עם ישראל חי!
פתיחת תפריט נגישות
גישה מהירה לדף הבית

מחקרים עדכניים - חודש מרץ 2017 - מקבץ 4

עודכן בתאריך 23/03/2017

 

את סקירת המחקרים השבועית שלנו נפתח במחקר קליני מעניין, הבודק האם לאומגה 3 יכולת להפחית השפעות שליליות של טיפול כימותרפי. נמשיך במחקר קליני שבדק את יעילות קומפלקס ויטמיני B לטיפול בקנדידה ואגינלית, מחקר מעבדה על בטיחות השימוש בצמחי מרפא במהלך טיפולי כימותרפיה וכן הנחיות תזונתיות למניעת אלרגיות למזון בתינוקות. נציג סקירות על התרומה של תוסף פרוביוטיקה לפגים ושל צמחים ותוספי תזונה אחרים לטיפול בברונכיוליטיס בקרב תינוקות. זאת ועוד, מספר מחקרים שבוצעו בקרב גברים, אודות פורמולת צמחים לטיפול בשפיכה מוקדמת ורכיבים טבעיים למניעת הישנות סרטן הערמונית ולטיפול בהגדלה שפירה של הערמונית, וכן מחקר שבוצע בקרב נשים בדק את השפּעת פורמולת צמחים על תסמונת השלפוחית הרגיזה. נמשיך עם שני מחקרים קליניים שבוצעו על תוסף ל-ארגינין וויטמיני B לשיפור תפקוד כלי הדם ועל תוסף תזונה לשיפור איכות השינה. מחקרי העוקבה השבוע יעסקו בחשיבות של צריכת פירות וירקות למניעת תחלואה ותמותה ובסיכון שטמון בהשמנה בטנית בקרב נשים לאחר גיל המעבר.

את הכותרות השבועיות שלנו פותחת סקירה על ההשפעה האנטי-סרטנית ואנטי-דלקתית של כורכומין ובהמשך מוצגים מספר מחקרים פרה-קליניים על עוזרר להגנה מפני הפרעות קצב, שמן שום לבריאות השן ופירות יער למניעת תחלואה. נציג גם מחקר על הפעילות האנטי-מיקרוביאלית של שמנים אתריים ושני מאמרים העוסקים בהשפעות שליליות אפשריות של תוסף גרסיניה ומיצוי פרי האנונה. נסיים במאמר המפרט את הדרישות הרגולטוריות בארה"ב להגדרת תוסף צמחי כתרופה. 


אוֹמגה 3 להפחתת ההשפעות השליליות של כימותרפיה

במחקר אקראי מבוקר נבדקה היעילות של תוסף תזונה מועשר באומגה 3 להפחתת ההשפעות שליליות של טיפול כימותרפי.

במחקר נכללו 61 חולי סרטן הושט, העוברים כימותרפיה קדם-ניתוחית (ניאו-אדג'ובנטית), הכוללת שילוב של דוסטקסל, ציספלאטין ו-5- פלואורואורציל. הנחקרים חולקו באופן אקראי לקבלת תוסף אומגה 3 במינון גבוה (900 מ"ג חומצה אלפא-לינולנית ליום) או במינון נמוך (250 מ"ג חומצה אלפא-לינולנית ליום) בהזנה אנטרלית למשך 15 יום (3 ימים לפני הכימותרפיה ובמקביל ל-12 ימי הטיפול).

ממצאי המחקר מראים כי לא היה הבדל בין הקבוצות ביחס לשיעורי הנויטרופניה או הלויקופניה. עם זאת, נמצא כי בהשוואה לנטילת אומגה 3 במינון נמוך, נטילת אומגה 3 במינון גבוה הייתה מלווה בשכיחות נמוכה יותר באופן מובהק של דלקת ריריות הפה (סטומטיטיס) (p=0.018), בשיעור נמוך יותר, שאיננו מובהק סטטיסטית, של מטופלים הסובלים משלשולים חמורים (16.1% לעומת 36.7%, p=0.068) וכן בשיעור נמוך יותר ומובהק של מטופלים הסובלים מהפרעות בתפקודי הכבד (עלייה באנזימים AST ו-ALT, p=0.012 ו-p=0.015, בהתאמה). ממצאי המחקר מצביעים על היעילות של אומגה 3 במינון גבוה להגנה על הריריות ועל פעילות הכבד במהלך טיפולי כימותרפיה. 

Randomized study of the clinical effects of ω-3 fatty acid-containing enteral nutrition support during neoadjuvant chemotherapy on chemotherapy-related toxicity in patients with esophageal cancer.
Miyata H, et al.
Nutrition. 2017 Jan;33:204-210. doi: 10.1016/j.nut.2016.07.004. Epub 2016 Jul 25.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27644137

 

 

קוֹמפלקס וִיטמיני B לטיפול בקנדִידה ואגִינלית

במחקר משולב, קליני ופרה-קליני, בדקו החוקרים את ההשפעה של קומפלקס ויטמיני B כטיפול תומך לקנדידה ואגינלית.

במחקר הקליני נכללו 158 נשים, אשר הוקצו אקראית ל-3 קבוצות. קבוצה אחת קיבלה טיפול אנטי-פטרייתי פומי ונרתיקי, קבוצה שניה קיבלה טיפול אנטי-פטרייתי נרתיקי וקרם לשימוש נרתיקי וקבוצה שלישית קיבלה טיפול אנטי-פטרייתי נרתיקי, קרם לשימוש נרתיקי וקומפלקס ויטמיני B (שתי טבליות פעמיים ביום). החוקרים העריכו את יעילות הטיפול באמצעות השוואת ההפרשות הנרתיקיות בין הקבוצות לאחר 4 שבועות.

במחקר, שנערך בקרב מודל עכברים, 80 עכברים חולקו ל-4 קבוצות, אשר קיבלו מינונים שונים של קומפלקס ויטמיני B (טווח המינונים: 0-150 מיקרוליטר). בנוסף, החוקרים בדקו את התרומה של ויטמיני B בריכוזים שונים לטיפול האנטי-פטרייתי (fluconazole) במודל של תאי אפיתל נרתיקיים.
תוצאות המחקר מצביעות על יעילות גבוהה יותר לטיפול, המתבטאת בשיעורי החלמה גבוהים יותר, בקרב נשים שנטלו קומפלקס B כטיפול תומך, בהשוואה לשתי הקבוצות האחרות. מהמחקר בעכברים עולה כי מינון גבוה יותר של ויטמיני B היה מלווה בירידה בתגובה הדלקתית. בהתבסס על מודל התאים, החוקרים מראים כי ויטמיני B מגבירים את יעילות הטיפול האנטי-פטרייתי. 
למרות שמנגנוני הפעולה של ויטמיני B בהקשר זה אינם ברורים, ישנם רכיבים פעילים שונים שלהם השפעה אנטי-בקטריאלית, למשל לויטמין B1 יכולת הצמדות לממברנת התא ודיכוי שגשוג ודיפרנציאציה תאיים, ויטמין B2 יכול להגביר את העמידות של תאי המארח ולווסת גורמי הגנה, ויטמין B12 מווסת תיקון DNA ותגובת סטרס חמצוני ועוד. 
בהסתמך על כלל הממצאים, החוקרים מסכמים כי נטילת קומפלקס ויטמיני B מהווה טיפול תומך יעיל לקנדידה בנרתיק. 

Efficacy of vitamin B complex as an adjuvant therapy for the treatment of complicated vulvovaginal candidiasis: An in vivo and in vitro study.
Sun MG, Huang Y, Xu YH, Cao YX.
Biomed Pharmacother. 2017 Jan 31;88:770-777. doi: 10.1016/j.biopha.2017.01.001. [Epub ahead of print]
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28157653

 

 

בטיחות השימוש בצמחי מרפא במהלך טיפולי כימותרפיה

במחקר מעבדה, שנערך על ידי חוקרים ישראליים, נבדקה הרעילות והתגובה ההדדית עם תרופות של מספר צמחי מרפא שכיחים, בהם נעשה שימוש בקרב חולות סרטן העוברות טיפולי כימותרפיה.

ראשית, החוקרים אספו נתונים אודות השימוש בצמחי מרפא בקרב נשים עם סרטן גניקולוגי, שהופנו לשירותי רפואה משלימה. מבין 98 נשים, 42 דיווחו על שימוש או כוונה להשתמש בצמחי מרפא במהלך טיפולי הכימותרפיה. על בסיס נתונים אלה, החוקרים בחרו חמישה צמחי מרפא בעלי רלוונטיות קלינית: עשב חיטה (Triticum aestivum), דבקון לבן (Viscum album), ג'ינג'ר (Zingiber officinale), שרביטן מצוי (Ephedra campylopoda) ודבקון הזית (Viscum cruciatum). השפּעת צמחים אלה נבדקה כנגד שורות תאי סרטן שחלות הרגישים או עמידים לתרופה הכימותרפית ציספלאטין וכנגד תאי כליה בריאים.

נמצא כי קרא עוד

Safety of herbal medicine use during chemotherapy in patients with ovarian cancer: a "bedside-to-bench" approach.
Ben-Arye E, Lavie O, Samuels N, Khamaisie H, Schiff E, Raz OG, Mahajna J.
Med Oncol. 2017 Apr;34(4):54. doi: 10.1007/s12032-017-0910-9. Epub 2017 Feb 25.
 

 

הנחיות תזונתיות למניעת אלרגיוֹת למזון בתינוקות

בסקירה, שנערכה כחלק מפרויקט גדול של האיחוד האירופי, בוחנים החוקרים את העדויות העדכניות בנוגע למניעת אלרגיות למזון.

במסגרת הסקירה דנים החוקרים כיצד ניתן למנוע אלרגיות למזון באמצעות שינויים תזונתיים, ובאופן ספציפי באסטרטגיות כגון הימנעות מאלרגנים, חשיפה מוקדמת לאלרגנים, השפּעת דפוס התזונה הכללי ושימוש בתוספי תזונה, פרה-ביוטיקה ופרוביוטיקה
על בסיס העדויות הקיימות קרא עוד

Modifying the infant's diet to prevent food allergy.
Grimshaw K, et al.
Arch Dis Child. 2017 Feb;102(2):179-186. doi: 10.1136/archdischild-2015-309770. Epub 2016 Aug 16.

 

 

 

 

 

מהי התרומה של תוסף פרוֹביוטיקה לפגים?

בסקירה שיטתית ומטה-אנליזה נבדקה התרומה של תוסף פרוביוטיקה בפגים עם משקל לידה נמוך מאוד.

בסקירה נכללו 30 מחקרים אקראיים מבוקרים, בהם 8,622 משתתפים, ו-14 מחקרים תצפיתיים, בהם 13,779 משתתפים, שנבדקו בשתי מטה-אנליזות נפרדות.

בשתי מטה-האנליזות נמצא כי קרא עוד

The "Golden Age" of Probiotics: A Systematic Review and Meta-Analysis of Randomized and Observational Studies in Preterm Infants.
Dermyshi E, Wang Y, Yan C, Hong W, Qiu G, Gong X, Zhang T.
Neonatology. 2017 Feb 15;112(1):9-23. doi: 10.1159/000454668. [Epub ahead of print]

 

 

רפואה משלימה לטיפול בברוֹנכיוליטיס בקרב תינוקות

בסקירה שיטתית הוערכה היעילות והבטיחות של השימוש ברפואה משלימה לטיפול בברונכיוליטיס בקרב תינוקות עד גיל שנתיים.

בסקירה נכללו 11 מחקרים (8 מחקרים אקראיים מבוקרים ו-3 מחקרי עוקבה), בהם נבדקה התרומה של פורמולות צמחי מרפא סינים (4 מחקרים), מגנזיום (2 מחקרים), אבץ (3 מחקרים) ויטמין D (מחקר אחד) ונ-אצטיל-ציסטאין (מחקר אחד) כטיפול תומך או כטיפול אלטרנטיבי בברונכיוליטיס בקרב 904 תינוקות.

מבין 6 מחקרים בהם דווח על משך האשפוז, במחקר עוקבה אחד נמצאה קרא עוד

Complementary and alternative medicine for the treatment of bronchiolitis in infants: A systematic review.
Kua KP, Lee SW.
PLoS One. 2017 Feb 17;12(2):e0172289. doi: 10.1371/journal.pone.0172289. eCollection 2017.
 

 

פורמולת צמחים לגברים הסובלים משפיכה מוקדמת

במחקר אקראי מבוקר נבדקה היעילות של פורמולה סינית לטיפול בגברים הסובלים משפיכה מוקדמת, המאופיינים בסינדרום Gan (Liver) depression and Shen (Kidney) deficiency syndrome.
במחקר נכללו 60 מטופלים, אשר חולקו באופן אקראי לנטילת הפורמולה או לטיפול בדפוקסטין (dapoxetine). הפורמולה בצורת גרנולות נלקחה פעמיים ביום במשך 4 שבועות והכילה 7 צמחי מרפא: קרא עוד

on patients with lifelong premature ejaculation of Gan (Liver) depression and Shen (Kidney) deficiency syndrome: A randomized controlled trial.
Guo J, Gao QH, Wang F, Yu GJ, Zhang JW, Zeng Y, Geng Q, Guo BD, Han Q.
Chin J Integr Med. 2016 Dec;22(12):889-893. Epub 2016 May 12.
 

 

האם טיפול ברכיבים טבעיים עשוי לתרום לגברים עם הישנות של סרְטן הערמונית?

במחקר פיילוט כפול-סמיות מבוקר פלסבו נבדקה ההשפעה של טיפול ברכיבים טבעיים על קצב עליית המדד PSA בקרב גברים עם הישנות ביוכימית של סרטן הערמונית, המאופיינים בעלייה בינונית ב-PSA. 
במחקר השתתפו 22 גברים עם זמן הכפלת PSA של 4-15 חודשים וללא עדות לגרורות. המשתתפים חולקו אקראית לקבוצת הטיפול או לקבוצת הפלסבו למשך 12 שבועות. הטיפול כלל נטילת 4 טבליות ליום מתוסף טבעי המכיל 100 מ"ג כורכומין, 30 מ"ג רזברטרול ו-100 מ"ג תה ירוק לטבליה, וכן 4 כמוסות ליום של נבטי ברוקולי מרוכזים (שווה ערך ל-8 גרם ליום נבטים טריים). מטרת המחקר העיקרית הייתה להעריך את היתכנות המתודולוגיה המחקרית וכן לבחון את ההשפעה על רמת התסמינים, איכות החיים ומצב הרוח. נמצא כי קרא עוד

A Placebo-Controlled Double-Blinded Randomized Pilot Study of Combination Phytotherapy in Biochemically Recurrent Prostate Cancer.
van Die MD, Williams SG, Emery J, Bone KM, Taylor JM, Lusk E, Pirotta MV.
Prostate. 2017 Feb 9. doi: 10.1002/pros.23317. [Epub ahead of print]
 

 

דֶקל ננסִי, סלניוּם ולִיקופן לגברים עם הגְדלה שפִירה של הערמוֹנית

בסקירה נבחנו העדויות ממחקרים פרה-קלינים וקליניים ביחס להשפעה של טיפול הכולל דקל ננסי (Serenoa repens), סלניום וליקופן, בנפרד או במשולב, על תסמינים בדרכי השתן התחתונות בקרב גברים עם הגדלה שפירה של הערמונית (BPHH).

העדויות בהתייחס ליעילות של דקל ננסי אינן עקביות, ישנן עדויות המצביעות על היעילות של דקל ננסי להפחתת גודל הערמונית, תדירות מתן שתן, דיסאוריה, נוקטוריה ולשיפור קצב זרימת השתן.

עם זאת, בשני מחקרים קליניים ארוכי טווח נמצא כי קרא עוד

Serenoa repens, selenium and lycopene to manage lower urinary tract symptoms suggestive for benign prostatic hyperplasia.
Russo A, et al.
Expert Opin Drug Saf. 2016 Dec;15(12):1661-1670. Epub 2016 Jun 1.
 

 

פורמולת צמחים לנשים עם תסמונת השלפוחִית הרגִיזה

במחקר אקראי מבוקר נבדקה היעילות והבטיחות של הפורמולה הסינית Weng-li-tong, כטיפול בודד או כטיפול תומך, לנשים עם תסמונת השלפוחית הרגיזה (Overactive Bladder) המאופיינת בדחיפות ובתכיפות של מתן שתן. במחקר השתתפו 182 מטופלות,, אשר הוקצו אקראית ל-4 קבוצות: פלסבו, פורמולה בלבד (3 כמוסות פעמיים ביום), טיפול תרופתי בלבד (4 מ"ג tolterodine) או טיפול משולב של הפורמולה והטיפול התרופתי. הפורמולה כללה, בין השאר, את הצמחים: ‎Lonicera Japonica, Glycyrrhiza glabra ו-Astragalus membranaceus
לאחר טיפול של 8 שבועות נמצא כי קרא עוד

The combination of herbal medicine Weng-li-tong with Tolterodine may be better than Tolterodine alone in the treatment of overactive bladder in women: a randomized placebo-controlled prospective trial.
Xiao DD, Lv JW, Xie X, Jin XW, Lu MJ, Shao Y.
BMC Urol. 2016 Aug 8;16(1):49. doi: 10.1186/s12894-016-0167-1.

 

 

תוסף ל-ארגִינין ווִיטמיני B לשיפור תפקוד כלי הדם

במחקר אקראי מבוקר נבדקה ההשפעה של תוסף תזונה, המכיל ל-ארגינין (חומצת אמינו שלה תפקיד ביצירת ניטריק אוקסיד, המווסת תפקוד כלי דם) וויטמיני BB, על תפקוד כלי הדם בקרב משתתפים עם יתר לחץ דם קל עד בינוני.

במחקר נכללו 81 משתתפים בגילאי 40-65, שאינם נוטלים תרופות להורדת לחץ הדם. המשתתפים הוקצו אקראית לנטילת פלסבו או התוסף Telcor® Arginin plus, אשר מכיל 4.8 גרם ארגינין, 0.8 מ"ג חומצה פולית, 4 מק"ג ויטמין B12 ו-6 מ"ג ויטמין B6 במינון יומי של 4 טבליות, למשך 3 חודשים עם המשך מעקב ל-3 חודשים נוספים.

נמצא כי קרא עוד

L-Arginine and B vitamins improve endothelial function in subjects with mild to moderate blood pressure elevation.
Menzel D, Haller H, Wilhelm M, Robenek H.
Eur J Nutr. 2016 Nov 5. [Epub ahead of print]
 

 

לא נמצאה תמיכה ליעילות של תוסף תזונה לשיפור איכות השינה

במחקר כפול-סמיות מבוקר פלסבו נבדקה היעילות של תוסף תזונה לשיפור איכות השינה בקרב מבוגרים בריאים עם אינסומניה קלה. במחקר נכללו 171 משתתפים, אשר הוקצו אקראית לטיפול בתוסף או בפלסבו למשך שבועיים, במינון של 2 טבליות ליום 30 דקותת לפני השינה. כל טבליה מהתוסף הכילה 75 מ"ג לקטיום (מיצוי ייחודי של חלבון המצוי בחלב), 4.5 גרם שיזף סיני (Zizyphus spinosa) כשותנית במינון של 500 מ"ג כשותנית (Humulus lupulus) מגנזיום אוקסיד-81.7 מגנזיום אוקסיד ו-10 מ"ג ויטמין B6.

נמצא כי קרא עוד

Exploring the Effect of Lactium™ and Zizyphus Complex on Sleep Quality: A Double-Blind, Randomized Placebo-Controlled Trial.
Scholey A, Benson S, Gibbs A, Perry N, Sarris J, Murray G.
Nutrients. 2017 Feb 17;9(2). pii: E154. doi: 10.3390/nu9020154.
 

 

צריכת פירות וירקות למניעת תחלואה ותמותה

בסקירה שיטתית ומטה-אנליזה בוחנים החוקרים את הקשר בין צריכת פירות וירקות לבין הסיכון לתחלואה קרדיווסקולרית, לסרטן ולתמותה, תוך התייחסות להשפּעת רמת הצריכה ולסוגים ספציפיים של פירות וירקות.

בסקירה נכללו 142 פרסומים, בהם 95 מחקרי עוקבה שונים עם כ-2 מיליון משתתפים. מניתוח כולל של הממצאים עולה כי עבור צריכה של 200 גרם פירות וירקות ליום הסיכון למחלת לב כלילית היה נמוך ב-8%, ב-16% לשבץ, ב-8% לתחלואה קרדיווסקולרית, ב-3% לסרטן וב-10% לתמותה. מגמה דומה נמצאה בהתייחס לצריכת פירות או ירקות בנפרד. עוד נמצא כי צריכה גבוהה יותר, של עד 800 גרם ליום (10 מנות), תרמה לירידה נוספת ברמות הסיכון.

מניתוח הנתונים על פי צריכת פירות וירקות ספציפיים עולה כי קרא עוד

Fruit and vegetable intake and the risk of cardiovascular disease, total cancer and all-cause mortality–a systematic review and dose-response meta-analysis of prospective studies. 
Dagfinn Aune, et al.
International Journal of Epidemiology, 2017; DOI: 10.1093/ije/dyw319
 

 

פירות וירקות להפחתת הסיכון למחלת ריאוֹת חסִימתית כרוֹנית בקרב מעשנים

במחקר עוקבה נבדק הקשר בין צריכת פירות וירקות לבין הסיכון למחלת ריאות חסימתית כרונית (COPD), בקרב גברים מעשנים ולא מעשנים.

במחקר נכללו 44,335 גברים משבדיה בגילאי 45-79 ללא היסטוריה של COPD בתחילת המחקר. בתקופת מעקב ממוצעת של 13.2 שנים אובחנו 1,918 מקרים של COPD.

נמצא כי קרא עוד

Fruit and vegetable consumption and risk of COPD: a prospective cohort study of men.
Kaluza J, Larsson SC, Orsini N, Linden A, Wolk A.
Thorax. 2017 Feb 22. pii: thoraxjnl-2015-207851. doi: 10.1136/thoraxjnl-2015-207851. [Epub ahead of print]
 

 

השמנה בטנית מהווה גורם סיכון לתמותה מוקדמת בקרב נשים לאחר גִיל המעבר

במחקר עוקבה פרוספקטיבי, שנערך בארה"ב, בחנו החוקרים האם הקשר בין מדדים אנתרופומטריים לבין תמותה בקרב נשים לאחר גיל המעבר תלוי בגיל ובשייכות אתנית.

כחלק ממחקר גדול העוסק בבריאות האישה, במחקר הנוכחי נכללו כ-160,000 נשים בגילאי 50-79. החוקרים אספו מדדים אנתרופומטריים ונתונים דמוגרפיים, בריאותיים ומאפייני אורח חיים בתחילת המחקר. בתקופת מעקב ממוצעת של 11.4 שנים, 18,320 נשים נפטרו.

מהנתונים עולה כי קרא עוד

Body Mass Index, Waist Circumference, and Mortality in a Large Multiethnic Postmenopausal Cohort-Results from the Women's Health Initiative.
Chen Z, Klimentidis YC, Bea JW, Ernst KC, Hu C, Jackson R, Thomson CA.
J Am Geriatr Soc. 2017 Feb 23. doi: 10.1111/jgs.14790. [Epub ahead of print]
 

 

כותרות נוספות...

 

 

ההשפעה האנטי-סרטנית ואנטי-דלקתית של כורכומִין

בסקירה העוסקת בהשפעה האנטי-סרטנית והאנטי-דלקתית של כורכומין, מעדכנים החוקרים את העדויות שנאספו בין השנים 2011-2015 ואשר מתמקדות בעיקר בשיטות חדשות להתמודד עם הזמינות הנמוכה של כורכומין וכן בממצאים ממחקרים קליניים המצביעיםם על בטיחות וסבילות טובה, אך על יעילות המוטלת בספק, בעיקר בשל מספר משתתפים קטן במחקרים אלה.   

An update on Curcuma as a functional food in the control of cancer and inflammation.
Schaffer M, Schaffer PM, Bar-Sela G.
Curr Opin Clin Nutr Metab Care. 2015 Nov;18(6):605-11. doi: 10.1097/MCO.0000000000000227.
 

 

עוּזרר להגנה מפני הפרעות קצב

במחקר שנערך בקרב חולדות נמצא כי למיצוי אלכוהולי של פירות עוזרר (Crataegus oxycantha) השפעה מגינה כנגד הפרעות קצב שנגרמו על ידי דיגוקסין.

Protective effects of Hawthorn (Crataegus oxyacantha) extract against digoxin-induced arrhythmias in rats.
Alp H, Soner BC, Baysal T, Şahin AS.
Anatol J Cardiol. 2015;15(12):970-5. doi: 10.5152/akd.2014.5869. Epub 2014 Dec 25.
 

 

כיצד שמן שוּם תורם לבריאות השן?

במחקר מעבדה נמצא כי לשימוש בשמן שום (Allium sativum) עשויה להיות תרומה לשמירה על בריאות ותפקוד מוך השן (רקמת חיבור רכה במרכז השן) בקרב ילדים, יותר מאשר טיפול ב-Formocresoll. 

Histological Evaluation of Allium sativum Oil as a New Medicament for Pulp Treatment of Permanent Teeth.
Mohammad SG, Raheel SA, Baroudi K.
J Contemp Dent Pract. 2015 Feb 1;16(2):85-90.
 

 

כיצד פירות יער תורמים למניעת תחלואה?

בסקירה מוצגות העדויות ממחקרים פרה-קליניים בנוגע להרכב של פירות יער שונים ומנגנוני הפעולה שלהם על מסלולים הקשורים בהתפתחות מחלות, בדגש על סרטן, תהליכים דלקתיים, ניוון עצבי, סוכרת ומחלות קרדיווסקולריות. 

The genetic aspects of berries: from field to health.
Mazzoni L, et al.
J Sci Food Agric. 2016 Jan 30;96(2):365-71. doi: 10.1002/jsfa.7216. Epub 2015 May 27.
 

 

הפעילות האנטי-חיידקית של שמנים אתריים

במחקר מעבדה מדגימים החוקרים את הפעילות האנטי-חיידקית של שמן ציפורן, שמן קינמון ושמן קורנית ורכיביהם הפעילים כנגד 9 חיידקי חומצת החלב, ובכך עשויים לתרום לשמירה על טריות מוצרי מזון.

Antimicrobial Efficacy of an Array of Essential Oils Against Lactic Acid Bacteria.
Dunn LL, Davidson PM, Critzer FJ.
J Food Sci. 2016 Feb;81(2):M438-44. doi: 10.1111/1750-3841.13181. Epub 2016 Jan 8.

 

 

מקרה של פגיעה כבדית חמורה הקשורה בנטילת תוסף גרסִיניה 

במאמר מתואר מקרה של אישה בת 52, שעברה השתלת כבד כתוצאה מאי-ספיקת כבד חדה לאחר שימוש בתוסף גרסיניה (Garcinia cambogia), המיועד לירידה במשקל, במינון של 1,000 מ"ג ליום במשך כ-255 יום. 

Acute liver failure associated with Garcinia cambogia use.
Corey R, Werner KT, Singer A, Moss A, Smith M, Noelting J, Rakela J.
Ann Hepatol. 2016 Jan-Feb;15(1):123-6.
 

 

מיצוי פרי האנונה עלול לפגוע בתאי עצב

במחקר מעבדה נמצא כי תוספי תזונה המכילים מיצוי צמחים ממשפחת האנונה (Annonaceae) עלולים לפגוע בתאי עצב, כאשר הרעילות הגבוהה ביותר נמצאה בהתייחס למיצוי הפרי של הזן Annona muricataa. 

Neurotoxicity of Dietary Supplements from Annonaceae Species.
Höllerhage M, et al.
Int J Toxicol. 2015 Nov-Dec;34(6):543-50. doi: 10.1177/1091581815602252. Epub 2015 Sep 24.
 

 

כיצד ניתן להגדיר תוסף צמחי כתרופה חדשה?

במאמר מפורטות הדרישות הרגולטוריות בארה"ב, הנדרשות להגדרת תוסף צמחי כתרופה חדשה, תוך הצגת העקרונות המשמשים לקביעת הקטגוריה אליה משויך המוצר ומאפייניו על פי ה-FDA.  

Botanicals as "new" drugs: US development.
Hoffman FA.
Epilepsy Behav. 2015 Nov;52(Pt B):338-43. doi: 10.1016/j.yebeh.2015.07.028. Epub 2015 Aug 28.

 
חזרה לתחילת העמוד

חזרה לעמוד הקודם