' '
פתיחת תפריט נגישות
גישה מהירה לדף הבית

פטריית ריישי, בהוקית מבריקה - Ganoderma lucidum

עודכן בתאריך 25/02/2021

Reishi - Ling zhi


משפחה בוטנית: בהוקיתיים – Ganodermataceae

חלק הצמח | איכויות | רכיבים פעילים | פעילות רפואית | התוויות | מינונים | רגישות | תופעות לוואי | 

מינון יתר | אזהרות | התוויות נגד | רעילות | אינטראקציות | הריון | הנקה | מחקרים ומנגנונים

 

שמה הבוטני של הפטרייה מתייחס לברק של כובע הפטריה (ביוונית: Ganos = בוהק, derma = עור; לטינית: lucidum = בוהק).

משמעות השם הסיני (Ling zhi) הוא "פטריה רוחנית".

ריישי היא פטרייה רב-שנתית, הגדלה על עצים. 

פטריית הריישי מוכרת ע"י משרד הבריאות הישראלי כפטריית מרפא - ניתן לראות את הרשימה המלאה כאן.

ברפואת הצמחים נעשה שימוש גם במינים נוספים, כגון G. tsugaeG. japonicum ועוד.

מונוגרף זה מתייחס למין G. lucidum בלבד.

 

חלק הצמח בשימוש

גוף הפטרייה.

 

איכויות

טמפרטורה: ניטראלי.

לחות: ניטראלי.

טעם: מתקתק, מריר.

 

רכיבים פעילים עיקריים

פוליסכרידים (Beta-D-glucan), טריטרפנים (ganoderic acids), סטרולים (ergosterol), פלבונואידים, חומצות אמינו, חומצות שומן.

 

פעילות רפואית
להלן פעילויות רפואיות שהצמח ורכיביו הדגימו בשלל מחקרים (קליניים, בע"ח או מעבדה):
אדפטוגן, נוגד סרְטן, נוֹגד חִמצון, נוֹגד דַלקת, ממריץ ומחזק חיסון, מוריד רמות סוכר בדם, מוריד רמות שומנים בדם, מוריד לחץ דם (גבוה), מגן על הכבד, משקם ותומך במערכת העצבים, תומך בתפקוד הערמונית.
העדויות לגבי הפעילויות הרפואיות מוצגות בהמשך תחת סעיפי מנגנוני הפעולה השונים.

 

התוויות

התוויות המגובות במחקרים קליניים:

סרטן, חולשה חיסונית, סטרססוכרתעודף שומנים בדם, לחץ דם גבוה, הגדלה שפירה של הערמונית

 

התוויות נוספות מסורתיות אשר עדיין לא קיימות להן ראיות מחקריות:

אלרגיות, אסתמה, תת פעילות בלוטת התריס (היפותירואידיזם), יתר פעילות בלוטת התריס (היפרתירואידיזם), הפרעות זיכרון, איידס, תסמונת העייפות הכרונית (CFS), הרפס / זיהומי שלבקת, דלקת מפרקים שגרונית (RA), שחלות פוליציסטיות, אטופיק דרמטיטיס (אסתמה של העור), זיהומים ודלקות של מערכת הרבייה הגברית, תעוקת חזה, טרשת עורקים, פיברומיאלגיה, אי פריון גברים, אין אונות, מחלת ריאה חסימתית (COPD), שיגדון (גאוט), אי ספיקת כליות, סיסטיק פיברוזיס, הפרעות קשב וריכוז.

 

מינונים

תמצית נוזלית בריכוז 1:3, 45% אלכוהול – 6-18 מ"ל ביום.

רצוי ראשית לבשל את הפטרייה במים מזוקקים (כ-5 ליטר לק"ג), לצמצם את כמות המים לכדי ריכוז של 1:1.5 (1.5 ליטר מים ל-1 ק"ג פטרייה) ולאחר קירור להוסיף אלכוהול (1.5 ליטר נוספים).

תמצית יבשה בריכוז 30:1 או תמצית מתוקננת לפי 10% פוליסכרידים – 500-3000 מ"ג ביום.

מרתח – 2-10 גרם ביום.

בפורמולה – 25%-30%.

 

רגישות

לא ידועה רגישות מיוחדת.

בקרב אנשים בעלי רגישות נשימתית ועורית (atopy), נמצא כי למידע השלם למנויים

 

תופעות לוואי

במחקרים שונים, פטריית ריישי נמצאה בטוחה לשימוש ארוך טווח(2-6).

תופעות לוואי בשיעור נמוך, שנצפו במחקרים קליניים, כללו למידע השלם למנויים

 

מינון יתר

לא ידוע על תופעות הנגרמות עקב נטילה מופרזת של ריישי.

 

אזהרות וצעדי מנע

לא ידועות אזהרות מיוחדות או צעדי מנע שיש לנקוט.

 

התוויות נגד

קיימת אזהרה תיאורטית, לפיה אין להשתמש בפטריית ריישי בקרב למידע השלם למנויים

 

רעילות

קיימים שני דיווחי מקרה המקשרים שימוש בריישי לרעילות כבדית(14,15).

בשני המקרים למידע השלם למנויים

 

תגובות הדדיות עם תרופות / צמחי מרפא / תוספי תזונה

חילוף חומרים תרופתי | כימותרפיה | רדיותרפיה | הליכים כירורגיים | תרופות וחומרים המשפיעים על מערכת העצבים המרכזית | תרופות הרגעה ושיפור השינה | נוגדי קרישה | הפחתת רמות סוכר | הורדת כולסטרול | אנטיביוטיקה | אנטי-ויראליות | מדכאות חיסון | הורדת לחץ-דם

 

חילוף חומרים תרופתי

מחקר שנערך בתנאי מעבדה מרמז שלפוליסכרידים המצויים בפטריית ריישי יכולת לעכב למידע השלם למנויים

 

כימותרפיה -  למידע השלם למנויים

 

רדיותרפיה למידע השלם למנויים

 

הליכים כירורגיים -  למידע השלם למנויים

 

תרופות וחומרים המשפיעים על מערכת העצבים המרכזית (ממריצי CNS, ברביטוראטים Chlorpromazine ו-Reserpine) -  למידע השלם למנויים

 

תרופות הרגעה ושיפור השינה - למידע השלם למנויים

 

תרופות וחומרים נוגדי קרישה -  למידע השלם למנויים

 

אינסולין ותרופות להפחתת רמות סוכר בנטילה פומית -  למידע השלם למנויים

 

מעכבי HMG-CoA Reductase (סטטינים) ותרופות להורדת כולסטרול -  למידע השלם למנויים

 

אנטיביוטיקה – Cefazolin (Ancef, Kefzol) -  למידע השלם למנויים

 

תרופות אנטי-ויראליות – Acyclovir (Zovirax), Vidarabine -  למידע השלם למנויים

 

תרופות מדכאות חיסון -  למידע השלם למנויים

 

תרופות להורדת לחץ דם -  למידע השלם למנויים

 

הריון

אין מספיק מידע בנושא.

 

הנקה

אין מספיק מידע בנושא.

 

מחקרים קליניים ומנגנוני פעולה

הקדמה | סרְטן | חיזוק חיסוני | סוּכרת ותסמונת מטאבוֹלית | מחלות כבד | מערכת העצבים | ערמוֹנית | עור

 

הקדמה
נכון לנובמבר 2016, מרבית המחקרים הקליניים הבוחנים את פטריית הריישי עוסקים בהשְפעת הפטרייה על מחלת הסרטן. מחקרים קליניים נוספים עוסקים בבדיקת השְפעתה על התפקוד החיסוני, סוכרת, תסמונת מטאבולית, הגנה על הכבד, השפעה על תפקוד הערמונית ועל מערכת העצבים. 
התמונה העולה ממחקרים העוסקים בטיפול בסרטן היא חד משמעית: לצמח פעילות אנטי סרטנית מובהקת כנגד תאי גידול מסוגים שונים. פעילות הצמח היא רב גונית וכוללת שפעול של מערכת החיסון, השריית פעילות ציטוטוקסית, עצירת גידולים ומניעת אנגיוגנזיס, פעילות נוגדת דלקת ופעילות נוגדת חמצון. הצמח אף יעיל במניעה ובטיפול בתופעות לוואי הנובעות מהטיפול הקונבנציונאלי בסרטן. פטריית הריישי מעלה ספירות דם לבנות, משככת תסמינים נלווים לסרטן (חום, שיעול, חולשה, הזעות, נדודי שינה) ומשפרת את איכות החיים של החולים במחלה לצד שיעורי השרידות שלהם. 
בשני מחקרים קליניים הודגמה היעילות של פטריית ריישי בחיזוק התפקוד החיסוני של נבדקים בריאים. במחקר הראשון שנערך בקרב ספורטאים מקצועיים במהלך אימונים בתנאי גובה בלם הטיפול בריישי את הירידה החיסונית האופיינית ושיפר את תפקוד הלימפוציטים. במחקר השני נצפתה השפעה חלקית בלבד על רמות הלימפוציטים, אך משך הנטילה היה קצר יחסית (עשרה ימים) וגודל המדגם היה קטן (16 נבדקים) עם שונות גבוהה בין הנבדקים ברמות הלימפוציטים ההתחלתיות.

לגבי פעילות הפטרייה בטיפול בסוכרת ובתסמונת המטאבולית, התמונה המתקבלת אינה חד משמעית. בחלק מהמחקרים דווח על השפעה מובהקת על מדדי סוכרת שונים, על רמת שומני הדם ועל גורמי סיכון קרדיווסקולריים (כולסטרול, טריגליצרידים, לחץ דם) ולעומת זאת, במחקרים אחרים לא נצפתה כל השפעה חיובית מובהקת. בעיות מתודולוגיות הכוללות גודל מדגם קטן (18-26 נבדקים) ומשך התערבות קצר יחסית (חודש עד שלושה חודשים) פוגעות במובהקות הממצאים. למרות המגבלות, ישנן עדויות קליניות ופרה-קליניות ליעילות הצמח בהפחתת הסוכר בדם ובאיזון מדדי התסמונת המטאבולית. בחלק מהמחקרים יעילות הצמח אינה נופלת מיעילות התרופות ובחלקם הודגם כי נטילת הצמח בשילוב עם תרופות מייעלת את פעולתן ועשויה להביא להפחתה במינונן. 
מספר מועט של מחקרים עוסק בהשְפעת הצמח על תפקוד הערמונית (בזכות השְפעתו המעכבת על האנזים 5 אלפא רדוקטאז), בהגנה על הכבד מפני נזקים חמצוניים, בטיפול במחלות נגיפיות של הכבד בזכות השפעות נוגדות חמצון ופעילות אנטי נגיפית, ובהשפעה המגנה והמשקמת של הצמח על מערכת העצבים. למרות מיעוט המחקרים ובעיות מתודולוגיות שונות בתכנונם, המקשות על הסקת מסקנות חד משמעיות, התמונה המצטיירת עד כה היא מעודדת למדי לגבי ההגנה על הכבד הן מפני נזקים חמצוניים והן מפני מחלות נגיפיות (עיכוב שכפול נגיף ההפטיטיס). 
לגבי השְפעת הצמח על תפקוד הערמונית, על אף שישנן עדויות פרה-קליניות להשפעה ההורמונלית של הצמח (עיכוב ייצור דהידרוטסטוסטרון), תוצאות המחקרים הקליניים מלמדות אמנם על שיפור סובייקטיבי בתסמינים ועל שיפור באיכות החיים של הנבדקים על פי דיווחם, אך לא על שינוי במדדים האובייקטיביים: רמות הטסטוסטרון בסרום, נפח הערמונית, מדדי השתן, ורמות האנטיגן הספציפי של הערמונית (PSA). 
אין תימוכין קליניים לפעילות הצמח כמעכב אצטיל כוֹלין אסטראז וכמחדש גדילה והתמיינות של תאי עצב כפי שעולה ממספר מחקרי מעבדה ומחקרי בעלי חיים. כמו כן, למרות שעשויה להיות לצמח השפעה מגנה על מערכת העצבים מתוקף פעילותו נוגדת החמצון, נכון לנקודת זמן זו אין מחקרים קליניים שמעידים על כך.

לבסוף, בשימוש מסורתי משמש מיצוי של פטריית ריישי בשימוש חיצוני כאמצעי להבהרת העור, אך עד כה אין ממצאים קליניים המאששים את יעילות הצמח בטיפול בהיפר-פיגמנטציה או במלנומה של העור. עם זאת, מחקר מעבדה מצא כי הרכיב הטריטפרנואידי ganodermanondiol המופק מריישי מעכב ייצור מלנין בתאי עור על ידי עיכוב האנזים טירוזינאז המעורב בתהליך הפיכת חומצת האמינו טירוזין למלנין ועיכוב מסלולי קינאזים המעודדים שגשוג תאים.

 

סרְטן

מחקרים קליניים | סקירות מחקרים | דיווחי מקרה | מנגנוני פעולה

 

סרְטן - מחקרים קליניים
מחקר קליני אקראי מבוקר(53) בחן את השְפעת מיצוי מימי של פטריית ריישי (Ganoderma lucidum) על גידולים שפירים טרום סרטניים במעי הגס ובחלחולת (Colorectal adenoma). המחקר כלל 225 נבדקים עם גידולים שפירים טרום סרטניים (אדנומות) במעי הגס והחלחולת אשר חולקו לקבוצת התערבות (123 נבדקים) וקבוצה ללא טיפול (102 נבדקים). קבוצת ההתערבות נטלה מיצוי מימי של פטריית ריישי במינון 1.5 גרם ליום (מינון שווה ערך ל- 14 גרם פטרייה טרייה) במשך 12 חודשים. 96 נבדקים בקבוצת ההתערבות השלימו את המחקר. בבדיקת קולונוסקופיה שבוצעה בתום תקופת ההתערבות נמצא שמיצוי מימי של פטריית ריישי למידע השלם למנויים

 

מחקר קליני רב מרכזי כפול סמיות מבוקר פלסבו(54) בחן את היעילות והבטיחות של תכשיר צמחי (Ganopoly®) על התפקוד החיסוני של חולים בסרטן ריאות מתקדם. Ganopoly היא תמצית תקנית של פטריית ריישי (Ganoderma lucidum) מתוקננת להכיל 25% פוליסכרידים. 68 נבדקים עם סרטן ריאות שאושר בבדיקה היסטולוגית ולא טופלו בטיפול אנטי סרטני השתתפו במחקר. הנבדקים חולקו אקראית לקבלת Ganopoly בנטילה פומית במינון 1.8 גרם (מינון שווה ערך ל- 27 גרם פטרייה)* או פלסבו במשך 12 שבועות. נמצא ש  למידע השלם למנויים

 

*הערת המערכת לגבי Ganopoly®: למידע השלם למנויים

 

מחקר קליני פתוח לא מבוקר(55) בחן את השְפעת תכשיר צמחי (Ganopoly) על התפקוד החיסוני של חולים בסרטן ריאות מתקדם. Ganopoly היא תמצית תקנית של פטריית ריישי (Ganoderma lucidum) מתוקננת להכיל 25% פוליסכרידים.

36 נבדקים החולים בסרטן ריאות בדרגה 3 או 4 נטלו Ganopoly במינון 5.4 גרם ליום (מינון שווה ערך ל- 270 גרם פטריה)* במשך 12 שבועות במקביל לטיפולי כימותרפיה או רדיותרפיה. בקרב 30 הנבדקים שסיימו את המחקר, הטיפול הצמחי למידע השלם למנויים

 

מחקר קליני פתוח לא מבוקר(41) בחן את השְפעת הנגזרת הפוליסכרידית של פטריית הריישי (Ganoderma lucidum) על התפקוד החיסוני בקרב חולי סרטן מתקדם. 34 נבדקים (בני 45-64) החולים בסרטן מתקדם נטלו 5.4 גרם מן התכשיר Ganopoly, תמצית תקנית של פטריית הריישי מתוקננת לפי 25% פוליסכרידים (מינון שווה ערך ל-270 גרם פטריה)*, במשך 12 שבועות. תנאי להשתתפות במחקר היה שהנבדקים יהיו 12 שבועות לפחות לאחר טיפול כימותרפי ו-60 יום לאחר טיפול רדיותרפי. נתוני התגובה החיסונית של 30 נבדקים נבחנו בתום תקופת ההתערבות. נמצא כי למידע השלם למנויים

 

מחקר עוקבה (cohort) פרוספקטיבי(56) שנערך בסין בחן את הקשר בין השימוש בג'ינסנג ובפטריית ריישי (Ganoderma lucidum) ובין איכות החיים של חולות סרטן השד לאחר האבחון במחלה. 4149 נשים השלימו 36 חודשי מעקב מעת אבחונן.

נמצא שנשים שבחרו באחד הצמחים לא נטו ליטול את הצמח השני, ולכן לצורך הסקירה נתמקד בדיווח על הנשים שנטלו את פטריית הריישי. כעבור שישה חודשים מאבחון המחלה 58.8% מהנבדקות דווחו על נטילה של פטריית ריישי, וכעבור 36 חודשים אחוז הנוטלות את הפטריה עמד על 36.2%. מהשוואת נתוני הנבדקות שנטלו את הפטריה עם אלה שלא נטלו אותה נמצא ש למידע השלם למנויים

 

מחקר קליני אקראי כפול סמיות ומבוקר פלסבו(57) בחן את יעילות הטיפול באמצעות נבגי פטריית ריישי (Ganoderma lucidum spore) בעייפות הנובעת מהטיפול האנדוקריני בקרב חולות סרטן השד. 48 נבדקות חולות בסרטן השד (בדרגה אחת עד שלוש) המטופלות בטיפול אנדוקריני שישה חודשים לפחות ומדווחות על עייפות חולקו אקראית לקבוצת התערבות וקבוצת ביקורת. הנבדקות בקבוצת ההתערבות נטלו אבקת נבגי פטריית ריישי במינון 3 גרם ליום במשך ארבעה שבועות וקבוצת הביקורת נטלה פלסבו. בתום ההתערבות נצפה למידע השלם למנויים

 

מחקר פתוח(20) שנערך בקרב 48 מטופלים אשר סבלו מסרטן מתקדם (שד, קיבה, כליות) וקיבלו טיפול בכימותרפיה ורדיותרפיה ובמקביל ריישי (מינון לא ידוע) הדגים ייצוב של ספירות דם לבנות בהשוואה לקבוצת הביקורת. כמו כן, בקרב הקבוצה הנבדקת הודגם שיפור בתיאבון ושיפור כללי באנרגיה לעומת קבוצת הביקורת. המטופלים אשר נזקקו לניתוח חוו למידע השלם למנויים

 

סרְטן – סקירות
מאמר סקירה שיטתית(49) בחן את היעילות והבטיחות של השימוש בפטריית ריישי (Ganoderma lucidum) במסגרת הטיפול בחולי סרטן, וכן ההשפעה על ההישרדות לטווח הארוך, על תגובתיות הגידול, על התפקוד החיסוני ועל איכות החיים של המטופלים. בסקירה נכללו 5 מחקרים קליניים אקראיים מבוקרי טיפול קונבנציונלי (כימותרפיה/רדיותרפיה) או פלסבו שעסקו בכל סוגי הסרטן ובכל שלביו.

במטה-אנליזה שנערכה על הנתונים נמצא ש למידע השלם למנויים

 

מאמר סקירה(59) דן בהשפעה האנטי סרטנית של פטריית הריישי הן בטיפול והן במניעה כפי שנצפתה במחקרי מעבדה ומחקרי בעלי חיים שונים וכן במחקרים קליניים על חולי סרטן. נמצא כי למידע השלם למנויים

שני מחקרים קליניים אקראיים מבוקרי פלסבו ומחקר אחד פתוח דווחו על למידע השלם למנויים


מאמר סקירה(60) דן בהשפעות מאזנות חיסון ונוגדות גידולים של פטריית הריישי (Ganoderma lucidum). מחקרי מעבדה ומחקרי בעלי חיים רבים מלמדים כי למידע השלם למנויים

 

לאחרונה דווח כי למידע השלם למנויים

 

סרְטן – דיווחי מקרה
מאמר הסוקר חמישה דווחי מקרה(1) בחן את יעילות הטיפול בסרטן מערכת העיכול באמצעות נבגי פטריית ריישי. במאמרר מוצגים חמישה מקרים בהם חולי סרטן מערכת העיכול שנטלו תוסף של אבקת נבגי פטריית ריישי (יחס נבגי הפטריה לפטריהה הטחונה 4:1) סבלו מ למידע השלם למנויים

 

דיווח מקרה(63) בחן את השְפעת פטריית ריישי (Ganoderma lucidum) על לימפומה של תאי B גדולים בקיבה (Gastric large B-cell lymphoma). במשך חמישה ימים נטל החולה (בן 47) מדי יום 60 כמוסות של נבגי פטריית ריישי טחונים לאבקה (פי שלושה מהמינון היומי המומלץ). משקל כל כמוסה או מינון הנטילה בגרמים לא צוינו במאמר. כעבור למידע השלם למנויים

 

סרְטן – מנגנוני פעולה
הפעילות האנטי סרטנית של פטריית ריישי הינה מגוונת. הפטרייה משפיעה הן על הגידול עצמו והן על המערכת החיסונית הנלחמת בגידול.
הפעילות העיקרית היא למידע השלם למנויים

 

להלן הרחבה אודות מנגנוני הפעולה השונים:

עיכוב שגשוג תאים והשריית אפופטוזיס | הגברת התגובה החיסונית | השפעה נוגדת חמצון | השפעה נוגדת דלקת | פעילות נוגדת אנגיוגנזה

 

עיכוב שגשוג תאים והשריית אפופטוזיס
מיצויים שונים של פטריית ריישי הדגימו הדגימו פעילות מעכבת גידול תאים סרטניים במחקרי מעבדה(64-69) ובמחקרים בקרב בעלי חיים(70-71).

מנגנון הפעולה המשוער של פטריית ריישי במחקרים הללו הוא למידע השלם למנויים


מנגנוני הפעולה שיוחסו לרכיבים הטריטרפנואידים כוללים: למידע השלם למנויים

 

הגברת התגובה החיסונית
מיצויים שונים של פטריית ריישי הדגימו הפעלה של תאי מערכת החיסון כנגד מגוון תאים סרטניים על ידי: למידע השלם למנויים

 

עיקר ההשפעה מיוחס ל למידע השלם למנויים

 

השפעה נוגדת חמצון
במספר מחקרי מעבדה מיצוי של פטריית ריישי הדגים הגנה חמצונית(95,96) על DNA, עיכוב חמצון שומנים(97) והגנה על הכליות(98) מפני גורמי עקה שונים כגון רדיקלים של הידרוכסיל, קרינת UV, מתקפה קרצינוגנית ונזקי תרופות כימותרפיות.

ראוי לציין כי במחקר מעבדה שבוצע על תאים טרום ממאירים בשלפוחית השתן, נמצא למידע השלם למנויים

מנגנון הפעולה המשוער הוא למידע השלם למנויים

 

השפעה נוגדת דלקת
במחקרי מעבדה ובמחקרי בעלי חיים מיצויים של פטריית ריישי הדגימו השפעה נוגדת דלקת בסרטן(75) ובמחלות דלקתיות ואוטואימוניות (זאבת, קרוהן)(101,102). הפעילות נוגדת הדלקת של הצמח יוחסה(102) לרכיב הטריטרפני GAC1 ganodermic acid ולחלבון LZ-8 שבודד מהפטריה(103-104).

מנגנוני הפעולה שזוהו כמעורבים בפעילות נוגדת הדלקת של ריישי הם: למידע השלם למנויים

 

פעילות נוגדת אנגיוגנזה
מיצויים של פטריית ריישי הדגימו למידע השלם למנויים

 

חיזוק חיסוני

סקירת מחקרים | מנגנוני פעולה

 

סקירת מחקרים
מחקר קליני אקראי כפול סמיות ומבוקר פלסבו בחן את השְפעת הטיפול באמצעות פטריית ריישי על התפקוד החיסוני של כדורגלנים בתנאי גובה לאחר שאומנו במישור.

40 נבדקים, שחקני כדורגל מקצוענים, חולקו אקראית לארבע קבוצות: קבוצת ביקורת (בגובה פני הים), ושלוש קבוצות שאומנו בגובה פני הים אך שהו 10 שעות מדי לילה (מתשע בערב ועד שבע בבוקר) בחדרים עשירים בחנקן המדמים שהייה בגובה של 2500 מטרים בתנאים של אחוזי חמצן מופחתים (15.4%). קבוצה אחת מתוך הקבוצות ששהו בתנאי גובה מדומים נטלה פלסבו והשאר נטלו תמצית מימית תקנית של נבגי פטרייית ריישי שתוקנה להכיל 10% פוליסכרידים לפחות במינון 2500 מ"ג או 5000 מ"ג ליום במשך שבועיים. נטילת תמצית הצמח החלה שבועיים לפני האימונים ובמהלכם (28 ימי אימונים). משך הנטילה הכולל היה 42 ימים (שישה שבועות).

בתום ההתערבות, נצפתה למידע השלם למנויים

 

מחקר קליני מבוקר בחן את השְפעת הנטילה של פטריית ריישי על התפקוד החיסוני בקרב נבדקים בריאים. 16 נבדקים נטלו תמצית ריישי במינון של 4 גרם ליום או פלסבו במשך עשרה ימים. בתום ההתערבות למידע השלם למנויים

 

חיזוק חיסוני – מנגנוני פעולה

(לקריאה נוספת ראו סעיף סרְטן – מנגנוני פעולה: הגברת התגובה החיסונית)
פוליסכרידים שמוצו מריישי הדגימו פעילות מעוררת חיסון על ידי השרית ציטוקינים וחיזוק תגובתיות תאי מערכת החיסון (40,90) הם גם הוכחו כ למידע השלם למנויים
במחקרים שבוצעו בעכברים בריאים, מיצוי של ריישי עשיר ב למידע השלם למנויים

 

סוּכרת ותסמונת מטאבולית

מחקרים קליניים | סוּכרת - מנגנוני פעולה | תסמוֹנת מטאבולית – מנגנוני פעולה

 

סקירות ומחקרים קליניים
סקירה שיטתית בחנה את יעילות הטיפול באמצעות פטריית ריישי (Ganoderma lucidum) בגורמי סיכון למחלות לב וכלי דם במבוגרים. במטה אנליזה נכללו חמישה מחקרים אקראיים מבוקרים עם סך של 398 משתתפים.

שלושה מהמחקרים סיפקו מידע ששימש להשוואה סטטיסטית במטה אנליזה זו, וכל המשתתפים בהם סבלו מסוכרת סוג 2. המדדים העיקריים שנבחנו הם רמות הגלוקוז בדם, לחץ דם ופרופיל שומנים. המחקרים שנכללו בסקירה השוו טיפול בתמצית פטריית ריישי (במינון בין 1.4 ל-3 גרם ליום, שווה ערך ל 13-30 גרם פטרייה טרייה) לפלסבו, בטיפול שארך בין 12-16 שבועות. ממטה אנליזה זו עולה כי למידע השלם למנויים

 

במחקר קליני מבוקר פלסבו נמצא ש למידע השלם למנויים

 

מחקר אקראי כפול סמיות עם הצלבה ושימוש בפלסבו בחן את השְפעת הטיפול באמצעות פטריית ריישי (Ganoderma lucidum) על יתר כולסטרול ו/או יתר לחץ דם (130/85 מ"מ כספית ומעלה).

26 נבדקים הסובלים מיתר לחץ דם ו/או מעודף כולסטרול/טריגליצרידים השתתפו במחקר. ביניהם נכללו גם בעלי ערכים גבוליים ובעלי יתר לחץ דם או עודף כולסטרול הנוטלים תרופות, וגם חולי סוכרת מאוזנים עם ערכי המוגלובין מסוכרר נמוכים מ- 8.5. לא נכללו במחקר נבדקים שעברו זה מכבר אירוע לבבי ונבדקים עם אנזימי כבד גבוהים. הנבדקים חולקו אקראית לנטילת תמצית פטריית ריישי במינון 1.44 גרם ליום (מינון שווה ערך ל- 13.4 גרם פטריה טרייה) או פלסבו במשך 12 שבועות. לאחר תקופת צינון של חודש הוצלבו הקבוצות לנטילה של הטיפול הנגדי במשך 12 שבועות נוספים. בתום ההתערבות נצפה למידע השלם למנויים

 

מחקר קליני כפול סמיות מבוקר פלסבו במבנה מצולב (Crossover intervention) בחן את השְפעת תוסף פטריית ריישי על שורה של ביומרקרים שונים: רמות נוגדי חמצון, סיכון למחלת לב כלילית, נזקי DNA, תפקוד מערכת החיסון ורמות דלקת, כמו גם בדיקת רעילות לכבד ולכליות בעקבות הנטילה. 18 נבדקים בריאים (בני 22-52) נטלו תוסף של פטריית ריישי במינון 1.44 גרם ליום (מינון שווה ערך ל- 13.2 גרם פטרייה טריה) או פלסבו במשך ארבעה שבועות. כעבור 4-6 שבועות לאחר סבב ההתערבות הראשון הוצלבו הנבדקים כך שנוטלי הפטרייה נטלו כעת פלסבו ונוטלי הפלסבו נטלו כעת פטרייה במשך ארבעה שבועות נוספים. נצפה כי למידע השלם למנויים

 

סוּכרת – מנגנוני פעולה
במחקרי בעלי חיים מיצויים של פטריית ריישי הדגימו השפעות היפוגליקמיות(115,116) והפחתה של רמות גלוקוז בסרום על ידי דיכוי הביטוי הגנטי של האנזים הכבדי PEPCK המעורב בגלוקונאוגנזה(117). השריית תאי שומן בתמצית תקנית של ריישי (מתוקננת להכיל 6% טריטרפנואידים ו- 13% פוליסכרידים) בתנאי מעבדה הדגימה למידע השלם למנויים
 

תסמונת מטאבולית – מנגנוני פעולה
פרופיל שומנים וחמצונם | לחץ דם

 

פרופיל שומנים וחמצונם
במחקרי בעלי חיים ומחקרי מעבדה רכיבים שונים של פטריית ריישי הדגימו למידע השלם למנויים


שלושה מחקרים שבוצעו בחולדות שהושרתה בהם סוכרת תלוית אינסולין, הדגימו למידע השלם למנויים

 

לחץ דם
במחקר שנערך על ארנבות וחולדות, מיצוי התפטיר (mycelium) של פטריית ריישי הדגים ירידה בלחץ הדם הסיסטולי והדיאסטולי, שלוותה בעיכוב פעילות העצב הסימפטטי ה- E פרנטי של הכליה. נצפה כי למידע השלם למנויים

 

מחלות כבד

סקירת מחקרים | מנגנוני פעולה

 

סקירת מחקרים
במחקר קליני מבוקר פלסבו שנערך בקרב חולי הפטיטיס B נמצא ש למידע השלם למנויים

 

במחקר קליני מבוקר פלסבו נמצא שנטילת תוסף Ganopoly המכיל את הנגזרת הפוליסכרידית של ריישי במשך 12 שבועות למידע השלם למנויים

 

מנגנוני פעולה
השפעות מגינות על הכבד

במחקרי בעלי חיים, מיצויים של פטריית ריישי הדגימו השפעה מגינה על הכבד מהרעלות וזיהומים שונים(149-152) הודות לפעילות למידע השלם למנויים

 

מערכת העצבים

סקירת מחקרים | מנגנוני פעולה

 

סקירת מחקרים

מחקר קליני אקראי כפול סמיות ומבוקר פלסבו בחן את יעילות ובטיחות הטיפול באמצעות התכשיר הצמחי Ganopoly© בחולשת עצבים (Ganopoly. (Neurasthenia הוא תמצית תקנית של פטריית ריישי (Ganoderma lucidum) המתוקננת להכיל 25% פוליסכרידים. חולשת עצבים היא הפרעה פסיכיאטרית המאופיינת בעייפות גוברת בעקבות מאמץ מנטלי או חולשה גופנית ותשישות בעקבות מאמץ קל. 132 נבדקים שאובחנו בחולשת עצבים השתתפו במחקר. הם חולקו אקראית לקבלת Ganopoly במינון 5.4 גרם ליום (במינון שווה ערך ל- 81 גרם פטרייה) או פלסבו למשך שמונה שבועות. נתוני 123 נבדקים שהשלימו את המחקר נכללו בתוצאות.

נמצא כי למידע השלם למנויים

 

מערכת העצבים – מנגנוני פעולה


השפעה כולינרגית
טריטרפנואידים שמוצו מפטריית ריישי הדגימו השפעה למידע השלם למנויים


חידוש תאי עצב 
במחקרי בעלי חיים, פוליסכרידים שמוצו מפטריית ריישי הדגימו למידע השלם למנויים


השפעה נוגדת חמצון
מיצויים של פטריית ריישי הדגימו למידע השלם למנויים

 

תפקוד הערמונית  

סקירת מחקרים | מנגנוני פעולה

 

סקירת מחקרים
מחקר קליני אקראי כפול סמיות ומבוקר פלסבו בחן את יעילות ובטיחות הטיפול בתפקוד הערמונית ובתסמיני מערכת השתן התחתונה בגברים (הגדלה שפירה של הערמונית, שלפוחית רגיזה, אי נקיטת שתן) באמצעות תמצית פטריית ריישי. 88 גברים בני 49 ומעלה עם תסמיני ערמונית ומערכת שתן תחתונה מתונים חולקו אקראית לנטילת מיצוי אתנולי בריכוז 30% מיובש בהקפאה של פטריית ריישי (במינון 6 מ"ג ליום) או פלסבו למשך 12 שבועות.

נמצא שהטיפול בריישי למידע השלם למנויים

 

מחקר קליני אקראי כפול סמיות ומבוקר פלסבו בחן את יעילות ובטיחות הטיפול בתפקוד הערמונית ובתסמיני מערכת השתן התחתונה בגברים (הגדלה שפירה של הערמונית, שלפוחית רגיזה, אי נקיטת שתן) באמצעות תמצית פטריית ריישי (Ganoderma lucidum) הניטלת במינונים שונים. 50 נבדקים בני 50 ומעלה עם דירוג חמש ומעלה (בסולם 1-7) במדד דיווח עצמי של תסמיני הערמונית (IPSS-International Prostate Symptom Score) וערך האנטיגן הספציפי של הערמונית בסרום (PSA) גדול מ-4 ננוגרם למילילטר השתתפו במחקר. הנבדקים חולקו אקראית לנטילת פלסבו או תמצית אתנולית מיובשת בהקפאה של פטריית ריישי במינון 0.6 מ"ג, 6 מ"ג או 60 מ"ג ליום למשך 8 שבועות. יש לציין שעוד לפני ההתערבות נרשמה שונות גבוהה בין הנבדקים בנפח הערמונית, בנפח זרימת השיא של השתן וברמות האנטיגן הספציפי של הערמונית בסרום (PSA).

בתום ההתערבות נצפתה השפעה מובהקת של למידע השלם למנויים

 

תפקוד הערמונית – מנגנוני פעולה
הנגזרת הטריטרפנואידית של פטריית ריישי(163) והרכיבים הסטרולים (Ganoderol f, b(164,165 שמוצו מפטריית ריישי הדגימו השפעה למידע השלם למנויים

 

עור
בשימוש מסורתי משמש מיצוי של פטריית ריישי בשימוש חיצוני כאמצעי להבהרת העור, אך למידע השלם למנויים

 

מקורות

 1. Singh AB, Gupta SK, Pereira BM, Prakash D. Sensitization to Ganoderma lucidum in patients with respiratory allergy in India. Clin Exp Allergy. 1995 May;25(5):440-7.
 2. Stargrove M B, Treasure J, McKee D. L, Herb, Nutrient, and Drug Interactions, Elsevier, 2008. 
 3. Wachtel-Galor, S., Tomlinson, B., and Benzie, I. F. Ganoderma lucidum ("Lingzhi"), a Chinese medicinal mushroom: biomarker responses in a controlled human supplementation study. Br.J.Nutr. 2004;91(2):263-269.
 4. Wachtel-Galor, S., Szeto, Y. T., Tomlinson, B., and Benzie, I. F. Ganoderma lucidum ('Lingzhi'); acute and short-term biomarker response to supplementation. Int.J.Food Sci.Nutr. 2004;55(1):75-83.
 5. Futrakul, N., Panichakul, T., Butthep, P., Futrakul, P., Jetanalin, P., Patumraj, S., and Siriviriyakul, P. Ganoderma lucidum suppresses endothelial cell cytotoxicity and proteinuria in persistent proteinuric focal segmental glomerulosclerosis (FSGS) nephrosis. Clin.Hemorheol.Microcirc. 2004;31(4):267-272.
 6. Wicks, S. M., Tong, R., Wang, C. Z., O'Connor, M., Karrison, T., Li, S., Moss, J., and Yuan, C. S. Safety and tolerability of Ganoderma lucidum in healthy subjects: a double-blind randomized placebo-controlled trial. Am J Chin Med 2007;35(3):407-414. 
 7. Chu TT, Benzie IF, Lam CW, Fok BS, Lee KK, Tomlinson B. Study of potential cardioprotective effects of Ganoderma lucidum (Lingzhi): results of a controlled human intervention trial. Br J Nutr. 2012 Apr;107(7):1017-27. Epub 2011 Aug 1.
 8. Kelly-Pieper K, Patil SP, Busse P, Yang N, Sampson H, Li XM, Wisnivesky JP, Kattan M. Safety and tolerability of an antiasthma herbal Formula (ASHMI) in adult subjects with asthma: a randomized, double-blinded, placebo-controlled, dose-escalation phase I study. J Altern Complement Med. 2009 Jul;15(7):735-43.
 9. Li EK, Tam LS, Wong CK, Li WC, Lam CW, Wachtel-Galor S, Benzie IF, Bao YX, Leung PC, Tomlinson B. Safety and efficacy of Ganoderma lucidum (lingzhi) and San Miao San supplementation in patients with rheumatoid arthritis: a double-blind, randomized, placebo-controlled pilot trial. Arthritis Rheum. 2007 Oct 15;57(7):1143-50.
 10. Wanachiwanawin D, Piankijagum A, Chaiprasert A, Lertlaituan P, Tungtrongchitr A, Chinabutr P. Ganoderma lucidum: a cause of pseudoparasitosis. Southeast Asian J Trop Med Public Health. 2006 Nov;37(6):1099-102.
 11. Choi MJ, Kim DY, Kim JS, Kim H, Cho SB. Acute vesiculobullous hand dermatitis and anagen effluvium in Ganoderma lucidum-induced aplastic crisis. Ann Hematol. 2013 Oct;92(10):1417-9. Epub 2013 Mar 10.
 12. Upton R (ed.). Reishi mushroom. American Herbal Pharmacopoeia and Therapeutic Compendium, American Herbal Pharmacopoeia, Santa Cruz, Cal., 2000
 13. Brinker F. Herb Contraindications and Drug Interactions, 4th ed. Sandy (OR): Eclectic Medical Publications; 2010
 14. Wanmuang H, et al. Fatal fulminant hepatitis associated with Ganoderma lucidum (Lingzhi) mushroom powder. J Med Assoc Thai. (2007)
 15. Yuen MF, et al. Hepatotoxicity due to a formulation of Ganoderma lucidum (lingzhi). J Hepatol. (2004)
 16. Li F, Zhang Y, Zhong Z. Antihyperglycemic effect of ganoderma lucidum polysaccharides on streptozotocin-induced diabetic mice. Int J Mol Sci. (2011)
 17. Wang X, Zhao X, Li D, Lou YQ, Lin ZB, Zhang GL.Effects of Ganoderma lucidum polysaccharide on CYP2E1, CYP1A2 and CYP3A activities in BCG-immune hepatic injury in rats. Biol Pharm Bull. 2007 Sep;30(9):1702-6.
 18. McKenna D, Jones K, Hughes K, Humphrey S. Reishi. Botanical Medicines. 2nd ed. Binghamton, NY: Haworth Press; 2002:825-851.
 19. Teow S. The therapeutic value of Ganoderma lucidum. In: Buchanan P, Heu R, Moncalvo J, eds. Ganoderma: systematics, phytopathology and pharmacology.Proceedings of Contributed Symposium 59 A, B, 5th International Mycological Congress. Taipei, Taiwan, Republic of China; 1995:105-113.
 20. Kupin V. A new biological response modifier—Ganoderma lucidum—and its application in oncology. The 4th International Symposium on Ganoderma lucidum. Seoul, Korea: Seoul National University; 1992:36-39.
 21. Wong KL, Chao HH, Chan P et al. Antioxidant activity of Ganoderma lucidum in acute ethanol-induced heart toxicity. Phytother Res 2004;18:1024-1026.
 22. Cao QZ, Lin ZB. Ganoderma lucidum polysaccharides peptide inhibits the growth of vascular endothelial cell and the induction of VEGF in human lung cancer cell. Life Sci 2006;78:1457-1463.
 23. Zhou H, Sun F, Li H, Zhang S, Liu Z, Pei J, Liang C. Effect of recombinant Ganoderma lucidum immunoregulatory protein on cyclophosphamide-induced leukopenia in mice. Immunopharmacol Immunotoxicol. 2013 Jun;35(3):426-33. Epub 2013 May 8.
 24. Lu Z, Lin Z. Antagonistic effect of Ganoderma polysaccharides peptide against immunosuppression caused by repetitive in vivo treatments of morphine. International Symposium on Ganoderma Research. Program and Abstracts vol. Beijing: Beijing Medical University; 1994:82.
 25. Chen WC, Hau DM, Lee SS. Effects of Ganoderma lucidum and krestin on cellular immunocompetence in gamma-ray-irradiated mice. Am J Chin Med 1995;23:71-80.
 26. Kubo N, Myojin Y, Shimamoto F et al. Protective effects of a water-soluble extract from cultured medium of Ganoderma lucidum (Rei-shi) mycelia and Agaricus blazei murill against X-irradiation in B6C3F1 mice: increased small intestinal crypt survival and prolongation of average time to animal death. Int J Mol Med 2005;15:401-406.
 27. Kasahara Y, Hikino H. Central actions of Ganoderma lucidum. Phytother. Res., 1(1):17-21, 1987
 28. Kwok Y, Ng KFJ, Li CCF et al. A prospective, randomized, double-blind, placebo-controlled study of the platelet and global hemostatic effects of Ganoderma lucidum(Ling-Zhi) in healthy volunteers. Anesth Analg 2005;101:423-426, table of contents.
 29. Shimizu A, Yano T, Saito Y, Inada Y. Isolation of an inhibitor of platelet aggregation from a fungus, Ganoderma lucidum. Chem Pharm Bull (Tokyo) 1985;33:3012-3015.
 30. Su CY, Shiao MS, Wang CT. Differential effects of ganodermic acid S on the thromboxane A2–signaling pathways in human platelets. Biochem Pharmacol 1999;58:587-595.
 31. Su C, Shiao M, Wang C. Potentiation of ganodermic acid S on prostaglandin E(1)-induced cyclic AMP elevation in human platelets. Thromb Res 2000;99:135-145.
 32. Tao J, Feng KY. Experimental and clinical studies on inhibitory effect of Ganoderma lucidum on platelet aggregation. J Tongji Med Univ 1990;10:240-243.
 33. Hikino H, Konno C, Mirin Y, Hayashi T. Isolation and hypoglycemic activity of ganoderans A and B, glycans of Ganoderma lucidum fruit bodies. Planta Med 1985:339-340.
 34. Pan D, Zhang D, Wu J, Chen C, Xu Z, Yang H, Zhou P. Antidiabetic, antihyperlipidemic and antioxidant activities of a novel proteoglycan from ganoderma lucidum fruiting bodies on db/db mice and the possible mechanism. PLoS One. 2013 Jul 11;8(7):e68332. Print 2013.
 35. Xiao C, Wu QP, Cai W, Tan JB, Yang XB, Zhang JM. Hypoglycemic effects of Ganoderma lucidum polysaccharides in type 2 diabetic mice. Arch Pharm Res. 2012 Oct;35(10):1793-801. Epub 2012 Nov 9.
 36. Berger A, Rein D, Kratky E et al. Cholesterol-lowering properties of Ganoderma lucidum in vitro, ex vivo, and in hamsters and minipigs. Lipids Health Dis 2004;3:2.
 37. Shiao MS. Natural products of the medicinal fungus Ganoderma lucidum: occurrence, biological activities, and pharmacological functions. Chem Rec 2003;3:172-180.
 38. Yoon SY, Eo SK, Kim YS et al. Antimicrobial activity of Ganoderma lucidum extract alone and in combination with some antibiotics. Arch Pharm Res 1994;17:438-442.
 39. Kohguchi M, Kunikata T, Watanabe H et al. Immuno-potentiating effects of the antler-shaped fruiting body of Ganoderma lucidum (Rokkaku-Reishi). Biosci Biotechnol Biochem 2004;68:881-887.
 40. Wang SY, Hsu ML, Hsu HC et al. The anti-tumor effect of Ganoderma lucidum is mediated by cytokines released from activated macrophages and T lymphocytes. Int J Cancer 1997;70:699-705.
 41. Gao Y, Zhou S, Jiang W et al. Effects of ganopoly (a Ganoderma lucidum polysaccharide extract) on the immune functions in advanced-stage cancer patients. Immunol Invest 2003;32:201-215.
 42. Eo SK, Kim YS, Lee CK, Han SS. Antiviral activities of various water and methanol soluble substances isolated from Ganoderma lucidum. J Ethnopharmacol 1999;68:129-136.
 43. Eo SK, Kim YS, Lee CK, Han SS. Possible mode of antiviral activity of acidic protein-bound polysaccharide isolated from Ganoderma lucidum on herpes simplex viruses. J Ethnopharmacol 2000;72:475-481.
 44. Oh KW, Lee CK, Kim YS et al. Antiherpetic activities of acidic protein bound polysacchride isolated from Ganoderma lucidum alone and in combinations with acyclovir and vidarabine. J Ethnopharmacol 2000;72:221-227.
 45. Hijikata Y, Yamada S. Effect of Ganoderma lucidum on postherpetic neuralgia. Am J Chin Med 1998;26:375-381.
 46. Lee SY, Rhee HM. Cardiovascular effects of mycelium extract of Ganoderma lucidum: inhibition of sympathetic outflow as a mechanism of its hypotensive action. Chem Pharm Bull (Tokyo). 1990 May;38(5):1359-64.
 47. Yue QX, Xie FB, Guan SH, et al. Interaction of Ganoderma triterpenes with doxorubicin and proteomic characterization of the possible molecular targets of Ganoderma triterpenes. Cancer Sci. 2008;99: 1461-1470.
 48. Li WD, Zhang BD, Wei R, Liu JH, Lin ZB. Reversal effect of Ganoderma lucidum polysaccharide on multidrug resistance in K562/ADM cell line. Acta Pharmacol Sin. 2008;29:620-627.
 49. Jin X, Ruiz Beguerie J, Sze DM, Chan GC. Ganoderma lucidum (Reishi mushroom) for cancer treatment. Cochrane Database Syst Rev. 2016 Apr 5;4:CD007731. 
 50. Cui XY, et al. Extract of Ganoderma lucidum prolongs sleep time in rats . J Ethnopharmacol. (2012) .
 51. Chu QP, et al. Extract of Ganoderma lucidum potentiates pentobarbital-induced sleep via a GABAergic mechanism . Pharmacol Biochem Behav. (2007).
 52. Linghong Yu, Huailing Wei. The Hypnotic and Sedative Actions of the Spores of Ganoderma lucidum (Curt.: Fr.) P. Karst. (Aphyllophoromycetideae) in Mice. International Journal of Medicinal Mushrooms, 2004; vol. 2(4).
 53. Oka, S., Tanaka, S., Yoshida, S., Hiyama, T., Ueno, Y., Ito, M., Kitadai, Y., Yoshihara, M., and Chayama, K. A water-soluble extract from culture medium of Ganoderma lucidum mycelia suppresses the development of colorectal adenomas. Hiroshima J.Med.Sci. 2.
 54. Gao, Y, Dai, X, Chen, G, YE, J and Zhou, S. 'A randomized, placebo-controlled, multicenter study of Ganoderma lucidum (W.Curt.:Fr.) Lloyd (Aphyllophoromycetideae) Polysaccharides (Ganopoly®) in patients with advanced lung cancer',. International Journal of Medicinal Mushrooms, 2003, vol. 5, no. 4, pp. 383-395.
 55. Gao Y, Tang W, Dai X, Gao H, Chen G, Ye J, Chan E, Koh HL, Li X, Zhou S. Effects of water-soluble Ganoderma lucidum polysaccharides on the immune functions of patients with advanced lung cancer.. J Med Food. 2005 Summer;8(2):159-68.
 56. Tang W, Gao Y, Chen G, Gao H, Dai X, Ye J, Chan E, Huang M, Zhou S. A randomized, double-blind and placebo-controlled study of a Ganoderma lucidum polysaccharide extract in neurasthenia. J Med Food. 2005 Spring;8(1):53-8.
 57. Zhao H, Zhang Q, Zhao L, Huang X, Wang J, Kang X. Spore Powder of Ganoderma lucidum Improves Cancer-Related Fatigue in Breast Cancer Patients Undergoing Endocrine Therapy: A Pilot Clinical Trial. .Evid Based Complement Alternat Med. 2012;2012:809614.
 58. Chen J, Chen T. Ling Zhi (Ganoderma). Chinese Medical Herbology and Pharmacology. City of Industry, Calif: Art of Medicine Press Inc; 2004:770-771.
 59. Yuen JW , Gohel MD . Anticancer effects of Ganoderma lucidum : a review of scientific evidence. Nutr Cancer . 2005 ; 53 ( 1 ): 11-17.
 60. Lin ZB , Zhang HN. Anti-tumor and immunoregulatory activities of Ganoderma lucidum and its possible mechanisms. Acta Pharmacol Sin . 2004 ; 25 ( 11 ): 1387-1395 
 61. Leggett S1, Koczwara B, Miller M.The impact of complementary and alternative medicines on cancer symptoms, treatment side effects, quality of life, and survival in women with breast cancer--a systematic review. Nutr Cancer. 2015;67(3):373-91.
 62. Bing Yan, Xianze Meng, Jun Shi, Zhifeng Qin, Pinkang Wei and Lixing Lao. Ganoderma lucidum Spore Induced CA72-4 Elevation in Gastrointestinal Cancer: A Five-Case Report. . Integr Cancer Ther 2014 13: 161 .
 63. Cheuk W , Chan JK , Nuovo G , Chan MK , Fok M .Regression of gastric large B-Cell lymphoma accompanied by a florid lymphoma-like T-cell reaction: immunomodulatory effect of Ganoderma lucidum (Lingzhi)? . Int J Surg Pathol . 2007; 15 ( 2 ): 180-186.
 64. Chen, T. W., Wong, Y. K., and Lee, S. S. In vitro cytotoxicity of Ganoderma lucidum on oral cancer cells. Chung Hua I. Hsueh Tsa Chih (Taipei) 1991;48(1):54-58.
 65. Sliva, D., Sedlak, M., Slivova, V., Valachovicova, T., Lloyd, F. P., Jr., and Ho, N. W. Biologic activity of spores and dried powder from Ganoderma lucidum for the inhibition of highly invasive human breast and prostate cancer cells. .. J.Altern.Complement Medicine. 2003;9(4):491-497.
 66. Zhu, H. S., Yang, X. L., Wang, L. B., Zhao, D. X., and Chen, L. Effects of extracts from sporoderm-broken spores of Ganoderma lucidum on HeLa cells.. Cell Biol.Toxicol. 2000;16(3):201-206.
 67.  Lu, Q. Y., Sartippour, M. R., Brooks, M. N., Zhang, Q., Hardy, M., Go, V. L., Li, F. P., and Heber, D.Ganoderma lucidum spore extract inhibits endothelial and breast cancer cells in vitro. Oncol.Rep. 2004;12(3):659-662.
 68. Lu, Q. Y., Jin, Y. S., Zhang, Q., Zhang, Z., Heber, D., Go, V. L., Li, F. P., and Rao, J. Y. Ganoderma lucidum extracts inhibit growth and induce actin polymerization in bladder cancer cells in vitro. Cancer Lett. 12-8-2004;216(1):9-20.
 69. Shang D, Zhang J, Wen L, Li Y, Cui Q. Preparation, characterization, and antiproliferative activities of the Se-containing polysaccharide SeGLP-2B-1 from Se-enriched Ganoderma lucidum. J Agric Food Chem. 2009; 57:7737–42.
 70. Lu, H., Song, J., Jia, X. B., and Feng, L. Antihepatoma activity of the acid and neutral components from Ganoderma lucidum. . Phytother.Res. 2012;26(9):1294-1300.
 71. Ohno N, Miura N. N, Sugawara N, Tokunaka K, Kirigaya N, Yadomae T. Immunomodulation by hot water and ethanol extracts of Ganoderma lucidum. . Pharm Pharmacol Lett. 1998;4:174–7.
 72. Jiang J, Slivova V, Sliva D. Ganoderma lucidum inhibits proliferation of human breast cancer cells by down-regulation of estrogen receptor and NF-kappaB signaling.. Int J Oncol. 2006;29:695–703.
 73. Sliva D. Cellular and physiological effects of Ganoderma lucidum (Reishi) .. Mini Rev Med Chem. 2004;4:873–9.
 74. Hu, H., Ahn, N. S., Yang, X., Lee, Y. S., and Kang, K. S.Ganoderma lucidum extract induces cell cycle arrest and apoptosis in MCF-7 human breast cancer cell. . Int.J.Cancer 11-20-2002;102(3):250-253. 
 75. Hong, K. J., Dunn, D. M., Shen, C. L., and Pence, B. C. Effects of Ganoderma lucidum on apoptotic and anti-inflammatory function in HT-29 human colonic carcinoma cells.. Phytother.Res. 2004;18(9):768-770.
 76. Weng C. J, Chau C. F, Yen G. C, Liao J. W, Chen D. H, Chen K. D. Inhibitory effects of Ganoderma lucidum on tumorigenesis and metastasis of human hepatoma cells in cells and animal models. J Agric Food Chem. 2009;57:5049–57.
 77. Liu, R. M., Li, Y. B., and Zhong, J. J. Cytotoxic and pro-apoptotic effects of novel ganoderic acid derivatives on human cervical cancer cells in vitro.. Eur.J.Pharmacol. 4-15-2012;681(1-3):23-33.
 78. Tang W, Liu J. W, Zhao W. M, Wei D. Z, Zhong J. J. Ganoderic acid T from Ganoderma lucidum mycelia induces mitochondria mediated apoptosis in lung cancer cells. Life Sci. 2006;80:205–11.
 79. Liu, J., Shiono, J., Shimizu, K., Kukita, A., Kukita, T., and Kondo, R. Ganoderic acid DM: anti-androgenic osteoclastogenesis inhibitor. Bioorg.Med.Chem.Lett. 4-15-2009;19(8):2154-2157.
 80. Yuen J. W, Gohel M. D, Au D. W. Telomerase-associated apoptotic events by mushroom Ganoderma lucidum on premalignant human urothelial cells. .. Nutr Cancer. 2008;60:109–9.
 81. Chen NH, Liu JW, Zhong JJ. Ganoderic Acid me inhibits tumor invasion through down-regulating matrix metalloproteinases 2/9 gene expression.. J Pharmacol Sci. Oct 2008;108(2):212-216.
 82. Liu J , Shimizu K , Konishi F , Kumamoto S , Kondo R . The anti-androgen effect of ganoderol B isolated from the fruiting body of Ganoderma lucidum .. Bioorg Med Chem . 2007 ;15 ( 14 ): 4966-4972 .
 83. Sadava D, Still D. W, Mudry R. R, Kane S. E. Effect of Ganoderma on drug-sensitive and multidrug-resistant small-cell lung carcinoma cells.. Cancer Lett. 2009;277:182–9.
 84. Chang CJ, Chen YY, Lu CC, et al.Ganoderma lucidum stimulates NK cell cytotoxicity by inducing NKG2D/NCR activation and secretion of perforin and granulysin. Innate Immun. 2014 Apr;20(3):301-11.
 85. Atagi S, et al. Inhibition by fibrin coagulation of lung cancer cell destruction by human interleukin-2-activated killer cells. Jpn J Cancer Res. (1992) .
 86. Ko KK, Murthee KG, Koh TH, et al. Reishi (lingzhi) ingestion mistaken for persistent Clonorchis infection. Pathology. Oct 2014;46(6):576-578.
 87. Sun LX, Lin ZB, Duan XS, et al. Enhanced MHC class I and costimulatory molecules on B16F10 cells by Ganoderma lucidum polysaccharides. J Drug Target.2012 Aug;20(7):582-92.
 88. Mao T, Van de Water J, Keen C. L, Stem J. S, Hackman R, Gershwin M. E. Two mushrooms, Grifola frondosa and Ganoderma lucidum, can stimulate cytokine gene expression and proliferation in human T lymphocytes..Int J Immunother. 1999;15:13–22. .
 89. Kuo M. C, Weng C. Y, Ha C. L, Wu M. J.Ganoderma lucidum mycelia enhance innate immunity by activating NF-kappaB. J Ethnopharmacol. 2006;103:217–22.
 90. Zhu X, Lin Z. Modulation of cytokines production, granzyme B and perforin in murine CIK cells by Ganoderma lucidum polysaccharides. Carbohydr Polym. 2006;63:188–97.
 91. Chen H. S, Tsai Y. F, Lin S, editors. et al. Studies on the immuno-modulating and anti-tumor activities of Ganoderma lucidum (Reishi) polysaccharides. . Bioorg Med Chem. 2004;12:5595–601.
 92. Zheng S, et al.Ganoderma lucidum polysaccharides eradicates the blocking effect of fibrinogen on NK cytotoxicity against melanoma cells . Oncol Lett. (2012).
 93. Berovic, M., Habijanic, J., Zore, I., Wraber, B., Hodzar, D., Boh, B., and Pohleven, F.Submerged cultivation of Ganoderma lucidum biomass and immunostimulatory effects of fungal polysaccharides. J.Biotechnol. 6-12-2003;103(1):77-86.
 94. Haak-Frendscho, M., Kino, K., Sone, T., and Jardieu, P. Ling Zhi-8: a novel T cell mitogen induces cytokine production and upregulation of ICAM-1 expression. Cell Immunol. 1993;150(1):101-113.
 95. Kim, K. C. and Kim, I. G. Ganoderma lucidum extract protects DNA from strand breakage caused by hydroxyl radical and UV irradiation. Int J Mol.Med 1999;4(3):273-277.
 96. Shi Y. L, James A. E, Benzie I. F, Buswell J. A. Mushroom-derived preparations in the prevention of H2O2-induced oxidative damage to cellular DNA. . Teratog Carcinog Mutagen. 2002;22:103–11.
 97. Lee, J. M., Kwon, H., Jeong, H., Lee, J. W., Lee, S. Y., Baek, S. J., and Surh, Y. J. Inhibition of lipid peroxidation and oxidative DNA damage by Ganoderma lucidum. .. Phytother Res 2001;15(3):245-249.
 98. Sheena M, Ajith A, Janardhanan K. Prevention of nephrotoxicity induced by the anticancer drug Cisplatin, using Ganoderma lucidum, a medicinal mushroom occuring in South India. Curr Sci. 2003;85:478–82.
 99. Yuen J. W, Gohel M. D. The dual roles of Ganoderma antioxidants on urothelial cell DNA under carcinogenic attack. J Ethnopharmacol. 2008;118:324–30.
 100. Ooi V. E, Liu F. Immunomodulation and anti-cancer activity of polysaccharide-protein complexes. Curr Med Chem. 2000;7:715–29.
 101. Lai, N. S., Lin, R. H., Lai, R. S., Kun, U. C., and Leu, S. C.Prevention of autoantibody formation and prolonged survival in New Zealand Black/New Zealand White F1 mice with an ancient Chinese herb, Ganoderma tsugae. . Lupus 2001;10(7):461-465.
 102. Liu C, Dunkin D, Lai J, Song Y, Ceballos C, Benkov K, Li XM.Anti-inflammatory Effects of Ganoderma lucidum Triterpenoid in Human Crohn's Disease Associated with Downregulation of NF-κB Signaling. Inflamm Bowel Dis. 2015 Aug;21(8):1918-25.
 103. van der Hem LG, van der Vliet JA, Bocken CF, et al. Ling Zhi-8: studies of a new immunomodulating agent. Transplantation 1995;60:438-43.
 104. van der Hem, L. G., van der Vliet, J. A., Bocken, C. F., Kino, K., Hoitsma, A. J., and Tax, W. J. Prolongation of allograft survival with Ling Zhi-8, a new immunosuppressive drug. Transplant.Proc. 1994;26(2):746.
 105. Johnston N. Medicinal mushroom cuts off prostate cancer cells’ blood supply.. Drug Discov Today. 2005;10:1584.
 106. Stanley G, Harvey K, Slivova V, Jiang J, Sliva D. Ganoderma lucidum suppresses angiogenesis through the inhibition of secretion of VEGF and TGF-beta1 from prostate cancer cells. Biochem Biophys Res Commun. 2005;330:46–52.
 107. Zhang Y, Lin Z, Hu Y, Wang F. Effect of Ganoderma lucidum capsules on T lymphocyte subsets in football players on "living high-training low". Br J Sports Med. 2008 Oct;42(10):819-22.
 108. Bao X, Liu C, Fang J, Li X. Structural and immunological studies of a major polysaccharide from spores of Ganoderma lucidum (Fr.) Karst. Carbohydr Res. 2001;332:67–74.
 109. Cao L. Z, Lin Z. B. Regulation on maturation and function of dendritic cells by Ganoderma lucidum polysaccharides. Immunol Lett. 2002;83:163–9.
 110. Zhu X. L, Chen A. F, Lin Z. B. Ganoderma lucidum polysaccharides enhance the function of immunological effector cells in immunosuppressed mice.. J Ethnopharmacol. 2007;111:219–26.
 111. Ma C, Guan S. H, Yang M, Liu X, Guo D. A. Differential protein expression in mouse splenic mononuclear cells treated with polysaccharides from spores of Ganoderma lucidum. Phytomedicine. 2008;15:268–76.
 112. Chang Y. H, Yang J. S, Yang J. L, editors. et al. Ganoderma lucidum extract promotes immune responses in normal BALB/c mice in vivo. Vivo. 2009;23:755–9.
 113. Klupp NL, Chang D, Hawke F, Kiat H, Cao H, Grant SJ, Bensoussan A. Ganoderma lucidum mushroom for the treatment of cardiovascular risk factors. Cochrane Database Syst Rev. 2015 Feb 17;(2):CD007259.
 114. Gao, Y., Lan, J., Dai, X., Ye, J., and Zhou, S.A Phase I/II Study of Ling Zhi Mushroom.
 115. Seto, S. W., Lam, T. Y., Tam, H. L., Au, A. L., Chan, S. W., Wu, J. H., Yu, P. H., Leung, G. P., Ngai, S. M., Yeung, J. H., Leung, P. S., Lee, S. M., and Kwan, Y. W. Novel hypoglycemic effects of Ganoderma lucidum water-extract in obese/diabetic (+db/+db) mice. Phytomedicine. Phytomedicine. 2009;16(5):426-436.
 116. Ni, T., Hu, Y., Sun, L., Chen, X., Zhong, J., Ma, H., and Lin, Z.Oral route of mini-proinsulin-expressing Ganoderma lucidum decreases blood glucose level in streptozocin-induced diabetic rats . Int.J.Mol.Med. 2007;20(1):45-51.
 117. Seto S. W, Lam T. Y, Tam H. L, editors. et al. Novel hypoglycemic effects of Ganoderma lucidum water-extract in obese/diabetic (+db/+db) mice. .. Phytomedicine. 2009;16(5):426–36.
 118. Thyagarajan-Sahu A, Lane B, Sliva D. ReishiMax, mushroom based dietary supplement, inhibits adipocyte differentiation, stimulates glucose uptake and activates AMPK . BMC Complement Altern Med. (2011).
 119. Fatmawati S, et al. The inhibitory effect on aldose reductase by an extract of Ganoderma lucidum .Phytother Res. (2009).
 120. Zhang HN, Lin ZB. Hypoglycemic effect of Ganoderma lucidum polysaccharides. Acta Pharmacol Sin. (2004).
 121. Tomoda M, Gonda R, Kasahara Y, Hikino H.Glycan structures of ganoderans B and C, hypoglycemic glycans of Ganoderma lucidum fruit bodies. Phytochemistry. 1986;25:2817–20.
 122. Zhang HN, et al. In vitro and in vivo protective effect of Ganoderma lucidum polysaccharides on alloxan-induced pancreatic islets damage .Life Sci. (2003).
 123. Zheng J, et al. Ganoderma Lucidum Polysaccharides Exert Anti-hyperglycemic Effect on Streptozotocin-induced Diabetic Rats through Affecting β-cells .Comb Chem High Throughput Screen. (2012).
 124. Yang Q, et al .HPLC analysis of Ganoderma lucidum polysaccharides and its effect on antioxidant enzymes activity and Bax, Bcl-2 expression . Int J Biol Macromol. (2010) .
 125. Hikino H, et al . Mechanisms of hypoglycemic activity of ganoderan B: a glycan of Ganoderma lucidum fruit bodies . . Planta Med. (1989).
 126. Jia J, Zhang X, Hu Y. S, editors. et al. Evaluation of in vivo antioxidant activities of Ganoderma lucidum poly- saccharides in STZ-diabetic rats. Food Chem. 2009;115:32–6.
 127. Tie L, et al. Ganoderma lucidum polysaccharide accelerates refractory wound healing by inhibition of mitochondrial oxidative stress in type 1 diabetes. Cell Physiol Biochem. (2012).
 128. Kino K, et al . An immunomodulating protein, Ling Zhi-8 (LZ-8) prevents insulitis in non-obese diabetic mice . Diabetologia. (1990).
 129. Wang CD, et al . Effect of a novel proteoglycan PTP1B inhibitor from Ganoderma lucidum on the amelioration of hyperglycaemia and dyslipidaemia in db/db mice . Br J Nutr. (2012).
 130. Teng BS, et al . A protein tyrosine phosphatase 1B activity inhibitor from the fruiting bodies of Ganoderma lucidum (Fr.) Karst and its hypoglycemic potency on streptozotocin-induced type 2 diabetic mice . J Agric Food Chem. (2011).
 131. Teng BS, et al . Hypoglycemic effect and mechanism of a proteoglycan from ganoderma lucidum on streptozotocin-induced type 2 diabetic rats . Eur Rev Med Sci. (2012).
 132. Fatmawati S, Shimizu K, Kondo R . Ganoderol B: a potent α-glucosidase inhibitor isolated from the fruiting body of Ganoderma lucidum . Phytomedicine. (2011).
 133. Kim SD, Nho HJ . Isolation and characterization of alpha-glucosidase inhibitor from the fungus Ganoderma lucidum . J Microbiol. (2004).
 134. Grienke U, et al . Pharmacophore-based discovery of FXR-agonists. Part II: identification of bioactive triterpenes from Ganoderma lucidum . Bioorg Med Chem. (2011).
 135. Pellicciari R, Costantino G, Fiorucci . S Farnesoid X receptor: from structure to potential clinical applications . J Med Chem. (2005).
 136. Fatmawati S, Shimizu K, Kondo R Structure-activity relationships of ganoderma acids from Ganoderma lucidum as aldose reductase inhibitors . Bioorg Med Chem Lett. (2011).
 137. Lininger SW, Wright JV, et al, eds. The Natural Pharmacy. Rocklin, CA: Prima Publishing; 1998:303-304.
 138. Zhou X , Lin J , Yin Y , Zhao J , Sun X , Tang K . Ganodermataceae: natural products and their related pharmacological functions. Am J Chin Med . 2007 ; 35 ( 4 ): 559-574 .
 139. Hajjaj H, et al . Effect of 26-oxygenosterols from Ganoderma lucidum and their activity as cholesterol synthesis inhibitors . Appl Environ Microbiol. (2005) .
 140. Shimojo Y, Kosaka K, Shirasawa T. Effect of Ganoderma lucidum extract on adipocyte differentiation and adiponectin gene expression in the murine pre-adipocyte cell line, 3T3-L1. Phytother Res. 2011;25:202–207.
 141. Kim SD . Isolation and structure determination of a cholesterol esterase inhibitor from Ganoderma lucidum . J Microbiol Biotechnol. (2010).
 142. Huang Y, Hui DY . Metabolic fate of pancreas-derived cholesterol esterase in intestine: an in vitro study using Caco-2 cells J Lipid Res. (1990).
 143. Krause BR, et al . Lipid-lowering effects of WAY-121,898, an inhibitor of pancreatic cholesteryl ester hydrolase. Lipids. (1998).
 144. Li C, Li Y, Sun HH. New ganoderic acids, bioactive triterpenoid metabolites from the mushroom Ganoderma lucidum. Nat Prod Res. 2006;20:985–991.
 145. Komoda Y, et al . Ganoderic acid and its derivatives as cholesterol synthesis inhibitors . Chem Pharm Bull (Tokyo). (1989).
 146. Huang Z, Fang F, Wong C-W. Ganoderma lucidum spore lipid induces peroxisome proliferator-activated receptor alpha activity. J Food Biochem. 2011;35:1508–1513.
 147. Morigiwa A , Kitabatake K , Fujimoto Y , Ikekawa N .Angiotensin converting enzyme-inhibitory triterpenes from Ganoderma lucidum . Chem Pharm Bull (Tokyo) . 1986 ; 34 ( 7 ): 3025-3028 .
 148. Mizuno, T. Bioactive biomolecules of mushrooms: food function and medicinal effect of mushroom fungi.. Fd Rev Internat 1995;11(1):7-21.
 149. Jin H, et al. Protective effects of Ganoderma lucidum spore on cadmium hepatotoxicity in mice .Food Chem Toxicol. (2012).
 150. Shi Y, et al. Hepatoprotective effects of Ganoderma lucidum peptides against D-galactosamine-induced liver injury in mice . J Ethnopharmacol. (2008) .
 151. Sudheesh NP, et al.Ganoderma lucidum protects liver mitochondrial oxidative stress and improves the activity of electron transport chain in carbon tetrachloride intoxicated rats .Hepatol Res. (2012) .
 152. Aydin S, et al. Effects of Ganoderma lucidum on obstructive jaundice-induced oxidative stress . Asian J Surg. (2010) .
 153. Lin, J. M., Lin, C. C., Chen, M. F., Ujiie, T., and Takada, A. Radical scavenger and antihepatotoxic activity of Ganoderma formosanum, Ganoderma lucidum and Ganoderma neo-japonicum.. J Ethnopharmacol 6-23-1995;47(1):33-41.
 154. Li YQ, Wang SF . Anti-hepatitis B activities of ganoderic acid from Ganoderma lucidum. Biotechnol Lett. (2006).
 155. Lee I, et al.Selective cholinesterase inhibition by lanostane triterpenes from fruiting bodies of Ganoderma lucidum . Bioorg Med Chem Lett. (2011) .
 156. Cheung WM, et al . Ganoderma extract activates MAP kinases and induces the neuronal differentiation of rat pheochromocytoma PC12 cells . FEBS Lett. (2000) .
 157. Zhang XQ, et al. Triterpenoids with neurotrophic activity from Ganoderma lucidum. Nat Prod Res. (2011) .
 158. Ganoderma lucidum reduces kainic acid-induced hippocampal neuronal damage via inflammatory cytokines and glial fibrillary acid protein expression . Aguirre Moreno AC, et al. Proc West Pharmacol Soc. (2011) .
 159. Zhang XQ, et al. Ganoderma lucidum extract protects dopaminergic neurons through inhibiting the production of inflammatory mediators by activated microglia . Ding H, et al. Sheng Li Xue Bao. (2010) .
 160. Zhang R, et al. Ganoderma lucidum Protects Dopaminergic Neuron Degeneration through Inhibition of Microglial Activation. Evid Based Complement Alternat Med. (2011) .
 161. Noguchi M, Kakuma T, Tomiyasu K, Yamada A, Itoh K, Konishi F, Kumamoto S, Shimizu K, Kondo R, Matsuoka K. Randomized clinical trial of an ethanol extract of Ganoderma lucidum in men with lower urinary tract symptoms. Asian J Androl. 2008 Sep;10(5):777-85.
 162. Noguchi M, Kakuma T, Tomiyasu K, Kurita Y, Kukihara H, Konishi F, Kumamoto S, Shimizu K, Kondo R, Matsuoka K. Effect of an extract of Ganoderma lucidum in men with lower urinary tract symptoms: a double-blind, placebo-controlled randomized and dose-ranging study. Asian J Androl. 2008 Jul; 10(4): 651-8.
 163. Jie Liu, Kenji Kurashiki, Atsuko Fukuta, Shuhei Kaneko, Yoshitaro Suimi, Kuniyoshi Shimizu. Quantitative determination of the representative triterpenoids in the extracts of Ganoderma lucidum with different growth stages using high-performance liquid chromatography for evaluation of their 5α-reductase inhibitory properties. Food Chemistry Volume 133, Issue 3, 1 August 2012, Pages 1034–1038.
 164. Liu J, et al. The anti-androgen effect of ganoderol B isolated from the fruiting body of Ganoderma lucidum. Bioorg Med Chem. (2007) .
 165. Liu J, et al . Anti-androgen effects of extracts and compounds from Ganoderma lucidum . Chem Biodivers. (2009) .
 166. Liu J, et al.Ganoderic acid DM: anti-androgenic osteoclastogenesis inhibitor .Bioorg Med Chem Lett. (2009).
 167. Nahata A, Dixit VK . Ganoderma lucidum is an inhibitor of testosterone-induced prostatic hyperplasia in rats . Andrologia. (2012).
 168. Ivette J. Suárez-Arroyo, Yaliz Loperena-Alvarez, Raysa Rosario-Acevedo and Michelle M. Martínez-Montemayor. Ganoderma spp.: A Promising Adjuvant Treatment for Breast Cancer. Medicines 2017, 4(1), 15
 169. Atay, S.; Ak, H.; Kalmis, E.; Kayalar, H.; Aydin, H.H. Diverse effects of the lingzhi or reishi medicinal mushroom, Ganoderma lucidum (Agaricomycetes), in combination with tamoxifen citrate and doxorubicin in MCF-7 breast cancer cells. Int. J. Med. Mushrooms 2016, 18, 489–499.
 170. Pillai, T.G.; John, M.; Sara Thomas, G. Prevention of cisplatin induced nephrotoxicity by terpenes isolated from Ganoderma lucidum occurring in southern parts of India. Exp. Toxicol. Pathol. 2011, 63, 157–160.
 171. Kashimoto, N.; Ishii, S.; Myojin, Y.; Ushijima, M.; Hayama, M.; Watanabe, H. A water-soluble extract from cultured medium of Ganoderma lucidum (Reishi) mycelia attenuates the small intestinal injury induced by anti-cancer drugs. Oncol. Lett. 2010, 1, 63–68.
 172. Suárez-Arroyo, I.J.; Riosfuller, T.J.; Feliz-Mosquea, Y.R.; Lacourt-Ventura, M.; Leal-Alviarez, D.J.; Maldonado-Martinez, G.; Cubano, L.A.; Martínez-Montemayor, M.M. Ganoderma lucidum combined with the EGFR tyrosine kinase inhibitor, erlotinib synergize to reduce inflammatory breast cancer progression. J. Cancer 2016, 7, 500–511.
 173. Kuo, H.P.; Hsu, S.C.; Ou, C.C.; Li, J.W.; Tseng, H.H.; Chuang, T.C.; Liu, J.Y.; Chen, S.J.; Su, M.H.; Cheng, Y.C.; et al. Ganoderma tsugae extract inhibits growth of her2-overexpressing cancer cells via modulation of HER2/PI3K/Akt signaling pathway. Evid. Based Complement. Alternat. Med. 2013, 2013, 219472.
 174. Gonul, O.; Aydin, H.H.; Kalmis, E.; Kayalar, H.; Ozkaya, A.B.; Atay, S.; Ak, H. Effects of Ganoderma lucidum (higher basidiomycetes) extracts on the mirna profile and telomerase activity of the MCF-7 breast cancer cell line. Int. J. Med. Mushrooms 2015, 17, 231–239.
 175. Haak-Frendscho, M.; Kino, K.; Sone, T.; Jardieu, P. Ling zhi-8: A novel T cell mitogen induces cytokine production and upregulation of ICAM-1 expression. Cell Immunol. 1993, 150, 101–113.
 176. Lin, Y.L.; Liang, Y.C.; Tseng, Y.S.; Huang, H.Y.; Chou, S.Y.; Hseu, R.S.; Huang, C.T.; Chiang, B.L. An immunomodulatory protein, ling zhi-8, induced activation and maturation of human monocyte-derived dendritic cells by the Nf-kappab and mapk pathways. J. Leukoc. Biol. 2009, 86, 877–889.
 177. Kino, K.; Yamashita, A.; Yamaoka, K.; Watanabe, J.; Tanaka, S.; Ko, K.; Shimizu, K.; Tsunoo, H. Isolation and characterization of a new immunomodulatory protein, ling zhi-8 (LZ-8), from Ganoderma lucidium. J. Biol. Chem. 1989, 264, 472–478.
 178. Kim JW, Kim HI, Kim JH, Kwon OC, Son ES, Lee CS, Park YJ. Effects of Ganodermanondiol, a New Melanogenesis Inhibitor from the Medicinal Mushroom Ganoderma lucidum. Int J Mol Sci. 2016 Oct 27;17(11). pii: E1798. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27801787

 


דוגמא למונוגרף מלא

לרכישת מנוי  |  כניסת מנויים

בחזרה לדף הראשי של האינדקס

חזרה לתחילת העמוד

חזרה לעמוד הקודם