עם ישראל חי!
פתיחת תפריט נגישות
גישה מהירה לדף הבית

מחקרים עדכניים - חודש יוני 2017 - מקבץ 5

עודכן בתאריך 29/06/2017

 

את הסקירה השבועית שלנו נפתח במחקר שמדגים את הניגודיות בין תיאוריה ופרקטיקה בהקשר של תגובות הדדיות בין תרופות וצמחי מרפא בקרב חולי סרטן. נמשיך במחקרים מעניינים וחשובים על ההשפעה הפיזיולוגית של דילוג על ארוחת הבוקר, השְפּעת פרוביוטיקה על תסמיני דיכאון וכחלק מטיפול בהפרעות במערכת העיכול העליונה ועל ההשפעה של מיץ רימונים בקרב נערות עם התבגרות מינית מוקדמת.
נמשיך במחקרים שבדקו האם ניתן למנוע סוכרת הריון בקרב נשים עם שמנות באמצעות אורח חיים בריא, מה, האם יש קשר בין צריכת בשר וסיכון לפוליפים במעי, האם ג'ינסנג מסייע להקלה על עייפות והאם דיאטה ים-תיכונית מסייעת בהורדת לחץ הדם. 
לסיום, ננסה להבין האם לשמן קלנדולה תרומה לטיפול בכיבים סוּכרתיים בכף הרגל, נפרט אילו רכיבים צמחיים יעילים להגנה מפני פירוק עצם ונדגים כיצד רפואת צמחים משתלבת עם טיפול משלים לילדים עם אסתמה
את הכותרות השבועיות שלנו נפתח עם רשימת רכיבים טבעיים לעיכוב תהליכי אנגיוגנזה ונמשיך עם מחקרים שבדקו את הקשר בין אומגה 3 לאינטליגנציה פלואידית ובין פירות וירקות להגנה מפני מחלת עורקים היקפית. 
נסיים עם מספר מחקרים פרה-קליניים, שבדקו האם תזונה עם מדד גליקמי גבוה עשויה לגרום לניוון מקולרי, האם מיצוי קליפת רימון יעיל כנגד סרטן הכבד, האם שכיזנדרה יעילה למניעת כבד שומני והאם אסטרגלוס יעיל למניעת אוסטאופורוזיס

 

 

תגובות הדדיות בין תרופות וצמחי מרפא בקרב חולי סרְטן – תיאוריה אל מול פרקטיקה 

במחקר תצפיתי נחקר הפוטנציאל לתגובות הדדיות בין תרופות ובין תרופות וצמחי מרפא בקרב חולי סרטן.

במסגרת המחקר אספו החוקרים נתונים אודות כל התרופות וצמחי המרפא שנלקחו על ידי כל מטופל. באמצעות חיפוש נרחב במאגרי הנתונים זוהו התגובות ההדדיות התיאורטיות הקיימות, וההשפעה הקלינית האפשרית שלהם הוערכה על ידי רוקח קליני והועברה לאונקולוג המטפל.

נמצא כי מבין 149 מטופלים שנכללו במחקר, 26 מטופלים (17.4%) היו בסיכון לתגובות הדדיות בין תרופות, שעשויות להיות בעלות משמעות קלינית, כאשר רק 4 מטופלים (2.7%) סבלו בפועל מתגובות הדדיות בין תרופות. נטילה של שתי תרופות או יותר במקביל נמצאה קשורה בסיכון גבוה פי 2.5 לתגובות הדדיות בעלות משמעות קלינית (p=0.03).
כמו כן, מבין 149 המשתתפים במחקר, 84 מטופלים (56.4%) דיווחו על שימוש בצמחי מרפא במקביל לטיפול האנטי-סרטני, כאשר בקרב 75 מטופלים (50.3%) החוקרים זיהו 122 תגובות הדדיות אפשריות בין תרופות לבין צמחי מרפא. יחד עם זאת, לא דווח על ידי האונקולוג המטפל על תגובות הדדיות קליניות מהם סבלו המטופלים בפועל. צמחי המרפא שנמצאו קשורים בתגובות הדדיות כוללים: שום (Allium sativum), אלוורה (Aloe barbadensis/capensis), אנונה (Annona muricata), תה ירוק (Camelia sinesis), קיפודנית (Echinacea angustifolia), גינקו דו-אונתי (Ginkgo biloba), קמומיל (Matricaria recutita), מורינגה (Moringa oleifera), ג'ינסנג קוריאני (Panax ginseng), ספירולינה, אונקריה (Uncaria tomentosa), ולריאן (Valeriana officinalis), וגפן (Vitis vinifera). החוקרים מציינים כי המחקר עלול סבול מהטיות, שכן המטופלים לא נבחרו באופן אקראי, הערכת השימוש בצמחי מרפא התבססה על דיווח עצמי של המטופלים וחלק מהתגובות ההדדיות שזוהו היו תיאורטיות בלבד בשל העדר נתונים קליניים. עם זאת, הם מדגישים כי באמצעות מעקב תרופתי ניתן לזהות שיעור גדול של מטופלים הנמצאים בסיכון לתגובות הדדיות ובכך לשפר את יעילות הטיפול בחולי סרטן
הערת המערכת: זהו מחקר שני שבודק האם קיימות בפועל תגובות הדדיות בין תרופות לצמחי מרפא בקרב חולי סרטן.
בשני המחקרים, למרות תגובות הדדיות תיאורטיות רבות, לא דווח על כל משמעות קליניות בשילוב של צמחי מרפא ותרופות. את המחקר השני בנושא אפשר לראות כאן.

Potential Drug-Drug and Herb-Drug Interactions in Patients With Cancer: A Prospective Study of Medication Surveillance.
Ramos-Esquivel A, Víquez-Jaikel Á, Fernández C.
J Oncol Pract. 2017 Jun 19:JOP2017020859. doi: 10.1200/JOP.2017.020859. [Epub ahead of print]
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28628392

 

 

דילוג על ארוחת הבוקר עלול לפגוע באיזון משק הסוכר

במחקר אקראי מבוקר מוצלב נבדקה ההשפעה של דילוג על ארוחת הבוקר לעומת דילוג על ארוחת הערב - בהתייחס לאיזון האנרגיה, מטבוליזם של גלוקוז והתגובה הדלקתית.

במסגרת המחקר 17 מתנדבים במשקל תקין השתתפו בהתערבות תזונתית, כל אחד בשלושה מועדים נפרדים. כל התערבות כללה צריכה קלורית זהה למשך 24 שעות (55% פחמימות, 30% שומן ו-15% חלבון), כאשר במועד אחד המשתתפים דילגו על ארוחת הבוקר, במועד אחר על ארוחת הערב ובין שני המועדים היה יום אחד הפסקה ויום נוסף בו צרכו 3 ארוחות מסודרות כתנאי ביקורת.

בהשוואה לצריכת שלושה ארוחות ביום, דילוג על ארוחה היה מלווה בהוצאה קלורית גבוהה יותר (41 קלוריות בדילוג על ארוחת הבוקר ו-91 קלוריות בדילוג על ארוחת הערב). בנוסף, דילוג על ארוחת הבוקר היה מלווה בעלייה בחמצון השומנים. לא נמצאו הבדלים בין הקבוצות בהתייחס לשינויים ברמת הפעילות הגופנית, ברמות הסוכר במשך 24 שעות ובהפרשת האינסולין. עם זאת, נמצא כי בהשוואה לדילוג על ארוחת ערב, דילוג על ארוחת בוקר היה מלווה ברמות גבוהות יותר של תנגודת לאינסולין ושל ריכוז הגלוקוז לאחר ארוחת הצהריים (גבוה ב-54% וב-46%, בהתאמה, p<0.05), וכן בעלייה בפעילות הדלקתית. החוקרים מסכמים כי בהשוואה לצריכת 3 ארוחות מסודרות, דילוג על ארוחה מגביר את הוצאת האנרגיה, אולם דילוג על ארוחת הבוקר וצום ממושך עלול בטווח הארוך לגרום למצב דלקתי ולפגיעה באיזון משק הסוכר. 

Impact of breakfast skipping compared with dinner skipping on regulation of energy balance and metabolic risk.
Nas A, Mirza N, Hägele F, Kahlhöfer J, Keller J, Rising R, Kufer TA, Bosy-Westphal A.
Am J Clin Nutr. 2017 Jun;105(6):1351-1361. doi: 10.3945/ajcn.116.151332. Epub 2017 May 10.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28490511

 

 

האם פרוֹביוטיקה מסייעת להקלה על תסמיני דִיכאון?

בסקירה שיטתית של מחקרים קליניים הוערכה התרומה של פרוביוטיקה להקלה על תסמיני דיכאון, זאת על רקע גוף המחקר הנרחב התומך בקשר בין מערכת העיכול לבין מערכת העצבים, קשר המכונה "ציר מוח-מעי". 
בסקירה נכללו עשרה מחקרים קליניים, רובם אקראיים מבוקרים. במחקר אחד נכללו משתתפים המאובחנים עם דיכאון, בשני מחקרים משתתפים הסובלים מסטרס או מתסמונת העייפות הכרונית ובשבעה מחקרים נכללו משתתפים עם תסמיני דיכאון אך ללא אבחנה של דכאון. משך ההתערבות נע בין 3 שבועות ל-6 חודשים והזן העיקרי בו נעשה שימוש הינו Lactobacillus casei.

באופן כללי, עולה מהמחקרים כי לנטילת תוספי פרוביוטיקה קרא עוד

The effects of probiotics on depressive symptoms in humans: a systematic review.
Wallace CJK, Milev R.
Ann Gen Psychiatry. 2017 Feb 20;16:14. doi: 10.1186/s12991-017-0138-2. eCollection 2017.

 

 

פרוֹביוטיקה לטיפול בהפרעות במערכת העיכול העליונה

התרומה של פרוביוטיקה לטיפול בהפרעות מערכת העיכול התחתונה ידועה ונחקרת רבות. להלן נציג מספר מאמרים, העוסקים בתרומה של פרוביוטיקה לטיפול בהפרעות במערכת העיכול העליונה. 
במאמר סקירה מפורטות התועלות הבריאותיות הכלליות של פרוביוטיקה לטיפול בהפרעות מערכתיות, תוך התמקדות בהשפעה המיטיבה של פרוביוטיקה במצבים של כיב קיבה. מחקרים שונים, בעיקר מודלים של חיות מעבדה, מראים כי קרא עוד
להלן נציג שלושה מחקרים כפולי-סמיות מבוקרי פלסבו המדגימים כי פרוביוטיקה תורמת להקלה על מגוון תסמינים במערכת העיכול:
במחקר כפול-סמיות מבוקר פלסבו נבדקה ההשפעה של פרוביוטיקה על תסמינים במערכת העיכול לאחר ניתוח מעקף קיבה (gastric bypass – ניתוח בריאטרי להקטנת קיבולת הקיבה). במחקר נכללו 60 משתתפים, אשר חולקו אקראית לשלוש קבוצות מחקר שנטלו: 5 מיליארד חיידקים מהזן Clostridium butyricum, 8 מיליארד חיידקים מהזן Bifidobacterium longum או אנזימי עיכול (100 מ"ג takadiastase, 20 מ"ג צלולוז, 50 מ"ג ליפאז ו-100 מ"ג פנקראטין) פעמיים ביום למשך שבועיים. נצפה כי קרא עוד
במחקר כפול-סמיות מבוקר פלסבו נבדקה היעילות של פרוביוטיקה כחלק מהטיפול בהליקובקטר פילורי. במחקר נכללו 650 משתתפים, אשר נטלו אנטיביוטיקה הממוקדת למיגור ה. פילורי, בשילוב עם פרוביוטיקה (במינון של 100 מיליון עד 10 מיליארד חיידקים, מהזנים (LGG®) ובשמו מלא: Lactobacillus rhamnosus GG ו- (BB-12®) ובשמו המלא: Bifidobacterium) או פלסבו, שעתיים לפני או אחרי נטילת האנטיביוטיקה פעמיים ביום למשך שבועיים. נמצא כי קרא עוד
במחקר כפול-סמיות מבוקר פלסבו נבדקה היעילות של תוסף סינביוטיקה להקלה על תסמינים בדרכי העיכול בקרב מטופלי דיאליזה. המחקר נערך בשני בתי חולים במקסיקו וכלל 42 מטופלים, אשר חולקו אקראית לקבוצת ההתערבות - שקיבלה ייעוץ תזונתי ותוסף סינביוטיקה - או לקבוצת הביקורת, שקיבלה ייעוץ תזונתי ופלסבו. כל טיפול ארך חודשיים. תוסף הסינביוטיקה ניתן בצורה ג'ל, שהכיל 11 מיליון חיידקים מהזנים Lactobacillus acidophilus ו-Bifidobacterium lactis, 2.31 גרם סיבי אינולין, 1.5 גרם אומגה 3 וויטמיני B, C ו-E - פעם ביום על קיבה ריקה. בסיום תקופת המחקר נמצא כי קרא עוד
לסיכום, נראה כי קרא עוד

•  Potential role of probiotics in the management of gastric ulcer.
Khoder G, Al-Menhali AA, Al-Yassir F, Karam SM.
Exp Ther Med. 2016 Jul;12(1):3-17. Epub 2016 Apr 26.
•  Effect of probiotics on postoperative quality of gastric bypass surgeries: a prospective randomized trial.
Chen JC, Lee WJ, Tsou JJ, Liu TP, Tsai PL.
Surg Obes Relat Dis. 2016 Jan;12(1):57-61. doi: 10.1016/j.soard.2015.07.010. Epub 2015 Jul 18.
•  Probiotics for standard triple Helicobacter pylori eradication: a randomized, double-blind, placebo-controlled trial.
Hauser G, Salkic N, Vukelic K, JajacKnez A, Stimac D.
Medicine (Baltimore). 2015 May;94(17):e685. doi: 10.1097/MD.0000000000000685.
•  Effect of a symbiotic gel (Lactobacillus acidophilus + Bifidobacterium lactis + inulin) on presence and severity of gastrointestinal symptoms in hemodialysis patients.
Viramontes-Hörner D, et al.
J Ren Nutr. 2015 May;25(3):284-91. doi: 10.1053/j.jrn.2014.09.008. Epub 2014 Nov 6.

 

 

ההשפעה של מיץ רימונים בקרב נערות עם התבגרות מינית מוקדמת 

במחקר כפול-סמיות מבוקר פלסבו, שנערך בסין, נבדקה ההשפעה של מיץ רימון בקרב נערות עם התבגרות מינית מוקדמת (לפני גיל 8). במחקר נכללו 225 נערות, אשר חולקו באופן אקראי לשתיית 100 מ"ל ליום מיץ רימון או פלסבו - למשך 3 חודשים ובמקביל לטיפול באנלוגים ל- GnRH (הורמון משחרר גונדוטרופינים). 
החוקרים מסבירים כי המנגנונים הקשורים בהתבגרות מינית מוקדמת אינם לגמרי ידועים, אולם מחקרים קודמים מראים כי קיים קשר לרמות גבוהות של הורמון הגדילה IGF-1. מחקרים אחרים מצביעים על התרומה של רימון להפחתת הביטוי של IGF-1, ולכן משוער כי רימון עשוי לתרום לטיפול בהתבגרות מינית מוקדמת.
במחקר הנוכחי נמצא כי קרא עוד

Effects of pomegranate extract in supplementing gonadotropin-releasing hormone therapy on idiopathic central precocious puberty in Chinese girls: a randomized, placebo-controlled, double-blind clinical trial.
Liu J, Tang J.
Food Funct. 2017 Feb 22;8(2):695-700. doi: 10.1039/c6fo01616b.

 

 

האם ניתן למנוע סוּכרת הריון בקרב נשים עם שמנוּת באמצעות אורח חיים בריא?

במחקר אקראי מבוקר בוצעה השוואה בין שלוש תכניות אורח חיים (אכילה בריאה, פעילות גופנית או אכילה בריאה יחד עם פעילות גופנית) להפחתת הסיכון לסוכרת הריון.

במחקר נכללו 436 נשים מתשע מדינות אירופאיות, הנמצאות עד לשבוע 20 להריון, עם BMI מעל 29 וללא סוכרת הריון. הנשים חולקו אקראית לאחת משלוש התכניות או למעקב הריון סטנדרטי (ביקורת). תכניות אורח החיים כללו מפגשי אימון אישיים וטלפוניים, כאשר התכנית לאכילה בריאה התמקדה בהפחתת השומן והפחמימות בתזונה ובצריכה גבוהה יותר של סיבים תזונתיים וחלבון (בדגש על הגבלת גודל המנה והפחתת הצריכה הקלורית) ותכנית הפעילות הגופנית התמקדה בעידוד פעילות אירובית ואימוני התנגדות. אחד היעדים המרכזיים היה עלייה של לא יותר מ-5 ק"ג עד לשבוע ה-35-37 להריון.

נמצא כי קרא עוד

Effect of Physical Activity and/or Healthy Eating on GDM Risk: The DALI Lifestyle Study.
Simmons D, et al.
J Clin Endocrinol Metab. 2017 Mar 1;102(3):903-913. doi: 10.1210/jc.2016-3455.

 

 

הקשר בין צריכת בשר והסיכון לפוֹליפים במעי

במחקר חתך מבוסס אוכלוסייה, שנערך בגרְמניה, נבדק הקשר בין צריכת בשר לבין התפתחות פוליפים במעי. במחקר נכללו 15,950 משתתפים מעל גיל 55 שעברו בדיקת קולונוסקופיה.

בקרב 3,340 מהמשתתפים (20.4%) אובחן פוליפ מסוג אדנומה בשלב ראשוני (nonadvanced), בקרב 1,643 מהמשתתפים (10%) אובחן פוליפ מסוג אדנומה בשלב מתקדם (advanced) ובקרב 189 מהמשתתפים (1.2%) אובחן סרטן קולורקטלי.

באופן כללי קרא עוד

  Meat intake and risk of colorectal polyps: results from a large population-based screening study in Germany.
Carr PR, Holleczek B, Stegmaier C, Brenner H, Hoffmeister M.
Am J Clin Nutr. 2017 Jun;105(6):1453-1461. doi: 10.3945/ajcn.116.148304. Epub 2017 May 3.

 

 

ג'ִינסנג להקלה על עייפוּת

במטה-אנליזה של מחקרים אקראיים מבוקרים נבדקה היעילות של ג'ינסנג (Panax) להקלה על עייפות ולהגברת הביצועים הגופניים. עייפות מוגדרת על ידי החוקרים כחוסר אנרגיה וחוסר מוטיבציה, אשר יכולים להיות תגובה נורמלית לפעילות גופנית, סטרס רגשי, שעמום וחוסר שינה. 
בניתוח הנתונים נכללו 12 מחקרים, בהם 630 משתתפים. במרבית המחקרים נעשה שימוש בג'ינסנג קוריאני (Panax ginseng), במחקר אחד בזן panax notoginseng ובשני מחקרים בג'ינסנג אמריקאי (Panax quinquefolius). משך זמן הנטילה נע בטווח של 4-12 שבועות, במינון של 350-3,000 מ"ג/יום.
בהתבסס על הנתונים של ארבעה מחקרים, נטילת ג'ינסנג נמצאה קרא עוד

Efficacy of Ginseng Supplements on Fatigue and Physical Performance: a Meta-analysis.
Bach HV, Kim J, Myung SK, Cho YA.
J Korean Med Sci. 2016 Dec;31(12):1879-1886. doi: 10.3346/jkms.2016.31.12.1879.

 

 

דיאטה ים-תִיכונית להוֹרדת לחץ הדם ולשיפור תפקוד כלי הדם

במחקר אקראי מבוקר, שנערך באוסטרליה, נבדקה ההשפעה של דיאטה ים-תיכונית על לחץ הדם ועל תפקוד כלי הדם.

במחקר נכללו 166 מבוגרים מעל גיל 65, עם ערכי לחץ דם עד 160/100 מ"מ כספית, אשר חולקו אקראית לצריכת דיאטה ים-תיכונית - שכללה בעיקר מזונות מהצומח, רמה גבוהה של שמן זית וצריכה מוגבלת של בשר אדום ומזונות מעובדים - או להמשך צריכת הדיאטה הרגילה שלהם למשך 6 חודשים.

בסיום תקופת המחקר נמצא כי קרא עוד

A Mediterranean diet lowers blood pressure and improves endothelial function: results from the MedLey randomized intervention trial.
Davis CR, Hodgson JM, Woodman R, Bryan J, Wilson C, Murphy KJ.
Am J Clin Nutr. 2017 Jun;105(6):1305-1313. doi: 10.3945/ajcn.116.146803. Epub 2017 Apr 19.

 

 

האם לשמן קלנדוּלה תרומה לטיפול בכּיבים סוּכרתיים בכף הרגל? 

במחקר אקראי מבוקר, שנערך בברזיל, נבדקה היעילות של טיפול בלייזר ושל שמן קלנדולה בשימוש חיצוני לטיפול בכיבים סוּכרתיים בכף הרגל.

במחקר השתתפו 32 חולי סוכרת סוג 2 עם כיבים בכף הרגל, אשר חולקו אקראית לארבע קבוצות: קבוצת ביקורת (שהתבקשה לנקות ולחבוש את הפצע באופן עצמאי), טיפול בלייזר בלבד (12 טיפולים), טיפול בשמן קלנדולה בלבד (5 מ"ל פעם ביום לאחר ניקוי הפצע) וטיפול משולב בלייזר ובשמן קלנדולה. כל הטיפולים ארכו 30 ימים. יעילות הטיפול הוערכה באמצעות בדיקת אולטרסאונד דופלר להערכת זרימת הדם, מדידת ABI (השוואת לחץ הדם בקרסול כנגד לחץ הדם בזרוע - כמדד לפגיעה בעורקים היקפיים), גודל הכיב ורמת הכאב.

בכל קבוצות הטיפול נצפה כי קרא עוד

Low-level laser therapy and Calendula officinalis in repairing diabetic foot ulcers.
Carvalho AF, Feitosa MC, Coelho NP, Rebêlo VC, Castro JG, Sousa PR, Feitosa VC, Arisawa EA.
Rev Esc Enferm USP. 2016 Jul-Aug;50(4):628-634. doi: 10.1590/S0080-623420160000500013.

 

 

רכיבים צמחיים להגנה מפני פירוק עצם

בסקירה, מוצגות העדויות המחקריות העדכניות (בעיקר ממחקרים פרה-קליניים) בנוגע להשפעה הנוגדת פירוק עצם של רכיבים צמחיים, תוך דיון במנגנונים המולקולריים המעכבים את היווצרות ופעילות האוסטאוקלסטים. הרכיבים המפורטים בסקירה כוללים רכיבים פלבונואידים, טרפנואידים, גליקוזידים, ליגנאנים, קומרינים, אלקלואידים, פוליפנוֹלים, לימונואידים וקווינונים.

מהמחקרים עולה כי קרא עוד

Natural products for treatment of bone erosive diseases: The effects and mechanisms on inhibiting osteoclastogenesis and bone resorption.
An J, Hao D, Zhang Q, Chen B, Zhang R, Wang Y, Yang H.
Int Immunopharmacol. 2016 Jul;36:118-31. doi: 10.1016/j.intimp.2016.04.024. Epub 2016 Apr 29.

 

 

רפואת צמחים כטיפול משלים לילדים עם אסְתמה

בסקירה שיטתית ומטה-אנליזה נבדקה היעילות והבטיחות של רפואת צמחים סינית כטיפול משלים לילדים הסובלים מאסתמה מסוג cough variant asthma, המאופיינת בשיעול יבש.

בסקירה נכללו 20 מחקרים אקראיים מבוקרים, אשר פורסמו בשפה הסינית ובהם סך של 1,590 משתתפים. המחקרים בדקו את ההשפעה של טיפול משולב ברפואת צמחים סינית וטיפול תרופתי, בהשוואה לטיפול תרופתי בלבד.

נמצא כי קרא עוד

 Clinical Efficacy and Safety of Chinese Herbal Medicine Auxiliary Therapy for Childhood Cough Variant Asthma: A Systematic Review and Meta-analysis of 20 Randomized Controlled Trials.
Song P, Zeng L, Liang Z, Wang Q, Ou A.
Intern Med. 2016;55(16):2135-43. doi: 10.2169/internalmedicine.55.5546. Epub 2016 Aug 15.

 

 

כותרות נוספות...

 

 

רכיבים טבעיים לעיכוב תהליכי אנגיוגנזה

בסקירה מוצג תהליך האנגיוגנזה – כולל המנגנונים המולקולריים הקשורים בתהליך ורכיבים התורמים לעיכוב התהליך - בדגש על רכיבים טבעיים, העשויים לפעול באופן סינרגיסטי להגברת ההשפעה המעכבת על התפתחות גידולים. בין הרכיבים המפורטים בסקירה נכללים EGCG, כורכומין, רזברטרול, Artemisinin, Boswellic acid.
בסקירה נוספת של מחקרים פרה-קליניים וקליניים מוצגים היעדים המולקולריים של רכיבים צמחיים פעילים לעיכוב תהליכי אנגיוגנזה במצבים סרטניים, כולל כורכומין, EGCG, ברברין, קפסאיצין, איזופלבונים, רזברטרול, קוורצטין, סילימרין, ג'ינג'רול, מטבוליטים משניים ועוד.

•  Role of angiogenic factors of herbal origin in regulation of molecular pathways that control tumor angiogenesis.
Kumar M, Dhatwalia SK, Dhawan DK.
Tumour Biol. 2016 Nov;37(11):14341-14354. Epub 2016 Sep 10.
•  Natural products against cancer angiogenesis.
Khalid EB, Ayman EE, Rahman H, Abdelkarim G, Najda A.
Tumour Biol. 2016 Nov;37(11):14513-14536. Epub 2016 Sep 20.

 

 

אוֹמגה 3 לתמיכה באינטליגנציה פלואידית

במחקר קליני תצפיתי, בו נכללו 100 משתתפים בגילאי 65-75 בעלי תפקוד קוגניטיבי תקין, נמצא כי קיים קשר בין רמת אומגה 3 בדם לבין שמירה על אינטליגנציה פלואידית, שהינה היכולת ללמידה חדשה ולהתמודדות עם מצבים שאינם מוכרים - יכולת הנפגעת באופן ניכר בתהליך ההזדקנות.

Determinants of fluid intelligence in healthy aging: Omega-3 polyunsaturated fatty acid status and frontoparietal cortex structure.
Zamroziewicz MK, Paul EJ, Zwilling CE, Barbey AK.
Nutr Neurosci. 2017 May 11:1-10. doi: 10.1080/1028415X.2017.1324357. [Epub ahead of print]

 

 

צריכת פירות וירקות להגנה מפני מחלת עורקים היקפית

במחקר חתך גדול, בו נכללו מעל ל-3.5 מיליון משתתפים, נמצא כי צריכה של מעל 3 מנות פירות וירקות ליום, בהשוואה לפחות מפעם בחודש, הייתה קשורה בסיכון נמוך ב-18% למחלת עורקים היקפית. 

Greater Frequency of Fruit and Vegetable Consumption Is Associated With Lower Prevalence of Peripheral Artery Disease.
Heffron SP, et al.

 

 

תזונה עם מדד גליקמי גבוה עשויה לגרום לניוון מקולרי

במחקר, שנערך בקרב עכברים, נמצא כי תזונה המאופיינת באינדקס גליקמי גבוה, לעומת אינדקס גליקמי נמוך, משפיעה על הרכב חיידקי המעי ומובילה להתפתחות מאפיינים של ניוון מקולרי תלוי גיל (AMD). 

Involvement of a gut-retina axis in protection against dietary glycemia-induced age-related macular degeneration.
Rowan S, et al.
Proc Natl Acad Sci U S A. 2017 May 30;114(22):E4472-E4481. doi: 10.1073/pnas.1702302114. Epub 2017 May 15.

 

 

מיצוי קליפת רימון כנגד סרְטן הכבד

במחקר מעבדה נמצא כי לפוליפנוֹלים המצויים במיצוי קליפת הרימון השפעה מעכבת על תאי סרטן הכבד באמצעות הפרעה למחזור התא ועידוד מוות תאי. 

Pomegranate peel extract polyphenols induced apoptosis in human hepatoma cells by mitochondrial pathway.
Song B, Li J, Li J.
Food Chem Toxicol. 2016 Jul;93:158-66. doi: 10.1016/j.fct.2016.04.020. Epub 2016 Apr 24.

 

 

שכִיזנדרה למניעת כבד שוּמני

במחקר פרה-קליני, שנערך על תאים במעבדה ובקרב עכברים, מדגימים החוקרים כי למיצוי שכיזנדרה (Schisandra chinensis) תרומה לעיכוב ולהפחתת תגובות תאיות של סטרס ובכך למניעת התפתחות כבד שומני.

Schisandra chinensis extract ameliorates nonalcoholic fatty liver via inhibition of endoplasmic reticulum stress.
Jang MK, Nam JS, Kim JH, Yun YR, Han CW, Kim BJ, Jeong HS, Ha KT, Jung MH.
J Ethnopharmacol. 2016 Jun 5;185:96-104. doi: 10.1016/j.jep.2016.03.021. Epub 2016 Mar 10.

 

 

אסטרגלוּס למניעת אוֹסטאופורוזיס

במחקר, שנערך בקרב עכברים, נמצא כי לפוליסכרידים המופקים מאסטרגלוס (Astragalus membranaceus) עשויה להיות תרומה לשיפור בריאות העצם ובכך למניעה ולטיפול באוסטאופורוזיס לאחר גיל המעבר.

Effect of Astragalus polysaccharides on ovariectomy-induced osteoporosis in mice.
Huo J, Sun X.
Genet Mol Res. 2016 Dec 19;15(4). doi: 10.4238/gmr15049169.

 

 

התרומה של העשרת חלב סויה במיצוי קפה ירוק

במחקר מעבדה נמצא כי העשרת חלב סויה במיצוי קפה ירוק תרמה לשיפור ההרכב התזונתי והפעילות נוגדת החמצון וכן להקלה בעיכול של חלבונים ועמילנים.

  Soymilk enriched with green coffee phenolics - Antioxidant and nutritional properties in the light of phenolics-food matrix interactions.
Sęczyk Ł, Świeca M, Gawlik-Dziki U.
Food Chem. 2017 May 15;223:1-7. doi: 10.1016/j.foodchem.2016.12.020. Epub 2016 Dec 10.
חזרה לתחילת העמוד

חזרה לעמוד הקודם