עם ישראל חי!
פתיחת תפריט נגישות
גישה מהירה לדף הבית

מחקרים עדכניים - חודש אפריל 2024 - מקבץ 2

עודכן בתאריך 11/04/2024

 

תוספים טבעיים לירידה במשקל | תוספים צמחיים ותפקוד קוגניטיבי | סרְטן קיבה | הורדת לחץ הדם

 

תוספים לירידה במשקל

כורכומין,

פרוביוטיקה,

ההשפעה של סינביוטיקה, 

תוסף לעידוד ירידה במשקל,

וקקאו ואיזון גליקמי.

 

תוספים לתפקוד קוגניטיבי

תוסף וואסאבי לשיפור הזיכרון,

תוסף צמחי והידרדרות בזיכרון,

ההשפעה של תוסף סלק, 

ותוסף אצות וגווארנה. 

 

טיפול ומניעה של סרטן קיבה

חומצה פולית ומצב טרום-סרטני,

צריכת מלח וסרטן קיבה,

וצריכת יוגורט וסרטן קיבה.

 

תוספים להורדת לחץ הדם

ההשפעה של ויטמינים ומינרלים,

המינון המיטבי של אומגה 3,

שילוב רכיבים טבעיים,

ותוסף טבעי למבוגרים.

 

תוספים טבעיים לירידה במשקל

 

כוּרכומין לירידה במשקל

בסקירה מקיפה של סקירות שיטתיות ומטה-אנליזות המבוססות על מחקרים אקראיים מבוקרים הוערכה ההשפעה של תוספי כורכומין על ירידה במשקל ומדדים אנתרופומטריים.

החוקרים ערכו עדכון למטה-אנליזה קודמת, כאשר בניתוח זה נכללו הנתונים מ-14 סקירות שיטתיות הכוללות 39 מחקרים ו-11 מחקרים נוספים (סה"כ 50 מחקרים). המשתתפים שנכללו במחקרים סבלו ממגוון הפרעות מטבוליות, כולל שמנות, כבד שומני, שחלות פוליציסטיות, סוכרת ועוד.

במחקרים אלה נעשה שימוש בסוגים שונים של תוספי כורכומין, כולל אבקת כורכום במינון 2-3 גרם ליום, מיצוי כורכום במינון 0.5-2 גרם ליום, ותוספים עם זמינות ביולוגית מוגברת כגון כורכומין בשילוב פיפרין (0.5-1 גרם ליום עם 5-10 מ"ג פיפרין), ננו-כורכומין (80-180 מ"ג ליום), כורכומין ליפוזומלי (250-1,000 מ"ג ליום), כורכומין מיצלרי (294 מ"ג ליום) או כורכומין בפיזור אמורפי (500 מ"ג ליום).

משך ההתערבות החציוני היה 8 שבועות (טווח של 4 ל-39 שבועות).

בניתוח כולל של הנתונים נמצא כי נטילת תוספי כורכומין הייתה מלווה בירידה מובהקת ב-BMI (הפרש ממוצע של 0.24), במשקל (הפרש ממוצע של 0.59 ק"ג) ובהיקף המותניים (הפרש ממוצע של 1.32 ס"מ).

ירידה גדולה יותר נמצאה במחקרים בהם נעשה שימוש בתוספי כורכומין עם זמינות ביולוגית מוגברת (הפרש ממוצע של 0.26, 0.80 ק"ג ו-1.41 ס"מ, בהתאמה). עוד נמצא כי ההשפעה של נטילת כורכומין הייתה משמעותית יותר בקרב משתתפים עם שמנות או עם סוכרת.

החוקרים מסכמים כי השימוש בתוספי כורכומין היה מלווה בירידה מובהקת של מדדים אנתרופומטריים, עם יתרון לתוספים עם זמינות ביולוגית מוגברת. ממצאים אלה תומכים בשילוב של כורכומין עם שינויים באורח החיים כאסטרטגיה לעידוד ירידה במשקל.

Unhapipatpong C, Polruang N, Shantavasinkul PC, Julanon N, Numthavaj P, Thakkinstian A. The effect of curcumin supplementation on weight loss and anthropometric indices: an umbrella review and updated meta-analyses of randomized controlled trials. Am J Clin Nutr. 2023 May;117(5):1005-1016.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36898635/

 

 

מהי התרומה של פרוֹביוטיקה לירידה במשקל?

בסקירה של מחקרים אקראיים מבוקרים הוערכו העדויות לגבי ההשפעה של תוספי פרוביוטיקה בקרב משתתפים עם עודף משקל או שמנות.

החוקרים מסבירים כי מחקרים שונים מצאו קשר בין חוסר איזון של חיידקי המעי (דיסביוזיס) ובין שמנות, אולם לא ברור האם זהו גורם סיכון לשמנות או תוצאה של שמנות.

מחקרים מבוקרים שבחנו כיצד שינוי חיידקי המעי באמצעות פרוביוטיקה משפיעה על שמנות מצאו תוצאות לא עקביות, שעשויות לנבוע מהבדלים מתודולוגיים בין המחקרים.

במסגרת הסקירה החוקרים בוחנים את ההבדלים בין המחקרים בהתייחס לסוג ההתערבות ובהתייחס למדדים של שמנות.

בסקירה נכללו 33 מחקרים בהם נכללו משתתפים עם עודף משקל או שמנות בלבד, או בשילוב מחלות מטבוליות, כלל תסמונת מטבולית, סוכרת סוג 2 וכבד שומני.

המשתתפים בקבוצת ההתערבות קיבלו פרוביוטיקה בצורות שונות כמזון או כתוסף בטווח מינונים של 20 מיליון עד 100 מיליארד חיידקים. ב-15 מהמחקרים נכללה גם התערבות תזונתית, בעיקר הגבלה קלורית. משך ההתערבות נע בין 3 ל-24 שבועות.

נמצא כי כ-30% מהמחקרים דיווחו על ירידה מובהקת במשקל וב-BMI וכ-50% מהמחקרים דיווחו על ירידה מובהקת בהיקף המותניים ובמסת השומן.

ההשפעה הייתה עקבית יותר במחקרים שנמשכו מעל ל-12 שבועות, כאשר ניתן מינון של לפחות 10 מיליארד חיידקים, כאשר פרוביוטיקה ניתנה כתוסף ולא כמזון, וכאשר ההתערבות לא כללה הגבלה קלורית.

החוקרים מסכמים כי ממצאים אלה עשויים להוות בסיס להגדרת המתודולוגיה של מחקרים עתידיים ובכך לשפר את היכולת לבחון באופן מדויק יותר את ההשפעה של פרוביוטיקה במצבים של השמנה.

Guedes MR, Pontes KSDS, Barreto Silva MI, Neves MF, Klein MRST. Randomized controlled trials reporting the effects of probiotics in individuals with overweight and obesity: A critical review of the interventions and body adiposity parameters. Clin Nutr. 2023 Jun;42(6):835-847.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37084470/

 

 

ההשפעה של סינביוטיקה בקרב מבוגרים עם עודף משקל או שמנוּת

במחקר כפול-סמיות מבוקר פלסבו שנערך בתאילנד נבדקה ההשפעה של תוסף סינביוטיקה בקרב מבוגרים עם עודף משקל או שמנות.

במחקר נכללו 63 משתתפים בגיל 18 עד 45 עם BMI 23 עד 30.

המשתתפים חולקו אקראית לנטילת תוסף סינביוטיקה או פלסבו למשך 12 שבועות.

התוסף (List flora®) הכיל 37 מיליארד חיידקים פרוביוטיים מ-7 סוגים ו-2 גרם FOS.

החוקרים בחנו את השְֹפעת ההתערבות על הרכב הגוף, על הפעילות נוגדת החמצון ועל אוכלוסיית חיידקי המעי.

נמצא כי קרא עוד.

 

 

 

תוסף תזונה לעידוד ירידה במשקל

במחקר כפול-סמיות מבוקר פלסבו נבדקה ההשפעה של תוסף תזונה על הירידה במשקל והרכב הגוף בקרב משתתפים עם עודף משקל או שמנות.

במחקר נכללו 55 משתתפים בני 26 בממוצע ו-BMI ממוצע של 30.5.

המשתתפים חולקו אקראית לנטילת תוסף תזונה או פלסבו למשך 12 שבועות.

התוסף הכיל 50 מ"ג מהרכיב הפעיל forskolin, 500 מ"ג מיצוי קפה ירוק, 500 מ"ג מיצוי תה ירוק, 500 מ"ג מיצוי סלק, 400 מ"ג חומצה אלפא-ליפואית, 200 יחב"ל ויטמין E ו-200 יחב"ל קו-אנזים Q10.

נמצא כי קרא עוד.

 

 

 

לא נמצאה תמיכה להשפעה של קקאו על האיזון הגליקמי

במחקר כפול-סמיות מבוקר פלסבו נבדקה ההשפעה של תוסף קקאו על תנגודת לאינסולין בקרב נשים עם עודף משקל או שמנות.

במחקר נכללו 32 נשים בגיל 19-49 עם BMI 27-35 ותנגודת לאינסולין (HOMA-IR >1.5).

המשתתפות חולקו אקראית לצריכת 2 מנות ליום של משקה קקאו עשיר בפלאבנולים (609 מ"ג למנה) או דל בפלאבנולים (13 מ"ג למנה) במשך 4 שבועות.

נמצא כי קרא עוד.

 

ההשפעה של תוספים צמחיים על התפקוד הקוגניטיבי

 

תוסף וואסאבי לשיפור הזיכרון

במחקר כפול-סמיות מבוקר פלסבו נבדקה ההשפעה של תוסף וואסאבי על הזיכרון בקרב קשישים בריאים.

החוקרים מציינים כי הרכיב הפעיל העיקרי בוואסאבי הינו 6-MSITC המאופיין בפעילות נוגדת חמצון ונוגדת דלקת ולכן עשוי להיות בעל השפעה מיטיבה על הביצועים הקוגניטיביים.

במחקר נכללו 72 משתתפים מעל גיל 60 אשר חולקו אקראית לנטילת כמוסה אחת ליום מהתוסף או פלסבו למשך 12 שבועות. כל כמוסה של התוסף הכילה 100 מ"ג מיצוי וואסאבי מתוכם 0.8 מ"ג מהרכיב הפעיל 6-MSITC.

בתחילת המחקר ובסיום תקופת ההתערבות נבדקו תפקודים קוגניטיביים שונים, כולל תפקודים ניהוליים, זיכרון אפיזודי, מהירות עיבוד, זיכרון עבודה וקשב.

נמצא כי קרא עוד.

 

 

 

תוסף צמחי למבוגרים הסובלים מהידרדרות בזיכרון

במחקר אקראי מבוקר נבדקה ההשפעה של תוסף צמחי בקרב מבוגרים המדווחים על תחושה סובייקטיבית של הידרדרות בזיכרון.

החוקרים מסבירים כי ההשפעה של רכיבים צמחיים על פעילות המוח לרוב נחקרת באופן מבודד, אולם לשימוש בפורמולות צמחיות הכוללות מגוון רחב של רכיבים פעילים השפעה מורכבת באמצעות מספר מנגנוני פעולה. 

במחקר נכללו 128 משתתפים בגיל 55 עד 75 אשר חולקו אקראית לנטילת התוסף או פלסבו במינון של 2 כמוסות ליום עם ארוחות הבוקר למשך 90 יום.

התוסף ‘Turmeric Brainwave’הכיל מינון יומי של 320 מ"ג פשטה שרועה (Bacopa monnieri), 144 מ"ג ספלילה (Centella asiatica), 116 מ"ג אבקת כורכום ו-58 מ"ג מיצוי כורכום (Curcuma longa), 116 מ"ג ריישי (Ganoderma lucidum), 116 מ"ג רוזמרין (Rosmarinus officinalis), 88 מ"ג הל (Elettaria cardamomum), 86 מ"ג ריחן קדוש (Ocimum tenuiflorum), 58 מ"ג תה ירוק (Camellia sinensis) ו-58 מ"ג אצות (Seagreens®).

בתחילת המחקר ובסיומו כל המשתתפים עברו הערכה קוגניטיבית ובנוסף נאספו דגימות צואה ושתן.

באופן כללי התוצאות היו קרא עוד.

 

 

 

ההשפעה האקוטית של תוסף סלק על הביצועים הקוגניטיביים

במחקר אקראי מוצלב נבדקה ההשפעה האקוטית של תוסף מיץ סלק עשיר בניטראטים על הביצועים הקוגניטיביים.

במחקר נכללו 44 משתתפים בני 33 בממוצע אשר נטלו בסדר אקראי את התוסף או פלסבו, עם הפרדה של 4 ימים בין התנאים.

התוסף RedNite® ניתן במינון של 4 טבליות המכילות 3 גרם תמצית סלק. הביצועים הקוגניטיביים נבדקו 90 דקות לאחר כל התערבות.

נמצא כי קרא עוד.

 

 

 

תוסף אצות וגווארַנה לשיפור הביצועים הקוגניטיביים

במחקר כפול-סמיות מבוקר פלסבו נבדקה ההשפעה של תוסף אצות בשילוב גווארנה (Paullinia cupana) על הביצועים הקוגניטיביים, בדגש על משחקי מחשב תחרותיים.

החוקרים מסבירים כי Fucoxanthin הינו קרוטנואיד המצוי באצות כגון Phaeodactylum tricornutum ומיוחסת לו השפעה נוטרופית (שיפור יכולת קוגניטיבית) ומגינה עצבית כתוצאה מפעילות נוגדת דלקת ונוגדת חמצון.

במסגרת המחקר נבדקה ההשפעה האקוטית והממושכת של תוסף המכיל תמצית Phaeodactylum tricornutum (PT) בשילוב גווארנה כמקור לקפאין על הביצועים הקוגניטיביים במשחקי מחשב.

במחקר נכללו 61 משתתפים בני 22 בממוצע בעלי ניסיון במשחקי מחשב. המשתתפים חולקו אקראית לנטילת פלסבו, את התוסף במינון נמוך (440 מ"ג PT + 500 מ"ג גווארנה) או את התוסף במינון גבוה (880 מ"ג PT + 500 מ"ג גווארנה) למשך 30 יום.

הביצועים הקוגניטיביים הוערכו בתחילת המחקר, 15 דקות לאחר הנטילה הראשונה של התוסף ולאחר 60 דקות של משחק מחשב תחרותי. הערכה קוגניטיבית דומה נערכה שוב לאחר 30 יום של נטילת התוסף.

נמצא כי קרא עוד.

 

 

טיפול ומניעה של סרְטן קיבה

 

חוּמצה פולית לטיפול במצבים טרום-סרטניים בקיבה

במטה-אנליזה של מחקרים אקראיים מבוקרים הוערכה היעילות של תיסוף חומצה פולית לטיפול במצבים טרום-סרטניים בקיבה.

בסקירה נכללו 13 מחקרים בהם 1,252 משתתפים. כל המחקרים נערכו בסין וכל המשתתפים אובחנו עם דלקת כרונית בקיבה ולפיכך נמצאים בסיכון מוגבר להתפתחות סרטן קיבה.

בניתוח כולל של הממצאים נמצא כי קרא עוד.

 

 

 

הקשר בין צריכת מלח וסרְטן קיבה

בסקירה שיטתית ומטה-אנליזה של מחקרי מקרה-ביקורת הוערך הקשר בין הצריכה התזונתית של מלח ובין הסיכון לסרטן קיבה.

החוקרים מצביעים על שני גורמים אפשריים שמקשרים בין צריכת מלח לסרטן הקיבה. הגורם הראשון הוא הגירוי שהמלח יכול לגרום לדופן הקיבה, מה שעשוי להוביל להתפתחות של תאים סרטניים. הגורם השני קשור בעידוד התיישבות של החיידק הליקובקטר פילורי בקיבה, מצב שהוכח כגורם סיכון לסרטן הקיבה.

בסקירה נכללו 38 מחקרים בהם 37,225 משתתפים מ-20 מדינות. במחקרים אלה הצריכה של מלח הוערכה במספר שיטות, כגון הערכה כמותית (גרם), צריכה של מזונות עשירים במלח, מידת העדפה למזון מלוח או הוספה של מלח למזון.

בניתוח כולל של הנתונים נמצא כי קרא עוד.

 

 

 

האם יש קשר בין צריכת יוגורט וסרְטן קיבה?

בניתוח משותף של נתונים מ-16 מחקרים תצפיתיים נבדק הקשר בין צריכת יוגורט ובין סרטן קיבה.

המחקר מבוסס על נתונים מפרויקט הכולל 34 מחקרים בהם משתתפים מ-14 מדינות שמטרתו לבחון את ההשפעה של גורמי אורח חיים וגורמים גנטיים על ההתפתחות של סרטן קיבה.

בניתוח זה נכללו הנתונים מ-16 מחקרים בהם נאסף מידע על צריכת יוגורט. לכל משתתף הוגדרה רמה הצריכה כמספר מנות לשבוע, בהתאמה למדינה (מנה אחת הוגדרה כ-125 גרם באירופה, 150 גרם בארה"ב ו-200 גרם ברוסיה).

במסגרת הניתוח נכללו 6,278 מקרים של סרטן קיבה וקבוצת השוואה של14,181 משתתפים ללא סרטן קיבה.

בניתוח כולל של הנתונים קרא עוד.

 

 

תוספים טבעיים להורדת לחץ הדם

 

ההשפעה של ויטמינים ומינרלים על לחץ הדם

בסקירה שיטתית ומטה-אנליזה של מחקרים אקראיים מבוקרים הוערכה התועלת של ויטמינים ומינרלים להורדת לחץ הדם בקרב משתתפים עם רמת לחץ דם בטווח הנורמה.

מחקרים קודמים מראים כי ישנו סיכון מוגבר לתמותה ממחלת לב או שבץ גם ברמת לחץ דם המוגדרת בטווח התקין, החל מרמה של 110-115/70-75 מ"מ כספית.

במסגרת הסקירה נבדקה היעילות של תוספי ויטמינים ומינרלים, כולל ויטמין C, ויטמין D, ויטמין E, סידן, מגנזיום ואשלגן להשגת רמת לחץ דם מיטבית בקרב משתתפים מהאוכלוסייה הכללית שאינם סובלים מיתר לחץ דם.

בסקירה נכללו 87 מחקרים בהם סה"כ 12,526 משתתפים. ב-44 מחקרים נכללו משתתפים בריאים בלבד, ב-20 מחקרים נכללו משתתפים מהאוכלוסייה הכללית, ב-15 מחקרים נכללו משתתפים בריאים עם שמנות, וב-8 מחקרים נכללו נשים לאחר גיל המעבר.

משך ההתערבות נע בין שבועיים ל-4 שנים.

להלן הממצאים העיקריים בהשוואה לפלסבו: קרא עוד.

 

 

 

מהו המינון המיטבי של אוֹמגה 3 להורדת לחץ הדם?

במטה-אנליזה של מחקרים אקראיים מבוקרים הוערכה ההשפעה של נטילת אומגה 3 על לחץ הדם, בהתייחס למינון ולמידת ההשפעה.

בניתוח נכללו הנתונים מ-71 מחקרים בהם 4,973 משתתפים אשר קיבלו אומגה 3 (DHA + EPA) במינון ממוצע של 2.8 גרם ליום.

בניתוח כולל של הנתונים נמצא קרא עוד.

 

 

 

שילוב רכיבים טבעיים למטופלים עם יתר לַחץ דם

במחקר פיילוט קליני הוערכה ההשפעה של שילוב רכיבים טבעיים על מדדים של עקה חמצונית ולחץ דם בקרב משתתפים עם יתר לחץ דם בדרגה 1.

במחקר נכללו 37 משתתפים אשר הופנו למרפאה לטיפול ביתר לחץ דם, כולם ללא תסמינים קליניים ובמצב יציב.

המשתתפים חולקו אקראית לקבוצת ההתערבות או לקבוצת הביקורת שקיבלה את הטיפול הסטנדרטי בלבד. קבוצת ההתערבות קיבלה שילוב של רכיבים טבעיים המעודדים תהליכי אוטופאגיה (תהליכים של ניקיון התא ופינוי חלקים לא מתפקדים) במינון 10.5 גרם פעמיים ביום למשך חודשיים, כולל טרהלוז, ספרמידין, ניקוטינאמיד ופוֹליפנוֹלים.

נמצא כי קרא עוד.

 

 

 

תוסף טבעי למבוגרים עם לחץ דָם גבוה

במחקר אקראי מבוקר שנערך באיטליה נבדקה ההשפעה של תוסף טבעי על לחץ הדם ועל בריאות כלי הדם ומדדים מטבוליים בקרב מבוגרים עם לחץ דם גבוה.

במחקר נכללו 60 משתתפים בני 59 בממוצע עם לחץ דם גבוה בטווח הנורמה או יתר לחץ דם דרגה 1 (בממוצע 138/75 מ"מ כספית).

בשלב הראשון כל המשתתפים צרכו דיאטה ים-תיכונית דלת שומן ודלת נתרן למשך 4 שבועות.

לאחר מכן המשתתפים חולקו אקראית לנטילת 2 כמוסות ליום מהתוסף Diuripres® או פלסבו למשך 8 שבועות.

כל כמוסה מהתוסף הכילה 19 מ"ג מגנזיום אוקסיד, 250 מ"ג אורתוסיפון (Orthosiphon stamineus), 160 מ"ג עוזרר (Crataegus curvisepala) ו-80 מ"ג היביסקוס (Hibiscus sabdariffa).

נמצא כי קרא עוד.

 
חזרה לתחילת העמוד

חזרה לעמוד הקודם