פתיחת תפריט נגישות
גישה מהירה לדף הבית

מחקרים עדכניים - חודש דצמבר 2018 - מקבץ 4

עודכן בתאריך 27/12/2018

 

מה הקשר בין רמת החומצה הפולית בגוף לבין הסיכון לסרטן קולורקטלי? ומהי ההשפעה של דיאטה דלת-גלוטן על פלורת המעי? – תשובות לשאלות מעניינות אלו בפתח סקירת המחקרים השבועית שלנו.

כמו כן, האם תוספי תזונה וצמחים יעילים לטיפול בדלקת שקדים בילדים, לשיפור ההחלמה של צלקות בבטן ולהזדקנות בריאה? מהי התרומה של דיאטה ים-תיכונית לשיפור רמות השומנים בקרב חולי סוכרת סוג 2? והאם רפואה סינית מסורתית מיטיבה עם קשישים עם אלח דם חמור?

נקדיש חלק מהסקירה לנושא השמנות: האם לצום לסירוגין יש יתרון על פני דיאטת הרזיה רגילה? מהי התרומה של שינוי הרגלי החיים בקרב ילדים עם נטייה גנטית להשמנה? מהי ההשפעה של תוספי תזונה על הרכב הגוף? האם יש קשר בין לידה בניתוח קיסרי לבין עודף משקל בגיל שנה? והאם עודף משקל הינו גורם סיכון לאסתמה בילדים?

בתחום הנשי – האם עיסוי ארומתרפי מסייע להקלה על תסמונת קדם וסתית? האם ג'ינג'ר יעיל להקלה על כאבי מחזור? ומה התפקיד של צריכת דגים בקרב נשים העוברות טיפולי פוריות?

בכותרות השבוע: האם ההשפעה של סטרס על תפקוד הלב שונה בין נשים וגברים? באילו מצבים עשוי לתרום ניתוח בריאטרי? האם יש מקום לשימוש ברכיבים צמחיים בתעשיית המזון? כיצד סויה מעכבת התקדמות של סרטן השד? ואילו רכיבים צמחיים עשויים להיות יעילים כנגד זיהומים בחלל הפה?

 

 

מה הקשר בין רמת החומצה הפוֹלית בגוף לבין הסיכון לסרְטן קוֹלורקטלי?

בסקירה דנים החוקרים בתהליכי ביו-סינתזה של חומצה פולית על ידי חיידקי המעי ובהשלכות של כך על תהליכים הקשורים בהתפתחות סרטן, כגון שינויים אפיגנטיים ב-DNA ובניית DNA. החוקרים מסבירים כי חומצה פולית הינה ויטמין בעל תפקיד חשוב בבריאות וחולי, אולם קיים דיון לגבי מהי הרמה האופטימאלית שלו. מחקרים קודמים הראו כי צריכה נמוכה של חומצה פולית ממקורות טבעיים וצריכה עודפת של חומצה פולית סינתטית הייתה קשורה בהתפתחות תהליכים סרטניים וכן בסיכון מוגבר לסרטן קולורקטלי.

עם זאת, מרבית המחקרים בחנו את הצריכה התזונתית או את הרמה בגוף, בעוד שישנם חיידקים מסוימים במעי אשר יכולים לייצר ויטמיני B, כולל חומצה פולית, בכמות שעשויה להיות שוות ערך לצריכה התזונתית. במסגרת הסקירה החוקרים מפרטים את תהליך הייצור של חומצה פולית על ידי חיידקי המעי, את תהליכי הספיגה והמטבוליזם במעי ואת הקשר בין חומצה פולית ממקורות שונים לבין הסיכון לסרטן קולורקטלי.

באופן כללי, העדויות הקיימות מצביעות על קשר בצורת U בין רמת החומצה הפולית הכללית לבין הסיכון לסרטן קולורקטלי, אולם לא ידוע מהי הרמה האופטימאלית וגבולות העקומה. ההמלצות התזונתיות (DRI) וטווח הערכים בדם נקבעו בעיקר על סמך מצבים המטולוגיים, אולם יש להמשיך ולבחון את המידה בה ערכים אלה רלוונטיים גם בהתייחס לסיכון לסרטן קולורקטלי, וכיצד רמת החומצה הפולית המיוצרת במעי באה לידי ביטוי בערכים אלה.

Kok DE, et al. Bacterial folate biosynthesis and colorectal cancer risk: more than just a gut feeling.Crit Rev Food Sci Nutr. 2018 Dec 3:1-13. 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30501511

 

 

מהי ההשפעה של דיאטה דלת-גלוטן על פלורת המעי?

במחקר אקראי מוצלב הוערכה ההשפעה של דיאטה דלת-גלוטן על פלורת המעי בקרב מבוגרים בריאים. במחקר השתתפו 60 מבוגרים בריאים בגילאי 22-65. כל המשתתפים צרכו תזונה דלת-גלוטן (כ-2 גרם ליום) או עשירה בגלוטן (כ-18 גרם ליום) – כל אחת למשך 8 שבועות, עם לפחות 6 שבועות ביניהן, בהם צרכו תזונה רגילה, המכילה כ-12 גרם גלוטן ליום. בתקופת ההתערבות סופקו למשתתפים מגוון מזונות בעלי תכולת גלוטן נמוכה או גבוהה והמשתתפים הונחו להחליף את כל מוצרי הדגנים שבתפריט הרגיל שלהם במזונות אלה, ללא הגבלה בצריכה הקלורית. מזונות דלי גלוטן שהומלצו היו: קורנפלקס, פתיתי שיבולת שועל, לחמניה נטולת גלוטן, לחם שיפון מועשר בסיבים מאפונה, אורז לבן, פסטה נטולת גלוטן, קינואה. מזונות עתירי גלוטן שהומלצו היו: פתיתי אורז לבן, פתיתי שיבולת שועל, לחמניה מחיטה, בורגול, פסטה מחיטה, גרעיני כוסמין מלוטשים.

נמצא כי בהשוואה לדיאטה עשירה בגלוטן, צריכת דיאטה דלת-גלוטן הובילה לירידה בריכוז של זני חיידקים מסוימים בפלורת המעי (בעיקר Bifidobacterium), להפחתת פליטת המימן ולשיפור בתחושת הנפיחות – השפעות הקשורות בשינויים בתהליכי התסיסה במעי. לדברי החוקרים ייתכן והשפעה של דיאטה דלת גלוטן זו על הרכב פלורת המעי הגס בקרב מבוגרים שאינם סובלים מצליאק נובעת בחלקה משינויים באיכות המזון, כדוגמת עלייה בצריכת הסיבים התזונתיים לצד הפחתה במוצרים עתירי גלוטן, ולאו דווקא בהפחתת הגלוטן עצמו. 

A low-gluten diet induces changes in the intestinal microbiome of healthy Danish adults.Hansen LBS, et al Nat Commun. 2018 Nov 13;9(1):4630. 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30425247

 

 

תוסף צמחי לטיפול בדלקת שקדים בילדים

במחקר רב-מרכזי אקראי פתוח הוערכה היעילות והבטיחות של תוסף צמחי לטיפול בדלקת שקדים אקוטית שאינה חיידקית, בקרב ילדים בגילאי 6-18. במחקר נכללו 238 ילדים, אשר קיבלו את הטיפול הסטנדרטי להקלה על התסמינים (משככי כאבים), כאשר חצי מהילדים קיבלו בנוסף את התוסף הצמחי Imupret®. 

100 גרם של התוסף הכילו 29 גרם מיצוי אלכוהולי של הצמחים הבאים: כ-0.4 גרם נטופית (Althea officinalis), כ-0.3 גרם פרחי קמומיל (Matricaria recutita), כ-0.5 גרם שבטבט (Equisetum arvense),כ-0.4 גרם עלי אגוז מלך, כ-0.4 גרם אכילאה (Achillea millefolium), כ-0.2 גרם קליפת עץ אלון ו-כ0.4 גרם שינן רפואי (Taraxacum officinale). בחמשת הימים הראשונים ניתן מינון של 15 / 25 טיפות * 6 פעמים ביום לילדים בגילאי 6-11 / מעל 12 בהתאמה, ובימים 5-10 ניתן מינון של 15 / 25 טיפות * 3 / 6 פעמים ביום לילדים בגילאי 6-11 / מעל 12 בהתאמה. 

התסמין העיקרי קרא עוד.

Popovych V, et al. A randomized, open-label, multicenter, comparative study of therapeutic efficacy, safety and tolerability of BNO 1030 extract, containing Althea root, Cammomile flowers, horsetail herb, walnut leaves, yarrow herb, oak bark, dandelion herb in the treatment of acute non-bacterial tonsillitis in children aged 6 to 18 years. Am J Otolaryngol. 2018 Oct 24. pii: S0196-0709(18)30823-8. 

 

 

תוסף תזונה לשיפור ההחלמה של צלקות בבטן

במחקר אקראי מבוקר, שנערך בצרפת, הוערכה התרומה של תוסף תזונה לשיפור קצב ואיכות ההחלמה של צלקות בטניות לאחר ניתוח פלסטי להסרת עודפי עור ושומן בעקבות ניתוח בריאטרי. במחקר נכללו 33 מטופלים, מהם 25 נטלו את התוסף Celergen. התוסף מכיל 300 מ"ג חלבון שמקורו בדגים, 230 מ"ג קולגן, 40 מ"ג פפטידים שמקורם בסחוס דגים, 10 מ"ג לוטאין, 10 מ"ג מיצוי קליפות ענבים, 10 מ"ג קואנזים Q10 ו-50 מק"ג סלניום. המשתתפים נטלו את התוסף החל מהיום שלפני הניתוח ולמשך 3 חודשים לאחר הניתוח (כמוסה אחת ליום לפני ארוחת הבוקר) והיו נתונים במעקב עד שנה לאחר הניתוח. 

נמצא כי קרא עוד.

Haiun M, et al. Improving Abdominal Plastic Scars with a Dietary Supplement-A Comparative Study.Plast Reconstr Surg Glob Open. 2018 Oct 4;6(10):e1907. 

 

 

שמנים אתריים וצמחי מרפא להִזדקנות בריאה

בסקירה דנים החוקרים בתרומה של השימוש בשמנים אתריים ובצמחי מרפא למניעה ולטיפול במחלות זיקנה, בדגש על אלצהיימר, וכן ההשפעה שלהם על האנזימים אצטיל-כולין אסטרז ואלפא-עמילאז. החוקרים מפרטים את הממצאים בנוגע למחלת האלצהיימר, כולל מהלך המחלה, הגורמים והטיפולים הקיימים. בהמשך, דנים החוקרים בסוכרת סוג 2 כגורם סיכון לאלצהיימר. החוקרים מציינים כי השימוש בשמנים אתריים מוכר ברפואה המסורתית לטיפול באלצהיימר ובסוגי דמנציה אחרים, אולם המחקרים הקליניים הינם מוגבלים. ישנן עדויות קליניות המצביעות על התרומה של שמנים מסוימים להקלה על תסמיני אלצהיימר, ביניהם שמן קמומיל, לבנדר, אורגנו ורוזמרין.

מחקרים פרה-קליניים מצאו קרא עוד.

Agatonovic-Kustrin S, Kustrin E, Morton DW. Essential oils and functional herbs for healthy aging.Neural Regen Res. 2019 Mar;14(3):441-445. 

 

 

התרומה של דיאטה ים-תיכוֹנית לשיפור רמות השומנים בקרב חולי סוּכרת סוג 2

במחקר אקראי מבוקר הוערכה ההשפעה של דפוס התזונה על רמות גבוהות של שומנים וכולסטרול לאחר הארוחה, המאפיינות חולי סוכרת סוג 2. במחקר נכללו 241 משתתפים עם סוכרת סוג 2 ו-316 משתתפים ללא סוכרת סוג 2, אשר חולקו אקראית לשני דפוסי תזונה: 1) דיאטה ים-תיכונית מועשרת בשמן זית (35% מהקלוריות מקורן בשומן), 2) דיאטה מופחתת שומן (עד 30% מהקלוריות מקורן בשומן). 

המשתתפים עברו מבחן העמסת שומן* בתחילת המחקר ולאחר 3 שנים, כאשר רמות השומנים והכולסטרול בדם נמדדו עד 4 שעות לאחר העמסת השומן. בקרב חולי סוכרת סוג 2, נמצא כי קרא עוד.

Gomez-Marin B, et al. Long-term consumption of a Mediterranean diet improves postprandial lipemia in patients with type 2 diabetes: the Cordioprev randomized trial. Am J Clin Nutr. 2018 Nov 1;108(5):963-970. 

 

 

רפואה סינית מסורתית לקשישים עם אלח דם חמור

במחקר תצפיתי הוערכה היעילות של טיפול ברפואה סינית מסורתית למניעת פגיעה אקוטית בדרכי העיכול בקרב קשישים הסובלים מאלח דם חמור (ספסיס). במחקר נכללו 296 מטופלים, שאושפזו בבתי חולים בסין בשנים 2013-2014. בהתאם לבחירת המטופלים, 150 מהמטופלים קיבלו את הטיפול הרפואי הסטנדרטי בלבד ו-146 מהמטופלים קיבלו בנוסף טיפול ברפואה סינית מסורתית, שכלל מרתח צמחי מרפא, דיקור, שימוש חיצוני בגרנולות של המינרל mirabilite, שהונחו על הבטן, ושימוש בתערובת לטיפול בעצירות, שהכילה מיצוי מהעץ Gleditsia triacanthos ודבש. המרתח הותאם לסינדרום של כל מטופל והכיל צמחים כגון Lignum Aquilariae, תפוז מר (Citri Aurantii), זרעי אפרסק, ריבס (Rheum officinale), שוש קירח (Glycyrrhiza glabra), קינמון (Cinnamomum cassia), פינליה (Pinellia ternata), פטריית פוריה (Poria cocos) ועוד. 

יעילות הטיפול הוערכה באמצעות מספר מדדים הקשורים בפעילות מערכת העיכול, כולל חומצה D-לקטית, האנזים diamine oxidase, אנדוטוקסינים, גסטרין, מוטילין ולחץ תוך-בטני. בהשוואה לקבוצת הטיפול הסטנדרטי בלבד קרא עוד.

Wang Y, Zhang Y, Jiang R. Early traditional Chinese medicine bundle therapy for the prevention of sepsis acute gastrointestinal injury in elderly patients with severe sepsis. Sci Rep. 2017 Apr 6;7:46015. 

 

 

לא נמצא יתרון לצום לסירוגין על פני דיאטת הרזיה רגילה

במחקר אקראי מבוקר נבדקה ההשפעה של צום לסירוגין, בהשוואה לדיאטת הרזיה רגילה, על הביטוי של גנים ברקמת השומן, על המדדים האנתרופומטריים והרכב הגוף ועל המדדים המטבוליים בדם. במחקר נכללו 150 משתתפים בגילאי 35-64, עם עודף משקל או שמנות ושאינם מעשנים. 

המשתתפים חולקו באופן אקראי לשלוש קבוצות:

  1. דיאטת צום לסירוגין - בכל שבוע, אכלו ללא הגבלה קלורית במשך חמישה ימים וביומיים הנותרים צרכו דיאטה עם הפחתה קלורית של 75%. סה"כ הפחתה קלורית של 20% לשבוע (דיאטה המכונה "5:2 diet"). 
  2. דיאטת הרזיה רגילה – הפחתה קלורית יומית של 20%. 
  3. קבוצת ביקורת – ללא הנחיה להפחתה קלורית. 

משך ההתערבות היה 12 שבועות, לאחריהם 12 שבועות נוספים של דיאטה מאוזנת ועוד 26 שבועות של מעקב. נמצא כי קרא עוד.

Schübel R, et al. Effects of intermittent and continuous calorie restriction on body weight and metabolism over 50wk: a randomized controlled trial. Am J Clin Nutr. 2018 Nov 1;108(5):933-945. 

 

 

התרומה של שינוי הרגלי החיים בקרב ילדים עם נטייה גנטית להשְמנה

במחקר קליני מבוקר, שנערך בקרב ילדים בדנמרק, נבדק הקשר בין נטייה גנטית להשמנה לבין BMI והסיכון הקרדיו-מטבולי וכן התגובה לשינוי בהרגלי החיים בקרב ילדים עם עודף משקל או השמנה. החוקרים נעזרו במאגר נתונים לאומי, כאשר במחקר הנוכחי נכללו 920 ילדים בגילאי 6-18 עם עודף משקל או שמנות (BMI מעל לאחוזון ה-90) וכן קבוצת השוואה מייצגת לאוכלוסיה (עם או בלי שמנות/עודף משקל) של 698 ילדים. בתחילת המחקר נאספו מדדים אנתרופומטריים וביו-כימיים מהילדים בשתי הקבוצות, וכן חושב ציון סיכון גנטי להשמנה על בסיס 15 מאפיינים גנטיים, שנמצאו קשורים בהשמנת ילדים. קבוצת הילדים הסובלת מהשמנה השתתפה בהתערבות משפחתית ורב-תחומית לשינוי הרגלי החיים, שהועברה על ידי צוות מקצועי: רופאי ילדים, דיאטנים, אחיות, פסיכולוגים ועובדים סוציאליים. לכל ילד הותאמה תכנית טיפול כלל משפחתית, שכללה 15-20 המלצות לשינוי הרגלי החיים כחלק מחיי היומיום של המשפחה, ביניהן המלצות הקשורות לתזונה, לשימוש באמצעי התחבורה, לפעילות גופנית, לפעילות יושבנית, לשינה, לאכילה שלא בזמן הארוחות, לפעילות חברתית ולצריכת מתוקים. המדדים האנתרופומטריים והביו-כימיים נאספו שוב לאחר 6-24 חודשים.

כמצופה, נמצא קשר בין קרא עוד.

Hollensted M, et al. Genetic Susceptibility for Childhood BMI has no Impact on Weight Loss Following LifestyleIntervention in Danish Children. Obesity (Silver Spring). 2018 Dec;26(12):1915-1922. 

 

 

אסטרטגיות לירידה במשקל וההשפעה של תוספי תזונה על הרכב הגוף

בסקירה מוצגות אסטרטגיות שונות לירידה במשקל וההשפעה של תוספי תזונה - בדגש על השינוי בהרכב הגוף. החוקרים מסבירים כי ירידה במשקל לרוב מלווה בירידה גם במסת הגוף הרזה, הקשורה בתוצאות שליליות לבריאות. לכן, ישנה חשיבות לזיהוי אסטרטגיות לירידה במשקל ותוספי תזונה המאפשרים לשמור על מסת הגוף הרזה. במסגרת הסקירה מפורטת ההשפעה של דיאטות שונות על הרכב הגוף, כולל דיאטה דלה מאוד בקלוריות, דיאטה קטוגנית, דיאטה עתירת חלבון ודיאטה עתירת סיבים.

בהמשך, מפורטים הממצאים בהתייחס להשפעה של תוספי תזונה, כאשר אחד מתוספי התזונה הבולטים ביותר הוא קרא עוד.

 

Willoughby D, Hewlings S, Kalman D. Body Composition Changes in Weight Loss: Strategies and Supplementation for Maintaining Lean Body Mass, a Brief Review. Nutrients. 2018 Dec 3;10(12). pii: E1876.

 

 

הקשר בין לידַה בניתוח קיסרי לבין עודף משקל בגיל שנה

במחקר עוקבה פרוספקטיבי, שנערך בסינגפור, נבדק הקשר בין לידה בניתוח קיסרי לבין הסיכון לעודף משקל בתקופת הינקות. במחקר נכללו 1,237 נשים בהריון מעל גיל 18 ולא נכללו נשים עם סוכרת סוג 1, נשים המטופלות בכימותרפיה או נשים הנוטלות תרופות פסיכיאטריות. בניתוח נתוני המשקל בגיל שנה נכללו 727 תינוקות, כ-30% מהם נולדו בניתוח קיסרי.

נמצא כי קרא עוד.

Cai M, Loy SL, Tan KH, et al. Association of Elective and Emergency Cesarean Delivery With Early Childhood Overweight at 12 Months of Age. JAMA Netw Open. 2018;1(7):e185025. doi:10.1001/jamanetworkopen.2018.5025

 

 

עודף משקל כגורם לאסְתמה בילדים

במחקר עוקבה רטרוספקטיבי נבדק הקשר בין עודף משקל ושמנות לבין הסיכון להתפתחות אסתמה. במחקר נכללו הנתונים של מעל ל-500,000 ילדים בגילאי 2-17. היארעות של אסתמה הוגדרה כלפחות שני ביקורים בהם אובחנה אסתמה ולפחות קבלת מרשם תרופתי אחד לשליטה בתסמינים. קריטריון מחמיר יותר להיארעות של אסתמה כלל בדיקת ספירומטריה (בדיקה אובייקטיבית של תפקודי הריאה). תקופת המעקב הממוצעת אחר הילדים הייתה כ-4 שנים.

נמצא כי קרא עוד.

Jason E. Lang, H. Timothy Bunnell, Md Jobayer Hossain, Tim Wysocki, John J.Lima, Terri H. Finkel, Leonard Bacharier, Amanda Dempsey, Lisa Sarzynski, Matthew Test, Christopher B. Forrest. Being Overweight or Obese and the Development of Asthma. Pediatrics Dec 2018, 142 (6) e20182119.

 

 

עיסוי ארומתרפי להקלה על תִסמונת קדם וִסתית 

במחקר אקראי מבוקר הוערכה היעילות של עיסוי בשמן גרניום להקלה על תסמונת קדם וסתית (PMS). במחקר נכללו 120 נשים, הסובלות מ-PMS ואשר חולקו אקראית לשלוש קבוצות:

  1. עיסוי ארומתרפי – עיסוי עצמי בבטן התחתונה במשך 30 דקות בשבוע למשך 8 שבועות באמצעות שמן אתרי גרניום על בסיס שמן שקדים (2%). 
  2. עיסוי באמצעות שמן שקדים בלבד.
  3. קבוצת ביקורת של קיבלה כל טיפול.

הערכת התסמינים נערכה בסיום כל חודש. נמצא כי קרא עוד.

Lotfipur-Rafsanjani SM, et al. Effects of Geranium Aromatherapy Massage on Premenstrual Syndrome: A Clinical Trial. Int J Prev Med. 2018 Nov 5;9:98. 

 

 

גִ'ינג'ר להקלה על כאבי מחזוֹר

במחקר אקראי מוצלב הוערכה התרומה של ג'ינג'ר, בהשוואה לתרופה משככת כאב (Novafen), להקלה על כאבי מחזור. במחקר נכללו 168 בנות בגילאי 18-26, כאשר כולן נטלו בשלב מסוים במחקר כמוסות (Novafen (Ibuprofen ובשלב אחר אבקת ג'ינג'ר – במינון 200 מ"ג. כל טיפול נמשך שני מחזורי ווסת רצופים והכמוסות היו זהות במראה. המשתתפות הונחו לקחת את הכמוסה עם התחלת כאבי המחזור כל 6 שעות למשך 48 שעות ולתעד את חומרת הכאב. נמצא כי שני הטיפולים היו יעילים להקלה על חומרת הכאב, ללא הבדל מובהק ביניהם. להלן תוצאות רמת הכאב: קרא עוד.

Adib Rad H1, et al. Effect of ginger and Novafen on menstrual pain: A cross-over trial.Taiwan J Obstet Gynecol. 2018 Dec;57(6):806-809. 

 

 

צריכת דגים לנשים העוברות טיפולי פוֹריות

במחקר תצפיתי הוערך התפקיד של צריכת מזונות עשירים בחלבון בקרב נשים העוברות טיפולי פוריות. במחקר נכללו 351 נשים, אשר עברו סה"כ 598 מחזורי טיפול. באמצעות שאלוני תזונה ובהתבסס על הרשומות הרפואיות, החוקרים בדקו את הקשר בין הצריכה של מזונות עשירים בחלבון (בשר, עוף ודגים, ביצים, שעועית, אגוזים וסויה) לבין הסיכוי ללידת תינוק חי עבור כל מחזור טיפול. ממוצע הצריכה של בשר, עוף ודגים היה 1.2 מנות ליום - מהם 35% עוף, 25% דגים, 22% בשר מעובד ו-17% בשר אדום. 

נמצא כי קרא עוד.

Nassan FL, et al. Intake of protein-rich foods in relation to outcomes of infertility treatment with assisted reproductive technologies. Am J Clin Nutr. 2018 Nov 1;108(5):1104-1112. 

 

 

וכעת, עוד כותרות...

 

 

ההשפעה של סְטרס על תפקוד הלב שונה בין נשים וגברים

במחקר תצפיתי, בו נכללו 276 מטופלים עד גיל 61 לאחר אירוע של אוטם שריר הלב, נמצא כי הפרעה לתפקוד הלבבי (הפחתת זרימת הדם) במצבי סטרס מנטלי הייתה קשורה בהצטברות פלאק בעורקים בקרב גברים, אך לא בקרב נשים. ממצא זה מצביע על קיומם של מנגנונים אחרים, כגון פגיעה בכלי הדם הקטנים, אשר עומדים בבסיס ההפרעה לתפקוד הלבבי במצבי סטרס בקרב נשים.

Almuwaqqat Z, et al. Sex-Specific Association Between Coronary Artery Disease Severity and Myocardial Ischemia Induced by Mental Stress. Psychosom Med. 2019 Jan;81(1):57-66. 

 

 

באילו מצבים עשוי לתרום ניתוח בריאטרי? 

במחקר אורך, בו נכללו 2,458 מבוגרים, אחריהם נערך מעקב של 3 שנים לאחר ניתוח בריאטרי זוהו 4 תתי-קבוצות של שמנות: סוכרת עם HDL נמוך, הפרעות אכילה, קבוצה מעורבת ושמנות חמורה, המופיעה בגיל צעיר. נמצא כי ניתוח בריאטרי עשוי להיות בעל התרומה המשמעותית ביותר במצבים של הפרעות אכילה. 

Field AE, et al. Association of Obesity Subtypes in the Longitudinal Assessment of Bariatric Surgery Study and 3-Year Postoperative Weight Change. Obesity (Silver Spring). 2018 Dec;26(12):1931-1937. 

 

 

השימוש ברכיבים צמחיים בתעשיית המזון

בסקירה מוצג היישום של רכיבים צמחיים להארכת חיי המדף של מוצרי מזון ולשיפור הערכים התזונתיים והבריאותיים של מוצרי בשר מוכנים, בין הרכיבים המוזכרים בסקירה נכללים תה ירוק, זרעי ענבים, זרעי חרדל, שמנים אתריים כמו קורנית ואורגנו ועוד.

Nikmaram N, et al. Application of plant extracts to improve the shelf-life, nutritional and health-related properties of ready-to-eat meat products. Meat Sci. 2018 Nov;145:245-255. 

 

 

כיצד סויה מעכבת התקדמות של סרְטן השד?

במחקר מעבדה מראים החוקרים כי המנגנון העומד בבסיס ההשפעה המעכבת של סויה כנגד תאי סרטן שד קשור בוויסות הפעילות של המולקולה האפיגנטית JMJD5.

Wang Y, et al. Soybean (Glycine max) prevents the progression of breast cancer cells by downregulating the level of histone demethylase JMJD5. J Cancer Res Ther. 2018 Sep;14(Supplement):S609-S615. 

 

 

רכיבים צמחיים כנגד זיהומים בחלל הפה

במחקר מעבדה מוצגת הפעילות האנטי-בקטריאלית של מגוון רכיבים צמחיים כנגד חיידקים בחלל הפה, כולל מיצוי אלכוהולי של ספילנטוס (Spilanthes oleracea) עם פרופוליס, שמן קצח ומיצוי אלכוהולי של שום שחור.

Vlachojannis C, et al. Activity of preparations from Spilanthes oleracea, propolis, Nigella sativa, and black garlic on different microorganisms involved in oral diseases and on total human salivary bacteria: A pilot study. Phytother Res. 2018 Oct;32(10):1992-2001. 

 
חזרה לתחילת העמוד

חזרה לעמוד הקודם