פתיחת תפריט נגישות
גישה מהירה לדף הבית

מחקרים עדכניים - חודש יוני 2018 - מקבץ 3

עודכן בתאריך 14/06/2018

 

האם נטילת תוספי תזונה מסייעת לטיפול בתחלואה קרדיווסקולרית ולמניעתה? ואיזו פורמולת צמחים יעילה לטיפול בתסמונת המעי הרגיש? – תשובות לשאלות אלו בפתח הסקירה השבועית שלנו. 

זאת ועוד: אילו פורמולות צמחי מרפא עשויות לסייע לחולי סוכרת סוג 2 ולסובלים מעצירות? האם תוסף אומגה 3 יעיל להפחתת לחץ תוך-עיני, למטופלים עם סרטן בדרכי המרה או בלבלב העוברים טיפולי כימותרפיה, ולמניעת הידרדרות קוגניטיבית? מהם הטיפולים היעילים באלצהיימר? כיצד גינקו דו-אונתי תורם לטיפול באלצהיימר? האם דיאטה ים-תיכונית מסייעת למטופלים עם מחלת כליות כרונית? מהי התרומה של אימון גופני לנשים מבוגרות עם סוכרת סוג 2? מה ההשפעה של הפחתת השימוש במסכים? ואיזו פעילות יעילה ביותר להפחתת השמנה בקרב ילדים? 

נסיים בהשפעה של משקה תזונתי מועשר בפרוביוטיקה לנשים בהריון ושל ממתיקים שונים על תנועתיות המעי. 

בכותרות השבועיות: האם מטופלים עם יתר לחץ דם סיסטולי רגישים יותר לדיאטה דלת נתרן? האם יש קשר בין ויטמין D ודלקת ריאות? מה הפגיעה האפשרית של תוספי הרזייה המכילים גרסיניה קמבוג'יה? האם לתהליכי דלקת במערכת העיכול תפקיד בהתפתחות פרקינסון? האם מרווה סינית יעילה לטיפול בתעוקת לב? מי יעיל יותר להגנה מפני עקה חמצונית – דובדבנים או ויטמין C? ונסיים בפעילות האנטי-מיקרוביאלית של הרכיב הפעיל באנדרוגרפיס

 

 

האם נטילת תוספי תזונה יעילה לטיפול בתחלואה קרדיווסקולרית ולמניעתה?

בסקירה שיטתית ומטה-אנליזה הוערכו העדויות העדכניות לגבי היעילות של תוספי ויטמינים ומינרלים למניעת תחלואה קרדיווסקולרית ולטיפול בה. בסקירה נכללו 179 מחקרים אקראיים מבוקרים ולהלן פירוט הממצאים:

 • לאף אחד מארבעת התוספים השכיחים - מולטי-ויטמינים, ויטמין D, סידן או ויטמין C - לא הייתה השפעה חיובית מובהקת על הסיכון לתחלואה קרדיווסקולרית או על הסיכון לתמותה מכל גורם. 
 • התוסף הנחקר ביותר היה ויטמין D, כאשר מבין 43 מחקרים - 16 מחקרים הצביעו על יעילות גבוהה יותר של ויטמין D, על יעילות גבוהה יותר של טיפול הביקורת הצביעו 17 מחקרים, ו-10 מחקרים על יעילות דומה בשתי הקבוצות. 
 • נמצאה תמיכה מסוימת, בעיקר ממחקרים שנערכו בסין, להשפעה מיטיבה של חומצה פולית ושל קומפלקס ויטמיני B להפחתת הסיכון לשבץ. 
 • נטילת ניאצין (ויטמין B3) במינונים של 1-3 גרם ליום בשילוב עם סטטינים הייתה קשורה בעלייה של 10% בסיכון לתמותה מכל גורם. 
 • נטילת תוספים נוגדי חמצון (כגון שילוב של ויטמין C ו-E) הייתה קשורה בעלייה קלה בסיכון לתמותה מכל גורם. 
 • לא נמצאה השפעה לנטילת ויטמיני A, B6 ו-E, בטא-קרוטן, אבץ, ברזל, מגנזיום וסלניום

החוקרים מסכמים כי ממצאים אלה מספקים תמיכה נוספת להמלצות הקיימות, המציעות להתמקד בצריכת תזונה בריאה, המבוססת על מזונות מן הצומח; דפוס תזונה כזה מספק כמות גדולה של ויטמינים ומינרלים, הנדרשים לשמירה על הבריאות.

הערת מערכת: סקירה זו ממשיכה את המגמה העולה לאורך השנים, כי צריכת ויטמינים ומינרלים מהמזון הינה יעילה ומשמעותית יותר מצריכת תוספי תזונה, וכי הסיכון בצריכת תוספי תזונה, בעיקר כויטמינים, מינרלים ונוגדי חמצון בודדים, הינו גבוה ומעלה סיכון לתחלואה ולתמותה. כך לדוגמא, במונוגרף של ויטמין B3 (ניאצין) תמצאו מטא-אנליזה המציינת כי נטילה ארוכת טווח של תוסף ניאצין עלולה להעלות רמות גלוקוז בדם. לעיון במטא אנליזה מספטמבר 2015 - לחץ כאן.  

Jenkins DJA, et al. Supplemental Vitamins and Minerals for CVD Prevention and Treatment. J Am Coll Cardiol. 2018 Jun 5;71(22):2570-2584. 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29852980

 

 

פורמולת צמחים לטיפול בתסמונת המעִי הרגִיש

במחקר כפול-סמיות מבוקר פלסבו הוערכה היעילות של פורמולת צמחי מרפא סינית לטיפול בתסמונת המעי הרגיש המאופיינת בשלשול.

Tong-Xie-Yao-Fang הינה פורמולת צמחים סיניים קלאסית, המשמשת לטיפול בשלשול כרוני המלווה בכאבי בטן ואשר ניתנת בצורת גרנולות ומכילה ארבעה צמחי מרפא:

 1. אטרקטילודס (Atractylodes macrocephala)
 2. אדמונית (Paeonia spp)
 3. קליפת מנדרינה (Citrus reticulata)
 4. סילר (Ledebouriella divaricate)

במחקר נכללו 160 מטופלים, אשר חולקו אקראית לנטילת הפורמולה או פלסבו - לתקופת התערבות של 4 שבועות, עם מעקב למשך 8 שבועות נוספים. מדד המטרה העיקרי היה הקלה משמעותית בתסמינים למשך שבועיים לפחות בארבעת השבועות הראשונים לטיפול.

נמצא כי שיעור המטופלים עם הקלה משמעותית היה 57.5% בקבוצת הפורמולה לעומת 37.5% בקבוצת הפלסבו, p=0.017. נתונים אלה מבטאים סיכוי גבוה פי 2.2 להקלה משמעותית בתסמינים בקרב מטופלים אשר נוטלים את הפורמולה. מגמה דומה נמצאה גם עבור מרבית המדדים המשניים שהוערכו באופן שבועי, כגון תדירות היציאות. לא דווח על השפעות שליליות משמעותיות הקשורות בנטילת הפורמולה. החוקרים מסכמים כי נטילת הפורמולה למשך 4 שבועות הייתה יעילה לשיפור תסמיני מעי רגיש המאופיין בשלשול

Chen M, et al. Randomised clinical trial: Tong-Xie-Yao-Fang granules versus placebo for patients with diarrhoea-predominant irritable bowel syndrome. Aliment Pharmacol Ther. 2018 Jun 1. 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29856472

 

 

פורמולת צמחי מרפא להורדת רמות הסוכר והשומנים בקרב חולי סוּכרת סוג 2

במחקר קליני פתוח, שנערך באיראן, הוערכה הבטיחות והיעילות של פורמולת צמחי מרפא לטיפול בחולי סוכרת סוג 2 בשלב מתקדם, הסובלים מרמות גבוהות של סוכר ושומנים בדם.

במחקר נכללו 30 מטופלים, אשר נטלו שתי מנות ליום מהפורמולה לפני הארוחות למשך 40 יום, ללא שינוי בטיפול התרופתי (סטטינים ותרופות להורדת הסוכר). כל מנה של 6.4 גרם מהפורמולה הכילה :

בהתייחס ליעילות ההתערבות, נמצא כי קרא עוד

Zarvandi M, et al. Safety and efficacy of a polyherbal formulation for the management of dyslipidemia and hyperglycemia in patients with advanced-stage of type-2 diabetes. Biomed Pharmacother. 2017 May;89:69-75.

 

 

פורמולת צמחי מרפא לטיפול בעצִירות

במחקר קליני הוערכה ההשפעה של פורמולת צמחי מרפא חדשה (DA-9701), שפותחה בקוריאה, על זמן מעבר הצואה במעי הגס ועל תסמינים של עצירות תפקודית. הפורמולה מכילה שני צמחי מרפא:

 • זרעי לפופית (Ipomoea/Pharbitis)
 • קורידלית (Corydalis ambigua)

במחקר נכללו 33 מטופלים עם אבחנה של עצירות תפקודית, אשר נטלו את הפורמולה במינון של 30 מ"ג 3 פעמים ביום למשך 24 ימים. נמצא כי קרא עוד

Kim SY, et al. DA-9701 improves colonic transit time and symptoms in patients with functional constipation: A prospective study. J Gastroenterol Hepatol. 2017 Dec;32(12):1943-1948. 

 

 

אוֹמגה 3 להפחתת לחץ תוך-עינִי

בניתוח כולל של נתונים משני מחקרים כפולי-סמיות מבוקרי פלסבו, נבדקה היעילות של תוספי אומגה 3 להפחתת לחץ תוך-עיני בקרב מבוגרים עם לחץ דם תקין. החוקרים מסבירים כי עלייה בלחץ תוך-עיני הינה גורם סיכון משמעותי לגלאוקומה אשר ניתן לשינוי ולטיפול.

במחקר נכללו 105 משתתפים עם יתר לחץ תוך עיני (מעל 21 מ"מ כספית) וללא אבחנה של גלאוקומה. המשתתפים חולקו אקראית לנטילת תוסף אומגה 3 במינון יומי של כ-1,000 מ"ג EPA ו-500 מ"ג DHA משמן דגים - עם או בלי 900 מ"ג ALA שמקורו בשמן פשתן - או לנטילת פלסבו (1,500 מ"ג ליום שמן זית), למשך 3 חודשים.

בסיום תקופת ההתערבות נצפתה קרא עוד

Downie LE, Vingrys AJ. Oral Omega-3 Supplementation Lowers Intraocular Pressure in Normotensive Adults.

Transl Vis Sci Technol. 2018 May 1;7(3):1. 

 

 

אוֹמגה 3 למטופלים עם סרְטן בדרכי המרה או בלבלב העוברים טיפולי כימותרפיה

במחקר קליני נבדקה ההשפעה של מזון רפואי המכיל אומגה 3 לטיפול בקכקסיה (איבוד משקל) בקרב מטופלים עם סרטן בדרכי המרה או בלבלב העוברים טיפולי כימותרפיה.

במחקר נכללו 27 מטופלים, אשר קיבלו מזון רפואי מועשר באומגה 3 (Racol®) באמצעות צינורית הזנה. בנוסף, מטופלים עם סרטן לבלב קיבלו תוסף אנזימי עיכול (LipaCreon®) לשיפור הספיגה. יעילות הטיפול הוערכה באמצעות מדידת מסת שרירי השלד ובדיקות דם, שנלקחו בתחילת המחקר ולאחר 4 ו-8 שבועות.

מהתוצאות עולה כי קרא עוד

Abe K, et al. Effects of ω-3 Fatty Acid Supplementation in Patients with Bile Duct or Pancreatic Cancer Undergoing Chemotherapy. Anticancer Res. 2018 Apr;38(4):2369-2375.

 

 

האם שמן דגים עשיר ב-DHA יעיל למניעת הידרדרות קוגניטִיבית?

במחקר כפול-סמיות מבוקר פלסבו הוערכה היעילות של תוסף שמן דגים עשיר ב-DHA להאטת הידרדרות קוגניטיבית בקרב קשישים שאינם סובלים מהפרעה בתפקוד הקוגניטיבי.

במחקר נכללו 403 משתתפים בגילאי 65-90, אשר חולקו אקראית לקבוצת ההתערבות שנטלה תוסף שמן דגים במינון של 1,720 מ"ג DHA ו-600 מ"ג EPA או לקבוצת הביקורת שנטלה שמן זית דל בפוליפנולים - למשך 18 חודשים.

באופן כללי, נמצא כי קרא עוד

Danthiir V, et al. An 18-mo randomized, double-blind, placebo-controlled trial of DHA-rich fish oil to prevent age-related cognitive decline in cognitively normal older adults. Am J Clin Nutr. 2018 May 1;107(5):754-762. 

 

 

מהם הטיפולים היעילים באלְצהיימר?

בסקירה ומטה-אנליזה של 17 מחקרים אקראיים מבוקרים נערכה השוואה בין ארבע התערבויות שונות לטיפול במבוגרים עם אלצהיימר ברמה קלה עד בינונית:

 1. פעילות גופנית
 2. טיפול במוסיקה
 3. אימון קוגניטיבי ממוחשב
 4. טיפול תזונתי (מזון רפואי או תוספי תזונה) 

במטה-אנליזה, שכללה 15 מהמחקרים (סה"כ 1,747 משתתפים), נמצא כי פעילות גופנית הייתה יעילה באופן מובהק לשיפור היכולת הקוגניטיבית, כפי שהוערכה על ידי המבחן MMSE.

במטה-אנליזה נוספת, שכללה חמישה מהמחקרים (סה"כ 660 משתתפים), נמצא כי קרא עוד

Liang JH, et al. Comparison of multiple interventions for older adults with Alzheimer disease or mild cognitive impairment: A PRISMA-compliant network meta-analysis. Medicine (Baltimore). 2018 May;97(20):e10744. 

 

 

כיצד גִינקו דו-אונתי תורם לטיפול באלצהיימֶר?

במחקר פרמקולוגי, שנערך באמצעות מודלים ממוחשבים, נבדקו מהם המנגנונים הקשורים בהשפעה המיטיבה של גינקו דו-אונתי (Ginkgo biloba) בטיפול באלצהיימר.

החוקרים מסבירים כי ישנן עדויות פרה-קליניות וקליניות לגבי היעילות של גינקו לשיפור דמנציה קלה עד בינונית בקרב חולי אלצהיימר ומחלות נוירולוגיות נוספות, אולם לא ידוע לגמרי מהו המנגנון הפרמקולוגי.

נמצא כי  קרא עוד

Li H, Sun X, Yu F, Xu L, Miu J, Xiao P. In Silico Investigation of the Pharmacological Mechanisms of Beneficial Effects of Ginkgo biloba L. on Alzheimer's Disease. Nutrients. 2018 May 10;10(5). pii: E589. 

 

 

דיאטה ים-תִיכונית למטופלים עם מחלת כליוֹת כרונִית

בסקירה, שפורסמה על ידי צוות מקצועי מטעם האיגוד הנפרולוגי האירופי, מסכמים החוקרים את העדויות בנוגע ליתרונות ולחסרונות של הדיאטה הים-תיכונית כדפוס תזונה ואורח חיים כללי בקרב מטופלים עם מחלת כליות כרונית.

החוקרים מסבירים כי קרא עוד

Chauveau P, et al. Mediterranean diet as the diet of choice for patients with chronic kidney disease. Nephrol Dial Transplant. 2018 May 1;33(5):725-735. Doi: 10.1093/ndt/gfx085.

 

 

מהי התרומה של אימון גופני לנשים מבוגרות עם סוּכרת סוג 2? 

במחקר אקראי מבוקר הוערכה ההשפעה של תכנית אימון גופני בטווח המקסימלי של שריפת השומנים על הרכב הגוף, פרופיל השומנים, איזון הסוכר, רגישות לאינסולין ורמת האדיפוקינים בדם - בקרב נשים מבוגרות עם סוכרת סוג 2.

במחקר נכללו 31 נשים בגילאי 60-69, אשר חולקו אקראית לקבוצת האימון הגופני או לקבוצת הביקורת.

האימון הגופני כלל הליכה בעצימות המותאמת אישית לטווח המקסימלי של שריפת השומנים (עצימות נמוכה עד בינונית) למשך שעה אחת, 3 פעמים בשבוע, לתקופה של 12 שבועות, ללא התערבות תזונתית.

נמצא כי  קרא עוד

Tan S, Du P, Zhao W, Pang J, Wang J. Exercise Training at Maximal Fat Oxidation Intensity for Older Women with Type 2 Diabetes. Int J Sports Med. 2018 May;39(5):374-381. 

 

 

הפחתת השימוש במסכים מומלצת במיוחד לאנשים עם כושר גופני נמוך

במחקר עוקבה נבדק האם הקשר בין משך השימוש במסכים לבין תחלואה קרדיווסקולרית ותמותה תלוי במאפיינים של כושר גופני, כולל סיבולת לב-ריאה, חוזק היד ומידת הפעילות הגופנית.

במחקר נכללו הנתונים של כ-390,000 משתתפים מבריטניה, כאשר בתקופת מעקב של כ-5 שנים תועדו 7,420 מקרי פטירה ו-22,210 אירועים קרדיווסקולריים.

באופן כללי, נמצא כי קרא עוד

Celis-Morales CA, et al. Associations of discretionary screen time with mortality, cardiovascular disease and cancer are attenuated by strength, fitness and physical activity: findings from the UK Biobank study. BMC Med. 2018 May 24;16(1):77. 

 

 

איזו פעילות יעילה ביותר להפחתת השׁמנה בקרב ילדים?

במחקר תצפיתי נבדק הקשר בין הרכב הפעילויות במהלך היום לבין מדדי השמנה בקרב ילדים. החוקרים מסבירים כי במהלך היממה ישנם 4 דפוסי פעילויות: שינה, התנהגות יושבנית, פעילות גופנית בעצימות נמוכה ופעילות גופנית בעצימות בינונית-גבוהה.

במחקר נכללו 434 ילדים בגילאי 10-13, אחריהם נערך מעקב במשך 7 ימים באמצעות מד תאוצה.

מניתוח הנתונים עולה כי קרא עוד

Talarico R, Janssen I. Compositional associations of time spent in sleep, sedentary behavior and physical activity with obesity measures in children. Int J Obes (Lond). 2018 Mar 5. 

 

 

מהי ההשפעה של משקה תזונתי מועשר בפרוֹביוטיקה לנשים בהיריוֹן?

במחקר כפול-סמיות מבוקר הוערכה היעילות של תוסף תזונה בצורת משקה תזונתי מועשר בפרוביוטיקה בתקופת ההריון וההנקה למניעת שלשולים של התינוק.

במחקר נכללו 208 נשים בריאות בשבוע 24-28 להריון, אשר חולקו אקראית לשלוש קבוצות:

 1. נשים שלא קיבלו כל תוסף
 2. נשים שקיבלו את המשקה התזונתי בלבד (2 מנות ליום)
 3. נשים שקיבלו את המשקה התזונתי מועשר בפרוביוטיקה

כל מנה מהמשקה (35 גרם אבקה) נמהלה ב-200 מ"ל מים והכילה 140 קלוריות, 8 גרם חלבון, 21 גרם פחמימות, 3.5 גרם שומן וויטמינים ומינרלים. הפרוביוטיקה כללה 700 מיליון חיידקים מהזן Bifidobacterium lactis ו-700 מיליון חיידקים מהזן Lactobacillus rhamnosus למנה. המשתתפות צרכו את המשקה בשליש האחרון להריון ועד לפחות חודשיים לאחר הלידה, כאשר החוקרים עקבו אחר שיעור התינוקות שסבלו משלשולים בשנה הראשונה לחיים וכן העריכו מדדים נוספים, כולל בריאות האם, מדדי הצמיחה של העובר והתינוק ותחלואה.

בסיום תקופת המעקב  קרא עוד

Mantaring J, et al. Effect of maternal supplement beverage with and without probiotics during pregnancy and lactation on maternal and infant health: a randomized controlled trial in the Philippines. BMC Pregnancy Childbirth. 2018 May 31;18(1):193. 

 

 

כיצד ממתיקים שונים משפיעים על תנועתיות המעִי?

במחקר כפול-סמיות מוצלב נבדקה ההשפעה של ממתיקים שונים על תנועתיות התריסריון והמעי, הפעילות ההורמונלית במעי ורמת הרעב.

במחקר נכללו 12 מתנדבים בריאים, אשר עברו בדיקת פעילות המעי תחת ארבעה תנאים בהפרש של 3 ימים לפחות: צריכה של 250 מ"ל מים בלבד (0 קלוריות) ,או יחד עם 50 גרם גלוקוז (205 קלוריות) או 25 גרם פרוקטוז (103 קלוריות) או 220 מ"ג אססולפאם-Kי(0 קלוריות). הממתיקים ניתנו באמצעות הזנה בצינורית על מנת להימנע מההשפעה של טעם וריח. 
להלן הממצאים העיקריים :  קרא עוד

Meyer-Gerspach AC, et al. Effects of caloric and noncaloric sweeteners on antroduodenal motility, gastrointestinal hormone secretion and appetite-related sensations in healthy subjects. Am J Clin Nutr. 2018 May 1;107(5):707-716. 

 

 

כותרות נוספות...

 

 

מטופלים עם יתר לַחץ דַם סיסטולי רגישים יותר לדיאטה דלת נתרן

במחקר אקראי מבוקר נכללו 126 מטופלים עם יתר לחץ דם, מהם 51 עם יתר לחץ דם סיסטולי בלבד (isolated systolic hypertension), אשר חולקו אקראית לצריכת דיאטה רגילה או דיאטת דלת נתרן למשך 6 חודשים.

נמצא כי דיאטה דלת נתרן הייתה יעילה להורדת לחץ הדם הסיסטולי רק בקרב מטופלים הסובלים מיתר לחץ דם סיסטולי בלבד, ללא השפעה מובהקת על לחץ הדם הדיאסטולי.

Yang GH, et al. Effects of a low salt diet on isolated systolic hypertension: A community-based population study.

Medicine (Baltimore). 2018 Apr;97(14):e0342. 

 

 

האם יש קשר בין ויטמִין D ודלקת ריאוֹת?

במחקר מקרה-בקרה, בו נכללו 1,582 ילדים עד גיל 14 מסין, נמצא כי בהשוואה לקבוצת ביקורת של ילדים בריאים, בקרב ילדים עם דלקת ריאות רמת הויטמין D בדם הייתה נמוכה יותר, במיוחד בקרב חולים עם אלח דם ועם תסמינים חמורים יותר.

Li W, et al. Association between serum 25-hydroxyvitamin D concentration and pulmonary infection in children.

Medicine (Baltimore). 2018 Jan;97(1):e9060. 

 

 

פגיעה כבדית בעקבות שימוש בתוספי הרזיה המכילים גרסִיניה קמבוג'יה 

במאמר מתוארים ארבעה תיאורי מקרה של אי-ספיקת כבד אקוטית בקרב נשים שנטלו תוספי הרזייה המכילים גרסיניה קמבוג'יה (Garcinia Cambogia).

בנוסף, החוקרים סוקרים את העדויות הקליניות בנוגע לרעילות כבדית בקרב מטופלים הנוטלים תוספי תזונה המכילים גרסיניה קמבוג'יה. 

Crescioli G, et al. Acute liver injury following Garcinia cambogia weight-loss supplementation: case series and literature review. Intern Emerg Med. 2018 May 25. 

 

 

האם לתהליכי דלקת במערכת העיכול תפקיד בהתפתחות פרקינסוֹן?

במחקר עוקבה, שנערך בדנמרק וכלל את כל החולים עם מחלות מעי דלקתיות בין השנים 1977-2014 (76,477) וכ-7.5 מיליון משתתפים ללא מחלות מעי דלקתיות, נמצא כי משתתפים עם מחלות מעי דלקתיות היו בסיכון גבוה ב-22% להתפתחות פרקינסון, במיוחד משתתפים עם קוליטיס.

ממצא זה מתווסף לממצאים המצביעים על תפקיד אפשרי של תהליכים דלקתיים בדרכי העיכול בהתפתחות של פרקינסון והפרעות נוירולוגיות נוספות.

Villumsen M, Aznar S, Pakkenberg B, Jess T, Brudek T. Inflammatory bowel disease increases the risk of Parkinson’s disease: a Danish nationwide cohort study 1977-2014. Gut. 2018 May 21. Pii: gutjnl-2017-315666. 

 

 

מרווה סִינית לטיפול בתעוּקת לב

בסקירה שיטתית ומטה-אנליזה, הכוללת 17 מחקרים אקראיים מבוקרים (סה"כ 1,433 מטופלים), נמצא כי טיפול משולב, הכולל טיפול סטנדרטי בשילוב מרווה סינית (Salvia miltiorrhiza) בצורת זריקות, היה יעיל יותר מאשר הטיפול הסטנדרטי בלבד לטיפול בתעוקת לב.

Wu JR, Liu S, Zhang XM, Zhang B. Danshen injection as adjuvant treatment for unstable angina pectoris: A systematic review and meta-analysis. Chin J Integr Med. 2017 Apr;23(4):306-311. 

 

 

דובדבנים להגנה מפני עקה חמצונית

במחקר מעבדה מראים החוקרים כי זני דובדבנים, המכילים רמה גבוהה יותר של אנתוציאנינים, מספקים הגנה טובה יותר לתאים מפני עקה חמצונית, כאשר לרמת ויטמין C השפעה נמוכה יותר. 

Leong SY, Burritt DJ, Hocquel A, Penberthy A, Oey I. The relationship between the anthocyanin and vitamin C contents of red-fleshed sweet cherries and the ability of fruit digests to reduce hydrogen peroxide-induced oxidative stress in Caco-2 cells. Food Chem. 2017 Jul 15;227:404-412. 

 

 

הפעילות האנטי-מיקרוביאלית של הרכיב הפעיל באנדרוֹגרפיס

במחקר מעבדה מדגימים החוקרים את הפעילות האנטי-מיקרוביאלית של הרכיב הפעיל Andrographolide המופק מהצמח אנדרוגרפיס (Andrographis paniculata), כבסיס לפיתוח תרופות אנטי-מיקרוביאליות חדשניות. 

Banerjee M, Parai D, Chattopadhyay S, Mukherjee SK. Andrographolide: antibacterial activity against common bacteria of human health concern and possible mechanism of action. Folia Microbiol (Praha). 2017 May;62(3):237-244. 

 
חזרה לתחילת העמוד

חזרה לעמוד הקודם