פתיחת תפריט נגישות
גישה מהירה לדף הבית

מחקרים עדכניים - חודש מאי 2020 - מקבץ 5

עודכן בתאריך 03/06/2020

בסקירת המחקרים השבועית שלנו: 

ייעוץ תזונתי וטכניקת הרגעה לחולי סרטן המקבלים כימותרפיה,

הקשר בין דיאטת DASH להתפתחות סרטן קולורקטלי,

ויטמין D להקלה על כאב על רקע נוירופתיה היקפית,

התרומה של מנגו לטיפול במחלות מעי דלקתיות,

ההשפעה של תוספי רימון על הפעילות הדלקתית,

תוסף המבוסס על אצות לטיפול בדלקת מפרקים ניוונית בברך,

תוסף תזונה לשימור מראה עור הפנים,

תכנית תזונתית לחולי סוכרת סוג 2,

ג'ינג'ר ואבוקדו לטיפול בשמנות,

ורכיבים טבעיים לטיפול בכולסטזיס.

 

זאת ועוד: 

כיצד תזונה בהריון עשויה להשפיע על הסיכון הקרדיווסקולרי ועל סיכון למומי לב מולדים? 

האם צריכת ביצים קשורה בסיכון קרדיווסקולרי? 

ומהי ההשפעה של תוספי מזון וממתיקים מלאכותיים על חיידקי המעי? 

 

בכותרות השבוע: 

הקשר בין צליאק והפרעות פסיכיאטריות,

רמת ויטמין D נמוכה בהריון קשורה בהתפתחות ADHD,

שמנות באמצע החיים קשורה בסיכון מוגבר להתפתחות דמנציה,

שמנות ועישון הינם גורמי סיכון לגלי חום בגיל המעבר,

הקפדה על פעילות אירובית ואימוני כוח למניעת שמנות,

ודיקור להקלה על כאב על רקע מחלת הסרטן.

 

התרומה של ייעוץ תזונתי לחולי סרְטן קולורקטלי גרורתי המקבלים כימותרפיה

במחקר אקראי מבוקר נבדקה ההשפעה של ייעוץ תזונתי על השינוי במסת השריר ועל תוצאות הטיפול בקרב חולי סרטן קולורקטלי גרורתי, המקבלים כימותרפיה. במחקר נכללו 107 מטופלים, אשר חולקו באופן אקראי לקבלת ייעוץ תזונתי מותאם אישית או לטיפול הסטנדרטי. הייעוץ התזונתי היה ממוקד בצריכה מספקת של קלוריות ושל חלבון, בשילוב תוספי תזונה או הזנה אנטרלית בהתאם לצורך. בנוסף, הייעוץ כלל עידוד לפעילות גופנית. מדד המטרה העיקרי היה ירידה משמעותית מבחינה קלינית בשטח שרירי השלד (מעל 6 סמ"ר) בבדיקת CT. 

להלן סיכום הממצאים:

  • בהשוואה לנתוני הבסיס, בבדיקת ה-CT הבאה שטח שרירי השלד ירד בממוצע ב-2.5 סמ"ר, ללא הבדל מובהק בין הקבוצות. 

  • שיעור המטופלים עם ירידה משמעותית מבחינה קלינית היה דומה בשתי הקבוצות (30% לעומת 31%).

  • בהשוואה לקבוצת הביקורת, לייעוץ תזונתי הייתה השפעה מיטיבה על משקל הגוף, הישרדות ללא החמרה והישרדות באופן כללי. 

מכאן, שלייעוץ תזונתי הייתה תרומה לשיפור תוצאות הטיפול, ללא השפעה משמעותית על מסת השריר. 

Van der Werf A, Langius JAE, Beeker A, et al. The effect of nutritional counseling on muscle mass and treatment outcome in patients with metastatic colorectal cancer undergoing chemotherapy: A randomized controlled trial [published online ahead of print, 2020 Jan 29]. Clin Nutr. 2020;S0261-5614(20)30029-7. 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32037284/

 

 

טכניקת הרגעה לשיפור השינה והתיאבון בקרב חולי סרְטן המקבלים כימותרפיה

במחקר אקראי מבוקר הוערכה ההשפעה של טכניקת הרגעה (BRR - Benson's Relaxation Response) על איכות השינה והתיאבון, בקרב חולי סרטן המקבלים כימותרפיה. טכניקה זו מבוססת על עקרונות המיינדפולנס ותורמת להרגעה באמצעות הפחתת הפעילות של מערכת העצבים האוטונומית. במחקר נכללו 84 מטופלים, אשר חולקו אקראית לקבוצת ההתערבות או לקבוצת הביקורת. המשתתפים בקבוצת ההתערבות למדו את טכניקת ההרגעה, והתבקשו ליישם אותה פעמיים ביום במשך 5 ימים רצופים באמצעות האזנה להוראות באוזניות. המשתתפים בקבוצת הביקורת קיבלו את הטיפול הסטנדרטי בלבד. 

נמצא כי 24 ו-48 שעות לאחר סיום תקופת ההתערבות המשתתפים שביצעו את טכניקת ההרגעה דיווחו על שיפור באיכות השינה ובתיאבון, בהשוואה למשתתפים בקבוצת הביקורת. לא דווח על השפעות שליליות. 

החוקרים מסכמים כי ניתן לעשות שימוש ב-BRR כאסטרטגיה משלימה לשיפור איכות השינה והתיאבון בקרב חולי סרטן המקבלים כימותרפיה, אולם יש לאשש את הממצאים במחקרים נוספים עם מספר משתתפים גדול יותר ומשך מעקב ארוך יותר.   

Mehdi Harorani, Fahimeh Davodabady, Zohreh Farahani, Ali Khanmohamadi hezave, Fatemeh Rafiei. The effect of Benson’s relaxation response on sleep quality and anorexia in cancer patients undergoing chemotherapy: A randomized controlled trial. Complementary Therapies in Medicine, Volume 50, 2020.

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0965229919314876

 

 

דיאטת DִASH קשורה בסיכון מופחת להתפתחות סרְטן קולורקטלי

בסקירה שיטתית ומטה-אנליזה נחקר הקשר בין דיאטת DASH לבין הסיכון להתפתחות סרטן קולורקטלי. בסקירה נכללו 8 מחקרים: 2 מחקרי מקרה-בקרה, מחקר חתך אחד, ו-5 מחקרי עוקבה.

מטה-אנליזה בוצעה על הנתונים מחמשת מחקרי העוקבה, אשר כללו 819,949 משתתפים מעל גיל 30, מהם 15,961 משתתפים אובחנו עם סרטן קולורקטלי במהלך תקופת מעקב של 10 עד 26 שנה. בניתוח כולל של נתונים אלה נמצא כי קרא עוד.

Tangestani H, Salari-Moghaddam A, Ghalandari H, Emamat H. Adherence to the Dietary Approaches to Stop Hypertension (DASH) dietary pattern reduces the risk of colorectal cancer: A systematic review and meta-analysis [published online ahead of print, 2020 Feb 7]. Clin Nutr. 2020;S0261-5614(20)30050-9. 

 

וִיטמין D להקלה על כּאֵב על רקע נוֹירופתיה היקפית

בסקירה שיטתית ומטה-אנליזה הוערכה ההשפעה של תוספי ויטמין D בקרב חולי סוכרת הסובלים מנוירופתיה היקפית. בסקירה נכללו ארבעה מחקרים התערבותיים, בהם סה"כ 364 מטופלים, כאשר רק מחקר אחד כלל קבוצת ביקורת. תוספי ויטמין D ניתנו במינון יומי (2,000 יחב"ל), שבועי (50,000 יחב"ל) או במינון חד פעמי (600,000 יחב"ל). 

בניתוח כולל של הנתונים נמצא כי קרא עוד.

Yammine K, Wehbe R, Assi C. A systematic review on the efficacy of vitamin D supplementation on diabetic peripheral neuropathy [published online ahead of print, 2020 Feb 4]. Clin Nutr. 2020;S0261-5614(20)30045-5. 

 

 

התרומה של מנגו לטיפול במחלות מעִי דלקתיות

במחקר פיילוט קליני נבדקה ההשפעה של פוליפנוֹלים ממנגו (Mangifera indica), בקרב מטופלים עם מחלות מעי דלקתיות. החוקרים מסבירים כי במודלים פרה-קליניים הודגמה ההשפעה המיטיבה של פוליפנוֹלים ממנגו על תהליכים דלקתיים וסרטניים במעי, וכן נמצאה השפעה על הרכב חיידקי המעי. במחקר נכללו 10 מטופלים עם מחלת מעי דלקתית ברמה קלה עד בינונית, המקבלים טיפול תרופתי סטנדרטי. כל המטופלים קיבלו בנוסף 200-400 גרם/יום עיסת מנגו למשך 8 שבועות. 

נמצא כי קרא עוד.

Kim H, Venancio VP, Fang C, Dupont AW, Talcott ST, Mertens-Talcott SU. Mango (Mangifera indica L.) polyphenols reduce IL-8, GRO, and GM-SCF plasma levels and increase Lactobacillus species in a pilot study in patients with inflammatory bowel disease. Nutr Res. 2020;75:85–94. 

 

 

השפעה מיטיבה לתוספי רימון על הפעילות הדלקתית

בסקירה שיטתית ומטה-אנליזה הוערכה ההשפעה של תוספי רימון על מדדי דלקת ותפקוד כלי הדם. בסקירה נכללו 14 מחקרים אקראיים מבוקרים עם 16 זרועות טיפול, בהם 572 משתתפים בריאים, ספורטאים או משתתפים עם מגוון בעיות בריאותיות. בשמונה מהמחקרים קבוצת ההתערבות קיבלה מיץ רימונים במינון 50-750 מ"ל, בחמישה מהמחקרים קבוצת ההתערבות קיבלה מיצוי רימונים במינון 500-1,000 מ"ג, ובמחקר אחד קבוצת ההתערבות קיבלה שמן רימונים במינון 480 מ"ג. בניתוח כולל של הנתונים נמצא כי קרא עוד.

Wang P, Zhang Q, Hou H, et al. The effects of pomegranate supplementation on biomarkers of inflammation and endothelial dysfunction: A meta-analysis and systematic review. Complement Ther Med. 2020;49:102358. 

 

 

תוסף המבוסס על אצות לטיפול בדלקת מִפרקים נִיוונית בברך

במחקר פיילוט אקראי מבוקר הוערכה ההשפעה של תוסף תזונה המבוסס על אצות, בהשוואה לגלוקוזאמין, בקרב מטופלים עם דלקת מפרקים ניוונית בברך. במחקר נכללו 30 מטופלים, אשר חולקו אקראית לקבלת 2,000 מ"ג/יום גלוקוזאמין או את התוסף Aq+ במינון 3,056 מ"ג/יום, למשך 12 שבועות. כל כמוסה מהתוסף Aq+ מכילה 667 מ"ג תערובת אצות אדומות עשירות במינרלים מהזן Lithothamnion, 2.5 מק"ג ויטמין D3 לשיפור ספיגת המינרלים, 67 מ"ג מגנזיום מהים ו-30 מ"ג קליפת עץ אורן (Pinus radiate). 

נמצא כי קרא עוד.

S.M. Heffernan, C. McCarthy, S. Eustace, R.E. FitzPatrick, E. Delahunt, G. De Vito. Mineral rich algae with pine bark improved pain, physical function and analgesic use in mild-knee joint osteoarthritis, compared to Glucosamine: A randomized controlled pilot trial. Complementary Therapies in Medicine,Volume 50, 2020.

 

 

תוסף תזונה לשימור מראה עור הפנים

במחקר כפול-סמיות מבוקר פלסבו, שבוצע בסלובניה, הוערכה ההשפעה של תוסף טבעי בנטילה פומית על עור הפנים. במחקר נכללו 34 נשים בריאות בגילאי 40-65, אשר חולקו אקראית לקבלת התוסף או פלסבו למשך 12 שבועות. המשתתפות נטלו את התוסף בצורת סירופ, במינון 10 מ"ל ליום; כל מנה מכילה מינון של 4 גרם קולגן דגים, קו-אנזים Q10 מסיס במים לשיפור הספיגה במינון של 50 מ"ג, ויטמין C במינון של 80 מ"ג,ויטמין A במינון של 920 מק"ג וביוטין במינון של 150 מק"ג. המחקר נערך בתקופת החורף בה הטמפרטורה והחשיפה לשמש הייתה נמוכה. 

נמצא כי קרא עוד.

Žmitek K, Žmitek J, Rogl Butina M, Pogačnik T. Effects of a Combination of Water-Soluble CoenzymeQ10 and Collagen on Skin Parameters and Condition:Results of a Randomised, Placebo-Controlled,Double-Blind Study. Nutrients. 2020;12(3):E618. Published 2020 Feb 27. 

 

 

תכנית תזונתית לחולי סוּכרת סוג 2 

במחקר מבוקר לא אקראי הוערכה ההשפעה של תכנית תזונה מובנית לעומת הטיפול הסטנדרטי, בקרב חולי סוכרת סוג 2 במהלך חג הרמדאן. במחקר נכללו 64 מטופלים מוסלמים ממלזיה בגילאי 18-65, אשר התבקשו לבחור בין שתי הקבוצות:

  1. תכנית תזונה מובנית המותאמת לצום הרמדאן 

  2. הטיפול הסטנדרטי

  3. קרא עוד.

 

Mohd Yusof BN, Wan Zukiman WZHH, Abu Zaid Z, et al. Comparison of Structured Nutrition Therapy for Ramadan with Standard Care in Type 2 Diabetes Patients. Nutrients. 2020;12(3):813. Published 2020 Mar 19. 

 

 

גִ'ינג'ר ואבוקדו לטיפול בשמנוּת

בסקירה מוצגים הממצאים הפרה-קליניים והקליניים בנוגע להשפעה המיטיבה של ג'ינג'ר (Zingiber officinale) ושל אבוקדו לטיפול בשמנות ובמצבים הקשורים אליה. החוקרים מראים כי שמנות מובילה לדלקת כרונית ולעקה חמצונית, כאשר רכיבים תזונתיים עשויים לסייע בכך. 

במסגרת הסקירה מוצגות עדויות, המצביעות על הפעילות נוגדת הדלקת ונוגדת החמצון של ג'ינג'ר ושל אבוקדו. השפעה זאת נובעת קרא עוד.

Tramontin NDS, Luciano TF, Marques SO, de Souza CT, Muller AP. ginger and avocado as nutraceuticals for obesity and its comorbidities [published online ahead of print, 2020 Jan 27]. Phytother Res. 2020;10.1002/ptr.6619. 

 

 

רכיבים טבעיים לטיפול בכוֹלסטזיס

בסקירה מוצגים הממצאים העדכניים לגבי ההשפעה הפרמקולוגית ומנגנוני הפעולה של רכיבים טבעיים המוכרים למניעה ולטיפול בכולסטזיס (עימדון מרה). כולסטזיס הוא מצב שכיח במגוון מחלות כבד, וללא טיפול מתאים עלול להוביל להצטלקות של הכבד (פיברוזיס) ואף לשחמת (צירוזיס). 

במסגרת הסקירה מפורטים הממצאים בהתייחס לרכיבים הבאים:קרא עוד.

Ma X, Jiang Y, Zhang W, et al. Natural products for the prevention and treatment of cholestasis: A review [published online ahead of print, 2020 Feb 5]. Phytother Res. 2020;10.1002/ptr.6621. 

 

 

כיצד תזונה בהריוֹן עשויה להשפיע על הסיכון הקרדיוֹוסקולרי?

במחקר תצפיתי בקרב יילודים, הוערכו גורמי סיכון מוקדמים להזדקנות אפיגנטית. הזדקנות אפיגנטית מושְפעת מתהליכי בקרה גנטית, המשפיעים על ההזדקנות, והינה שונה באופן ניכר בין אנשים ולכן אינה זהה להזדקנות הכרונולוגית. הזדקנות אפיגנטית קשורה בהתפתחות תחלואה כרונית ובתמותה, ועשויה להיות מושְפעת גם מגורמי סיכון מוקדמים. 

במסגרת המחקר הוערך קצב ההזדקנות האפיגנטית באמצעות דגימות רוק שנאספו מ-169 יילודים, וכן תזונת האם בתקופת ההריון. להלן הממצאים העיקריים:קרא עוד.

Phang M, Ross J, Raythatha JH, et al. Epigenetic aging in newborns: role of maternal diet. Am J Clin Nutr. 2020;111(3):555‐561. 

 

 

צריכת משקאות ממותקים בהריוֹן קשורה בסיכון מוגבר למומי לב מולדים

במחקר עוקבה פרוספקטיבי, שנערך בדנמרק, נבדק הקשר בין האינדקס הגליקמי, העומס הגליקמי וצריכת משקאות ממותקים של האם בהריון לבין הסיכון למומי לב מולדים. במסגרת המחקר נכללו שאלוני תזונה שמילאו 66,387 אמהות באמצע ההריון, כאשר זוהו 543 מקרים של מומי לב מולדים. בהשוואה בין האמהות עם הציונים הגבוהים ביותר לעומת הנמוכים ביותר של אינדקס גליקמי ושל עומס גליקמי, קרא עוד.

Schmidt AB, Lund M, Corn G, et al. Dietary glycemic index and glycemic load during pregnancy and offspring risk of congenital heart defects: a prospective cohort study. Am J Clin Nutr. 2020;111(3):526‐535. 

 

 

 

צריכת ביצים לא נמצאה קשורה בסיכון קרדיוֹוסקולרי 

במחקר אפידמיולוגי רב-לאומי גדול נבדק הקשר בין צריכת ביצים לבין פרופיל השומנים בדם, תחלואה קרדיווסקולרית ותמותה, באוכלוסיות ממדינות בעלות הכנסה נמוכה, בינונית או גבוהה. החוקרים מסבירים כי ביצים עשירות ברכיבים תזונתיים, אך גם בכולסטרול, ולכן ישנן המלצות תזונתיות לפיהן יש להגביל את צריכת הביצים. עם זאת, העדויות לגבי ההשפעה של ביצים על תחלואה אינן עקביות, ולרוב מבוססות על מחקרים שנערכו במדינות בעלות הכנסה גבוהה. 

במחקר הנוכחי נכללו נתונים משלושה מחקרים גדולים, כאשר ניתוח התוצאות נערך בנפרד: קרא עוד.

Dehghan M, Mente A, Rangarajan S, et al. Association of egg intake with blood lipids, cardiovascular disease, and mortality in 177,000 people in 50 countries. Am J Clin Nutr. 2020;111(4):795‐803. 

 

 

 

ההשפעה של תוספי מזון וממתיקים מלאכותיים על חיידקי המעי

במחקר מעבדה נבדקה ההשפעה של תוספי מזון, ממתיקים ומוצרי היגיינה ביתיים על חיידקי המעי ועל פעילות התססת הסיבים התזונתיים במעי. במסגרת המחקר נלקחו דגימות צואה מ-13 מתנדבים בריאים, אשר הותססו בתרבית עם מגוון תוספי מזון (כגון מלטודקסטרין, קרבוקסימתיל צלולוז, טיטניום דיאוקסיד ועוד), ממתיקים (אספרטם, סוכרלוז וסטיביה) ומוצרי היגיינה ביתיים (משחת שיניים וסבון כלים). החוקרים מדדו את רמת חומצות השומן קצרות השרשרת ואת הרכב החיידקים בכל אחת מהדגימות. להלן הממצאים העיקריים:קרא עוד.

Gerasimidis K, Bryden K, Chen X, et al. The impact of food additives, artificial sweeteners and domestic hygiene products on the human gut microbiome and its fibre fermentation capacity [published online ahead of print, 2019 Dec 18]. Eur J Nutr. 2019;10.1007/s00394-019-02161-8.

 

 

 

וכעת, עוד כותרות...

 

 

הקשר בין צלִיאק והפרעות פסיכיאטריות

בסקירה שיטתית ומטה-אנליזה, בה נכללו 37 מחקרים - מרביתם מחקרי מקרה-בקרה ומחקרי חתך - נמצא כי חולי צליאק נמצאים בסיכון מוגבר להפרעות פסיכיאטריות, כולל דיכאון, חרדה והפרעות אכילה, וכן לאוטיזם ול-ADHD

Clappison E, Hadjivassiliou M, Zis P. Psychiatric Manifestations of Coeliac Disease, a Systematic Review and Meta-Analysis. Nutrients. 2020;12(1):142. Published 2020 Jan 4. 

 

 

רמת וִיטמין D נמוכה בהריוֹן קשורה בהתפתחות AִDHD

במחקר מקרה-בקרה מבוסס אוכלוסייה, שנערך בפינלנד, נמצא כי רמת ויטמין D נמוכה של האם בתקופת ההריון קשורה בסיכון מוגבר להתפתחות ADHD.  

Sucksdorff M, Brown AS, Chudal R, et al. Maternal Vitamin D Levels and the Risk of Offspring Attention-Deficit/Hyperactivity Disorder [published online ahead of print, 2019 Dec 18]. J Am Acad Child Adolesc Psychiatry. 2019;S0890-8567(19)32232-4. 

 

 

שמנוּת באמצע החיים קשורה בסיכון מוגבר להתפתחות דמנצִיה

במחקר עוקבה, בו נכללו 1,136,846 נשים מבריטניה בנות 56 בממוצע, אחריהן נערך מעקב במשך למעלה מ-15 שנה, מראים החוקרים כי שמנות באמצע החיים הייתה קשורה בסיכון מוגבר לדמנציה.   

Floud S, Simpson RF, Balkwill A, et al. Body mass index, diet, physical inactivity, and the incidence of dementia in 1 million UK women. Neurology. 2020;94(2):e123–e132. 

 

 

שמנוּת ועישון הינם גורמי סיכון לגלי חום בגִיל המעבר

בניתוח כולל של נתונים משמונה מחקרי עוקבה גדולים נמצא כי שמירה על משקל תקין לפני גיל המעבר והפסקת העישון לפני גיל 40 עשויים להפחית את הסיכון לתסמינים וזומוטוריים בגיל המעבר.

 Anderson DJ, Chung HF, Seib CA, et al. Obesity, smoking, and risk of vasomotor menopausal symptoms: a pooled analysis of eight cohort studies [published online ahead of print, 2019 Nov 6]. Am J Obstet Gynecol. 2019;S0002-9378(19)31370-5. 

 

 

הקפדה על פעילות אירובית ואימוני כוח למניעת שמנוּת

במחקר חתך, המבוסס על נתונים של כ-1.7 מיליון איש שהשתתפו ב-4 סקרי בריאות בארה"ב, נמצא כי פעילות אירובית ואימוני כוח בהתאם להמלצות (לפחות 150 דקות/שבוע ולפחות פעמיים/שבוע, בהתאמה) הייתה קשורה בשכיחות נמוכה יותר של שמנות, עם יתרון לשילוב של שניהם. 

Bennie JA, De Cocker K, Pavey T, Stamatakis E, Biddle SJH, Ding D. Muscle Strengthening, Aerobic Exercise, and Obesity: A Pooled Analysis of 1.7 Million US Adults. Obesity (Silver Spring). 2020;28(2):371–378. 

 

 

דיקור להקלה על כאב על רקע מחלת הסרְטן

בסקירה שיטתית ומטה-אנליזה, הכוללת 17 מחקרים אקראיים מבוקרים בהם 1,111 מטופלים, נמצא כי דיקור או נקודות לחיצה היו יעילים להקלה על כאב בקרב חולי סרטן ולהפחתת השימוש במשככי כאבים.   

He Y, Guo X, May BH, et al. Clinical Evidence for Association of Acupuncture and Acupressure With Improved Cancer Pain: A Systematic Review and Meta-Analysis [published online ahead of print, 2019 Dec 19]. JAMA Oncol. 2019;10.1001/jamaoncol.2019.5233. 




חזרה לתחילת העמוד

חזרה לעמוד הקודם