פתיחת תפריט נגישות
גישה מהירה לדף הבית

מחקרים עדכניים - חודש מאי 2018 - מקבץ 2

עודכן בתאריך 10/05/2018

 

טסים לחו"ל? מחקר קליני מבוקר יגלה לכם האם פיקנוגנול יכול לסייע בהפחתת בצקות וארועים תרומבוטיים בטיסה. כמו כן, מחקר עוקבה מגלה האם הקפדה על ההמלצות לאורח חיים בריא קשורה בהישרדות ארוכה יותר בקרב חולי סרטן המעי הגס? 

בהמשך נענה על השאלות - האם פירות וירקות טריים מסייעים בשמירה על הבריאות הנפשית? והאם חשיפה גבוהה לסוכר בהריון ובילדות המוקדמת עלולה לפגוע בתפקוד הקוגניטיבי?

זאת ועוד, שתי סקירות המציגות תזונה לטיפול בדלקת מפרקים שגרונית ותוספי פלבונואידים להפחתת הסיכון לזיהומים בדרכי הנשימה – ומחקרים קליניים על אומגה 3 לשיפור פרופיל הכולסטרול ולטיפול ביובש בעיניים ועל היעילות של פסיליום לאחר ניתוח לטיפול בעצירות חסימתית. 

נסיים במחקרים מסוגים שונים, הבודקים בודקים האם שמנות של האם בהריון קשורה בהתבגרות מינית מוקדמת של הבת? האם יש קשר בין צריכת אלכוהול ותסמונת קדם וסתית? מדוע יש ממצאים סותרים לגבי היעילות של חמוציות למניעת דלקות בדרכי השתן? מהי הפעילות הרפואית של רזברטרול? מהם המאפיינים והפעילות של קצח הגינה? ומהן ההמלצות למניעת נפילות בקרב קשישים? 

הכותרות השבועיות שלנו מספרות על הקשר בין תסמונת השחלות הפוליציסטיות והפרעות נפשיות, השמנה בגיל צעיר ועלייה בתפקודי הכבד, חומצה פולית וויטמין B12 והתקדמות מחלת כבד שומני

כמו כן, מהי התרומה של רכיבה טיפולית לילדים עם ADHD, של מדיטציה לשמירה על תפקודי הקשב לאורך זמן ושל משקה סויה להפחתת התגובה הגליקמית שלאחר ארוחה. נסיים בקשר בין שימוש בחוסמי בטא בקרב חולי סוכרת לתמותה ובאפליקציה לטיפול עצמי בנקודות לחיצה להקלה על כאבי המחזור. 

 

 

פִיקנוגנול להפחתת בצקוֹת וארועים טרומבוטיים בטיסות ארוכות

במחקר קליני מבוקר הוערכה ההשפעה של תוסף פיקנוגנול על התפתחות בצקות וסיבוכים טרומבוטיים וכן על תסמיני ג'ט-לג, בקרב משתתפים הטסים טיסות ארוכות.

במחקר נכללו 295 משתתפים, אשר טסו במחלקת תיירים טיסות של 8 שעות לפחות - פעמיים בשבוע. המשתתפים סווגו לשלוש קבוצות בהתאם לרמת הסיכון לטרומבוזיס – סיכון נמוך, בינוני או גבוה. בכל קבוצת סיכון המשתתפים חולקו ל-3 קבוצות בהתאם לסוג הטיפול שהעדיפו: הטיפול הסטנדרטי בלבד – הקפדה על תנועה ושתייה במהלך הטיסה (ביקורת), תוסף פיקנוגנול במינון 150 מ"ג ליום החל מ-3 ימים לפני הטיסה הראשונה ועד 3 ימים לאחר הטיסה השנייה, או גרביים אלסטיות. כל המשתתפים בקבוצת הסיכון הגבוה קיבלו בנוסף גם אספירין. מדדי המחקר הוערכו 24 שעות לפני הטיסה הראשונה ועד 30 שעות לאחר הטיסה השנייה.

להלן תוצאות המחקר:

 

  התפתחות בצקות  אירועים טרומבוטיים מדד D-dimer*
משתתפים בסיכון נמוך סיכון נמוך יותר בקבוצת הפיקנוגנול וקבוצת הגרביים ללא

רמה תקינה בקבוצת הפיקנוגנול.

נצפתה עלייה בקרב משתתף אחד בקבוצת הביקורת ושניים בקבוצת הגרביים.

משתתפים בסיכון בינוני סיכון נמוך יותר בקבוצת הפיקנוגנול 2 אירועים בקבוצת הביקורת רמה תקינה בקבוצת הפיקנוגנול
משתתפים בסיכון גבוה סיכון נמוך יותר בקבוצת הפיקנוגנול 2 אירועים בקבוצת הביקורת

רמה תקינה בקבוצת הפיקנוגנול.

נצפתה עלייה בקרב 3 משתתפים בקבוצת הביקורת ו-4 בקבוצת הגרביים.

 

בנוסף, המשתתפים בקבוצת הפיקנוגנול דיווחו על רמה נמוכה יותר של ג'ט לג בהשוואה לשתי הקבוצות האחרות. החוקרים מסכמים כי ממצאים אלה מצביעים על כך שתוסף פיקנוגנול עשוי לתרום להפחתת בצקות והסיכון לאירועים טרומבוטיים על רקע טיסות ארוכות.

* בדיקת מעבדה המשמשת להערכת תהליכים טרומבוטיים.

Belcaro G, et al. Long-haul flights, edema, and thrombotic events: prevention with stockings and Pycnogenol® supplementation (LONFLIT Registry Study). Minerva Cardioangiol. 2018 Apr;66(2):152-159. 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29512362

 

 

הקפדה על ההמלצות לאורח חיים בריא קשורה בהישרדות ארוכה יותר בקרב חולי סרְטן המעי הגס

במחקר עוקבה פרוספקטיבי נבדק האם הקפדה על ההמלצות של אגודת הסרטן האמריקאית בנושא תזונה נכונה ופעילות גופנית (ACS guidelines) קשורה במשך הישרדות ארוך יותר בקרב מטופלים המחלימים מסרטן המעי הגס שאובחן בשלב 3. ההמלצות כוללות: 1. שמירה על משקל גוף בריא; 2. ביצוע פעילות גופנית; 3. תזונה הכוללת ירקות, פירות ודגנים מלאים והפחתת בשר אדום.

במחקר נכללו 992 מטופלים, בני 60 בממוצע, אשר השתתפו במחקר אקראי העוסק בטיפול הכימותרפי בין השנים 1999-2001, כאשר ניתוח הנתונים הנוכחי נערך בין השנים 2016-2017. כל משתתף קיבל ציון בין 0-6, המשקף את מידת ההקפדה על ההמלצות לאורח חיים בריא במהלך ו-6 חודשים אחרי הטיפול הכימותרפי, וכן ציון בין 0-8 המתייחס גם לצריכת אלכוהול, כאשר ציון גבוה יותר מבטא התנהגות בריאה יותר. במהלך תקופת מעקב של כ-7 שנים, תועדו 335 מקרים של הישנות המחלה ו-299 מקרי תמותה (מתוכם 43 מקרי תמותה ללא הישנות המחלה).

נמצא כי בהשוואה למשתתפים עם ציון של 0 או 1, בקרב משתתפים עם ציון של 5 או 6 הסיכון לתמותה היה נמוך ב-42%. כאשר נלקחה בחשבון צריכת אלכוהול, נמצא כי בקרב משתתפים עם הציונים הגבוהים ביותר (6 עד 8) הסיכון לתמותה היה נמוך ב-51%. בנוסף, בקרב משתתפים אלה משך ההישרדות ללא מחלה היה גבוה יותר. נתונים אלה מבטאים סיכויי הישרדות ב-5 השנים לאחר המחלה של 85% לעומת 76% בקרב משתתפים עם הקפדה גבוהה לעומת נמוכה על אורח חיים בריא, כלומר סיכון אבסולוטי נמוך ב-9% לתמותה. החוקרים מסכמים חולי סרטן המעי הגס המקפידים על ההמלצות לאורח חיים בריא עשויים לשפר את סיכויי ההישרדות ל-5 שנים שלהם.

Van Blarigan EL, et al. Association of Survival With Adherence to the American Cancer Society Nutrition and Physical Activity Guidelines for Cancer Survivors After Colon Cancer Diagnosis: The CALGB 89803/Alliance Trial. JAMA Oncol. 2018 Apr 12. 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29710284

 

 

פירות וירקות טריים לשמירה על הבריאות הנפשית

במחקר חתך נבדק הקשר בין צריכת פירות וירקות טריים, לעומת מעובדים (מבושלים או משוּמרים), לבין הבריאות הנפשית בקרב מבוגרים צעירים. החוקרים מסבירים כי ישנן עדויות לכך שצריכת פירות וירקות, העשירים ברכיבים תזונתיים, קשורה בבריאות נפשית טובה יותר, אולם עיבוד הפירות והירקות עלול להפחית את הזמינות הביולוגית של רכיבים תזונתיים חשובים.

במחקר נכללו 422 משתתפים בגילאי 18-25, המתגוררים בניו-זילנד ובארה"ב. המשתתפים מילאו שאלון אינטרנטי, שנועד להעריך את רמת הצריכה של פירות וירקות טריים או מעובדים, הבריאות המנטלית (תסמיני דיכאון, חרדה, מצב רוח שלילי וחיובי, תחושת סיפוק והצלחה) וגורמי אורח חיים.

מניתוח הנתונים עולה כי קרא עוד

Brookie KL, Best GI, Conner TS. Intake of Raw Fruits and Vegetables Is Associated With Better Mental Health Than Intake of Processed Fruits and Vegetables. Front Psychol. 2018 Apr 10;9:487. 

 

 

חשיפה גבוהה לסוכר בהריון ובילדות המוקדמת עלולה לפגוע בתפקוד הקוגניטיבי

במחקר עוקבה פרוספקטיבי נבדק הקשר בין מידת החשיפה לסוכר בהריון ובילדות המוקדמת לבין התפקוד הקוגניטיבי. במחקר נכללו 1,234 צמדי אם-ילד, כאשר התפקוד הקוגניטיבי הוערך פעמיים בגילאי 3 ו-7.

צריכת הסוכרוז הממוצעת של האם בתקופת ההריון הייתה כ-50 גרם ליום, כאשר צריכה גבוהה יותר הייתה קשורה קרא עוד

Cohen JFW, Rifas-Shiman SL, Young J, Oken E. Associations of Prenatal and Child Sugar Intake With Child Cognition. Am J Prev Med. 2018 Apr 9. pii: S0749-3797(18)31606-4. 

 

 

תזונה לטיפול בדלקת מפרקים שִגרונית

בסקירה מציג החוקר את הממצאים, בעיקר ממחקרים קליניים, לגבי השפעות התזונה במצבים של דלקת מפרקים שגרונית. במסגרת הסקירה מפורטים ממצאים לגבי ההשפעה של דיאטה ים-תיכונית, פלבונואידים ואיזופלבונים, תזונה נטולת גלוטן, דיאטה אלמנטלית (דיאטה המבוססת על פורמולה קלה לעיכול הכוללת חומצות אמינו בלבד (ללא חלבונים שלמים), מונו/דיסכרידים וטריגליצרידים בעלי שרשרת בינונית/ארוכה וכן תוספי ויטמינים ומינרלים), דיאטה טבעונית ודיאטת אלימינציה, חומצות שומן רב בלתי רוויות, פרוביוטיקה, אלכוהול, תוספי ויטמין D, נוגדי חמצון, צום ושמנות

להלן סיכום הממצאים: קרא עוד

Badsha H. Role of Diet in Influencing Rheumatoid Arthritis Disease Activity.

Open Rheumatol J. 2018 Feb 8;12:19-28. doi: 10.2174/1874312901812010019. eCollection 2018.

 

 

תוספי פלבונואידים להפחתת הסיכון לזיהומים בדרכי הנשימה

בסקירה שיטתית ומטה-אנליזה מוערכים הממצאים בנוגע לתרומה של פלבונואידים להפחתת הסיכון לזיהומים בדרכי הנשימה העליונות ולשיפור הפעילות החיסונית בקרב מבוגרים בריאים.

בסקירה נכללו 14 מחקרים אקראיים מבוקרים, בהם מדד המטרה העיקרי היה ההשפעה של נטילת תוספי פלבונואידים על מספר הזיהומים, משך המחלה וחומרתה. מינון הפלבנואידים במחקרים השונים נע בין 0.2-1.2 גרם/יום של אנתוציאנידינים, קוורצטין או תוספים משולבים המכילים מספר פלבונואידים. בשני מחקרים משך ההתערבות היה שבוע, בשישה מחקרים משך ההתערבות היה 1-4 שבועות ובשישה מחקרים משך ההתערבות היה 10-13 שבועות.

מניתוח כולל של הממצאים עולה כי קרא עוד

Somerville VS, Braakhuis AJ, Hopkins WG. Effect of Flavonoids on Upper Respiratory Tract Infections and Immune Function: A Systematic Review and Meta-Analysis. Adv Nutr. 2016 May 16;7(3):488-97. doi: 10.3945/an.115.010538. Print 2016 May.

 

 

אומגָה 3 לשיפור פרופיל הכולסטרול

במחקר אקראי מבוקר, שנערך בפינלנד, הוערכה ההשפעה של צריכת דגים ושמן קמלינה (צמח ממשפחת המצליבים שזרעיו עשירים באומגה 3 בדומה לשמן פשתן) על סוגי הליפופרוטאינים השונים. החוקרים מסבירים כי ידוע שצריכת חומצות שומן אומגה 3 ארוכות שרשרת, כגון EPA ו-DHA, משפיעה על פרופיל הליפופרוטאינים, אולם ההשפעה של חומצות אומגה 3 קצרות יותר, כגון ALA, אינה ידועה.

במחקר נכללו 79 מתנדבים עם הפרעה במטבוליזם של גלוקוז (פרה-סוכרת), אשר הוקצו אקראית לצריכת שמן קמלינה (30 מ"ל/יום), דגים שמנים או דגים רזים (4 פעמים בשבוע) או לקבוצת הביקורת (שצרכה דגים לא יותר מפעם בשבוע). לאחר 12 שבועות, בקרב משתתפים שצרכו דגים שמנים נצפתה קרא עוד

Manninen SM, et al. Intake of Fish Alters the Size and Composition of HDL Particles and Camelina Sativa Oil Decreases IDL Particle Concentration in Subjects With Impaired Glucose Metabolism. Mol Nutr Food Res. 2018 Apr 12:e1701042. 

 

 

האם תוסף אוֹמגה 3 נמצא יעיל בטיפול במחלת העין היבשה?

במחקר כפול-סמיות מבוקר פלסבו הוערכה היעילות של תוסף אומגה 3 לטיפול במשתתפים הסובלים ממחלת העין היבשה ברמה בינונית עד קשה. לאחר חלוקה אקראית של המטופלים, במחקר נכללו 329 מטופלים שנטלו תוסף אומגה 3 במינון 3 גרם ליום (EPA + DHA) ו-170 מטופלים שנטלו פלסבו (שמן זית).

לאחר 12 חודשים קרא עוד

 Asbell PA, et al. n-3 Fatty Acid Supplementation for the Treatment of Dry Eye Disease. N Engl J Med. 2018 Apr 13. 

 

 

היעילות של פסיליום לאחר ניתוח לטיפול בעצירות חסימתית

במחקר כפול-סמיות מבוקר פלסבו הוערכה היעילות של פסיליום להקלה על עצירות בקרב מטופלים שעברו ניתוח STARR לטיפול בעצירות חסימתית (תסמונת הפרעת הצאייה). הניתוח מבוצע דרך פי הטבעת ובו כורתים עודפי רקמה המפריעים להתרוקנות תקינה.

במחקר נכללו 65 מטופלים 48-72 שעות לאחר הניתוח. המטופלים חולקו באופן אקראי לנטילת 3.5 גרם/יום תוסף סיבי פסיליום, או פלסבו למשך 6 חודשים. בסיום המחקר המשתתפים בקבוצת הפסיליום דיווחו על קרא עוד

Gabrielli F, et al. Psyllium fiber vs. placebo in early treatment after STARR for obstructed defecation: a randomized double-blind clinical trial. Minerva Chir. 2016 Apr;71(2):98-105. 

 

 

שמנוּת של האם בהיריוֹן קשורה בהתבגרות מינית מוקדמת של הבת

במחקר תצפיתי, המבוסס על נתונים שנאספו על ידי חברת ביטוח הבריאות האמריקאית Kaiser Permanente, נבדק הקשר בין מדדים מטבוליים של האם בתקופת ההריון לבין מועד ההתבגרות המינית של הבת.

במחקר נכללו 15,267 בנות בגילאי 6-11 ממגוון קבוצות אתניות. החוקרים בדקו את הקשר בין נתוני ה-BMI של האם בתקופת ההריון, לבין מועד ההתבגרות המינית שנקבע באמצעות מדד טאנר.

נמצא כי קרא עוד

Kubo A, et al. Associations Between Maternal Obesity and Pregnancy Hyperglycemia and Timing of Puberty Onset in Adolescent Girls: A Population-Based Study. 

Am J Epidemiol. 2018 Mar 15. 

 

 

הקשר בין צריכת אלכוהול ותסמונת קדם וסתית

בסקירה שיטתית ומטה-אנליזה של מחקרים תצפיתיים הוערך הקשר בין צריכת אלכוהול לבין הופעת תסמונת קדם וסתית (PMS). בסקירה נכללו 19 מחקרי חתך, עוקבה ומקרה-בקרה, שנערכו ב-8 מדינות שונות.

באופן כללי, נמצא כי קרא עוד

Fernández MDM, Saulyte J, Inskip HM, Takkouche B. Premenstrual syndrome and alcohol consumption: a systematic review and meta-analysis. BMJ Open. 2018 Apr 16;8(3):e019490. 

 

 

מדוע יש ממצאים סותרים לגבי היעילות של חמוציות למניעת דלקוֹת בדרכי השתן?

במאמר מנתחים החוקרים מהם ההבדלים המתודולוגיים במחקרים שונים, שהובילו למסקנות סותרות לגבי היעילות של תוספי חמוציות למניעת דלקות בדרכי השתן.

החוקרים מסבירים כי למרות שבכמה מחקרים קליניים נמצאה השפעה מיטיבה לתוספי חמוציות, התוצאות מכמה מטה-אנליזות שנערכו בנושא אינן עקביות. החוקרים מצביעים על כך שלמרות שמטה-אנליזות שונות יצאו משאלות מחקר דומות, ישנם הבדלים במחקרים שנכללו וכן בנתונים בהם נעשה שימוש. עוד מראים החוקרים כי קרא עוד

Liska DJ, Kern HJ, Maki KC. Cranberries and Urinary Tract Infections: How Can the Same Evidence Lead to Conflicting Advice? Adv Nutr. 2016 May 16;7(3):498-506. 

 

 

הפעילות הרפואית של רזברטרוֹל

בסקירה מוצגים הממצאים ממחקרים פרה-קליניים וקליניים לגבי הפעילות הרפואית של רזברטרול ומנגנוני הפעולה המולקולריים. במסגרת הסקירה מפורט ההרכב הכימי של רזרבטרול והמקורות שלו במזון (כגון ענבים, תפוחים, פטל, אוכמניות, שזיפים ובוטנים) וכן מוצגים הממצאים לגבי ההשפעה של רזברטרול בתחומים שונים: קרא עוד

Weiskirchen S, Weiskirchen R. Resveratrol: How Much Wine Do You Have to Drink to Stay Healthy? Adv Nutr. 2016 Jul 15;7(4):706-18. 

 

 

המאפיינים והפעילות של קצח הגינה

בסקירה מוצגים הממצאים בנוגע למאפיינים ולפעילות של קצח הגינה (Nigella sativa), כולל המאפיינים הפרמקולוגיים וההרכב הכימי, מנגנוני הפעולה והשימושים הרפואיים. החוקרים מציינים כי השימוש בקצח מוכר ברפואה המסורתית הערבית לטיפול במגוון רחב של מחלות ומצבים רפואיים, כאשר הפעילות הרפואית המוצהרת שלו כוללת השפעה נוגדת דלקת, משככת כאב ומגינה על הכבד, מערכת העצבים ומערכת העיכול.

במסגרת הסקירה מוצגים מגוון מחקרים, פרה-קליניים וקליניים, המדגימים את קרא עוד

Ijaz H, et al. Review: Nigella sativa (Prophetic Medicine): A Review. Pak J Pharm Sci. 2017 Jan;30(1):229-234.

 

 

ההמלצות למניעת נפילות בקרב קשישים

בנייר עמדה מטעם כוח המשימה האמריקאי לרפואה מונעת (USPSTF) מוצגות ההמלצות העדכניות בנוגע להתערבויות שמטרתן מניעת נפילות בקרב קשישים החיים בקהילה, זאת משום שנפילות הינן הגורם מוביל לתחלואה ולתמותה בקרב קשישים בארה"ב. צוות המומחים סקר את העדויות לגבי היעילות והסיכונים של תכניות התערבות במסגרת הרפואה הראשונית למניעת נפילות בקרב קשישים מעל גיל 65 שאינם סובלים מאוסטאופורוזיס או חסר ויטמין D.

להלן ההמלצות העיקריות: קרא עוד

US Preventive Services Task Force, et al. Interventions to Prevent Falls in Community-Dwelling Older Adults: US Preventive Services Task Force Recommendation Statement. JAMA. 2018 Apr 24;319(16):1696-1704. 

 

 

כותרות נוספות...

 

 

שכיחות גבוהה יותר להפרעות נפשיות בקרב נשים עם תסמונת השחלוֹת הפולִיציסטיות

במחקר תצפיתי, המבוסס על הרשומות הרפואיות בבריטניה ובו נכללו כ-16,000 נשים עם תסמונת השחלות הפוליציסטיות, נמצא כי נשים אלה נמצאות בסיכון גבוה יותר לסבול מדיכאון, חרדה והפרעה דו-קוטבית בהשוואה לקבוצת ביקורת בעלת מאפיינים כלליים דומים ולקבוצת ביקרות בעלת מצב נפשי דומה. בנוסף, ילדים לאימהות עם תסמונת השחלות הפוליציסטיות נמצאים בסיכון גבוה יותר לאוטיזם ול-ADHD

Berni TR, Morgan CL, Berni ER, Rees DA. Polycystic ovary syndrome is associated with adverse mental health and neurodevelopmental outcomes. J Clin Endocrinol Metab. 2018 Apr 10. 

 

 

השְמנה בגיל צעיר קשורה בעלייה בתפקודי הכבד

כחלק ממחקר עוקבה, בו נכללו 635 ילדים, נמצא כי כל עלייה של 10 ס"מ בהיקף המותניים בילדות המוקדמת (סביב גיל 3) הייתה קשורה בסיכון כפול לרמות גבוהות של מדד תפקוד הכבד ALT מספר שנים מאוחר יותר (סביב גיל 7). מגמה דומה של עלייה במדד ALT נמצאה בקרב ילדים עם עלייה גדולה יותר במדדי ההשמנה בין גיל 3 לגיל 7. 

Woo Baidal JA, et al. Associations of Early to Mid-Childhood Adiposity with Elevated Mid-Childhood Alanine Aminotransferase Levels in the Project Viva Cohort. J Pediatr. 2018 Mar 19. pii: S0022-3476(18)30147-1. 

 

 

מהו התפקיד של חומצה פוֹלית ווִיטמין B12 בהתקדמות מחלת כבד שוּמני?

במחקר עוקבה, שנערך בישראל בקרב 83 מטופלים עם מחלת כבד שומני לא אלכוהולית במצב מתקדם (NASH), נמצא כי רמה נמוכה יותר של חומצה פולית ושל ויטמין B12 הייתה קשורה במחלה ברמת חומרה גבוהה יותר. 

Mahamid M, et al. Folate and B12 Levels Correlate with Histological Severity in NASH Patients.

Nutrients. 2018 Apr 2;10(4). pii: E440. 

 

 

רכיבה טיפולית לילדים עם ADHD

במחקר אקראי מבוקר, בו נכללו 34 ילדים עם ADHD, נמצא כי רכיבה טיפולית (שני מפגשים שבועיים במשך 12 שבועות) הייתה יעילה במידה דומה לטיפול תרופתי והובילה לשיפור מובהק במדדי הקשב, ההיפראקטיביות ואיכות החיים.

Oh Y, et al. Efficacy of Hippotherapy Versus Pharmacotherapy in Attention-Deficit/Hyperactivity Disorder: A Randomized Clinical Trial. J Altern Complement Med. 2018 Apr 11. 

 

 

התרומה של מדיטציה לשמירה על תפקודי הקשב לאורך זמן

בהמשך למחקר מבוקר, אשר הראה כי תרגול מדיטציה במשך 3 חודשים הוביל לשיפור בתפקודי הקשב, במעקב 7 שנים לאחר ההתערבות נמצא כי השיפור בתפקודי הקשב נשמר באופן חלקי, במיוחד תפקודים אשר נוטים להידרדר בתהליך ההזדקנות.

Zanesco, A.P., King, B.G., MacLean, K.A. et al. Cognitive Aging and Long-Term Maintenance of Attentional Improvements Following Meditation Training. J Cogn Enhanc (2018). 

 

 

משקה סויה להפחתת התגובה הגליקמית 

במחקר אקראי מוצלב, בו נכללו 17 גברים צעירים ובריאים, נמצא כי צריכת משקה סויה (רגיל או מועשר בסובין אורז) יחד עם לחם לבן הובילה לירידה בתגובה הגליקמית של הארוחה ולעידוד הפרשה מוקדמת של אינסולין, בהשוואה ללחם לבן בלבד.

Camps SG, et al. Co-Ingestion of Rice Bran Soymilk or Plain Soymilk with White Bread: Effects on the Glycemic and Insulinemic Response. Nutrients. 2018 Apr 4;10(4). pii: E449. 

 

 

שימוש בחוסמי בטא בקרב חולי סוּכרת קשור בסיכון מוגבר לתמותה

במחקר עוקבה פרוספקטיבי, בו נכללו 2,840 חולי סוכרת וקבוצת השוואה של 14,684 משתתפים ללא סוכרת, נמצא כי חולי סוכרת הנוטלים תרופות ממשפחת חוסמי בטא מצויים בסיכון מוגבר לתמותה בהשוואה לחולי סוכרת שאינם נוטלים תרופות אלה, כאשר הסיכון היה בולט במיוחד עבור חולי סוכרת עם מחלת לב כלילית. 

Tsujimoto T, Kajio H, Shapiro MF, Sugiyama T. Risk of All-Cause Mortality in Diabetic Patients Taking β-Blockers. Mayo Clin Proc. 2018 Apr;93(4):409-418. 

 

 

אפליקציה לטיפול עצמי בנקודות לחיצה להקלה על כּאבי המחזור

במחקר אקראי מבוקר, בו נכללו 221 נשים הסובלות מכאבי מחזור, נמצא כי שימוש באפליקציה הכוללת הדרכה לטיפול עצמי בנקודות לחיצה היה יעיל יותר להקלה על הכאב בהשוואה לטיפול הסטנדרטי. 

לצערנו האפליקציה היא בשפה הגרמנית כרגע, ובכל זאת, לדוברי השפה, להלן קישור: https://apkpure.com/akud/com.smf.charite

Blödt S, et al. Effectiveness of app-based self-acupressure for women with menstrual pain compared to usual care: a randomized pragmatic trial. Am J Obstet Gynecol. 2018 Feb;218(2):227.e1-227.e9. 
חזרה לתחילת העמוד

חזרה לעמוד הקודם