עם ישראל חי!
פתיחת תפריט נגישות
גישה מהירה לדף הבית

מחקרים עדכניים - חודש דצמבר 2017 - מקבץ 4

עודכן בתאריך 20/12/2017

 

ארוחת בוקר או צום עד 12:00 – מה עדיף לרקמת השומן הבטנית? והאם יש קשר בין כבד שומני לבין הזדקנות המוח? שני מחקרים מעניינים מנסים לענות על שאלות אלו בפתח הסקירה השבועית שלנו.
עוד בסקירה - תוספי סיבים ופרוביוטיקה לטיפול בשלשול בקרב חולי סרטן הקיבה, רפואת צמחים לטיפול בחשק מיני ירוד בקרב נשים לאחר גיל המעבר, ההשפעה של תוסף כלורלה על צריכת החמצן המירבית, מליסה להורדת רמת הכולסטרול, כורכום לטיפול בדלקת חניכיים והפחתת נתרן ודיאטת DASH להורדת לחץ הדם. כמו כן, נבחן האם פורמולות צמחים – איורוודית ויפנית – יעילות בטיפול במעי רגיש ובאסתמה.
בתחום הפעילות הגופנית, נבדוק - מהי כמות החלבון האופטימלית לשיפור ההתאוששות לאחר אימון כוח? האם פעילות גופנית בלבד תורמת לירידה במשקל? והאם שילוב של פעילות גופנית ואימון קוגניטיבי משפר את הזיכרון?
נסיים בבדיקת שיעור מקרי הסרטן אותו ניתן לייחס לסוכרת ולעודף משקל, בקשר בין BMI ותמותה ובחשיבות של טיפול תזונתי מותאם אישית לחולי סוכרת סוג 2.
הכותרות השבועיות שלנו בודקות האם יש קשר בין נחירות והסיכון הקרדיו-מטבולי בקרב ילדים ובין דפוס האכלת התינוק לבין ההתפתחות המוטורית. כמו כן, מהו התפקיד של האנזים אוראז במחלת קרוהן? האם ירידה במשקל קשורה בפרוגנוזה טובה יותר לחולי פרקינסון? ומהם הנזקים הבריאותיים של צריכת משקאות אנרגיה?

 

 

ארוחת בוקר או צום עד 12:00 – מה עדיף לרקמת השומן הבטנית?

במחקר אקראי מבוקר נבדקה התגובה המולקולרית של רקמת השומן הבטנית לצריכה קבועה של ארוחת בוקר, בהשוואה לצום עד השעה 12:00 בצהריים, בקרב משתתפים עם שמנות לעומת משתתפים במשקל תקין. המחקר פורץ דרכו בהיותו קליני ורנדומלי, ונבנה על בסיס נתונים תצפיתיים שהדגימו כי אנשים שצורכים ארוחת בוקר – רזים יותר.
במחקר הנוכחי נכללו 49 מבוגרים בגילאי 21-60, 29 מהם במשקל תקין ו-20 עם שמנות. על בסיס קריטריון המשקל – כל קבוצה חולקה אקראית לשתי קבוצות, הקבוצה הראשונה התבקשה לצרוך לפחות 700 קלוריות עד השעה 11:00 ולפחות מחצית מהן בשעתיים הראשונות לאחר הקימה (לא היתה הנחיה מיוחדת לגבי סוג המזון, אך בדרך כלל זו היה ארוחה עתירת פחמימות, כדוגמת קורנפלקס), והקבוצה השנייה התבקשה להמשיך את צום הלילה עד השעה 12:00. מכל המשתתפים נלקחה ביופסיה מרקמת השומן הבטנית התת-עורית בתחילת המחקר ולאחר 6 שבועות להערכת התגובה המולקולרית של תא השומן.
החוקרים בדקו ביטוי וויסות גנטי, ולהלן הממצאים:

  • אצל אנשים עם משקל תקין, הגנים המעורבים במטבוליזם של שומן ("שריפת שומנים") הגבירו פעילותם בעקבות דילוג על ארוחת הבוקר (לא נבדק האם הם שרפו יותר שומנים בפועל, רק בדקו את הביטוי הגנטי המעורב בכך). אצל האנשים הסובלים משמנות – לא נמצאו ממצאים דומים ונראה כי הם הגיבו באותו אופן לשתי ההתערבויות.
  • בחשיפת תאי השומן לאינסולין, אשר בתנאים נורמלים מעודד את התאים הללו לצרוך גלוקוז מהדם, נמצא כי אצל אנשים במשקל תקין ארוחת הבוקר הגבירה את הרגישות לאינסולין, כלומר את היכולת של התאים לצרוך גלוקוז (להפחית רמתו מזרם הדם) . אצל אנשים הסובלים משמנות, היתה לתאי השומן עמידות גבוהה יותר לאינסולין ולכן, יכולת נמוכה יותר לצרוך גלוקוז.
  • באופן כללי, אנשים שצורכים ארוחת בוקר באופן קבוע נוטים להיות פעילים יותר גופנית אבל גם אוכלים יותר. ההשפעה של זה על הירידה במשקל – אינה ברורה, אבל פרמטרים מגוונים של בריאות השתפרו כתוצאה מאכילת הבוקר.

המסקנות האופרטיביות העולות ממחקר זה הן:
אדם, ללא קשר למשקלו, שיאכל ארוחת בוקר – יהיה כנראה פעיל יותר גופנית באותו יום ואם הוא במשקל תקין יהנה גם מהגברת הרגישות לאינסולין.
אדם שלא אוהב לאכול ארוחת בוקר - שיקח בחשבון שיהיה פחות פעיל גופנית (אם כי הוא כמובן יכול לסתור השפעה זו באופן מודע על ידי הגברת הפעילות במכוון), כאשר אם הוא במשקל תקין, הוא עשוי להינות מיתרונות של מטבוליזם שומנים גבוה יותר.
המסקנות הספציפיות עבור אנשים הסובלים משמנות אינן ברורות מספיק.

Molecular adaptations of adipose tissue to 6 weeks of morning fasting vs daily breakfast consumption in lean and obese adults.
Gonzalez JT, et al.
J Physiol. 2017 Nov 28. doi: 10.1113/JP275113. [Epub ahead of print]
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29193093

 

 

האם יש קשר בין כּבד שומני לבין הזְדקנות המוח?

במחקר חתך נבדק הקשר בין מחלת כבד שומני לא אלכוהולית (NAFLD) לבין מדדים מבניים של המוח. החוקרים מסבירים כי נמצא קשר בין כבד שומני לבין התסמונת המטבולית, סוכרת, טרשת עורקים והפרעות בתפקודי כלי הדם - מצבים אשר קשורים באופן הדוק בפגיעה בתאי העצב ובהידרדרות קוגניטיבית, אולם לא ידוע מהו הקשר לשינויים מבניים במוח.

  • שנערך בין השנים 2002-2011, נכללו 766 משתתפים מצאצאי מחקר פרמינגהם בני 67 בממוצע. כבד שומני אובחן באמצעות הדמיית CT בטנית ומדדים של מבנה המוח הוערכו באמצעות הדמיית MRI. נמצא כי 18% מהמשתתפים אובחנו עם כבד שומני, כאשר כבד שומני היה קשור באופן מובהק לנפח כולל קטן יותר של המוח. החוקרים מציינים כי ההבדל בנפח המוח בין משתתפים עם כבד שומני למשתתפים בריאים הינו שווה ערך ל-4.2 שנים נוספות של הזדקנות בקרב כלל המדגם או 7.3 שנים נוספות עבור משתתפים מתחת לגיל 60.

Association of Nonalcoholic Fatty Liver Disease With Lower Brain Volume in Healthy Middle-Aged Adults in the Framingham Study.
Weinstein G, et al.
JAMA Neurol. 2017 Nov 20. doi: 10.1001/jamaneurol.2017.3229. [Epub ahead of print]
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29159396

 

 

תוספי סיבים ופרוֹביוטיקה לטיפול בשלְשול בקרב חולי סרְטן הקיבה

במחקר אקראי מבוקר נבדקה התרומה של תוספי סיבים ופרוביוטיקה לטיפול בשלשול על רקע הזנה אנטרלית לאחר ניתוח להסרת החלק הדיסטלי של הקיבה, בקרב מטופלים עם סרטן הקיבה.

במחקר נכללו 120 מטופלים, אשר חולקו באופן אקראי ל-3 קבוצות: פורמולת הזנה נטולת סיבים, פורמולת הזנה מועשרת בסיבים ופורמולת הזנה מועשרת בסיבים בשילוב תוסף פרוביוטיקה אשר הכיל את הזנים Bifidobacterium ו-lactobacillus. כל הפורמולות ניתנו במשך שבעה ימים לאחר הניתוח.
נמצא כי קרא עוד

Effects of fiber and probiotics on diarrhea associated with enteral nutrition in gastric cancer patients: A prospective randomized and controlled trial.
Zhao R, Wang Y, Huang Y, Cui Y, Xia L, Rao Z, Zhou Y, Wu X.
Medicine (Baltimore). 2017 Oct;96(43):e8418. doi: 10.1097/MD.0000000000008418.

 

 

רפואת צמחים לטיפול בחשק מִיני ירוד בקרב נשים לאחר גִיל המעבר

בסקירה דנים החוקרים בירידה בחשק המיני בקרב נשים לאחר גיל המעבר ומציגים את הממצאים לגבי ההשפעה של צמחי מרפא לטיפול במצבים אלה. ראשית, החוקרים מפרטים את התיאוריה לגבי השינויים במיניות לאחר גיל המעבר והגורמים לירידה בחשק המיני, מציגים את הטיפולים התרופתיים המקובלים ואת הממצאים ממחקרים אקראיים ומבוקרים.

  • הסקירה מוצגים ממצאים לגבי השימוש בקרא עוד

Herbal medicine for low sexual desire in menopausal women: A clinical review.
Pellow J, McGrath L.
Complement Ther Clin Pract. 2016 Nov;25:122-129. doi: 10.1016/j.ctcp.2016.09.007. Epub 2016 Sep 17.

 

 

ההשפעה של תוסף כלוֹרלה על צריכת החמצן המירבית ועל רמת וִיטמין B2

במחקר כפול-סמיות מבוקר פלסבו, שנערך ביפן, נבדקה ההשפעה של תוסף כלורלה על צריכת החמצן המירבית (VO2 Max) ועל רמת ויטמין B2 בקרב גברים צעירים.
במחקר נכללו 34 מתנדבים צעירים, אשר נטלו טבליות כלורלה במינון 3 גרם פעמיים ביום, או פלסבו - במשך 4 שבועות. החוקרים מציינים כי באופן כללי רמת הצריכה של חלק גדול מהמינרלים והוויטמינים הייתה נמוכה מההמלצות התזונתיות. כמו כן, בתחילת המחקר נמצא קשר שלילי בין צריכת החמצן המירבית לבין רמת ויטמין B2. לטענת החוקרים, קשר זה עשוי להעיד על כך שהדרישה לוויטמין B2 גבוהה יותר בקרב משתתפים עם כושר אירובי גבוה יותר.
מתוצאות המחקר עולה כי קרא עוד

Effect of Chlorella-derived multicomponent supplementation on maximal oxygen uptake and serum vitamin B2 concentration in young men.
Zempo-Miyaki A, Maeda S, Otsuki T.
J Clin Biochem Nutr. 2017 Sep;61(2):135-139. doi: 10.3164/jcbn.17-36. Epub 2017 Aug 18.

 

 

מלִיסה להורדת רמת הכוֹלסטרול

במחקר כפול-סמיות מבוקר פלסבו נבדקה ההשפעה של מליסה (Melissa officinalis) על רמות השומנים ותפקודי הכבד בקרב משתתפים עם רמות שומנים גבוהות.

במחקר נכללו 58 משתתפים, אשר חולקו אקראית לשתי קבוצות: קבוצה שקיבלה 1,000 מ"ג אבקת עלי מליסה 3 פעמים ביום וקבוצה שקיבלה פלסבו - למשך חודשיים. נמצא כי קרא עוד

Lemon balm: A promising herbal therapy for patients with borderline hyperlipidemia-Arandomized double-blind placebo-controlled clinical trial.
Jandaghi P, Noroozi M, Ardalani H, Alipour M.
Complement Ther Med. 2016 Jun;26:136-40. doi: 10.1016/j.ctim.2016.03.012. Epub 2016 Mar 26.

 

 

כוּרכום לטיפול בדלקת חנִיכיים

בסקירה מקיפה מסכמים החוקרים את הממצאים לגבי היעילות של כורכום (Curcuma longa) בשטיפות פה או ג'ל - לטיפול בדלקת חניכיים ולמניעתה. החוקרים מסבירים כי המטרה העיקרית בטיפול בדלקת חניכיים הינה הפחתת ההצטברות של פלאק ומניעת דלקת ברקמה הרכה. כיום כלורהקסידין מוכר כטיפול הסטנדרטי, אולם טיפול זה עלול לגרום להשפעות שליליות כגון פגיעה ברירית הפה, פגיעה בצבע השיניים וטעם מר. היעילות של כורכום כטיפול טבעי בדלקת חניכיים נבדקה במספר מחקרים בשל פעילותו נוגדת הדלקת, נוגדת החמצון, אנטי-בקטריאלית, אנטי-ויראלית ואנטי-פטרייתית.

בסקירה הנוכחית נכללו חמישה מחקרים קליניים מבוקרים, שנערכו בהודו ופורסמו בין השנים 2010-2016. בכל המחקרים השתתפו סה"כ 290 מבוגרים עם דלקת חניכיים, אשר טופלו בכורכום או בכלורהקסידין. הטיפול ניתן באמצעות שטיפות פה או באמצעות ג'ל פעמיים ביום למשך 21 יום. באופן כללי עולה מהמחקרים כי קרא עוד

Clinical efficacy of turmeric use in gingivitis: A comprehensive review.
Stoyell KA, Mappus JL, Gandhi MA.
Complement Ther Clin Pract. 2016 Nov;25:13-17. doi: 10.1016/j.ctcp.2016.08.004. Epub 2016 Aug 2.

 

 

הפחתת נתְרן ודיאטת DASH להוֹרדת לחץ הדם

במחקר אקראי מבוקר נבדקה ההשפעה של דיאטה מופחתת נתרן ודיאטת DASH - כל אחת בנפרד או במשולב - על לחץ הדם. במחקר נכללו 412 משתתפים עם קדם יתר לחץ דם או יתר לחץ דם שלב 1, שאינם נוטלים טיפול תרופתי. המשתתפים חולקו אקראית לצריכת דיאטת DASH או דיאטת ביקורת (דיאטה אמריקאית ממוצעת), כאשר בשתי הדיאטות כל המשתתפים צרכו 3 רמות נתרן (50, 100 ו-150 מילימול/יום, או 1,150, 2,300 ו-3,450 מ"ג, עבור דיאטה של 2,100 קלוריות) למשך סה"כ 4 שבועות, עם חמישה ימים הפרדה בין כל רמה.
להלן נתוני ההפרש הממוצע בלחץ הדם הסיסטולי (במ"מ כספית), בחלוקה לפי רמת לחץ הדם הבסיסית: קרא עוד

Effects of Sodium Reduction and the DASH Diet in Relation to Baseline Blood Pressure.
Juraschek SP, Miller ER 3rd, Weaver CM, Appel LJ.
J Am Coll Cardiol. 2017 Dec 12;70(23):2841-2848. doi: 10.1016/j.jacc.2017.10.011. Epub 2017 Nov 12.

 

 

פורמולת צמחים איורוודית לטיפול במעִי רגיש?

במחקר אקראי מבוקר מוצלב נבדקה היעילות והבטיחות של פורמולת צמחים איורוודית למטופלים הסובלים ממעי רגיש המאופיין בשלשול.

במחקר נכללו 32 מטופלים, אשר חולקו אקראית לארבע קבוצות. כל קבוצה קיבלה בסדר אקראי פורמולת צמחים או פלסבו - כל התערבות למשך ארבעה שבועות עם הפרדה של שבוע בין כל התערבות. הפורמולה ניתנה בצורת אבקה שהכילה 3 צמחי מרפא: עלי קארי (Murraya koenigii), קליפת רימון (Punica granatum) ושורש כורכום (Curcuma longa) ביחס של 6:3:1. המשתתפים הונחו למהול 5 גרם אבקה ב-100 מ"ל מים חמים פעמיים ביום, בהפרדה מהארוחה.

בסיום המחקר קרא עוד

Efficacy and safety of Ayurvedic herbs in diarrhoea-predominant irritable bowel syndrome: A randomised controlled crossover trial.
Lauche R, Kumar S, Hallmann J, Lüdtke R, Rampp T, Dobos G, Langhorst J.
Complement Ther Med. 2016 Jun;26:171-7. doi: 10.1016/j.ctim.2016.04.002. Epub 2016 Apr 7.

 

 

פורמולת צמחי מרפא יפנית לטיפול בחולי אסְתמה עם זיהום בדרכי הנשימה העליונות

עוקבה רטרוספקטיבי נבדקה ההשפעה של פורמולת צמחי מרפא יפנית בקרב חולי אסתמה עם זיהום בדרכי הנשימה העליונות. Shin'iseihaito הינה פורמולה יפנית המוכרת לטיפול בסינוסיטיס, אולם לא ידוע מהי השפעה בקרב חולי אסתמה.
הפורמולה מכילה: Gypsum fibrosum (חומר מינרלי מקרר), זקן נחש יפני (Ophiopogon japonicus), קערורית סינית (Scutellaria baicalensis), אנאמרנה (Anemarrhena asphodeloides), גרדניה יסמינית (Gardenia jasminoides), שושן (Lilium lancifolium), מגנוליה (Magnolia salicifolia), שסק (Eriobotrya japonica) וקוהוש (Cimicifuga heracleifolia).
החוקרים בדקו את הרשומות הרפואיות של חולי אסתמה, שטופלו בפורמולה עבור זיהום בדרכי הנשימה העליונות לפחות פעם אחת בין השנים 2011-2015. המטופלים סווגו לשתי קבוצות - בעלי תגובה טובה או לא טובה לטיפול - והחוקרים בדקו מהם המאפיינים המבדילים בין הקבוצות.
נמצא כי קרא עוד

Effectiveness of Shin'iseihaito in Asthmatic Patients with Upper Airway Diseases: A Retrospective Cohort Study.
Katayama Y, et al.
J Altern Complement Med. 2017 Feb;23(2):121-125. doi: 10.1089/acm.2016.0181. Epub 2016 Dec 13.

 

 

מהי כמות החלבון האופטימלית לשיפור ההתאוששות לאחר אימון כוח?

במחקר אקראי מוצלב נבדקה ההשפעה של כמות החלבון בתפריט על ההתאוששות הגופנית לאחר אימון כוח. במחקר נכללו 14 משתתפים מאומנים גופנית, אשר צרכו שתי דיאטות בעלות ערך קלורי זהה, אך שונות בכמות החלבון: כמות חלבון מתונה (1.8 גרם/ק"ג/יום) או כמות חלבון גבוהה (2.9 גרם/ק"ג/יום). כל דיאטה ארכה 10 ימים. בימים 8-10 בכל דיאטה, המשתתפים ביצעו אימון התנגדות אינטנסיבי תחת תנאים מבוקרים וכן צרכו תוסף חלבון מי גבינה במינון 0.4 גרם/ק"ג 30 דקות לפני ואחרי האימון.

באופן כללי נמצא כי קרא עוד

The short-term effect of high versus moderate protein intake on recovery after strength training in resistance-trained individuals
Justin Roberts, et al.
Journal of the International Society of Sports Nutrition201714:44

 

 

האם פעילות גופנית בלבד תורמת לירידה במשקל?

בסדרה של שני מחקרים אקראיים מבוקרים נבדקה ההשפעה של פעילות גופנית, ללא שינוי בתזונה, על הירידה במשקל בקרב נשים עם אורח חיים יושבני. בשני המחקרים נכללו 40 ו-56 מתנדבות בריאות בגילאי 18-40, שלא היו מודעות למטרת המחקר.

במחקר הראשון המשתתפות חולקו אקראית לשתי קבוצות, אחת ביצעה פעילות גופנית במשך שעה 3 פעמים בשבוע והשנייה שימשה כקבוצת ביקורת שלא ביצעה כל פעילות, למשך 4 שבועות. במחקר השני כל המשתתפות ביצעו פעילות גופנית בעצימות בינונית או בעצימות גבוהה במשך 40-90 דקות 3 פעמים בשבוע - למשך 8 שבועות.
באופן כללי, נמצא כי קרא עוד

Exercise training and weight loss, not always a happy marriage: single blind exercise trials in females with diverse BMI.
Jackson M, Fatahi F, Alabduljader K, Jelleyman C, Moore JP, Kubis HP.
Appl Physiol Nutr Metab. 2017 Nov 2. doi: 10.1139/apnm-2017-0577. [Epub ahead of print]

 

 

השילוב של פעילות גופנית ואימון קוגניטיבי לשיפור הזיכרון

במחקר אקראי מבוקר נבדקה ההשפעה המשולבת של פעילות גופנית ושל אימון קוגניטיבי - על הזיכרון ועל הגורם הנוירוטרופי (גורם גדילה עצבי) בקרב מתנדבים צעירים ובריאים.

במחקר נכללו 95 משתתפים, אשר חולקו באופן אקראי לביצוע פעילות גופנית בעצימות גבוהה, פעילות גופנית יחד עם אימון קוגניטיבי או לקבוצת ביקורת שלא ביצעה אף אימון. לאחר 6 שבועות נמצא כי קרא עוד

e Effects of Physical Exercise and Cognitive Training on Memory and Neurotrophic Factors.
Heisz JJ, Clark IB, Bonin K, Paolucci EM, Michalski B, Becker S, Fahnestock M.
J Cogn Neurosci. 2017 Nov;29(11):1895-1907. doi: 10.1162/jocn_a_01164. Epub 2017 Jul 12.

 

 

מהו שיעור מקרי הסרְטן אותו ניתן לייחס לסוּכרת ולעוֹדף משקל?

במחקר תצפיתי רחב היקף בדקו החוקרים מהו שיעור מקרי הסרטן ברחבי העולם אותו ניתן לייחס לסוכרת ולעודף משקל. במחקר נעשה שימוש בנתונים מ-175 מדינות בהתייחס ל-12 סוגי סרטן, על מנת להעריך מהו שיעור מקרי הסרטן בשנת 2012 אותו ניתן לייחס להימצאות סוכרת ועודף משקל (BMI מעל 25) 10 שנים מוקדם יותר.

החוקרים מעריכים כי ניתן לייחס כ-5% מכל מקרי הסרטן בשנת 2012 להשפעה של הימצאות סוכרת ושל עודף משקל בשנת 2002, נתון שווה ערך ל-627 עד 793 אלף מקרי סרטן חדשים. בהתייחס לסוגי סרטן ספציפיים, להערכת החוקרים ניתן לייחס 24.5% ממקרי סרטן הכבד ו-38.4% ממקרי סרטן הרחם לשני גורמי סיכון אלה.

בניתוח שני גורמי הסיכון באופן בלתי תלוי, ההערכה היא שעודף משקל קרא עוד

Worldwide burden of cancer attributable to diabetes and high body-mass index: a comparative risk assessment
Pearson-Stuttard, Jonathan et al.
The Lancet Diabetes & Endocrinology , Published: 28 November 2017

 

 

מהו הקשר בין BMI ותמותה?

במחקר דו-דורי, בו נכללו כ-60,000 צמדי הורה-ילד, נטרלו החוקרים את השפּעת תחלואה על הקשר בין BMI ותמותה באמצעות השימוש ב-BMI של הילד הבוגר לצורך ניבוי ה-BMI של ההורה. במהלך תקופת המעקב 18,365 משתתפים מדור ההורים נפטרו.

במדידה הרגילה של הקשר בין BMI לבין תמותה נמצא קרא עוד

Confounding by ill health in the observed association between BMI and mortality: evidence from the HUNT Study using offspring BMI as an instrument.
Carslake D, Davey Smith G, Gunnell D, Davies N, Nilsen TIL, Romundstad P.
Int J Epidemiol. 2017 Dec 1. doi: 10.1093/ije/dyx246. [Epub ahead of print]

 

 

החשיבות של טיפול תזונתי מותאם אישית לחולי סוּכרת סוג 2

בסקירה שיטתית ומטה-אנליזה השוו החוקרים את התרומה של טיפול תזונתי מותאם אישית, הניתן על ידי דיאטן, לבין ייעוץ תזונתי הניתן על ידי אחיות או רופאים כחלק מהטיפול הסטנדרטי, עבור מטופלים עם סוכרת סוג 2.

בסקירה נכללו חמישה מחקרים אקראיים מבוקרים, בהם 912 מטופלים. נמצא כי קרא עוד

A systematic review and meta-analysis of nutrition therapy compared with dietary advice in patients with type 2 diabetes.
Møller G, Andersen HK, Snorgaard O.
Am J Clin Nutr. 2017 Dec;106(6):1394-1400. doi: 10.3945/ajcn.116.139626. Epub 2017 Nov 1.

 

 

כותרות נוספות...

 

 

הקשר בין נחירות והסיכון הקרדיו-מטבולי בקרב ילדים

במחקר המשלב מחקר חתך ומחקר פרוספקטיבי, בו נכללו 1,078 ילדים, נמצא קשר דו-כיווני בין נחירות בקרב ילדים לבין סיכון קרדיו-מטבולי גבוה יותר (כולל BMI גבוה יותר, מסת שומן בטני גבוהה יותר, רמת HDL נמוכה יותר וציון סיכון מטבולי גבוה יותר), כאשר ממצאים אלה מצביעים על מנגנון הדומה למבוגרים בהתפתחות הפרעות נשימה בשינה.

Current child, but not maternal, snoring is bi-directionally related to adiposity and cardiometabolic risk markers: A cross-sectional and a prospective cohort analysis.
Farr OM, Rifas-Shiman SL, Oken E, Taveras EM, Mantzoros CS.
Metabolism. 2017 Nov;76:70-80. doi: 10.1016/j.metabol.2017.06.008. Epub 2017 Jun 29.

 

 

אין תמיכה לקשר בין דפוס האכלת התינוק לבין ההתפתחות המוטורית

במחקר עוקבה, בו נכללו 4,270 תינוקות, לא נמצא קשר מובהק בין דפוס האכלת התינוק בגיל 4 חודשים (הנקה בלעדית, הנקה בשילוב תמ"ל, רק תמ"ל וגיל החשיפה למזונות מוצקים) לבין ההתפתחות המוטורית.

Breastfeeding and motor development in term and preterm infants in a longitudinal US cohort.
Michels KA, Ghassabian A, Mumford SL, Sundaram R, Bell EM, Bello SC, Yeung EH.
Am J Clin Nutr. 2017 Dec;106(6):1456-1462. doi: 10.3945/ajcn.116.144279. Epub 2017 Nov 1.

 

 

מהו התפקיד של האנזים אוראז במחלת קרוֹהן?

בסדרת מחקרים, שנערכה על דגימות אנושיות של חיידקי מעי, שנלקחו מחולי קרוהן ובאמצעות מודל עכברים, מראים החוקרים כי שינוי פלורת המעי וירידה בריכוזי האנזים אוראז עשויה לתרום לשיפור מהלך מחלת קרוהן, כאשר החמרת המחלה קשורה בריכוזים גבוהים של חיידקים מהזן Proteobacteria.

A role for bacterial urease in gut dysbiosis and Crohn's disease.
Ni J, et al.
Sci Transl Med. 2017 Nov 15;9(416). pii: eaah6888. doi: 10.1126/scitranslmed.aah6888.

 

 

ירידה במשקל קשורה בפרוגנוזה פחות טובה לחולי פרקִינסון

במחקר עוקבה פרוספקטיבי - בו נכללו 240 משתתפים ללא פרקינסון, 187 חולי פרקינסון ו-88 חולים עם תסמיני פרקינסוניזם - נמצא כי ירידה במשקל בשנה הראשונה לאחר אבחנת המחלה הייתה קשורה בסיכון גבוה יותר לצורך בסיוע בפעילויות בסיסיות בחיי היום יום, לדמנציה ולתמותה.

Early weight loss in parkinsonism predicts poor outcomes: Evidence from an incident cohort study.
Cumming K, Macleod AD, Myint PK, Counsell CE.
Neurology. 2017 Nov 28;89(22):2254-2261. doi: 10.1212/WNL.0000000000004691. Epub 2017 Oct 27.

 

 

צריכת משקאות אנרגיה עלולה לגרום לנזקים בריאותיים

בסקירה מציגים החוקרים את ההשפעות הקשורות בצריכת משקאות אנרגיה, כולל עלייה בהתנהגויות מסוכנות, פגיעה בבריאות הנפש, השפעה שלילית על הבריאות הקרדיווסקולרית, המטבולית, פעילות הכליות ומצב השיניים, ומציעים אסטרטגיות להתמודדות עם אתגרים אלה באמצעות רגולציה.

Health Effects and Public Health Concerns of Energy Drink Consumption in the United States: A Mini-Review.
Al-Shaar L, Vercammen K, Lu C, Richardson S, Tamez M, Mattei J.
Front Public Health. 2017 Aug 31;5:225. doi: 10.3389/fpubh.2017.00225. eCollection 2017.
חזרה לתחילת העמוד

חזרה לעמוד הקודם