פתיחת תפריט נגישות
גישה מהירה לדף הבית

מחקרים עדכניים - חודש נובמבר 2017 - מקבץ 4

עודכן בתאריך 23/11/2017

 

בפתח הסקירה השבועית שלנו עומדת השאלה - האם תוספים נוגדי חמצון באמת תורמים לירידה במדדי עקה חימצונית? 
נמשיך עם מחקרים קליניים מתחום צמחי המרפא אשר בדקו האם פורמולת צמחי מרפא יעילה לטיפול בהרפס זוסטר? איזה שמן אתרי תורם להקלה על חרדה לאחר התקף לב? האם ויתניה משכרת מסייעת באיזון בלוטת התריס? מהי התרומה של תוסף שמן קצח לחולי אסתמה? ומה היעילות של צמחי מרפא בטיפול בילדים עם ADHD?

נציג שני מחקרים אשר בדקו טיפול בתסמונת השחלות הפוליצסטיות, האחד מציג השפּעת תוסף מגנזיום ואבץ, והשני, את ההמלצות התזונתיות לטיפול בתסמונת וכן בהפרעות פוריות בקרב נשים עם שמנות. זאת ועוד, שני מחקרים העוסקים בפעילות גופנית אשר בדקו איזה אימון גופני יעיל לשיפור המטבוליזם של גלוקוז במוח? ואיזה תוסף יעיל להגנה מפני מכת חום במאמץ גופני?
בהמשך, נבדוק האם צריכת תה וקפה עשויה לתרום להפחתת הסיכון להתפתחות גליומה? מהי חשיבות איכות התזונה במהלך החיים לשמירה על התפקוד הפיזי בגיל השלישי? מה הקשר בין דבש לריפוי פצעים? מהו המינון המומלץ של תוסף ויטמין D לפגים? ומהו המיצוי הייחודי מקליפת עץ אלון הצרפתי שנמצא יעיל לשיפור רמת HDL?
בכותרות שלנו השבוע: רפואת צמחים סינית לאיזון רמות הסוכר בחולי סוכרת סוג 1, ההשפעה של אורח חיים יושבני על הזדקנות התאים, תוספי תזונה להרזיה, התרומה הקרדיווסקולרית של רזברטרול, הקשר בין חוסר איזון ברמת הנחושת להתפתחות כבד שומני, הפעילות נוגדת הסרטן של מיצוי מליסה, חומצה אלגית לעיכוב תאי סרטן צוואר הרחם ופטריית ריישי להבהרת העור. 


 

האם תוספים נוֹגדי חמצון באמת תורמים לירידה במדדי עקה חימצונית? 

במחקר קליני מבוקר מוצלב נבדקה ההשפעה של תוספים נוגדי חמצון – ויטמין E וחומצה אלפא-ליפואית - על רמת האוקסי-פיטוסטרוֹלים (פיטוסטרוֹלים העוברים תהליכי חמצון), בקרב משתתפים עם רמת עקה חמצונית גבוהה. החוקרים מסבירים כי לכולסטרול ולפיטוסטרוֹלים מבנה דומה, כאשר כולסטרול מחומצן מהווה מדד לעקה חמצונית אולם העדויות בנוגע להשפעה של פיטוסטרוֹלים מחומצנים הינן מוגבלות.

במחקר קודם מצאו החוקרים כי עלייה בצריכת פיטוסטרוֹלים אינה מגבירה את ריכוז האוקסי-פיטוסטרוֹלים בצום, אולם ריכוזם עולה לאחר ארוחה עתירת שומן המועשרת בפיטוסטרוֹלים. 
במחקר הנוכחי נבדקה ההשפעה של נטילת שני סוגים של תוספי תזונה נוגדי חמצון על ריכוז אוקסי-פיטוסטרוֹלים בקרב משתתפים עם אי-סבילות לגלוקוז או סוכרת סוג 2. במחקר נכללו 20 משתתפים, אשר נטלו פלסבו או ויטמין E טבעי (d-α tocopherol acetate) במינון 804 מ"ג/יום (כ-1093 IU) או חומצה אלפא ליפואית במינון 600 מ"ג/יום - כל אחד למשך 4 שבועות עם 4 שבועות הפרדה ביניהם. החוקרים מציינים כי ריכוז שני סוגים של אוקסי-פיטוסטרוֹלים (oxycampesterol, oxysitosterol) היה גבוה ב-122% וב-83%, בהתאמה, בקרב המשתתפים במחקר הנוכחי בהשוואה למשתתפים בריאים שנכללו במחקר קודם.

נמצא כי שני התוספים לא הובילו לירידה בריכוז אוקסי-פיטוסטרוֹלים או במדדים אחרים של עקה חמצונית. החוקרים מסכמים כי למרות שבקרב משתתפים עם הפרעה במשק הסוכר ריכוז האוקסי-פיטוסטרוֹלים הינו גבוה יותר, נטילת תוספי נוגדי חמצון שנחקרו אינה תורמת לירידה בריכוזם. 

The effects of Vitamin E or lipoic acid supplementation on oxyphytosterols in subjects with elevated oxidative stress: a randomized trial. 
Baumgartner S, et al. 
Sci Rep. 2017 Nov 10;7(1):15288. doi: 10.1038/s41598-017-15615-y.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29127425

 

 

פורמולת צמחי מרפא לטיפול בהרְפס זוּסטר

בסקירה בוחנים החוקרים את הפעילות הביולוגית של צמחי המרפא העיקריים המצויים בפורמולה סינית המבוססת על ג'נטיאן (Gentiana scabra) לטיפול בשלבקת חוגרת (הרפס זוסטר) ואת הממצאים הקליניים לגבי יעילות ובטיחות הפורמולה. 
הפורמולה מכילה, בין השאר, את צמחי המרפא הבאים: ג'נטיאן (Gentiana scabra), קערורית סינית (Scutellaria baicalensis), לחך (Plantago spp), צלע השור (Bupleurum spp), שוש סיני (Glycyrrhiza uralensis), אנג'ליקה סינית (Angelica sinensis), רהמניה (Rehmannia glutinosa), וגרדניה יסמינית (Gardenia jasminoides).
על בסיס מחקרים פרה-קליניים, מראים החוקרים כי לשלושת הרכיבים העיקריים של הפורמולה – ג'נטיאן, גרדניה יסמינית וקערורית סינית, השפעה נוגדת דלקת הכוללת עיכוב ציטוקינים ואנזימים פרו-דלקתיים, אשר עשויה לתרום להקלה בקרב מטופלים עם הרפס זוסטר. 
הסקירה מבוססת על ממצאים מ- 26 מחקרים קליניים, אשר נערכו בבתי חולים בסין, בהם 2,955 משתתפים. בשנים עשר מהמחקרים נעשה שימוש בפורמולה מותאמת בלבד (התאמת הפורמולה בהתאם לצורך הספציפי של המטופלים), במחקר אחד נעשה שימוש בפורמולה עם פורמולת צמחי מרפא נוספת ובשלושה עשר מחקרים נעשה שימוש בפורמולה מותאמת בשילוב טיפול חיצוני בצמחי מרפא. הפורמולה ניתנה בצורת מרתח במינון שנע בין 1-6 מנות ליום.

נמצא כי השימוש בפורמולה, לבד או בשילוב טיפול חיצוני, היה מלווה בהקלה מהירה יותר על הכאב וכן בסיכון נמוך יותר לסיבוך עצבי (נוירלגיה פוסט הרפטית) בהשוואה לטיפול תרופתי. לגבי בטיחות הפורמולה, בחלק מהמחקרים דווח על השפעות שליליות (בקרב מטופלים שנטלו את הפורמולה דווח על 3 מקרים של הפרעות בעיכול ובקרב מטופלים שנטלו טיפול תרופתי דווח על 2 מקרים של סחרחורת ותשישות ו-10 מקרים של הפרעות בעיכול), אולם באופן כללי החוקרים מסכמים כי הפורמולה נסבלה היטב ושיעור ההשפעות השליליות היה נמוך בהשוואה לטיפול תרופתי. 

Gentiana scabra Bunge. Formula for Herpes Zoster: Biological Actions of Key Herbs and Systematic Review of Efficacy and Safety.
Wang K, Coyle ME, Mansu S, Zhang AL, Xue CC.
Phytother Res. 2017 Mar;31(3):375-386. doi: 10.1002/ptr.5769. Epub 2017 Jan 12.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28078812

 

 

שמן אתרי גרניוּם להקלה על חרַדה לאחר התקף לב

במחקר תלת-סמיות מבוקר פלסבו, שנערך באיראן, נבדקה התרומה של ארומתרפיה להקלה על חרדה בקרב מטופלים לאחר אוטם שריר הלב.

במחקר נכללו 80 מטופלים, אשר הוקצו אקראית לקבוצת הארומתרפיה או לקבוצת הפלסבו. ביום השני והשלישי לאשפוזם במחלקה הקרדיולוגית, המשתתפים התבקשו לשאוף 3 טיפות שמן גרניום או שמן פלסבו, מתוך מסכת החמצן, למשך 20 דקות פעמיים ביום (סך הכול 4 התערבויות).

נמצא כי קרא עוד

Effects of geranium aroma on anxiety among patients with acute myocardial infarction: A triple-blind randomized clinical trial.
Shirzadegan R, Gholami M, Hasanvand S, Birjandi M, Beiranvand A.
Complement Ther Clin Pract. 2017 Nov;29:201-206. doi: 10.1016/j.ctcp.2017.10.005. Epub 2017 Oct 16.

 

 

וִיתניה משכרת לאיזון בלוּטת התריס

במחקר פיילוט כפול-סמיות מבוקר פלסבו, שנערך בהודו, הוערכה היעילות והבטיחות של מיצוי ויתניה משכרת (Withania somnifera) בקרב מטופלים עם היפותאירודיזם תת-קליני.

במחקר נכללו 50 משתתפים, בגילאי 18-50, עם רמות TSH גבוהות בטווח של 4.5-10 מילי-יחידות/ליטר. המשתתפים חולקו אקראית לקבוצת ההתערבות, שנטלו מיצוי של ויתניה, המכיל 5% וויתנולידים, במינון 600 מ"ג/יום, או לקבוצת הפלסבו - למשך 8 שבועות.

בסיום תקופת ההתערבות נמצא כי קרא עוד

Efficacy and Safety of ashwagandha Root Extract in Subclinical Hypothyroid Patients: A Double-Blind, Randomized Placebo-Controlled Trial.
Sharma AK, Basu I, Singh S.
J Altern Complement Med. 2017 Aug 22. doi: 10.1089/acm.2017.0183. [Epub ahead of print]

 

 

התרומה של תוסף שמן קֶצח לחולי אסְתמה

במחקר כפול-סמיות מבוקר פלסבו נבדקה ההשפעה של תוסף שמן קצח (Nigella sativa) על מדדים קליניים ודלקתיים בקרב חולי אסתמה. במחקר נכללו 80 מטופלים בני כ-40 בממוצע, אשר חולקו אקראית לנטילת שמן קצח בכמוסות במינון יומי של 1000 מ"ג (מחולק לשתי מנות) או פלסבו - למשך 4 שבועות.

נמצא כי קרא עוד

Nigella sativa Supplementation Improves Asthma Control and Biomarkers: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Trial.
Koshak A, Wei L, Koshak E, Wali S, Alamoudi O, Demerdash A, Qutub M, Pushparaj PN, Heinrich M.
Phytother Res. 2017 Mar;31(3):403-409. doi: 10.1002/ptr.5761. Epub 2017 Jan 17.

 

 

צמחי מרפא לטיפול בילדים עם ADHD

בסקירה מוצגות העדויות ממחקרים אקראיים מבוקרים ביחס ליעילות ולסבילות של צמחי מרפא המשמשים לטיפול בילדים עם ADHD.

בסקירה נכללו תשעה מחקרים, בהם 464 ילדים בגילאי 0-18, אשר בדקו את ההשפעה של טיפול בצמחי מרפא בהשוואה לפלסבו או לטיפול אחר. הטיפולים במחקרים השונים כללו: שמן נר הלילה, ולריאן (Valeriana officinalis), גינקו דו-אונתי (Ginkgo biloba), פיקנוגנול, פרע מחורר (Hypericum perforatum), שעונית (Passiflora incarnata) ופורמולה המבוססת על מליסה (Melissa officinalis)*.

החוקרים מסכמים כי קרא עוד

Herbal medicines in children with attention deficit hyperactivity disorder (ADHD): A systematic review.
Anheyer D, Lauche R, Schumann D, Dobos G, Cramer H.
Complement Ther Med. 2017 Feb;30:14-23. doi: 10.1016/j.ctim.2016.11.004. Epub 2016 Nov 18.

 

 

האם תוסף מגנזיוַּם ואבץ תורם למטופלות עם תסמוֹנת השחלוֹת הפולִיציסטיות?

במחקר כפול-סמיות מבוקר פלסבו נבדקה ההשפעה של תוסף מגנזיום ואבץ על מדדי דלקת ועקה חמצונית בקרב מטופלות עם תסמונת השחלות הפוליציסטיות.

במחקר נכללו 60 מטופלות בגילאי 18-40, אשר חולקו אקראית לשתי קבוצות: תוסף המכיל 250 מ"ג מגנזיום אוקסיד ו-220 מ"ג אבץ סולפאט או פלסבו - פעמיים ביום למשך 12 שבועות.

נמצא כי קרא עוד

The Effects of Magnesium and Zinc Co-Supplementation on Biomarkers of Inflammation and Oxidative Stress, and Gene Expression Related to Inflammation in Polycystic Ovary Syndrome: a Randomized Controlled Clinical Trial. 
Afshar Ebrahimi F, Foroozanfard F, Aghadavod E, Bahmani F, Asemi Z. 
Biol Trace Elem Res. 2017 Nov 10. doi: 10.1007/s12011-017-1198-5. [Epub ahead of print]

 

 

המלצות תזונתיות לטיפול בהפרעות פוּריות בקרב נשים עם שמנוּת ותסמונת השחלוֹת הפולִיציסטיות 

בסקירה מציגים החוקרים את העדויות לגבי ההשפעה של תהליכים דלקתיים על הפוריות בקרב נשים עם שמנות ונשים עם תסמונת השחלות הפוליציסטיות. על בסיס העדויות המחקריות הקיימות ממחקרים פרה-קליניים וקליניים, החוקרים מפרטים המלצות יישומיות למטפלים, כולל ירידה במשקל, שינוי תזונתי והקפדה על פעילות גופנית. הם מפרטים את הממצאים והשיקולים התזונתיים בהתייחס לצריכת פחמימות, שומנים, חלבונים ומיקרונוטריאנטים - בדגש על חומצה פולית.

הממצאים מצביעים על כך שקרא עוד

Is there a role for diet in ameliorating the reproductive sequelae associated with chronic low-grade inflammation in polycystic ovary syndrome and obesity?
Riley JK, Jungheim ES.
Fertil Steril. 2016 Sep 1;106(3):520-7. doi: 10.1016/j.fertnstert.2016.07.1069. Epub 2016 Jul 20.

 

 

אימון אינטרוולים בעצימות גבוהה לשיפור המטבוליזם של גלוקוז במוח

במחקר קליני אקראי נבדקה ההשפעה של אימון גופני על המטבוליזם של גלוקוז במוח בקרב משתתפים עם תנגודת לאינסולין.

במחקר נכללו 21 משתתפים עם אורח חיים יושבני, בגילאי 43-55 ועם BMI של 23.7-34.3. המשתתפים חולקו אקראית לשתי קבוצות, קבוצה אחת ביצעה אימון אופניים מתמשך בעצימות בינונית והקבוצה השנייה ביצעה אימון אינטרוולים בעצימות גבוהה, כאשר כל אחד מהמשתתפים ביצע שישה אימונים בתקופה של שבועיים. המטבוליזם של גלוקוז במוח נבדק באמצעות סריקת PET.

נמצא כי קרא עוד

Short-term interval training alters brain glucose metabolism in subjects with insulin resistance.
Honkala SM, et al.
J Cereb Blood Flow Metab. 2017 Jan 1:271678X17734998. doi: 10.1177/0271678X17734998. [Epub ahead of print]

 

 

תוסף כוּרכומין להגנה מפני מכת חום במאמץ גופני

במחקר קליני מבוקר מוצלב נבדקה ההשפעה של תוסף כורכומין על הפגיעה ברירית המעי ועל התגובה הפיזיולוגית בעקבות פעילות גופנית תחת תנאי חום.

במחקר נכללו 8 מתנדבים, אשר ביצעו שני מבדקי ריצה בעצימות בינונית למשך שעה תחת תנאי חום (37 מעלות), פעם אחת לאחר נטילת תוסף כורכומין (500 מ"ג/יום למשך 3 ימים) ופעם אחת לאחר נטילת פלסבו.

בהשוואה לפלסבו, נמצאה השפעה קרא עוד

Short term dietary curcumin supplementation reduces gastrointestinal barrier damage and physiological strain responses during exertional heat stress. 
Szymanski MC, Gillum TL, Gould LM, Morin DS, Kuennen MR.
J Appl Physiol (1985). 2017 Sep 21:jap.00515.2017. doi: 10.1152/japplphysiol.00515.2017. [Epub ahead of print]

 

 

צריכת תה וקפה עשויה לתרום להפחתת הסיכון להתפתחות גליומה

במחקר מקרה-בקרה, שנערך בבית חולים באיראן, נבדק הקשר בין צריכת תה וקפה לבין הסיכון להתפתחות גליומה (גידול סרטני במערכת העצבים המרכזית). במחקר נכללו 128 מטופלים עם גליומה וקבוצת ביקורת של 256 משתתפים - הדומים במאפייני הגיל והמין.

נמצא כי קרא עוד

Tea and coffee consumption in relation to glioma: a case-control study.
Malmir H, Shayanfar M, Mohammad-Shirazi M, Tabibi H, Sharifi G, Esmaillzadeh A.
Eur J Nutr. 2017 Nov 9. doi: 10.1007/s00394-017-1575-z. [Epub ahead of print]

 

 

חשיבות איכות התזונה במהלך החיים לשמירה על התפקוד הפיזי בגיל השלישי

במחקר אורך, שנערך בבריטניה, נבדק הקשר בין איכות התזונה במהלך החיים לבין התפקוד הפיזי בגיל השלישי.

במחקר נכללו הנתונים של 969 משתתפים שנולדו בשנת 1946, כאשר נתוני התזונה של המשתתפים נאספו בגילאי 36, 43, 53 ו-60-64 והתפקוד הפיזי הוערך בגיל 60-64 באמצעות מבדקי התרוממות מכיסא, זמן הליכה ושיווי משקל. החוקרים חישבו את ציון איכות התזונה בכל נקודת זמן, כאשר תזונה באיכות גבוהה אופיינה בצריכה גבוהה של פירות, ירקות ולחם מדגנים מלאים.

נמצא כי קרא עוד

Adult Lifetime Diet Quality and Physical Performance in Older Age: Findings From a British Birth Cohort.
Robinson SM, Westbury LD, Cooper R, Kuh D, Ward K, Syddall HE, Sayer AA, Cooper C.
J Gerontol A Biol Sci Med Sci. 2017 Oct 13. doi: 10.1093/gerona/glx179. [Epub ahead of print]

 

 

דְבש לריפוי פּצעים

בסקירה מוצגים המאפיינים ומנגנוני הפעולה בהם דבש תורם לריפוי פצעים
מהסקירה עולה כי הפעילות הרפואית העיקרית של דבש כוללת פעילות אנטי-מיקרוביאלית, נוגדת-דלקת, נוגדת-חמצון, עידוד הטריה של הפצע, עידוד צמיחת הרקמה והגברת הפעילות החיסונית. ההשפעה המיטיבה על ריפוי פצעים קשורה בתכולת מי החמצן (hydrogen peroxide), באוסמוטיות גבוהה, ברמת החומציות, בגורמים נוגדי חמצון, ברמת הניטריק אוקסיד ורכיבים פנוליים המאפיינים את הדבש. 
מחקרי מעבדה ומחקרים קליניים מצאו כי קרא עוד

Biological properties and therapeutic activities of honey in wound healing: A narrative review and meta-analysis.
Oryan A, Alemzadeh E, Moshiri A.
J Tissue Viability. 2016 May;25(2):98-118. doi: 10.1016/j.jtv.2015.12.002. Epub 2016 Jan 23.

 

 

מהו המינון המומלץ של תוסף וִיטמין D לפגים?

במחקר קליני אקראי נבדקה ההשפעה של תוסף ויטמין D במינונים שונים על רמתו בדם בקרב פגים. במחקר נכללו 32 פגים, שנולדו בשבוע 24-32 להריון, אשר חולקו באופן אקראי לקבלת תוסף ויטמין D3 במינון 400 או 800 יחב"ל/יום. בתחילת המחקר, רמת ויטמין D בדם הייתה 41.9 ו-42.9 ננומול/ליטר בהתאמה, כאשר נמצא מתאם חיובי (r=0.40, p=0.04) בין רמת ויטמין D בדם לבין גיל ההריון.

לאחר ארבעה שבועות חלה קרא עוד

Randomized trial of two doses of vitamin D3 in preterm infants <32 weeks: Dose impact on achieving desired serum 25(OH)D3 in a NICU population.
Anderson-Berry A, Thoene M, Wagner J, Lyden E, Jones G, Kaufmann M, Van Ormer M, Hanson C.
PLoS One. 2017 Oct 10;12(10):e0185950. doi: 10.1371/journal.pone.0185950. eCollection 2017.

 

 

מיצוי אוליגופין מקליפת עץ אלון צרפתי לשיפור רמת HDL

במחקר כפול סמיות מבוקר פלסבו מוצלב נבדקה ההשפעה של הרכיב אוליגופין (Oligopinۚ), רכיב המופק מקליפת עץ אלון צרפתי ועשיר בפרוציאנידינים, על מדדי הסיכון הקרדיווסקולריים בקרב מטופלים עם יתר לחץ דם שלב 1.

במחקר נכללו 24 מטופלים בני 57 בממוצע עם יתר לחץ דם שלב 1, שאינם נוטלים טיפול תרופתי, ועם רמת LDL עד 188 מ"ג/דצ"ל. המשתתפים נטלו 150 מ"ג אוליגופין ליום או פלסבו - למשך חמישה שבועות. נמצא כי קרא עוד

Effects of low molecular weight procyanidin rich extract from french maritime pine bark on cardiovascular disease risk factors in stage-1 hypertensive subjects: Randomized, double-blind, crossover, placebo-controlled intervention trial.
Valls RM, Llauradó E, Fernández-Castillejo S, Puiggrós F, Solà R, Arola L, Pedret A.
Phytomedicine. 2016 Nov 15;23(12):1451-1461. doi: 10.1016/j.phymed.2016.08.007. Epub 2016 Aug 23.

 

 

כותרות נוספות...

 

 

רפואת צמחים סינית לאיזון רמות הסוכר בחולי סוּכרת סוג 1

בתיאור מקרה מוצגת ילדה בת 4 שאובחנה עם סוכרת סוג 1, כאשר למרות השימוש בזריקות אינסולין רמת הגלוקוז לא התאזנה. השימוש בפורמולת צמחי המרפא הסינית הקלאסית Liu-Wei-Di-Huang-Wan במינון 3 גרם/יום למשך 3 חודשים תרם לאיזון משק הסוכר והפחית את הזרקת האינסולין לפעם ביום. 
הפורמולה מכילה בין השאר רהמניה מבושלת (Rehmannia glutinosa), בטטת בר (Dioscorea villosa), פטריית פוריה (Poria cocos), שורש אדמונית (Paeonia spp). 

Complementary therapy of traditional Chinese medicine for blood sugar control in a patient with type 1 diabetes.
Cheng MH, Hsieh CL, Wang CY, Tsai CC, Kuo CC.
Complement Ther Med. 2017 Feb;30:10-13. doi: 10.1016/j.ctim.2016.09.007. Epub 2016 Sep 13.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28137518

 

 

מהי ההשפעה של אורח חיים יושבני על הזדקנות התאים?

בסקירה מוצגות העדויות לגבי ההשלכות הביולוגיות של אורח חיים יושבני על התפקוד הפיזיולוגי של מערכות הגוף, בדגש על אורך הטלומרים, כך שקיים קשר חיובי בין אורח חיים יושבני לבין ירידה גדולה יותר באורך הטלומרים, המהווה מדד להזדקנות התא. 

Do Our Cells Pay the Price When We Sit Too Much?
Du M.
Am J Public Health. 2017 Sep;107(9):1360-1362. Doi: 10.2105/AJPH.2017.303981.

 

 

תוספי הרזיה – מהם הממצאים המחקריים?

בסקירה מוצגים ההשפעה הקלינית, מנגנוני הפעולה האפשריים ופרופיל הבטיחות של תוספי תזונה המיועדים להרזיה, כולל מיצוי שעועית לבנה, גרסיניה קמבוג'יה, תפוז מר, הודיה גורדוני, פורסקולין, קפה ירוק, גלוקומנאן, בטא-גלוקן, ציטוזאן, גואר-גאם וקטון פטל.

New Dietary Supplements for Obesity: What We Currently Know.
Ríos-Hoyo A, Gutiérrez-Salmeán G.
Curr Obes Rep. 2016 Jun;5(2):262-70. doi: 10.1007/s13679-016-0214-y.

 

 

התרומה הקרדיווסקולרית של רזברטרוֹל

בסקירה מציגים החוקרים את הממצאים העדכניים ממחקרים פרה-קליניים בנוגע להשפעה הקרדיווסקולרית המיטיבה של רזברטרול - כגון פעילות אנטי-קרצינוגנית, אנטי-דלקתית, נוגדת השמנה, נוגדת יתר סוכר בדם והגנה על הלב וכלי הדם - כבסיס לפיתוח השימוש הקליני ברזברטרול בקרב חולי לב.

Cardiovascular Protective Effects and Clinical Applications of Resveratrol.
Cho S, Namkoong K, Shin M, Park J, Yang E, Ihm J, Thu VT, Kim HK, Han J.
J Med Food. 2017 Apr;20(4):323-334. doi: 10.1089/jmf.2016.3856. Epub 2017 Mar 27.

 

 

חוסר איזון ברמת הנחוֹשת בגוף קשורה בהתפתחות כבד שוּמני

בסקירה מציגים החוקרים את תפקיד התזונה בהתפתחות ובהתקדמות מחלת כבד שומני לא אלכוהולי, בדגש על התרומה של איזון רמת הנחושת והשימוש ברכיבים נוגדי חמצון הנקשרים לנחושת - לטיפול בכבד שומני.

Non-Alcoholic Fatty Liver Disease and Nutritional Implications: Special Focus on Copper.
Antonucci L, Porcu C, Iannucci G, Balsano C, Barbaro B.
Nutrients. 2017 Oct 18;9(10). pii: E1137. doi: 10.3390/nu9101137.

 

 

הפעילות נוגדת הסרְטן של מיצוי מלִיסה

במחקר מעבדה מדגימים החוקרים את פעילות נוגדת הסרטן של מיצוי מליסה (Melissa officinalis) כנגד תאי סרטן ריאות, שד וערמונית אנושיים. 

The herbal medicine Melissa officinalis extract effects on gene expression of p53, Bcl-2, Her2, VEGF-A and hTERT in human lung, breast and prostate cancer cell lines.
Jahanban-Esfahlan R, Seidi K, Monfaredan A, Shafie-Irannejad V, Abbasi MM, Karimian A, Yousefi B.
Gene. 2017 May 20;613:14-19. doi: 10.1016/j.gene.2017.02.034. Epub 2017 Mar 1.

 

 

חומצה אלגית המצויה ברימון לעיכוב תאי סרְטן צוואר הרחם

במחקר מעבדה מוצגת ההשפעה המעכבת של חומצה אלגית, המופקת ממיצוי קליפת רימון, על תאי סרטן צוואר הרחם. 

Inhibition of Cervical Cancer by Promoting IGFBP7 Expression Using Ellagic Acid from Pomegranate Peel.
Guo H, Zhang D, Fu Q.
Med Sci Monit. 2016 Dec 12;22:4881-4886.

 

 

פִטריית ריישִי להבהרת העור

במחקר מעבדה נבדק ההרכב הכימי של פטריית ריישי (Ganoderma lucidum) ומודגמת ההשפעה המעכבת של הרכיב ganodermanondiol על תהליך המלנוגנזיס (ייצור המלנין בתאי העור), ממצא שעשוי להיות בעל תרומה יישומית לתעשיית הקוסמטיקה. 

Effects of Ganodermanondiol, a New Melanogenesis Inhibitor from the Medicinal Mushroom Ganoderma lucidum.
Kim JW, Kim HI, Kim JH, Kwon OC, Son ES, Lee CS, Park YJ.
Int J Mol Sci. 2016 Oct 27;17(11). pii: E1798.
חזרה לתחילת העמוד

חזרה לעמוד הקודם