עם ישראל חי!
פתיחת תפריט נגישות
גישה מהירה לדף הבית

מחקרים עדכניים - חודש אפריל 2023 - מקבץ 1

עודכן בתאריך 05/04/2023

 

שיפור מערכת העיכול | ההשפעה הבריאותית של צמחי מרפא | שחלוֹת פוליציסטיות | תוספי תזונה לזָאבת

 

תוספים טבעיים לשיפור פעילות העיכול:

ההשפעה של גלוקוזאמין על בריאות המעי,

סיבי עולש לשיפור פעילות המעי,

חומצה פולית למצבים טרום סרטניים בקיבה,

ואוכמניות לשיפור הרכב חומצות המרה.

 

ההשפעה הבריאותית של צמחי מרפא:

הפעילות של צמחי מרפא ממשפחת הזנְגבילאיים,

גינקו דו-אונתי להפחתת מדדי דלקת,

ההשפעה של רכיבים צמחיים על הורמוני הסטרס,

וכיצד מיץ אשכוליות מסייע להגנה על כלי הדם?

 

הטיפול הטבעי בתסמונת השחלות הפוליציסטיות:

קינמון וג'ינג'ר, מגוון תוספי תזונה,

תוספי מגנזיום, נוגדי חמצון, וההשפעה של פרוביוטיקה.

 

תוספי תזונה לטיפול בחולי זאבת:

התערבויות תזונתיות כטיפול משלים,

היעילות של אומגה 3,

וההשפעה של ויטמין D.

 

תוספים טבעיים לשיפור מערכת העיכול

 

ההשפעה של גלוקוזאמין על בריאות המעי

במחקר אקראי מוצלב נבדקה ההשפעה של תוסף גלוקוזאמין על בריאות המעי ועל הרכב חיידקי המעי. החוקרים מסבירים כי הספיגה של גלוקוזאמין במערכת העיכול נמוכה מאוד (10-12%) ורובו עובר פירוק על ידי חיידקי המעי לפני הספיגה בדם. לפיכך, משוער כי לתיסוף גלוקוזאמין עשויה להיות השפעה על מערכת העיכול, כגון תמיכה בייצור רכיבים נוגדי דלקת והשפעה מיטיבה על בריאות המעי.

במחקר נכללו 11 משתתפים בריאים בני 33 בממוצע עם BMI של 25 בממוצע. כל המשתתפים צרכו בסדר אקראי 3 גרם גלוקוזאמין הידרוכלוריד (GlucosaGreen®) או פלסבו, כל אחד למשך 3 שבועות עם הפרדה של שבועיים בין התנאים. בתחילת המחקר ובסיום כל תקופת התערבות המשתתפים התבקשו לדווח על פעילות המעי ועל תסמינים במערכת העיכול, וכן לתת דגימת צואה.

להלן הממצאים העיקריים בעקבות נטילת גלוקוזאמין בהשוואה לפלסבו:

  • ירידה מובהקת בנפיחות בטנית ומגמה של שיפור בתסמיני עצירות וצואה קשה.
  • שיפור במגוון חיידקי המעי וירידה בריכוז של חיידקים פתוגניים כגון Pseudomonadaceae, Peptococcaceae, Bacillaceae.
  • ירידה בהפרשה בצואה של חומצות אמינו, כולל חומצות אמינו מסועפות שרשרת, ללא הפרשה של גלוקוזאמין.
  • לא נמצאה השפעה לגלוקוזאמין על חומצות שומן קצרות שרשרת.

החוקרים מסכמים כי נטילת תוסף גלוקוזאמין הייתה בעלת השפעה מיטיבה על תפקוד המעי והייתה מלווה בשיפור הרכב חיידקי המעי.

המחקר מומן על ידי חברת TSI Group המייצרת את התוסף. החוקרים מדווחים על קשרים לחברה זאת ולחברות אחרות המשווקות תוספי גלוקוזאמין. 

Moon JM, Finnegan P, Stecker RA, Lee H, Ratliff KM, Jäger R, Purpura M, Slupsky CM, Marco ML, Wissent CJ, Theodosakis J, Kerksick CM. Impact of Glucosamine Supplementation on Gut Health. Nutrients. 2021 Jun 24;13(7):2180. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34202877/

 

 

סיבי עולש לשיפור פעילות המעי

בסקירה שיטתית ומטה-אנליזה של מחקרים אקראיים מבוקרים הוערכה ההשפעה של סיבי עולש על חיידקי המעי ועל בריאות המעי. החוקרים מסבירים כי סיבי אינולין מעודדים התרבות של חיידקים מיטיבים במעי כמו Bifidobacterium, כאשר השְֹפעתם עשויה להיות תלויה במקור הסיבים ובמבנה הכימי שלהם. במסגרת הסקירה נבדקה ההשפעה של סיבי אינולין שמקורם בעולש, מהתזונה או מתוספים, על הריכוז של חיידקים מהסוג Bifidobacterium ועל מדדי בריאות נוספים.

בניתוח כולל של נתונים מ-50 מחקרים בהם 2,525 משתתפים בטווח גיל רחב של מלידה ועד 83 נמצא כי צריכת סיבי אינולין שמקורם בעולש במינון 3 עד 20 גרם ליום היה מלווה בעלייה מובהקת בריכוז חיידקי Bifidobacterium. באופן כללי העלייה בריכוז החיידקים הייתה קשורה בהשפעות בריאותיות מיטיבות בקרב משתתפים בריאים וכן בקרב משתתפים עם מגוון מצבים בריאותיים, מלבד משתתפים עם הפרעות בדרכי העיכול. בנוסף, בקרב משתתפים בריאים נמצאה השפעה מיטיבה על פעילות המעי.

מסקנת החוקרים היא כי צריכת סיבי אינולין שמקורם בעולש עשויה לתרום להעלאת הריכוז של חיידקים מסוג Bifidobacterium וכן לשפר את פעילות המעי באוכלוסייה הבריאה.  

המחקר מומן על ידי חברת BENEO המפתחת ומייצרת מוצרי מזון פונקציונליים.

Nagy DU, Sándor-Bajusz KA, Bódy B, Decsi T, Van Harsselaar J, Theis S, Lohner S. Effect of chicory-derived inulin-type fructans on abundance of Bifidobacterium and on bowel function: a systematic review with meta-analyses. Crit Rev Food Sci Nutr. 2022 Jul 14:1-18. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35833477/

 

 

חומצה פוֹלית לטיפול במצבים טרום סרטניים בקיבה

בסקירה שיטתית ומטה-אנליזה של מחקרים אקראיים מבוקרים נבדקה ההשפעה של תוספי חומצה פולית לטיפול במצבים טרום-סרטניים בקיבה. החוקרים מסבירים כי מחקרים שונים מצביעים על הפוטנציאל של חומצה פולית וויטמיני B אחרים לעצירת ההתפתחות או לשיפור של מצבים טרום סרטניים בקיבה, כגון דלקת קיבה ניוונית, מטפלזיה או נאופלזיה ברירית הקיבה.

בסקירה נכללו 13 מחקרים שנערכו בסין בהם 1,252 משתתפים מעל גיל 18 עם דלקת קיבה ניוונית כרונית.

בניתוח כולל של הנתונים נמצא כי קרא עוד.

 

 

הפוטנציאל של אוכמניות לשיפור הרכב חומצות המרה

במחקר פיילוט קליני נבדקה ההשפעה של אוכמניות על הרכב חומצות המרה. החוקרים מסבירים כי לחומצות המרה המבוססות על כולסטרול, תפקידים בתהליכים שונים כגון מאזן הגלוקוז, מטבוליזם וספיגה של שומנים, פעילות דלקתית וחיסונית במעי והשפעה על הרכב חיידקי המעי.

במחקר נכללו 24 משתתפים המוגדרים בסיכון לתסמונת מטבולית אשר קיבלו 50 גרם ליום אבקת אוכמניות מיובשת בהקפאה למשך 8 שבועות. הרכב חומצות המרה נבדק באמצעות דגימות צואה. 

בסיום תקופת ההתערבות קרא עוד.

 

ההשפעה הבריאותית של צמחי מרפא

 

ההשפעה הבריאותית הרחבה של צמחי מרפא ממשפחת הזנְגבילאיים

בסקירה מקיפה של סקירות שיטתיות ומטה-אנליזות הוערכה ההשפעה הבריאותית של כורכומין וצמחי מרפא נוספים ממשפחת הזנְגבילאיים (Zingiberaceae).

בסקירה נכללו 161 מטה-אנליזות של מחקרים אקראיים מבוקרים בהן נבדקו 67 תוצאות בריאותיות שונות. ההתערבויות במחקרים אלה היו מבוססות על ג'ינג'ר (במינון 120 מ"ג עד 4 גרם ליום), כורכום (בטווח מינונים רחב בהתאם לסוג התוסף), הל (במינון 3 גרם ליום) ומיצויים נוספים (במינון 60 עד 1,500 מ"ג ליום) אשר ניתנו בצורת אבקה, טבליות, כמוסות, ג'ל לשימוש חיצוני או מוקסה.  

במסגרת הסקירה הוערכו תוצאות הקשורות לתסמונת המטבולית, למדדי דלקת ועקה חמצונית, לדלקת מפרקים ניוונית וכאב, לבחילות והקאות, מחלות במערכת העיכול, למחלות נוירולוגיות, ולבריאות הפה.

להלן תרשים המציג את אחוז המחקרים בהם נמצאו תוצאות מובהקות.

קרא עוד.

 

 

ההשפעה של גִינקו דו-אונתי על מדדי דלקת

בסקירה שיטתית ומטה-אנליזה של מחקרים אקראיים מבוקרים הוערכה ההשפעה של עלי גינקו דו-אונתי (Ginkgo biloba) על מדדי דלקת.

בסקירה נכללו 17 מחקרים בהם 1,104 משתתפים הסובלים ממגוון מצבים בריאותיים, כולל דלקת מפרקים ניוונית בברך, ויטיליגו, דימום מוחי, הרעלת ארסן, מחלות נשימה, מחלת כליות, קוליטיס, תסמונת מטבולית, דלקת לבלב אקוטית, דלקת כבד B ועוד.

במחקרים אלה נעשה שימוש בגינקו דו-אונתי במינון יומי של 17.5 עד 1,500 מ"ג ומשך ההתערבות נע בין 1 ל-24 שבועות. 

בניתוח כולל של הנתונים נמצא כי קרא עוד.

 

 

ההשפעה של רכיבים צמחיים על רמת הורמוני הסטְרס

בסקירה שיטתית של מחקרים קליניים נבדקה ההשפעה של רכיבים צמחיים על ציר ההיפותלמוס-היפופיזה-אדרנל (HPA), כפי שבא לידי ביטוי בריכוזי הורמוני הסטרס בדם, בשתן, ברוק ובשיער.

בסקירה נכללו 52 מחקרים בהם נכללו משתתפים בריאים (23 מחקרים) או משתתפים עם מאפיינים ייחודיים, כולל ספורטאים, רמה גבוהה של סטרס וחרדה, עייפות, עודף משקל עם או בלי תסמונת מטבולית, נשים לאחר גיל המעבר, דיכאון ועוד. במחקרים אלה נבדקה ההשפעה של התערבות אקוטית או התערבות ממושכת של עד 3 חודשים.

במסגרת הסקירה מפורטים הממצאים בהתייחס לרכיבים הצמחיים הבאים: ג'ינסנג קוריאני (Panax ginseng), ויתניה משכרת (Withania somnifera), פרע מחורר (Hypericum perforatum), קנאבידיול, רודיולה (Rhodiola rosea), כורכומין, מיץ דובדבן (Prunus avium), אספרגוס (Asparagus officinalis), ג'ינוסטמה (Gynostemma pentaphyllum), קוהוש שחור (Cimicifuga racemosa), ג'ינסנג סיבירי (Eleutherococcus senticosus), פשטה שרועה (Bacopa monnieri), אוכמניות (Vaccinium), תה ירוק (Camellia sinsensis) ועוד.   

באופן כללי הממצאים קרא עוד.

 

 

כיצד מיץ אשכוליות מסייע להגנה על כלי הדם?

במחקר אקראי מוצלב נבדקה ההשפעה של מיץ אשכוליות עשיר בפלאבנונים על הביטוי הגנטי בתאי דם היקפיים (peripheral blood mononuclear cells - PBMCs) בקרב נשים בריאות לאחר גיל המעבר. במאמר קודם מדווחים החוקרים כי להתערבות הייתה השפעה מיטיבה על נוקשות העורקים, כאשר מטרת המחקר הנוכחי הייתה לבחון מהם המנגנונים המולקולריים אשר מעורבים בהשפעה הקרדיווסקולרית המגינה של פלאבנונים.

במחקר נכללו 48 נשים בריאות בגיל 50 עד 65. כל המשתתפות צרכו מיץ אשכוליות במינון 340 מ"ל ליום או משקה ביקורת נטול פלאבנונים, כל אחד למשך 6 חודשים עם חודשיים הפרדה בין התנאים.

החוקרים מדגימים כי קרא עוד.

 

הטיפול הטבעי בתסמונת השחלוֹת הפוליציסטיות

 

קִינמון וגִ'ינג'ר לטיפול בתסמונת השחלוֹת הפוליציסטיות

במחקר כפול-סמיות מבוקר פלסבו בוצעה השוואה בין קינמון (Cinnamomum), ג'ינג'ר (Zingiber officinale) ומטפורמין בהתייחס להשפעה על הפרופיל ההורמונלי, הבריאות המטבולית ומדדים אנתרופומטריים בקרב נשים תסמונת השחלות הפוליציסטיות (PCOS).

במחקר נכללו 100 נשים עם PCOS אשר חולקו אקראית לארבע קבוצות שקיבלו במשך 8 שבועות:

  1. קינמון במינון 500 מ"ג 3 פעמים ביום
  2. ג'ינג'ר במינון 500 מ"ג 3 פעמים ביום
  3. מטפורמין במינון 500 מ"ג 3 פעמים ביום
  4. פלסבו

את המחקר השלימו 83 מהמשתתפות.

להלן הממצאים העיקריים: קרא עוד.

 

 

תוספי תזונה לטיפול בתסמינים של שחלוֹת פוליציסטיות

בסקירה של מחקרים אקראיים מבוקרים מציגים החוקרים את העדויות בהתייחס לשימוש בתוספי תזונה לטיפול בתסמינים האופייניים לנשים עם תסמונת השחלות הפוליציסטיות. 

במסגרת הסקירה מפורטים הממצאים לגבי ההשפעה של תוספים שונים - ויטמין D, פרוביוטיקה, ויטמין E ואינוזיטול, על מדדים של גלוקוז ואינסולין, הורמונים אנדרוגנים, פוריות, ביוץ, מדדי דלקת, עקה חמצונית וסטרס.

מהסקירה עולה כי קרא עוד.

 

 

תוספי מגנזיוּם לנשים עם תסמונת השחלוֹת הפוליציסטיות

בסקירה שיטתית של מחקרים אקראיים מבוקרים הוערכה ההשפעה של תוספי מגנזיום על מדדי דלקת ועקה חמצונית ועל המטבוליזם בקרב נשים עם תסמונת השחלות הפוליציסטיות (PCOS).

בסקירה נכללו 9 מחקרים בהם 363 נשים עם PCOS בגיל 18 עד 40. ב-4 מהמחקרים נבדקה ההשפעה של מגנזיום בלבד וב-7 מהמחקרים נבדקה ההשפעה של מגנזיום בשילוב רכיבים נוספים, כולל ויטמין E, מלטונין, אבץ או שילוב של אבץ, סידן וויטמין D. בהתייחס למדדי התוצאה, ב-4 מחקרים נבדקה ההשפעה על מדדים של עקה חמצונית ורמת גלוקוז וב-5 מחקרים נבדקה ההשפעה על מדדים מטבוליים.

להלן הממצאים העיקריים: קרא עוד.

 

 

ההשפעה של תוספים נוֹגדי חמצון בקרב נשים עם תסמונת השחלוֹת הפוליציסטיות

בסקירה שיטתית ומטה-אנליזה של מחקרים אקראיים מבוקרים הוערכה ההשפעה של תוספים נוגדי חמצון בקרב נשים עם תסמונת השחלות הפוליציסטיות (PCOS).

בסקירה נכללו 23 מחקרים בהם נבדקה ההשפעה של התערבויות שונות המבוססות על רכיבים בעלי פעילות נוגדת חמצון, כגון ויטמין E, אומגה 3, קו-אנזים Q10, שמן פשתן, מלטונין, פרוביוטיקה, סלניום, אינוזיטול, ויטמין D, מגנזיום ואבץ. משך ההתערבות נע בין 8 שבועות ל-6 חודשים.

בניתוח כולל של הנתונים נמצא כי קרא עוד.

 

 

ההשפעה של פרוֹביוטיקה על מדדים הורמונליים בתסמונת השחלוֹת הפוליציסטיות

במחקר כפול-סמיות מבוקר פלסבו נבדקה ההשפעה של תוספי פרוביוטיקה על מדדים הורמונליים וקליניים בקרב נשים עם תסמונת השחלות הפוליציסטיות (PCOS).

במחקר נכללו 99 נשים אשר חולקו אקראית לקבלת פרוביוטיקה או פלסבו למשך 12 שבועות. התוסף ניתן במינון של שתי כמוסות ליום לאחר הארוחה, כל כמוסה של 500 מ"ג הכילה 7 זני חיידקים. הפרופיל ההורמונלי ותסמינים של PCOS, כולל אקנה ושיעור יתר, נמדדו בתחילת המחקר ובסיום תקופת ההתערבות.

נמצא כי בהשוואה לפלסבו, קרא עוד.

 

תוספי תזונה לטיפול בחולי זָאבת

 

התערבויות תזונתיות לטיפול בזָאבת

בסקירה של מחקרים קליניים בוחנים החוקרים את היעילות של התערבות תזונתית כטיפול משלים בזאבת אדמנתית מערכתית (לופוס). החוקרים מסבירים כי הטיפול נוגד הדלקת הסטנדרטי מלווה במקרים רבים בהשפעות שליליות, כאשר שילוב של התערבות תזונתית עשויה להיות בעל השפעה מיטיבה.

בסקירה נכללו 14 מחקרים, מהם ב-6 מחקרים נבדקה ההשפעה של ויטמין D, ב-5 מחקרים נבדקה ההשפעה של אומגה 3 שמקורה בשמן דגים, במחקרים הנוספים נבדקה ההשפעה של ויטמין E, של כורכומין בשילוב ויטמין D, ושל דיאטה עם אינדקס גליקמי נמוך.

להלן הממצאים העיקריים: קרא עוד.

 

 

ההשפעה של אוֹמגה 3 בקרב חולי זָאבת

בסקירה שיטתית של מחקרים קליניים הוערכה ההשפעה של תוספי אומגה 3 בקרב מטופלים עם זאבת אדמנתית מערכתית (לופוס).

בסקירה נכללו 13 מחקרים בהם ניתנו מגוון תוספי אומגה 3 במינונים שונים לתקופה של 12 שבועות עד לשנתיים.

נמצא כי קרא עוד.

 

 

וִיטמין D לטיפול בחולי זָאבת

בסקירה שיטתית ומטה-אנליזה הוערכה ההשפעה של ויטמין D בקרב מטופלים עם זאבת אדמנתית מערכתית (לופוס).

בסקירה נכללו 6 מחקרים אקראיים מבוקרים בהם 276 משתתפים בני 30 בממוצע. במחקרים אלה ניתן ויטמין D במינונים שונים במינון יומי, תקופתי או שילובים שונים, כאשר משך ההתערבות נע בין 24 שבועות ל-24 חודשים. במחקרים אלה נבדק מדד פעילות המחלה SLEDAI, מדדים חיסוניים (anti-dsDNA, C3, C4) ורמת העייפות.

להלן הממצאים העיקריים שנמצאו בקרב המשתתפים שנטלו ויטמין Dקרא עוד.
חזרה לתחילת העמוד

חזרה לעמוד הקודם