עם ישראל חי!
פתיחת תפריט נגישות
גישה מהירה לדף הבית

מחקרים עדכניים - חודש ינואר 2018 - מקבץ 1

עודכן בתאריך 03/01/2018

 

האם סוכרת סוג 2 הינה מצב הפיך? האם תזונה אנטי-דלקתית מסייעת בשמירה על המשקל לאחר דיאטת הרזיה? – על שתי שאלות חשובות ומעניינות אלו ננסה לענות בתחילת הסקירה השבועית שלנו.
עוד בסקירה:

 • מטא-אנליזות ומחקרים קליניים על צמחי מרפא למגוון מחלות ומצבים בריאותיים: טרשת נפוצה, ורטיגו, יתר לחץ דם והפרעות שינה.
 • מחקרים קליניים על ארומתרפיה לטיפול בתסמונת התעלה הקרפלית ולשיפור איכות השינה ואיכות החיים.
 • תוספי תזונה לטיפול בפסוריאזיס ובדלקות בדרכי השתן בקרב נשים בהריון.
 • מחקרים מסוגים שונים, שבדקו את הקשר בין חשיפה למיצים ולמשקאות ממותקים בהריון ובילדות המוקדמת לבין הסיכון להתפתחות אסתמה; בין צריכת סויה וירקות מצליבים בתזונה לבין הקלה על התסמינים הקשורים בטיפול האנטי-סרטני בקרב נשים המחלימות מסרטן השד; בין משך הנטילה של תוסף חומצה פולית בהריון לבין הסיכון לדיכאון לאחר לידה ובין דפוס התזונה לבין רמת המצוקה הנפשית.
 • נסיים במחקר אשר בדק את התרומה של פורמולת צמחי מרפא סינית Gan May Zao להפחתת סטרס וחרדה ולשיפור איכות החיים.

בכותרות השבועיות שלנו נספר על יעילות תוסף אומגה 3 תוך ורידי לאחר ניתוח למטופלים עם סרטן במערכת העיכול, ההשפעה משככת הכאב של שמן נענע, פיטוסטרוֹלים למניעת תחלואה קרדיווסקולרית, תוסף אנתוציאנינים לטיפול בטרום-סוכרת, שילוב של שוש קירח ופרוביוטיקה לשיפור בריאות המעי, קינמון לעיכוב תאי גזע עם לוקמיה, פרע מחורר לטיפול בדיכאון ברמה בינונית, ההשפעה האנטי-סרטנית של קצח וירידה במשקל בקרב מטופלים עם מחלת כליות כרונית והסיכון לתמותה.

 

 

האם סוּכרת סוג 2 הינה מצב הפיך?

במחקר אקראי פתוח נחקר האם תכנית אינטנסיבית לירידה במשקל עשויה לתרום לנסיגה של סוכרת סוג 2. המחקר נערך ב-49 מרפאות בבריטניה, אשר חולקו אקראית לטיפול בחולי סוכרת סוג 2 באמצעות תכנית ירידה במשקל או בהתאם להנחיות הטיפול הסטנדרטיות.

במחקר נכללו 306 מטופלים בגילאי 20-65, אשר אובחנו עם סוכרת סוג 2 ב-6 השנים האחרונות, עם BMI של 27-45 ושאינם נוטלים אינסולין. תכנית ההתערבות כללה הפסקת שימוש בתרופות לסוכרת וליתר לחץ דם, דיאטה של כ-850 קלוריות למשך 3-5 חודשים (59% פחמימות, 13% שומן, 26% חלבון, 2% סיבים), עם החזרה הדרגתית של מזונות בתקופה של 2-8 שבועות, וכן מתן תמיכה לשמירה ארוכת טווח על המשקל. מדדי המטרה היו ירידה של מעל 15 ק"ג ונסיגה של הסוכרת, אשר הוגדרה כרמת המוגלובין מסוכרר הנמוכה מ-6.5%. קבוצת הביקורת קיבלה את הטיפול המתאים לה לפי הקווים המנחים הרשמיים (best-practice care by guidelines).
להלן הממצאים העיקריים לאחר שנה:

 • מספר המשתתפים שירדו מעל 15 ק"ג היה 36 (24%) בקבוצת ההתערבות, ואף משתתף בקבוצת הביקורת.
 • מספר המשתתפים שהוגדרו עם נסיגה של הסוכרת היה 68 (46%) בקבוצת ההתערבות לעומת 6 (4%) בקבוצת הביקורת.
 • מניתוח נתוני שתי הקבוצות יחד עולה כי בקרב משתתפים שירדו יותר במשקל הסיכוי לנסיגה היה גבוה יותר, כך שלא חלה נסיגה בקרב אף אחד מהמשתתפים שעלה במשקל (76 משתתפים) לעומת נסיגה בקרב 86% מהמשתתפים שירדו מעל 15 ק"ג.
 • הירידה הממוצעת במשקל הייתה 10 ק"ג בקבוצת ההתערבות ו-1 ק"ג בקבוצת הביקורת.
 • בקבוצת ההתערבות חל שיפור של 7.2 נקודות במדד איכות החיים, לעומת ירידה של 2.9 נקודות בקבוצת הביקורת.
 • בקבוצת ההתערבות 4% מהמשתתפים דיווחו על השפעות שליליות משמעותיות, לעומת 1% בקבוצת הביקורת. מטופל אחד בקבוצת הטיפול סבל מכאב על רקע חסימת דרכי המרה (biliary colic) וכאב בטן, ככל הנראה בתגובה להתערבות. האירועים האחרים לא נמצאו קשורים להתערבות. החוקרים מציינים כי אף מטופל לא הפסיק את ההשתתפות במחקר בשל השפעות שליליות.

החוקרים מסכמים כי לאחר שנה חלה נסיגה של הסוכרת בקרב כמחצית מהמשתתפים ולטענתם השגת נסיגה הינה יעד ישים במסגרת הטיפול בסוכרת סוג 2.
הערת המערכת: מדובר בדיאטה היפו-קלורית קיצונית ואין התייחסות לאיכות המזון.

Primary care-led weight management for remission of type 2 diabetes (DiRECT): an open-label, cluster-randomised trial.
Lean ME, et al.
Lancet. 2017 Dec 4. pii: S0140-6736(17)33102-1. doi: 10.1016/S0140-6736(17)33102-1. [Epub ahead of print]
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29221645

 

 

תזונה אנטי-דלקתית לשמירה על המשקל לאחר דיאטת הרזיה

כחלק ממחקר אקראי מבוקר, במחקר הנוכחי נבדקה, באופן פרוספקטיבי, השפּעת התזונה על העלייה במשקל לאחר דיאטת הרזיה.

במחקר נכללו 61 משתתפים עם עודף משקל או שמנות, אשר ירדו 10% ממשקלם לאחר דיאטת הרזיה דלת-קלוריות (1,250 קלוריות ליום למשך 12 שבועות) או דיאטה דלה מאוד בקלוריות (500 קלוריות ליום למשך 5 שבועות). במשך 4 שבועות נוספים המשתתפים שמרו על המשקל באמצעות תזונה קפדנית מותאמת אישית. החוקרים עקבו אחר המשתתפים למשך 9 חודשים נוספים בהם לא ניתן ליווי תזונתי, ובדקו האם מידת העלייה במשקל קשורה בהרכב התזונה ו/או במדד הדלקתי של התזונה.

נמצא כי בממוצע המשתתפים עלו כמחצית מהמשקל אותו ירדו במהלך דיאטת ההרזיה. לא נמצאו עדויות לקשר בין הרכב התזונה לבין מידת העלייה המחודשת במשקל, אולם נמצא כי ככל שהמדד הדלקתי של התזונה היה גבוה יותר (המדד הדלקתי חושב בהתבסס על 27 רכיבים תזונתיים, כולל קק"ל, חלבון, פחמימות, שומן כללי, סוגי חומצות שומן, כולסטרול, סיבים, אלכוהול, מינרלים וויטמינים), כך חלה עליה גדולה יותר במשקל, גם לאחר התאמה סטטיסטית למידת הפעילות הגופנית. עוד נמצא כי צריכת רכיבים תזונתיים בעלי פעילות נוגדת דלקת, כגון מגנזיום, חומצה פולית וויטמין B2 היו קשורים בעלייה פחותה במשקל.

 • מסכמים כי ממצאים אלה מאששים את התפיסה לפיה לרכיבים דלקתיים בתזונה תפקיד בעלייה במשקל לאחר דיאטת הרזיה. נדרשים מחקרים נוספים על מנת להעריך מהי התרומה של דיאטה אנטי-דלקתית לשמירה על המשקל לאחר דיאטת הרזיה.

Dietary Intake after Weight Loss and the Risk of Weight Regain: Macronutrient Composition and Inflammatory Properties of the Diet.
Muhammad HFL, Vink RG, Roumans NJT, Arkenbosch LAJ, Mariman EC, van Baak MA.
Nutrients. 2017 Nov 2;9(11). pii: E1205. doi: 10.3390/nu9111205.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29099051

 

 

פורמולת צמחי מרפא כטיפול תומך למטופלים עם טרשת נפוֹצה

בסקירה שיטתית ומטה-אנליזה של מחקרים אקראיים מבוקרים הוערכה היעילות והבטיחות של רפואת צמחים סינית כטיפול תומך במטופלים עם התקף אקוטי של טרשת נפוצה.

בסקירה נכללו 20 מחקרים, בהם 1,100 מטופלים, אשר פורסמו בין השנים 2004-2015. מהסקירה עולה כי חמשת הרכיבים השכיחים ביותר בהם נעשה שימוש הינם: אנג'ליקה סינית (Angelica sinensis), שוש קירח (Glycyrrhiza glabra), אדמונית (Paeonia spp), רהמניה (Rehmannia glutinosa) וזחלי טוואי משי מיובשים.
בניתוח כולל של הנתונים נמצא כי קרא עוד

Chinese herbal medicine adjunct therapy in patients with acute relapse of multiple sclerosis: A systematic review and meta-analysis.
Song L, Zhou QH, Wang HL, Liao FJ, Hua L, Zhang HF, Huang LB, Lin Y, Zheng GQ.
Complement Ther Med. 2017 Apr;31:71-81. doi: 10.1016/j.ctim.2017.02.004. Epub 2017 Feb 21.

 

 

פורמולת צמחי מרפא לטיפול בורטִיגו

בסקירה שיטתית ומטה-אנליזה של מחקרים אקראיים מבוקרים הוערכה היעילות של פורמולה סינית בצורת מרתח, Banxia Baizhu Tianma Decoction, המשמשת לטיפול בורטיגו על רקע הפרעה בזרימת הדם (vertebrobasilar insufficiency vertigo). בסקירה נכללו 27 מחקרים, בהם סה"כ 2,796 משתתפים, אשר בחנו את ההשפעה של הפורמולה בלבד בהשוואה לטיפול תרופתי נגד ורטיגו או בהשוואה לטיפול משולב.
הפורמולה, בצורת מרתח, מכילה בין השאר את צמחי המרפא: אטרקטילודס (Atractylodes macrocephala), פטריית פוריה (Poria cocos), ג'ינג'ר (Zingiber officinale) ותמר סיני (Ziziphus jujube).
נמצא כי קרא עוד

The effect of chinese herbal medicine Banxia Baizhu Tianma Decoction for the treatment of vertebrobasilar insufficiency vertigo: A systematic review and meta-analysis of randomizedcontrolled trials.
Guo Z, Su Z, Wang Z, Luo X, Lai R.
Complement Ther Med. 2017 Apr;31:27-38. doi: 10.1016/j.ctim.2017.01.004. Epub 2017 Jan 20.

 

 

צמחי מרפא לטיפול ביתר לחץ דַם

שיטתית ומטה-אנליזה הוערכה היעילות והבטיחות של פורמולת הפטנט הסינית Niuhuang Jiangya, המשמשת לטיפול ביתר לחץ דם ראשוני.
הפורמולה ניתנת בצורת גלולות או כמוסות ומכילה 12 רכיבים: אבני בזואר, קרן אנטילופה, פנינים, קרן בופאלו, אדמונית (Paeonia spp), סנה (Cassia obtusifolia), ליגוסטיקום (Ligusticum chuanxiong), קערורית סינית (Scutellaria baicalensis), כורכום (Curcuma longa), הרכיב הצמחי בורנאול, Nardostachys ונענע חריפה (Mentha x piperita).
נכללו 12 מחקרים אקראיים מבוקרים, בהם סה"כ 1,651 מטופלים, אשר בדקו את ההשפעה של הטיפול בפורמולה בלבד או בשילוב טיפול תרופתי סטנדרטי, לעומת הטיפול התרופתי בלבד.

בניתוח כולל של הנתונים נמצא כי קרא עוד

Niuhuang Jiangya Preparation (a traditional Chinese patent medicine) for essential hypertension: A systematic review.
Wang H, Liu C, Zhai J, Shang H.
Complement Ther Med. 2017 Apr;31:90-99. doi: 10.1016/j.ctim.2017.02.005. Epub 2017 Feb 21.

 

 

קמוֹמיל לשיפור איכות השינה בקרב קשישים

במחקר אקראי מבוקר הוערכה ההשפעה של מיצוי קמומיל (Matricaria recutita) על איכות השינה בקרב קשישים. במחקר נכללו 60 משתתפים בני 70 בממוצע, המתגוררים בבית אבות. המשתתפים חולקו באופן אקראי לנטילת 200 מ"ג מיצוי קמומיל בכמוסות או פלסבו – לנטילה פעמיים ביום למשך 4 שבועות. החוקרים העריכו את איכות השינה באמצעות המדד Pittsburgh Sleep Quality Index בתחילת המחקר, לאחר שבועיים, בסיום תקופת ההתערבות ולאחר שבועיים נוספים של מעקב. בתחילת המחקר איכות השינה של המשתתפים הייתה באופן כללי נמוכה, ללא הבדלים משמעותיים בין הקבוצות.

נמצא כי קרא עוד

The effects of chamomile extract on sleep quality among elderly people: A clinical trial.
Adib-Hajbaghery M, Mousavi SN.
Complement Ther Med. 2017 Dec;35:109-114. doi: 10.1016/j.ctim.2017.09.010. Epub 2017 Oct 13.

 

 

שמן קמוֹמיל לטיפול בתסמונת התעלה הקרפלית

במחקר כפול-סמיות מבוקר פלסבו הוערכה היעילות של שמן קמומיל (Matricaria recutita) בשימוש חיצוני לטיפול במצב קל עד בינוני של תסמונת התעלה הקרפלית. במחקר נכללו 86 מטופלים, אשר הונחו לחבוש סד לשורש כף היד בעת השינה. בנוסף, המשתתפים חולקו באופן אקראי לטיפול בשמן קמומיל או בשמן פלסבו - 5 טיפות בשימוש חיצוני על שרש כף היד בבוקר ובערב, למשך 4 שבועות.

נמצא כי קרא עוד

Efficacy of topical chamomile oil for mild and moderate carpal tunnel syndrome: A randomized double-blind placebo-controlled clinical trial.
Hashempur MH, Ghasemi MS, Daneshfard B, Ghoreishi PS, Lari ZN, Homayouni K, Zargaran A.
Complement Ther Clin Pract. 2017 Feb;26:61-67. doi: 10.1016/j.ctcp.2016.11.010. Epub 2016 Nov 30.

 

 

ארומתרפיה לשיפור איכות השינה ואיכות החיים בקרב נשות קריירה

במחקר אקראי מבוקר, שנערך בטאיוואן, נבדקה היעילות של טיפול ארומתרפי ועיסוי בנקודות לחיצה לשיפור איכות השינה ואיכות החיים בקרב נשות קריירה. במחקר נכללו 132 נשים בגילאי 24-55, אשר חולקו באופן אקראי לארבע קבוצות:

 1. פלסבו
 2. שמן לבנדר
 3. תערובת שמנים המכילה ביחס שווה שמן לבנדר, שמן מרווה מרושתת ושמן מיורן
 4. עיסוי בנקודות לחיצה

לאחר 4 שבועות נמצא כי קרא עוד

Comparisons for Effectiveness of Aromatherapy and Acupressure Massage on Quality of Life in Career Women: A Randomized Controlled Trial.
Kao YH, Huang YC, Chung UL, Hsu WN, Tang YT, Liao YH.
J Altern Complement Med. 2017 Jun;23(6):451-460. doi: 10.1089/acm.2016.0403. Epub 2017 May 15.

 

 

רכיבים צמחיים לטיפול מערכתי בפסוֹריאזיס

בסקירה מוצגים הממצאים ממחקרים קליניים להערכת היעילות של רכיבים צמחיים לטיפול מערכתי בפסוריאזיס. בסקירה נכללו 12 מחקרים קליניים - מבוקרים ולא מבוקרים.

מהסקירה עולה כי קרא עוד

Oral (Systemic) Botanical Agents for the Treatment of Psoriasis: A Review.
Farahnik B, Sharma D, Alban J, Sivamani R.
J Altern Complement Med. 2017 Jun;23(6):418-425. doi: 10.1089/acm.2016.0324. Epub 2017 Feb 3.

 

 

תוסף תזונה לטיפול בדלקות בדרְכי השתן בקרב נשים בהיריוֹן

במחקר תצפיתי רב-מרכזי, שנערך ב-3 מרפאות באיטליה, הוערכה היעילות של תוסף תזונה לטיפול בדלקות בדרכי השתן בקרב נשים בהריון. במסגרת המחקר, לנשים עם דלקת בדרכי השתן שלא היו מעוניינות בטיפול אנטיביוטי הוצע לבחור באחת משתי אפשרויות טיפול למשך שבוע:

 1. נטילת התוסף שהכיל ל-מתיונין, מיצוי היביסקוס (Hibiscus sabdariffa) ומיצוי לבונה (Boswellia spp).
 2. צריכה מוגברת של נוזלים (מעל 1.5 ליטר ליום), כאשר במידה ולאחר שבוע עדיין זוהו סימני דלקת בדגימת השתן נשים אלה נטלו את התוסף למשך שבוע נוסף.

להלן התוצאות בסיום השבוע הראשון להתערבות:  קרא עוד

Effect of a Food Supplement Containing L-Methionine on Urinary Tract Infections in Pregnancy: A Prospective, Multicenter Observational Study.
Passaro M, Mainini G, Ambrosio F, Sgambato R, Balbi G.
J Altern Complement Med. 2017 Jun;23(6):471-478. doi: 10.1089/acm.2016.0312. Epub 2017 Apr 17.

 

 

חשיפה לרמת סוכר גבוהה בהיריוֹן ובילדות קשורה בסיכון מוגבר לאסְתמה

במחקר עוקבה, שנערך בארה"ב, נבדק הקשר בין חשיפה למיצים ולמשקאות ממותקים בהריון ובילדות המוקדמת לבין הסיכון להתפתחות אסתמה סביב גיל 8.

במחקר נכללו 1,068 צמדי אם-ילד, כאשר צריכת מיצי פירות ומשקאות ממותקים של האם בתקופת ההריון ושל הילד בגיל 3 הוערכה באמצעות שאלוני תזונה. התפתחות אסתמה עד גיל 8 נקבעה באמצעות אבחון רפואי ונטילת תרופות לאסתמה, או דיווח על צפצופים בשנה האחרונה.

נמצא כי קרא עוד

Prenatal and Early-Life Fructose, Fructose-Containing Beverages, and Mid-Childhood Asthma.
Wright LS, Rifas-Shiman SL, Oken E, Litonjua AA, Gold DR.
Ann Am Thorac Soc. 2017 Dec 8. doi: 10.1513/AnnalsATS.201707-530OC. [Epub ahead of print]

 

 

סויה וירקות מצליבים להפחתת תסמיני גִיל המעבר ועייפוּת בקרב נשים המחלימות מסרְטן השד

במחקר חתך נבדקה התרומה של צריכת סויה וירקות מצליבים בתזונה להקלה על התסמינים הקשורים בטיפול האנטי-סרטני בקרב נשים המחלימות מסרטן השד. במחקר נכללו 365 נשים, שאובחנו עם סרטן השד בין השנים 2006-2012 והשלימו את הטיפול הראשוני במחלה (ניתוח, הקרנות, כמותרפיה) 1-5 שנים קודם לגיוסן למחקר.
על סמך שאלוני תזונה שמילאו המשתתפות ודיווח אודות רמת התסמינים, החוקרים בדקו את הקשר בין צריכת סויה וירקות מצליבים לבין רמת תסמיני גיל המעבר, בעיות פרקים, עייפות, שיער דליל או נשירת שיער ובעיות זיכרון. נמצא כי קרא עוד

Dietary intake of soy and cruciferous vegetables and treatment-related symptoms in Chinese-American and non-Hispanic White breast cancer survivors.
Nomura SJO, et al.
Breast Cancer Res Treat. 2017 Dec 11. doi: 10.1007/s10549-017-4578-9. [Epub ahead of print]

 

 

תוסף חוּמצה פוֹלית בהיריוֹן להפחתת הסיכון לדִיכאון לאחר לידַה

במחקר חתך, שנערך בסין, הוערך הקשר בין משך הנטילה של תוסף חומצה פולית בהריון לבין הסיכון לדיכאון לאחר לידה. החוקרים מסבירים כי חסר בחומצה פולית מוביל לעלייה ברמות ההומוציסטאין בדם, כאשר מחקרים קודמים מצאו קשר בין רמות הומוציסטאין גבוהות לבין חומרת תסמיני דיכאון וכי שמירה על רמת חומצה פולית תקינה קשורה בסיכון נמוך יותר לדיכאון באוכלוסייה הכללית. ההמלצות לצריכת חומצה פולית בסין הן 400 מק"ג /יום החל מ-3 חודשים לפני הכניסה להריון ועד לסיום הטרימסטר הראשון.
במחקר הנוכחי נכללו 1,592 נשים. בביקור הראשון במרכז לבריאות הילד, 6 עד 12 שבועות לאחר הלידה, מילאו המשתתפות שאלונים, הכוללים נתונים סוציו-דמוגרפיים, מאפייני אורח חיים, היסטוריית הריונות ולידות, נטילת חומצה פולית במהלך ההריון ודיווח אודות תסמיני דיכאון. נמצא כי כ-30% מכלל הנשים במחקר סבלו מתסמיני דיכאון. בהתאם למשך הצריכה של חומצה פולית החוקרים סיווגו את הנשים לשתי קבוצות, יותר או פחות מ-6 חודשים.

מהנתונים עולה כי קרא עוד

Association between Duration of Folic Acid Supplementation during Pregnancy and Risk of Postpartum Depression.
Yan J, Liu Y, Cao L, Zheng Y, Li W, Huang G.
Nutrients. 2017 Nov 2;9(11). pii: E1206. doi: 10.3390/nu9111206.

 

 

דפוס התזונה הנדרש לשיפור מצב הרוח משתנה עם הגיל

במחקר, שנערך באמצעות סקר אינטרנטי, נבדק הקשר בין דפוס התזונה בקרב 463 צעירים בגילאי 18-29, לעומת 100 מבוגרים מעל גיל 30, לבין רמת המצוקה הנפשית. החוקרים מסבירים כי ישנן עדויות רבות להשפעה של דפוס התזונה על המוח, אולם ידוע כי התפתחות המוח נמשכת עד גיל 30 ולכן משוער כי לגורמים תזונתיים עשויה להיות השפעה שונה בקרב צעירים לעומת מבוגרים.

ניכר כי קרא עוד

Assessment of dietary factors, dietary practices and exercise on mental distress in young adults versus matured adults: A cross-sectional study.
Begdache L, Chaar M, Sabounchi N, Kianmehr H.
Nutr Neurosci. 2017 Dec 11:1-11. doi: 10.1080/1028415X.2017.1411875. [Epub ahead of print]

 

 

צמחי מרפא להפחתת סטְרס

במחקר כפול-סמיות מבוקר פלסבו, שנערך בברזיל, נבדקה התרומה של פורמולת צמחי מרפא סינית Gan May Zao להפחתת סטרס וחרדה ולשיפור איכות החיים. במחקר נכללו 89 מתנדבים בריאים, אשר חולקו אקראית לשלוש קבוצות: קבוצת ביקורת שלא קיבלה כל טיפול, פלסבו או 15 טיפות מהפורמולה מהולות ב-50 מ"ל מים 3 פעמים ביום - למשך 3 שבועות. הפורמולה Gan May Zao מוכרת ברפואה הסינית לטיפול בדיכאון והפרעות נפשיות אחרות ומכילה שוש סיני (Glycyrrhiza uralensis), חיטה ותמר סיני (Ziziphus jujube).

נמצא כי קרא עוד

Chinese phytotherapy to reduce stress, anxiety and improve quality of life: randomized controlled trial.
Kurebayashi LF, Turrini RN, Kuba G, Shimizu MH, Takiguch RS.
Rev Esc Enferm USP. 2016 Sep-Oct;50(5):853-860. doi: 10.1590/S0080-623420160000600020.

 

 

כותרות נוספות...

 

 

ההשפעה משככת הכּאב של שמן נַענע

בסקירה מוצגים הממצאים ממחקרים בבעלי חיים וממחקרים קליניים, שנערכו בקרב מטופלים עם דלקת מפרקים ניוונית ומצביעים על השפעה משככת כאב של שמן נענע (Mentha spicata) ורכיביו הפעילים - carvone, limonene ו-menthol.

Mentha spicata as natural analgesia for treatment of pain in osteoarthritis patients.
Mahboubi M.
Complement Ther Clin Pract. 2017 Feb;26:1-4. doi: 10.1016/j.ctcp.2016.11.001. Epub 2016 Nov 2.

 

 

פיטוסטרוֹלים למניעת תחלואה קרדיווסקולרית

במחקר, בו נעשה שימוש במודלים סטטיסטיים וכלכליים, נמצא כי בהשוואה לדיאטה רגילה, צריכה יומית של ממרח (בצורת מרגרינה) מועשר בפיטוסטרוֹלים (3 גרם ליום) עשויה להפחית את הסיכון הקרדיווסקולרי בקרב מבוגרים עם יתר כולסטרול בדם, עם תרומה משמעותית יותר בקרב גברים ובקרב קשישים (בהנחה של 50% היענות ניתן למנוע 69 אירועים קרדיווסקולריים לכל 10,000 גברים ו-40 מקרים לכל 10,000 נשים). בנוסף, החוקרים מדגימים כי אסטרטגיה זו עשויה להיות בעלת תועלת כלכלית ניכרת לשירותי הבריאות בבריטניה.

The effectiveness and cost-effectiveness of plant sterol or stanol-enriched functional foods as a primary prevention strategy for people with cardiovascular disease risk in England: a modelingstudy.
Yang W, Gage H, Jackson D, Raats M.
Eur J Health Econ. 2017 Nov 6. doi: 10.1007/s10198-017-0934-2. [Epub ahead of print]

 

 

תוסף אנתוֹציאנינים לטיפול בטרום-סוּכרת

במחקר קליני (לא מבוקר ולא אקראי), בו נכללו 31 משתתפים עם טרום-סוכרת, נמצא כי נטילת מיצוי מתוקנן של אוכמניות צ'יליאניות עשירות באנתוציאנידין דלפינידין (Delphinol®), במינון 180 מ"ג (פעם ביום בבוקר) הייתה מלווה בירידה ברמת ההמוגלובין המסוכרר וה-LDL לאחר 3 חודשים.

Delphinol® standardized maqui berry extract significantly lowers blood glucose and improves blood lipid profile in prediabetic individuals in three-month clinical trial.
Alvarado J, Schoenlau F, Leschot A, Salgad AM, Vigil Portales P.
Panminerva Med. 2016 Sep;58(3 Suppl 1):1-6.

 

 

שילוב של שוּש קירח ופרוֹביוטיקה לשיפור בריאות המעי

במחקר מעבדה מראים החוקרים כי ניתן לשלב תוסף שוש קירח מתוקנן (Glycyrrhiza glabra),ו®GutGard, עם פרוביוטיקה (כגון Lactobacillus casei, Lactobacillus fermentum, Lactobacillus plantarum, Streptococcus thermophilus) ואנזימי עיכול על מנת לתרום לשיפור בריאות המעי.

Effect of Flavonoid-Rich Extract of Glycyrrhiza glabra on Gut-Friendly Microorganisms, Commercial Probiotic Preparations, and Digestive Enzymes.
Asha MK, Debraj D, Dethe S, Bhaskar A, Muruganantham N, Deepak M.
J Diet Suppl. 2017 May 4;14(3):323-333. Epub 2016 Sep 2.

 

 

קִינמון לעיכוב תאי גזע עם לוקמיה

במחקר מעבדה נחקרו המנגנונים בהם קינמון (Cinnamomum zeylanicum) ורכיביו הפעילים תורמים לעיכוב תאי גזע עם לוקמיה, ובכך מספק תמיכה מחקרית להשפעה המיטיבה של הפורמולה הסינית המסורתית Sanyangxuedai, המכילה קינמון, עבור חולי לוקמיה.

Cinnamon effectively inhibits the activity of leukemia stem cells.
Guan X, et al.
Genet Mol Res. 2016 Aug 19;15(3). doi: 10.4238/gmr.15037662.

 

 

פּרע מחורר לטיפול בדִיכאון ברמה בינונית

כחלק ממחקר כפול-סמיות מבוקר פלסבו, במאמר הנוכחי מראים החוקרים כי נטילת מיצוי פרע מחורר (Hypericum perforatum) במינון 300 מ"ג 3 פעמים ביום למשך 6 שבועות היתה יעיל יותר להפחתת תסמיני דיכאון בהשוואה לטיפול תרופתי (paroxetine) בקרב תת-קבוצה של 64 מטופלים עם דיכאון ברמה בינונית.

Efficacy of Hypericum extract WS(®) 5570 compared with paroxetine in patients with a moderate major depressive episode - a subgroup analysis.
Seifritz E, Hatzinger M, Holsboer-Trachsler E.
Int J Psychiatry Clin Pract. 2016 Sep;20(3):126-32. doi: 10.1080/13651501.2016.1179765. Epub 2016 May 10.

 

 

ההשפעה האנטי-סרְטנית של קֶצח

בסקירה הוערכה ההשפעה האנטי-סרטנית של קצח (Nigella sativa), בדגש על התרומה של הרכיב הפעיל thymoquinone לעידוד אפופטוזיס (מוות תאי), לירידה בתנועתיות ולהפחתת תהליכים גרורתיים בתאים סרטניים.

Review-Therapeutic implications of Nigella sativa against cancer metastasis.
Arshad Malik MS, Al Jaouni SK, Harakeh SM, Arshad Malik MF.
Pak J Pharm Sci. 2016 Sep;29(5 Suppl):1881-1884.

 

 

ירידה במשקל בקרב מטופלים עם מחלת כליות כרונית קשורה בסיכון גבוה יותר לתמותה

במחקר עוקבה פרוספקטיבי, בו נכללו כ-5,000 מטופלים עם מחלת כליות כרונית, נמצא כי כבר בשלבים מוקדמים של המחלה מתחילה מגמה של ירידה משמעותית במשקל, כאשר ירידה במשקל הייתה קשורה בסיכון גבוה יותר לתמותה לאחר התחלת טיפולי דיאליזה בהשוואה למטופלים עם משקל יציב.

Longitudinal Weight Change During CKD Progression and Its Association With Subsequent Mortality.
Ku E1, et al.
Am J Kidney Dis. 2017 Dec 4. pii: S0272-6386(17)31008-9. doi: 10.1053/j.ajkd.2017.09.015. [Epub ahead of print]
חזרה לתחילת העמוד

חזרה לעמוד הקודם