עם ישראל חי!
פתיחת תפריט נגישות
גישה מהירה לדף הבית

מחקרים עדכניים - חודש אוקטובר 2018 - מקבץ 2

עודכן בתאריך 13/10/2018

בפתח הסקירה השבועית שלנו: המלצות רשמיות לטיפול התנהגותי למניעת תחלואה ותמותה על רקע שמנות והקשר בין תזונה עתירת גלוטן בהריון לסוכרת סוג 1.

בהמשך נסקור מחקרים מבוקרים וסקירות ונבדוק האם צמחי מרפא יעילים למניעת פקקת ורידים עמוקה לאחר ניתוח אורתופדי? האם תוסף פרוביוטיקה יעיל להפחתת תנגודת לאינסולין בקרב חולי סוכרת ולשיפור התפקוד הקוגניטיבי של מבוגרים המצויים בסטרס? האם תזונה עשויה למנוע הידרדרות קוגניטיבית? וכיצד דובדבנים תורמים לבריאות?

ממחקרים מסוגים שונים (תצפית, עוקבה וכד') נבין האם תזונה עשירה בדגים בהריון עשויה לתרום להתפתחות מערכת הראייה של התינוק? האם שמנות בהריון מהווה גורם סיכון לסיבוכים של היילוד? האם לחולי צליאק סיכון מוגבר לכבד שומני? והאם פעילות גופנית קשורה בחומרת שבץ קלה יותר?

ממחקרי מעבדה ובעלי חיים נבין האם לממתיקים מלאכותיים השפעה מזיקה על חיידקי המעי? ואיזה מסלול עצבי מהיר עובר מהמעי למוח?

נסיים בדוח, שפורסם בנוגע לחשיבות של רכישת תוספי מאקה ממשווק אמין.

בכותרות השבועיות: האם חשיפה למתכות כבדות קשורה בסיכון מוגבר לסרטן בדרכי השתן? האם תוסף חמוציות יעיל להקלה על תסמיני מערכת השתן בקרב גברים? האם טיפול בשמן לבנדר יעיל ובטוח לאחר אפיזוטומיה? האם קינמון עשוי לתרום לשיפור הזיכרון בקרב מטופלים עם טרום-סוכרת? האם שטיפת פה המבוססת על טריפאלה יעילה לילדים? ומהו התפקיד של פרוקטוז בהתפתחות כבד שומני?

 

המלצות לטיפול התנהגותי למניעת תחלואה ותמותה על רקע שמנוּת

בנייר עמדה עדכני מוצגות המלצות כוח המשימה האמריקאי לרפואה מונעת (USPSTF) בנוגע ליעילות של תכניות התערבות לטיפול בשמנות במטרה להפחית את שיעור התחלואה והתמותה הקשור בשמנות. החוקרים מסבירים כי בארה"ב שיעור השמנות הינו גבוה מאוד (35% מהגברים ו-40% מהנשים), כאשר אוכלוסייה זאת נמצאת בסיכון מוגבר לתחלואה (מחלת לב כלילית, סוכרת סוג 2, סוגים שונים של סרטן, אבנים בכיס המרה ונכות) ולתמותה. צוות החוקרים סקר את העדויות המחקריות בנוגע ליעילות של תכניות התערבות התנהגותיות או תרופתיות לירידה במשקל במסגרת של רפואה ראשונית. מהעדויות עולה כי תכניות התערבות התנהגותיות אינטנסיביות ורב-תחומיות בקרב מבוגרים עם שמנות הובילו לשיפור בעל משמעות קלינית במשקל הגוף (ירידה של לפחות 5% מהמשקל) ובסיכון לסוכרת סוג 2 והיו בעלות רמת סיכון נמוכה. רוב התכניות שנכללו בסקירה נמשכו בין שנה לשנתיים וכללו 12 מפגשים לפחות בשנה הראשונה. רוב התכניות עודדו לניטור עצמי של המשקל וסיפקו כלים לירידה או לשמירה על המשקל, כגון שימוש במד צעדים, שימוש במשקל למזון או סרטוני פעילות גופנית.

במאמר נוסף מוצגות העדויות המחקריות עליהן מבוססות המלצות כוח המשימה. בסקירה נכללו 122 מחקרים אקראיים מבוקרים, בהם 62,533 משתתפים, ושתי מחקרים תצפיתיים, בהם כ-210,000 משתתפים. נמצא כי בהשוואה לקבוצת הביקורת, המשתתפים בתכניות התערבות התנהגותיות ירדו יותר במשקל לאחר 12-18 חודשים (הפרש של 2.4 ק"ג בממוצע) עם עלייה מתונה יותר במשקל לאחר תקופת ההתערבות. בנוסף, בקרב משתתפים עם טרום-סוכרת, הסיכון להתפתחות סוכרת היה נמוך ב-33% בהשוואה לקבוצת הביקורת. המחקרים בהם נעשה שימוש בהתערבות תרופתית היו מועטים והצביעו על מגמה דומה של ירידה במשקל. עם זאת, במחקרים אלה נמצא שיעור גבוה יותר של השפעות שליליות, שהיו קשורות בשיעור גבוה יותר של פרישה מהמחקר. החוקרים מציינים כי אין מספיק עדויות לגבי ההשפעה ארוכת הטווח על המשקל או על מדדי בריאות אחרים וכן על ההשפעה בקרב קבוצות שונות באוכלוסייה.

לסיכום, המלצת כוח המשימה הינה כי יש להפנות מבוגרים עם BMI של 30 ומעלה לתכנית התערבות התנהגותית אינטנסיבית ורב-תחומית במטרה להפחית את הסיכון לתחלואה ולתמותה על רקע שמנות

US Preventive Services Task Force. Behavioral Weight Loss Interventions to Prevent Obesity-Related Morbidity and Mortality in Adults. US Preventive Services Task Force Recommendation Statement. JAMA.2018;320(11):1163–1171. 

https://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/2702878

LeBlanc ES, Patnode CD, Webber EM, Redmond N, Rushkin M, O’Connor EA. Behavioral and Pharmacotherapy Weight Loss Interventions to Prevent Obesity-Related Morbidity and Mortality in Adults. Updated Evidence Report and Systematic Review for the US Preventive Services Task Force. JAMA.2018;320(11):1172–1191. 

https://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/2702877

 

 

חשיפה לתזונה עשירה בגלוטן בהריוֹן קשורה בסיכון מוגבר לסוּכרת סוג 1 

במחקר עוקבה פרוספקטיבי, המבוסס על נתוני הרשומות הרפואיות הלאומיות בדנמרק, נבדק הקשר בין חשיפה לגלוטן בהריון לבין הסיכון לסוכרת סוג 1. במחקר נכללו הנתונים של נשים, שהיו בהריון בין השנים 1996-2002 ומילאו שאלוני תזונה מקיפים בשבוע ה-25 להריון. סה"כ במחקר הנוכחי נכללו הנתונים של 63,529 נשים עם 67,565 הריונות רגילים. מניתוח הנתונים עולה כי צריכת הגלוטן הממוצעת הייתה 13 גרם ליום ושיעור המקרים של סוכרת סוג 1 שאובחנו לאורך תקופת מעקב ממוצעת של 15.6 שנה היה 0.37% (247 מקרים).

נמצא כי צריכת גלוטן קרא עוד.

Antvorskov JC, et al. Association between maternal gluten intake and type 1 diabetes in offspring: nationalprospective cohort study in Denmark. BMJ. 2018 Sep 19;362:k3547. 

 

 

התרומה של צמחי מרפא למניעת פּקקת ורידים עמוקה לאחר ניתוח אורתופדי

במטה-אנליזה של מחקרים אקראיים מבוקרים הוערכה התרומה של רפואת צמחים סינית למניעת פקקת ורידים עמוקה (DVT) בעקבות ניתוח אורתופדי ברגליים (לטיפול בשבר, החלפת מפרק וכדומה). בסקירה נכללו 20 מחקרים, בהם סה"כ 910 מטופלים שקיבלו טיפול ברפואת צמחים סינית בלבד או בשילוב טיפול מערבי סטנדרטי ו-952 מטופלים שקיבלו טיפול מערבי בלבד.

נמצא כי קרא עוד.

Zhu S, Song Y, Chen X, Qian W. Traditional Chinese and western medicine for the prevention of deep venous thrombosis after lower extremity orthopedic surgery: a meta-analysis of randomized controlled trials. J Orthop Surg Res. 2018 Apr 10;13(1):79. 

 

 

תוסף פרוֹביוטיקה להפחתת תנגודת לאינסולין בקרב חולי סוּכרת

במחקר כפול-סמיות מבוקר פלסבו הוערכה היעילות של תוסף פרוביוטיקה לשיפור מדדים קרדיו-מטבוליים בקרב חולים עם אבחנה חדשה של סוכרת סוג 2 ללא סיבוכים. במחקר נכללו 61 מטופלים, שחולקו אקראית לקבלת תוסף פרוביוטיקה או פלסבו למשך 6 חודשים. המשתתפים בקבוצת הפרוביוטיקה נטלו את התוסף Ecologic®Barrier, המכיל 8 זני חיידקים* במינון של 2 גרם (2.5 מיליארד חיידקים) פעמיים ביום, מהול בכוס מים לפני ארוחת הבוקר ולפני השינה.

נמצא כי קרא עוד.

* Bifidobacterium bifidum W23, Bifidobacterium lactis W52, Lactobacillus acidophilus W37, Lactobacillus brevis W63, Lactobacillus casei W56, Lactobacillus salivarius W24, Lactococcus lactis W19 and L. lactis W58.

Sabico S, et al. Effects of a 6-month multi-strain probiotics supplementation in endotoxemic, inflammatory and cardiometabolic status of T2DM patients: A randomized, double-blind, placebo-controlled trial. Clin Nutr. 2018 Aug 17. pii: S0261-5614(18)31351-7. 

 

 

פרוֹביוטיקה להקלה על סְטרס וחָרדה תוך שיפור התפקוד הקוֹגניטיבי

במחקר כפול-סמיות מבוקר פלסבו נבדקה ההשפעה של תוסף פרוביוטיקה על מדדים פסיכולוגיים ועל הזיכרון והתפקוד הקוגניטיבי בקרב מבוגרים הסובלים מתחושת סטרס. במחקר נכללו 103 משתתפים, אשר חולקו אקראית לקבוצת הפרוביוטיקה או לקבוצת הפלסבו. תוסף הפרוביוטיקה ניתן במינון יומי של 20 מיליארד חיידקים מהזן Lactobacillus plantarum למשך 12 שבועות.

נמצא כי קרא עוד.

Lew, Lee-Ching et al. Probiotic Lactobacillus plantarum P8 alleviated stress and anxiety while enhancing memory and cognition in stressed adults: A randomised, double-blind, placebo-controlled study. Clinical Nutrition , Published online: September 19, 2018

 

 

תזונה למניעת הידרדרות קוֹגניטיבית

בסקירה דנים החוקרים בממצאים העדכניים לגבי תפקיד התזונה במניעת הידרדרות קוגניטיבית. החוקרים מסבירים כי תזונה הינה גורם אורח חיים חשוב, שעשוי להשפיע על הסיכון העתידי להתפתחות הפרעה קוגניטיבית ודמנציה. ישנן עדויות, בעיקר ממחקרים תצפיתיים אך גם ממחקרים מבוקרים, לכך שתפקוד קוגניטיבי טוב יותר בקרב קשישים קשור בקרא עוד.

Scarmeas N, Anastasiou CA, Yannakoulia M. Nutrition and prevention of cognitive impairment.

Lancet Neurol. 2018 Sep 20. Pii: S1474-4422(18)30338-7. 

 

 

כיצד דובדבנים תורמים לבריאות?

בסקירה מציגים החוקרים את העדויות ממחקרים קליניים בנוגע לתרומה הבריאותית של דובדבנים מתוקים או חמוצים. החוקרים מסבירים כי דובדבנים עשירים בפוליפנוֹלים ובויטמין C, שהינם בעלי פעילות נוגדת חמצון ונוגדת דלקת, אשר עשויה לתרום למניעת התפתחות מחלות דלקתיות כרוניות. בסקירה נכללו 29 מחקרים, מרביתם מחקרים אקראיים מבוקרי פלסבו. במחקרים השונים נעשה שימוש במינון שווה ערך ל- 45-270 דובדבנים ליום (55-720 מ"ג ליום אנתוציאנינים), כאשר רוב המחקרים נמשכו פחות משבועיים.

נמצא כי קרא עוד.

Kelley DS, Adkins Y, Laugero KD. A Review of the Health Benefits of Cherries. Nutrients. 2018 Mar 17;10(3). pii: E368. 

 

 

תזונה עשירה בדגים בהריוֹן עשויה לתרום להתפתחות מערכת הראייה של התינוק

במחקר תצפיתי הוערך הקשר בין תזונת האם והרכב חומצות השומן בהריון לבין ההתפתחות הנוירולוגית של התינוק. במחקר נכללו 56 תינוקות, אשר עברו הערכה של התפתחות מערכת העצבים המרכזית בגיל שנתיים. תזונת האם הוערכה באמצעות יומני אכילה ושאלונים במהלך ההריון והרכב חומצות השומן בגוף נמדד אצל האם בסוף ההריון ואצל התינוק החל מגיל חודש.

נמצא כי קרא עוד.

Normia J, et al. Perinatal nutrition impacts on the functional development of the visual tract in infants. Pediatr Res. 2018 Sep 20. 

 

 

שמנוּת בהריוֹן מהווה גורם סיכון בלתי תלוי לסיבוכים של היילוד

כחלק ממחקר עוקבה, במחקר הנוכחי נבדק האם שמנות של האם בהריון קשורה באופן בלתי תלוי בתחלואה של היילוד. במחקר נכללו הנתונים של נשים ללא יתר לחץ דם או סוכרת, אשר ילדו בין השנים 2010-2014 תינוק יחיד לאחר השבוע ה-37 להריון. מדד המטרה העיקרי היה סיבוכים של היילוד, כולל תמותה, הנשמה מלאכותית, מצוקה נשימתית, שאיפת מקוניום, אלח דם, אנצפלופתיה איסכמית-היפוקסית, טיפול היפותרמיה או פרכוסים.

מתוך 6,458 נשים ללא יתר לחץ דם או סוכרת, 51% היו עם שמנות (BMI 30 ומעלה). לאחר התאמה סטטיסטית למוצא אתני, נמצא כי קרא עוד.

Polnaszek BE, et al. Neonatal Morbidity in the Offspring of Obese Women Without Hypertension or Diabetes.Obstet Gynecol. 2018 Oct;132(4):835-841. 

 

 

סיכון מוגבר לכבד שוּמני בקרב חולי צלִיאק

במחקר מקרה-בקרה הוערך הסיכון היחסי למחלת כבד שומני לא אלכוהולית (NAFLD) בקרב חולי צליאק, המקפידים על תזונה נטולת גלוטן. החוקרים מסבירים כי תזונה נטולת גלוטן לרוב קשורה בשינויים בצריכה של אבות המזון ובסיכון מוגבר לתסמונת המטבולית, אשר מלווה בכבד שומני. במחקר נכללו 202 חולי צליאק, אליהם הותאמו 202 משתתפים ללא צליאק בעלי מאפיינים דמוגרפיים וגורמי סיכון מטבוליים דומים.

נמצא כי קרא עוד.

Tovoli F, et al. Increased risk of nonalcoholic fatty liver disease in patients with coeliac disease on a gluten-free diet: beyond traditional metabolic factors. Aliment Pharmacol Ther. 2018 Sep;48(5):538-546. 

 

 

פעילוֹת גופנית קשורה בחומרת שָׁבץ קלה יותר

במחקר חתך רטרוספקטיבי נבדק הקשר בין ביצוע פעילות גופנית לפני אירוע שבץ לבין מידת חומרת השבץ. במחקר נכללו 925 מטופלים בני 73 בממוצע. נמצא כי הסיכוי לשבץ ברמת חומרה קלה היה כפול בקרב קרא עוד.

Reinholdsson M, Palstam A, Sunnerhagen KS. Prestroke physical activity could influence acute stroke severity (part of PAPSIGOT). Neurology. 2018 Sep 19. pii: 10.1212/WNL.0000000000006354.

 

 

השפעה מזיקה לממתיקים מלאכותיים על חיידקי המעי

במחקר מעבדה הוערכה הרעילות של ממתיקים מלאכותיים, באמצעות מודל הבודק את ההשפעה על חיידקי המעי. החוקרים בדקו שישה ממתיקים מלאכותיים נפוצים, המאושרים לשימוש על ידי ה-FDA: אספרטיים, סוכרלוז, סכרין, נאוטם, אדבנטיים ואצסולפם-k, וכן עשרה תוספי תזונה לספורטאים, המכילים ממתיקים אלה. תגובת הרעילות של הממתיקים השונים נבדקה באמצעות מודל של חיידקים, המייצג את פלורת המעי ויוצר אור זרחני בתגובה לרעלנים.

במסגרת המחקר החוקרים מדגימים את הרעילות היחסית של ממתיקים קרא עוד.

Harpaz D, et al. Measuring Artificial Sweeteners Toxicity Using a Bioluminescent Bacterial Panel. Molecules. 2018 Sep 25;23(10). pii: E2454. 

 

 

זוהה מסלול עצבי מהיר מהמעי למוח

במחקר, שפורסם בכתב העת היוקרתי Science, מתארים החוקרים את הממצאים ממודל של עכברים, באמצעותו זיהו לראשונה מסלול מהיר, המעביר אותות עצביים מהמעי למוח. החוקרים מסבירים כי ההנחה הרווחת הינה שגירויים מהמעי למוח מועברים באופן פסיבי באמצעות פעילות הורמונלית, זאת כיוון שלא זוהה קשר בין העצב התועה (עצב הואגוס, שתפקידו העברת מידע תחושתי מהאיברים הפנימיים אל המוח) לבין התאים הסנסוריים באפיתל המעי (enteroendocrine cell).

במחקר הנוכחי נמצא כי קרא עוד.

Kaelberer MM, et al. A gut-brain neural circuit for nutrient sensory transduction. Science. 2018 Sep 21;361(6408). pii: eaat5236. 

 

 

תוספי מאַקה: החשיבות של רכישת תוספים ממשווק אמין

בדוח, שפורסם מטעם המועצה הבוטנית האמריקאית, מוצג מידע עדכני לגבי הזיוף של תוספי מאקה (Lepidium meyenii) המשווקים ברחבי העולם ואת המשמעות של כך, הן לצרכן והן לתעשייה. מהדוח עולה כי בשנים האחרונות חלה עלייה משמעותית במכירת תוספים המכילים מאקה, וזהו אחד מצמחי המרפא הנמכרים ביותר בארה"ב. עם זאת, הירידה בייצוא חומר הגלם מפרו בשל שינויים ברגולציה ובמיסוי הובילו לעליית מחירי חומרי הגלם וכתוצאה מכך לעלייה בייצוא הבלתי חוקי, בעיקר לשוק הסיני.

ישנם דיווחים של זיוף חומר הגלם, קרא עוד.

Stewart J, Chioffi B. Adulteration of maca (Lepidium meyenii). Botanical Adulterants Prevention Bulletin. Austin, TX: ABC-AHP-NCNPR Botanical Adulterants Prevention Program; 2018

 

 

...וכעת, עוד כותרות

 

 

האם חשיפה למתכות כבדות קשורה בסיכון מוגבר לסרְטן בדרכי השתן?

במחקר מקרה-בקרה, בו נכללו 205 מטופלים עם סרטן בדרכי השתן וקבוצת ביקורת של 406 משתתפים, נמצא כי בקבוצת המטופלים רמת המתכות הכבדות בשתן (בעיקר קדמיום, כרום, ניקל ועופרת) הייתה גבוהה יותר באופן מובהק. כמו כן, נמצא קשר בין עישון ממושך לבין רמה גבוהה יותר של קדמיום ועופרת בשתן. 

Chang CH, et al. Association between levels of urinary heavy metals and increased risk of urothelial carcinoma. Int J Urol. 2016 Mar;23(3):233-9. 

 

 

תוסף חמוצִיות להקלה על תסמיני מערכת השתן בקרב גברים

במחקר כפול-סמיות מבוקר פלסבו, בו נכללו 124 גברים מעל גיל 45, נמצא כי נטילת תוסף חמוציות (Flowens) - במינון של 250 או 500 מ"ג ליום למשך 6 חודשים - הייתה יעילה להקלה על תסמינים הקשורים במערכת השתן והערמונית באופן תלוי מינון.

Vidlar A, et al. Cranberry fruit powder (Flowens™) improves lower urinary tract symptoms in men: a double-blind, randomized, placebo-controlled study. World J Urol. 2016 Mar;34(3):419-24. 

 

 

טיפול בשמן לבֵנדר לאחר אפיזוטומיה

במחקר אקראי מבוקר, בו נכללו 60 נשים לאחר לידה, נמצא כי שימוש חיצוני בשמן לבנדר היה יעיל ובטוח להקלה על כאב, אדמומיות, בצקות וקרעים בכלי דם בעקבות אפיזוטומיה (חתך חיץ).

Marzouk T, Barakat R, Ragab A, Badria F, Badawy A. Lavender-thymol as a new topical aromatherapy preparation for episiotomy: A randomized clinical trial. J Obstet Gynaecol. 2015;35(5):472-5. 

 

 

קינמוֹן עשוי לתרום לשיפור הזיכרון בקרב מטופלים עם טרום-סוּכרת

במחקר חתך, בו נכללו 103 משתתפים מעל גיל 60 עם טרום-סוכרת, נמצא כי ביצועי זיכרון העבודה היו טובים יותר בקרב משתתפים שצרכו קינמון כחלק מהתזונה. 

Wahlqvist ML, et al. Cinnamon users with prediabetes have a better fasting working memory: a cross-sectional function study. Nutr Res. 2016 Apr;36(4):305-310. 

 

 

שטיפת פה טריפאלה לילדים

במחקר כפול-סמיות מבוקר, בו נכללו 57 ילדים, נמצא כי שטיפת פה - המבוססת על פורמולת צמחי המרפא האיורוודית טריפאלה - הייתה בעלת יעילות דומה לשטיפת פה סטנדרטית המבוססת על כלורהקסדין להפחתת הצטברות פלאק ודלקות חניכיים.

Bhattacharjee R, et al. Efficacy of triphala mouth rinse (aqueous extracts) on dental plaque and gingivitis in children. J Investig Clin Dent. 2015 Aug;6(3):206-10. 

 

 

מהו התפקיד של פרוקטוז בהתפתחות כבד שוּמני?

בסקירה מסכמים החוקרים את העדויות בנוגע לתפקיד של פרוקטוז בהתפתחות מחלת כבד שומני לא אלכוהולית (NAFLD), כולל מנגנוני הפעולה שזוהו במחקרים פרה-קליניים וקליניים. ההשערה העיקרית הינה שפרוקטוז עלול להשפיע על תהליכים דלקתיים ומטבוליים, על תפקוד הכבד, על פלורת המעי ועל כניסת רעלנים לכבד ובכך להגביר את ההתפתחות של כבד שומני.

Alwahsh SM, Gebhardt R. Dietary fructose as a risk factor for non-alcoholic fatty liver disease (NAFLD). Arch Toxicol. 2017 Apr;91(4):1545-1563. 

 
חזרה לתחילת העמוד

חזרה לעמוד הקודם