פתיחת תפריט נגישות
גישה מהירה לדף הבית

מחקרים עדכניים - חודש ספטמבר 2018 - מקבץ 3

עודכן בתאריך 26/09/2018

איזה קרם צמחי ישפר את התפקוד המיני של נשים? ומהם היתרונות הבריאותיים של סאונה?

תשובות לשאלות מעניינות אלה תקבלו בסקירת המחקרים השבועית שלנו.

כמו כן, אילו צמחי מרפא מסייעים להקלה על יובש בפה בקרב חולי סרטן ראש וצוואר ועל התפקוד של סטודנטים? מהי ההשפעה של תוסף ויטמין D לאחר שבץ? האם רזברטרול מסייע להורדת רמות השומנים בדם? האם עיסוי בשמן לבנדר מסייע למטופלים עם דלקת ניוונית בברך ולשיפור איכות השינה בקרב קשישים? איזה מדד ביולוגי עשוי לשמש לאבחון דכאון? האם שומן רווי מזיק יותר מסוכר למטופלים עם כבד שומני? האם יש להגביל את המלח בתזונה לחולי שחמת הכבד? האם קפה תורם להארכת תוחלת החיים? כיצד ירידה במשקל עשויה להוביל לנסיגה של סוכרת סוג 2? האם רמות נמוכות של אומגה 3 בהריון קשורות בסיכון מוגבר ללידה מוקדמת?

בכותרות השבוע: קנבינואידים להקלה על כאב בדלקת מפרקים ניוונית, הפעילות נוגדת הסרטן של חלקיקי כסף המצויים בג'ינסנג קוריאני, שמנים צמחיים לטיפול בפצעים, טיפול הורמונלי למניעה שניונית של סרטן שד מעלה את הסיכון לסוכרת, גורמי הסיכון הקרדיו-מטבוליים לדמנציה בקרב קשישים, הקשר בין שמנות והדבקה בשפעת והפוטנציאל של טיפול בחום לשיפור פעילות השריר.

 

 

קרם שוּמר לשיפור התפקוד המיני בקרב נשים לאחר גִיל המעבר

במחקר כפול-סמיות מבוקר פלסבו הוערכה היעילות של קרם על בסיס שומר (Foeniculum vulgare) בשימוש וגינאלי לשיפור התפקוד המיני בקרב נשים לאחר גיל המעבר. במחקר נכללו 60 נשים עם תסמינים של אטרופיה נרתיקית, אשר חולקו אקראית למריחה של הנרתיק בקרם שומר (ריכוז של 5%) או בקרם פלסבו במינון של 5 גרם לפני השינה לתקופה של 8 שבועות.

החוקרים בדקו את השיפור בתפקוד המיני באמצעות המדד Female Sexual Function Index (הידוע כ-FSFI), המתייחס לתחומים שונים של התפקוד המיני כולל: חשק מיני, עוררות מינית, סיכוך, אורגזמה, סיפוק וכאב. נמצא כי בשתי הקבוצות חל שיפור בכל התחומים של התפקוד המיני, עם שיפור משמעותי יותר בקרב הנשים שהשתמשו בקרם השומר בהשוואה לפלסבו. הציון הממוצע במדד FSFI בתחילת המחקר היה 8.2 ו-8.03 בקבוצת השומר ובקבוצת הפלסבו, בהתאמה, ועלה ל-33.79 ו-18.99 בסיום המחקר, בהתאמה, p<0.001. לא דווח על השפעות שליליות הקשורות בטיפול.

החוקרים מסכמים כי קרם שומר עשוי לתרום לשיפור התפקוד המיני בקרב נשים לאחר גיל המעבר, ובמיוחד לנשים עם התווית נגד לטיפול הורמונלי חליפי.

Abedi P, Najafian M, Yaralizadeh M, Namjoyan F. Effect of fennel vaginal cream on sexual function in postmenopausal women: A double blind randomized controlled trial. J Med Life. 2018 Jan-Mar;11(1):24-28.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29696061

 

 

מהם היתרונות הבריאותיים של סאונה?

בסקירה, שנערכה על ידי חוקרים מפינלנד, מוצגות העדויות האפידמיולוגיות, הפרה-קליניות והקליניות לגבי היתרונות הבריאותיים של סאונה פינית. מהעדויות עולה כי מעבר להנאה והרגעה, סאונה עשויה לתרום להפחתת הסיכון לתחלואה ולתמותה, כולל הסיכון ליתר לחץ דם, למחלות קרדיווסקולריות, למחלות נוירו-קוגניטיביות ולמחלות ריאה וכן להקלה במצבים של דלקות מפרקים, כאב ראש ושפעת.

יתרונות בריאותיים אלה נמצאו קשורים בהשפעה המיטיבה של סאונה על התפקודים הקרדיווסקולריים והחיסוניים, כאשר שהייה בסאונה נמצאה בעלי תרומה להרחבת כלי הדם, להפחתת נוקשות העורקים, וויסות מערכת העצבים האוטונומית, שיפור פרופיל השומנים בדם והפחתת לחץ הדם. החוקרים מסכמים כי סאונה עשויה להוות אסטרטגיה נוספת לשיפור אורח החיים והבריאות, בנוסף לפעילות גופנית סדירה או בקרב אוכלוסיות שאינן יכולות לבצע פעילות גופנית. 

Laukkanen JA, Laukkanen T, Kunutsor SK. Cardiovascular and Other Health Benefits of Sauna Bathing: A Review of the Evidence. Mayo Clin Proc. 2018 Aug;93(8):1111-1121. 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30077204

 

 

רפואת צמחים להקלה על יובֵש בפה בקרב חולי סרְטן ראש וצוואר

בסקירה שיטתית הוערכה היעילות והבטיחות של רפואת צמחים סינית להקלה על תסמינים של יובש בפה (קסרוסטומיה) כתוצאה מטיפולי קרינה בקרב חולי סרטן ראש וצוואר. במחקר נכללו 14 מחקרים אקראיים מבוקרים, בהם סה"כ 994 מטופלים. במרבית המחקרים נעשה שימוש בפורמולת צמחים סינית כטיפול משלים לכימותרפיה או רדיותרפיה, בהשוואה לטיפול הסטנדרטי בלבד. צמחי המרפא השכיחים ביותר שנכללו בפורמולות השונות היו Ophiopogonis Japonici, קודונופסיס (Codonopsis pilosulae), רהמניה (Rehmannia glutinosa) ו-Scrophulariae Ningpoensis.

החוקרים מראים כי קרא עוד.

Nik Nabil WN, Lim RJ, Chan SY, Lai NM, Liew AC. A systematic review on Chinese herbal treatment for radiotherapy-induced xerostomia in head and neck cancer patients. Complement Ther Clin Pract. 2018 Feb;30:6-13. 

 

 

ההשפעה של תוסף רוזמרִין בקרב סטודנטים

במחקר כפול-סמיות מבוקר פלסבו נבדקה ההשפעה של רוזמרין (Rosmarinus officinalis) על מדדים של זיכרון, חרדה, דיכאון ואיכות שינה בקרב סטודנטים מאיראן. במחקר נכללו 68 סטודנטים, אשר חולקו אקראית לקבלת כמוסות רוזמרין במינון 500 מ"ג או פלסבו - פעמיים ביום למשך חודש. נמצא כי בהשוואה לנתוני הבסיס, נטילת רוזמרין הובילה לשיפור מובהק בכל המדדים, מלבד במדד של משך השינה. 

להלן הציונים הממוצעים במדדים שנבדקו: קרא עוד.

Nematolahi P, Mehrabani M, Karami-Mohajeri S, Dabaghzadeh F. Effects of Rosmarinus officinalis L. on memory performance, anxiety, depression, and sleepquality in university students: A randomized clinical trial. Complement Ther Clin Pract. 2018 Feb;30:24-28. 

 

 

מהי ההשפעה של תוסף וִיטמין D לאחר שָבץ?

במחקר כפול-סמיות מבוקר פלסבו הוערכה ההשפעה של תוסף ויטמין D על השיקום והאיזון הגופני של מטופלים עם המיפלגיה (שיתוק או חולשה של צד אחד של הגוף) עקב שבץ איסכמי. במחקר נכללו 72 מטופלים עם רמת ויטמין D נמוכה, עד 30 ננוגרם/מ"ל בתקופת החורף. המטופלים חולקו אקראית לשתי קבוצות: קבוצה אחת קיבלה באופן חד-פעמי 300,000 יחב"ל ויטמין D בזריקה וקבוצת הביקורת קיבלה זריקה עם תמיסת מלח. החוקרים העריכו את מדדי השיקום והתפקוד הגופני בתחילת המחקר ולאחר 3 חודשי מעקב. החוקרים מציינים כי קרא עוד.

Sari A, Durmus B, Karaman CA, Ogut E, Aktas I. A randomized, double-blind study to assess if vitamin D treatment affects the outcomes of rehabilitation and balance in hemiplegic patients.J Phys Ther Sci. 2018 Jun;30(6):874-878. 

 

 

 

רזברטרוֹל להורדת רמות השומנים בדם

במחקר כפול-סמיות מבוקר פלסבו, שנערך במקסיקו, נבדקה ההשפעה של תוסף רזברטרול (Veratrol) על פרופיל השומנים בקרב משתתפים עם יתר שומנים בדם. במחקר נכללו 71 משתתפים בגילאי 20-65, אשר חולקו אקראית לקבלת תוסף רזברטרול במינון 100 מ"ג/יום (מופק מהצמח Polygonum cuspidatum) או פלסבו - למשך חודשיים. נמצא כי קרא עוד.

Simental-Mendía, Luis E. et al. Effect of resveratrol supplementation on lipid profile in subjects with dyslipidemia: A randomized double-blind placebo-controlled trial. Nutrition , Published online:July 12, 2018.

 

 

עיסוי בשמן לבנְדר למטופלים עם דלקת נִיוונית בברך

במחקר אקראי מבוקר הוערכה היעילות של עיסוי בשמן לבנדר לשיפור יכולת הפעילות היומיומית (ADL-activities of daily living) בקרב מטופלים עם דלקת ניוונית בברך. במחקר נכללו 90 מטופלים, אשר חולקו אקראית לשלוש קבוצות: 1) קבוצת התערבות, אשר קיבלה עיסוי בשמן לבנדר (בריכוז 3% מהול בשמן שקדים) 2) קבוצת פלסבו, אשר קיבלה עיסוי בשמן שקדים בלבד 3) קבוצת ביקורת, שלא קיבלה עיסוי כלל. העיסוי נערך על ידי המטופל באופן עצמאי - 3 פעמים בשבוע במשך 3 שבועות, 20 דקות כל פעם. יכולת הפעילות היומיומית הוערכה באמצעות מדד WOMAC בתחילת המחקר, מיד לאחר ההתערבות ולאחר תקופת מעקב של שבוע ושל 4 שבועות. נמצא כי קרא עוד.

Nasiri A, Mahmodi MA. Aromatherapy massage with lavender essential oil and the prevention of disability in ADL in patients with osteoarthritis of the knee: A randomized controlled clinical trial. Complement Ther Clin Pract. 2018 Feb;30:116-121.

 

 

שמן לבנְדר לשיפור איכות השׁינה בקרב קשישים

במחקר קליני (לא מבוקר) נבדקה ההשפעה של שמן לבנדר בהרחה על איכות השינה בקרב קשישים בבית אבות בטורקיה. במחקר נכללו 30 מתנדבים, אשר הריחו שמן לבנדר שטופטף על הכרית לפני השינה במשך שבוע. איכות השינה הוערכה באמצעות המדד Pittsburgh Sleep Quality Index - לפני ההתערבות ובסיומה. נמצא כי קרא עוד.

Faydalı S, Çetinkaya F. The Effect of Aromatherapy on Sleep Quality of Elderly People Residing in a Nursing Home. Holist Nurs Pract. 2018 Jan/Feb;32(1):8-16. 

 

 

רמת אצטיל-ל-קרניטין בדם כמדד אפשרי לדִיכאון

במחקר קליני נבדקה הרמה של אצטיל-ל-קרניטין בדם בקרב מטופלים עם דיכאון מג'ורי. החוקרים מסבירים כי לאצטיל-ל-קרניטין תפקיד מרכזי בתפקוד ההיפוקמפוס ובהיבטים התנהגותיים שונים. במחקרים קודמים, שנערכו במודל של מכרסמים עם מאפייני דיכאון, נמצאה ירידה ברמת האצטיל-ל-קרניטין והפרעה בתפקודים העצביים, כאשר מתן תוספי אצטיל-ל-קרניטין הייתה מלווה בהשפעה נוגדת דיכאון, הקשורה במנגנונים אפיגנטיים. 

במחקר הקליני, שכלל 116 משתתפים, נמצא כי קרא עוד.

Nasca C, et al. Acetyl-l-carnitine deficiency in patients with major depressive disorder. Proc Natl Acad Sci U S A. 2018 Aug 21;115(34):8627-8632. 

 

 

שומן רווי מזיק יותר מסוכר למטופלים עם כבד שוּמני

במחקר אקראי מבוקר הוערכה ההשפעה של הרכב התזונה על השינויים בכבד כתוצאה מהשמנה בקרב מטופלים עם מחלת כבד שומני לא אלכוהולית. במחקר נכללו 38 מטופלים בני 48 בממוצע, עם BMI של 31 ו-4.7% שומן כבדי. המשתתפים חולקו באופן אקראי לשלוש קבוצות. כל קבוצה צרכה תוספת של 1,000 קלוריות ליום למשך 3 שבועות, ממרכיבים תזונתיים שונים, אשר הבדילו בין הקבוצות: 1) שומן רווי (שמן קוקוס, חמאה וגבינה שמנה) 2) שומן בלתי רווי (שמן זית, פסטו, אגוזי פקאן וחמאה) 3) סוכרים פשוטים (מיץ תפוזים, משקאות ממותקים וממתקים). 

החוקרים מסבירים כי קרא עוד.

Luukkonen PK, et al. Saturated Fat Is More Metabolically Harmful for the Human Liver Than Unsaturated Fat or Simple Sugars. Diabetes Care. 2018 Aug;41(8):1732-1739. 

 

 

האם יש להגביל את המלח בתזונה לחולי שחֶמת הכבד?

בסקירה דנים החוקרים ביתרונות ובחסרונות של הגבלת המלח בתזונה בקרב מטופלים עם שחמת הכבד, תוך הדגשת החשיבות של איזון רמת הנתרן בשלבים השונים של המחלה. החוקרים מסבירים כי מיימת (Ascites) הינה הסיבוך הנפוץ ביותר בקרב מטופלים עם שחמת הכבד, אשר נגרם כתוצאה מיתר לחץ דם בווריד שער הכבד ועלול להוביל להיפונתרמיה (ירידה ברמת הנתרן בדם), לאי-ספיקת כליות ואף לתמותה.

לכן, למניעת סיבוכים ולשיפור איכות החיים ישנה חשיבות גבוהה למניעת מצב של מיימת. על פי ההנחיות הקליניות, טיפול הקו הראשון בטיפול במיימת הינו הגבלת המלח בתזונה בשילוב עם תרופות משתנות. יחד עם זאת, קיים ויכוח האם כלל יש להגביל את המלח בתזונה למטופלים עם שחמת הכבד, שכן הגבלה זו עלולה להגביר את הסיכון לתת-תזונה ובכך לפגוע באיכות החיים ובסיכויי ההישרדות.

החוקרים מסכמים כי קרא עוד.

Haberl J, Zollner G, Fickert P, Stadlbauer V. To salt or not to salt?-That is the question in cirrhosis. Liver Int. 2018 Jul;38(7):1148-1159. 

 

 

 

האם קפה תורם להארכת תוחלת החיים?

בדוח עדכני, שפורסם מטעם ISIC (הידוע כ-Institute for Scientific Information on Coffee) - ארגון ללא כוונות רווח העוסק במחקר אודות הקשר בין קפה ובריאות - מציגים צוות המומחים את העדויות המחקריות העדכניות בנוגע לקשר שבין קפה לבין תוחלת החיים. באופן כללי, הנתונים ממספר מטה-אנליזות מצביעים על כך שקיים קשר שלילי, שאינו לינארי, בין צריכת קפה לבין הסיכון לתמותה, כך שצריכה גבוהה יותר קשורה בסיכון מופחת, כאשר הסיכון הוא הנמוך ביותר עבור צריכה של 3-5 כוסות ליום.

בהתייחס למנגנונים הקשורים בכך, החוקרים מציינים כי קרא עוד.

Institute for Scientific Information on Coffee (ISIC). Coffee, caffeine, mortality and life expectancy.

 

 

כיצד ירידה במשקל עשויה להוביל לנסיגה של סוּכרת סוג 2?

במחקר קליני נבדקו הגורמים המטבוליים הקשורים בכך שירידה במשקל מובילה לנסיגה של סוכרת סוג 2. מחקר זה הוא המשך למחקר קליני, בו נמצא כי בקרב 46% מהמשתתפים חלה נסיגה של המצב הסוכרתי בעקבות תכנית התערבות של שנה. מטרת התוכנית היתה ירידה במשקל והיא נערכה בטווח של 6 שנים מאבחון המחלה. 

המחקר הנוכחי נערך בקרב תת-מדגם מהמחקר המקורי וכלל 64 משתתפים מקבוצת ההתערבות ו-26 משתתפים מקבוצת הביקורת. נמצא כי קרא עוד.

Taylor R, et al. Remission of Human Type 2 Diabetes Requires Decrease in Liver and Pancreas Fat Content but Is Dependent upon Capacity for β Cell Recovery. Cell Metab. 2018 Aug 2. pii: S1550-4131(18)30446-7. 

 

 

רמות נמוכות של אוֹמגה 3 בהריוֹן קשורות בסיכון מוגבר ללידַה מוֹקדמת

במחקר מקרה-בקרה, כחלק ממחקר עוקבה גדול שמתקיים בדנמרק, נבדק הקשר בין ריכוז חומצות שומן מסוג אומגה 3 בדם במהלך ההריון לבין הסיכון ללידה מוקדמת. במחקר נכללו 376 מקרים של לידה מוקדמת – עד שבוע 34 להריון, ללא מקרים של רעלת הריון.

אחוז חומצות השומן EPA ו-DHA מסך חומצות השומן בדם נמדד בשבוע 9 ו-25 להריון. בניתוח הנתונים נמצא קרא עוד.

Olsen SF, et al. Plasma Concentrations of Long Chain N-3 Fatty Acids in Early and Mid-Pregnancy and Risk of Early Preterm Birth. EBioMedicine. 2018 Aug 3. pii: S2352-3964(18)30252-4.

 

 

וכעת, עוד כותרות...

 

 

 

קנבינואידים להקלה על כאב בדלקת מפרקִים נִיוונית

בסקירה מוצגות עדויות פרה-קליניות עדכניות, התומכות בתפקיד של המערכת האנדוקנבינואידית להקלה על כאב במצבים של דלקת מפרקים ניוונית, וכן העדויות הקליניות התומכות ביעילות של הטיפול בקנבינואידים, ממקור טבעי או סינתטי. 

O'Brien M, McDougall JJ. Cannabis and joints: scientific evidence for the alleviation of osteoarthritis pain by cannabinoids. Curr Opin Pharmacol. 2018 Jun;40:104-109. 

 

 

הפעילות נוגדת הסרְטן של חלקיקי כסף המצויים בגִ'ינסנג קורִיאני

במחקר מעבדה הודגמה הפעילות נוגדת הסרטן של חלקיקי כסף המופקים מעלי ג'ינסנג קוריאני (Panax ginseng).

Castro-Aceituno V, Ahn S, Simu SY, Singh P, Mathiyalagan R, Lee HA, Yang DC. Anticancer activity of silver nanoparticles from Panax ginseng fresh leaves in human cancer cells. Biomed Pharmacother. 2016 Dec;84:158-165. 

 

 

שמנים צמחיים לטיפול בפצעִים

במחקר, שנערך בקרב חולדות, הודגמה ההשפעה המיטיבה של קרם, המכיל שמנים צמחיים שונים - כולל שמן זרעי ענבים, שמן חילבה ושמן שומשום - על החלמה של פצעים, בשל פעילותם האנטי-מיקרוביאלית, נוגדת החמצון ונוגדת הדלקת.

Moalla Rekik D, Ben Khedir S, Ksouda Moalla K, Kammoun NG, Rebai T, Sahnoun Z. Evaluation of Wound Healing Properties of Grape Seed, Sesame, and Fenugreek Oils. Evid Based Complement Alternat Med. 2016;2016:7965689. 

 

 

טיפול הורמונלי למניעה שניונית של סרְטן שד מעלה את הסיכון לסוּכרת 

במחקר מקרה-בקרה, שנערך בישראל ובו נכללו 2,249 נשים שהחלימו מסרטן השד, נמצא כי טיפול הורמונלי בטמוקסיפן או במעכבי ארומטאז היה קשור בסיכון גבוה פי 2.25 ופי 4.27, בהתאמה, לסוכרת

Hamood R, Hamood H, Merhasin I, Keinan-Boker L. Diabetes After Hormone Therapy in Breast Cancer Survivors: A Case-Cohort Study. J Clin Oncol. 2018 Jul 10;36(20):2061-2069. 

 

 

גורמי הסיכון הקרדִיו-מטבוליים לדמנצְיה בקרב קשישים

במחקר מקרה-בקרה, שנערך בקרב קשישים מעל גיל 65 בצרפת, נמצא כי גורמי הסיכון הקרדיו-מטבוליים שהופיעו עד 14 שנה לפני אבחון של דמנציה כללו ירידה ב-BMI, עלייה מתונה יותר בלחץ הדם ועלייה ברמת הגלוקוז בדם בהשוואה לקשישים ללא התפתחות של דמנציה

Wagner M, Helmer C, Tzourio C, Berr C, Proust-Lima C, Samieri C. Evaluation of the Concurrent Trajectories of Cardiometabolic Risk Factors in the 14 Years Before Dementia. JAMA Psychiatry. 2018 Jul 24. 

 

 

מה הקשר בין שמנוּת והדבקה בשׁפעת?

במחקר תצפיתי נמצא כי מבוגרים עם שמנות, הסובלים מתסמיני שפעת, היו מדבקים למשך זמן ארוך יותר ב-42% בהתייחס לנגיף influenza A בהשוואה למבוגרים שאינם סובלים משמנות

Maier HE, et al. Obesity Increases the Duration of Influenza A Virus Shedding in Adults. J Infect Dis. 2018 Aug 2. 

 

 

הפוטנציאל של טיפול בחום לשיפור פעילות השריר

במחקר קליני, בו נכללו 20 מתנדבים, נמצא כי טיפול בחום, המדמה עלייה בחום הגוף כתוצאה מפעילות גופנית, הוביל להגברת פעילות המיטוכונדריה בשרירים ובכך עשוי לתרום לפיתוח טיפול חדשני במחלות כרוניות בהן ישנה ירידה בתפקוד המיטוכונדריה, כגון מחלות לב, מחלת ריאות חסימתית כרונית וסוכרת סוג 2. 

Hafen PS, Preece CN, Sorensen JR, Hancock CR, Hyldahl RD. Repeated exposure to heat stress induces mitochondrial adaptation in human skeletal muscle. J Appl Physiol (1985). 2018 Jul 19.
חזרה לתחילת העמוד

חזרה לעמוד הקודם