עם ישראל חי!
פתיחת תפריט נגישות
גישה מהירה לדף הבית

פטריית ריישי, בהוקית מבריקה - Ganoderma lucidum

עודכן בתאריך 04/08/2022

Reishi - Ling zhi


משפחה בוטנית: בהוקיתיים – Ganodermataceae

חלק הצמח | איכויות | רכיבים פעילים | פעילות רפואית | התוויות | מינונים | רגישות | תופעות לוואי | 

מינון יתר | אזהרות | התוויות נגד | רעילות | אינטראקציות | הריון | הנקה | מחקרים ומנגנונים | מקורות


שמה הבוטני של הפטרייה מתייחס לברק של כובע הפטריה (ביוונית: Ganos = בוהק, derma = עור; לטינית: lucidum = בוהק).

משמעות השם הסיני (Ling zhi) הוא "פטריה רוחנית".

ריישי היא פטרייה רב-שנתית, הגדלה על עצים. 

פטריית הריישי מוכרת ע"י משרד הבריאות הישראלי כפטריית מרפא - ניתן לראות את הרשימה המלאה כאן.

ברפואת הצמחים נעשה שימוש גם במינים נוספים, כגון G. tsugaeG. japonicum ועוד.

מונוגרף זה מתייחס למין G. lucidum בלבד.

 

חלק הצמח בשימוש

גוף הפטרייה.

 

איכויות

טמפרטורה: ניטראלי.

לחות: ניטראלי.

טעם: מתקתק, מריר.

 

רכיבים פעילים עיקריים

פוליסכרידים (Beta-D-glucan), טריטרפנים (ganoderic acids), סטרולים (ergosterol), פלבונואידים, חומצות אמינו, חומצות שומן.

 

פעילות רפואית
להלן פעילויות רפואיות שהצמח ורכיביו הדגימו בשלל מחקרים (קליניים, בע"ח או מעבדה):
אדפטוגן, נוגד סרְטן, נוֹגד חִמצון, נוֹגד דַלקת, ממריץ ומחזק חיסון, מוריד רמות סוכר בדם, מוריד רמות שומנים בדם, מוריד לחץ דם (גבוה), מגן על הכבד, משקם ותומך במערכת העצבים, תומך בתפקוד הערמונית.
העדויות לגבי הפעילויות הרפואיות מוצגות בהמשך תחת סעיפי מנגנוני הפעולה השונים.

 

התוויות

התוויות המגובות במחקרים קליניים:

סרטן, חולשה חיסונית, סטרססוכרתעודף שומנים בדם, לחץ דם גבוה, הגדלה שפירה של הערמונית

 

התוויות נוספות מסורתיות אשר עדיין לא קיימות להן ראיות מחקריות:

אלרגיות, אסתמה, תת פעילות בלוטת התריס (היפותירואידיזם), יתר פעילות בלוטת התריס (היפרתירואידיזם), הפרעות זיכרון, איידס, תסמונת העייפות הכרונית (CFS), הרפס / זיהומי שלבקת, דלקת מפרקים שגרונית (RA), שחלות פוליציסטיות, אטופיק דרמטיטיס (אסתמה של העור), זיהומים ודלקות של מערכת הרבייה הגברית, תעוקת חזה, טרשת עורקים, פיברומיאלגיה, אי פריון גברים, אין אונות, מחלת ריאה חסימתית (COPD), שיגדון (גאוט), אי ספיקת כליות, סיסטיק פיברוזיס, הפרעות קשב וריכוז.

 

מינונים

תמצית נוזלית בריכוז 1:3, 45% אלכוהול – 6-18 מ"ל ביום.

רצוי ראשית לבשל את הפטרייה במים מזוקקים (כ-5 ליטר לק"ג), לצמצם את כמות המים לכדי ריכוז של 1:1.5 (1.5 ליטר מים ל-1 ק"ג פטרייה) ולאחר קירור להוסיף אלכוהול (1.5 ליטר נוספים).

תמצית יבשה בריכוז 30:1 או תמצית מתוקננת לפי 10% פוליסכרידים – 500-3000 מ"ג ביום.

מרתח – 2-10 גרם ביום.

בפורמולה – 25%-30%.

 

רגישות

לא ידועה רגישות מיוחדת.

בקרב אנשים בעלי רגישות נשימתית ועורית (atopy), נמצא כי למידע השלם למנויים

 

תופעות לוואי

במחקרים שונים, פטריית ריישי נמצאה בטוחה לשימוש ארוך טווח(2-6).

תופעות לוואי בשיעור נמוך, שנצפו במחקרים קליניים, כללו למידע השלם למנויים

 

מינון יתר

לא ידוע על תופעות הנגרמות עקב נטילה מופרזת של ריישי.

 

אזהרות וצעדי מנע

לא ידועות אזהרות מיוחדות או צעדי מנע שיש לנקוט.

 

התוויות נגד

קיימת אזהרה תיאורטית, לפיה אין להשתמש בפטריית ריישי בקרב למידע השלם למנויים

 

רעילות

קיימים שני דיווחי מקרה המקשרים שימוש בריישי לרעילות כבדית(14,15).

בשני המקרים למידע השלם למנויים

 

תגובות הדדיות עם תרופות / צמחי מרפא / תוספי תזונה

חילוף חומרים תרופתי - למידע השלם למנויים

 

הליכים כירורגיים -  למידע השלם למנויים

 

תרופות הרגעה ושינה - למידע השלם למנויים

 

נוגדות חרדָה - למידע השלם למנויים

 

תרופות וחומרים הממריצים את מערכת העצבים המרכזית  -  למידע השלם למנויים

 

נוגדות דיכאון - למידע השלם למנויים

 

נוגדות קרישה -  למידע השלם למנויים

 

הפחתת רמות סוכר -  למידע השלם למנויים

 

תרופות להורדת כולסטרול -  למידע השלם למנויים

 

אנטיביוטיקה -  למידע השלם למנויים

 

תרופות אנטי-ויראליות – Acyclovir (Zovirax), Vidarabine -  למידע השלם למנויים

 

תרופות מדכאות חיסון -  למידע השלם למנויים

 

תרופות להורדת לחץ דם -  למידע השלם למנויים

 

כימותרפיה -    למידע השלם למנויים

 

רדיותרפיה למידע השלם למנויים

 

וִיטמין C -   למידע השלם למנויים

 

פטריית Cordyceps -   למידע השלם למנויים

 

פטריית Trametes -  למידע השלם למנויים

 

הריון

אין מספיק מידע בנושא.

 

הנקה

אין מספיק מידע בנושא.

 

מחקרים קליניים ומנגנוני פעולה

הקדמה | סרְטן | חיזוק חיסוני | סוּכרת ותסמונת מטאבוֹלית | מחלות כבד | מערכת העצבים | ערמוֹנית | עור

 

הקדמה
נכון לנובמבר 2016, מרבית המחקרים הקליניים הבוחנים את פטריית הריישי עוסקים בהשְפעת הפטרייה על מחלת הסרטן. מחקרים קליניים נוספים עוסקים בבדיקת השְפעתה על התפקוד החיסוני, סוכרת, תסמונת מטאבולית, הגנה על הכבד, השפעה על תפקוד הערמונית ועל מערכת העצבים. 
התמונה העולה ממחקרים העוסקים בטיפול בסרטן היא חד משמעית: לצמח פעילות אנטי סרטנית מובהקת כנגד תאי גידול מסוגים שונים. פעילות הצמח היא רב גונית וכוללת שפעול של מערכת החיסון, השריית פעילות ציטוטוקסית, עצירת גידולים ומניעת אנגיוגנזיס, פעילות נוגדת דלקת ופעילות נוגדת חמצון. הצמח אף יעיל במניעה ובטיפול בתופעות לוואי הנובעות מהטיפול הקונבנציונאלי בסרטן. פטריית הריישי מעלה ספירות דם לבנות, משככת תסמינים נלווים לסרטן (חום, שיעול, חולשה, הזעות, נדודי שינה) ומשפרת את איכות החיים של החולים במחלה לצד שיעורי השרידות שלהם. 
בשני מחקרים קליניים הודגמה היעילות של פטריית ריישי בחיזוק התפקוד החיסוני של נבדקים בריאים. במחקר הראשון שנערך בקרב ספורטאים מקצועיים במהלך אימונים בתנאי גובה בלם הטיפול בריישי את הירידה החיסונית האופיינית ושיפר את תפקוד הלימפוציטים. במחקר השני נצפתה השפעה חלקית בלבד על רמות הלימפוציטים, אך משך הנטילה היה קצר יחסית (עשרה ימים) וגודל המדגם היה קטן (16 נבדקים) עם שונות גבוהה בין הנבדקים ברמות הלימפוציטים ההתחלתיות.

לגבי פעילות הפטרייה בטיפול בסוכרת ובתסמונת המטאבולית, התמונה המתקבלת אינה חד משמעית. בחלק מהמחקרים דווח על השפעה מובהקת על מדדי סוכרת שונים, על רמת שומני הדם ועל גורמי סיכון קרדיווסקולריים (כולסטרול, טריגליצרידים, לחץ דם) ולעומת זאת, במחקרים אחרים לא נצפתה כל השפעה חיובית מובהקת. בעיות מתודולוגיות הכוללות גודל מדגם קטן (18-26 נבדקים) ומשך התערבות קצר יחסית (חודש עד שלושה חודשים) פוגעות במובהקות הממצאים. למרות המגבלות, ישנן עדויות קליניות ופרה-קליניות ליעילות הצמח בהפחתת הסוכר בדם ובאיזון מדדי התסמונת המטאבולית. בחלק מהמחקרים יעילות הצמח אינה נופלת מיעילות התרופות ובחלקם הודגם כי נטילת הצמח בשילוב עם תרופות מייעלת את פעולתן ועשויה להביא להפחתה במינונן. 
מספר מועט של מחקרים עוסק בהשְפעת הצמח על תפקוד הערמונית (בזכות השְפעתו המעכבת על האנזים 5 אלפא רדוקטאז), בהגנה על הכבד מפני נזקים חמצוניים, בטיפול במחלות נגיפיות של הכבד בזכות השפעות נוגדות חמצון ופעילות אנטי נגיפית, ובהשפעה המגנה והמשקמת של הצמח על מערכת העצבים. למרות מיעוט המחקרים ובעיות מתודולוגיות שונות בתכנונם, המקשות על הסקת מסקנות חד משמעיות, התמונה המצטיירת עד כה היא מעודדת למדי לגבי ההגנה על הכבד הן מפני נזקים חמצוניים והן מפני מחלות נגיפיות (עיכוב שכפול נגיף ההפטיטיס). 
לגבי השְפעת הצמח על תפקוד הערמונית, על אף שישנן עדויות פרה-קליניות להשפעה ההורמונלית של הצמח (עיכוב ייצור דהידרוטסטוסטרון), תוצאות המחקרים הקליניים מלמדות אמנם על שיפור סובייקטיבי בתסמינים ועל שיפור באיכות החיים של הנבדקים על פי דיווחם, אך לא על שינוי במדדים האובייקטיביים: רמות הטסטוסטרון בסרום, נפח הערמונית, מדדי השתן, ורמות האנטיגן הספציפי של הערמונית (PSA). 
אין תימוכין קליניים לפעילות הצמח כמעכב אצטיל כוֹלין אסטראז וכמחדש גדילה והתמיינות של תאי עצב כפי שעולה ממספר מחקרי מעבדה ומחקרי בעלי חיים. כמו כן, למרות שעשויה להיות לצמח השפעה מגנה על מערכת העצבים מתוקף פעילותו נוגדת החמצון, נכון לנקודת זמן זו אין מחקרים קליניים שמעידים על כך.

לבסוף, בשימוש מסורתי משמש מיצוי של פטריית ריישי בשימוש חיצוני כאמצעי להבהרת העור, אך עד כה אין ממצאים קליניים המאששים את יעילות הצמח בטיפול בהיפר-פיגמנטציה או במלנומה של העור. עם זאת, מחקר מעבדה מצא כי הרכיב הטריטפרנואידי ganodermanondiol המופק מריישי מעכב ייצור מלנין בתאי עור על ידי עיכוב האנזים טירוזינאז המעורב בתהליך הפיכת חומצת האמינו טירוזין למלנין ועיכוב מסלולי קינאזים המעודדים שגשוג תאים.

 

סרְטן

מחקרים קליניים | סקירות מחקרים | דיווחי מקרה | מנגנוני פעולה

 

סרְטן - מחקרים קליניים
מחקר קליני אקראי מבוקר(53) בחן את השְפעת מיצוי מימי של פטריית ריישי (Ganoderma lucidum) על גידולים שפירים טרום סרטניים במעי הגס ובחלחולת (Colorectal adenoma). המחקר כלל 225 נבדקים עם גידולים שפירים טרום סרטניים (אדנומות) במעי הגס והחלחולת אשר חולקו לקבוצת התערבות (123 נבדקים) וקבוצה ללא טיפול (102 נבדקים). קבוצת ההתערבות נטלה מיצוי מימי של פטריית ריישי במינון 1.5 גרם ליום (מינון שווה ערך ל- 14 גרם פטרייה טרייה) במשך 12 חודשים. 96 נבדקים בקבוצת ההתערבות השלימו את המחקר. בבדיקת קולונוסקופיה שבוצעה בתום תקופת ההתערבות נמצא שמיצוי מימי של פטריית ריישי למידע השלם למנויים

 

מחקר קליני רב מרכזי כפול סמיות מבוקר פלסבו(54) בחן את היעילות והבטיחות של תכשיר צמחי (Ganopoly®) על התפקוד החיסוני של חולים בסרטן ריאות מתקדם. Ganopoly היא תמצית תקנית של פטריית ריישי (Ganoderma lucidum) מתוקננת להכיל 25% פוליסכרידים. 68 נבדקים עם סרטן ריאות שאושר בבדיקה היסטולוגית ולא טופלו בטיפול אנטי סרטני השתתפו במחקר. הנבדקים חולקו אקראית לקבלת Ganopoly בנטילה פומית במינון 1.8 גרם (מינון שווה ערך ל- 27 גרם פטרייה)* או פלסבו במשך 12 שבועות. נמצא ש  למידע השלם למנויים

 

*הערת המערכת לגבי Ganopoly®: למידע השלם למנויים

 

מחקר קליני פתוח לא מבוקר(55) בחן את השְפעת תכשיר צמחי (Ganopoly) על התפקוד החיסוני של חולים בסרטן ריאות מתקדם. Ganopoly היא תמצית תקנית של פטריית ריישי (Ganoderma lucidum) מתוקננת להכיל 25% פוליסכרידים.

36 נבדקים החולים בסרטן ריאות בדרגה 3 או 4 נטלו Ganopoly במינון 5.4 גרם ליום (מינון שווה ערך ל- 270 גרם פטריה)* במשך 12 שבועות במקביל לטיפולי כימותרפיה או רדיותרפיה. בקרב 30 הנבדקים שסיימו את המחקר, הטיפול הצמחי למידע השלם למנויים

 

מחקר קליני פתוח לא מבוקר(41) בחן את השְפעת הנגזרת הפוליסכרידית של פטריית הריישי (Ganoderma lucidum) על התפקוד החיסוני בקרב חולי סרטן מתקדם. 34 נבדקים (בני 45-64) החולים בסרטן מתקדם נטלו 5.4 גרם מן התכשיר Ganopoly, תמצית תקנית של פטריית הריישי מתוקננת לפי 25% פוליסכרידים (מינון שווה ערך ל-270 גרם פטריה)*, במשך 12 שבועות. תנאי להשתתפות במחקר היה שהנבדקים יהיו 12 שבועות לפחות לאחר טיפול כימותרפי ו-60 יום לאחר טיפול רדיותרפי. נתוני התגובה החיסונית של 30 נבדקים נבחנו בתום תקופת ההתערבות. נמצא כי למידע השלם למנויים

 

מחקר עוקבה (cohort) פרוספקטיבי(56) שנערך בסין בחן את הקשר בין השימוש בג'ינסנג ובפטריית ריישי (Ganoderma lucidum) ובין איכות החיים של חולות סרטן השד לאחר האבחון במחלה. 4149 נשים השלימו 36 חודשי מעקב מעת אבחונן.

נמצא שנשים שבחרו באחד הצמחים לא נטו ליטול את הצמח השני, ולכן לצורך הסקירה נתמקד בדיווח על הנשים שנטלו את פטריית הריישי. כעבור שישה חודשים מאבחון המחלה 58.8% מהנבדקות דווחו על נטילה של פטריית ריישי, וכעבור 36 חודשים אחוז הנוטלות את הפטריה עמד על 36.2%. מהשוואת נתוני הנבדקות שנטלו את הפטריה עם אלה שלא נטלו אותה נמצא ש למידע השלם למנויים

 

מחקר קליני אקראי כפול סמיות ומבוקר פלסבו(57) בחן את יעילות הטיפול באמצעות נבגי פטריית ריישי (Ganoderma lucidum spore) בעייפות הנובעת מהטיפול האנדוקריני בקרב חולות סרטן השד. 48 נבדקות חולות בסרטן השד (בדרגה אחת עד שלוש) המטופלות בטיפול אנדוקריני שישה חודשים לפחות ומדווחות על עייפות חולקו אקראית לקבוצת התערבות וקבוצת ביקורת. הנבדקות בקבוצת ההתערבות נטלו אבקת נבגי פטריית ריישי במינון 3 גרם ליום במשך ארבעה שבועות וקבוצת הביקורת נטלה פלסבו. בתום ההתערבות נצפה למידע השלם למנויים

 

מחקר פתוח(20) שנערך בקרב 48 מטופלים אשר סבלו מסרטן מתקדם (שד, קיבה, כליות) וקיבלו טיפול בכימותרפיה ורדיותרפיה ובמקביל ריישי (מינון לא ידוע) הדגים ייצוב של ספירות דם לבנות בהשוואה לקבוצת הביקורת. כמו כן, בקרב הקבוצה הנבדקת הודגם שיפור בתיאבון ושיפור כללי באנרגיה לעומת קבוצת הביקורת. המטופלים אשר נזקקו לניתוח חוו למידע השלם למנויים

 

סרְטן – סקירות
מאמר סקירה שיטתית(49) בחן את היעילות והבטיחות של השימוש בפטריית ריישי (Ganoderma lucidum) במסגרת הטיפול בחולי סרטן, וכן ההשפעה על ההישרדות לטווח הארוך, על תגובתיות הגידול, על התפקוד החיסוני ועל איכות החיים של המטופלים. בסקירה נכללו 5 מחקרים קליניים אקראיים מבוקרי טיפול קונבנציונלי (כימותרפיה/רדיותרפיה) או פלסבו שעסקו בכל סוגי הסרטן ובכל שלביו.

במטה-אנליזה שנערכה על הנתונים נמצא ש למידע השלם למנויים

 

מאמר סקירה(59) דן בהשפעה האנטי סרטנית של פטריית הריישי הן בטיפול והן במניעה כפי שנצפתה במחקרי מעבדה ומחקרי בעלי חיים שונים וכן במחקרים קליניים על חולי סרטן. נמצא כי למידע השלם למנויים

שני מחקרים קליניים אקראיים מבוקרי פלסבו ומחקר אחד פתוח דווחו על למידע השלם למנויים


מאמר סקירה(60) דן בהשפעות מאזנות חיסון ונוגדות גידולים של פטריית הריישי (Ganoderma lucidum). מחקרי מעבדה ומחקרי בעלי חיים רבים מלמדים כי למידע השלם למנויים

 

לאחרונה דווח כי למידע השלם למנויים

 

סרְטן – דיווחי מקרה
מאמר הסוקר חמישה דווחי מקרה(1) בחן את יעילות הטיפול בסרטן מערכת העיכול באמצעות נבגי פטריית ריישי. במאמרר מוצגים חמישה מקרים בהם חולי סרטן מערכת העיכול שנטלו תוסף של אבקת נבגי פטריית ריישי (יחס נבגי הפטריה לפטריהה הטחונה 4:1) סבלו מ למידע השלם למנויים

 

דיווח מקרה(63) בחן את השְפעת פטריית ריישי (Ganoderma lucidum) על לימפומה של תאי B גדולים בקיבה (Gastric large B-cell lymphoma). במשך חמישה ימים נטל החולה (בן 47) מדי יום 60 כמוסות של נבגי פטריית ריישי טחונים לאבקה (פי שלושה מהמינון היומי המומלץ). משקל כל כמוסה או מינון הנטילה בגרמים לא צוינו במאמר. כעבור למידע השלם למנויים

 

סרְטן – מנגנוני פעולה
הפעילות האנטי סרטנית של פטריית ריישי הינה מגוונת. הפטרייה משפיעה הן על הגידול עצמו והן על המערכת החיסונית הנלחמת בגידול.
הפעילות העיקרית היא למידע השלם למנויים

 

להלן הרחבה אודות מנגנוני הפעולה השונים:

עיכוב שגשוג תאים והשריית אפופטוזיס | הגברת התגובה החיסונית | השפעה נוגדת חמצון | השפעה נוגדת דלקת | פעילות נוגדת אנגיוגנזה

 

עיכוב שגשוג תאים והשריית אפופטוזיס
מיצויים שונים של פטריית ריישי הדגימו הדגימו פעילות מעכבת גידול תאים סרטניים במחקרי מעבדה(64-69) ובמחקרים בקרב בעלי חיים(70-71).

מנגנון הפעולה המשוער של פטריית ריישי במחקרים הללו הוא למידע השלם למנויים


מנגנוני הפעולה שיוחסו לרכיבים הטריטרפנואידים כוללים: למידע השלם למנויים

 

הגברת התגובה החיסונית
מיצויים שונים של פטריית ריישי הדגימו הפעלה של תאי מערכת החיסון כנגד מגוון תאים סרטניים על ידי: למידע השלם למנויים

 

עיקר ההשפעה מיוחס ל למידע השלם למנויים

 

השפעה נוגדת חמצון
במספר מחקרי מעבדה מיצוי של פטריית ריישי הדגים הגנה חמצונית(95,96) על DNA, עיכוב חמצון שומנים(97) והגנה על הכליות(98) מפני גורמי עקה שונים כגון רדיקלים של הידרוכסיל, קרינת UV, מתקפה קרצינוגנית ונזקי תרופות כימותרפיות.

ראוי לציין כי במחקר מעבדה שבוצע על תאים טרום ממאירים בשלפוחית השתן, נמצא למידע השלם למנויים

מנגנון הפעולה המשוער הוא למידע השלם למנויים

 

השפעה נוגדת דלקת
במחקרי מעבדה ובמחקרי בעלי חיים מיצויים של פטריית ריישי הדגימו השפעה נוגדת דלקת בסרטן(75) ובמחלות דלקתיות ואוטואימוניות (זאבת, קרוהן)(101,102). הפעילות נוגדת הדלקת של הצמח יוחסה(102) לרכיב הטריטרפני GAC1 ganodermic acid ולחלבון LZ-8 שבודד מהפטריה(103-104).

מנגנוני הפעולה שזוהו כמעורבים בפעילות נוגדת הדלקת של ריישי הם: למידע השלם למנויים

 

פעילות נוגדת אנגיוגנזה
מיצויים של פטריית ריישי הדגימו למידע השלם למנויים

 

חיזוק חיסוני

סקירת מחקרים | מנגנוני פעולה

 

סקירת מחקרים
מחקר קליני אקראי כפול סמיות ומבוקר פלסבו בחן את השְפעת הטיפול באמצעות פטריית ריישי על התפקוד החיסוני של כדורגלנים בתנאי גובה לאחר שאומנו במישור.

40 נבדקים, שחקני כדורגל מקצוענים, חולקו אקראית לארבע קבוצות: קבוצת ביקורת (בגובה פני הים), ושלוש קבוצות שאומנו בגובה פני הים אך שהו 10 שעות מדי לילה (מתשע בערב ועד שבע בבוקר) בחדרים עשירים בחנקן המדמים שהייה בגובה של 2500 מטרים בתנאים של אחוזי חמצן מופחתים (15.4%). קבוצה אחת מתוך הקבוצות ששהו בתנאי גובה מדומים נטלה פלסבו והשאר נטלו תמצית מימית תקנית של נבגי פטרייית ריישי שתוקנה להכיל 10% פוליסכרידים לפחות במינון 2500 מ"ג או 5000 מ"ג ליום במשך שבועיים. נטילת תמצית הצמח החלה שבועיים לפני האימונים ובמהלכם (28 ימי אימונים). משך הנטילה הכולל היה 42 ימים (שישה שבועות).

בתום ההתערבות, נצפתה למידע השלם למנויים

 

מחקר קליני מבוקר בחן את השְפעת הנטילה של פטריית ריישי על התפקוד החיסוני בקרב נבדקים בריאים. 16 נבדקים נטלו תמצית ריישי במינון של 4 גרם ליום או פלסבו במשך עשרה ימים. בתום ההתערבות למידע השלם למנויים

 

חיזוק חיסוני – מנגנוני פעולה

(לקריאה נוספת ראו סעיף סרְטן – מנגנוני פעולה: הגברת התגובה החיסונית)
פוליסכרידים שמוצו מריישי הדגימו פעילות מעוררת חיסון על ידי השרית ציטוקינים וחיזוק תגובתיות תאי מערכת החיסון (40,90) הם גם הוכחו כ למידע השלם למנויים
במחקרים שבוצעו בעכברים בריאים, מיצוי של ריישי עשיר ב למידע השלם למנויים

 

סוּכרת ותסמונת מטאבולית

מחקרים קליניים | סוּכרת - מנגנוני פעולה | תסמוֹנת מטאבולית – מנגנוני פעולה

 

סקירות ומחקרים קליניים
סקירה שיטתית בחנה את יעילות הטיפול באמצעות פטריית ריישי (Ganoderma lucidum) בגורמי סיכון למחלות לב וכלי דם במבוגרים. במטה אנליזה נכללו חמישה מחקרים אקראיים מבוקרים עם סך של 398 משתתפים.

שלושה מהמחקרים סיפקו מידע ששימש להשוואה סטטיסטית במטה אנליזה זו, וכל המשתתפים בהם סבלו מסוכרת סוג 2. המדדים העיקריים שנבחנו הם רמות הגלוקוז בדם, לחץ דם ופרופיל שומנים. המחקרים שנכללו בסקירה השוו טיפול בתמצית פטריית ריישי (במינון בין 1.4 ל-3 גרם ליום, שווה ערך ל 13-30 גרם פטרייה טרייה) לפלסבו, בטיפול שארך בין 12-16 שבועות. ממטה אנליזה זו עולה כי למידע השלם למנויים

 

במחקר קליני מבוקר פלסבו נמצא ש למידע השלם למנויים

 

מחקר אקראי כפול סמיות עם הצלבה ושימוש בפלסבו בחן את השְפעת הטיפול באמצעות פטריית ריישי (Ganoderma lucidum) על יתר כולסטרול ו/או יתר לחץ דם (130/85 מ"מ כספית ומעלה).

26 נבדקים הסובלים מיתר לחץ דם ו/או מעודף כולסטרול/טריגליצרידים השתתפו במחקר. ביניהם נכללו גם בעלי ערכים גבוליים ובעלי יתר לחץ דם או עודף כולסטרול הנוטלים תרופות, וגם חולי סוכרת מאוזנים עם ערכי המוגלובין מסוכרר נמוכים מ- 8.5. לא נכללו במחקר נבדקים שעברו זה מכבר אירוע לבבי ונבדקים עם אנזימי כבד גבוהים. הנבדקים חולקו אקראית לנטילת תמצית פטריית ריישי במינון 1.44 גרם ליום (מינון שווה ערך ל- 13.4 גרם פטריה טרייה) או פלסבו במשך 12 שבועות. לאחר תקופת צינון של חודש הוצלבו הקבוצות לנטילה של הטיפול הנגדי במשך 12 שבועות נוספים. בתום ההתערבות נצפה למידע השלם למנויים

 

מחקר קליני כפול סמיות מבוקר פלסבו במבנה מצולב (Crossover intervention) בחן את השְפעת תוסף פטריית ריישי על שורה של ביומרקרים שונים: רמות נוגדי חמצון, סיכון למחלת לב כלילית, נזקי DNA, תפקוד מערכת החיסון ורמות דלקת, כמו גם בדיקת רעילות לכבד ולכליות בעקבות הנטילה. 18 נבדקים בריאים (בני 22-52) נטלו תוסף של פטריית ריישי במינון 1.44 גרם ליום (מינון שווה ערך ל- 13.2 גרם פטרייה טריה) או פלסבו במשך ארבעה שבועות. כעבור 4-6 שבועות לאחר סבב ההתערבות הראשון הוצלבו הנבדקים כך שנוטלי הפטרייה נטלו כעת פלסבו ונוטלי הפלסבו נטלו כעת פטרייה במשך ארבעה שבועות נוספים. נצפה כי למידע השלם למנויים

 

סוּכרת – מנגנוני פעולה
במחקרי בעלי חיים מיצויים של פטריית ריישי הדגימו השפעות היפוגליקמיות(115,116) והפחתה של רמות גלוקוז בסרום על ידי דיכוי הביטוי הגנטי של האנזים הכבדי PEPCK המעורב בגלוקונאוגנזה(117). השריית תאי שומן בתמצית תקנית של ריישי (מתוקננת להכיל 6% טריטרפנואידים ו- 13% פוליסכרידים) בתנאי מעבדה הדגימה למידע השלם למנויים
 

תסמונת מטאבולית – מנגנוני פעולה
פרופיל שומנים וחמצונם | לחץ דם

 

פרופיל שומנים וחמצונם
במחקרי בעלי חיים ומחקרי מעבדה רכיבים שונים של פטריית ריישי הדגימו למידע השלם למנויים


שלושה מחקרים שבוצעו בחולדות שהושרתה בהם סוכרת תלוית אינסולין, הדגימו למידע השלם למנויים

 

לחץ דם
במחקר שנערך על ארנבות וחולדות, מיצוי התפטיר (mycelium) של פטריית ריישי הדגים ירידה בלחץ הדם הסיסטולי והדיאסטולי, שלוותה בעיכוב פעילות העצב הסימפטטי ה- E פרנטי של הכליה. נצפה כי למידע השלם למנויים

 

מחלות כבד

סקירת מחקרים | מנגנוני פעולה

 

סקירת מחקרים
במחקר קליני מבוקר פלסבו שנערך בקרב חולי הפטיטיס B נמצא ש למידע השלם למנויים

 

במחקר קליני מבוקר פלסבו נמצא שנטילת תוסף Ganopoly המכיל את הנגזרת הפוליסכרידית של ריישי במשך 12 שבועות למידע השלם למנויים

 

מנגנוני פעולה
השפעות מגינות על הכבד

במחקרי בעלי חיים, מיצויים של פטריית ריישי הדגימו השפעה מגינה על הכבד מהרעלות וזיהומים שונים(149-152) הודות לפעילות למידע השלם למנויים

 

מערכת העצבים

סקירת מחקרים | מנגנוני פעולה

 

סקירת מחקרים

מחקר קליני אקראי כפול סמיות ומבוקר פלסבו בחן את יעילות ובטיחות הטיפול באמצעות התכשיר הצמחי Ganopoly© בחולשת עצבים (Ganopoly. (Neurasthenia הוא תמצית תקנית של פטריית ריישי (Ganoderma lucidum) המתוקננת להכיל 25% פוליסכרידים. חולשת עצבים היא הפרעה פסיכיאטרית המאופיינת בעייפות גוברת בעקבות מאמץ מנטלי או חולשה גופנית ותשישות בעקבות מאמץ קל. 132 נבדקים שאובחנו בחולשת עצבים השתתפו במחקר. הם חולקו אקראית לקבלת Ganopoly במינון 5.4 גרם ליום (במינון שווה ערך ל- 81 גרם פטרייה) או פלסבו למשך שמונה שבועות. נתוני 123 נבדקים שהשלימו את המחקר נכללו בתוצאות.

נמצא כי למידע השלם למנויים

 

מערכת העצבים – מנגנוני פעולה


השפעה כולינרגית
טריטרפנואידים שמוצו מפטריית ריישי הדגימו השפעה למידע השלם למנויים


חידוש תאי עצב 
במחקרי בעלי חיים, פוליסכרידים שמוצו מפטריית ריישי הדגימו למידע השלם למנויים


השפעה נוגדת חמצון
מיצויים של פטריית ריישי הדגימו למידע השלם למנויים

 

תפקוד הערמונית  

סקירת מחקרים | מנגנוני פעולה

 

סקירת מחקרים
מחקר קליני אקראי כפול סמיות ומבוקר פלסבו בחן את יעילות ובטיחות הטיפול בתפקוד הערמונית ובתסמיני מערכת השתן התחתונה בגברים (הגדלה שפירה של הערמונית, שלפוחית רגיזה, אי נקיטת שתן) באמצעות תמצית פטריית ריישי. 88 גברים בני 49 ומעלה עם תסמיני ערמונית ומערכת שתן תחתונה מתונים חולקו אקראית לנטילת מיצוי אתנולי בריכוז 30% מיובש בהקפאה של פטריית ריישי (במינון 6 מ"ג ליום) או פלסבו למשך 12 שבועות.

נמצא שהטיפול בריישי למידע השלם למנויים

 

מחקר קליני אקראי כפול סמיות ומבוקר פלסבו בחן את יעילות ובטיחות הטיפול בתפקוד הערמונית ובתסמיני מערכת השתן התחתונה בגברים (הגדלה שפירה של הערמונית, שלפוחית רגיזה, אי נקיטת שתן) באמצעות תמצית פטריית ריישי (Ganoderma lucidum) הניטלת במינונים שונים. 50 נבדקים בני 50 ומעלה עם דירוג חמש ומעלה (בסולם 1-7) במדד דיווח עצמי של תסמיני הערמונית (IPSS-International Prostate Symptom Score) וערך האנטיגן הספציפי של הערמונית בסרום (PSA) גדול מ-4 ננוגרם למילילטר השתתפו במחקר. הנבדקים חולקו אקראית לנטילת פלסבו או תמצית אתנולית מיובשת בהקפאה של פטריית ריישי במינון 0.6 מ"ג, 6 מ"ג או 60 מ"ג ליום למשך 8 שבועות. יש לציין שעוד לפני ההתערבות נרשמה שונות גבוהה בין הנבדקים בנפח הערמונית, בנפח זרימת השיא של השתן וברמות האנטיגן הספציפי של הערמונית בסרום (PSA).

בתום ההתערבות נצפתה השפעה מובהקת של למידע השלם למנויים

 

תפקוד הערמונית – מנגנוני פעולה
הנגזרת הטריטרפנואידית של פטריית ריישי(163) והרכיבים הסטרולים (Ganoderol f, b(164,165 שמוצו מפטריית ריישי הדגימו השפעה למידע השלם למנויים

 

עור
בשימוש מסורתי משמש מיצוי של פטריית ריישי בשימוש חיצוני כאמצעי להבהרת העור, אך למידע השלם למנויים

 

מקורות

 1. Sudheer S, Taha Z, Manickam S, Ali A, Cheng PG. Development of antler-type fruiting bodies of Ganodermalucidum and determination of its biochemical properties. Fungal Biol. 2018 May;122(5):293-301. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29665955
 2. Singh AB, Gupta SK, Pereira BM, Prakash D. Sensitization to Ganoderma lucidum in patients with respiratory allergy in India. Clin Exp Allergy. 1995 May;25(5):440-7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7553247
 3. Stargrove MB, Treasure J, McKee D L. Herb, Nutrient, and Drug Interactions, Elsevier, 2008. https://www.us.elsevierhealth.com/herb-nutrient-and-drug-interactions-9780323029643.html
 4. Wachtel-Galor S, Tomlinson B, Benzie IF. Ganoderma lucidum ("Lingzhi"), a Chinese medicinal mushroom: biomarker responses in a controlled human supplementation study. Br.J.Nutr. 2004;91(2):263-269. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14756912
 5. Wachtel-Galor S, Szeto YT, Tomlinson B, Benzie IF. Ganoderma lucidum ('Lingzhi'); acute and short-term biomarker response to supplementation. Int.J.Food Sci.Nutr. 2004;55(1):75-83. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14630595
 6. Futrakul N, Panichakul T, Butthep P, Futrakul P, Jetanalin P, Patumraj S, Siriviriyakul P. Ganoderma lucidum suppresses endothelial cell cytotoxicity and proteinuria in persistent proteinuric focal segmental glomerulosclerosis (FSGS) nephrosis. Clin.Hemorheol.Microcirc. 2004;31(4):267-272. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15567896
 7. Wicks SM, Tong R, Wang CZ, O'Connor M, Karrison T, Li S, Moss J, Yuan CS. Safety and tolerability of Ganoderma lucidum in healthy subjects: a double-blind randomized placebo-controlled trial. Am J Chin Med 2007;35(3):407-414. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17597499
 8. Chu TT, Benzie IF, Lam CW, Fok BS, Lee KK, Tomlinson B. Study of potential cardioprotective effects of Ganoderma lucidum (Lingzhi): results of a controlled human intervention trial. Br J Nutr. 2012 Apr;107(7):1017-27. Epub 2011 Aug 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21801467
 9. Kelly-Pieper K, Patil SP, Busse P, Yang N, Sampson H, Li XM, Wisnivesky JP, Kattan M. Safety and tolerability of an antiasthma herbal Formula (ASHMI) in adult subjects with asthma: a randomized, double-blinded, placebo-controlled, dose-escalation phase I study. J Altern Complement Med. 2009 Jul;15(7):735-43. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19586409
 10. Li EK, Tam LS, Wong CK, Li WC, Lam CW, Wachtel-Galor S, Benzie IF, Bao YX, Leung PC, Tomlinson B. Safety and efficacy of Ganoderma lucidum (lingzhi) and San Miao San supplementation in patients with rheumatoid arthritis: a double-blind, randomized, placebo-controlled pilot trial. Arthritis Rheum. 2007 Oct 15;57(7):1143-50. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17907228
 11. Batra P, Sharma AK, Khajuria R. Probing Lingzhi or Reishi medicinal mushroom Ganoderma lucidum (higher Basidiomycetes): a bitter mushroom with amazing health benefits. Int J Med Mushrooms. 2013;15(2):127-43. https://dergipark.org.tr/en/download/article-file/373708
 12. Acar D, Gulpembe M, Akilli NB, et al. Melena Associated with Ganoderma lucidum: A Case Report Journal of Academic Emergency Medicine Case Reports, 2015:6(1), 7-9. https://dergipark.org.tr/en/download/article-file/663899
 13. Wanachiwanawin D, Piankijagum A, Chaiprasert A, Lertlaituan P, Tungtrongchitr A, Chinabutr P. Ganoderma lucidum: a cause of pseudoparasitosis. Southeast Asian J Trop Med Public Health. 2006 Nov;37(6):1099-102. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17333761
 14. Ko KK, Murthee KG, Koh TH, et al. Reishi (lingzhi) ingestion mistaken for persistent Clonorchis infection. Pathology. Oct 2014;46(6):576-578. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25158818
 15. Choi MJ, Kim DY, Kim JS, Kim H, Cho SB. Acute vesiculobullous hand dermatitis and anagen effluvium in Ganoderma lucidum-induced aplastic crisis. Ann Hematol. 2013 Oct;92(10):1417-9. Epub 2013 Mar 10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23474974
 16. Jung JG, Seo DG, Shin WS, Han GS, Whang KS. Two cases of reversible aplastic anemia due to Ganoderma lucidum. Korean J Hematol 1994;29:95-101. http://ekjm.org/journal/view.php?number=18336
 17. Unlu A, Nayir E, Kirca O, Ozdogan M. Ganoderma Lucidum (Reishi Mushroom) and cancer. J BUON. 2016 Aug;21(4):792–8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27685898
 18. Liang Y, He M, Fan X, Ye W, Yang Z, Zhong R. An abnormal elevation of serum CA72-4 by Ganoderma lucidum spore powder. Ann Clin Lab Sci 2013;43:337- 340. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23884232
 19. Yan B, Meng X, Shi J, Qin Z, Wei P, Lao L. Ganoderma lucidum Spore Induced CA72-4 Elevation in Gastrointestinal Cancer: A Five-Case Report. Integr Cancer Ther 2014 13: 161. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24282100
 20. Upton R (ed.). Reishi mushroom- Standards of Analysis, Quality Control, and Therapeutics. American Herbal Pharmacopoeia and Therapeutic Compendium, American Herbal Pharmacopoeia, Santa Cruz, Cal. 2006 http://www.medicinacomplementar.com.br/biblioteca/pdfs/Fitoterapia/fi-0405.pdf
 21. Brinker F. Herb Contraindications and Drug Interactions, 4th ed. Sandy (OR): Eclectic Medical Publications; 2010 https://www.eclecticherb.com/herb-contraindications-drug-interactions
 22. Wanmuang H, et al. Fatal fulminant hepatitis associated with Ganoderma lucidum (Lingzhi) mushroom powder. J Med Assoc Thai. (2007) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17621752
 23. Yuen MF, et al. Hepatotoxicity due to a formulation of Ganoderma lucidum (lingzhi). J Hepatol. (2004) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15464254
 24. Li F, Zhang Y, Zhong Z. Antihyperglycemic effect of ganoderma lucidum polysaccharides on streptozotocin-induced diabetic mice. Int J Mol Sci. 2011;12(9):6135-45. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22016649/
 25. Wang X, Zhao X, Li D, Lou YQ, Lin ZB, Zhang GL.Effects of Ganoderma lucidum polysaccharide on CYP2E1, CYP1A2 and CYP3A activities in BCG-immune hepatic injury in rats. Biol Pharm Bull. 2007 Sep;30(9):1702-6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17827724
 26. Tie L, et al. Ganoderma lucidum polysaccharide accelerates refractory wound healing by inhibition of mitochondrial oxidative stress in type 1 diabetes. Cell Physiol Biochem. 2012;29(3-4):583-94. Epub 2012 Apr 3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22508065
 27. Gupta A, Kirar V, Keshri GK, et al. Wound healing activity of an aqueous extract of the Lingzhi or Reishi. medicinal mushroom Ganoderma lucidum (higher Basidiomycetes).Int J Med Mushrooms. 2014;16(4):345-54 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25271863
 28. Hu F, Yan Y, Wang CW, et al. Article Effect and Mechanism of Ganoderma lucidum Polysaccharides on Human Fibroblasts and Skin Wound Healing in Mice. Chin J Integr Med. 2019 Mar;25(3):203-209. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30552545
 29. Kasahara Y, Hikino H. Central actions of Ganoderma lucidum. Phytother. Res. 1(1):17-21, 1987 https://www.researchgate.net/publication/230140094
 30. Cui XY, et al. Extract of Ganoderma lucidum prolongs sleep time in rats. J Ethnopharmacol. 2012 Feb 15;139(3):796-800. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22207209
 31. Chu QP, et al. Extract of Ganoderma lucidum potentiates pentobarbital-induced sleep via a GABAergic mechanism. Pharmacol Biochem Behav. 2007 Apr;86(4):693-8. Epub 2007 Feb 22. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17383716
 32. Linghong Yu, Huailing Wei. The Hypnotic and Sedative Actions of the Spores of Ganoderma lucidum (Curt.: Fr.) P. Karst. (Aphyllophoromycetideae) in Mice. International Journal of Medicinal Mushrooms, 2000; vol. 2(4). http://www.dl.begellhouse.com/journals/708ae68d64b17c52,093ad305339fcd09,3d43d6dB6696a8fe.html
 33. Kwok Y, Ng KFJ, Li CCF, et al. A prospective, randomized, double-blind, placebo-controlled study of the platelet and global hemostatic effects of Ganoderma lucidum (Ling-Zhi) in healthy volunteers. Anesth Analg 2005;101:423-426. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16037156
 34. Shimizu A, Yano T, Saito Y, Inada Y. Isolation of an inhibitor of platelet aggregation from a fungus, Ganoderma lucidum. Chem Pharm Bull (Tokyo) 1985;33:3012-3015. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/4085058
 35. Su CY, Shiao MS, Wang CT. Differential effects of ganodermic acid S on the thromboxane A2–signaling pathways in human platelets. Biochem Pharmacol 1999;58:587-595. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10413295
 36. Su C, Shiao M, Wang C. Potentiation of ganodermic acid S on prostaglandin E(1)-induced cyclic AMP elevation in human platelets. Thromb Res 2000;99:135-145. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10946087
 37. Tao J, Feng KY. Experimental and clinical studies on inhibitory effect of Ganoderma lucidum on platelet aggregation. J Tongji Med Univ 1990;10:240-243. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2098581
 38. Hikino H, Konno C, Mirin Y, Hayashi T. Isolation and hypoglycemic activity of ganoderans A and B, glycans of Ganoderma lucidum fruit bodies. Planta Med 1985:339-340. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17340529
 39. Pan D, Zhang D, Wu J, Chen C, Xu Z, Yang H, Zhou P. Antidiabetic, antihyperlipidemic and antioxidant activities of a novel proteoglycan from ganoderma lucidum fruiting bodies on db/db mice and the possible mechanism. PLoS One. 2013 Jul 11;8(7):e68332. Print 2013. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23874589
 40. Xiao C, Wu QP, Cai W, Tan JB, Yang XB, Zhang JM. Hypoglycemic effects of Ganoderma lucidum polysaccharides in type 2 diabetic mice. Arch Pharm Res. 2012 Oct;35(10):1793-801. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23139131
 41. Vitriyaturrida V, Rohman M, Djanggan S, Dadang H. Improvement of level MDA and SOD Using of Ganoderma Lucidum as Adjunctive Treatment for Statin Based Therapy in High Risk Patient Based on Framingham Score. Indonesian Journal of Cardiology, 2019, 39. http://www.ijconline.id/index.php/ijc/article/view/820/490
 42. Berger A, Rein D, Kratky E, et al. Cholesterol-lowering properties of Ganoderma lucidum in vitro, ex vivo, and in hamsters and minipigs. Lipids Health Dis 2004;3:2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14969592
 43. Shiao MS. Natural products of the medicinal fungus Ganoderma lucidum: occurrence, biological activities, and pharmacological functions. Chem Rec 2003;3:172-180. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12900937
 44. Yoon SY, Eo SK, Kim YS et al. Antimicrobial activity of Ganoderma lucidum extract alone and in combination with some antibiotics. Arch Pharm Res 1994;17:438-442. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10319155
 45. Karwa AS, Rai MK. Naturally occurring medicinal mushroom-derived antimicrobials: a case-study using Lingzhi or Reishi Ganoderma lucidum (W. Curt.:Fr.) P. Karst. (higher Basidiomycetes). Int J Med Mushrooms. 2012;14(5):481–90. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23510217
 46. Kohguchi M, Kunikata T, Watanabe H et al. Immuno-potentiating effects of the antler-shaped fruiting body of Ganoderma lucidum (Rokkaku-Reishi). Biosci Biotechnol Biochem 2004;68:881-887. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15118318
 47. Wang SY, Hsu ML, Hsu HC et al. The anti-tumor effect of Ganoderma lucidum is mediated by cytokines released from activated macrophages and T lymphocytes. Int J Cancer 1997;70:699-705. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9096652
 48. Gao Y, Zhou S, Jiang W et al. Effects of ganopoly (a Ganoderma lucidum polysaccharide extract) on the immune functions in advanced-stage cancer patients. Immunol Invest 2003;32:201-215. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12916709
 49. Eo SK, Kim YS, Lee CK, Han SS. Antiviral activities of various water and methanol soluble substances isolated from Ganoderma lucidum. J Ethnopharmacol 1999;68:129-136. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10624872
 50. Eo SK, Kim YS, Lee CK, Han SS. Possible mode of antiviral activity of acidic protein-bound polysaccharide isolated from Ganoderma lucidum on herpes simplex viruses. J Ethnopharmacol 2000;72:475-481. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10996289
 51. Liu J, Yang F, Ye LB, et al. Possible mode of action of antiherpetic activities of a proteoglycan isolated from the mycelia of Ganoderma lucidum in vitro. J Ethnopharmacol. 2004;95:265–72. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15507347
 52. Li Z, Liu J, Zhao Y. Possible mechanism underlying the antiherpetic activity of a proteoglycan isolated from the mycelia of Ganoderma lucidum in vitro. J Biochem Mol Biol. 2005;38(1):34–40. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15715944
 53. Oh KW, Lee CK, Kim YS et al. Antiherpetic activities of acidic protein bound polysacchride isolated from Ganoderma lucidum alone and in combinations with acyclovir and vidarabine. J Ethnopharmacol 2000;72:221-227. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10967475
 54. Kim YS, Eo SK, Oh KW, Lee CK, Han SS. Antiherpetic activities of acidic protein bound polysaccharide isolated from Ganoderma lucidum alone and in combinations with interferons. J Ethnopharmacol. 2000;72:451–8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10996285
 55. Hijikata Y, Yamada S. Effect of Ganoderma lucidum on postherpetic neuralgia. Am J Chin Med 1998;26:375-381. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9862025
 56. Lee SY, Rhee HM. Cardiovascular effects of mycelium extract of Ganoderma lucidum: inhibition of sympathetic outflow as a mechanism of its hypotensive action. Chem Pharm Bull (Tokyo). 1990 May;38(5):1359-64. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2393962
 57. Shevelev OB, Seryapina AA, Zavjalov EL, et al. Hypotensive and neurometabolic effects of intragastric Reishi (Ganoderma lucidum) administration in hypertensive ISIAH rat strain. Phytomedicine. 2018 Mar 1;41:1–6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29519314
 58. Tawasri P, Ampasavate C, Tharatha S, Chiranthanut N, Teekachunhatean S. Effect of Oral Coadministration of Ascorbic Acid with Ling Zhi Preparation on Pharmacokinetics of Ganoderic Acid A in Healthy Male Subjects: A Randomized Crossover Study. Biomed Res Int. 2016;2016:2819862. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27747224
 59. Suárez-Arroyo IJ, Loperena-Alvarez Y, Rosario-Acevedo R, Martínez-Montemayor MM. Ganoderma spp.: A Promising Adjuvant Treatment for Breast Cancer. Medicines (Basel). 2017 Mar;4(1):15. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28758107/
 60. Jin X, Ruiz Beguerie J, Sze DM, Chan GC. Ganoderma lucidum (Reishi mushroom) for cancer treatment. Cochrane Database Syst Rev. 2012 June 13:(6):CD007731. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27045603/
 61. Suprasert P, Apichartpiyakul C, Sakonwasun C, et al. Clinical characteristics of gynecologic cancer patients who respond to salvage treatment with Lingzhi. Asian Pac J Cancer Prev. 2014;15(10):4193-6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24935369
 62. Furusawa E, Chou S. C, Furusawa S, Hirazumi A, Dang Y. Antitumour activity of Ganoderma lucidum, an edible mushroom, on intraperitoneally implanted Lewis lung carcinoma in synergenic mice. Phytother Res. 1992;6:300–4. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/ptr.2650060604
 63. Yeung KS, Gubili J, Mao JJ. Herb-Drug Interactions in Cancer Care. Oncology (Williston Park). 2018 Oct 15;32(10):516-20. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30334243
 64. Gordan JD, Chay WY, Kelley RK, et al. “And what other medications are you taking?” J Clin Oncol. 2011;29:e288-e291. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21245436
 65. Veena RK, Ajith TA, Janardhanan KK. Lingzhi or Reishi Medicinal Mushroom, Ganoderma lucidum (Agaricomycetes), Prevents Doxorubicin-Induced Cardiotoxicity in Rats. Int J Med Mushrooms. 2018;20(8):761-774. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30317952
 66. Xu F, Li X, Xiao X, Liu LF, et al, Effects of Ganoderma lucidum polysaccharides against doxorubicin-induced cardiotoxicity. Biomed Pharmacother. 2017 Nov;95:504-512. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28866417
 67. Zhang S, Pang G, Chen C, et al. Effective cancer immunotherapy by Ganoderma lucidumpolysaccharide-gold nanocomposites through dendritic cell activation and memory T cell response. Carbohydr Polym. 2019 Feb 1;205:192-202. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30446095
 68. Yan YM, Wang XL, Zhou LL, Zhou F-J, Li R, Tian Y, et al. Lingzhilactones from Ganoderma lingzhi ameliorate adriamycin-induced nephropathy in mice. J Ethnopharmacol. 2015 Dec 24;176:385–93. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26571087
 69. Yue QX, Xie FB, Guan SH, et al. Interaction of Ganoderma triterpenes with doxorubicin and proteomic characterization of the possible molecular targets of Ganoderma triterpenes. Cancer Sci. 2008;99: 1461-1470. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18422750
 70. Zhao XR, Huo XK, Dong PP, et al. Inhibitory Effects of Highly Oxygenated Lanostane Derivatives from the Fungus Ganoderma lucidum on P-Glycoprotein and α-Glucosidase. J Nat Prod. 2015 Aug 28;78(8):1868-76. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26222905
 71. Sadava D, Still DW, Mudry RR, Kane SE. Effect of Ganoderma on drug-sensitive and multidrug-resistant small-cell lung carcinoma cells. Cancer Lett. 2009;277:182–9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19188016
 72. Liu DL, Li YJ, Yang DH, et al. Ganoderma lucidum derived ganoderenic acid B reverses ABCB1-mediated multidrug resistance in HepG2/ADM cells. Int J Oncol. 2015 May;46(5):2029-38. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25779097
 73. Shi M, Yang Y, Hu X, Zhang Z. Effect of ultrasonic extraction conditions on antioxidative and immunomodulatory activities of a Ganoderma lucidum polysaccharide originated from fermented soybean curd residue. Food Chem. 2014 Jul 15;155:50-6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24594153
 74. Li WD, Zhang BD, Wei R, Liu JH, Lin ZB. Reversal effect of Ganoderma lucidum polysaccharide on multidrug resistance in K562/ADM cell line. Acta Pharmacol Sin. 2008;29:620-627. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18430371
 75. Gurovic MSV, Viceconte FR, Pereyra MT, et al. DNA damaging potential of Ganoderma lucidum extracts. J Ethnopharmacol. 2018 May 10;217:83-88. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29421594
 76. Atay S, Ak H, Kalmis E, Kayalar H, Aydin HH. Diverse effects of the lingzhi or reishi medicinal mushroom, Ganoderma lucidum (Agaricomycetes), in combination with tamoxifen citrate and doxorubicin in MCF-7 breast cancer cells. Int. J. Med. Mushrooms 2016, 18, 489–499. https://www.researchgate.net/publication/308224902
 77. Kashimoto N, Ishii S, Myojin Y, Ushijima M, Hayama M, Watanabe H. A water-soluble extract from cultured medium of Ganoderma lucidum (Reishi) mycelia attenuates the small intestinal injury induced by anti-cancer drugs. Oncol. Lett. 2010, 1, 63–68. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22966257
 78. Wang CZ, Basila D, Aung HH, Mehendale SR, Chang WT, McEntee E, et al. Effects of ganoderma lucidum extract on chemotherapy-induced nausea and vomiting in a rat model. Am J Chin Med. 2005;33(5):807–15. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16265993
 79. Pillai TG, John M, Sara Thomas G. Prevention of cisplatin induced nephrotoxicity by terpenes isolated from Ganoderma lucidum occurring in southern parts of India. Exp. Toxicol. Pathol. 2011, 63, 157–160. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19962283
 80. Ouyang MZ, Lin LZ, Lv WJ, et al. Effects of the polysaccharides extracted from Ganoderma lucidum on chemotherapy-related fatigue in mice. Int J Biol Macromol. 2016 Oct;91:905-10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27208798
 81. Zhu J, Xu J, Jiang LL, et al. Improved antitumor activity of cisplatin combined with Ganoderma lucidum polysaccharides in U14 cervical carcinoma-bearing mice. Kaohsiung J Med Sci. 2019 Apr;35(4):222-229. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30958641
 82. Zhao S, Ye G, Fu G, Cheng JX, Yang BB, Peng C. Ganoderma lucidum exerts anti-tumor effects on ovarian cancer cells and enhances their sensitivity to cisplatin. Int J Oncol. 2011 May;38(5):1319–27. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21399867
 83. Huang CY, Chen JYF, Wu JE, Pu YS, Liu GY, Pan MH, et al. Ling-Zhi polysaccharides potentiate cytotoxic effects of anticancer drugs against drug-resistant urothelial carcinoma cells. J Agric Food Chem. 2010 Aug 11;58(15):8798–805. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20681668
 84. Yao X, Li G, Xu H, Lü C. Inhibition of the JAK-STAT3 signaling pathway by ganoderic acid A enhances chemosensitivity of HepG2 cells to cisplatin. Planta Med. 2012 Nov;78(16):1740-8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22961117
 85. Wang DH, Weng XC. [Antitumor activity of extracts of Ganoderma lucidum and their protective effects on damaged HL-7702 cells induced by radiotherapy and chemotherapy]. Zhongguo Zhong Yao Za Zhi. 2006 Oct;31(19):1618–22. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17165589
 86. Su J, Li D, Chen Q, Li M, Su L, et al. Anti-breast Cancer Enhancement of a Polysaccharide From Spore of Ganoderma lucidum With Paclitaxel: Suppression on Tumor Metabolism With Gut Microbiota Reshaping. Front Microbiol. 2018 Dec 17;9:3099. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30619178
 87. Su J, Li D, Chen Q. Corrigendum: Anti-breast Cancer Enhancement of a Polysaccharide From Spore of Ganoderma lucidum With Paclitaxel: Suppression on Tumor Metabolism With Gut Microbiota Reshaping. Front Microbiol. 2019 May 31;10:1224. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31214152
 88. Nonaka Y, Ishibashi H, Nakai M, Shibata H, Kiso Y, Abe S. [Soothing effect of Ganoderma lucidum antlered form on cyclophosphamide-induced adverse reaction]. Gan To Kagaku Ryoho. 2005 Oct;32(11):1586–8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16315878
 89. Nonaka Y, Ishibashi H, Nakai M, Shibata H, Kiso Y, Abe S. Effects of the antlered form of Ganoderma lucidum on tumor growth and metastasis in cyclophosphamide-treated mice. Biosci Biotechnol Biochem. 2008 Jun;72(6):1399–408. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18540114
 90. Nizhenkovska IV, Pidchenko VT, Bychkova NG, Bisko NA, Rodnichenko AY, Kozyko NO. Influence of Ganoderma lucidum (Curt.: Fr.) P. Karst. on T-cell-mediated immunity in normal and immunosuppressed mice line CBA/Ca. Ceska Slov Farm. 2015 Sep;64(4):139-43. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26459128
 91. Zhou H, Sun F, Li H, Zhang S, Liu Z, Pei J, Liang C. Effect of recombinant Ganoderma lucidum immunoregulatory protein on cyclophosphamide-induced leukopenia in mice. Immunopharmacol Immunotoxicol. 2013 Jun;35(3):426-33. Epub 2013 May 8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23656432
 92. Sukegawa Y, Kawamura J, Okuno K. [Survival Benefit by Combined Administration of Cyclophosphamide, Lentinula edodes Mycelia Extract(LEM), and Ganoderma lucidum Mycelia Extract(MAK)in S1018B10 Tumor-Bearing Mice]. Gan To Kagaku Ryoho. 2017 Oct;44(10):896–9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29066688
 93. Watanabe H, Kashimoto N, Ushijima M, Tamura K. Effects of a water-soluble extract of Ganoderma lucidum mycelia on aberrant crypt foci induced by azoxymethane and small-intestinal injury by 5-FU in F344 rats. Med Mol Morphol. 2013 Jun;46(2):97–103. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23338779
 94. Wang J, Wang Y, Liu X, Yuan Y, Yue T. Free radical scavenging and immunomodulatory activities of Ganoderma lucidum polysaccharides derivatives. Carbohydr Polym. 2013 Jan 2;91(1):33–8. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23044102
 95. Jiang D, Wang L, Zhao T, Zhang Z, Zhang R, Jin J, et al. Restoration of the tumor-suppressor function to mutant p53 by Ganoderma lucidum polysaccharides in colorectal cancer cells. Oncol Rep. 2017 Jan;37(1):594–600. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27878254.
 96. Chen J, Shi Y, He L, Hao H, Wang B, Zheng Y, et al. Protective roles of polysaccharides from Ganoderma lucidum on bleomycin-induced pulmonary fibrosis in rats. Int J Biol Macromol. 2016 Nov;92:278–81. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27381587
 97. Chen SY, Chang CL, Chen TH, Chang YW, Lin SB. Colossolactone H, a new Ganoderma triterpenoid exhibits cytotoxicity and potentiates drug efficacy of gefitinib in lung cancer. Fitoterapia. 2016 Oct;114:81–91. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27575325
 98. Feliz-Mosquea Arroyo I, Cubano LA, Martínez-Montemayor MM. Synergistic effect between YR, Suárez- Ganoderma lucidum (Reishi) and lapatinib in HER2+ inflammatory breast cancer cells. AACR Annual Meeting 2014; April 5-9, 2014; San Diego, CA. https://cancerres.aacrjournals.org/content/74/19_Supplement/3219.short
 99. Suárez-Arroyo IJ, Riosfuller TJ, Feliz-Mosquea YR, et al. Ganoderma lucidum combined with the EGFR tyrosine kinase inhibitor, erlotinib synergize to reduce inflammatory breast cancer progression. J. Cancer 2016, 7, 500–511. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26958085
 100. Chen L, Lin Z, Li W. Ganoderma lucidum polysaccharides reduce methotrexate-induced small intestinal damage in mice via induction of epithelial cell proliferation and migration. Acta Pharmacol Sin. 2011 Dec;32(12):1505–12. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22019957
 101. Wu QP, Xie YZ, Deng Z, Li XM, Yang W, Jiao CW, et al. Ergosterol peroxide isolated from Ganoderma lucidum abolishes microRNA miR-378-mediated tumor cells on chemoresistance. PLoS ONE. 2012;7(8):e44579. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22952996
 102. Smina TP, Joseph J, Janardhanan KK. Ganoderma lucidum total triterpenes prevent γ-radiation induced oxidative stress in Swiss albino mice in vivo. Redox Rep. 2016 Nov;21(6):254–61. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26817677
 103. Dai C, He L, Ma B, Chen T. Facile Nanolization Strategy for Therapeutic Ganoderma Lucidum Spore Oil to Achieve Enhanced Protection against Radiation-Induced Heart Disease. Small. 2019 Jul 28:e1902642. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31353836
 104. Smina TP, Maurya DK, Devasagayam TPA, Janardhanan KK. Protection of radiation induced DNA and membrane damages by total triterpenes isolated from Ganoderma lucidum (Fr.) P. Karst. Chem Biol Interact. 2015 May 25;233:1–7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25824410
 105. Kim KC, Jun HJ, Kim JS, Kim IG. Enhancement of radiation response with combined Ganoderma lucidum and Duchesnea chrysantha extracts in human leukemia HL-60 cells. Int J Mol Med. 2008 Apr;21(4):489–98. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18360695
 106. Kubo N, Myojin Y, Shimamoto F et al. Protective effects of a water-soluble extract from cultured medium of Ganoderma lucidum (Rei-shi) mycelia and Agaricus blazei murill against X-irradiation in B6C3F1 mice: increased small intestinal crypt survival and prolongation of average time to animal death. Int J Mol Med 2005;15:401-406. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15702228
 107. Hsu HY, Lian SL, Lin CC. Radioprotective effect of Ganoderma lucidum (Leyss. ex. Fr.) Karst after X-ray irradiation in mice. Am J Chin Med. 1990;18(1–2):61–9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2239816
 108. Yu Y, Qian L, Du N. Ganoderma lucidum polysaccharide enhances radio sensitivity of hepatocellular carcinoma cell line HepG2 through Akt signaling pathway. Exp Ther Med. 2017 Dec;14(6):5903-5907. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29285139/
 109. Chen WC, Hau DM, Lee SS. Effects of Ganoderma lucidum and krestin on cellular immunocompetence in gamma-ray-irradiated mice. Am J Chin Med 1995;23:71-80. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8571925
 110. Yu H, Yang Y, Jiang T. Effective Radiotherapy in Tumor Assisted by Ganoderma lucidum Polysaccharide-Conjugated Bismuth Sulfide Nanoparticles through Radiosensitization and Dendritic Cell Activation. ACS Appl Mater Interfaces. 2019 Aug 7;11(31):27536-27547. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31294958
 111. Cör D, Knez Ž, Knez Hrnčič M. Antitumour, Antimicrobial, Antioxidant and Antiacetylcholinesterase Effect of Ganoderma Lucidum Terpenoids and Polysaccharides: A Review. Molecules. 2018 Mar 13;23(3). https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29534044
 112. Zeng P, Guo Z, Zeng X, Hao C, Zhang Y, Zhang M, et al. Chemical, biochemical, preclinical and clinical studies of Ganoderma lucidum polysaccharide as an approved drug for treating myopathy and other diseases in China. J Cell Mol Med. 2018 Jul;22(7):3278–97. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29691994
 113. Zeng P, Chen Y, Zhang L, Xing M. Ganoderma lucidum polysaccharide used for treating physical frailty in China. Prog Mol Biol Transl Sci. 2019;163:179–219. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31030748
 114. Wang J, Cao B, Zhao H, Feng J. Emerging Roles of Ganoderma Lucidum in Anti-Aging. Aging Dis. 2017 Dec 1;8(6):691-707. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29344411
 115. Othman R. Saeed HA, Abdulkader N. Ganoderma Lucidum has immunostimulatory and antinflamatory effect in breast cancer patients (4P). Annals of Oncology (2017) 28 (suppl_10): x1-x6. https://oncologypro.esmo.org/Meeting-Resources/ESMO-Asia-2017-Congress/Ganoderma-Lucidum-has-immunostimulatory-and-antinflamatory-effect-in-breast-cancer-patients-4P
 116. Zhao H, Zhang Q, Zhao L, Huang X, Wang J, Kang X. Spore Powder of Ganoderma lucidum Improves Cancer-Related Fatigue in Breast Cancer Patients Undergoing Endocrine Therapy: A Pilot Clinical Trial..Evid Based Complement Alternat Med. 2012;2012:809614. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22203880
 117. Oka S, Tanaka S, Yoshida S, et al. A water-soluble extract from culture medium of Ganoderma lucidum mycelia suppresses the development of colorectal adenomas. Hiroshima J.Med.Sci. 2010 Mar;59(1):1-6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20518254
 118. Chen X, Hu ZP, Yang XX, Huang M, Gao Y, Tang W, et al. Monitoring of immune responses to a herbal immuno-modulator in patients with advanced colorectal cancer. Int Immunopharmacol. 2006 Mar;6(3):499–508. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16428086
 119. Gao Y, Dai X, Chen G, YE J, Zhou S. A randomized, placebo-controlled, multicenter study of Ganoderma lucidum (W.Curt.:Fr.) Lloyd (Aphyllophoromycetideae) Polysaccharides (Ganopoly®) in patients with advanced lung cancer. International Journal of Medicinal Mushrooms, 2003, vol. 5, no. 4, pp. 383-395. https://researchbank.rmit.edu.au/view/rmit:19180
 120. Gao Y, Tang W, Dai X, Gao H, Chen G, Ye J, Chan E, Koh HL, Li X, Zhou S. Effects of water-soluble Ganoderma lucidum polysaccharides on the immune functions of patients with advanced lung cancer. J Med Food. 2005 Summer;8(2):159-68. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16117607
 121. Bao PP, Lu W, Cui Y, Zheng Y, Gu K, Chen Z, Zheng W, Shu XO. Ginseng and Ganoderma lucidum use after breast cancer diagnosis and quality of life: a report from the Shanghai Breast Cancer Survival Study. PLoS One. 2012;7(6):e39343 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22745737
 122. Kupin V. A new biological response modifier—Ganoderma lucidum—and its application in oncology. The 4th International Symposium on Ganoderma lucidum. Seoul, Korea: Seoul National University; 1992:36-39.
 123. Chen J, Chen T. Ling Zhi (Ganoderma). Chinese Medical Herbology and Pharmacology. City of Industry, Calif: Art of Medicine Press Inc; 2004:770-771. https://www.abebooks.com/Chinese-Medical-Herbology-Pharmacology-John-Chen/16278843054/bd
 124. Gill SK, Rieder MJ. Toxicity of a traditional Chinese medicine, Ganoderma lucidum, in children with cancer. Can J Clin Pharmacol 2008;15:e275-285. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18603664
 125. Tang W, Gao Y, Chen G, Gao H, Dai X, Ye J, Chan E, Huang M, Zhou S. A randomized, double-blind and placebo-controlled study of a Ganoderma lucidum polysaccharide extract in neurasthenia. J Med Food. 2005 Spring;8(1):53-8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15857210
 126. Santesso N, Wieland LS. A Summary of a Cochrane Review: Ganoderma lucidum (Reishi mushroom) for the treatment of cancer European journal of integrative medicine, 2016:8(5), 619-620. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28083078
 127. Yuen JW, Gohel MD. Anticancer effects of Ganoderma lucidum: a review of scientific evidence. Nutr Cancer. 2005 ; 53 (1): 11-17. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16351502
 128. Wu GS, Guo JJ, Bao JL, Li XW, Chen XP, Lu JJ, et al. Anti-cancer properties of triterpenoids isolated from Ganoderma lucidum - a review. Expert Opin Investig Drugs. 2013 Aug;22(8):981–92. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23790022
 129. Lin ZB, Zhang HN. Anti-tumor and immunoregulatory activities of Ganoderma lucidum and its possible mechanisms. Acta Pharmacol Sin. 2004 ; 25(11): 1387-1395. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15525457
 130. Leggett S, Koczwara B, Miller M. The impact of complementary and alternative medicines on cancer symptoms, treatment side effects, quality of life, and survival in women with breast cancer--a systematic review. Nutr Cancer. 2015;67(3):373-91. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25811312
 131. Cheng S, Sliva D. Ganoderma lucidum for cancer treatment: we are close but still not there. Integr Cancer Ther. 2015 May;14(3):249–57. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25626896
 132. Olaku O, White JD. Herbal therapy use by cancer patients: a literature review on case reports. Eur J Cancer. 2011 Mar;47(4):508–14. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21185719
 133. Cheuk W, Chan JK, Nuovo G, Chan MK, Fok M. Regression of gastric large B-Cell lymphoma accompanied by a florid lymphoma-like T-cell reaction: immunomodulatory effect of Ganoderma lucidum (Lingzhi)?. Int J Surg Pathol. 2007; 15 (2): 180-186. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17478779
 134. Sliva D. Ganoderma lucidum (Reishi) in cancer treatment. Integr Cancer Ther. 2003 Dec;2(4):358–64. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14713328
 135. Wong JH, Sze SCW, Ng TB, Cheung RCF, Tam C, Zhang KY, et al. Apoptosis and Anti-cancer Drug Discovery: The Power of Medicinal Fungi and Plants. Curr Med Chem. 2018;25(40):5613–30. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28730971
 136. Chen TW, Wong YK, Lee SS. In vitro cytotoxicity of Ganoderma lucidum on oral cancer cells. Chung Hua I. Hsueh Tsa Chih (Taipei) 1991;48(1):54-58. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1653094
 137. Sliva D, Sedlak M, Slivova V, Valachovicova T, Lloyd FP Jr, Ho NW. Biologic activity of spores and dried powder from Ganoderma lucidum for the inhibition of highly invasive human breast and prostate cancer cells. J. Altern. Complement Medicine. 2003;9(4):491-497. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14499024
 138. Zhu HS, Yang XL, Wang LB, Zhao DX, Chen L. Effects of extracts from sporoderm-broken spores of Ganoderma lucidum on HeLa cells. Cell Biol.Toxicol. 2000;16(3):201-206. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11032363
 139. Lu QY, Sartippour MR, Brooks MN, et al. Ganoderma lucidum spore extract inhibits endothelial and breast cancer cells in vitro. Oncol.Rep. 2004;12(3):659-662. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15289852
 140. Lu QY, Jin YS, Zhang Q, et al. Ganoderma lucidum extracts inhibit growth and induce actin polymerization in bladder cancer cells in vitro. Cancer Lett. 12-8-2004;216(1):9-20. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15500944
 141. Shang D, Zhang J, Wen L, Li Y, Cui Q. Preparation, characterization, and antiproliferative activities of the Se-containing polysaccharide SeGLP-2B-1 from Se-enriched Ganoderma lucidum. J Agric Food Chem. 2009; 57:7737–42. https://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/jf9019344
 142. Lu H, Song J, Jia XB, Feng L. Antihepatoma activity of the acid and neutral components from Ganoderma lucidum. Phytother.Res. 2012;26(9):1294-1300. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/pdf/10.1002/ptr.3711
 143. Ohno N, Miura NN, Sugawara N, Tokunaka K, Kirigaya N, Yadomae T. Immunomodulation by hot water and ethanol extracts of Ganoderma lucidum. Pharm Pharmacol Lett. 1998;4:174–7. https://eurekamag.com/research/010/799/010799017.php
 144. Na K, Li K, Sang T, Wu K, Wang Y, Wang X. Anticarcinogenic effects of water extract of sporoderm-broken spores of Ganoderma lucidum on colorectal cancer in vitro and in vivo. Int J Oncol. 2017 May;50(5):1541–54. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28358412
 145. Smina TP, Mathew J, Janardhanan KK. Ganoderma lucidum total triterpenes attenuate DLA induced ascites and EAC induced solid tumours in Swiss albino mice. Cell Mol Biol (Noisy-le-grand). 2016 Apr 30;62(5):55–9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27188870
 146. Jiang J, Slivova V, Sliva D. Ganoderma lucidum inhibits proliferation of human breast cancer cells by down-regulation of estrogen receptor and NF-kappaB signaling. Int J Oncol. 2006;29:695–703. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16865287
 147. Sliva D. Cellular and physiological effects of Ganoderma lucidum (Reishi). Mini Rev Med Chem. 2004;4:873–9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15544548
 148. Hu H, Ahn NS, Yang X, Lee YS, Kang KS. Ganoderma lucidum extract induces cell cycle arrest and apoptosis in MCF-7 human breast cancer cell. Int.J.Cancer 11-20-2002;102(3):250-253. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12397644
 149. Hong KJ, Dunn DM, Shen CL, Pence BC. Effects of Ganoderma lucidum on apoptotic and anti-inflammatory function in HT-29 human colonic carcinoma cells. Phytother.Res. 2004;18(9):768-770. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15478180
 150. Weng CJ, Chau CF, Yen GC, Liao JW, Chen DH, Chen KD. Inhibitory effects of Ganoderma lucidum on tumorigenesis and metastasis of human hepatoma cells in cells and animal models. J Agric Food Chem. 2009;57:5049–57. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19422227
 151. Liu RM, Li YB, Zhong JJ. Cytotoxic and pro-apoptotic effects of novel ganoderic acid derivatives on human cervical cancer cells in vitro. Eur. J. Pharmacol. 4-15-2012;681(1-3):23-33. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22366428
 152. Tang W, Liu JW, Zhao WM, Wei DZ, Zhong JJ. Ganoderic acid T from Ganoderma lucidum mycelia induces mitochondria mediated apoptosis in lung cancer cells. Life Sci. 2006;80:205–11. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17007887
 153. Liu J, Shiono J, Shimizu K, Kukita A, Kukita T, Kondo R. Ganoderic acid DM: anti-androgenic osteoclastogenesis inhibitor. Bioorg.Med.Chem.Lett. 4-15-2009;19(8):2154-2157. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19289282
 154. Yuen JW, Gohel MD, Au DW. Telomerase-associated apoptotic events by mushroom Ganoderma lucidum on premalignant human urothelial cells.. Nutr Cancer. 2008;60:109–9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18444142
 155. Chen NH, Liu JW, Zhong JJ. Ganoderic Acid me inhibits tumor invasion through down-regulating matrix metalloproteinases 2/9 gene expression. J Pharmacol Sci. Oct 2008;108(2):212-216. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18946196
 156. Liu J, Shimizu K, Konishi F, Kumamoto S, Kondo R. The anti-androgen effect of ganoderol B isolated from the fruiting body of Ganoderma lucidum. Bioorg Med Chem. 2007;15 (14): 4966-4972. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17499997
 157. Gill BS, Navgeet, Kumar S. Ganoderma lucidum targeting lung cancer signaling: A review. Tumour Biol. 2017 Jun;39(6):1010428317707437. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28653896
 158. Kuo HP, Hsu SC, Ou CC, et al. Ganoderma tsugae Extract Inhibits Growth of HER2-Overexpressing Cancer Cells via Modulation of HER2/PI3K/Akt Signaling Pathway. Evid Based Complement Alternat Med. 2013;2013:219472. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23662119/
 159. Gonul O, Aydin HH, Kalmis E, et al. Effects of Ganoderma lucidum (higher basidiomycetes) extracts on the mirna profile and telomerase activity of the MCF-7 breast cancer cell line. Int. J. Med. Mushrooms 2015, 17, 231–239. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25954907
 160. Thyagarajan A, Jedinak A, Nguyen H, et al. Triterpenes from ganoderma lucidum induce autophagy in colon cancer through the inhibition of p38 mitogen-activated kinase (p38 MAPK). Nutr Cancer 2010;62:630-40. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20574924
 161. Hossain A, Radwan FF, Doonan BP, et al. A possible crosstalk between autophagy and apoptosis in generating an immune response in melanoma. Apoptosis 2012; 17(10): 1066–1078. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22847295
 162. Pan H, Wang Y, Na K. Autophagic flux disruption contributes to Ganoderma lucidum polysaccharide-induced apoptosis in human colorectal cancer cells via MAPK/ERK activation. Cell Death Dis. 2019 Jun 11;10(6):456. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31186406
 163. Jiang J, Grieb B, Thyagarajan A, et al. Ganoderic acids suppress growth and invasive behavior of breast cancer cells by modulating AP-1 and NF-κB signaling. Int J Mol Med 2008; 21(5): 577–584. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18425349
 164. Barbieri A, Quagliariello V, Del Vecchio V, Falco M, Luciano A, Amruthraj NJ, et al. Anticancer and Anti-Inflammatory Properties of Ganoderma lucidum Extract Effects on Melanoma and Triple-Negative Breast Cancer Treatment. Nutrients. 2017 Feb 28;9(3). https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28264501
 165. Acevedo-Díaz A, Ortiz-Soto G, Suárez-Arroyo IJ. Ganoderma lucidum Extract Reduces the Motility of Breast Cancer Cells Mediated by the RAC⁻Lamellipodin Axis. Nutrients. 2019 May 19;11(5). https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31109134
 166. Zhang Y. Ganoderma lucidum (Reishi) suppresses proliferation and migration of breast cancer cells via inhibiting Wnt/β-catenin signaling. Biochem Biophys Res Commun. 2017 08;488(4):679–84. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28427938
 167. Sun LX, Li W-D, Lin ZB, Duan XS, Li XF, Yang N, et al. Protection against lung cancer patient plasma-induced lymphocyte suppression by Ganoderma lucidum polysaccharides. Cell Physiol Biochem. 2014;33(2):289–99. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24525691
 168. Xu Z, Chen X, Zhong Z, Chen L, Wang Y. Ganoderma lucidum polysaccharides: immunomodulation and potential anti-tumor activities. Am J Chin Med. 2011;39(1):15-27. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21213395
 169. Sun LX, Lin ZB, Duan XS, et al. Enhanced MHC class I and costimulatory molecules on B16F10 cells by Ganoderma lucidum polysaccharides. J Drug Target.2012 Aug;20(7):582-92. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22697491
 170. Zhu X, Lin Z. Modulation of cytokines production, granzyme B and perforin in murine CIK cells by Ganoderma lucidum polysaccharides. Carbohydr Polym. 2006;63:188–97. https://www.researchgate.net/publication/222815360
 171. Chen HS, Tsai YF, Lin S, editors. et al. Studies on the immuno-modulating and anti-tumor activities of Ganoderma lucidum (Reishi) polysaccharides. Bioorg Med Chem. 2004;12:5595–601. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15465337
 172. Zheng S, Jia Y, Zhao J, Wei Q, Liu Y. Ganoderma lucidum polysaccharides eradicates the blocking effect of fibrinogen on NK cytotoxicity against melanoma cells. Oncol Lett. 2012 Mar;3(3):613-616. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22740961/
 173. Berovic M, Habijanic J, Zore I, et al. Submerged cultivation of Ganoderma lucidum biomass and immunostimulatory effects of fungal polysaccharides. J.Biotechnol. 6-12-2003;103(1):77-86. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12770506
 174. Chang CJ, Chen YY, Lu CC, et al. Ganoderma lucidum stimulates NK cell cytotoxicity by inducing NKG2D/NCR activation and secretion of perforin and granulysin. Innate Immun. 2014 Apr;20(3):301-11. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23803412
 175. Wang C, Shi S, Chen Q, Lin S, Wang R, Wang S, et al. Antitumor and Immunomodulatory Activities of Ganoderma lucidum Polysaccharides in Glioma-Bearing Rats. Integr Cancer Ther. 2018;17(3):674–83. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29607690
 176. Lu CC, Hsu YJ, Chang CJ, Lin CS, Martel J, Ojcius DM, et al. Immunomodulatory properties of medicinal mushrooms: differential effects of water and ethanol extracts on NK cell-mediated cytotoxicity. Innate Immun. 2016;22(7):522–33. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27469258
 177. Atagi S, et al. Inhibition by fibrin coagulation of lung cancer cell destruction by human interleukin-2-activated killer cells. Jpn J Cancer Res. (1992). https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1452461
 178. Mao T, Van de Water J, Keen CL, Stem JS, Hackman R, Gershwin ME. Two mushrooms, Grifola frondosa and Ganoderma lucidum, can stimulate cytokine gene expression and proliferation in human T lymphocytes. Int J Immunother. 1999;15:13–22. https://ucdavis.pure.elsevier.com/en/publications/two-mushrooms-grifola-frondosa-and-ganoderma-lucidum-can-stimulat
 179. Kuo MC, Weng CY, Ha CL, Wu MJ. Ganoderma lucidum mycelia enhance innate immunity by activating NF-kappaB. J Ethnopharmacol. 2006;103:217–22. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16169168
 180. Li A, Shuai X, Jia Z, et al. Ganoderma lucidum polysaccharide extract inhibits hepatocellular carcinoma growth by downregulating regulatory T cells accumulation and function by inducing microRNA-125b. J Transl Med. 2015 Mar 26;13:100. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25889022
 181. Su J, Su L, Li D, et al. Antitumor Activity of Extract From the Sporoderm-Breaking Spore of Ganoderma lucidum: Restoration on Exhausted Cytotoxic T Cell With Gut Microbiota Remodeling. Front Immunol. 2018 Jul 31;9:1765. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30108589
 182. Haak-Frendscho M, Kino K, Sone T, Jardieu P. Ling Zhi-8: a novel T cell mitogen induces cytokine production and upregulation of ICAM-1 expression. Cell Immunol. 1993;150(1):101-113. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8102083
 183. Hsu HY, et al. Reishi immuno-modulation protein induces interleukin-2 expression via protein kinase-dependent signaling pathways within human T cells. J Cell Physiol. (2008) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18189229
 184. Yeh CH, et al. Polysaccharides PS-G and protein LZ-8 from Reishi (Ganoderma lucidum) exhibit diverse functions in regulating murine macrophages and T lymphocytes. J Agric Food Chem. (2010) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20681640
 185. Lin YL, Liang YC, Tseng YS, et al. An immunomodulatory protein, ling zhi-8, induced activation and maturation of human monocyte-derived dendritic cells by the Nf-kappab and mapk pathways. J. Leukoc. Biol. 2009, 86, 877–889. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19498044
 186. Kino K, Yamashita A, Yamaoka K, et al. Isolation and characterization of a new immunomodulatory protein, ling zhi-8 (LZ-8), from Ganoderma lucidium. J. Biol. Chem. 1989, 264, 472–478. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2909532
 187. Kim KC, Kim IG. Ganoderma lucidum extract protects DNA from strand breakage caused by hydroxyl radical and UV irradiation. Int J Mol.Med 1999;4(3):273-277. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10425278
 188. Shi YL, James AE, Benzie IF, Buswell JA. Mushroom-derived preparations in the prevention of H2O2-induced oxidative damage to cellular DNA. Teratog Carcinog Mutagen. 2002;22:103–11. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11835288
 189. Lee JM, Kwon H, Jeong H, et al. Inhibition of lipid peroxidation and oxidative DNA damage by Ganoderma lucidum. Phytother Res 2001;15(3):245-249. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11351361
 190. Sheena M, Ajith A, Janardhanan K. Prevention of nephrotoxicity induced by the anticancer drug Cisplatin, using Ganoderma lucidum, a medicinal mushroom occuring in South India. Curr Sci. 2003;85:478–82. https://www.researchgate.net/publication/237583605
 191. Yuen JW, Gohel MD. The dual roles of Ganoderma antioxidants on urothelial cell DNA under carcinogenic attack. J Ethnopharmacol. 2008;118:324–30. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18550308
 192. Ooi VE, Liu F. Immunomodulation and anti-cancer activity of polysaccharide-protein complexes. Curr Med Chem. 2000;7:715–29. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10702635
 193. Lai NS, Lin RH, Lai RS, et al. Prevention of autoantibody formation and prolonged survival in New Zealand Black/New Zealand White F1 mice with an ancient Chinese herb, Ganoderma tsugae. Lupus 2001;10(7):461-465. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11480842
 194. Liu C, Dunkin D, Lai J, Song Y, Ceballos C, Benkov K, Li XM. Anti-inflammatory Effects of Ganoderma lucidum Triterpenoid in Human Crohn's Disease Associated with Downregulation of NF-κB Signaling. Inflamm Bowel Dis. 2015 Aug;21(8):1918-25. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25993687
 195. Van der Hem LG, van der Vliet JA, Bocken CF, et al. Ling Zhi-8: studies of a new immunomodulating agent. Transplantation 1995;60:438-43. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7676490
 196. Van der Hem LG, van der Vliet JA, Bocken CF, et al. Prolongation of allograft survival with Ling Zhi-8, a new immunosuppressive drug. Transplant. Proc. 1994;26(2):746. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8171639
 197. Suarez-Arroyo IJ, Rosario-Acevedo R, Aguilar-Perez A, Clemente PL, Cubano LA, Serrano J, et al. Anti-tumor effects of Ganoderma lucidum (reishi) in inflammatory breast cancer in in vivo and in vitro models. PLoS ONE. 2013;8(2):e57431. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23468988
 198. Johnston N. Medicinal mushroom cuts off prostate cancer cells’ blood supply. Drug Discov Today. 2005;10:1584. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16376814
 199. Stanley G, Harvey K, Slivova V, Jiang J, Sliva D. Ganoderma lucidum suppresses angiogenesis through the inhibition of secretion of VEGF and TGF-beta1 from prostate cancer cells. Biochem Biophys Res Commun. 2005;330:46–52. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15781230
 200. Cao QZ, Lin ZB. Ganoderma lucidum polysaccharides peptide inhibits the growth of vascular endothelial cell and the induction of VEGF in human lung cancer cell. Life Sci 2006;78:1457-1463. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16269156
 201. Chen S, Yong T, Zhang Y, Su J, Jiao C, Xie Y. Anti-tumor and Anti-angiogenic Ergosterols from Ganoderma lucidum. Front Chem. 2017;5:85. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29164102
 202. Zhang Y, Lin Z, Hu Y, Wang F. Effect of Ganoderma lucidum capsules on T lymphocyte subsets in football players on "living high-training low". Br J Sports Med. 2008 Oct;42(10):819-22. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18048435
 203. Henao SLD, Urrego SA, Cano AM, Higuita EA. Randomized Clinical Trial for the Evaluation of Immune Modulation by Yogurt Enriched with β-Glucans from Lingzhi or Reishi Medicinal Mushroom, Ganoderma lucidum (Agaricomycetes), in Children from Medellin, Colombia. Int J Med Mushrooms. 2018;20(8):705-716. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30317947
 204. Bao X, Liu C, Fang J, Li X. Structural and immunological studies of a major polysaccharide from spores of Ganoderma lucidum (Fr.) Karst. Carbohydr Res. 2001;332:67–74. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11403089
 205. Cao LZ, Lin ZB. Regulation on maturation and function of dendritic cells by Ganoderma lucidum polysaccharides. Immunol Lett. 2002;83:163–9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12095706
 206. Zhu XL, Chen AF, Lin ZB. Ganoderma lucidum polysaccharides enhance the function of immunological effector cells in immunosuppressed mice. J Ethnopharmacol. 2007;111:219–26. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17182202
 207. Ma C, Guan SH, Yang M, Liu X, Guo DA. Differential protein expression in mouse splenic mononuclear cells treated with polysaccharides from spores of Ganoderma lucidum. Phytomedicine. 2008;15:268–76. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18222673
 208. Lai CY, Hung JT, Lin HH, et al. Immunomodulatory and adjuvant activities of a polysaccharide extract of Ganoderma lucidum in vivo and in vitro. Vaccine. 2010 Jul 12;28(31):4945-54. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20653103
 209. Bao XF, Wang XS, Dong Q, Fang JN, Li XY. Structural features of immunologically active polysaccharides from Ganoderma lucidum. Phytochemistry. 2002 Jan; 59(2):175-81. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11809453
 210. Shao BM, Dai H, Xu W, Lin ZB, Gao XM. Immune receptors for polysaccharides from Ganoderma lucidum. Biochem Biophys Res Commun. 2004 Oct 8;323(1):133-41. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15351712
 211. Zhang J, Tang Q, Zimmerman-Kordmann M, Reutter W, Fan H. Activation of B lymphocytes by GLIS, a bioactive proteoglycan from Ganoderma lucidum. Life Sci. 2002 Jun 28;71(6):623-38. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12072151
 212. Lin KI, Kao YY, Kuo HK, et al. Reishi polysaccharides induce immunoglobulin production through the TLR4/TLR2-mediated induction of transcription factor Blimp-1. J Biol Chem. 2006 Aug 25;281(34):24111-23. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16798741
 213. Lull C, Wichers HJ, Savelkoul HF. Antiinflammatory and immunomodulating properties of fungal metabolites. Mediators Inflamm. 2005 Jun 9;2005(2):63-80. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16030389
 214. Wang YY, Khoo KH, Chen ST, Lin CC, Wong CH, Lin CH. Studies on the immuno-modulating and antitumor activities of Ganoderma lucidum (Reishi) polysaccharides: functional and proteomic analyses of a fucose-containing glycoprotein fraction responsible for the activities. Bioorg Med Chem. 2002 Apr;10(4):1057-62. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11836115
 215. Chang YH, Yang JS, Yang JL, editors. et al. Ganoderma lucidum extract promotes immune responses in normal BALB/c mice in vivo. Vivo. 2009;23:755–9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19779111
 216. Liu Z, Xing J, Zheng S, et al. Ganoderma lucidum polysaccharides encapsulated in liposome as an adjuvant to promote Th1-bias immune response. Carbohydr Polym. 2016 May 20;142:141-8.
 217. Yoshida H, Suzuki M, Sakaguchi R, et al. Preferential induction of Th17 cells in vitro and in vivo by Fucogalactan from Ganoderma lucidum (Reishi). Biochem Biophys Res Commun. 2012 May 25;422(1):174-80. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22569041
 218. Hammad A, Muhammad A. Effect of Ganoderma lucidum (Reishi) on Hematological Parameters in Wistar Rats. International Journal of Medical Research and Health Sciences, 2018, 7(3), 151-157. https://www.researchgate.net/profile/Hammad_Ahmed21/publication/324130375
 219. Bhardwaj N, Katyal P, Sharma AK. Suppression of inflammatory and allergic responses by pharmacologically potent fungus Ganoderma lucidum. Recent Pat Inflamm Allergy Drug Discov. 2014;8(2):104-17. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24948193
 220. Wei B, Zhang R, Zhai J, Zhu J, Yang F, Yue D, et al. Suppression of Th17 Cell Response in the Alleviation of Dextran Sulfate Sodium-Induced Colitis by Ganoderma lucidum Polysaccharides. J Immunol Res. 2018;2018:2906494. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29888292
 221. Xie L, Zhong X, Liu D, Liu L, Xia Z. The effects of freeze-dried Ganoderma lucidum mycelia on a recurrent oral ulceration rat model. BMC Complement Altern Med. 2017 Dec 1;17(1):511. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29191190
 222. Habijanic J, Berovic M, Boh B, et al. Submerged cultivation of Ganoderma lucidum and the effects of its polysaccharides on the production of human cytokines TNF-α, IL-12, IFN-γ, IL-2, IL-4, IL-10 and IL-17. N Biotechnol. 2015 Jan 25;32(1):85-95. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25078944
 223. Lin ZB. Cellular and molecular mechanisms of immuno-modulation by Ganoderma lucidum.J Pharmacol Sci. 2005 Oct;99(2):144-53. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16230843
 224. Wang J, Yuan Y, Yue T. Immunostimulatory activities of β-d-glucan from Ganoderma Lucidum. Carbohydr Polym. 2014 Feb 15;102:47-54 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24507254
 225. Bao X, Fang J, Li X. Structural characterization and immunomodulating activity of a complex glucan from spores of Ganoderma lucidum. Biosci Biotechnol Biochem. 2001 Nov; 65(11):2384-91. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11791709
 226. Hsu HY, Kuan YC, Lin TY, et al. Reishi Protein LZ-8 Induces FOXP3(+) Treg Expansion via a CD45-Dependent Signaling Pathway and Alleviates Acute Intestinal Inflammation in Mice. Evid Based Complement Alternat Med. 2013;2013:513542. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23864893
 227. Wu YL, Han F, Luan SS, Ai R, Zhang P, Li H, Chen LX. Triterpenoids from Ganoderma lucidum and Their Potential Anti-inflammatory Effects. J Agric Food Chem. 2019 May 8;67(18):5147-5158. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30995041
 228. Xie J, Liu Y, Chen B, et al. Ganoderma lucidum polysaccharide improves rat DSS-induced colitis by altering cecal microbiota and gene expression of colonic epithelial cells. Food Nutr Res. 2019 Feb 12;63. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30814921
 229. Hanaoka R, Ueno Y, Tanaka S, et al. The water-soluble extract from cultured medium of Ganoderma lucidum (Reishi) mycelia (Designated as MAK) ameliorates murine colitis induced by trinitrobenzene sulphonic acid. Scand J Immunol. 2011 Nov;74(5):454-62. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21973321
 230. Li QZ, Chang YZ, He ZM, Chen L, Zhou XW. Immunomodulatory activity of Ganoderma lucidum immunomodulatory protein via PI3K/Akt and MAPK signaling pathways in RAW264.7 cells. J Cell Physiol. 2019 Dec;234(12):23337-23348. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31148200
 231. Li K, Zhuo C, Teng C, Yu S, Wang X, Hu Y, et al. Effects of Ganoderma lucidum polysaccharides on chronic pancreatitis and intestinal microbiota in mice. Int J Biol Macromol. 2016 Dec;93(Pt A):904–12. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27616696
 232. Gao Y, Tang W, Gao H, Chan E, Lan J, Zhou S. Ganoderma lucidum polysaccharide fractions accelerate healing of acetic acid-induced ulcers in rats. J Med Food. 2004;7(4):417–21. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15671683
 233. Wachtel-Galor S, Yuen J, Buswell JA, et al. Ganoderma lucidum (Lingzhi or Reishi): A Medicinal Mushroom. In: Benzie IFF, Wachtel-Galor S, editors. Herbal Medicine: Biomolecular and Clinical Aspects. 2nd edition. Boca Raton (FL): CRC Press/Taylor & Francis; 2011. Chapter 9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK92757/
 234. Jin M, Zhu Y, Shao D, et al. Effects of polysaccharide from mycelia of Ganoderma lucidumon intestinal barrier functions of rats. Int J Biol Macromol. 2017 Jan;94(Pt A):1-9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27693834
 235. Kubota, A, Kobayashi, M, Sarashina, S, Takeno, R, Okamoto, K, Narumi, K, Furugen, A, Suzuki, Y, Takahashi, N & Iseki, K. Reishi mushroom Ganoderma lucidum Modulates IgA production and alpha-defensin expression in the rat small intestine. Journal of ethnopharmacology, 2018, 214, 240-243. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29248453
 236. Chang CJ, Lin CS, Lu CC, et al. Ganoderma lucidum reduces obesity in mice by modulating the composition of the gut microbiota. Nat Commun. 2015 Jun 23;6:7489. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26102296
 237. Chang CJ, Lin CS, Lu CC, et al. Corrigendum: Ganoderma lucidum reduces obesity in mice by modulating the composition of the gut microbiota. Nat Commun. 2017 Jul 11;8:16130. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28695905
 238. Ishimoto Y, Ishibashi KI, Yamanaka D, et al. Protection against Gut Inflammation and Sepsis in Mice by the Autodigested Product of the Lingzhi Medicinal Mushroom, Ganoderma lingzhi (Agaricomycetes). Int J Med Mushrooms. 2018;20(9):809-823. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30317976
 239. Xu S, Dou Y, Ye B, et al. Ganoderma lucidum polysaccharides improve insulin sensitivity by regulating inflammatory cytokines and gut microbiota composition in mice. Journal of Functional Foods,2017, 38, 545-552. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1756464617305534
 240. Jin M, Zhang H, Wang J, et al. Response of intestinal metabolome to polysaccharides from mycelia of Ganoderma lucidum. Int J Biol Macromol. 2019 Feb 1;122:723-731. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30395901
 241. Guo WL, Pan YY, Li L, Li TT, Liu B, Lv XC. Ethanol extract of Ganoderma lucidum ameliorates lipid metabolic disorders and modulates the gut microbiota composition in high-fat diet fed rats. Food Funct. 2018 Jun 20;9(6):3419–31. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29877551
 242. Delzenne NM, Bindels LB. Gut microbiota: Ganoderma lucidum, a new prebiotic agent to treat obesity? Nat Rev Gastroenterol Hepatol. 2015 Oct;12(10):553-4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26284561
 243. Zhong D, Xie Z, Huang B, Zhu S, et al. Ganoderma Lucidum Polysaccharide Peptide Alleviates Hepatoteatosis via Modulating Bile Acid Metabolism Dependent on FXR-SHP/FGF. Cell Physiol Biochem. 2018;49(3):1163-1179. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30196282
 244. Yang Y, Nirmagustina DE, KumrunGSEe T, Okazaki Y, Tomotake H, Kato N. Feeding of the water extract from Ganoderma lingzhi to rats modulates secondary bile acids, intestinal microflora, mucins, and propionate important to colon cancer. Biosci Biotechnol Biochem. 2017 Sep;81(9):1796-1804. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28661219
 245. Klupp NL, Chang D, Hawke F, Kiat H, Cao H, Grant SJ, Bensoussan A. Ganoderma lucidum mushroom for the treatment of cardiovascular risk factors. Cochrane Database Syst Rev. 2015 Feb 17;(2):CD007259. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25686270
 246. Klupp NL, Kiat H, Bensoussan A, Steiner GZ, Chang DH. A double-blind, randomised, placebo-controlled trial of Ganoderma lucidum for the treatment of cardiovascular risk factors of metabolic syndrome. Sci Rep. 2016 11;6:29540. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27511742
 247. Gao Y, Lan J, Dai X, Ye J, Zhou S. A Phase I/II Study of Ling Zhi Mushroom, (W.Curt.:Fr.) Lloyd (Aphyllophoromycetideae) extract in patients with type II Diabetes Mellitus. International Journal of Medicinal Mushrooms, vol. 6, no. 1, pp. 33-39. https://www.researchgate.net/publication/247855021
 248. Seto SW, Lam TY, Tam HL, et al. Novel hypoglycemic effects of Ganoderma lucidum water-extract in obese/diabetic (+db/+db) mice. Phytomedicine. 2009;16(5):426-436. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19109000
 249. Ni T, Hu Y, Sun L, et al. Oral route of mini-proinsulin-expressing Ganoderma lucidum decreases blood glucose level in streptozocin-induced diabetic rats. Int.J.Mol.Med. 2007;20(1):45-51. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17549387
 250. Thyagarajan-Sahu A, Lane B, Sliva D. ReishiMax, mushroom based dietary supplement, inhibits adipocyte differentiation, stimulates glucose uptake and activates AMPK. BMC Complement Altern Med. (2011). https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21929808
 251. Fatmawati S, et al. The inhibitory effect on aldose reductase by an extract of Ganoderma lucidum.Phytother Res. 23 December 2008. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/ptr.2425
 252. Zhang HN, Lin ZB. Hypoglycemic effect of Ganoderma lucidum polysaccharides. Acta Pharmacol Sin. 2004 Feb;25(2):191-5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14769208
 253. Tomoda M, Gonda R, Kasahara Y, Hikino H.Glycan structures of ganoderans B and C, hypoglycemic glycans of Ganoderma lucidum fruit bodies. Phytochemistry. 1986;25:2817–20. https://www.researchgate.net/publication/222613792
 254. Zhang HN, et al. In vitro and in vivo protective effect of Ganoderma lucidum polysaccharides on alloxan-induced pancreatic islets damage.Life Sci. 2003 Sep 19;73(18):2307-19. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12941433
 255. Zheng J, et al. Ganoderma Lucidum Polysaccharides Exert Anti-hyperglycemic Effect on Streptozotocin-induced Diabetic Rats through Affecting β-cells.Comb Chem High Throughput Screen. 2012 Aug;15(7):542-50. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22329512
 256. Yang Q, et al. HPLC analysis of Ganoderma lucidum polysaccharides and its effect on antioxidant enzymes activity and Bax, Bcl-2 expression. Int J Biol Macromol. 2010 Mar 1;46(2):167-72. Epub 2009 Nov 24. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19941892
 257. Hikino H, et al. Mechanisms of hypoglycemic activity of ganoderan B: a glycan of Ganoderma lucidum fruit bodies. Planta Med. 1989 Oct;55(5):423-8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2682700
 258. Jia J, Zhang X, Hu YS, editors. et al. Evaluation of in vivo antioxidant activities of Ganoderma lucidum poly- saccharides in STZ-diabetic rats. Food Chem. 2009;115:32–6. https://www.cabdirect.org/cabdirect/abstract/20093095499
 259. Kino K, et al. An immunomodulating protein, Ling Zhi-8 (LZ-8) prevents insulitis in non-obese diabetic mice. Diabetologia. 1990 Dec;33(12):713-8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2073984
 260. Wang CD, et al. Effect of a novel proteoglycan PTP1B inhibitor from Ganoderma lucidum on the amelioration of hyperglycaemia and dyslipidaemia in db/db mice. Br J Nutr. 2012 Dec 14;108(11):2014-25. Epub 2012 Mar 27. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22453054
 261. Teng BS, et al. A protein tyrosine phosphatase 1B activity inhibitor from the fruiting bodies of Ganoderma lucidum (Fr.) Karst and its hypoglycemic potency on streptozotocin-induced type 2 diabetic mice. J Agric Food Chem. 2011 Jun 22;59(12):6492-500. Epub 2011 Jun 2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21585203
 262. Teng BS, et al. Hypoglycemic effect and mechanism of a proteoglycan from ganoderma lucidum on streptozotocin-induced type 2 diabetic rats. Eur Rev Med Sci. 2012 Feb;16(2):166-75. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22428467
 263. Fatmawati S, Shimizu K, Kondo R. Ganoderol B: a potent α-glucosidase inhibitor isolated from the fruiting body of Ganoderma lucidum. Phytomedicine. 2011 Sep 15;18(12):1053-5.Epub 2011 May 18. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21596546
 264. Kim SD, Nho HJ. Isolation and characterization of alpha-glucosidase inhibitor from the fungus Ganoderma lucidum. J Microbiol. 2004 Sep;42(3):223-7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15459652
 265. Grienke U, et al. Pharmacophore-based discovery of FXR-agonists. Part II: identification of bioactive triterpenes from Ganoderma lucidum. Bioorg Med Chem. 2011 Nov 15;19(22):6779-91. Epub 2011 Sep 29. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22014750
 266. Pellicciari R, Costantino G, Fiorucci. S Farnesoid X receptor: from structure to potential clinical applications. J Med Chem. 2005 Aug 25;48(17):5383-403. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16107136
 267. Fatmawati S, Shimizu K, Kondo R. Structure-activity relationships of ganoderma acids from Ganoderma lucidum as aldose reductase inhibitors. Bioorg Med Chem Lett. 2011 Dec 15;21(24):7295-7.Epub 2011 Oct 18. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22047696
 268. Lininger SW, Wright JV, et al, eds. The Natural Pharmacy. Rocklin, CA: Prima Publishing; 1998:303-304. https://www.goodreads.com/book/show/721911.The_Natural_Pharmacy
 269. Zhou X, Lin J, Yin Y, Zhao J, Sun X, Tang K. Ganodermataceae: natural products and their related pharmacological functions. Am J Chin Med. 2007 ; 35 (4): 559-574. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17708623
 270. Hajjaj H, et al. Effect of 26-oxygenosterols from Ganoderma lucidum and their activity as cholesterol synthesis inhibitors. Appl Environ Microbiol. 2005 Jul;71(7):3653-8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16000773
 271. Shimojo Y, Kosaka K, Shirasawa T. Effect of Ganoderma lucidum extract on adipocyte differentiation and adiponectin gene expression in the murine pre-adipocyte cell line, 3T3-L1. Phytother Res. 2011;25:202–207. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20632304
 272. Kim SD. Isolation and structure determination of a cholesterol esterase inhibitor from Ganoderma lucidum. J Microbiol Biotechnol. 2010 Nov;20(11):1521-3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21124056
 273. Huang Y, Hui DY. Metabolic fate of pancreas-derived cholesterol esterase in intestine: an in vitro study using Caco-2 cells J Lipid Res. 1990 Nov;31(11):2029-37. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2086702
 274. Krause BR, et al. Lipid-lowering effects of WAY-121,898, an inhibitor of pancreatic cholesteryl ester hydrolase. Lipids. 1998 May;33(5):489-98. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9625596
 275. Li C, Li Y, Sun HH. New ganoderic acids, bioactive triterpenoid metabolites from the mushroom Ganoderma lucidum. Nat Prod Res. 2006;20:985–991. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17050181
 276. Komoda Y, et al. Ganoderic acid and its derivatives as cholesterol synthesis inhibitors. Chem Pharm Bull (Tokyo). 1989 Feb;37(2):531-3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2743504
 277. Huang Z, Fang F, Wong CW. Ganoderma lucidum spore lipid induces peroxisome proliferator-activated receptor alpha activity. J Food Biochem. 2011;35:1508–1513. https://www.researchgate.net/publication/263419125
 278. Gao Y, et al. A Phase I/II Study of a Ganoderma lucidum (Curt.: Fr.) P. Karst. (Ling Zhi, Reishi Mushroom) Extract in Patients with Chronic Hepatitis В. International Journal of Medicinal Mushrooms. January 2002 4(4):7. https://www.researchgate.net/publication/269620103
 279. Xiao G, Zhang C, Liu F, Chen Z, Hu S. Clinical experience in treatment of Amanita mushroom poisoning with Glossy Ganoderma Decoction and routine Western medicines. Chin J Integr Med. 2007 Jun;13(2):145–7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17609916
 280. Chiu HF, Fu HY, Lu YY, et al. Triterpenoids and polysaccharide peptides-enriched Ganoderma lucidum: a randomized, double-blind placebo-controlled crossover study of its antioxidation and hepatoprotective efficacy in healthy volunteers. Pharm Biol. 2017 Dec;55(1):1041-1046. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28183232
 281. Jin H, et al. Protective effects of Ganoderma lucidum spore on cadmium hepatotoxicity in mice. Food Chem Toxicol. 2013 Feb;52:171-5. Epub 2012 May 29. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22659462
 282. Shi Y, et al. Hepatoprotective effects of Ganoderma lucidum peptides against D-galactosamine-induced liver injury in mice. J Ethnopharmacol. 2008 May 22;117(3):415-9. Epub 2008 Feb 23. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18406549
 283. Sudheesh NP, et al. Ganoderma lucidum protects liver mitochondrial oxidative stress and improves the activity of electron transport chain in carbon tetrachloride intoxicated rats.Hepatol Res. 2012 Feb;42(2):181-91. Epub 2011 Nov 3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22050471
 284. Aydin S, et al. Effects of Ganoderma lucidum on obstructive jaundice-induced oxidative stress. Asian J Surg. 2010 Oct;33(4):173-80. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21377103/
 285. Kim DH, Shim SB, Kim NJ, Jang IS. β-Glucuronidase-inhibitory activity and hepatoprotective effect of Ganoderma lucidum. Biol Pharm Bull. 1999;22:162–4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10077435
 286. Li B, Lee DS, Kang Y, Yao NQ, An RB, Kim YC. Protective effect of ganodermanondiol isolated from the Lingzhi mushroom against tert-butyl hydroperoxide-induced hepatotoxicity through Nrf2-mediated antioxidant enzymes. Food Chem Toxicol. 2013 Mar;53:317-24. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23266269
 287. Sobowale MT, Ozolua RI, Uwaya DO, Ayinde BA. Effects of Concurrently Administered Aqueous Extract of Lingzhi or Reishi Medicinal Mushroom, Ganoderma lucidum (Agaricomycetes), and Lead Acetate in Rats. Int J Med Mushrooms. 2019;21(2):143-154. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30806221
 288. Lakshmi B, Ajith TA, Jose N, Janardhanan KK. Antimutagenic activity of methanolic extract of Ganoderma lucidum and its effect on hepatic damage caused by benzo[a]pyrene. J Ethnopharmacol. 2006;107(2):297–303. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16713154
 289. Lin JM, Lin CC, Chen MF, Ujiie T, Takada A. Radical scavenger and antihepatotoxic activity of Ganoderma formosanum, Ganoderma lucidum and Ganoderma neo-japonicum. J Ethnopharmacol 6-23-1995;47(1):33-41. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7564419
 290. Zhang GL, Wang YH, Ni W, Teng HL, Lin ZB. Hepatoprotective role of Ganoderma lucidum polysaccharide against BCG-induced immune liver injury in mice. World J Gastroenterol. 2002 Aug;8(4):728-33. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12174387
 291. Chen YS, Chen QZ, Wang ZJ, Hua C. Anti-Inflammatory and Hepatoprotective Effects of Ganoderma lucidum Polysaccharides against Carbon Tetrachloride-Induced Liver Injury in Kunming Mice. Pharmacology. 2019;103(3-4):143-150. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30673679
 292. Zhao C, Fan J, Liu Y, Guo W, et al. Hepatoprotective activity of Ganoderma lucidum triterpenoids in alcohol-induced liver injury in mice, an iTRAQ-based proteomic analysis. Food Chem. 2019 Jan 15;271:148-156. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30236660
 293. Wu H, Tang S, Huang Z, et al. Hepatoprotective Effects and Mechanisms of Action of Triterpenoids from Lingzhi or Reishi Medicinal Mushroom Ganoderma lucidum (Agaricomycetes) on α-Amanitin-Induced Liver Injury in Mice. Int J Med Mushrooms. 2016;18(9):841-850. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27910775
 294. Liu YJ, Du JL, Cao LP, et al. Anti-inflammatory and hepatoprotective effects of Ganoderma lucidum polysaccharides on carbon tetrachloride-induced hepatocyte damage in common carp (Cyprinus carpio L.). Int Immunopharmacol. 2015 Mar;25(1):112-20. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25639226
 295. Park EJ, Ko G, Kim J, Dong HS. Antifibrotic effects of a polysaccharide extracted from Ganoderma lucidum, Glycyrrhizin, and Pentoxifylline in rats with cirrhosis induced by biliary obstruction. Biol Pharm Bull. 1997;20:417–20. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9145221
 296. Wu YW, Fang HL, Lin WC. Post-treatment of Ganoderma lucidum reduced liver fibrosis induced by thioacetamide in mice. Phytother Res. 2010 Apr;24(4):494-9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19621343
 297. Yang XJ, Liu J, Ye LB, Yang F, Ye L, Gao JR, Wu ZH. In vitro and in vivo protective effects of proteoglycan isolated from mycelia of Ganoderma lucidum on carbon tetrachloride-induced liver injury. World J Gastroenterol. 2006 Mar 7;12(9):1379-85. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16552805
 298. Lin WC, Lin WL. Ameliorative effect of Ganoderma lucidum on carbon tetrachloride-induced liver fibrosis in rats. World J Gastroenterol. 2006 Jan 14;12(2):265-70. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16482628
 299. Jung S, Son H, Hwang CE, et al. Ganoderma lucidum Ameliorates Non-Alcoholic Steatosis by Upregulating Energy Metabolizing Enzymes in the Liver. Journal of Clinical Medicine, 2018, 7(6), 152. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29914094
 300. Hossain S, Bhowmick S, Islam S, et al. Oral Administration of Ganoderma lucidum to Lead-Exposed Rats Protects Erythrocytes against Hemolysis: Implicates to Anti-Anemia. Evid Based Complement Alternat Med. 2015;2015:463703. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26300947
 301. Li YQ, Wang SF. Anti-hepatitis B activities of ganoderic acid from Ganoderma lucidum. Biotechnol Lett. 2006 Jun;28(11):837-41. Epub 2006 May 31. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16786250
 302. Zhao C, Zhang C, Xing Z, Ahmad Z, Li JS, Chang MW. Pharmacological effects of natural Ganoderma and its extracts on neurological diseases: A comprehensive review. Int J Biol Macromol. 2019 Jan;121:1160–78. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30342128
 303. Tsuk S, Lev YH, Rotstein A, et al. Clinical Effects of a Commercial Supplement of OphioCordyceps sinensis and Ganoderma lucidum on Cognitive Function of Healthy Young Volunteers. Int J Med Mushrooms. 2017;19(8):667-673. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29199566
 304. Wang GH, Wang LH, Wang C, Qin LH. Spore powder of Ganoderma lucidum for the treatment of Alzheimer disease: A pilot study. Medicine (Baltimore). 2018 May;97(19):e0636. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29742702
 305. Collado Mateo D, Pazzi F, Domínguez Muñoz FJ, et al. Ganoderma lucidum improves physical fitness in women with fibromyalgia. Nutr Hosp. 2015 Nov 1;32(5):2126-35. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26545669
 306. Wang GH, Li X, Cao WH, Li J, Wang LH. A retrospective study of Ganoderma Lucidum Spore Powder for patients with epilepsy. Medicine (Baltimore). 2018 Jun;97(23):e10941. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29879039
 307. Tüzün F, Tüzün BS, Konyalıoğlu S. Effects of Ganoderma lucidum in some neurological diseases. International Journal of Nature and Life Sciences (IJNLS), Vol. 2(1), June 2018, pp. 1-9. https://www.journalnatureandlifesci.com/index.php/ojs/article/download/26/42/
 308. Zhang W, Zeng YS, Wang Y, Liu W, Cheng JJ, Chen SJ. Primary study on proteomics about Ganoderma lucidum spores promoting survival and axon regeneration of injured spinal motor neurons in rats. Zhong Xi Yi Jie He Xue Bao. 2006 May;4(3):298-302. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16696920
 309. Gokce EC, Kahveci R, Atanur OM, et al. Neuroprotective effects of GLpolysaccharides against traumatic spinal cord injury in rats. Injury 2015 Nov;46(11), 2146- 2155. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26298021
 310. Cheung WM, et al. Ganoderma extract activates MAP kinases and induces the neuronal differentiation of rat pheochromocytoma PC12 cells. FEBS Lett. 2000 Dec 15;486(3):291-6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11119721
 311. Cai Q, Li Y, Pei G. Polysaccharides from Ganoderma lucidum attenuate microglia-mediated neuroinflammation and modulate microglial phagocytosis and behavioural response. J Neuroinflammation. 2017 Mar 24;14(1):63. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28340576
 312. Zhang XQ, et al. Triterpenoids with neurotrophic activity from Ganoderma lucidum. Nat Prod Res. 2011 Oct;25(17):1607-13. Epub 2011 Jun 13. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21671206/
 313. Moreno AC, et al. Ganoderma lucidum reduces kainic acid-induced hippocampal neuronal damage via inflammatory cytokines and glial fibrillary acid protein expression. Aguirre Proc West Pharmacol Soc. 2011;54:78-9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22423587
 314. Qin C, Wu SQ, Chen BS, et al. Pathological changes in APP/PS-1 transgenic mouse models of 9 alzheimer's disease treated with Ganoderma lucidum Preparation. Zhongguo Yi Xue Ke Xue Yuan Xue Bao. 2017 Aug 20;39(4), 552-561. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28877835
 315. Qin C, Wu S, Chen B, Wu X, Qu K, Liu J, et al. Effect of Ganoderma Lucidum Preparation on the Behavior,Biochemistry,and Autoimmune Parameters of Mouse Models of APP/PS1 Double Transgenic Alzheimer’s Disease. Zhongguo Yi Xue Ke Xue Yuan Xue Bao. 2017 Jun 20;39(3):330–5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28695802
 316. Lai G, Guo Y, Chen D, et al. Alcohol Extracts From Ganoderma lucidum Delay the Progress of Alzheimer's Disease by Regulating DNA Methylation in Rodents. Front Pharmacol. 2019 Mar 26;10:272. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30971923
 317. Huang S, Mao J, Ding K, et al. Polysaccharides from Ganoderma lucidum Promote cognitive function and neural progenitor proliferation in mouse model of alzheimer's disease. Stem Cell Reports, 2017 Jan 10;8(1), 84-94. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28076758
 318. Lai CS, Yu MS, Yuen WH, et al. Antagonizing beta-amyloid peptide neurotoxicity of the anti-aging fungus Ganoderma lucidum. Brain Research, 2008 Jan 23;1190, 215-224 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18083148
 319. Lee I, et al. Selective cholinesterase inhibition by lanostane triterpenes from fruiting bodies of Ganoderma lucidum. Bioorg Med Chem Lett. 2011 Nov 1;21(21):6603-7. Epub 2011 Apr 17. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21924611
 320. Wei JC, Wang AH, Wei YL, et al. Chemical characteristics of the fungus Ganoderma lucidum and their inhibitory effects on acetylcholinesterase. J Asian Nat Prod Res. 2018 Oct;20(10):992-1001. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28944681
 321. Ding H, Zhou M, Zhang RP, Xu SL. Ganoderma lucidum extract protects dopaminergic neurons through inhibiting the production of inflammatory mediators by activated microglia. Sheng Li Xue Bao. 2010 Dec 25;62(6):547-54. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21170502
 322. Zhang R, et al. Ganoderma lucidum Protects Dopaminergic Neuron Degeneration through Inhibition of Microglial Activation. Evid Based Complement Alternat Med. (2011) Epub 2011 Jun 18. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19617199
 323. dup 321
 324. Guo SS, Cui XL, Rausch WD. Ganoderma lucidum polysaccharides protect against MPP(+) and rotenone-induced apoptosis in primary dopaminergic cell cultures through inhibiting oxidative stress. American Journal of Neurodegenerative Disease,01 Jun 2016, 5(2), 131-144. http://europepmc.org/abstract/med/27335703
 325. Ren ZL, Wang CD, Wang T, et al. Ganoderma lucidum extract ameliorates MPTP-induced parkinsonism and protects dopaminergic neurons from oxidative stress via regulating mitochondrial function, autophagy, and apoptosis. Acta Pharmacol Sin. 2019 Apr;40(4):441-450. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29991712
 326. Chen LW, Wang YQ, Wei LC, Shi M, Chan YS. Chinese herbs and herbal extracts for neuroprotection of dopaminergic neurons and potential therapeutic treatment of Parkinson's disease. CNS & Neurological Disorders Drug Targets, 2007 Aug; 6(4), 273-281. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17691984
 327. Socala K, Nieoczym D, Grzywnowicz K, Stefaniuk D, Wlaz P. Evaluation of Anticonvulsant, Antidepressant-, and Anxiolytic-like Effects of an Aqueous Extract from Cultured Mycelia of the Lingzhi or Reishi Medicinal Mushroom Ganoderma lucidum (Higher Basidiomycetes) in Mice. Int J Med Mushrooms. 2015;17(3):209–18. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25954905
 328. Wang SQ, Li XJ, Zhou S, et al. Intervention effects of ganoderma lucidum spores on epileptiform discharge hippocampal neurons and expression of neurotrophin-4 and N-cadherin. PLoS One. 2013 Apr 24;8(4):e61687. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23637882/
 329. Wang SQ, Li XJ, Qiu HB, et al. Anti-epileptic effect of GLpolysaccharides by inhibition of intracellular calcium accumulation and stimulation of expression of CaMKII α in epileptic hippocampal neurons. PLoS One, 2014 Jul 10;9(7), 1-8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25010576
 330. Yang ZW, Wu F, Zhang SL. Effects of ganoderic acids on epileptiform discharge hippocampal neurons: insights from alterations of BDNF,TRPC3 and apoptosis. Pharmazie. 2016 Jun;71(6):340-4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27455554
 331. Chi B, Wang S, Bi S, Qin W, et al. Effects of ganoderic acid A on lipopolysaccharide-induced proinflammatory cytokine release from primary mouse microglia cultures. Exp Ther Med. 2018 Jan;15(1):847-853. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29399089
 332. Tello I, Campos-Pena V, Montiel E, Rodriguez V, Anticonvulsant and neuroprotective effects of oligosaccharides from Lingzhi or Reishi medicinal mushroom, Ganoderma lucidum (Higher Basidiomycetes). Int J Med Mushrooms. 2013;15(6):555-68. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24266379
 333. Muhammad A. Ali N. Antidepressant-Like Activity of Ethanol Extract of Ganoderma lucidum (Reishi) in Mice, International Journal of Medical Research & Health Sciences, 2017, 6(5):55-58. http://www.indianjournals.com/ijor.aspx?target=ijor:ijmrhs&volume=6&issue=5&article=009
 334. Ali N, Muhammad A, Ali Akbar S. Anxiolytic-like activity of ethanol extract of Ganoderma Lucidum (Reishi) in mice. International Journal of Medical Research and Health Sciences, 2016, 5(6), 57-60. https://www.ijmrhs.com/abstract/anxiolyticlike-activity-of-ethanol-extract-of-ganoderma-lucidum-reishi-in-mice-1830.html
 335. Sheena N, Ajith TA, Janardhanan KK. Anti-inflammatory and Anti-nociceptive Activities of Ganoderma lucidum Occurring in South India. Pharmaceutical Biology (volume 41 issue 4 pages 301-304), January 2003. https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1076/phbi.41.4.301.15677
 336. Feng X, Wang Y. Anti-inflammatory, anti-nociceptive and sedative-hypnotic activities of lucidone D extracted from Ganoderma lucidum. Cell Mol Biol (Noisy-le-grand). 2019 Apr 30;65(4):37-42. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31078150
 337. Chen LW, Horng LY, Wu CL, Sung HC, Wu RT. Activating mitochondrial regulator PGC-1α expression by astrocytic NGF is a therapeutic strategy for Huntington's disease. Neuropharmacology. 2012 Sep;63(4):719-32. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22633948
 338. Noguchi M, Kakuma T, Tomiyasu K, Yamada A, Itoh K, Konishi F, Kumamoto S, Shimizu K, Kondo R, Matsuoka K. Randomized clinical trial of an ethanol extract of Ganoderma lucidum in men with lower urinary tract symptoms. Asian J Androl. 2008 Sep;10(5):777-85. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18097505
 339. Noguchi M, Kakuma T, Tomiyasu K, Kurita Y, Kukihara H, Konishi F, Kumamoto S, Shimizu K, Kondo R, Matsuoka K. Effect of an extract of Ganoderma lucidum in men with lower urinary tract symptoms: a double-blind, placebo-controlled randomized and dose-ranging study. Asian J Androl. 2008 Jul; 10(4): 651-8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18097503
 340. Jie L, Kenji K, Atsuko F, Shuhei K, Yoshitaro S, Kuniyoshi S. Quantitative determination of the representative triterpenoids in the extracts of Ganoderma lucidum with different growth stages using high-performance liquid chromatography for evaluation of their 5α-reductase inhibitory properties. Food Chemistry Volume 133, Issue 3, 1 August 2012, Pages 1034–1038. https://www.researchgate.net/publication/235978097
 341. Liu J, Kurashiki K, Shimizu K, Kondo R. Structure-activity relationship for inhibition of 5alpha-reductase by triterpenoids isolated from Ganoderma lucidum. Bioorg Med Chem. 2006 Dec 15;14(24):8654-60. Epub 2006 Sep 8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16962782
 342. Liu J, Kurashiki K, Shimizu K, Kondo R. 5alpha-reductase inhibitory effect of triterpenoids isolated from Ganoderma lucidum. Biol Pharm Bull. 2006 Feb;29(2):392-5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16462054
 343. Winske K, Maczka WM, Gabrelska K, Grabarczyk M. Mushrrom of the genus Ganoderma used to treat diabetes and insulin resistance. Molecules 2019, 24(22), 4075. https://www.mdpi.com/1420-3049/24/22/4075
 344. Liu J, et al. Anti-androgen effects of extracts and compounds from Ganoderma lucidum. Chem Biodivers. 2009 Feb;6(2):231-43. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19235153
 345. Sirisidthi K, Kosai P, Jiraungkoorskul W. Antidiabetic activity of the lingzhi or reishi medicinal mushroom Ganoderma lucidumL A review. S Afr Pharm J 2016;83(8):45-47. http://www.sapj.co.za/index.php/SAPJ/article/view/1997/4290
 346. Nahata A, Dixit VK. Ganoderma lucidum is an inhibitor of testosterone-induced prostatic hyperplasia in rats. Andrologia. 2012 May;44 Suppl 1:160-74. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21651601
 347. Saylam Kurtipek G, Ataseven A, Kurtipek E, et al. Resolution of Cutaneous Sarcoidosis Following Topical Application of Ganoderma lucidum (Reishi Mushroom). Dermatol Ther (Heidelb). 2016 Mar;6(1):105-9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26868374
 348. Jiang L, Huang J, Lu J, et al. Ganoderma lucidum polysaccharide reduces melanogenesis by inhibiting the paracrine effects of keratinocytes and fibroblasts via IL-6/STAT3/FGF2 pathway. J Cell Physiol. 2019 Dec;234(12):22799-22808. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31115052
 349. Kozarski M, Klaus A, Jakovljević D, et al. Ganoderma lucidumas a cosmeceutical: Antiradical potential and inhibitory effect on hyperpigmentation and skin extracellular matrix degradation enzymes. Archives of Biological Sciences, 2019, 71(2), 253-264. https://www.researchgate.net/publication/331204121
 350. Kim JW, Kim HI, Kim JH, Kwon OC, Son ES, Lee CS, Park YJ. Effects of Ganodermanondiol, a New Melanogenesis Inhibitor from the Medicinal Mushroom Ganoderma lucidum. Int J Mol Sci. 2016 Oct 27;17(11). pii: E1798. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27801787.
 351. Futrakul N, Boongen M, Tosukhowong P, et al. Treatment with vasodilators and crude extract of Ganoderma lucidum suppresses proteinuria in nephrosis with focal segmental glomerulosclerosis. Nephron. 2002;92(3):719–20. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12372965
 352. Xiao GL, Liu FY, Chen ZH. [Clinical observation on treatment of Russula subnigricans poisoning patients by Ganoderma lucidum decoction]. Zhongguo Zhong Xi Yi Jie He Za Zhi. 2003 Apr;23(4):278-80. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12764911
 353. Joob B, Wiwanitkit V. Linzhi (Ganoderma lucidum); evidence of its clinical usefulness in renal diseases. J Nephropharmacol. 2015 Dec 27;5(1):9-10. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28197491/
 354. Futrakul N, Boonyen M, Patumraj S, et al. Treatment of glomerular endothelial dysfunction in steroid-resistant nephrosis with Ganoderma lucidum, vitamins C, E and vasodilators. Clin Hemorheol Microcirc. 2003;29(3-4):205-10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14724343
 355. Zhong D, Wang H, Liu M, et al. Ganoderma lucidum polysaccharide peptide prevents renal ischemia reperfusion injury via counteracting oxidative stress. Sci Rep. 2015 Nov 25;5:16910. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26603550
 356. Shieh YH, Liu CF, Huang YK, Yang JY, Wu IL, Lin CH, Li SC. Evaluation of the hepatic and renal-protective effects of Ganoderma lucidum in mice. Am J Chin Med. 2001;29(3-4):501-7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11789593
 357. He CY, Li WD, Guo SX, Lin SQ, Lin ZB. Effect of polysaccharides from Ganoderma lucidum on streptozotocin-induced diabetic nephropathy in mice. J Asian Nat Prod Res. 2006 Dec;8(8):705-11. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17145658
 358. Pan D, Zhang D, Wu J, Chen C, Xu Z, Yang H, Zhou P. A novel proteoglycan from Ganoderma lucidum fruiting bodies protects kidney function and ameliorates diabetic nephropathy via its antioxidant activity in C57BL/6 db/db mice. Food Chem Toxicol. 2014 Jan;63:111-8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24211521
 359. Mir MA, Sharma T, Sharma K, et al. Anti Urolithiatic and Anti-Arthritis Activity of Various Extracts of Ganoderma lucidum. Natural Products Chemistry & Research, 2017, 05. https://www.longdom.org/abstract/anti-urolithiatic-and-antiarthritis-activity-of-various-extracts-of-ganoderma-lucidum-43721.html
 360. Sargowo D, Ovianti N, Susilowati E, et al. The role of polysaccharide peptide of Ganoderma lucidum as a potent antioxidant against atherosclerosis in high risk and stable angina patients. Indian Heart J. 2018 Sep - Oct;70(5):608-614. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30392496
 361. Morigiwa A, Kitabatake K, Fujimoto Y, Ikekawa N. Angiotensin converting enzyme-inhibitory triterpenes from Ganoderma lucidum. Chem Pharm Bull (Tokyo). 1986 ; 34 (7): 3025-3028. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3021351
 362. Mizuno, T. Bioactive biomolecules of mushrooms: food function and medicinal effect of mushroom fungi. Fd Rev Internat 1995;11(1):7-21. https://www.researchgate.net/publication/241736878
 363. Tran HB, Yamamoto A, Matsumoto S, Ito H, Igami K, Miyazaki T, et al. Hypotensive effects and angiotensin-converting enzyme inhibitory peptides of reishi (Ganoderma lingzhi) auto-digested extract. Molecules. 2014 Aug 29;19(9):13473–85. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25178067
 364. Mohamad Ansor N, Abdullah N, Aminudin N. Anti-angiotensin converting enzyme (ACE) proteins from mycelia of Ganoderma lucidum (Curtis) P. Karst. BMC Complementary and Alternative Medicine, 2013, 13, 256. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24093919
 365. Wu Q, Li Y, Peng K, Wang XL, et al. Isolation and Characterization of Three Antihypertension Peptides from the Mycelia of Ganoderma Lucidum (Agaricomycetes). J Agric Food Chem. 2019 Jul 24;67(29):8149-8159. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31246442
 366. Wong KL, Chao HH, Chan P et al. Antioxidant activity of Ganoderma lucidum in acute ethanol-induced heart toxicity. Phytother Res 2004;18:1024-1026. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15742340
 367. Lasukova TV, Maslov LN, Arbuzov AG, Burkova VN, Inisheva LI. Cardioprotective Activity of Ganoderma lucidum Extract during Total Ischemia and Reperfusion of Isolated Heart. Bull Exp Biol Med. 2015 Apr;158(6):739-41. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/ 25896590
 368. Lasukova TV, Arbuzov AG, Maslov LN, Burkova VN. Ganoderma lucidum extract in cardiac diastolic dysfunction and irreversible cardiomyocytic damage in ischemia and reperfusion of the isolated heart. Patol Fiziol Eksp Ter. 2008 Jan-Mar;(1):22-5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18411655
 369. Kirar V, Nehra S, Mishra J, Rakhee R, Saraswat D, Misra K. Lingzhi or Reishi Medicinal Mushroom, Ganoderma lucidum (Agaricomycetes), as a Cardioprotectant in an Oxygen-Deficient Environment. Int J Med Mushrooms. 2017;19(11):1009-1021. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29345563
 370. Chen Y, Qiao J, Luo J, Wu F, Meng G, Chen H, Zheng H, Xu J. Effects of Ganoderma lucidum polysaccharides on advanced glycation end products and receptor of aorta pectoralis in T2DM rats. Zhongguo Zhong Yao Za Zhi. 2011 Mar;36(5):624-7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21657085
 371. Lin CY, Chen YH, Lin CY, Hsu HY, et al. Ganoderma lucidum polysaccharides attenuate endotoxin-induced intercellular cell adhesion molecule-1 expression in cultured smooth muscle cells and in the neointima in mice. J Agric Food Chem. 2010 Sep 8;58(17):9563-71. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20687608
 372. Wang SH, Liang CJ, Weng YW, et al. Ganoderma lucidum polysaccharides prevent platelet-derived growth factor-stimulated smooth muscle cell proliferation in vitro and neointimal hyperplasia in the endothelial-denuded artery in vivo. J Cell Physiol. 2012 Aug;227(8):3063-71. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/pubmed/22021110
 373. Donatini B. Control of oral human papillomavirus (HPV) by medicinal mushrooms, Trametes versicolor and Ganoderma lucidum: a preliminary clinical trial. Int J Med Mushrooms. 2014;16(5):497–8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25271984
 374. Zheng DS, Chen LS. Triterpenoids from Ganoderma lucidum inhibit the activation of EBV antigens as telomerase inhibitors Experimental and therapeutic medicine, 2017, 14(4), 3273-3278. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28912878
 375. El-Mekkawy S, Meselhy MR, Nakamura N, editors. et al. Anti-HIV-1 and anti-HIV-1-protease substances from Ganoderma lucidum. Phytochemistry. 1998;49:1651–7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9862140
 376. Min BS, Nakamura N, Miyashiro H, Bae KW, Hattori M. Triterpenes from the spores of Ganoderma lucidum and their inhibitory activity against HIV-1 protease. Chem Pharm Bull. 1998;46:1607–12. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9810695
 377. El Zawawy NA, Ali SS. Anti-proteolytic activity of Ganoderma lucidum methanol extract against Pseudomonas aeruginosa. J Infect Dev Ctries. 2016 Sep 30;10(9):1020–4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27694736
 378. Sknepnek A, Pantić M, Matijašević D, et al. Novel Kombucha Beverage from Lingzhi or Reishi Medicinal Mushroom, Ganoderma lucidum, with Antibacterial and Antioxidant Effects. Int J Med Mushrooms. 2018;20(3):243-258. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29717669
 379. Keypour S, Riahi H, Moradali MF, Rafati H. Investigation of the antibacterial activity of a chloroformextract of Lingzhi or Reishi medicinal mushroom, Ganoderma lucidum (W. Curt.: Fr.) P. Karst. (Aphyllophoromycetideae). Int J Med Mushrooms. 2008;10(4):345–9. https://www.researchgate.net/publication/230727805
 380. Vazirian M, Faramarzi MA, Ebrahimi SE, et al. Antimicrobial effect of the Lingzhi or Reishi medicinal mushroom, Ganoderma lucidum (higher Basidiomycetes) and its main compounds. Int J Med Mushrooms. 2014;16(1):77-84. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24940906
 381. Mishra J, Joshi A, Rajput R, Singh K, Bansal A, Misra K. Phenolic Rich Fractions from Mycelium and Fruiting Body of Ganoderma lucidum Inhibit Bacterial Pathogens Mediated by Generation of Reactive Oxygen Species and Protein Leakage and Modulate Hypoxic Stress in HEK 293 Cell Line. Adv Pharmacol Sci. 2018 Dec 17;2018:6285615. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30651727
 382. Erawati M, Andriany M, Kusumaningrum, NSD. The Potential of Ganoderma Lucidum as Antimicrobial Agent for Multidrug- Resistant Mycobacterium Tuberculosis. Anti-Infective Agents, 2018,16(1), 11-14. https://www.researchgate.net/publication/323461455
 383. Bhardwaj A, Gupta P, Kumar N, et al. Lingzhi or Reishi Medicinal Mushroom, Ganoderma lucidum (Agaricomycetes), Inhibits Candida Biofilms: A Metabolomic Approach. Int J Med Mushrooms. 2017;19(8):685-696. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29199568
 384. Akbari S, Chabavizadeh J, Mohammad Abtahi S, et al. Evaluation of Antileishmanial Effect of Hydroalcoholic Extract of Ganoderma Leucidum on Leishmania Major in Vitro. مجله دانشکده پزشکی اصفهان, 2019, 36(511), 1628-1634.. https://www.magiran.com/paper/2000806/?lang=en
 385. Abdullah BA, Alfahad M, Hdree D. Effects of red reishi mushroom (Ganoderma lucidum) on the reproductive system in female and male rats. Iraqi Journal of Veterinary Sciences, 2019, 33(1), 137-141. https://www.researchgate.net/publication/333117418
 386. Ahmed H, Aslam M. Evaluation of aphrodisiac activity of ethanol extract of Ganoderma lucidum in male Wistar rats Clinical Phytoscience, 2018, 4(1), 1-8. https://www.researchgate.net/publication/328531842
 387. Hou YN, Deng G, Mao JJ. Practical Application of “About Herbs” Website: Herbs and Dietary Supplement Use in Oncology Settings. Cancer J. 2019 Oct;25(5):357–66. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31567464
 388. Sohretoglu D, Huang S. Ganoderma lucidum Polysaccharides as An Anti-cancer Agent. Anticancer Agents Med Chem. 2018;18(5):667-674.  https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29141563/
 389. He W, Yi J. Study of clinical efficacy of Lingzhi spore capsule on tumour patients with chemotherapy/radiotherapy. Clinical Journal of Traditional Chinese Medicine 1997;9(6):292‐3. https://www.cochranelibrary.com/content?templateType=related&urlTitle=/central/doi/10.1002/central/CN-01446381&doi=10.1002/central/CN-01446381&p_p_id=scolariscontentdisplay_WAR_scolariscontentdisplay&_scolariscontentdisplay_WAR_scolariscontentdisplay_action=related-content&p_p_lifecycle=0&p_p_mode=view&type=central&contentLanguage=
 390. Leng K, Lu M. Investigation of ZhengQing Lingzhi liquid as adjuvant treatment on patients with colon cancer. Journal of Guiyang Medical College 2003;28(5):1. https://www.epistemonikos.org/documents/eda820a23c573f3f92ac53ae596d45883a70d931/
 391. Yan B, Wei Y, Li Y. Effect of Laojunxian Lingzhi oral liquid combined with chemotherapy on non‐parvicellular lung cancer at stage II and III. Traditional Chinese Drug Research & Clinical Pharmacology 1998;9(2):78‐80. 
 392. Zhang X, Jia Y, Li Q, Niu S, Zhu S, Shen C. Clinical curative effect investigation of Lingzhi tablet on lung cancer. Chinese Traditional Patent Medicine 2000;22(7):486‐8. https://www.cochranelibrary.com/central/doi/10.1002/central/CN-00791412/full
 393. Inglis JE, Lin PJ, Kerns SL, et al. Nutritional Interventions for Treating Cancer-Related Fatigue: A Qualitative Review. Nutr Cancer. 2019;71(1):21-40. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30688088/
 394. Rejhová A, Opattová A, Čumová A, et al. Natural compounds and combination therapy in colorectal cancer treatment. Eur J Med Chem. 2018 Jan 20;144:582–94. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29289883
 395. Bishop KS, Kao CH, Xu Y, Glucina MP, Paterson RR, Ferguson LR. From 2000 years of Ganoderma lucidum to recent developments in nutraceuticals. Phytochemistry. 2015 Jun;114:56-65. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25794896/
 396. Geng X, Zhong D, Su L, Lin Z, Yang B. Preventive and therapeutic effect of Ganoderma lucidum on kidney injuries and diseases. Adv Pharmacol. 2020;87:257-276. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32089235/
 397. Opattova A, Horak J, Vodenkova S, et al. Ganoderma Lucidum induces oxidative DNA damage and enhances the effect of 5-Fluorouracil in colorectal cancer in vitro and in vivo. Mutat Res. 2019 Sep;845:403065. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31561886/
 398. Brooks SL, Rowan G, Michael M. Potential issues with complementary medicines commonly used in the cancer population: A retrospective review of a tertiary cancer center’s experience. Asia Pac J Clin Oncol. 2018 Oct;14(5):e535–42. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29932300
 399. Tan CSS, Lee SWH. Warfarin and food, herbal or dietary supplement interactions: A systematic review. Br J Clin Pharmacol. 2020 Jun 1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32478963/
 400. Temeesak N, Kheokasem N, Phatcharawongsagorn N, et al. The effects of herbs or dietary supplements on international normalized ratio in warfarin users: a retrospective study at Phramongkutklao hospital. Thai Pharmaceut Health Sci J. 2015; 10: 139‐ 146. https://core.ac.uk/download/pdf/228509209.pdf
 401. Tsai HH, Lin HW, Lu YH, Chen YL, Mahady GB. A review of potential harmful interactions between anticoagulant/antiplatelet agents and Chinese herbal medicines. PLoS One. 2013 May 9;8(5):e64255.  https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23671711/
 402. Necyk C, Zubach-Cassano L. Natural Health Products and Diabetes: A Practical Review. Can J Diabetes. 2017 Dec;41(6):642-647. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28826695/
 403. Shaito A, Thuan DTB, Phu HT, et al. Herbal Medicine for Cardiovascular Diseases: Efficacy, Mechanisms, and Safety. Front Pharmacol. 2020 Apr 7;11:422. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32317975/
 404. Yang Y, Zhang Z, Li S, Ye X, Li X, He K. Synergy effects of herb extracts: pharmacokinetics and pharmacodynamic basis. Fitoterapia. 2014 Jan;92:133–47. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24177191
 405. Jiang Z, Jin T, Gao F, Liu J, Zhong J, Zhao H. Effects of ganoderic acid Me on inhibiting multidrug resistance and inducing apoptosis in multidrug resistant colon cancer cells. Process Biochem 2011;46:1307–14. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1359511311000936
 406. Gao YH, Chen GL, Dai XH, Ye JX, Zhou SF. A phase I/II study of Ling Zhi mushroom Ganoderma lucidum (W.Curt.:Fr.) Lloyd (Aphyllophoromycetideae) extract in patients with coronary heart disease. International Journal of Medicinal Mushrooms 2004;6(4):327–34. https://www.researchgate.net/publication/237652304
 407. Klupp NL, Bensoussan A, Kiat H, Hawke F, Chang D. Ganoderma lucidum for hyperglycaemia in persons with metabolic syndrome. Unpublished raw data 2014.
 408. Wang CW, Tschen J SM, Sheu W HH. Ganoderma lucidum on metabolic control in type 2 diabetes subjects - a double blinded placebo control study. Journal of Internal Medicine of Taiwan 2008;19:54–60. https://www.researchgate.net/publication/286961526
 409. Cheng CH, Leung AY, Chen CF. The effects of two different ganoderma species (Lingzhi) on gene expression in human monocytic THP-1 cells. Nutr Cancer. 2010;62(5):648-58. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20574926/
 410. Lei LS, Lin ZB. Antagonistic effect of Ganoderma lucidum polysaccharides on the immunosuppressive response induced by cicloporin A, hydrocortisone and antitumor agents. Chinese Journal of Pharmacology and Toxicology, 1993, 7, 183–185. http://en.cnki.com.cn/Article_en/CJFDTOTAL-YLBS199303008.htm
 411. Cao LZ, Lin ZB. Comparison of the effects of polysaccharides from wood-cultured and bag-cultured Ganoderma lucidum on murine spleen lymphocyte proliferation in vitro. Yao Xue Xue Bao. 2003 Feb;38(2):92-7. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12778741/
 412. Ulbricht C, Abrams TR, Bent S, et al. Reishi Mushroom (Ganoderma lucidum): Systematic Review by the Natural Standard Research Collaboration. J. Soc. Integr. Oncol, 2010, 8, 148–159.
 413. Ahmad MF. Ganoderma lucidum: Persuasive biologically active constituents and their health endorsement. Biomed Pharmacother. 2018 Nov;107:507-519. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30114634/
 414. Huang CH, Lin WK, Chang SH. Evaluation of the hypoglycaemic and antioxidant effects of submerged Ganoderma lucidum cultures in type 2 diabetic rats. Mycology, DOI:10.1080/21501203.2020.1733119. https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/21501203.2020.1733119
 415. Sheena N, Ajith TA, Janardhanan KK. Protective effect of methanolic extract of Ganoderma lucidum P. Karst. Reishi from South India against doxorubicin-induced cardiotoxicity in rats. Oriental Pharmacy and Experimental Medicine,2005, 5, 62-68. https://www.researchgate.net/publication/315686760
 416. Chen AW, Miles PG. 1996. Biomedical research and the application of mushroom nutriceuticals from Ganoderma lucidum. In: Royse DJ, editor. Mushroom biology and mushroom products. Proceedings of the 2nd international conference on mushroom biology and mushroom products; 1996 Jun 9-12; University Park. University Park: Penn State Univ. p 161-70. https://www.scribd.com/doc/44218384/Bio-Medical-Research-and-the-Application-of-Mushroom-Nutriceutical-From-Ganoderma-Lucidum
 417. Teow S. The therapeutic value of Ganoderma lucidum. In: Buchanan P, Heu R, Moncalvo J, eds. Ganoderma: systematics, phytopathology and pharmacology.Proceedings of Contributed Symposium 59 A, B, 5th International Mycological Congress. Taipei, Taiwan, Republic of China; 1995:105-113.
 418. Deng Y, Ma J, Tang D, Zhang Q. Dynamic biomarkers indicate the immunological benefits provided by Ganoderma spore powder in post-operative breast and lung cancer patients. Clin Transl Oncol. 2021 Jul;23(7):1481-1490. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33405051/

דוגמא למונוגרף מלא

לרכישת מנוי  |  כניסת מנויים

בחזרה לדף הראשי של האינדקס

חזרה לתחילת העמוד

חזרה לעמוד הקודם