פתיחת תפריט נגישות
גישה מהירה לדף הבית

מחקרים עדכניים - חודש מרץ 2020- מקבץ 3

עודכן בתאריך 20/03/2020

בימי קורונה אלה, איך אפשר שלא להתייחס קודם כל למחקרים שבדקו השפעות על מערכת החיסון? 

נתחיל עם פרוביוטיקה לצמצום תסמיני התקררות בקרב פעוטות ופעילות סינרגיסטית של פטריות מרפא שונות לחיזוק הפעילות החיסונית. 

 

בהמשך, נסקור מחקרים בתחום הסרטן

 

מחלות מערכת העיכול:

 

מחלות מטבוליות: 

 • שום וזרעי כוסברה לשיפור מדדים קרדיו-מטבוליים

 • מנגנוני פעולה שונים של חומצות השומן DHA ו-EPA בהקשר של טריגליצרידים

 • תוסף קרנוזין להפחתת רמת ההמוגלובין המסוכרר

 • האם תוספי ויטמין D ואומגה 3 נמצאו יעילים לשמירה על תפקוד הכליות בקרב חולי סוכרת סוג 2? 

 

שונות: 

 • ההשפעה המיטיבה של מרווה רפואית לנשים עם תסמונת השחלות הפוליציסטיות

 • פעילות אירובית ביתית לחולי פרקינסון

 • תמצית זרעי ענבים לטיפול בשמנות

 • הקשר בין איכות תזונה גבוהה לאורך טלומרים

 

בכותרות השבוע: 

 

 

פרוֹביוטיקה לצמצום תסמיני התקררות בקרב פעוטות

במחקר כפול-סמיות מבוקר פלסבו הוערכה היעילות של תוסף פרוביוטיקה למניעת התקררויות ולטיפול בהן, בקרב פעוטות. על פי ממצאים קודמים, התוסף ®Probi Defendum, אשר מכיל את החיידקים Lactobacillus plantarum ו-Lactobacillus paracasei, תרם להפחתת השכיחות, משך וחומרת התקררות בקרב מבוגרים. 

המחקר הנוכחי נערך במהלך עונת ההתקררות, ונכללו בו 131 פעוטות בגילאי 1-6 הנמצאים במסגרת חינוכית. המשתתפים חולקו אקראית לקבלת התוסף במינון יומי המכיל 1 מיליארד חיידקים, או פלסבו. את המחקר השלימו 106 פעוטות, אשר נטלו את התוסף למשך 3 חודשים. 

להלן סיכום הממצאים: 

 • השימוש בתוסף היה מלווה ברמת חומרה פחותה של נזלת, עם ציון של 7.5 לעומת 13.9 בקבוצת הפלסבו (p<0.05). 
 • בקבוצת הפרוביוטיקה השימוש בתרופות היה נמוך יותר. 
 • בניתוח סטטיסטי, החוקרים מראים כי לשימוש בתוסף עשויה להיות תועלת גם בהתייחס למספר ימי ההיעדרות, רמת חומרה כללית של ההתקררות ורמת הבכי. 

החוקרים מציעים כי התוסף מחזק את הפעילות החיסונית באמצעות תמיכה במערכת החיסונית המולדת והפעלת הלימפוציטים, ומסכמים כי הממצאים מצביעים על התרומה של טיפול מניעתי בתוסף הפרוביוטיקה להפחתת החומרה של תסמיני התקררות בקרב פעוטות.

המחקר נערך על ידי חברת Probi AB, המייצרת את התוסף. 

Lazou Ahrén I, Berggren A, Teixeira C, Martinsson Niskanen T, Larsson N. Evaluation of the efficacy of Lactobacillus plantarum HEAL9 and Lactobacillus paracasei 8700:2 on aspects of common cold infections in children attending day care: a randomised, double-blind, placebo-controlled clinical study [published online ahead of print, 2019 Nov 16]. Eur J Nutr. 2019;10.1007/s00394-019-02137-8. 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31734734

 

 

פעילות סינרגיסטית של פטריות מרפא לחיזוק הפעילות החיסונית

במחקר מעבדה בחנו החוקרים את הפעילות החיסונית והסינרגיסטית של פטריות המרפא: ריישי (Ganoderma lucidum), שיטאקי (Lentinula edodes), ומיטאקי (Grifola frondosa). החוקרים מסבירים כי הרמה הגבוהה של בטא-גלוקן והרמה הנמוכה של אלפא-גלוקן בפטריות מרפא הינן המאפיין העיקרי התורם להשפעה המיטיבה על הפעילות החיסונית. החוקרים בדקו את תכולת הבטא ואלפא גלוקן בתשעה מיצויים מסחריים של פטריות מרפא, ויצרו פורמולה המבוססת על יחס ספציפי של שלושה מיצויים ומשווקת תחת השם המסחרי MediHerb® Mushroom Forte. בהמשך, הם בדקו את ההשפעה של כל אחד מהמיצויים בנפרד, ושל הפורמולה, על מדדים דלקתיים וחיסוניים בתאי מאקרופאג'ים אנושיים. 

הפורמולה ומרבית המיצויים שנבדקו נמצאו כבעלי השפעה מעוררת חיסונית. מעבר לכך, לפורמולה נמצאה השפעה גדולה יותר לעומת שלושת המיצויים בנפרד, ממצא המעיד על השפעה סינרגיסטית של שלוש פטריות המרפא.

המחקר מומן ונערך בשיתוף חברת Integria Healthcare, שפיתחה את הפורמולה.

Mallard B, Leach DN, Wohlmuth H, Tiralongo J. Synergistic immuno-modulatory activity in human macrophages of a medicinal mushroom formulation consisting of Reishi, Shiitake and Maitake. PLoS One. 2019;14(11):e0224740. Published 2019 Nov 7. 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31697749/

 

 

וִיטמין D וסִידן למניעת סרְטן קוֹלורקטלי

בסקירה שיטתית ומטה-אנליזה הוערכה ההשפעה של ויטמין D וסידן על סרטן קולורקטלי. בסקירה נכללו 166 מחקרים, בהם 854,195 משתתפים; 148 מחקרים תצפיתיים ו-18 מחקרים אקראיים מבוקרים. ב-70 מהמחקרים נבדקה רמת ויטמין D בדם, ב-68 מחקרים נבדקה רמת הצריכה של ויטמין D וב-93 מחקרים נבדקה רמת צריכת הסידן

להלן הממצאים העיקרים: קרא עוד.

Huang D, Lei S, Wu Y, et al. Additively protective effects of vitamin D and calcium against colorectal adenoma incidence, malignant transformation and progression: A systematic review and meta-analysis [published online ahead of print, 2019 Nov 16]. Clin Nutr. 2019;S0261-5614(19)33139-5. 

 

 

תרופה צמחית המבוססת על כוֹרכומין לטיפול בסרְטן ראש וצוואר 

במחקר אקראי מבוקר (מחקר קליני שלב 1) הוערכה היעילות של תוסף טבעי, המבוסס על כורכומין בשילוב פוליפנוֹלים, לטיפול בחולי סרטן ראש וצוואר. ברקע למחקר מוצגים מחקרים פרה-קליניים, המדגימים כי כורכומין מסייע לדיכוי תאים סרטניים בשל פעילותו נוגדת החמצון ונוגדת הדלקת, אולם בשימוש פומי יעילותו מוגבלת בשל ספיגה נמוכה. התרופה הצמחית APG-157* פותחה בהתאם לדרישות ה-FDA לתרופות צמחיות המיועדות לשיווק כתרופות מרשם. התרופה ניתנה בצורת לכסניות, המאפשרות, באמצעות שחרור איטי בחלל הפה, הגעה של הרכיבים הפעילים לרקמות הקרובות לגידול. 

במחקר נכללו 12 חולי סרטן ראש וצוואר וקבוצת ביקורת של 13 משתתפים בריאים, במטרה להוכיח היעדר רעילות גם בקרב חולים וגם בקרב בריאים. המשתתפים החולים והבריאים חולקו אקראית לקבוצת הטיפול ולקבוצת הפלסבו; בכל קבוצה כזו, חולקו הבריאים בנפרד והחולים בנפרד לשתי קבוצות מינון: 100 מ״ג ו-מ״ג 200 - פעם בשעה במשך 3 שעות רצופות ביום המחקר. דגימות דם ורוק נלקחו בתחילת המחקר, במהלכו, ו-24 שעות לאחר ההתערבות. 

להלן סיכום הממצאים: קרא עוד

Basak SK, Bera A, Yoon AJ, et al. A randomized, phase 1, placebo-controlled trial of APG-157 in oral cancer demonstrates systemic absorption and an inhibitory effect on cytokines and tumor-associated microbes [published online ahead of print, 2020 Feb 5]. Cancer. 2020;10.1002/cncr.32644. 

 

 

תוסף וִיטמין Bִ2 לחולי קרוֹהן

במחקר קליני הוערכה ההשפעה של תוסף ויטמין B2 (ריבופלאבין) על עקה חמצונית, מדדי דלקת, תסמינים קליניים וחיידקי המעי, בקרב חולי קרוהן. במחקר נכללו 70 מטופלים, ברמות חומרה שונות של המחלה, אשר קיבלו 100 מ"ג/יום תוסף ויטמין B2 למשך 3 שבועות. 

להלן סיכום הממצאים: קרא עוד.

von Martels JZH, Bourgonje AR, Klaassen MAY, et al. Riboflavin supplementation in patients with Crohn's disease (RISE-UP study) [published online ahead of print, 2019 Dec 24]. J Crohns Colitis. 2019;jjz208. 

 

 

האם צמחי מרפא יעילים לטיפול במחלות מעִי דלקתיות?

בסקירה מציגים החוקרים את העדויות, בדגש על מחקרים כפולי-סמיות מבוקרי פלסבו, בהתייחס ליעילות ולבטיחות השימוש בצמחי מרפא לטיפול במחלות מעי דלקתיות. במסגרת הסקירה מפורטים הממצאים הפרה-קליניים והקליניים בהתייחס לצמחי המרפא הבאים: קנאביס ורכיביו הפעילים (Cannabis sativa); כורכומין; לבונה (Boswellia serrata); אנדרוגרפיס (Andrographis paniculata); אלוורה (Aloe vera); פורמולה הכוללת מור (Commiphora molmol), קמומיל (Matricaria recutita) ופחם קפה; עשב חיטה, הפורמולה הסינית Xilei san המכילה 8 צמחי מרפא; לענת האבסינת (Artemisia absinthium); והפורמולה הסינית Fufangkushen colon‐coated capsule (FCC) המבוססת על סופורה (Sophora flavescens). 

להלן הממצאים העיקריים: קרא עוד.

Holleran G, Scaldaferri F, Gasbarrini A, Currò D. Herbal medicinal products for inflammatory bowel disease: A focus on those assessed in double-blind randomised controlled trials. Phytother Res. 2020;34(1):77–93. 

 

 

פרוֹביוטיקה כטיפול תומך בהליקוֹבקטר פילורי

במחקר כפול-סמיות מבוקר פלסבו, שנערך בתאילנד, נבדקה היעילות של פרוביוטיקה כטיפול תומך לטיפול התרופתי בהליקובקטר פילורי. במחקר נכללו 100 מטופלים, אשר חולקו לקבלת הטיפול המרובע עם ביסמוט למשך 7 או 14 יום - בשילוב תוסף פרוביוטיקה או פלסבו. תוסף הפרוביוטיקה ®Biogaia ניתן בכמוסות המכילות 37.5 מ"ג Lactobacillus reuteri פעמיים ביום. הכחדה של החיידק הוגדרה כתוצאה שלילית בבדיקת נשיפה - 4 שבועות לפחות לאחר הטיפול. 

להלן סיכום הממצאים: קרא עוד.

Poonyam P, Chotivitayatarakorn P, Vilaichone RK. High Effective of 14-Day High-Dose PPI- Bismuth-Containing Quadruple Therapy with Probiotics Supplement for Helicobacter Pylori Eradication: A Double Blinded-Randomized Placebo-Controlled Study. Asian Pac J Cancer Prev. 2019;20(9):2859–2864. Published 2019 Sep 1. 

 

 

שוּם וזרעי כוסברה לשיפור מדדים קרדיו-מטבוליים

במחקר אקראי מבוקר, שנערך בפקיסטן, נבדקה ההשפעה של שום וזרעי כוסברה על פרופיל השומנים, ה-BMI ולחץ הדם, בקרב משתתפים עם יתר שומנים בדם

במחקר נכללו 80 משתתפים, אשר חולקו אקראית לארבע קבוצות: 

 • קבוצת הביקורת, שלא קיבלה כל טיפול. 
 • קבוצת טיפול מס׳ 1, שקיבלה אבקת שום. 
 • קבוצת טיפול מס׳ 2, שקיבלה אבקת זרעי כוסברה. 
 • קבוצת טיפול מס׳ 3, שקיבלה תערובת אבקת שום וזרעי כוסברה. 

המינון שניתן בכל קבוצה היה 2 גרם/יום למשך 40 יום, עם 20 יום מעקב לאחר סיום תקופת ההתערבות.

להלן סיכום הממצאים: קרא עוד.

Zeb F, Safdar M, Fatima S, et al. Supplementation of garlic and coriander seed powder: Impact on body mass index, lipid profile and blood pressure of hyperlipidemic patients. Pak J Pharm Sci. 2018;31(5):1935–1941.

 

 

מנגנוני פעולה שונים של חומצות השומן DִHA ו-EִPA בהקשר של טריגליצרידים

במחקר כפול-סמיות מבוקר פלסבו נבדקו המנגנונים המולקולריים, העומדים בבסיס ההשפעה של חומצות השומן DHA ו-EPA על רמת הטריגליצרידים. מחקרים קודמים מצאו כי הירידה ברמת הטריגליצרידים בדם גבוהה יותר בעקבות שימוש ב-DHA לעומת EPA, כאשר מוצעים שני מנגנונים אפשריים הגורמים לכך: הבדלים בוויסות תהליך הליפוגנזה או בפינוי הטריגליצרידים מהדם. 

במחקר הנוכחי הושוותה ההשפעה של תוספי DHA לעומת EPA על רמת הטריגליצרידים, על מדדים של ליפוגנזה ועל פעילות האנזים ליפופרוטאין-ליפאז (המפרק את הטריגליצרידים שבכילומיקרונים לקבלת גליצרול וחומצות שומן). במחקר נכללו 89 משתתפים צעירים ובריאים, אשר חולקו אקראית לשלוש קבוצות המחקר למשך 12 שבועות: שתי קבוצות ההתערבות קיבלו תוסף EPA או DHA בצורת טריגליצרידים במינון של 3 גרם/יום, וקבוצת הביקורת קיבלה מינון דומה של שמן זית. 

נמצא כי קרא עוד.

Klingel SL, Metherel AH, Irfan M, et al. EPA and DHA have divergent effects on serum triglycerides and lipogenesis, but similar effects on lipoprotein lipase activity: a randomized controlled trial. Am J Clin Nutr. 2019;110(6):1502–1509.

 

 

 

תוסף קרנוזין עשוי לתרום להפחתת רמת ההמוגלובין המסוכרר

בסקירה שיטתית ומטה-אנליזה הוערכה ההשפעה של תוספי קרנוזין (carnosine) על פרופיל השומנים ועל מדדי הגלוקוז והאינסולין. קרנוזין (Carnosine) הינו דיפפטיד אנגודני טבעי, המורכב מל-היסטידין ובטא-אלאנין, אבל מצויים באופן טבעי בלב, בשרירים ובמוח. בנוסף, קרנוזין סינטאז מייצר קרנוזין בתאי גליה (תאי תמיכה לא-עצביים לנוירונים) ומיוציטים. דגים ובשר הם מקורות התזונה העיקריים של קרנוזין בתזונת האדם. לקרנוזין פעילות נוגדת חמצון ומתאים לשימוש במצבים כמו סוכרת, סינדרום מטבולי, סרטן, ריפוי פצעים וקטרקט. 

בסקירה נכללו ארבעה מחקרים אקראיים מבוקרים, בהם 183 משתתפים. בשניים מהמחקרים השתתפו מבוגרים עם עודף משקל או שמנות, במחקר אחד חולי סוכרת סוג 2 ובמחקר אחד ילדים בני 12 בממוצע. תוסף קרנוזין ניתן במינון 1 או 2 גרם, בהשוואה לפלסבו - למשך 12 שבועות. בניתוח כולל של המחקרים נמצא כי קרא עוד.

Peng W, Mao P, Liu L, et al. Effect of carnosine supplementation on lipid profile, fasting blood glucose, HbA1C and insulin resistance: A systematic review and meta-analysis of long-term randomized controlled trials. Complement Ther Med. 2020;48:102241. 

 

 

האם תוספי וִיטמין D ואוֹמגה 3 יעילים לשמירה על תפקוד הכליות בקרב חולי סוּכרת סוג 2? 

במחקר אקראי מבוקר נבדקה היעילות של תוספי ויטמין D או אומגה 3 למניעת התפתחות או החמרה של מחלת כליות כרונית, בקרב חולי סוכרת סוג 2. במחקר נכללו 1,312 מבוגרים, אשר חולקו אקראית לארבע קבוצות המחקר:

את המחקר השלימו 71% מהמשתתפים ומדד המטרה העיקרי היה השינוי בקצב הסינון הכלייתי (eGFR) במהלך 5 שנים. 

להלן סיכום הממצאים: קרא עוד.

de Boer IH, Zelnick LR, Ruzinski J, et al. Effect of Vitamin D and Omega-3 Fatty Acid Supplementation on Kidney Function in Patients With Type 2 Diabetes: A Randomized Clinical Trial [published online ahead of print, 2019 Nov 8]. JAMA. 2019;e1917380. 

 

 

ההשפעה המיטיבה של מרְווה רפואית לנשים עם תִסמונת השחלוֹת הפוליציסטיות

במחקר תלת-סמיות מבוקר פלסבו הוערכה ההשפעה של מרווה רפואית (Salvia officinalis) על מדדים אנתרופומטריים ועל תנגודת לאינסולין, בקרב 60 נשים עם תסמונת השחלות הפוליציסטיות. המשתתפות במחקר היו בעלות רמת גלוקוז בצום תקינה – 87 מ"ג/דצ"ל בממוצע. הן חולקו אקראית לצריכה של 330 מ"ג/יום מרווה רפואית או פלסבו - למשך 8 שבועות. 

נמצא כי קרא עוד.

Amini L, Mojab F, Jahanfar S, Sepidarkish M, Raoofi Z, Maleki-Hajiagha A. Efficacy of Salvia officinalis extract on the prevention of insulin resistance in euglycemic patients with polycystic ovary syndrome: A double-blinded placebo-controlled clinical trial. Complement Ther Med. 2020;48:102245.

 

 

פעילות אירובית ביתית לחולי פרקִינסון

במחקר אקראי מבוקר הוערכה היעילות של תכנית פעילות אירובית ביתית, בקרב חולי פרקינסון. החוקרים מסבירים כי פעילות אירובית בעצימות גבוהה עשויה לתרום להפחתת תסמיני פרקינסון, אולם העדויות לכך הן מוגבלות, וכן קיים קושי בשמירה על היענות לאורך זמן. 

במחקר נכללו חולי פרקינסון בגילאי 30-75 וברמת חומרה קלה, אשר מטופלים במרפאות חוץ ומקבלים תרופות דופמינרגיות. 130המשתתפים חולקו אקראית לשתי קבוצות: 

1) קבוצת ההתערבות, שביצעה פעילות אירובית (אופני כושר). 

2) קבוצת הביקורת, שביצעה אימוני מתיחות וגמישות.

הפעילות נערכה בבית למשך 30-45 דקות, שלוש פעמים בשבוע למשך 6 חודשים. בשתי הקבוצות הפעילות בוצעה תוך שימוש בתוכנות של מציאות מדומה, נעשה שימוש באפליקציה לשימור המוטיבציה וכן נערכה השגחה מרחוק. מדד המטרה העיקרי היה השינוי ביכולת התנועה בהתאם למדד MDS-UPDRS, כאשר הפרש של לפחות 3.5 נקודות נקבע כבעל משמעות קלינית. 

נמצא כי קרא עוד.

van der Kolk NM, de Vries NM, Kessels RPC, et al. Effectiveness of home-based and remotely supervised aerobic exercise in Parkinson's disease: a double-blind, randomised controlled trial. Lancet Neurol. 2019;18(11):998–1008. 

 

 

תמצִית זרעי ענבים לטיפול בשמנוּת

במחקר כפול-סמיות מבוקר פלסבו הוערכה ההשפעה של תוסף תמצית זרעי ענבים בקרב משתתפים עם עודף משקל או שמנות. במחקר נכללו 40 משתתפים, אשר חולקו אקראית לנטילת התוסף במינון 300 מ"ג/יום, או פלסבו - למשך 12 שבועות. כל המשתתפים צרכו דיאטה מוגבלת קלורית, הכוללת הפחתה של כ-250 קלוריות ליום ביחס לדרישה הקלורית האישית. 

נמצא כי בקרא עוד.

Parandoosh M, Yousefi R, Khorsandi H, Nikpayam O, Saidpour A, Babaei H. The effects of grape seed extract (Vitis vinifera) supplement on inflammatory markers, neuropeptide Y, anthropometric measures, and appetite in obese or overweight individuals: A randomized clinical trial. Phytother Res. 2020;34(2):379–387. 

 

 

איכות תזונה גבוהה קשורה בשמירה על אורך הטלומרים

במחקר חתך, המבוסס על מחקר עוקבה שנערך בספרד, נבדק הקשר בין אורך הטלומרים בדגימות רוק לבין איכות התזונה, בקרב מבוגרים וקשישים. הטלומרים הם מבנים בקצה הכרומוזומים, המכילים את החומר התורשתי ומתקצרים בכל חלוקה של התא, ובכך מהווים מדד להזדקנות וגורם סיכון לתחלואה. במחקר נכללו 886 מבוגרים מעל גיל 55. איכות התזונה של המשתתפים הוערכה באמצעות חמישה מדדים: PDQS (Prime Diet Quality Score), FQI (Fat Quality Index), MEDAS (Mediterranean Diet Adherence Screener), DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension), ו- AHEI-2010 (Alternative Healthy Eating Index). 

להלן סיכום הממצאיםקרא עוד.

Ojeda-Rodríguez A, Zazpe I, Alonso-Pedrero L, et al. Association between diet quality indexes and the risk of short telomeres in an elderly population of the SUN project [published online ahead of print, 2019 Nov 15]. Clin Nutr. 2019;S0261-5614(19)33130-9. 

 

 

 

וכעת, עוד כותרות...

 

 

השפעה מיטיבה לתוסף טריגליצרידים בעלי שרשרת בינונית בקרב חולי אלְצהיימר 

במחקר כפול-סמיות מבוקר פלסבו מוצלב, בו נכללו 53 חולי אלצהיימר במצב קל עד בינוני, נמצאה השפעה מיטיבה לנטילת תוסף טריגליצרידים בעלי שרשרת בינונית (MCT) על היכולת הקוגניטיבית. 

Xu Q, Zhang Y, Zhang X, et al. Medium-chain triglycerides improved cognition and lipid metabolomics in mild to moderate Alzheimer's disease patients with APOE4-/-: A double-blind, randomized, placebo-controlled crossover trial [published online ahead of print, 2019 Oct 22]. Clin Nutr. 2019;S0261-5614(19)33104-8. 

 

 

שכִיזנדרה לטיפול באלְצהיימר

במחקר, המבוסס על מודלים של חולדות, בוחנים החוקרים מהם המנגנונים בהם שכיזנדרה (Schisandra chinensis) עשויה לתרום לטיפול באלצהיימר, בדגש על ההשפעה על המטבוליטים, המתווכים העצביים והפעילות נוגדת החמצון. 

Liu Y , Liu Z , Wei M , et al. Pharmacodynamic and urinary metabolomics studies on the mechanism of Schisandra polysaccharide in the treatment of Alzheimer's disease. Food Funct. 2019;10(1):432–447. 

 

 

הפעילות נוגדת הקרישה של כוּרכומין

בסקירה מוצגות העדויות, בעיקר ממחקרים פרה-קליניים, לגבי הפעילות של כורכומין למניעת היצמדות טסיות (antiplatelet), מניעת קרישה (anticoagulation) ופירוק קרישי דם (fibrinolysis), תוך התייחסות לפוטנציאל של כורכומין לטיפול בתחלואה קרדיווסקולרית.

Keihanian F, Saeidinia A, Bagheri RK, Johnston TP, Sahebkar A. Curcumin, hemostasis, thrombosis, and coagulation. J Cell Physiol. 2018;233(6):4497–4511.

 

 

תוסף וִיטמין D לא נמצא יעיל לשיפור פעילות האינסולין בקרב משתתפים עם טרום-סוּכרת

במחקר כפול-סמיות מבוקר פלסבו, בו נכללו 66 מבוגרים עם טרום-סוכרת ורמה נמוכה של ויטמין D, נמצא כי לנטילת תוספי ויטמין D במינון 3000 יחב"ל למשך 26 שבועות לא הייתה השפעה מובהקת על תנגודת לאינסולין או על תפקוד תאי בטא בלבלב. 

Wallace HJ, Holmes L, Ennis CN, et al. Effect of vitamin D3 supplementation on insulin resistance and β-cell function in prediabetes: a double-blind, randomized, placebo-controlled trial. Am J Clin Nutr. 2019;110(5):1138–1147. 

 

 

הפעילות הרפואית של אסטרגלוּס

בסקירה מסכמים החוקרים את העדויות בהתייחס להרכב הכימי, לפעילות הפרמקולוגית, לממנגנונים המעורבים במחלות קרדיווסקולריות, סוכרת, סרטן, מחלות של מערכת הנשימה, מחלות של מערכת העצבים, וכן לפרמקוקינטיקה של אסטרגלוס (Astragalus membranaceus), תוך דיון בשילוב אסטרגלוס ברפואה מותאמת אישית. 

Guo Z, Lou Y, Kong M, Luo Q, Liu Z, Wu J. A Systematic Review of Phytochemistry, Pharmacology and Pharmacokinetics on Astragali Radix: Implications for Astragali Radix as a Personalized Medicine. Int J Mol Sci. 2019;20(6):1463. Published 2019 Mar 22. 

 
חזרה לתחילת העמוד

חזרה לעמוד הקודם