylori activity of a flavonoid rich extract of Glycyrrhiza glabra and its probable mechanisms of action.," J Ethnopharmacol. 2013 Jan 30;145(2):581-6.. 
 229. Jeon YD, Bang KS, Shin MK, Lee JH, Chang YN, Jin JS., "Regulatory effects of glycyrrhizae radix extract on DSS-induced ulcerative colitis.," BMC Complement Altern Med. 2016 Nov 16;16(1):459.. 
 230. Jeon YD, Kang SH, Bang KS, Chang YN, Lee JH, Jin JS., "Glycyrrhetic Acid Ameliorates Dextran Sulfate Sodium-Induced Ulcerative Colitis in Vivo.," Molecules. 2016 Apr 22;21(4):523.. 
 231. Kwon HS, Oh SM, Kim JK., "Glabridin, a functional compound of liquorice, attenuates colonic inflammation in mice with dextran sulphate sodium-induced colitis.," Clin Exp Immunol. 2008 Jan;151(1):165-73. . 
 232. Choi YH, Bae JK, Chae HS, Choi YO, Nhoek P, Choi JS, Chin YW., "Isoliquiritigenin ameliorates dextran sulfate sodium-induced colitis through the inhibition of MAPK pathway.," Int Immunopharmacol. 2016 Feb;31:223-32. . 
 233. Sato Y, Akao T, He JX, Nojima H, Kuraishi Y, Morota T, Asano T, Tani T., "Glycycoumarin from Glycyrrhizae Radix acts as a potent antispasmodic through inhibition of phosphodiesterase 3.," J Ethnopharmacol. 2006 May 24;105(3):409-14. . 
 234. Nagai H, He JX, Tani T, Akao T., "Antispasmodic activity of licochalcone A, a species-specific ingredient of Glycyrrhiza inflata roots.," J Pharm Pharmacol. 2007 Oct;59(10):1421-6.. 
 235. Sato Y, He JX, Nagai H, Tani T, Akao T., "Isoliquiritigenin, one of the antispasmodic principles of Glycyrrhiza ularensis roots, acts in the lower part of intestine.," Biol Pharm Bull. 2007 Jan;30(1):145-9.. 
 236. Takeda Y, Ward SM, Sanders KM, Koh SD., "Effects of the gap junction blocker glycyrrhetinic acid on gastrointestinal smooth muscle cells.," Am J Physiol Gastrointest Liver Physiol. 2005 Apr;288(4):G832-41. . 
 237. Davidson JS, Baumgarten IM, Harley EH., "Reversible inhibition of intercellular junctional communication by glycyrrhetinic acid.," Biochem Biophys Res Commun. 1986 Jan 14;134(1):29-36.. 
 238. Luís Â, Domingues F, Pereira L. , "Metabolic changes after licorice consumption: A systematic review with meta-analysis and trial sequential analysis of clinical trials.," Phytomedicine. 2018 Jan 15;39:17-24. . 
 239. Alizadeh M, Namazi N, Mirtaheri E, Sargheini N, Kheirouri S., "Changes of Insulin Resistance and Adipokines Following Supplementation with Glycyrrhiza Glabra L. Extract in Combination with a Low-Calorie Diet in Overweight and Obese Subjects: a Randomized Double Blind Clinical Trial.," Adv Pharm Bull. 2018 Mar;8(1):123-130. . 
 240. Panda, SK., Nakagawa, K., Ueda T., et al., , "Efficacy of a novel herbal composition licorice flavonoid oil in subject with metabolic syndrome: a randomized double-blind placebo-controlled clinical study.," Functional Foods in Health and Disease 2017; 7(3): 210-221.. 
 241. Tominaga Y, Nakagawa K, Mae T, Kitano M, Yokota S, Arai T, Ikematsu H, Inoue S. , "Licorice flavonoid oil reduces total body fat and visceral fat in overweight subjects: A randomized, double-blind, placebo-controlled study.," Obes Res Clin Pract. 2009 Aug;3(3):I-IV.. 
 242. Tominaga Y, Mae T, Kitano M. , "Licorice flavonoid oil effects body weight loss by reducing of body fat mass in overweight subjects.," J Health Sci. 2006;52(6):672–683. 
 243. Armanini D, De Palo CB, Mattarello MJ, Spinella P, Zaccaria M, Ermolao A, Palermo M, Fiore C, Sartorato P, Francini-Pesenti F, Karbowiak I. , "Effect of licorice on the reduction of body fat mass in healthy subjects.," J Endocrinol Invest. 2003 Jul;26(7):646-50.. 
 244. Andrews RC, Rooyackers O, Walker BR., " Effects of the 11 beta-hydroxysteroid dehydrogenase inhibitor carbenoxolone on insulin sensitivity in men with type 2 diabetes.," J Clin Endocrinol Metab. 2003 Jan;88(1):285-91. 
 245. Bell ZW, Canale RE, Bloomer RJ. , "A dual investigation of the effect of dietary supplementation with licorice flavonoid oil on anthropometric and biochemical markers or health and adiposity.," Lipids Health Dis 2011;10:29.. 
 246. Mori N, Nakanishi S, Shiomi S, Kiyokawa S, Kakimoto S, Nakagawa K, Hosoe K, Minami K, Nadamoto T. , "Enhancement of Fat Oxidation by Licorice Flavonoid Oil in Healthy Humans during Light Exercise.," J Nutr Sci Vitaminol (Tokyo). 2015;61(5):406-16. . 
 247. Kinoshita T, Matsumoto A, Yoshino K, Furukawa S. , "The effects of licorice flavonoid oil with respect to increasing muscle mass: a randomized, double-blind, placebo-controlled trial.," J Sci Food Agric. 2017 Jun;97(8):2339-2345. . 
 248. Armanini D, Nacamulli D, Francini-Pesenti F, Battagin G, Ragazzi E, Fiore C. , "Glycyrrhetinic acid, the active principle of licorice, can reduce the thickness of subcutaneous thigh fat through topical application.," Steroids. 2005 Jul;70(8):538-42. Epub 2005 . 
 249. Alqahtani A, Hamid K, Kam A, Wong KH, Abdelhak Z, Razmovski-Naumovski V, Chan K, Li KM, Groundwater PW, Li GQ., "The pentacyclic triterpenoids in herbal medicines and their pharmacological activities in diabetes and diabetic complications.," Curr Med Chem. 2013;20(7):908-31.. 
 250. Sen, S.; Roy, M.; Chakraborti, A.S., , "Ameliorative effects of glycyrrhizin on streptozotocin-induced diabetes in rats.". 
 251. Takii, H.; Kometani, T.; Nishimura, T.; Nakae, T.; Okada, S.; Fushiki, T., , "Antidiabetic effect of glycyrrhizin in genetically diabetic KK-Ay mice.," Biol Pharm Bull, 2001, 24 (5), 484-487. . 
 252. Chia YY, Liong SY, Ton SH, Kadir KB., "Amelioration of glucose homeostasis by glycyrrhizic acid through gluconeogenesis rate-limiting enzymes.," Eur J Pharmacol. 2012 Feb 29;677(1-3):197-202.. 
 253. Kalaiarasi, P.; Pugalendi, K.V., , "Antihyperglycemic effect of 18 betaglycyrrhetinic acid, aglycone of glycyrrhizin, on streptozotocin-diabetic rats.," Eur J Pharmacol, 2009, 606 (1-3), 269-273.. 
 254. Ko, B.S.; Jang, J.S.; Hong, S.M.; Sung, S.R.; Lee, J.E.; Lee, M.Y.; Jeon, W.K.; Park, S.,, " Changes in components, glycyrrhizin and glycyrrhetinic acid, in raw Glycyrrhiza uralensis Fisch, modify insulin sensitizing and insulinotropic actions.," Biosci Biotechnol Biochem, 2007, 71(6), 1452-1461.. 
 255. Sil R, Ray D, Chakraborti AS. , "Glycyrrhizin ameliorates insulin resistance, hyperglycemia, dyslipidemia and oxidative stress in fructose-induced metabolic syndrome-X in rat model.," Indian J Exp Biol. 2013 Feb;51(2):129-38.. 
 256. Yoke Yin C, So Ha T, Abdul Kadir K., "Effects of Glycyrrhizic Acid on Peroxisome Proliferator-Activated Receptor Gamma (PPARgamma), Lipoprotein Lipase (LPL), Serum Lipid and HOMA-IR in Rats.," PPAR Res. 2010;2010:530265. . 
 257. Rebhun JF, Glynn KM, Missler SR. , "Identification of glabridin as a bioactive compound in licorice (Glycyrrhiza glabra L.) extract that activates human peroxisome proliferator-activated receptor gamma (PPARγ).," Fitoterapia. 2015 Oct;106:55-61. . 
 258. Simmler C, Pauli GF, Chen SN., "Phytochemistry and biological properties of glabridin.," Fitoterapia. 2013 Oct;90:160-84.. 
 259. Ahn J, Lee H, Jang J, Kim S, Ha T., "Anti-obesity effects of glabridin-rich supercritical carbon dioxide extract of licorice in high-fat-fed obese mice.," Food Chem Toxicol. 2013 Jan;51:439-45.. 
 260. Kataya, H.H.; Hamza, A.A.; Ramadan, G.A.; Khasawneh, M.A., , "Effect of licorice extract on the complications of diabetes nephropathy in rats.". 
 261. Zhou, Y.P.; Zhang, J.Q., , "Oral baicalin and liquid extract of licorice reduce sorbitol levels in red blood cell of diabetic rats.". 
 262. Lee YS, Kim SH, Jung SH, Kim JK, Pan CH, Lim SS., "Aldose reductase inhibitory compounds from Glycyrrhiza uralensis.," Biol Pharm Bull. 2010;33(5):917-21.. 
 263. Visavadiya NP, Narasimhacharya AV., "Hypocholesterolaemic and antioxidant effects of Glycyrrhiza glabra (Linn) in rats.," Mol Nutr Food Res. 2006 Nov;50(11):1080-6.. 
 264. Maurya SK, Srivastava AK., "Glycyrrhizic acid attenuates the expression of HMG-CoA reductase mRNA in high fructose diet induced dyslipidemic hamsters.," Prague Med Rep. 2011;112(1):29-37.. 
 265. Lim WY, Chia YY, Liong SY, Ton SH, Kadir KA, Husain SN., "Lipoprotein lipase expression, serum lipid and tissue lipid deposition in orally-administered glycyrrhizic acid-treated rats.," Lipids Health Dis. 2009 Jul 29;8:31. . 
 266. Classen-Houben D, Schuster D, Da Cunha T, Odermatt A, Wolber G, Jordis U, Kueenburg B., "Selective inhibition of 11beta-hydroxysteroid dehydrogenase 1 by 18alpha-glycyrrhetinic acid but not 18beta-glycyrrhetinic acid.," J Steroid Biochem Mol Biol. 2009 Feb;113(3-5):248-52.. 
 267. Cooper MS, Stewart PM., "11Beta-hydroxysteroid dehydrogenase type 1 and its role in the hypothalamus-pituitary-adrenal axis, metabolic syndrome, and inflammation.," J Clin Endocrinol Metab. 2009 Dec;94(12):4645-54.. 
 268. Staab CA, Maser E., "11beta-Hydroxysteroid dehydrogenase type 1 is an important regulator at the interface of obesity and inflammation.," J Steroid Biochem Mol Biol. 2010 Mar;119(1-2):56-72.. 
 269. Park M, Lee JH, Choi JK, Hong YD, Bae IH, Lim KM, Park YH, Ha H., "18β-glycyrrhetinic acid attenuates anandamide-induced adiposity and high-fat diet induced obesity.," Mol Nutr Food Res. 2014 Jul;58(7):1436-46.. 
 270. Quan HY, Kim SJ, Kim DY, Jo HK, Kim GW, Chung SH., "Licochalcone A regulates hepatic lipid metabolism through activation of AMP-activated protein kinase.," Fitoterapia. 2013 Apr;86:208-16. . 
 271. Honda K, Kamisoyama H, Tominaga Y, Yokota S, Hasegawa S., "The molecular mechanism underlying the reduction in abdominal fat accumulation by licorice flavonoid oil in high fat diet-induced obese rats.," Anim Sci J. 2009 Oct;80(5):562-9.. 
 272. Honda K, Saneyasu T, Hasegawa S, Tominaga Y, Yokota S, Kamisoyama H., "Effect of licorice flavonoid oil on cholesterol metabolism in high fat diet rats.," Biosci Biotechnol Biochem. 2013;77(6):1326-8. Epub 2013 Jun 7.. 
 273. Kamisoyama H, Honda K, Tominaga Y, Yokota S, Hasegawa S., "Investigation of the anti-obesity action of licorice flavonoid oil in diet-induced obese rats.," Biosci Biotechnol Biochem. 2008 Dec;72(12):3225-31.. 
 274. Birari RB, Gupta S, Mohan CG, Bhutani KK., "Antiobesity and lipid lowering effects of Glycyrrhiza chalcones: experimental and computational studies.," Phytomedicine. 2011 Jun 15;18(8-9):795-801.. 
 275. Melhem A, Stern M, Shibolet O, Israeli E, Ackerman Z, Pappo O, Hemed N, Rowe M, Ohana H, Zabrecky G, Cohen R, Ilan Y. Treatment of chronic hepatitis C virus infection via antioxidants: results of a phase I clinical trial. , "Treatment of chronic hepatitis C virus infection via antioxidants: results of a phase I clinical trial.," J Clin Gastroenterol. 2005 Sep;39(8):737-42.. 
 276. Guo YM, Li FY, Gong M, Zhang L, Wang JB, Xiao XH, Li J, Zhao YL, Wang LF, Zhang XF. , "Short-term efficacy of treating hepatitis B virus-related acute-on-chronic liver failure based on cold pattern differentiation with hot herbs: A randomized controlled trial.," Chin J Integr Med. 2016 Aug; 22(8):573-80.. 
 277. Kumada H., "Long-term treatment of chronic hepatitis C with glycyrrhizin [stronger neo-minophagen C (SNMC)] for preventing liver cirrhosis and hepatocellular carcinoma.," Oncology. 2002;62 Suppl 1:94-100.. 
 278. Ito A, Hayashi N, Katayama K, and et al. , "Effect of glycyrrhizin on viral replication and quasispecies in patients with type C chronic hepatitis.," Int Hepatol Comm 1997;233-238.. 
 279. Zhang L, Wang B. , "Randomized clinical trial with two doses (100 and 40 ml) of Stronger Neo-Minophagen C in Chinese patients with chronic hepatitis B.," Hepatol Res. 2002 Nov;24(3):220.. 
 280. van Rossum, T. G., Vulto, A. G., Hop, W. C., Brouwer, J. T., Niesters, H. G., and Schalm, S. W. , "Intravenous glycyrrhizin for the treatment of chronic hepatitis C: a double-blind, randomized, placebo-controlled phase I/II trial.," J Gastroenterol Hepatol. 1999 Nov;14(11):1093-9.. 
 281. van Rossum TG, Vulto AG, Hop WC, Schalm SW. , "Glycyrrhizin-induced reduction of ALT in European patients with chronic hepatitis C.," Am J Gastroenterol. 2001 Aug;96(8):2432-7.. 
 282. Acharya SK, Dasarathy S, Tandon A, Joshi YK, Tandon BN. , "A preliminary open trial on interferon stimulator (SNMC) derived from Glycyrrhiza glabra in the treatment of subacute hepatic failure.," Indian J Med Res. 1993 Apr;98:69-74.. 
 283. Tandon A, Tandon BN, Bhujwala RA. , "Clinical spectrum of acute sporadic hepatitis E and possible benefit of glycyrrhizin therapy.," Hepatol Res. 2002 May;23(1):55-61.. 
 284. Iino S, Tango T, Matsushima T, Toda G, Miyake K, Hino K, Kumada H, Yasuda K, Kuroki T, Hirayama C, Suzuki H. , "Therapeutic effects of stronger neo-minophagen C at different doses on chronic hepatitis and liver cirrhosis.," Hepatol Res. 2001 Jan 1;19(1):31-40.. 
 285. Arase Y, Ikeda K, Murashima N, Chayama K, Tsubota A, Koida I, Suzuki Y, Saitoh S, Kobayashi M, Kumada H. , "The long term efficacy of glycyrrhizin in chronic hepatitis C patients.," Cancer. 1997 Apr 15;79(8):1494-500.. 
 286. Ikeda K, Arase Y, Kobayashi M, Saitoh S, Someya T, Hosaka T, Sezaki H, Akuta N, Suzuki Y, Suzuki F, Kumada H. , "A long-term glycyrrhizin injection therapy reduces hepatocellular carcinogenesis rate in patients with interferon-resistant active chronic hepatitis C: a cohort study of 1249 patients.," Dig Dis Sci. 2006 Mar; 51(3):603-9.. 
 287. Hajiaghamohammadi AA, Ziaee A, Samimi R. , "The efficacy of licorice root extract in decreasing transaminase activities in non-alcoholic fatty liver disease: a randomized controlled clinical trial.," Phytother Res. 2012 Sep;26(9):1381-4. . 
 288. Chigurupati H, Auddy B, Biyani M, Stohs SJ. , "Hepatoprotective Effects of a Proprietary Glycyrrhizin Product during Alcohol Consumption: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled, Crossover Study.," Phytother Res. 2016 Dec;30(12):1943-1953.. 
 289. Fujisawa K, Watanabe Y, Kimura K. , "Therapeutic approach to chronic active hepatitis with glycyrrhizin.," Asian Med J. 1980;23(10):745–756.. 
 290. van Rossum TG, Vulto AG, de Man RA, Brouwer JT, Schalm SW. , "Review article: glycyrrhizin as a potential treatment for chronic hepatitis C.," Aliment Pharmacol Ther. 1998 Mar;12(3):199-205.. 
 291. Li JY, Cao HY, Liu P, Cheng GH, Sun MY. , "Glycyrrhizic acid in the treatment of liver diseases: literature review.," Biomed Res Int. 2014;2014:872139. . 
 292. Ali M, Khan T, Fatima K, Ali QUA, Ovais M, Khalil AT, Ullah I, Raza A, Shinwari ZK, Idrees M. , "Selected hepatoprotective herbal medicines: Evidence from ethnomedicinal applications, animal models, and possible mechanism of actions.," Phytother Res. 2018 Feb;32(2):199-215.. 
 293. Sil R, Ray D, Chakraborti AS., "Glycyrrhizin ameliorates metabolic syndrome-induced liver damage in experimental rat model.," Mol Cell Biochem. 2015 Nov;409(1-2):177-89.. 
 294. Wang C, Duan X, Sun X, Liu Z, Sun P, Yang X, Sun H, Liu K, Meng Q., "Protective effects of glycyrrhizic acid from edible botanical glycyrrhiza glabra against non-alcoholic steatohepatitis in mice.," Food Funct. 2016 Sep 14;7(9):3716-23.. 
 295. Fogelman Y, Gaitini D, Carmeli E. , "Antiatherosclerotic effects of licorice extract supplementation on hypercholesterolemic patients: decreased CIMT, reduced plasma lipid levels, and decreased blood pressure.," Food Nutr Res. 2016 Apr 22;60:30830. . 
 296. Fuhrman B, Volkova N, Kaplan M, Presser D, Attias J, Hayek T, Aviram M. , "Antiatherosclerotic effects of licorice extract supplementation on hypercholesterolemic patients: increased resistance of LDL to atherogenic modifications, reduced plasma lipid levels, and decreased systolic blood pressure.," Nutrition. 2002 Mar;18(3):268-73.. 
 297. Carmeli E, Fogelman Y. , "Antioxidant effect of polyphenolic glabridin on LDL oxidation. Toxicol Ind Health.". 
 298. Carmeli E, Harpaz Y, Kogan NN, Fogelman Y. The effect of an endogenous antioxidant glabridin on oxidized LDL. J Basic Clin Physiol Pharmacol. 2008;19(1):49-63.. 
 299. Fuhrman B, Buch S, Vaya J, Belinky PA, Coleman R, Hayek T, Aviram M., "Licorice extract and its major polyphenol glabridin protect low-density lipoprotein against lipid peroxidation: in vitro and ex vivo studies in humans and in atherosclerotic apolipoprotein E-deficient mice.," Am J Clin Nutr. 1997 Aug;66(2):267-75.. 
 300. Belinky PA, Aviram M, Fuhrman B, Rosenblat M, Vaya J., "The antioxidative effects of the isoflavan glabridin on endogenous constituents of LDL during its oxidation.," Atherosclerosis. 1998 Mar;137(1):49-61.. 
 301. Visavadiya NP, Soni B, Dalwadi N., "Evaluation of antioxidant and anti-atherogenic properties of Glycyrrhiza glabra root using in vitro models.," Int J Food Sci Nutr. 2009;60 Suppl 2:135-49.. 
 302. Vaya J, Belinky PA, Aviram M., "Antioxidant constituents from licorice roots: isolation, structure elucidation and antioxidative capacity toward LDL oxidation.," Free Radic Biol Med. 1997;23(2):302-13.. 
 303. Rosenblat M, Belinky P, Vaya J, Levy R, Hayek T, Coleman R, Merchav S, Aviram M., "Macrophage enrichment with the isoflavan glabridin inhibits NADPH oxidase-induced cell-mediated oxidation of low density lipoprotein. A possible role for protein kinase C.," J Biol Chem. 1999 May 14;274(20):13790-9.. 
 304. Kang MR, Park KH, Oh SJ, Yun J, Lee CW, Lee MY, Han SB, Kang JS., "Cardiovascular protective effect of glabridin: Implications in LDL oxidation and inflammation.," Int Immunopharmacol. 2015 Dec;29(2):914-918. . 
 305. Kang JS, Yoon YD, Han MH, Han SB, Lee K, Lee KH, Park SK, Kim HM., "Glabridin suppresses intercellular adhesion molecule-1 expression in tumor necrosis factor-alpha-stimulated human umbilical vein endothelial cells by blocking sphingosine kinase pathway: implications of Akt, extracellular signal-regulated kinase, and nucl," Mol Pharmacol. 2006 Mar;69(3):941-9. Epub 2005 Dec 14.. 
 306. Chang YL, Chen CL, Kuo CL, Chen BC, You JS., "Glycyrrhetinic acid inhibits ICAM-1 expression via blocking JNK and NF-kappaB pathways in TNF-alpha-activated endothelial cells.," Acta Pharmacol Sin. 2010 May;31(5):546-53.. 
 307. Kwon HM, Choi YJ, Choi JS, Kang SW, Bae JY, Kang IJ, Jun JG, Lee SS, Lim SS, Kang YH., "Blockade of cytokine-induced endothelial cell adhesion molecule expression by licorice isoliquiritigenin through NF-kappaB signal disruption.," Exp Biol Med (Maywood). 2007 Feb;232(2):235-45.. 
 308. Chanda D, Prieto-Lloret J, Singh A, Iqbal H, Yadav P, Snetkov V, Aaronson PI., "Glabridin-induced vasorelaxation: Evidence for a role of BKCa channels and cyclic GMP.," Life Sci. 2016 Nov 15;165:26-34.. 
 309. Lien LM, Lin KH, Huang LT, Tseng MF, Chiu HC, Chen RJ, Lu WJ., "Licochalcone A Prevents Platelet Activation and Thrombus Formation through the Inhibition of PLCγ2-PKC, Akt, and MAPK Pathways.," Int J Mol Sci. 2017 Jul 12;18(7). . 
 310. Park JH, Lim HJ, Lee KS, Lee S, Kwak HJ, Cha JH, Park HY., "Anti-proliferative effect of licochalcone A on vascular smooth muscle cells.," Biol Pharm Bull. 2008 Nov;31(11):1996-2000.. 
 311. Tawata M, Aida K, Noguchi T, Ozaki Y, Kume S, Sasaki H, Chin M, Onaya T., "Anti-platelet action of isoliquiritigenin, an aldose reductase inhibitor in licorice.," Eur J Pharmacol. 1992 Feb 25;212(1):87-92.. 
 312. Okuda-Tanino A, Sugawara D, Tashiro T, Iwashita M, Obara Y, Moriya T, Tsushima C, Saigusa D, Tomioka Y, Ishii K, Nakahata N., "Licochalcones extracted from Glycyrrhiza inflata inhibit platelet aggregation accompanied by inhibition of COX-1 activity.," PLoS One. 2017 Mar 10;12(3):e0173628.. 
 313. Francischetti IM, Monteiro RQ, Guimarães JA., "Identification of glycyrrhizin as a thrombin inhibitor.," Biochem Biophys Res Commun. 1997 Jun 9;235(1):259-63.. 
 314. Parisella ML, Angelone T, Gattuso A, Cerra MC, Pellegrino D., "Glycyrrhizin and glycyrrhetinic acid directly modulate rat cardiac performance.," J Nutr Biochem. 2012 Jan;23(1):69-75. . 
 315. Wu HJ, Yang JY, Jin M, Wang SQ, Wu DL, Liu YN, Yan X, Yang C, Zhang G, He J., "Glycyrrhetinic Acid protects the heart from ischemia/reperfusion injury by attenuating the susceptibility and incidence of fatal ventricular arrhythmia during the reperfusion period in the rat hearts.," Cell Physiol Biochem. 2015;36(2):741-52.. 
 316. Zhang Y, Yu L, Jin W, Fan H, Li M, Zhou T, Wan H, Yang J., "REDUCING TOXICITY AND INCREASING EFFICIENCY: ACONITINE WITH LIQUIRITIN AND GLYCYRRHETINIC ACID REGULATE CALCIUM REGULATORY PROTEINS IN RAT MYOCARDIAL CELL.," Afr J Tradit Complement Altern Med. 2017 Jun 5;14(4):69-79.. 
 317. Xie XW., "Liquiritigenin attenuates cardiac injury induced by high fructose-feeding through fibrosis and inflammation suppression.," Biomed Pharmacother. 2017 Feb;86:694-704.. 
 318. Zhang X, Zhu P, Zhang X, Ma Y, Li W, Chen JM, Guo HM, Bucala R, Zhuang J, Li J., "Natural antioxidant-isoliquiritigenin ameliorates contractile dysfunction of hypoxic cardiomyocytes via AMPK signaling pathway.," Mediators Inflamm. 2013;2013:390890.. 
 319. Ojha SK, Sharma C, Golechha MJ, Bhatia J, Kumari S, Arya DS., "Licorice treatment prevents oxidative stress, restores cardiac function, and salvages myocardium in rat model of myocardial injury.," Toxicol Ind Health. 2015 Feb;31(2):140-52.. 
 320. Rodríguez-Sinovas A, García-Dorado D, Ruiz-Meana M, Soler-Soler J., "Protective effect of gap junction uncouplers given during hypoxia against reoxygenation injury in isolated rat hearts.," Am J Physiol Heart Circ Physiol. 2006 Feb;290(2):H648-56. . 
 321. Najafi S, Koujan SE, Manifar S, Kharazifard MJ, Kidi S, Hajheidary S., "Preventive Effect of Glycyrrhiza Glabra Extract on Oral Mucositis in Patients Under Head and Neck Radiotherapy: A Randomized Clinical Trial.," J Dent (Tehran). 2017 Sep;14(5):267-274.. 
 322. Ghalayani P, Emami H, Pakravan F, Nasr Isfahani M., "Comparison of triamcinolone acetonide mucoadhesive film with licorice mucoadhesive film on radiotherapy-induced oral mucositis: A randomized double-blinded clinical trial.," Asia Pac J Clin Oncol. 2017 Apr;13(2):e48-e56.. 
 323. Das D, Agarwal SK, Chandola HM., "Protective effect of Yashtimadhu (Glycyrrhiza glabra) against side effects of radiation/chemotherapy in head and neck malignancies.," Ayu. 2011 Apr;32(2):196-9.. 
 324. Chu XT, de la Cruz J, Hwang SG, Hong H., "Tumorigenic effects of endocrine-disrupting chemicals are alleviated by licorice (Glycyrrhiza glabra) root extract through suppression of AhR expression in mammalian cells.," Asian Pac J Cancer Prev. 2014;15(12):4809-13.. 
 325. Monico G, Leo M, Ma B, Johal RS, Ma T, Sivamani RK., "The use of botanical products and vitamins in sunscreens.," Dermatol Online J. 2015 Nov 18;21(11).. 
 326. Agarwal R, Wang ZY, Mukhtar H., "Inhibition of mouse skin tumor-initiating activity of DMBA by chronic oral feeding of glycyrrhizin in drinking water.," Nutr Cancer. 1991;15(3-4):187-93.. 
 327. Kitagawa K, Nishino H, Iwashima A., "Inhibition of the specific binding of 12-O-tetradecanoylphorbol-13-acetate to mouse epidermal membrane fractions by glycyrrhetic acid.," Oncology. 1986;43(2):127-30.. 
 328. O'Brian CA, Ward NE, Vogel VG., "Inhibition of protein kinase C by the 12-O-tetradecanoylphorbol-13-acetate antagonist glycyrrhetic acid.," Cancer Lett. 1990 Jan;49(1):9-12.. 
 329. Wang ZY, Agarwal R, Zhou ZC, Bickers DR, Mukhtar H., "Inhibition of mutagenicity in Salmonella typhimurium and skin tumor initiating and tumor promoting activities in SENCAR mice by glycyrrhetinic acid: comparison of 18 alpha- and 18 beta-stereoisomers.," Carcinogenesis. 1991 Feb;12(2):187-92.. 
 330. Basar N, Oridupa OA, Ritchie K, Nahar L, Osman NM, Stafford A, Kushiev H, Kan A, Sarker SD., "Comparative Cytotoxicity of Glycyrrhiza glabra Roots from Different Geographical Origins Against Immortal Human Keratinocyte (HaCaT), Lung Adenocarcinoma (A549) and Liver Carcinoma (HepG2) Cells.," Phytother Res. 2015 Jun;29(6):944-8. . 
 331. Komes D, Belščak-Cvitanović A , Jurić S, Bušić A, Vojvodić A, Durgo K., "Consumer acceptability of liquorice root (Glycyrrhiza glabra L.) as an alternative sweetener and correlation with its bioactive content and biological activity.," Int J Food Sci Nutr. 2016;67(1):53-66. . 
 332. Roohbakhsh A, Iranshahy M, Iranshahi M., "Glycyrrhetinic Acid and Its Derivatives: Anti-Cancer and Cancer Chemopreventive Properties, Mechanisms of Action and Structure- Cytotoxic Activity Relationship.," Curr Med Chem. 2016;23(5):498-517.. 
 333. Fukuchi K, Okudaira N, Adachi K, Odai-Ide R, Watanabe S, Ohno H, Yamamoto M et al., "Antiviral and Antitumor Activity of Licorice Root Extracts.," In Vivo. 2016 11-12;30(6):777-785.. 
 334. Yamazaki S, Morita T, Endo H, Hamamoto T, Baba M, Joichi Y, Kaneko S, Okada Y, Okuyama T, Nishino H, Tokue A., "Isoliquiritigenin suppresses pulmonary metastasis of mouse renal cell carcinoma.," Cancer Lett. 2002 Sep 8;183(1):23-30.. 
 335. Ohno H, Araho D, Uesawa Y, Kagaya H, Ishihara M, Sakagami H, Yamamoto M., "Evaluation of cytotoxiciy and tumor-specificity of licorice flavonoids based on chemical structure.," Anticancer Res. 2013 Aug;33(8):3061-8.. 
 336. Peng F, Du Q, Peng C, Wang N, Tang H, Xie X, Shen J, Chen J., "A Review: The Pharmacology of Isoliquiritigenin.," Phytother Res. 2015 Jul;29(7):969-77. . 
 337. Shi X, Zou M, He J, Xie H, Li X., "Studies on the identification of constituents in ethanol extract of Radix Glycyrrhizae and their anticancer activity.," Afr J Tradit Complement Altern Med. 2014 Jan 28;11(2):334-8.. 
 338. Farooqui A, Khan F, Khan I, Ansari IA., "Glycyrrhizin induces reactive oxygen species-dependent apoptosis and cell cycle arrest at G0/G1 in HPV18+ human cervical cancer HeLa cell line.," Biomed Pharmacother. 2018 Jan;97:752-764.. 
 339. Rossi T, Castelli M, Zandomeneghi G, Ruberto A, Benassi L, Magnoni C, Santachiara S, Baggio G., "Selectivity of action of glycyrrhizin derivatives on the growth of MCF-7 and HEP-2 cells.," Anticancer Res. 2003 Sep-Oct;23(5A):3813-8.. 
 340. Sharma G, Kar S, Palit S, Das PK., "18β-glycyrrhetinic acid induces apoptosis through modulation of Akt/FOXO3a/Bim pathway in human breast cancer MCF-7 cells.," J Cell Physiol. 2012 May;227(5):1923-31.. 
 341. Weng SC, Kashida Y, Kulp SK, Wang D, Brueggemeier RW, Shapiro CL, Chen CS., "Sensitizing estrogen receptor-negative breast cancer cells to tamoxifen with OSU-03012, a novel celecoxib-derived phosphoinositide-dependent protein kinase-1/Akt signaling inhibitor.," Mol Cancer Ther. 2008 Apr;7(4):800-8.. 
 342. Zhou Y, Liu YE, Cao J, Zeng G, Shen C, Li Y, Zhou M, Chen Y, Pu W, Potters L, Shi YE., "Vitexins, nature-derived lignan compounds, induce apoptosis and suppress tumor growth.," Clin Cancer Res. 2009 Aug 15;15(16):5161-9.. 
 343. Chen CT, Chen YT, Hsieh YH, Weng CJ, Yeh JC, Yang SF, Lin CW, Yang JS., "Glabridin induces apoptosis and cell cycle arrest in oral cancer cells through the JNK1/2 signaling pathway.," Environ Toxicol. 2018 Jun;33(6):679-685. . 
 344. Yo YT, Shieh GS, Hsu KF, Wu CL, Shiau AL., "Licorice and licochalcone-A induce autophagy in LNCaP prostate cancer cells by suppression of Bcl-2 expression and the mTOR pathway.," J Agric Food Chem. 2009 Sep 23;57(18):8266-73. . 
 345. Ji S, Tang S, Li K, Li Z, Liang W, Qiao X, Wang Q, Yu S, Ye M., "Licoricidin inhibits the growth of SW480 human colorectal adenocarcinoma cells in vitro and in vivo by inducing cycle arrest, apoptosis and autophagy.," Toxicol Appl Pharmacol. 2017 Jul 1;326:25-33.. 
 346. Khazraei-Moradian S, Ganjalikhani-Hakemi M, Andalib A, Yazdani R, Arasteh J, Kardar GA., "The Effect of Licorice Protein Fractions on Proliferation and Apoptosis of Gastrointestinal Cancer Cell Lines.," Nutr Cancer. 2017 Feb-Mar;69(2):330-339. . 
 347. Hsieh MJ, Chen MK, Chen CJ, Hsieh MC, Lo YS, Chuang YC, Chiou HL, Yang SF., "Glabridin induces apoptosis and autophagy through JNK1/2 pathway in human hepatoma cells.," Phytomedicine. 2016 Apr 15;23(4):359-66.. 
 348. Wei F, Jiang X, Gao HY, Gao SH., "Liquiritin induces apoptosis and autophagy in cisplatin (DDP)-resistant gastric cancer cells in vitro and xenograft nude mice in vivo.," Int J Oncol. 2017 Nov;51(5):1383-1394.. 
 349. He SH, Liu HG, Zhou YF, Yue QF., "Liquiritin (LT) exhibits suppressive effects against the growth of human cervical cancer cells through activating Caspase-3 in vitro and xenograft mice in vivo.," Biomed Pharmacother. 2017 Aug;92:215-228. . 
 350. Xie R, Gao CC, Yang XZ, Wu SN, Wang HG, Zhang JL, Yan W, Ma TH., "Combining TRAIL and liquiritin exerts synergistic effects against human gastric cancer cells and xenograft in nude mice through potentiating apoptosis and ROS generation.," Biomed Pharmacother. 2017 Sep;93:948-960. . 
 351. Rafi MM, Vastano BC, Zhu N, Ho CT, Ghai G, Rosen RT, Gallo MA, DiPaola RS., "Novel polyphenol molecule isolated from licorice root (Glycrrhiza glabra) induces apoptosis, G2/M cell cycle arrest, and Bcl-2 phosphorylation in tumor cell lines.," J Agric Food Chem. 2002 Feb 13;50(4):677-84.. 
 352. Tang ZH, Chen X, Wang ZY, Chai K, Wang YF, Xu XH, Wang XW, Lu JH, Wang YT, Chen XP, Lu JJ., "Induction of C/EBP homologous protein-mediated apoptosis and autophagy by licochalcone A in non-small cell lung cancer cells," Sci Rep. 2016 May 17;6:26241. . 
 353. Xiao XY, Hao M, Yang XY, Ba Q, Li M, Ni SJ, Wang LS, Du X., "Licochalcone A inhibits growth of gastric cancer cells by arresting cell cycle progression and inducing apoptosis.," Cancer Lett. 2011 Mar 1;302(1):69-75.. 
 354. Hao W., Yuan X., Yu L., Gao C., Sun X., Wang D., and Zheng Q.: , "Licochalcone A-induced human gastric cancer BGC-823 cells apoptosis by regulating ROS mediated MAPKs and PI3 K/AKT signaling pathways.," Sci Rep. 2015 May 18;5:10336. 
 355. Qiu C, Zhang T, Zhang W, Zhou L, Yu B, Wang W, Yang Z, Liu Z, Zou P, Liang G., "Licochalcone A Inhibits the Proliferation of Human Lung Cancer Cell Lines A549 and H460 by Inducing G2/M Cell Cycle Arrest and ER Stress.," Int J Mol Sci. 2017 Aug 12;18(8). pii: E1761.. 
 356. Fu Y, Hsieh TC, Guo J, Kunicki J, Lee MY, Darzynkiewicz Z, Wu JM., "Licochalcone-A, a novel flavonoid isolated from licorice root (Glycyrrhiza glabra), causes G2 and late-G1 arrests in androgen-independent PC-3 prostate cancer cells.," Biochem Biophys Res Commun. 2004 Sep 10;322(1):263-70.. 
 357. Kang TH, Yoon G, Kang IA, Oh HN, Chae JI, Shim JH., "Natural Compound Licochalcone B Induced Extrinsic and Intrinsic Apoptosis in Human Skin Melanoma (A375) and Squamous Cell Carcinoma (A431) Cells.," Phytother Res. 2017 Dec;31(12):1858-1867. . 
 358. Hundertmark S, Bühler H, Rudolf M, Weitzel HK, Ragosch V., "Inhibition of 11 beta-hydroxysteroid dehydrogenase activity enhances the antiproliferative effect of glucocorticosteroids on MCF-7 and ZR-75-1 breast cancer cells.," J Endocrinol. 1997 Oct;155(1):171-80.. 
 359. Smolarczyk R., Cichon T., Matuszczak S., Mitrus I., Lesiak M., Kobusinska M., Kamysz W., Jarosz M., Sieron A., and Szala S. , "The role of glycyrrhizin, an inhibitor of HMGB1 protein, in anticancer therapy.," Arch. Immunol. Ther. Exp. 2012; 60: pp. 391-399. 
 360. Wang XF, Zhou QM, Lu YY, Zhang H, Huang S, Su SB., "Glycyrrhetinic acid potently suppresses breast cancer invasion and metastasis by impairing the p38 MAPK-AP1 signaling axis.," Expert Opin Ther Targets. 2015 May;19(5):577-87.. 
 361. Hsieh MJ, Lin CW, Yang SF, Chen MK, Chiou HL., "Glabridin inhibits migration and invasion by transcriptional inhibition of matrix metalloproteinase 9 through modulation of NF-κB and AP-1 activity in human liver cancer cells.," Br J Pharmacol. 2014 Jun;171(12):3037-50.. 
 362. Sheela ML, Ramakrishna MK, Salimath BP., "Angiogenic and proliferative effects of the cytokine VEGF in Ehrlich ascites tumor cells is inhibited by Glycyrrhiza glabra.," Int Immunopharmacol. 2006 Mar;6(3):494-8. Epub 2005 Aug 15.. 
 363. Liu Y, Xie S, Wang Y, Luo K, Wang Y, Cai Y., "Liquiritigenin inhibits tumor growth and vascularization in a mouse model of HeLa cells.," Molecules. 2012 Jun 12;17(6):7206-16.. 
 364. Xie SR, Wang Y, Liu CW, Luo K, Cai YQ., "Liquiritigenin inhibits serum-induced HIF-1α and VEGF expression via the AKT/mTOR-p70S6K signalling pathway in HeLa cells.," Phytother Res. 2012 Aug;26(8):1133-41.. 
 365. Kwon SJ, Park SY, Kwon GT, Lee KW, Kang YH, Choi MS, Yun JW, Jeon JH, Jun JG, Park JH., "Licochalcone E present in licorice suppresses lung metastasis in the 4T1 mammary orthotopic cancer model.," Cancer Prev Res (Phila). 2013 Jun;6(6):603-13.. 
 366. Kim YH, Shin EK, Kim DH, Lee HH, Park JH, Kim JK., "Antiangiogenic effect of licochalcone A.," Biochem Pharmacol. 2010 Oct 15;80(8):1152-9.. 
 367. Jiang F., Li Y., Mu J., Hu C., Zhou M., Wang X., Si L., Ning S., and Li Z., "Glabridin inhibits cancer stem cell-like properties of human breast cancer cells: an epigenetic regulation of miR-148a/SMAD2 signaling.," Mol. Carcinog. 2015; 55: pp. 929-940. 
 368. Meng FC, Lin JK., "Liquiritigenin inhibits colorectal cancer proliferation, invasion and epithelial to mesenchymal transition by decreasing expression of runt-related transcription factor 2.," Oncol Res. 2018 Feb 22. . 
 369. Tsai YM, Yang CJ, Hsu YL, Wu LY, Tsai YC, Hung JY, Lien CT, Huang MS, Kuo PL., "Glabridin inhibits migration, invasion, and angiogenesis of human non-small cell lung cancer A549 cells by inhibiting the FAK/rho signaling pathway.," Integr Cancer Ther. 2011 Dec;10(4):341-9.. 
 370. Hsu YL, Wu LY, Hou MF, Tsai EM, Lee JN, Liang HL, Jong YJ, Hung CH, Kuo PL., "Glabridin, an isoflavan from licorice root, inhibits migration, invasion and angiogenesis of MDA-MB-231 human breast adenocarcinoma cells by inhibiting focal adhesion kinase/Rho signaling pathway.," Mol Nutr Food Res. 2011 Feb;55(2):318-27. . 
 371. Zhao K, Wang W, Guan C, Cai J, Wang P., "Inhibition of gap junction channel attenuates the migration of breast cancer cells.," Mol Biol Rep. 2012 Mar;39(3):2607-13.. 
 372. Yamaguchi H, Kidachi Y, Kamiie K, Noshita T, Umetsu H, Ryoyama K., "Glycyrrhetinic acid induces anoikis-like death and cytoskeletal disruption in the central nervous system tumorigenic cells.," Biol Pharm Bull. 2010;33(2):321-4.. 
 373. Zheng H, Li Y, Wang Y, Zhao H, Zhang J, Chai H, Tang T, Yue J, Guo AM, Yang J., "Downregulation of COX-2 and CYP 4A signaling by isoliquiritigenin inhibits human breast cancer metastasis through preventing anoikis resistance, migration and invasion.," Toxicol Appl Pharmacol. 2014 Oct 1;280(1):10-20.. 
 374. Lin Y, Sun H, Dang Y, Li Z., "Isoliquiritigenin inhibits the proliferation and induces the differentiation of human glioma stem cells.," Oncol Rep. 2018 Feb;39(2):687-694.. 
 375. Chen H, Zhang B, Yao Y, Chen N, Chen X, Tian H, Wang Z, Zheng Q., "NADPH oxidase-derived reactive oxygen species are involved in the HL-60 cell monocytic differentiation induced by isoliquiritigenin.," Molecules. 2012 Nov 12;17(11):13424-38.. 
 376. Li D, Wang Z, Chen H, Wang J, Zheng Q, Shang J, Li J., "Isoliquiritigenin induces monocytic differentiation of HL-60 cells.," Free Radic Biol Med. 2009 Mar 15;46(6):731-6. . 
 377. Chen X, Yang M, Hao W, Han J, Ma J, Wang C, Sun S, Zheng Q., "Differentiation-inducing and anti-proliferative activities of isoliquiritigenin and all-trans-retinoic acid on B16F0 melanoma cells: Mechanisms profiling by RNA-seq.," Gene. 2016 Oct 30;592(1):86-98.. 
 378. Chen X, Zhang B, Yuan X, Yang F, Liu J, Zhao H, Liu L, Wang Y, Wang Z, Zheng Q., "Isoliquiritigenin-induced differentiation in mouse melanoma B16F0 cell line.," Oxid Med Cell Longev. 2012;2012:534934. . 
 379. Tang ZH, Li T, Tong YG, Chen XJ, Chen XP, Wang YT, Lu JJ., "A Systematic Review of the Anticancer Properties of Compounds Isolated from Licorice (Gancao).," Planta Med. 2015 Dec;81(18):1670-87. . 
 380. Lin IH, Hau DM, Chen WC, Chen KT, Lin JG., "Effects of glycyrrhizae and glycyrrhizic acid on cellular immunocompetence of gamma-ray-irradiated mice.," Chin Med J (Engl). 1996 Feb;109(2):138-42.. 
 381. Bordbar N, Karimi MH, Amirghofran Z., "The effect of glycyrrhizin on maturation and T cell stimulating activity of dendritic cells.," Cell Immunol. 2012 Nov;280(1):44-9.. 
 382. Wu Y, Yi L, Li E, Li Y, Lu Y, Wang P, Zhou H, Liu J, Hu Y, Wang D., "Optimization of Glycyrrhiza polysaccharide liposome by response surface methodology and its immune activities.," Int J Biol Macromol. 2017 Sep;102:68-75.. 
 383. Kim JY, Kang JS, Kim HM, Ryu HS, Kim HS, Lee HK, Kim YJ, Hong JT, Kim Y, Han SB., "Inhibition of bone marrow-derived dendritic cell maturation by glabridin.," Int Immunopharmacol. 2010 Oct;10(10):1185-93.. 
 384. Song NR, Kim JE, Park JS, Kim JR, Kang H, Lee E, Kang YG, Son JE, Seo, SG, Heo YS, Lee KW., "Licochalcone A, a polyphenol present in licorice, suppresses UV-induced COX-2 expression by targeting PI3K, MEK1, and B-Raf.," Int J Mol Sci. 2015 Feb 20;16(3):4453-70.. 
 385. Yang R, Yuan BC, Ma YS, Zhou S, Liu Y., "The anti-inflammatory activity of licorice, a widely used Chinese herb.," Pharm Biol. 2017 Dec;55(1):5-18. Epub 2016 Sep 21.. 
 386. Park SH, Kang JS, Yoon YD, Lee K, Kim KJ, Lee KH, Lee CW, Moon EY, Han SB, Kim BH, Kim HM, Park SK, "Glabridin inhibits lipopolysaccharide-induced activation of a microglial cell line, BV-2, by blocking NF-kappaB and AP-1.," Phytother Res. 2010 Jan; 24 Suppl 1():S29-34.. 
 387. Kang JS, Yoon YD, Cho IJ, Han MH, Lee CW, Park SK, Kim HM., "Glabridin, an isoflavan from licorice root, inhibits inducible nitric-oxide synthase expression and improves survival of mice in experimental model of septic shock.," J Pharmacol Exp Ther. 2005 Mar;312(3):1187-94.. 
 388. Kim JK, Oh SM, Kwon HS, Oh YS, Lim SS, Shin HK., "Anti-inflammatory effect of roasted licorice extracts on lipopolysaccharide-induced inflammatory responses in murine macrophages.," Biochem Biophys Res Commun. 2006 Jul 7;345(3):1215-23.. 
 389. Menegazzi M, Di Paola R, Mazzon E, Genovese T, Crisafulli C, Dal Bosco M, Zou Z, Suzuki H, Cuzzocrea S., "Glycyrrhizin attenuates the development of carrageenan-induced lung injury in mice.," Pharmacol Res. 2008 Jul;58(1):22-31.. 
 390. Takahashi T, Takasuka N, Iigo M, Baba M, Nishino H, Tsuda H, Okuyama T., "Isoliquiritigenin, a flavonoid from licorice, reduces prostaglandin E2 and nitric oxide, causes apoptosis, and suppresses aberrant crypt foci development.," Cancer Sci. 2004 May;95(5):448-53.. 
 391. Li Y, Zhao H, Wang Y, Zheng H, Yu W, Chai H, Zhang J, Falck JR, Guo AM, Yue J, Peng R, Yang J., "Isoliquiritigenin induces growth inhibition and apoptosis through downregulating arachidonic acid metabolic network and the deactivation of PI3K/Akt in human breast cancer.," Toxicol Appl Pharmacol. 2013 Oct 1;272(1):37-48. . 
 392. Okimasu, E., Y. Moromizato, S. Watanabe, J. Sasaki, N. Shiraishi, Y.M. Morimoto, M. Miyahara and K. Utsumi, 1983., " Inhibition of phospholipase A2 and platelet aggregation by glycyrrhizin, an antiinflammation drug.," Acta. Med. Okayama., 37: 385-391.. 
 393. Ohuchi K, Kamada Y, Levine L, Tsurufuji S., "Glycyrrhizin inhibits prostaglandin E2 production by activated peritoneal macrophages from rats.," Prostaglandins Med. 1981 Nov;7(5):457-63.. 
 394. Ohuchi, K. and A. Tsurufuji, 1982. , "A study of the anti-inflammatory mechanism of glycyrrhizin.," Mino. Med. Rev., 27: 188-193.. 
 395. Chandrasekaran CV, Deepak HB, Thiyagarajan P, Kathiresan S, Sangli GK, Deepak M, Agarwal A., "Dual inhibitory effect of Glycyrrhiza glabra (GutGard™) on COX and LOX products.," Phytomedicine. 2011 Feb 15;18(4):278-84.. 
 396. Kroes BH, Beukelman CJ, van den Berg AJ, Wolbink GJ, van Dijk H, Labadie RP., "Inhibition of human complement by beta-glycyrrhetinic acid.," Immunology. 1997 Jan;90(1):115-20.. 
 397. Akamatsu, H., J. Komura, Y. Asada and Y. Niwa, 1991. , "Mechanism of anti-inflammatory action of glycyrrhizin: effect on neutrophil functions including reactive oxygen species generation.," Planta Med., 57: 119-121.. 
 398. Zhang MZ, Xu J, Yao B, Yin H, Cai Q, Shrubsole MJ, Chen X, Kon V, Zheng W, Pozzi A, Harris RC., "Inhibition of 11beta-hydroxysteroid dehydrogenase type II selectively blocks the tumor COX-2 pathway and suppresses colon carcinogenesis in mice and humans.," J Clin Invest. 2009 Apr;119(4):876-85.. 
 399. Schleimer RP., "Potential regulation of inflammation in the lung by local metabolism of hydrocortisone.," Am J Respir Cell Mol Biol. 1991 Feb;4(2):166-73.. 
 400. Hejazi II, Khanam R, Mehdi SH, Bhat AR, Moshahid Alam Rizvi M, Islam A, Thakur SC, Athar F., "New insights into the antioxidant and apoptotic potential of Glycyrrhiza glabra L. during hydrogen peroxide mediated oxidative stress: An in vitro and in silico evaluation.," Biomed Pharmacother. 2017 Oct;94:265-279. . 
 401. Basar N, Nahar L, Oridupa OA, Ritchie KJ, Talukdar AD, Stafford A, Kushiev H, Kan A, Sarker SD., "Utilization of the Ability to Induce Activation of the Nuclear Factor (Erythroid-derived 2)-like Factor 2 (Nrf2) to Assess Potential Cancer Chemopreventive Activity of Liquorice Samples.," Phytochem Anal. 2016 Sep;27(5):233-8. . 
 402. Chen X, Liu Z, Meng R, Shi C, Guo N., "Antioxidative and anticancer properties of Licochalcone A from licorice.," J Ethnopharmacol. 2017 Feb 23;198:331-337.. 
 403. Li K, Ji S, Song W, Kuang Y, Lin Y, Tang S, Cui Z, Qiao X, Yu S, Ye M., "Glycybridins A-K, Bioactive Phenolic Compounds from Glycyrrhiza glabra.," J Nat Prod. 2017 Feb 24;80(2):334-346.. 
 404. Amato P, Christophe S, Mellon PL., "Estrogenic activity of herbs commonly used as remedies for menopausal symptoms.," Menopause. 2002 Mar-Apr;9(2):145-50.. 
 405. Liu J, Burdette JE, Xu H, Gu C, van Breemen RB, Bhat KP, Booth N, Constantinou AI, Pezzuto JM, Fong HH, Farnsworth NR, Bolton JL., "Evaluation of estrogenic activity of plant extracts for the potential treatment of menopausal symptoms.," J Agric Food Chem. 2001 May;49(5):2472-9.. 
 406. Dong S, Inoue A, Zhu Y, Tanji M, Kiyama R., "Activation of rapid signaling pathways and the subsequent transcriptional regulation for the proliferation of breast cancer MCF-7 cells by the treatment with an extract of Glycyrrhiza glabra root.," Food Chem Toxicol. 2007 Dec;45(12):2470-8.. 
 407. Gong P, Madak-Erdogan Z, Li J, Cheng J, Greenlief CM, Helferich W, Katzenellenbogen JA, Katzenellenbogen BS., "Transcriptomic analysis identifies gene networks regulated by estrogen receptor α (ERα) and ERβ that control distinct effects of different botanical estrogens.," Nucl Recept Signal. 2014 Sep 12;12:e001.. 
 408. Jiang Y, Gong P, Madak-Erdogan Z, et al. , "Mechanisms enforcing the estrogen receptor beta selectivity of botanical estrogens.," J FASEB J. 2013;27(11):4406–4418.. 
 409. Hinsche O, Girgert R, Emons G, et al. , "Estrogen receptor beta selective agonists reduce invasiveness of triple-negative breast cancer cells," J Int J Oncol. 2015;46(2):878–884. . 
 410. Liu X, Wang L, Chen J, et al. , "Estrogen receptor beta agonist enhances temozolomide sensitivity of glioma cells by inhibiting PI3K/AKT/mTOR pathway.," J Mol Med Rep. 2015;11(2):1516–1522.. 
 411. Sareddy GR, Chavez JE, SHMMHJKSKETRVR , "Therapeutic efficacy of ERβ agonists on ovarian cancer.," J Cancer Res. 2014;74(19 Suppl) Abstract nr 606. ed.. 
 412. Mersereau JE, Levy N, Staub RE, et al. , "Liquiritigenin is a plant-derived highly selective estrogen receptor beta agonist.," [J] Mol Cell Endocrinol. 2008;283(1–2):49–57.. 
 413. Liu J, Viswanadhapalli S, Garcia L, Zhou M, Nair BC, Kost E, Rao Tekmal R, Li R, Rao MK, Curiel T, Vadlamudi RK, Sareddy GR., "Therapeutic utility of natural estrogen receptor beta agonists on ovarian cancer.," Oncotarget. 2017 Jul 25;8(30):50002-50014.. 
 414. Mersereau JE, Levy N, Staub RE, Baggett S, Zogovic T, Chow S, Ricke WA, Tagliaferri M, Cohen I, Bjeldanes LF, Leitman DC., "Liquiritigenin is a plant-derived highly selective estrogen receptor beta agonist.," Mol Cell Endocrinol. 2008 Feb 13;283(1-2):49-57.. 
 415. Maggiolini M, Statti G, Vivacqua A, Gabriele S, Rago V, Loizzo M, Menichini F, Amdò S., "Estrogenic and antiproliferative activities of isoliquiritigenin in MCF7 breast cancer cells.," J Steroid Biochem Mol Biol. 2002 Nov;82(4-5):315-22.. 
 416. Ye L, Gho WM, Chan FL, Chen S, Leung LK. , "Dietary administration of the licorice flavonoid isoliquiritigenin deters the growth of MCF-7 cells overexpressing aromatase.," Int J Cancer. 2009 Mar 1;124(5):1028-36.. 
 417. Tamir S, Eizenberg M, Somjen D, Izrael S, Vaya J. , "Estrogen-like activity of glabrene and other constituents isolated from licorice root.," J Steroid Biochem Mol Biol. 2001 Sep;78(3):291-8.. 
 418. Tamir S, Eizenberg M, Somjen D, Stern N, Shelach R, Kaye A, et al. , "Estrogenic and antiproliferative properties of glabridin from licorice in human breast cancer cells.". 
 419. Fu Y, Hsieh TC, Guo J, Kunicki J, Lee MY, Darzynkiewicz Z, Wu JM., "Licochalcone-A, a novel flavonoid isolated from licorice root (Glycyrrhiza glabra), causes G2 and late-G1 arrests in androgen-independent PC-3 prostate cancer cells.," Biochem Biophys Res Commun. 2004 Sep 10;322(1):263-70.. 
 420. Zava DT, Dollbaum CM, Blen M., "Estrogen and progestin bioactivity of foods, herbs, and spices.," Proc Soc Exp Biol Med. 1998 Mar;217(3):369-78.. 
 421. Thirugnanam S, Xu L, Ramaswamy K, Gnanasekar M. , "Glycyrrhizin induces apoptosis in prostate cancer cell lines DU-145 and LNCaP.," Oncol Rep. 2008 Dec;20(6):1387-92.. 
 422. Hawthorne S, Gallagher S. , "Effects of glycyrrhetinic acid and liquorice extract on cell proliferation and prostate-specific antigen secretion in LNCaP prostate cancer cells.," J Pharm Pharmacol. 2008 May;60(5):661-6.. 
 423. Jackson KM, Frazier MC, Harris WB. , "Suppression of androgen receptor expression by dibenzoylmethane as a therapeutic objective in advanced prostate cancer.," Anticancer Res. (2007). 
 424. Wu J. Anti-inflammatory ingredients. J Drugs Dermatol. 2008 Jul;7(7 Suppl):s13-6.. 
 425. Nam C, Kim S, Sim Y, et al. , "Anti-acne effects of Oriental herb extracts: a novel screening method to select anti-acne agents.," Skin Pharmacol Appl Skin Physiol 2003 Mar-Apr; 16 (2): 84-90.. 
 426. Rasheed A, Shama SN, Joy JM, Reddy BS, Roja C. , "Formulation and evaluation of herbal anti-acne moisturizer.," Pak J Pharm Sci. 2012 Oct;25(4):867-70.. 
 427. Reuter J, Wölfle U, Weckesser S, Schempp C. , "Which plant for which skin disease? Part 1: Atopic dermatitis, psoriasis, acne, condyloma and herpes simplex.," J Dtsch Dermatol Ges. 2010 Oct;8(10):788-96. . 
 428. Saeedi M, Morteza-Semnani K, Ghoreishi MR. , "The treatment of atopic dermatitis with licorice gel.," J Dermatolog Treat 2003 Sep; 14 (3): 153-7.. 
 429. Abramovits W, Boguniewicz M. , "A multi-center, randomized, vehicle-control-led clinical study to examine the efficacy and safety of MAS063DP(Atopiclair) in the management of mildto moderate atopic dermatitis in adults.," J Drugs Dermatol 2006; 5: 236–44.. 
 430. Yao DN, et al. , "Oral PSORI-CM01, a Chinese herbal formula, plus topical sequential therapy for moderate-to-severe psoriasis vulgaris: pilot study for a double-blind, randomized, placebo-controlled trial.," Trials. 2016 Mar 16;17(1):140. . 
 431. Cassano, N., Mantegazza, R., Battaglini, S., Apruzzi, D., Loconsole, F., and Vena, G. A. , "Adjuvant role of a new emollient cream in patients with palmar and/or plantar psoriasis: a pilot randomized open-label study.," G Ital Dermatol Venereol 2010;145(6):789-792.. 
 432. Costa, A., Moises, T. A., Cordero, T., Alves, C. R., and Marmirori, J. , "Association of emblica, licorice and belides as an alternative to hydroquinone in the clinical treatment of melasma.," An Bras Dermatol 2010;85(5):613-620.. 
 433. Da Nagao Y, Sata M, Suzuki H, Tanikawa K, Itoh K, Kameyama T. , "Effectiveness of glycyrrhizin for oral lichen planus in patients with chronic HCV infection.," J Gastroenterol. 1996 Oct;31(5):691-5.. 
 434. Hung CF, Hsiao CY, Hsieh WH, Li HJ, Tsai YJ, Lin CN, Chang HH, Wu NL., "18ß-glycyrrhetinic acid derivative promotes proliferation, migration and aquaporin-3 expression in human dermal fibroblasts.," PLoS One. 2017 Aug 16;12(8):e0182981. . 
 435. Nerya O, Vaya J, Musa R, Izrael S, Ben-Arie R, Tamir S., "Glabrene and isoliquiritigenin as tyrosinase inhibitors from licorice roots.," J Agric Food Chem. 2003 Feb 26;51(5):1201-7.. 
 436. Chen J, Yu X, Huang Y., "Inhibitory mechanisms of glabridin on tyrosinase.," Spectrochim Acta A Mol Biomol Spectrosc. 2016 Nov 5;168:111-117. . 
 437. Gupta D, Agrawal S, Sharma JP. , "Effect of preoperative licorice lozenges on incidence of postextubation cough and sore throat in smokers undergoing general anesthesia and endotracheal intubation.," Middle East J Anaesthesiol. 2013 Jun;22(2):173-8.. 
 438. Ruetzler K, Fleck M, Nabecker S, Pinter K, Landskron G, Lassnigg A, You J, Sessler DI. , "A randomized, double-blind comparison of licorice versus sugar-water gargle for prevention of postoperative sore throat and postextubation coughing.," Anesth Analg. 2013 Sep; 117(3):614-21.. 
 439. Agarwal, A., Gupta, D., Yadav, G., Goyal, P., Singh, P. K., and Singh, U. , "An evaluation of the efficacy of licorice gargle for attenuating postoperative sore throat: a prospective, randomized, single-blind study.," Anesth Analg 2009;109(1):77-81. . 
 440. Honarmand A, Safavi M, Safaei Arani A, Shokrani O. , "The efficacy of different doses of liquorice gargling for attenuating postoperative sore throat and cough after tracheal intubation.," Eur J Anaesthesiol. 2016 Aug;33(8):595-6. . 
 441. Houssen ME, Ragab A, Mesbah A, El-Samanoudy AZ, Othman G, Moustafa AF, Badria FA., "Natural anti-inflammatory products and leukotriene inhibitors as complementary therapy for bronchial asthma.," Clin Biochem. 2010 Jul;43(10-11):887-90. . 
 442. Wen MC, Wei CH, Hu ZQ, Srivastava K, Ko J, Xi ST, Mu DZ, Du JB, Li GH, Wallenstein S, Sampson H, Kattan M, Li XM. , "Efficacy and tolerability of anti-asthma herbal medicine intervention in adult patients with moderate-severe allergic asthma.," J Allergy Clin Immunol. 2005 Sep; 116(3): 517-24.. 
 443. ANDERSON DM, SMITH WG., "The antitussive activity of glycyrrhetinic acid and its derivatives.," J Pharm Pharmacol. 1961 Jul;13:396-404.. 
 444. Kamei J, Saitoh A, Asano T, Nakamura R, Ichiki H, Iiduka A, Kubo M., "Pharmacokinetic and pharmacodynamic profiles of the antitussive principles of Glycyrrhizae radix (licorice), a main component of the Kampo preparation Bakumondo-to (Mai-men-dong-tang).," Eur J Pharmacol. 2005 Jan 10;507(1-3):163-8.. 
 445. Armanini D, Mattarello MJ, Fiore C, Bonanni G, Scaroni C, Sartorato P, Palermo M. , "Licorice reduces serum testosterone in healthy women.". 
 446. Menati L, Khaleghinezhad K, Tadayon M, Siahpoosh A. , "Evaluation of contextual and demographic factors on licorice effects on reducing hot flashes in postmenopause women.," Health Care Women Int. 2014 Jan;35(1):87-99.. 
 447. Nahidi F, Zare E, Mojab F, Alavi-Majd H. Effects of licorice on relief and recurrence of menopausal hot flashes. Iran J Pharm Res 2012;11(2):541-8. 
 448. Arentz S, Smith CA, Abbott J, Fahey P, Cheema BS, Bensoussan A. , "Combined Lifestyle and Herbal Medicine in Overweight Women with Polycystic Ovary Syndrome (PCOS): A Randomized Controlled Trial.," Phytother Res. 2017 Sep;31(9):1330-1340. . 
 449. Takahashi K, Kitao M. , "Effect of TJ-68 (shakuyaku-kanzo-to) on polycystic ovarian disease.," Int J Fertil Menopausal Stud. 1994 Mar-Apr;39(2):69-76.. 
 450. Yang P, Li L, Yang D, Wang C, Peng H, Huang H, Liu X. , "Effect of Peony-Glycyrrhiza Decoction on Amisulpride-Induced Hyperprolactinemia in Women with Schizophrenia: A Preliminary Study.," Evid Based Complement Alternat Med. 2017;2017:7901670.. 
 451. Mattarello MJ, Benedini S, Fiore C, Camozzi V, Sartorato P, Luisetto G, Armanini D. , "Effect of licorice on PTH levels in healthy women.," Steroids. 2006 May;71(5):403-8. Epub 2006 Mar 2.. 
 452. Sigurjonsdottir HA, Axelson M, Johannsson G, Manhem K, Nystrom E, Wallerstedt S., "Liquorice in moderate doses does not affect sex steroid hormones of biological importance although the effect differs between the genders.," Horm Res. 2006;65(2):106-10. Epub 2006 Feb 3.. 
 453. Kumagai A, Nishino K, Shimomura A, Kin T, Yamamura Y. , "Effect of glycyrrhizin on estrogen action.," Endocrinol Japan. 1967;14(1):34-38.. 
 454. Boonmuen N, Gong P, Ali Z, Chittiboyina AG, Khan I, Doerge DR, Helferich WG, Carlson KE, Martin T, Piyachaturawat P, Katzenellenbogen JA, Katzenellenbogen BS., "Licorice root components in dietary supplements are selective estrogen receptor modulators with a spectrum of estrogenic and anti-estrogenic activities.," Steroids. 2016 Jan;105:42-9.. 
 455. Sareddy GR, Vadlamudi RK. , "Cancer therapy using natural ligands that target estrogen receptor beta.," Chin J Nat Med. 2015 Nov;13(11):801-807. 
 456. Somjen D, Knoll E, Vaya J, Stern N, Tamir S. , "Estrogen-like activity of licorice root constituents: glabridin and glabrene, in vascular tissues in vitro and in vivo.," J Steroid Biochem Mol Biol. 2004 Jul;91(3):147-55.. 
 457. Somjen D, Katzburg S, Vaya J, Kaye AM, Hendel D, Posner GH, Tamir S. , "Estrogenic activity of glabridin and glabrene from licorice roots on human osteoblasts and prepubertal rat skeletal tissues.," J Steroid Biochem Mol Biol. 2004 Aug; 91(4-5): 241-6.. 
 458. Simons R, Vincken JP, Mol LAM, The SAM, Bovee TFH, Luijendijk TJC, et al. , "Agonistic and antagonistic estrogens in licorice root (Glycyrrhiza glabra).," Anal Bioanal Chem. 2011;401:305–313.. 
 459. Armanini D, Bonanni G, Mattarello MJ, Fiore C, Sartorato P, Palermo M. Licorice consumption and serum testosterone in healthy man. Exp Clin Endocrinol Diabetes. 2003 Sep;111(6):341-3.. 
 460. Takahashi K, Yoshino K, Shirai T, Nishigaki A, Araki Y, Kitao M., "Effect of a traditional herbal medicine (shakuyaku-kanzo-to) on testosterone secretion in patients with polycystic ovary syndrome detected by ultrasound.," Nihon Sanka Fujinka Gakkai Zasshi. 1988 Jun;40(6):789-92.. 
 461. Krazeisen A, Breitling R, Möller G, Adamski J., "Phytoestrogens inhibit human 17beta-hydroxysteroid dehydrogenase type 5.," Mol Cell Endocrinol. 2001 Jan 22;171(1-2):151-62.. 
 462. Sigurjonsdottir HA, et al. , "Liquorice in moderate doses does not affect sex steroid hormones of biological importance although the effect differs between the genders.," Horm Res. (2006). 
 463. Zamansoltani F, Nassiri-Asl M, Sarookhani MR, Jahani-Hashemi H, Zangivand AA., "Antiandrogenic activities of Glycyrrhiza glabra in male rats.," Int J Androl. 2009 Aug;32(4):417-22. . 
 464. Wei Y, La L, Wang L, Batey R, Wang C, Li Y., "Paeoniflorin and liquiritin, two major constituents in Chinese herbal formulas used to treat hyperprolactinemia-associated disorders, inhibits prolactin secretion in prolactinoma cells by different mechanisms.," J Ethnopharmacol. 2017 May 23;204:36-44. . 
 465. Wang D, Wang W, Zhou Y, Wang J, Jia D, Wong HK, Zhang ZJ., "Studies on the regulatory effect of Peony-Glycyrrhiza Decoction on prolactin hyperactivity and underlying mechanism in hyperprolactinemia rat model.," Neurosci Lett. 2015 Oct 8;606:60-5.. 
 466. Lin Y, Kazlova V, Ramakrishnan S, Murray MA, Fast D, Chandra A, Gellenbeck KW. , "Bone health nutraceuticals alter microarray mRNA gene expression: A randomized, parallel, open-label clinical study.," Phytomedicine. 2016 Jan 15;23(1):18-26. . 
 467. Cooper MS, Walker EA, Bland R, Fraser WD, Hewison M, Stewart PM. , "Expression and functional consequences of 11beta-hydroxysteroid dehydrogenase activity in human bone.," Bone. 2000 Sep;27(3):375-81.. 
 468. Somjen D, Katzburg S, Sharon O, Posner GH, Jaccard N, Hendel D, et al. , "Mutual interaction of special phytoestrogenic compounds, their synthetic carboxy-derivatives and the less-calcemic vitamin D analog activities in human derived female cultured osteoblasts.," Steroid Biochem Mol Biol. 2011;127:351–357.. 
 469. Choi EM. , "The licorice root derived isoflavan glabridin increases the function of osteoblastic MC3T3-E1 cells.," Biochem Pharmacol. 2005;70:363–368.. 
 470. Kim HS, Suh KS, Ko A, Sul D, Choi D, Lee SK, et al. , "The flavonoid glabridin attenuates 2-deoxy-D-ribose-induced oxidative damage and cellular dysfunction in MC3T3-E1 osteoblastic cells.," Int J Mol Med. 2013;31:243–251.. 
 471. Choi EM. , "Glabridin protects osteoblastic MC3T3-E1 cells against antimycin A induced cytotoxicity.," Chem Biol Interact. 2011;193:71–78.. 
 472. Haraguchi H, Yoshida N, Ishikawa H, Tamura Y, Mizutani K, Kinoshita T. , "Protection of mitochondrial functions against oxidative stresses by isoflavans from Glycyrrhiza glabra.," J Pharm Pharmacol. 2000;52:219–223.. 
 473. Kim HS, Suh KS, Sul D, Kim BJ, Lee SK, Jung WW., "The inhibitory effect and the molecular mechanism of glabridin on RANKL-induced osteoclastogenesis in RAW264.7 cells.," Int J Mol Med. 2012 Feb;29(2):169-77.. 
 474. Jain E, Pandey RK, Khanna R. , "Liquorice root extracts as potent cariostatic agents in pediatric practice.," J Indian Soc Pedod Prev Dent. 2013 Jul-Sep;31(3):146-52. . 
 475. Peters MC, Tallman JA, Braun TM, Jacobson JJ. , "Clinical reduction of S. mutans in pre-school children using a novel liquorice root extract lollipop: a pilot study.," Eur Arch Paediatr Dent. 2010 Dec;11(6):274-8.. 
 476. Söderling E, Karjalainen S, Lille M, Maukonen J, Saarela M, Autio K. , "The effect of liquorice extract-containing starch gel on the amount and microbial composition of plaque.," Clin Oral Investig. 2006 Jun;10(2):108-13. Epub 2006 Mar 8.. 
 477. Steinberg, D., Sgan-Cohen, H. D., Stabholz, A., Pizanty, S., Segal, R., and Sela, M. N. , "The anticariogenic activity of glycyrrhizin: preliminary clinical trials.," Isr J Dent Sci 1989;2(3):153-157.. 
 478. Goultschin, J., Palmon, S., Shapira, L., Brayer, L., and Gedalia, I. , "Effect of glycyrrhizin-containing toothpaste on dental plaque reduction and gingival health in humans. A pilot study.," J Clin Periodontol 1991;18(3):210-212.. 
 479. Messier C, Epifano F, Genovese S, Grenier D., "Licorice and its potential beneficial effects in common oro-dental diseases.," Oral Dis. 2012 Jan;18(1):32-9.. 
 480. Kawakami F, Shimoyama Y, Ohtsuki K., "Characterization of complement C3 as a glycyrrhizin (GL)-binding protein and the phosphorylation of C3alpha by CK-2, which is potently inhibited by GL and glycyrrhetinic acid in vitro.," J Biochem. 2003 Feb;133(2):231-7.. 
 481. Guo A, He D, Xu HB, Geng CA, Zhao J.Guo A, He D, Xu HB, Geng CA, Zhao J., "Promotion of regulatory T cell induction by immunomodulatory herbal medicine licorice and its two constituents.," Sci Rep. 2015 Sep 15;5:14046. . 
 482. Wang Y, Chai J, Sun M, He W, Hu X, Zou W, Li H, Lu Y, Xie C., "Glycyrrhizinic acid modulates the immunity of MRL/lpr mice and related mechanism," Xi Bao Yu Fen Zi Mian Yi Xue Za Zhi. 2017 Mar;33(3):305-309.. 
 483. Han S, Sun L, He F, Che H., "Anti-allergic activity of glycyrrhizic acid on IgE-mediated allergic reaction by regulation of allergy-related immune cells.," Sci Rep. 2017 Aug 3;7(1):7222.. 
 484. Ma C, Ma Z, Liao XL, Liu J, Fu Q, Ma S., "Immunoregulatory effects of glycyrrhizic acid exerts anti-asthmatic effects via modulation of Th1/Th2 cytokines and enhancement of CD4(+)CD25(+)Foxp3+ regulatory T cells in ovalbumin-sensitized mice.," J Ethnopharmacol. 2013 Jul 30;148(3):755-62.. 
 485. Shin YW, Bae EA, Lee B, Lee SH, Kim JA, Kim YS, Kim DH., "In vitro and in vivo antiallergic effects of Glycyrrhiza glabra and its components.," Planta Med. 2007 Mar;73(3):257-61.. 
 486. Ram A, Mabalirajan U, Das M, Bhattacharya I, Dinda AK, Gangal SV, Ghosh B., "Glycyrrhizin alleviates experimental allergic asthma in mice.," Int Immunopharmacol. 2006 Sep;6(9):1468-77.. 
 487. Chu X, Jiang L, Wei M, Yang X, Guan M, Xie X, Wei J, Liu D, Wang D. 2013. , "Attenuation of allergic airway inflammation in a murine model of asthma by licochalcone A.," Immunopharmacol Immunotoxicol. 35:653–661.. 
 488. Fontes LB, Dos Santos Dias D, de Carvalho LS, Mesquita HL, da Silva Reis L, Dias AT, Da Silva Filho AA, do Amaral Corrêa JO., "Immunomodulatory effects of licochalcone A on experimental autoimmune encephalomyelitis.," J Pharm Pharmacol. 2014 Jun;66(6):886-94.. 
 489. Chen X, Fang D, Li L, Chen L, Li Q, Gong F, Fang M., "Glycyrrhizin ameliorates experimental colitis through attenuating interleukin-17-producing T cell responses via regulating antigen-presenting cells.," Immunol Res. 2017 Jun;65(3):666-680.. 
 490. Kawakami F, Shimoyama Y, Ohtsuki K., "Characterization of complement C3 as a glycyrrhizin (GL)-binding protein and the phosphorylation of C3alpha by CK-2, which is potently inhibited by GL and glycyrrhetinic acid in vitro.," J Biochem. 2003 Feb;133(2):231-7.. 
 491. Kroes BH, Beukelman CJ, van den Berg AJ, Wolbink GJ, van Dijk H, Labadie RP., "Inhibition of human complement by beta-glycyrrhetinic acid.," Immunology. 1997 Jan;90(1):115-20.. 
 492. Kulkarni AP, Kellaway LA, Kotwal GJ., "Herbal complement inhibitors in the treatment of neuroinflammation: future strategy for neuroprotection.," Ann N Y Acad Sci. 2005 Nov;1056:413-29.. 
 493. Segal R, Pisanty S. Glycyrrhizin gel as a vehicle for idoxuridine--I. Clinical investigations. J Clin Pharm Ther. 1987 Jun;12(3):165-71.. 
 494. Csonka GW, Tyrrell DA., " Treatment of herpes genitalis with carbenoxolone and cicloxolone creams: a double blind placebo controlled clinical trial.," Br J Vener Dis. 1984 Jun;60(3):178-81.. 
 495. Ito, M., Nakashima, H., Baba, M., Pauwels, R., De Clercq, E., Shigeta, S., and Yamamoto, N. Inhibitory effect of glycyrrhizin on the in vitro infectivity and cytopathic activity of the human immunodeficiency virus [HIV (HTLV- III/LAV)]. Antiviral Res 1987. 
 496. Lin, J. C. Mechanism of action of glycyrrhizic acid in inhibition of Epstein-Barr virus replication in vitro. Antiviral Res 2003;59(1):41-47. . 
 497. Sabouri Ghannad M, Mohammadi A, Safiallahy S, Faradmal J, Azizi M, Ahmadvand Z., "The Effect of Aqueous Extract of Glycyrrhiza glabra on Herpes Simplex Virus 1.," Jundishapur J Microbiol. 2014 Jul;7(7):e11616.. 
 498. Hattori T, Ikematsu S, Koito A, Matsushita S, Maeda Y, Hada M, Fujimaki M, Takatsuki K., "Preliminary evidence for inhibitory effect of glycyrrhizin on HIV replication in patients with AIDS.," Antiviral Res. 1989 Jun-Jul;11(5-6):255-61.. 
 499. Pu JY, He L, Wu SY, Zhang P, Huang X., "Anti-virus research of triterpenoids in licorice," Bing Du Xue Bao. 2013 Nov;29(6):673-9.. 
 500. Numazaki K, Umetsu M, Chiba S., "Effect of glycyrrhizin in children with liver dysfunction associated with cytomegalovirus infection.," Tohoku J Exp Med. 1994 Feb;172(2):147-53.. 
 501. Wang L, Yang R, Yuan B, Liu Y, Liu C., "The antiviral and antimicrobial activities of licorice, a widely-used Chinese herb.," Acta Pharm Sin B. 2015 Jul;5(4):310-5.. 
 502. Ito, M., Sato, A., Hirabayashi, K., Tanabe, F., Shigeta, S., Baba, M., De Clercq, E., Nakashima, H., and Yamamoto, N. Mechanism of inhibitory effect of glycyrrhizin on replication of human immunodeficiency virus (HIV). Antiviral Res 12-11-1988;10(6):289-2. 
 503. Baba M, Shigeta S., "Antiviral activity of glycyrrhizin against varicella-zoster virus in vitro.," Antiviral Res. 1987 Feb;7(2):99-107.. 
 504. Pompei R. Flore O. Marccialis MA. et al. Glycyrrhizic acid inhibits virus growth and inactivates virus particles. Nature 1979, 281: 689-690.. 
 505. Fiore C, Eisenhut M, Krausse R, Ragazzi E, Pellati D, Armanini D, Bielenberg J., "Antiviral effects of Glycyrrhiza species.," Phytother Res. 2008 Feb;22(2):141-8.. 
 506. Yoshida T., Yoshida S., Kobayashi M., Herndon D.N., Suzuki F. , "Pivotal advance: glycyrrhizin restores the impaired production of β-defensins in tissues surrounding the burn area and improves the resistance of burn mice to Pseudomonas aeruginosa wound infection.," J Leukoc Biol. 2010;87:35-41.. 
 507. Awandkar S.P., Mendhe M.S., Badukale D.M., Kulkarni M.B. Antimicrobial action of cold aqueous and cold ethanolic extracts of Glycyrrhiza glabra against bovine mammary pathogens. Anim Sci Report. 2012;6:88–91.. 
 508. Astaf'eva OV, Sukhenko LT. Comparative analysis of antibacterial properties and chemical composition of Glycyrrhiza glabra L. from Astrakhan region (Russia) and Calabria region (Italy). Bull Exp Biol Med. 2014 Apr;156(6):829-32. . 
 509. Long D.R., Mead J., Hendricks J.M., Hardy M.E., Voyich J.M. 18β-Glycyrrhetinic acid inhibits methicillin-resistant Staphylococcus aureus survival and attenuates virulence gene expression. Antimicrob Agents Chemother. 2013;57:241–247.. 
 510. Zhou T.Z., Deng X.M., Qiu J.Z. , "Antimicrobial activity of licochalcone E against Staphylococcus aureus and its impact on the production of staphylococcal alpha-toxin.," J Microbiol Biotechnol. 2012;22:800–805. . 
 511. Dai X.H., Li H.E., Lu C.J., Wang J.F., Dong J., Wei J.Y. Liquiritigenin prevents Staphylococcus aureus–mediated lung cell injury via inhibiting the production of α-hemolysin. J Asian Nat Prod Res. 2013;15:390–399.. 
 512. Mooreville M, Fritz RW, Mulholland SG., "Enhancement of the bladder defense mechanism by an exogenous agent.," J Urol. 1983 Sep;130(3):607-9.. 
 513. Pantazopoulos D, Legakis N, Antonakopoulos G, Sofras F, Dimopoulos C., "The effect of pentosanpolysulphate and carbenoxolone on bacterial adherence to the injured urothelium.," Br J Urol. 1987 May;59(5):423-6.. 
 514. Kim J., Joo I., Kim H., Han Y. , "18β-Glycyrrhetinic acid induces immunological adjuvant activity of Th1 against Candida albicanssurface mannan extract.," Phytomedicine. 2013;20:951–955.. 
 515. Messier C., Grenier D. Effect of licorice compounds licochalcone A, glabridin and glycyrrhizic acid on growth and virulence properties of Candida albicans. Mycoses. 2011;54:e801–e806.. 
 516. Lim C, Lim S, Lee B, Kim B, Cho S., "Licorice Pretreatment Protects Against Brain Damage Induced by Middle Cerebral Artery Occlusion in Mice.," J Med Food. 2018 May;21(5):474-480.. 
 517. Zhan C, Yang J., "Protective effects of isoliquiritigenin in transient middle cerebral artery occlusion-induced focal cerebral ischemia in rats.," Pharmacol Res. 2006 Mar;53(3):303-9.. 
 518. Teng L, Meng Q, Lu J, Xie J, Wang Z, Liu Y, Wang D., "Liquiritin modulates ERK and AKT/GSK 3β dependent pathways to protect against glutamate induced cell damage in differentiated PC12 cells.," Mol Med Rep. 2014 Aug;10(2):818-24.. 
 519. Yu XQ, Xue CC, Zhou ZW, Li CG, Du YM, Liang J, Zhou SF., "In vitro and in vivo neuroprotective effect and mechanisms of glabridin, a major active isoflavan from Glycyrrhiza glabra (licorice).," Life Sci. 2008 Jan 2;82(1-2):68-78.. 
 520. Kim J, Kim J, Shim J, Lee S, Kim J, Lim SS, Lee KW, Lee HJ., "Licorice-derived dehydroglyasperin C increases MKP-1 expression and suppresses inflammation-mediated neurodegeneration.," Neurochem Int. 2013 Dec;63(8):732-40.. 
 521. Sharifzadeh M, Shamsa F, Shiran S, Karimfar MH, Miri AH, Jalalizadeh H, Gholizadeh S, Salar F, Tabrizian K., "A time course analysis of systemic administration of aqueous licorice extract on spatial memory retention in rats.," Planta Med. 2008 Apr;74(5):485-90.. 
 522. Dhingra D, Parle M, Kulkarni SK., "Memory enhancing activity of Glycyrrhiza glabra in mice.," J Ethnopharmacol. 2004 Apr;91(2-3):361-5.. 
 523. Chakravarthi KK, Avadhani R., "Beneficial effect of aqueous root extract of Glycyrrhiza glabra on learning and memory using different behavioral models: An experimental study.," J Nat Sci Biol Med. 2013 Jul;4(2):420-5.. 
 524. Wang W, Chen X, Zhang J, Zhao Y, Li S, Tan L, Gao J, Fang X, Luo A., "Glycyrrhizin attenuates isoflurane-induced cognitive deficits in neonatal rats via its anti-inflammatory activity.," Neuroscience. 2016 Mar 1;316:328-36. . 
 525. Ma X, Fang F, Song M, Ma S., "The effect of isoliquiritigenin on learning and memory impairments induced by high-fat diet via inhibiting TNF-α/JNK/IRS signaling.," Biochem Biophys Res Commun. 2015 Sep 4;464(4):1090-5. . 
 526. Ko YH, Kwon SH, Lee SY, Jang CG., "Liquiritigenin ameliorates memory and cognitive impairment through cholinergic and BDNF pathways in the mouse hippocampus.," Arch Pharm Res. 2017 Oct;40(10):1209-1217.. 
 527. Hasanein P., "Glabridin as a major active isoflavan from Glycyrrhiza glabra (licorice) reverses learning and memory deficits in diabetic rats.," Acta Physiol Hung. 2011 Jun;98(2):221-30. . 
 528. Cui YM, Ao MZ, Li W, Yu LJ., "Effect of glabridin from Glycyrrhiza glabra on learning and memory in mice.," Planta Med. 2008 Mar;74(4):377-80. . 
 529. Ko YH, Kwon SH, Hwang JY, Kim KI, Seo JY, Nguyen TL, Lee SY, Kim HC, Jang CG., "The Memory-Enhancing Effects of Liquiritigenin by Activation of NMDA Receptors and the CREB Signaling Pathway in Mice.," Biomol Ther (Seoul). 2018 Mar 1;26(2):109-114.. 
 530. Guo J, Yang CX, Yang JJ, Yao Y., "Glycyrrhizic Acid Ameliorates Cognitive Impairment in a Rat Model of Vascular Dementia Associated with Oxidative Damage and Inhibition of Voltage-Gated Sodium Channels.," CNS Neurol Disord Drug Targets. 2016;15(8):1001-1008.. 
 531. Kim SW, Jin Y, Shin JH, Kim ID, Lee HK, Park S, Han PL, Lee JK., "Glycyrrhizic acid affords robust neuroprotection in the postischemic brain via anti-inflammatory effect by inhibiting HMGB1 phosphorylation and secretion.," Neurobiol Dis. 2012 Apr;46(1):147-56.. 
 532. Lee HK, Yang EJ, Kim JY, Song KS, Seong YH., "Inhibitory effects of Glycyrrhizae radix and its active component, isoliquiritigenin, on Aβ(25-35)-induced neurotoxicity in cultured rat cortical neurons.," Arch Pharm Res. 2012 May;35(5):897-904.. 
 533. Dhingra D, Sharma A., "Antidepressant-like activity of Glycyrrhiza glabra L. in mouse models of immobility tests.," Prog Neuropsychopharmacol Biol Psychiatry. 2006 May;30(3):449-54. Epub 2006 Jan 27.. 
 534. Zhao Z, Wang W, Guo H, Zhou D., "Antidepressant-like effect of liquiritin from Glycyrrhiza uralensis in chronic variable stress induced depression model rats.," Behav Brain Res. 2008 Dec 1;194(1):108-13. . 
 535. Ofir R, Tamir S, Khatib S, Vaya J., "Inhibition of serotonin re-uptake by licorice constituents.," J Mol Neurosci. 2003 Apr;20(2):135-40.. 
 536. Hoffmann KM, Beltrán L, Ziemba PM, Hatt H, Gisselmann G., "Potentiating effect of glabridin from Glycyrrhiza glabra on GABAA receptors.," Biochem Biophys Rep. 2016 Apr 16;6:197-202.. 
 537. Jin Z, Kim S, Cho S, Kim IH, Han D, Jin YH., "Potentiating effect of glabridin on GABAA receptor-mediated responses in dorsal raphe neurons.," Planta Med. 2013 Oct;79(15):1408-12.. 
 538. Cho S, Park JH, Pae AN, Han D, Kim D, Cho NC, No KT, Yang H, Yoon M, Lee C, Shimizu M, Baek NI., "Hypnotic effects and GABAergic mechanism of licorice (Glycyrrhiza glabra) ethanol extract and its major flavonoid constituent glabrol.," Bioorg Med Chem. 2012 Jun 1;20(11):3493-501. . 
 539. González-Reyes S, Santillán-Cigales JJ, Jiménez-Osorio AS, Pedraza-Chaverri J, Guevara-Guzmán R, "Glycyrrhizin ameliorates oxidative stress and inflammation in hippocampus and olfactory bulb in lithium/pilocarpine-induced status epilepticus in rats.," Epilepsy Res. 2016 Oct;126:126-33.. 
 540. Singh P, Singh D, Goel RK., "Protective effect on phenytoin-induced cognition deficit in pentylenetetrazol kindled mice: A repertoire of Glycyrrhiza glabra flavonoid antioxidants.," Pharm Biol. 2016 Jul;54(7):1209-18.. 
 541. Zeng LH, Zhang HD, Xu CJ, Bian YJ, Xu XJ, Xie QM, Zhang RH., "Neuroprotective effects of flavonoids extracted from licorice on kainate-induced seizure in mice through their antioxidant properties.," J Zhejiang Univ Sci B. 2013 Nov;14(11):1004-12.
 542. Erkuş ME, Altıparmak İH, Demirbağ R, Günebakmaz Ö. Atrial fibrillation due to licorice root syrup. Turk Kardiyol Dern Ars. 2016 Apr;44(3):237-9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27138313
 543. Tsukamoto, S., Aburatani, M., Yoshida, T., Yamashita, Y., El-Beih, A.A., Ohta, T., 2005. CYP3A4 inhibitors isolated from Licorice, Biol. Pharm. Bull. 28, 2000–2002. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16204965
 544. Liu, L., Xiao, J., Peng, Z., Chen, Y., 2011. In vitro metabolism of glycyrrhetic acid by human cytochrome P450. Acta Pharm. Sin. 46, 81–87. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21462897
 545. Zhang, D., Ye, L., Cheng, H., Yu, W., Yang, J., Guo, P., 2008. Cytoprotective effect and its mechanisms of isoliquiritigenin on acetaminophen induced acute injury of hepatocytes. Chin. J. Clin. Pharmacol. Ther. 13, 293–298.
 546. Yang G, Zhang L, Ma L, Jiang R, et al., Glycyrrhetinic acid prevents acetaminophen-induced acute liver injury via the inhibition of CYP2E1 expression and HMGB1-TLR4 signal activation in mice. Int Immunopharmacol. 2017 Sep;50:186-193. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28668488
 547. Zhao, Y., Piao, H., Chu, X., Wang, X., 2011a. The Compatibility of Bulbifera with Licorice on Rat Liver CYP_3A_1. CYP_2E_1 mRNA expression 18, 304–305.
 548. Xing, P., Wu, W., Du, P., Han, F., Chen, Y., 2011. Effects of brucine combined with glycyrrhetinic acid or liquiritin on rat hepatic cytochrome P450 activities in vivo. Acta Pharm. Sin. 46, 573–580. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21800547
 549. Jeong HG, You HJ, Park SJ, Moon AR, Chung YC, Kang SK, Chun HK. Hepatoprotective effects of 18beta-glycyrrhetinic acid on carbon tetrachloride-induced liver injury: inhibition of cytochrome P450 2E1 expression. Pharmacol Res. 2002 Sep;46(3):221-7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12220964
 550. Wang X, Zhang H, Chen L, Shan L, Fan G, Gao X. Liquorice, a unique "guide drug" of traditional Chinese medicine: a review of its role in drug interactions. J Ethnopharmacol. 2013 Dec 12;150(3):781-90. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24201019
 551. Guo B, Fan XR, Fang ZZ, Cao YF, Hu CM, Yang J, Zhang YY, He RR, Zhu X, Yu ZW, Sun XY, Hong M, and Yang L (2013) Deglycosylation of liquiritin strongly enhances its inhibitory potential towards UDP-glucuronosyltransferase (UGT) isoforms. Phytother Res 27: 1232-1236. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23065713
 552. Sprouse AA, van Breemen RB. Pharmacokinetic Interactions between Drugs and Botanical Dietary Supplements. Drug Metab Dispos. 2016 Feb;44(2):162-71. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26438626
 553. Wang X, Zhang H, Chen L, Shan L, Fan G, Gao X. Liquorice, a unique "guide drug" of traditional Chinese medicine: a review of its role in drug interactions. J Ethnopharmacol. 2013 Dec 12;150(3):781-90. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24201019
 554. Yao, H., Fu, X., Xie, Q., Huang, B., Sun, Y., Li, G., 2009. Effect of liquorice decoction on rat intestinal P-glycoprotein. J. South. Med. Univ. 29, 1571–1573. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19726295
 555. Chua YT, Ang XL, Zhong XM, Khoo KS. Interaction between warfarin and Chinese herbal medicines. Singapore Med J. 2015 Jan;56(1):11-8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25640094
 556. Liu JF, Srivatsa A, Kaul V. Black licorice ingestion: Yet another confounding agent in patients with melena. World J Gastrointest Surg. 2010;2:30–1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21160832
 557. Allawadhi P, Khurana A, Sayed N, Kumari P, Godugu C. Isoproterenol-induced cardiac ischemia and fibrosis: Plant-based approaches for intervention. Phytother Res. 2018 Oct;32(10):1908-1932. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30009418
 558. Haleagrahara, N., Varkkey, J., & Chakravarthi, S. (2011). Cardioprotective effects of glycyrrhizic acid against isoproterenol‐induced myocardial ischemia in rats. International Journal of Molecular Sciences, 12(10), 7100–7113. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22072938
 559. Yang, J., Shi, Y., Chen, H., Wang, X., Chen, Y., & Yang, B. (2017). Glycyrrhizic acid attenuates myocardial injury: Involvement of RIP140/NF‐kB pathway. Biomedicine & Pharmacotherapy, 95, 62–67. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28826098
 560. Ma, D., Zhang, J., Zhang, Y., Zhang, X., Han, X., Song, T., Chu, L. (2018). Inhibition of myocardial hypertrophy by magnesium isoglycyrrhizinate through the TLR4/NF‐κB signaling pathway in mice. International Immunopharmacology, 55, 237–244. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29274625

דוגמא למונוגרף מלא

לרכישת מנוי  |  כניסת מנויים

בחזרה לדף הראשי של האינדקס

חזרה לתחילת העמוד

חזרה לעמוד הקודם