עם ישראל חי!
פתיחת תפריט נגישות
גישה מהירה לדף הבית

מחקרים עדכניים - חודש אוגוסט 2019 - מקבץ 1

עודכן בתאריך 03/08/2019

 

בפתח הסקירה - רפואה משלימה להפחתת סטרס ולהגברת הפעילות החיסונית בקרב חולות סרטן השד,

ותוסף כורכומין למטופלים עם סרטן קולורקטלי גרורתי. 

 

בנוסף, מגוון מחקרים על צמחי מרפא: 

קמומיל להקלה על חרדה ולשיפור איכות השינה

פורמולת צמחי מרפא לטיפול בתסמונת המעי הרגיש 

ופורמולה אחרת להקלה על נפיחות במערכת העיכול, 

תוסף לבונה לטיפול בדלקת מפרקים ניוונית בברך, 

וצמחי מרפא לשיפור תהליך ההחלמה של פצעים

 

בתחום המחקרים בנושא תזונה: 

דיאטה לירידה במשקל המותאמת לשעון הביולוגי, 

ההשפעה של דגנים מלאים על ייצור הסרוטונין במעי, 

הקשר בין השומן בתזונה לבין חיידקי המעי, 

ההשפעה של דיאטה קטוגנית על התפקוד הקוגניטיבי, השינה ומצב הרוח, 

תזונה יפנית להזדקנות בריאה, 

הקשר בין צריכת ביצים וכולסטרול לבין הסיכון לשבץ, 

והקשר בין צריכת סיבים ושתיית מים לבין הסיכון לעצירות

נסיים בתוספי אנתוציאנינים לטיפול בתנגודת לאינסולין. 

 

ובכותרות השבוע: הבטיחות בשימוש של סילימרין, ההשפעה של תוספי קו-אנזים Q10 בקרב מטופלים הנוטלים סטטינים, תזונה צמחונית וטבעונית לשיפור פלורת המעי, הקשר בין צריכה גבוהה של אורז לבן לסיכון מוגבר להשמנה, קרם צמחי נוגד דלקת לטיפול בפצעים והתססה של פולן בקומבוצ'ה להגברת ההשפעה הבריאותית. 

 

 

רפואה משלימה להפחתת סְטרס ולהגברת הפעילות החיסונית בקרב חולות סרְטן השד

בסקירה מוצגות העדויות בהתייחס לשיטות בתחום הרפואה המשלימה, התורמות להפחתת סטרס ולהגברת הפעילות החיסונית בקרב חולות סרטן השד. ראשית, דנים החוקרים במנגנונים הביולוגיים המעורבים בקשר בין סטרס ודיכוי הפעילות החיסונית, בדגש על חולי סרטן. הם מסבירים כי הסטרס הנלווה להתפתחות מחלת הסרטן עלול להוביל להפרעות בציר ההיפותלמוס-היפופיזה-אדרנל ולהוביל לדיכוי של גורמים מרכזיים בתגובה החיסונית, ובעיקר של תאי T ציטוטוקסיים המסייעים להילחם בגידול. בהתאם לכך, החוקרים טוענים כי סביר שהפחתת סטרס תוביל להשפעה על הפעילות ההורמונלית והחיסונית ובכך תתרום לשיפור יעילות הטיפול נוגד הסרטן

להלן סיכום ממצאי הסקירה לגבי שיטות שונות מתחום הרפואה המשלימה בקרב חולות סרטן

  • שיטת הטיפול הגופני השכיחה ביותר הינה עיסוי רפואי. מחקרים שונים מצביעים על השפעה מיטיבה לעיסוי רפואי על הפעילות ההורמונלית והחיסונית בקרב נשים עם סרטן שד בשלבים מוקדמים, כולל הפחתת חרדה, דיכאון, כעס ופחד, הגברת רמת הדופמין והסרוטונין, והגברת ספירת תאי הדם הלבנים. בנוסף, ישנן עדויות להשפעה המיטיבה של עיסוי על רמת סטרס, כאבי גב תחתון, כאבי שרירים, שינה, לחץ דם, קצב לב, מדדי דלקת ומצב רוח בקרב קבוצות אוכלוסייה שונות, כולל חולי סרטן
  • טיפולי גוף נפש כגון מיינדפולנס, מדיטציה, יוגה, טאי צ'י, צ'י קונג, דמיון מודרך וחשיבה חיובית נמצאו בעלי פוטנציאל לשיפור הפעילות החיסונית ולהפחתת סטרס בקרב נשים החולות בסרטן שד או מחלימות מסרטן שד, בעיקר כתוצאה משיפור האיזון הרגשי ותחושת הרווחה. 
  • ישנן עדויות ליעילות של התערבות קוגניטיבית-התנהגותית לניהול סטרס ושל דיקור התורם לשיפור הפעילות החיסונית. 

החוקרים מסכמים כי באופן כללי ישנה תמיכה מחקרית ליעילות של שיטות שונות להפחתת סטרס וכתוצאה מכך לשיפור הפעילות החיסונית בקרב חולות סרטן השד, אולם נדרשים מחקרים נוספים על מנת לגבש המלצות ברורות לשימוש קליני. 

Abrahão CA, Bomfim E, Lopes-Júnior LC, Pereira-da-Silva G. Complementary Therapies as a Strategy to Reduce Stress and Stimulate Immunity of Women With Breast Cancer. J Evid Based Integr Med. 2019 Jan-Dec;24:2515690X19834169. 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30917682

 

 

תוסף כוּרכומין למטופלים עם סרְטן קולורקטלי גרורתי

במחקר פתוח אקראי מבוקר (מחקר קליני בשלב 2) הוערכה הבטיחות והיעילות של תוסף כורכומין בקרב מטופלים עם סרטן קולורקטלי גרורתי, המקבלים כימותרפיה. במחקר נכללו 28 מטופלים מעל גיל 18 בשלב 4 של מחלת הסרטן, אשר חולקו אקראית לקבלת כימותרפיה בלבד ( folinic acid / 5-fluorouracil / oxaliplatin) או לקבלת אותה כימותרפיה בשילוב 2 גרם/יום כורכומין בנטילה פומית (תוסף המכיל כ-80% כורכומין ו-20% demethoxycurcumin ו-bisdemethoxycurcumin, מיוצר על ידי Sabinsa). מספר סבבי הכימותרפיה החציוני היה 3 בקבוצת הכימותרפיה בלבד ו-12 בקבוצת הטיפול המשולב.

נמצא כי הוספת הכורכומין הייתה בטוחה ונסבלה היטב, ללא הבדל בין הקבוצות בהתייחס לפרופיל ההשפעות השליליות. משך ההישרדות ללא התקדמות המחלה היה 171 יום בקבוצת הכימותרפיה לעומת 291 יום בקבוצת הטיפול המשולב (יחס סיכון נמוך ב-43%) ומשך ההישרדות הכללי היה 200 לעומת 502 יום, בהתאמה (יחס סיכון נמוך ב-66%). לא נמצאו הבדלים מובהקים בין הקבוצות באיכות החיים או ברעילות עצבית ולא נמצא שינוי בכימוקין CXCL1, המעורב בהתפשטות גרורות בסרטן קולורקטלי. 

החוקרים מסכמים כי נטילת תוסף כורכומין נמצאה בטוחה ונסבלה היטב בקרב חולי סרטן קולורקטלי גרורתי המקבלים כימותרפיה, והינה בעלת פוטנציאל לשיפור קליני. 

המחקר מומן על ידי מענקים מטעם גופים רפואיים ומחקריים בבריטניה והחוקרים מדווחים על העדר ניגודי אינטרסים.

Howells LM, et al. Curcumin Combined with FOLFOX Chemotherapy Is Safe and Tolerable in Patients with Metastatic Colorectal Cancer in a Randomized Phase IIa Trial. J Nutr. 2019 Jul 1;149(7):1133-1139. 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31132111

 

 

 

קמוֹמיל להקלה על חרָדה ולשיפור איכוּת השינה

בסקירה שיטתית ומטה-אנליזה של מחקרים אקראיים מבוקרים הוערכה היעילות והבטיחות של קמומיל גרמני Matricaria recutita וקמומיל רומאי Chamaemelum nobile להקלה על חרדה ולשיפור איכות השינה. בסקירה נכללו 12 מחקרים, בהם 965 משתתפים. בחמישה מחקרים הוערכה ההשפעה על תסמיני חרדה, בשני מחקרים - על הפרעת חרדה מוכללת, בשישה מחקרים - על איכות השינה ובמחקר אחד - על נדודי שינה (אינסומניה). במחקרים נכללו משתתפים, הסובלים ממגוון מצבים בריאותיים - כולל כאבי מחזור, לידה, קשישים, מחלת כליות כרונית, סרטן וגיל המעבר. בתשעה מהמחקרים נעשה שימוש בקמומיל בנטילה פומית במינון 400 מ"ג עד 2 גרם ליום, ובשלושת המחקרים האחרים נעשה שימוש בשמן קמומיל בהרחה או בעיסוי או בג'ל לשימוש חיצוני. 

בניתוח כולל של הממצאים קרא עוד.

Hieu TH, et al. Therapeutic efficacy and safety of chamomile for state anxiety, generalized anxiety disorder, insomnia, and sleep quality: A systematic review and meta-analysis of randomized trials and quasi-randomized trials. Phytother Res. 2019 Jun;33(6):1604-1615. 

 

 

פורמולת צמחי מרפא לטיפול בתִסמונת המעי הרגיש

במחקר כפול-סמיות מבוקר הוערכה היעילות של פורמולת צמחי מרפא סינית לטיפול בתסמונת המעי הרגיש.

במחקר נכללו 80 מטופלים, שאובחנו עם תסמונת המעי הרגיש. המשתתפים חולקו אקראית לשתי קבוצות, קבוצת ההתערבות קיבלה את הפורמולה הצמחית הנחקרת וקבוצת הביקודרת קיבלה פורמולה המכילה 10% חומר פעיל ו-90% פלסבו – שניהם במינון 3 גרם 3 פעמים ביום למשך 28 יום. 

הפורמולה הוכנה כמרתח אשר מורכז לגרנולות של 12 גרם מהצמחים הבאים: כ-2.5 גרם ג'ינסנג (Panax ginseng),כ- 5 גרם אטרקטילודס (Atractylodes macrocephala), כ-5 גרם פטריית פוריה (Poria cocos), כ-2 גרם שוש קירח (Glycyrrhiza glabra), כ-2 גרם קליפת מנדרינה (Citrus reticulata), כ-2.5 גרם פינליה (Pinellia), כ-2 גרם אמומיום (Amomum villosum), כ-2 גרם Saussurea costus, וכ-5 גרם ג'ינג'ר (Zingiber officinale) – סה"כ 28 גרם רכיבים צמחיים. 

נמצא כי קרא עוד.

Shih YS, et al.The effect of Xiang-Sha-Liu-Jun-Zi tang (XSLJZT) on irritable bowel syndrome: A randomized, double-blind, placebo-controlled trial. J Ethnopharmacol. 2019 Jun 28;238:111889. 

 

 

פורמולת צמחי מרפא להקלה על נפיחות במערכת העיכול

במחקר כפול-סמיות מבוקר פלסבו, שנערך באיראן, הוערכה היעילות של פורמולת צמחי מרפא פרסית להקלה על נפיחות פונקציונלית במערכת העיכול. הצמחים המרכיבים את הפורמולה כוללים: אג'ואן (Trachyspermum ammi), ג'ינג'ר (Zingiber officinale) ופלפל שחור (Piper nigrum). 

במחקר נכללו 106 מטופלים בגילאי 20-50, אשר חולקו אקראית ל-3 קבוצות: 1) פורמולה 2) דימתיקון (Dimethicone) ו- 3) פלסבו. כל קבוצה קיבלה מינון של 500 מ"ג 3 פעמים ביום למשך שבועיים. 

נמצא כי בקרב המשתתפים שנטלו את הפורמולה חל שיפור בתסמיני הנפיחות וכן בתסמינים נוספים במערכת העיכול (גזים, יציאות והמיית מעיים - borborygmus) בהשוואה לשתי הקבוצות האחרות - בסיום תקופת ההתערבות ולאחר תקופת מעקב של 8 שבועות נוספים. לא נמצאו הבדלים בין הקבוצות בהתייחס למדד של שובע מוקדם (תחושת מלאות לאחר אכילת כמות מזון קטנה). 

החוקרים מסכמים כי קרא עוד.

החוקרים מדווחים על העדר ניגודי אינטרסים. 

Mahmoudpour Z, et al. The efficacy of a Persian herbal formulation on functional bloating: A double-blind randomized controlled trial. J Integr Med. 2019 May 26. pii: S2095-4964(19)30073-1. 

 

 

תוסף לבוֹנה לטיפול בדלקת מִפרקים נִיוונית בברך

במחקר פיילוט כפול-סמיות מבוקר פלסבו, נבדקה היעילות והבטיחות של התוסף ®Boswellin, המכיל מיצוי לבונה (Boswellia serrata), למטופלים עם דלקת מפרקים ניוונית בברך. במחקר נכללו 48 מטופלים, אשר חולקו אקראית לנטילת התוסף במינון של שתי כמוסות ליום (כל כמוסה מכילה 87 מ"ג מהרכיבים הפעילים - β‐boswellic acids) או פלסבו - למשך 120 יום. 

נמצא כי נטילת התוסף הייתה מלווה בשיפור מובהק ביכולת התפקוד כתוצאה משיפור ברמת הכאב ונוקשות המפרקים, בשיפור מבני של המפרקים, כפי שנמצא בהדמיה, וכן בירידה במדדי הדלקת. לא דווח על השפעות שליליות הקשורות בנטילת התוסף. 

החוקרים מציינים כי קרא עוד.

המחקר נערך על ידי החברות Sami Labs ו-Sabinsa Corporation שפיתחו את התוסף. 

Majeed M, Majeed S, Narayanan NK, Nagabhushanam K. A pilot, randomized, double-blind, placebo-controlled trial to assess the safety and efficacy of a novel Boswellia serrata extract in the management of osteoarthritis of the knee. Phytother Res. 2019 May;33(5):1457-1468.

 

 

צמחי מרפא לשיפור תהליך ההחלמה של פצעִים

בסקירה מוצגים הממצאים הפרה-קליניים והקליניים בנוגע לתרומה של צמחי מרפא ורכיביהם הפעילים לתהליך ההחלמה של פצעים. החוקרים מסבירים כי בעקבות פגיעה בעור מתחיל תהליך החלמה מורכב, המערב מספר גדול של תגובות ברמה התאית והמולקולרית. תגובות אלה כוללות תהליך של נדידת תאים ושל עיצוב מחדש של הרקמה הפצועה (Remodeling). 

להלן סיכום העדויות המחקריות העדכניות: קרא עוד.

Medellín-Luna MF, et al. Medicinal Plant Extracts and Their Use As Wound Closure Inducing Agents. J Med Food. 2019 May;22(5):435-443. 

 

 

דיאטה המותאמת לשעון הביולוגי יעילה יותר לירידה במשקל

במחקר כפול-סמיות מבוקר הוערכה היעילות של דיאטה המותאמת לכרונוטייפ (סיווג האנשים בהתאם לשעון הביולוגי) למטרת ירידה במשקל. החוקרים מסבירים כי הפרעות למקצב הביולוגי הנורמלי נמצאו קשורות בשמנות, בדגש על טיפוסי לילה. עם זאת, הדיאטות הכוללות הגבלה קלורית לטיפול בשמנות לרוב אינן מתייחסות להיבט זה. במחקר הנוכחי נכללו 209 משתתפים עם עודף משקל או שמנות בגילאי 18-65. המשתתפים חולקו אקראית לצריכת אחת משתי דיאטות למשך 3 חודשים. שתי הדיאטות כללו הפחתה קלורית של כ-1,000 קלוריות ליום (50-60% פחמימות, 30-35% שומן ו-15-20% חלבון) – קבוצת ההתערבות צרכה דיאטה שהותאמה לטיפוסי בוקר או לטיפוסי ערב וקבוצת הביקורת צרכה דיאטה סטנדרטית. להלן חלוקת הקלוריות היומית בין הארוחות ב-3 הדיאטות: קרא עוד.

Galindo Muñoz JS, et al. Effect of a chronotype-adjusted diet on weight loss effectiveness: A randomized clinical trial. Clin Nutr. 2019 May 21. pii: S0261-5614(19)30223-7. 

 

 

ההשפעה המיטיבה של לחם שיפון על ייצור הסרוטונין במעי

במחקר אקראי מוצלב נבדקה ההשפעה של שיפון מלא על מטבוליטים שונים בדם. במחקר נכללו 15 מבוגרים בריאים, אשר התבקשו להמשיך בדפוס התזונה הרגיל שלהם למשך 3 תקופות של 4 שבועות כל אחת, במהלכן התבקשו לצרוך 6-10 פרוסות לחם ליום:

  • תקופת הכנה בה כל המשתתפים צרכו לחם חיטה מקמח לבן המכיל 3% סיבים. 
  • שתי תקופות התערבות, בהן המשתתפים צרכו בסדר אקראי לחם מקמח שיפון מלא או לחם חיטה מקמח לבן + סובין שיפון מותסס; שני הלחמים מכילים 10% סיבים. 

בסוף כל תקופה נלקחו בדיקות דם בצום ונערך ניתוח של פרופיל המטבוליטים בדם. בנוסף, מכיוון שסרוטונין פריפריאלי מיוצר בעיקר במעי, ההשפעה של השינוי בתכולת הסיבים בתזונה נבדקה בדגימות של מעי עכברים, אשר צרכו במשך תשעה שבועות דיאטה עתירת שומן עם מקורות שונים של סיבים. 

החוקרים זיהו חמישה מטבוליטים אנדוגניים ו-15 פיטוכימקלים - הקשורים בצריכת לחם שיפון מלא. ריכוז נמוך יותר של סרוטונין, טאורין ו-GPC glycerophosphocholine נמצא לאחר צריכת לחם שיפון מלא בהשוואה ללחם חיטה לבן. כמו כן, ריכוז הסרוטונין ברקמת המעי היה נמוך יותר בקרב עכברים שקיבלו סובין שיפון בהשוואה לתאית. 

החוקרים מסכמים כי קרא עוד.

Keski-Rahkonen P, et al. Decreased plasma serotonin and other metabolite changes in healthy adults after consumption of wholegrain rye: an untargeted metabolomics study. Am J Clin Nutr. 2019 Jun 1;109(6):1630-1639. 

 

 

הקשר הדו-כיווני בין השומן בתזונה לבין חיידקי המעי

בסקירה מוצגות העדויות ממחקרים פרה-קליניים וקליניים בהתייחס להשְפעת השומן בתזונה על חיידקי המעי, בדגש על הרכב אוכלוסיית החיידקים ותפקודם וכן על ההשלכות המטבוליות. העדויות המחקריות העדכניות מצביעות על כך שהן כמות השומן בתזונה והן סוג השומן הינם בעלי השפעה על איזון פלורת המעי. לפגיעה באיזון זה עשויות להיות השלכות על המטבוליזם, שעלולות לבוא לידי ביטוי באופן קליני. 

מחקרים, שנערכו בעיקר בעכברים, מראים כי: קרא עוד.

Mokkala K, Houttu N, Cansev T, Laitinen K. Interactions of dietary fat with the gut microbiota: Evaluation of mechanisms and metabolic consequences. Clin Nutr. 2019 May 13. pii: S0261-5614(19)30214-6. 

 

 

ההשפעה של דיאטה קטוגנית על התפקוד הקוגניטיבי, שינה ומצב הרוח

במחקר אקראי מוצלב נבדקה ההשפעה של דיאטה קטוגנית על התפקוד הקוגניטיבי, השינה ומצב הרוח בקרב מבוגרים בריאים במשקל תקין. במחקר נכללו 11 משתתפים בני 30 בממוצע, אשר צרכו שתי דיאטות בעלות ערך קלורי זהה, כל אחת למשך שלושה שבועות, עם שבוע הפרדה ביניהן:

  • דיאטה קטוגנית – 15% פחמימות, 60% שומן, 25% חלבון.
  • דיאטה עתירת פחמימות דלת שומן – 55% פחמימות, 20% שומן, 25% חלבון.

מדדי β-hydroxybutyrate איששו שכל המשתתפים היו במצב של קטוזיס תזונתי בדיאטה הקטוגנית

נמצא כי קרא עוד.

Iacovides S, Goble D, Paterson B, Meiring RM. Three consecutive weeks of nutritional ketosis has no effect on cognitive function, sleep, and mood compared with a high-carbohydrate, low-fat diet in healthy individuals: a randomized, crossover, controlled trial. Am J Clin Nutr. 2019 May 16. pii: nqz073. 

 

 

תזונה יפנית להזדקנות בריאה

במחקר עוקבה, שנערך ביפן, נבדק הקשר בין דפוס התזונה היפני לבין משך ההישרדות ללא נכות או מוגבלות בקרב קשישים. במחקר נכללו הנתונים של 9,456 קשישים מעל גיל 65, אחריהם נערך מעקב במשך כ-10 שנים. בהתאם לשאלוני תזונה שמילאו המשתתפים, החוקרים חישבו עבור כל משתתף ציון התאמה לדפוס התזונה היפני. ציון זה חושב על פי הצריכה של תשעה מזונות: 

  • נקודה אחת עבור צריכה גבוהה (מעל החציון) של אורז, מרק מיסו, דגים ופירות ים, ירקות ירוקים וצהובים, אצות, ירקות מוחמצים ותה ירוק. 
  • נקודה אחת עבור צריכה נמוכה (מתחת לחציון) של בשר בקר, בשר חזיר וקפה. 

במהלך תקופת המעקב תועדו מקרים של תמותה או של נכות בקרב 45% מהמשתתפים. 

באופן כללי, נמצא כי קרא עוד.

Zhang S, Tomata Y, Sugawara Y, Tsuduki T, Tsuji I. The Japanese Dietary Pattern Is Associated with Longer Disability-Free Survival Time in the General Elderly Population in the Ohsaki Cohort 2006 Study. J Nutr. 2019 Jul 1;149(7):1245-1251. 

 

 

לא נמצא קשר בין צריכת ביצים וכולסטרול לבין הסיכון לשָבץ

כחלק ממחקר עוקבה גדול, שנערך בפינלנד, נבדק הקשר בין צריכת ביצים וכולסטרול לבין הסיכון לשבץ בקרב גברים מבוגרים, וכן ההשפעה של המאפיין הגנטי apoE4 (הקשור במטבוליזם של כולסטרול) על קשר זה. במחקר נכללו הנתונים של 1,950 גברים בגילאי 42-60, אשר גויסו למחקר בין השנים 1984-1989, מהם ל-1,015 משתתפים היו נתונים לגבי נשאות/אי נשאות גן ה-apoE4. התזונה הוערכה באמצעות יומני אכילה של ארבעה ימים בתחילת תקופת המעקב ואירועי השבץ נאספו מהרשומות הרפואיות. במהלך תקופת מעקב ממוצעת של כ-21 שנה, תועדו 217 מקרי שבץ, מהם 166 מקרים של שבץ איסכמי ו-55 מקרים של שבץ המורגי (שבץ על רקע דימום מעורקי המוח). ממוצע צריכת הביצים היה 33 גרם/יום (שווה ערך לפחות מביצה קטנה אחת ליום) וממוצע צריכת הכולסטרול היה 408 מ"ג/יום, כאשר ביצים היוו מקור לכ-28% מסך צריכת הכולסטרול. להלן סיכום הממצאיםקרא עוד.

Abdollahi AM, et al. Egg consumption, cholesterol intake, and risk of incident stroke in men: the Kuopio Ischaemic Heart Disease Risk Factor Study. Am J Clin Nutr. 2019 May 16. pii: nqz066. 

 

 

האם צריכת סיבים ושתיית מים תורמת להפחתת הסיכון לעצִירות?

במחקר חתך מבוסס אוכלוסייה נבדק הקשר בין צריכת סיבים בתזונה ושתיית מים לבין הסיכון לעצירות בקרב מבוגרים. במחקר נכללו הנתונים של 14,024 מבוגרים מעל גיל 20 שהשתתפו בסקר הבריאות והתזונה האמריקאי. במסגרת המחקר נכללו נתונים דמוגרפיים, גורמי אורח חיים ותזונה, תחלואה ובדיקות מעבדה. מבין כלל המשתתפים, 6.8% דיווחו כי הם סובלים מעצירות

בניתוח כולל של הנתונים זוהו מספר גורמים הקשורים בסיכון מוגבר לסבול מעצירותקרא עוד.

Shen L, Huang C, Lu X, Xu X, Jiang Z, Zhu C. Lower dietary fibre intake, but not total water consumption, is associated with constipation: a population-based analysis. J Hum Nutr Diet. 2019 May 13. 

 

 

תוספי אנתוֹציאנינים לטיפול בתנגודת לאינסולין

בסקירה שיטתית ומטה-אנליזה של מחקרים אקראיים מבוקרים הוערכה ההשפעה של תוספי אנתוציאנינים על מדדים קרדיו-מטבוליים בקרב מבוגרים. בסקירה נכללו 19 מחקרים, בהם נעשה שימוש באנתציאנינים ממקורות שונים (כגון פירות יער) במינון של 31.45-1,050 מ"ג ליום לתקופה של 1-96 שבועות. 

בניתוח כולל של הנתונים קרא עוד.

Daneshzad E, Shab-Bidar S, Mohammadpour Z, Djafarian K. Effect of anthocyanin supplementation on cardio-metabolic biomarkers: A systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. Clin Nutr. 2019 Jun;38(3):1153-1165. 

 

 

וכעת, עוד כותרות...

 

 

הבטיחות בשימוש של סִילימרין

בסקירה מסכמים החוקרים את הממצאים העדכניים לגבי היבטים של בטיחות ורעילות של סילימרין, הרכיב הפעיל בגדילן מצוי (Silybum marianum). במחקרים קליניים סילימרין נמצא בטוח ונסבל היטב גם במינונים גבוהים של 700 מ"ג 3 פעמים ביום למשך 24 שבועות, כאשר דווח על הפרעות קלות בדרכי העיכול כגון בחילה ושלשול

Soleimani V, Delghandi PS, Moallem SA, Karimi G. Safety and toxicity of silymarin, the major constituent of milk thistle extract: An updated review. Phytother Res. 2019 Jun;33(6):1627-1638. doi: 10.1002/ptr.6361. Epub 2019 May 8.

 

 

מהי ההשפעה של תוספי קוֹ-אנזים Qִ10 בקרב מטופלים הנוטלים סטטינים?

במחקר אקראי מבוקר פלסבו נבדק האם 8 שבועות של נטילת תוסף קו-אנזים Q10 יכולה לשפר הומאוסטזיס של גלוקוז בקרב 35 משתתפים הנוטלים סטטינים. נמצא כי נטילת תוסף קו-אנזים Q10 במינון 200 מ"ג פעמיים ביום למשך 8 שבועות לא השפיעה על ריכוז GLUT4 (glucose transporter type 4) בשריר או על מדדי הגלוקוז והאינסולין, אולם הייתה מלווה בשיפור הרגישות לאינסולין בכבד. 

Kuhlman AB, et al. Coenzyme Q10 does not improve peripheral insulin sensitivity in statin-treated men and women: the LIFESTAT study. Appl Physiol Nutr Metab. 2019 May;44(5):485-492. 

 

 

האם תזונה צמחונית וטבעונית תורמות לשיפור פלורת המעי?

בסקירה מוצגות העדויות בהתייחס להשפעה של דפוסי דיאטות שונים על פלורת המעי, בדגש על התרומה של דיאטה צמחונית וטבעונית לשיפור הרכב ומגוון פלורת המעי וכתוצאה מכך לשיפור הבריאות הכללית.

Tomova A, et al. The Effects of Vegetarian and Vegan Diets on Gut Microbiota. Front Nutr. 2019 Apr 17;6:47. 

 

 

צריכה גבוהה של אורז לבן קשורה בסיכון מוגבר להשְמנה

במחקר עוקבה, שנערך ביפן ובו נכללו 437 עובדי ייצור, נמצא כי צריכה גבוהה של אורז לבן, אך לא של אורז מלא או אורז מעורב, הייתה קשורה בסיכון מוגבר לעלייה במשקל של 3 ק"ג ומעלה בתקופה של שנה. תעשי קונטרול f על אורז בסמטי – אם הם אומרים על זה משהו 

Sawada K, Takemi Y, Murayama N, Ishida H. Relationship between rice consumption and body weight gain in Japanese workers: white versus brown rice/multigrain rice. Appl Physiol Nutr Metab. 2019 May;44(5):528-532. 

 

 

 

קרם צמחי נוגד דלקת לטיפול בפצעִים

במחקר מעבדה הודגמה הפעילות נוגדת הדלקת והתרומה להחלמת פצעים של קרם המכיל את הצמח curcuma mangga בריכוז 2-10%. 

Srirod S, Tewtrakul S. Anti-inflammatory and wound healing effects of cream containing Curcuma mangga extract. J Ethnopharmacol. 2019 Jun 28;238:111828. 

 

 

התססה של פולן בקומבוצ'ה להגברת ההשפעה הבריאותית

במחקר מעבדה מדגימים החוקרים הגברת ההשפעה הבריאותית המיטיבה של פולן באמצעות התססה עם קומבוצ'ה (משקה תה המותסס עם שמרים ופטריות). 

Uțoiu E, et al. Bee Collected Pollen with Enhanced Health Benefits, Produced by Fermentation with a Kombucha Consortium. Nutrients. 2018 Sep 23;10(10). pii: E1365. 

 
חזרה לתחילת העמוד

חזרה לעמוד הקודם