עם ישראל חי!
פתיחת תפריט נגישות
גישה מהירה לדף הבית

מחקרים עדכניים - חודש אפריל 2019 - מקבץ 4

עודכן בתאריך 30/04/2019

אילו צמחי מרפא מתאימים לטיפול בצמיחת יתר של חיידקים במערכת העיכול העליונה?

סקירה נרחבת בנושא מחכה לכם בפתח סקירת המחקרים השבועית שלנו.

 

כמו כן, האם שמן לבנדר עשוי להקל על כאב בעקבות חיסון בקרב תינוקות?

האם תוסף ויטמין D עשוי להפחית את הסיכון לרעלת הריון?

האם תוספי כורכום יעילים לשיפור תפקודי הכבד בקרב משתתפים עם כבד שומני?

האם תוסף מליסה יעיל לחולים עם סוכרת סוג 2?

האם רודיולה יעילה לשיפור הביצועים המנטליים?

האם תוסף חומצות אמינו מועשר בלאוצין עשוי להפחית את הפגיעה בשריר?

מהי התזונה הטובה ביותר לשמירה על תפקוד המוח והאם פטריות עשויות להיות חלק מתזונה זו?

איזו התערבות עשויה לסייע במניעת דיכאון או בטיפול בו בקרב מטופלים עם שמנות?

והאם פרוביוטיקה עשויה להקל על דיכאון גם כן? 

מהי ההשפעה של סיבים פרה-ביוטיים שונים על פלורת המעי?

האם תזונה צמחונית יעילה למטופלים עם מחלת כליות כרונית?

ומהי הפעילות הרפואית של ברגמוט?

 

בכותרות השבוע: מהו המינון הנדרש של תוסף ויטמין B12 לצמחוניים או טבעוניים? מהי הפעילות של שמנים אתריים במערכת העצבים? האם שמן אניס יעיל לטיפול במיגרנות? האם זעפרן יעיל להקלה על תסמיני חרדה ודיכאון בצעירים? מהי ההשפעה של תוסף ציטרולין בקרב קשישים? והאם פעילות גופנית יעילה לשמירה על הירידה במשקל?

 

צמחי מרפא לטיפול בצמיחת יתר של חיידקים 

בסקירה מפורטים הממצאים הפרה-קליניים וקליניים, העוסקים בצמחי המרפא לטיפול במצבים של צמיחת יתר של חיידקים במערכת העיכול העליונה (UDOF - upper digestive overgrowth of flora, לעיתים נקרא SIBO). שילוב של צמחים מרים (כגון Berberis aquifolium, Hydrastis canadensis) וחריפים (כגון Zingiber officinale, Alpinia galanga), המעוררים תנועתיות במעי, הינם הכרחיים למטופלים עם UDOF וזמן מעבר איטי במערכת העיכול. באופן ספציפי, הסקירה כוללת פירוט ההשפעה של צמחים המכילים ברברין, כגון Berberis aquifolium ו-Hydrastis canadensis ושל מינים שונים של לענה (כגון Artemisia annua, Artemisia absinthium) כצמחים מרים בעלי פעילות אנטי-מיקרוביאלית שעשויים לתרום למטופלים רבים עם UDOF. בהמשך, מפורט השימוש בשמנים נדיפים מצמחים קרמינטיביים, שהינם בעלי פעילות אנטי-מיקרוביאלית ומעכבים תנועתיות יתר של המעי, היעילים בעיקר למטופלים הסובלים משלשולים או כאבי בטן - בדגש על נענע חריפה (Mentha x piperita), מליסה (Melissa officinalis), כוסברה (Coriandrum sativum) ואניס (Pimpinella anisum). כמו כן, מפורטים הממצאים לגבי הפורמולה Iberogast, המכילה צמחים מרים וקרמינטיביים (Iberis amara, Carum carvi, Glycyrrhiza glabra, Mentha x piperita, Matricaria recutita, Chelidonium majus, Silybum marianum, Angelica archangelica). 

השימוש בפורמולה נמצא יעיל להקלה על IBS ולפיכך משוער כי תהיה לה השפעה מיטיבה גם לטיפול ב-UDOF. בסיום הסקירה ישנה התייחסות להיבטים של בטיחות ולשימוש במקביל בתרופות אנטיביוטיות וכן לשימוש בגואר-גאם כטיפול תומך לאנטיביוטיקה מסוג ריפקסימין. לסיכום, לצמחי מרפא עשוי להיות תפקיד חשוב בטיפול ב-UDOF, תוך התאמה למאפיינים הספציפיים של המטופל. טיפול אנטי-מיקרוביאלי בשילוב צמחים להסדרת תנועתיות המעי והתאמה תזונתית (כגון דיאטה דלת FODMAPs) עשויים לסייע בהקלה על התסמינים ולטיפול בגורם ל-UDOF.

Eric Yarnell. Herbs for Upper Digestive Overgrowth of Flora. Alternative and Complementary Therapies. Vol. 24, No. 4.

https://www.liebertpub.com/doi/10.1089/act.2018.29176.eya

 

 

שמן לבנְדר להקלה על כאב בעקבות חיסון בקרב תינוקות

במחקר כפול-סמיות מבוקר פלסבו הוערכה היעילות של שמן לבנדר בהרחה להקלה על כאב לאחר קבלת חיסון מחומש בקרב תינוקות. במחקר נכללו 97 תינוקות בריאים בני חודשיים, אשר חולקו אקראית לקבוצת הלבנדר או לקבוצת הפלסבו. דקה לפני קבלת החיסון, הוערכה רמת הכאב הבסיסית והוצמד לבגדי התינוק כדור כותנה, עליו טופטפו 5 טיפות שמן שקדים המכיל שמן לבנדר בריכוז 0.5% או שמן שקדים בלבד. רמת הכאב הוערכה שוב 15 שניות ו-5 דקות לאחר החיסון. רמת הכאב הוערכה באמצעות המדד Neonatal Infant pain scale על סולם של 0-7. הערכה זו כוללת שישה מרכיבים: הבעות פנים, בכי, תבניות נשימה, ידיים, רגליים ומצב העוררות. בנוסף, נמדד משך הבכי לאחר קבלת החיסון.

נמצא כי בהשוואה לפלסבו, רמת הכאב 5 דקות לאחר החיסון הייתה נמוכה יותר באופן מובהק בקבוצת הלבנדר (0.39 לעומת 1.03, p=0.02) ומשך הבכי היה נמוך יותר (75.47 לעומת 105.22 שניות, p=0.02). החוקרים מסכמים כי הרחת שמן לבנדר תרמה להקלה על הכאב ולהרגעת תינוקות המקבלים חיסון מחומש.

Vaziri F, et al. The Effect of Aromatherapy by Lavender Oil on Infant Vaccination Pain: a Double Blind Randomized Controlled Trial. J Caring Sci. 2019 Mar 1;8(1):17-21.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30915309

 

 

תוסף וִיטמין D להפחתת הסיכון לרעלת הריוֹן

במחקר אקראי מבוקר הוערכה התרומה של תוסף ויטמין D להפחתת הסיכון לרעלת הריון. במחקר נכללו 179 נשים עם הריון תקין ללא מחלות רקע, אך חסר ויטמין D (רמה בדם נמוכה מ-25 ננומול/ליטר). המשתתפות חולקו אקראית לנטילת תוסף ויטמין D יומי בשני מינונים: 400 יחב"ל או 4,000 יחב"ל.

נמצא כי קרא עוד.

Ali AM, Alobaid A, Malhis TN, Khattab AF. Effect of vitamin D3 supplementation in pregnancy on risk of pre-eclampsia - Randomized controlled trial. Clin Nutr. 2019 Apr;38(2):557-563. 

 

 

תוספי כוּרכום לשיפור תפקודי הכבד בקרב משתתפים עם כבד שוּמני

בסקירה שיטתית ומטה-אנליזה של מחקרים אקראיים מבוקרים הוערכה ההשפעה של תוספי כורכום או כורכומין על תפקודי הכבד בקרב מטופלים עם מחלת כבד שומני לא אלכוהולית. בסקירה נכללו שישה מחקרים, בהם 315 משתתפים בגילאי 40-65 עם BMI מעל 25. בשניים מהמחקרים נבדקה ההשפעה של תוסף כורכום ובארבעה של תוסף כורכומין, כאשר המינון נע בין 80 מ"ג ל-3 גרם ליום למשך 8 עד 24 שבועות.

בניתוח כולל של הנתונים נמצא כי קרא עוד.

Goodarzi R, Sabzian K, Shishehbor F, Mansoori A. Does turmeric/curcumin supplementation improve serum alanine aminotransferase and aspartate aminotransferase levels in patients with nonalcoholic fatty liver disease? A systematic reviewand meta-analysis of randomized controlled trials. Phytother Res. 2019 Mar;33(3):561-570. doi: 10.1002/ptr.6270. Epub 2019 Jan 17.

 

 

תוסף מלִיסה לחולים עם סוּכרת סוג 2

במחקר כפול-סמיות מבוקר פלסבו הוערכה ההשפעה נוגדת הסוכרת של מליסה (Melissa officinalis) בקרב מטופלים עם סוכרת סוג 2. במחקר נכללו 62 משתתפים בני 53 בממוצע ועם BMI 28 בממוצע. המשתתפים חולקו אקראית לקבלת כמוסות מליסה במינון 700 מ"ג/יום או פלסבו - למשך 12 שבועות.

בסיום המחקר נמצא כי קרא עוד.

Asadi A, et al. Efficacy of Melissa officinalis L. (lemon balm) extract on glycemic control and cardiovascular risk factors in individuals with type 2 diabetes: A randomized, double-blind, clinical trial. Phytother Res. 2019 Mar;33(3):651-659. 

 

 

רוֹדיולה לשיפור הביצועים המנטליים

במחקר כפול-סמיות מבוקר פלסבו הוערכה ההשפעה של תוסף רודיולה (Rhodiola rosea) על הביצועים הגופניים והמנטליים, וכן על רמת ההורמונים והעקה החמצונית, בקרב מתנדבים בריאים. במחקר נכללו 26 גברים צעירים פעילים גופנית, אשר חולקו באופן אקראי לקבלת תוסף רודיולה במינון 600 מ"ג ליום או פלסבו - למשך 4 שבועות. בתחילת המחקר ובסיומו כל המשתתפים ביצעו מבדקים פסיכו-מוטוריים להערכת זמן התגובה, בדיקות לצריכת החמצן המרבית (VO2max) ובדיקות דם למדידת הפרופיל ההורמונלי, העקה חמצונית ופגיעה בשריר.

נמצא כי קרא עוד.

Jówko E, et al. Effects of Rhodiola rosea supplementation on mental performance, physical capacity, and oxidative stress biomarkers in healthy men. J Sport Health Sci. 2018 Oct;7(4):473-480. 

 

 

תוסף חומצוֹת אמינו מועשר בלאוצִין להפחתת הפגיעה בשריר

במחקר כפול-סמיות אקראי מוצלב הוערכה ההשפעה של תוסף חומצות אמינו מועשר בלאוצין על שיקום השריר לאחר פעילות גופנית. במחקר נכללו עשרה גברים בני 23 בממוצע, שאינם מאומנים גופנית. כל המשתתפים נטלו את התוסף במינון 3.6 גרם (מהם 1.44 גרם לאוצין) 3 פעמים ביום, או פלסבו - כל אחד למשך 8 ימים עם 3 שבועות הפסקה ביניהם. ביום הראשון למחקר המשתתפים התבקשו לבצע אימון באמצעות משקולות יד, כאשר הפגיעה בשריר הוערכה לפני האימון, אחריו ובהמשך השבוע באמצעות השינויים ברמת האנזים CPK (קריאטין פוספוקינאז) וריכוז המיוגלובין בדם.

נמצא כי  קרא עוד.

Matsui Y, et al. Effect of a leucine-enriched essential amino acids mixture on muscle recovery. J Phys Ther Sci. 2019 Jan;31(1):95-101. 

 

 

מהי התזונה הטובה ביותר לשמירה על תפקוד המוח?

במחקר עוקבה הוערך הקשר בין שלושה דפוסי תזונה במהלך החיים – דיאטה ים-תיכונית, דיאטת DASH ו-APDQS (מדד לאיכות התזונה) - לבין התפקוד הקוגניטיבי. להלן מאפייני הדיאטות שנבדקו: 

 1. בדיאטה ים-תיכונית הדגש הוא על צריכת דגנים מלאים, פירות וירקות, שומנים בריאים לא רוויים, אגוזים, קטניות ודגים והגבלת בשר אדום, עוף ומוצרי חלב עתירי שומן. 
 2. תזונה על פי המדד APDQS (A Priori Diet Quality Score) מדגישה צריכת פירות וירקות, קטניות, מוצרי חלב דלי שומן, דגים וצריכה מתונה של אלכוהול והגבלת מזונות מטוגנים, חטיפים מלוחים, מתוקים, מוצרי חלב עתירי שומן ומשקאות ממותקים. 
 3. דיאטת DASH מדגישה צריכת דגנים, פירות וירקות, מוצרי חלב דלי שומן, קטניות ואגוזים והגבלת הצריכה של בשר, דגים ועוף, שומנים ושומן רווי, מתוקים ונתרן. 

במחקר זה נכללו 2,621 משתתפים בני 25 בממוצע בתחילת המחקר. ציון התאמה לכל אחד מדפוסי התזונה חושב בהתאם לשאלוני תזונה שמילאו המשתתפים בתחילת המחקר, לאחר 7 שנות מעקב ולאחר 20 שנות מעקב. התפקוד הקוגניטיבי הוערך לאחר 25 ו-30 שנות מעקב (גיל 50 ו-55 בממוצע).

נמצא כי קרא עוד.

McEvoy CT, et al. Dietary patterns during adulthood and cognitive performance in midlife: The CARDIA study. Neurology. 2019 Mar 6. pii: 10.1212/WNL.0000000000007243.

 

 

תזונה עשירה בפטריות קשורה בסיכון מופחת להפרעה קוגניטיבית

במחקר חתך, שנערך בסינגפור, נבדק הקשר בין צריכת פטריות בתזונה לבין הסיכון להפרעה קוגניטיבית קלה. כחלק ממחקר עוקבה, במחקר הנוכחי נכללו הנתונים של 663 משתתפים מעל גיל 60.

נמצא כי קרא עוד.

Feng L, et al. The Association between Mushroom Consumption and Mild Cognitive Impairment: A Community-Based Cross-Sectional Study in Singapore. J Alzheimers Dis. 2019;68(1):197-203. 

 

 

 

איזו התערבות עשויה לסייע במניעת דיכאוֹן או בטיפול בו בקרב מטופלים עם שמנוּת?

להלן שני מחקרים אקראיים מבוקרים, בהם הוערכו התערבויות שונות בקרב מטופלים עם שמנות הסובלים מדיכאון

במחקר הראשון הוערכה היעילות של שתי התערבויות למניעת הפרעת דיכאון בקרב מטופלים עם עודף משקל או שמנות הסובלים מתסמיני דיכאון. במחקר נכללו 1,025 משתתפים בני 46 בממוצע, עם BMI בטווח של 25-40, מ-4 מדינות באירופה. כל המשתתפים סבלו מתסמיני דיכאון, ללא אפיזודה של דיכאון קליני בששת החודשים שקדמו למחקר. במחקר נבדקה ההשפעה של שתי התערבויות לתקופה של שנה:

1) נטילת תוספי תזונה כדוגמת 1,412 מ"ג אומגה 3, 30 מק"ג סלניום, 400 מק"ג חומצה פולית, 20 מק"ג ויטמין D3 ו-100 מ"ג סידן

2) טיפול התנהגותי אישי או קבוצתי, המיועד לטיפול בהתנהגויות אכילה של 21 מפגשים לאורך שנה.

המשתתפים חולקו אקראית לארבע קבוצות המחקר:

 1. תוסף פלסבו ללא טיפול התנהגותי.
 2. תוסף פלסבו עם טיפול התנהגותי.
 3. תוספי תזונה ללא טיפול התנהגותי.
 4. תוספי תזונה עם טיפול התנהגותי. 

למידע נוסף קרא עוד.

 

במחקר השני הוערכה היעילות של תכנית התערבות אינטגרטיבית לטיפול בשמנות ובדיכאון. במחקר נכללו 409 מבוגרים בני 51 בממוצע, עם BMI מעל 30, הסובלים מתסמיני דיכאון ברמה בינונית. המשתתפים חולקו אקראית לשתי קבוצות: 

 1. קבוצת הביקורת - קיבלה את הטיפול הסטנדרטי בלבד, אשר כלל טיפול רפואי מרופא המשפחה, קבלת מידע מהמרפאה על שירותים לטיפול בשמנות ובדיכאון ומכשיר מעקב אחר הפעילות הגופנית.
 2. קבוצת ההתערבות - השתתפה (בנוסף לטיפול הסטנדרטי) בתכנית שכללה טיפול התנהגותי לירידה במשקל וטיפול בדיכאון, הממוקד באסטרטגיות לפתרון בעיות. כמו כן, ניתנו תרופות נוגדות דיכאון בהתאם לצורך. 

יעילות ההתערבות הוערכה בהתאם לקרא עוד.

Bot M, Brouwer IA, et al. Effect of Multinutrient Supplementation and Food-Related Behavioral Activation Therapy on Prevention of Major Depressive Disorder Among Overweight or Obese Adults With Subsyndromal Depressive Symptoms: The MooDFOOD Randomized Clinical Trial. JAMA. 2019 Mar 5;321(9):858-868. 

 

Ma J, et al. Effect of Integrated Behavioral Weight Loss Treatment and Problem-Solving Therapy on Body Mass Index and Depressive Symptoms Among Patients With Obesity and Depression: The RAINBOW Randomized Clinical Trial. JAMA. 2019 Mar 5;321(9):869-879. 

 

 

פרוֹביוטיקה להקלה על דיכאוֹן

במחקר כפול-סמיות מבוקר פלסבו הוערכה ההשפעה של תוספי פרוביוטיקה ופרה-ביוטיקה בקרב משתתפים המאובחנים עם הפרעת דיכאון. במחקר נכללו 110 משתתפים, אשר חולקו אקראית לשלוש קבוצות המחקר שנטלו פעם ביום למשך 8 שבועות:

 1. תוסף פרוביוטיקה, שהכיל את החיידקים Lactobacillus helveticus ו- Bifidobacterium longum במינון של 10 מיליארד חיידקים ליום.
 2. תוסף פרה-ביוטיקה (גלקטואוליגוסכרידים).
 3. פלסבו.

נמצא כי קרא עוד.

Kazemi A, Noorbala AA, Azam K, Eskandari MH, Djafarian K. Effect of probiotic and prebiotic vs placebo on psychological outcomes in patients with major depressive disorder: A randomized clinical trial. Clin Nutr. 2019 Apr;38(2):522-528. 

 

 

ההשפעה של סיבים פרה-ביוטיים שונים על פלורת המעי

במחקר קליני נבדקה ההשפעה של סיבים פרה-ביוטיים שונים על פלורת המעי באמצעות הגברת הייצור של חומצות שומן קצרות שרשרת (SCFA). החוקרים מסבירים כי לייצור של SCFA על ידי חיידקי המעי, ובמיוחד של בוטיראט, תפקיד חשוב בשמירה על הבריאות, אולם ייצור זה מוגבל במקרים רבים בשל חסר בסיבים מסיסים בתזונה. במחקר נכללו 174 מתנדבים צעירים ובריאים, אשר צרכו במשך שבועיים אחד מארבעה סוגי תוספים: עמילן עמיד מתפוח אדמה, עמילן עמיד מתירס, אינולין מעולש ועמילן תירס זמין לעיכול (ביקורת). 

נמצא כי קרא עוד

Baxter NT, et al. Dynamics of Human Gut Microbiota and Short-Chain Fatty Acids in Response to Dietary Interventions with Three Fermentable Fibers. MBio. 2019 Jan 29;10(1). pii: e02566-18. 

 

 

תזונה צמחונית למטופלים עם מחלת כליוֹת כרונית

בסקירה מוצגים היתרונות של דפוסי תזונה המבוססים על מזונות מן הצומח עבור מטופלים עם מחלת כליות כרונית. בסקירה מוצגים המאפיינים העיקריים של דיאטת DASH ושל הדיאטה הים-תיכונית - דיאטות שנמצאו במחקרים רבים בעלי תרומה למניעת תחלואה, כולל עיכוב ההתקדמות של מחלת כליות. החוקרים מפרטים את הממצאים הקליניים התומכים בהשפעה המיטיבה של תזונה המבוססת מזונות מן הצומח על תפקוד הכליות.

הם מסבירים כי קרא עוד.

Clegg DJ, Hill Gallant KM. Plant-Based Diets in CKD. Clin J Am Soc Nephrol. 2019 Jan 7;14(1):141-143. 

 

 

הפעילות הרפואית של ברגמוּט

בסקירה מפורטים הממצאים הפרה-קליניים וקליניים בנוגע לפעילות הרפואית של ברגמוט (Citrus bergamia) – בצורת מיצוי, מיץ, שמן אתרי או חלקיקים פוליפנוֹלים. בסקירה נכללו 31 מחקרים, מהם 20 מחקרים קליניים בהם 1,709 משתתפים ו-11 מחקרים בחיות מעבדה. במחקרים השונים נבדקה ההשפעה של ברגמוט על תחלואה קרדיווסקולרית, סוכרת, מערכת העצבים, בריאות העצם, תהליכי דלקת ומחלות עור. הממצאים הקליניים מצביעים על כך שלמיצוי ברגמוט השפעה מיטיבה במצבים של יתר שומנים בדם, כאשר הוא מכיל פלבונואידים במינון של 150-1,000 מ"ג/יום ונלקח למשך 30-180 יום. כמו כן, קרא עוד.

Perna S, et al. Efficacy of bergamot: From anti-inflammatory and anti-oxidative mechanisms to clinical applications as preventive agent for cardiovascular morbidity, skin diseases, and mood alterations. Food Sci Nutr. 2019 Jan 25;7(2):369-384. 

 

 

וכעת, עוד כותרות...

 

 

מהו המינון הנדרש של תוסף וִיטמין Bִ12 לצמחוניים או טבעוניים?

במחקר כפול-סמיות מבוקר, בו נכללו 40 משתתפים צמחוניים או טבעוניים עם חסר תת-קליני של ויטמין B12, נמצא כי בהשוואה לתוסף ויטמין B12 בנטילה תת-לשונית במינון של 2,000 מק"ג לשבוע, גם מינון נמוך של 350 מק"ג תת-לשוני לשבוע היה בעל יעילות דומה לשיפור הרמה הדם.

Del Bo' C, et al. Effect of two different sublingual dosages of vitamin B12 on cobalamin nutritional status in vegans and vegetarians with a marginal deficiency: A randomized controlled trial. Clin Nutr. 2019 Apr;38(2):575-583. 

 

 

הפעילות של שמנים אתריים במערכת העצבים

בסקירה מוצגים הממצאים העדכניים, בעיקר ממחקרים פרה-קליניים, לגבי ההשפעה של שמנים אתריים ורכיביהם הפעילים על פעילות ה-GABA ותעלות הנתרן במערכת העצבים המרכזית; השפעה זו עשויה לגרום להקלה על הפרעות נוירולוגיות, בדגש על כאב וחרדה

Wang ZJ, Heinbockel T. Essential Oils and Their Constituents Targeting the GABAergic System and Sodium Channels as Treatment of Neurological Diseases. Molecules. 2018 May 2;23(5). pii: E1061. 

 

 

שמן אנִיס לטיפול במיגרנוֹת

במחקר כפול-סמיות מבוקר פלסבו, בו נכללו 50 מטופלים הסובלים ממיגרנות, נמצא כי שימוש חיצוני בקרם המכיל שמן אתרי של אניס (Pimpinella anisum) היה מלווה בשיפור מובהק בתדירות ובמשך התקפי המיגרנה

Mosavat SH, et al. Efficacy of Anise (Pimpinella anisum L.) oil for migraine headache: A pilot randomized placebo-controlled clinical trial. J Ethnopharmacol. 2019 May 23;236:155-160. 

 

 

זעפרן להקלה על תסמיני חַרדה ודיכאוֹן בצעירים

במחקר כפול-סמיות מבוקר פלסבו, בו נכללו 80 צעירים בגילאי 12-16 הסובלים מתסמיני חרדה או דיכאון ברמה קלה עד בינונית, נמצאה השפעה מיטיבה לתוסף ®affron, המכיל מיצוי זעפרן (Crocus sativus). 

המחקר מומן על ידי חברת Pharmactive Biotech Products שסיפקה את התוסף. 

Lopresti AL, Drummond PD, Inarejos-García AM, Prodanov M. affron®, a standardised extract from saffron (Crocus sativus L.) for the treatment of youth anxiety and depressive symptoms: A randomised, double-blind, placebo-controlled study. J Affect Disord. 2018 May;232:349-357. 

 

 

מהי ההשפעה של תוסף ציטרולין בקרב קשישים?

במחקר אקראי מבוקר, בו נכללו 24 קשישים במצב של תת-תזונה, נמצא כי לנטילת תוסף של חומצת האמינו ציטרולין לא הייתה השפעה על סינתזת החלבון באופן כללי בגוף או ספציפית בכבד, אולם נטילת התוסף הייתה קשורה בזמינות גבוהה יותר של חומצות האמינו בגוף.

Bouillanne O, et al. Impact of 3-week citrulline supplementation on postprandial protein metabolism in malnourished older patients: The Ciproage randomized controlled trial. Clin Nutr. 2019 Apr;38(2):564-574. 

 

 

פעילוּת גופנית לשמירה על הירידה במשקל

במחקר תצפיתי, בו נכללו משתתפים ששמרו על ירידה של מעל 13.6 ק"ג למשך שנה לפחות בהשוואה למשתתפים במשקל תקין ומשתתפים עם עודף משקל או שמנות, נמצא כי משתתפים ששמרו על הירידה במשקל היו מאופיינים בהוצאה אנרגטית בפעילות גופנית (PAEE) גבוהה יותר משתי קבוצות ההשוואה. 

Ostendorf DM, et al. Physical Activity Energy Expenditure and Total Daily Energy Expenditure in Successful Weight Loss Maintainers. Obesity (Silver Spring). 2019 Mar;27(3):496-504. 

 
חזרה לתחילת העמוד

חזרה לעמוד הקודם