עם ישראל חי!
פתיחת תפריט נגישות
גישה מהירה לדף הבית

מחקרים עדכניים - חודש יוני 2017 - מקבץ 1

עודכן בתאריך 01/06/2017

 

את הסקירה השבועית שלנו חילקנו לפי הקטגוריות הראשיות של הטיפול הטבעי; תזונה, צמחי מרפא ותוספי תזונה.

בחלק התזונה נציג מחקרים העוסקים במיץ סלק לשיפור פעילות מערכת העצבים הסימפתטית, צריכת קקאו להגנה על כלי הדם, יוגורט לשיפור צפיפות העצם, דיאטת DASH להפחתת הסיכון לגאוט והתפתחות תגובה אלרגית בקרב ילדים עם אטוֹפיק דרמטִיטיס על רקע רגישות למזון. 
בחלק צמחי המרפא נציג מחקרים העוסקים בטיפול במחלת לב כלילית ופסוריאזיס, תה ירוק להפחתת הסיכון לסרטן הערמונית, ומנגנוני הפעולה של פורמולת צמחי מרפא המשמשת לטיפול בתסמונת המטבולית.

בחלק תוספי התזונה נציג שתי מטא-אנליזות חדשות, המסכמות את היעילות של חמוציות למניעת דלקות חוזרות בדרכי השתן ושל לכסניות אבץ לטיפול בהצטננות. בהמשך, נציג מחקרים מסוגים שונים, שבדקו מיצוי זרעי ענבים להורדת לחץ הדם, תוסף מולטי-ויטמין ומינרל להפחתת הסיכון לזיהומים בדרכי הנשימה והקשר בין ויטמין D ואלרגיות

נסיים בסקירת קוקרן שבדקה את יעילות הטיפול במוסיקה להקלה על תסמיני דיכאון בקרב הסובלים מדמנציה

את הכותרות שלנו נפתח במחקר קליני שמצא כי משקאות אנרגיה עלולים להחמיר מצב של אי-סדירות בפעילות הלב ותיאור מקרה של התפתחות דלקת עור אלרגית בעקבות חשיפה לשמן עץ התה. נמשיך עם מספר מחקרים מגוונים על צריכת תה מאטה להפחתת הסיכון לסרטן השד, ההשפעה האנטי-סרטנית המורכבת של תה ירוק, חוסר היעילות של מאקה לטיפול בסרטן הערמונית, צמחי המרפא המשמשים בהודו לשמירה על בריאות הגבר והפעילות האנטי-מיקרוביאלית של שמן אתרי עשב לימון. נסיים בסקירה המפרטת את הגורמים להתפתחות דלקת מפרקים ניוונית.

 

 

תזונה: 

 

מיץ סלק לשיפור פעילות מערכת העצבים הסימפתטית

במחקר פיילוט כפול-סמיות מבוקר פלסבו מוצלב נבדקה ההשפעה האקוטית של מיץ סלק עשיר בניטראטים על לחץ הדם ועל פעילות מערכת העצבים הסימפתטית בשרירים במהלך מנוחה או פעילות.

במחקר נכללו 14 מתנדבים צעירים ובריאים, אשר צרכו 70 מ"ל מיץ סלק עשיר בניטראטים (~6.4mmol NO3-) או פלסבו (מיץ סלק נטול ניטראטים) עם הפרדה של 30 יום ביניהם. לחץ הדם והפעילות הסימפתטית (muscle sympathetic nerve activity – MSNA - מדידת פעילות הלב והנשימה והפעילות העצבית) נמדדו לפני צריכת מיץ הסלק ולאחר כ-3 שעות מצריכתו, וכן במהלך 2 דקות של החזקת משקולת סטטית.

נמצא כי הן בזמן מנוחה והן בזמן פעילות חלה האטה בפעילות הסימפתטית בעקבות צריכת הניטראטים בהשוואה לפלסבו, ללא הבדל במדדי לחץ הדם. החוקרים מסכמים כי ממצאי המחקר מספקים תמיכה ראשונית לתועלת האקוטית של תוסף ניטראטים להפחתת עירור יתר של המערכת הסימפתטית (sympathetic outflow), מצב הקשור בתחלואה קרדיווסקולרית.  

Acute beetroot juice supplementation on sympathetic nerve activity: A randomized, double-blind, placebo-controlled proof-of-concept study.
Notay K, Incognito AV, Millar PJ.
Am J Physiol Heart Circ Physiol. 2017 May 5:ajpheart.00163.2017. doi: 10.1152/ajpheart.00163.2017. [Epub ahead of print]
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28476923

 

 

צריכת קקאו להגנה על כלי הדם בקרב נשים לאחר גִיל המעבר

במחקר אקראי מבוקר נבדקה ההשפעה של תדירות צריכת קקאו על נוקשות העורקים בקרב נשים לאחר גיל המעבר.

במחקר נכללו 26 נשים בגיל 64 בממוצע, אשר הוקצו אקראית לשתי קבוצות שצרכו אבקת קקאו במינון כולל זהה אך בתדירות שונה – לאורך 12 שבועות; הנשים בקבוצה הראשונה צרכו קקאו במינון 17 גרם מדי יום (6 ימים בשבוע), והנשים בקבוצה השנייה צרכו קקאו במינון 17 גרם פעמיים ביום 3 ימים בשבוע. נוקשות העורקים (pulse-wave velocity) נמדדה בתחילת המחקר ולאחר 12 שבועות של נטילת הקקאו.

נמצא כי בשתי הקבוצות חל שיפור מובהק במדד נוקשות העורקים בהשוואה לנתוני הבסיס (p<0.05), ללא הבדל מובהק בין הקבוצות. החוקרים מסכמים כי לקקאו השפעה מיטיבה על נוקשות העורקים בקרב נשים לאחר גיל המעבר, השפעה שאיננה תלויה בתדירות הצריכה.

Habitual cocoa intake reduces arterial stiffness in postmenopausal women regardless of intake frequency: a randomized parallel-group study.
Okamoto T, Kobayashi R, Natsume M, Nakazato K.
Clin Interv Aging. 2016 Nov 14;11:1645-1652. eCollection 2016.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27881914

 

 

יוגורט לשיפור צפיפות העצם

במחקר תצפיתי, שנערך באירלנד, נבדק הקשר בין צריכת יוגורט לבין צפיפות העצם והתפקוד הגופני בקרב מבוגרים מעל גיל 60, זאת לאור מחקרים קודמים שמצאו קשר ליוגורט ולמוצרי חלב מותססים.

כחלק ממחקר עוקבה גדול, העוסק בקשר בין גורמים תזונתיים וגנטיים לבין תחלואה הקשורה בהזדקנות, במחקר הנוכחי נכללו 4,310 משתתפים, אשר מילאו שאלוני תזונה ואורח חיים ועברו בדיקת צפיפות עצם (באמצעות DEXA) והערכת התפקוד הגופני. נמצא כי 61.7% מהמשתתפים צרכו יוגורט. כמו כן, נמצא כי מתוך כלל המשתתפים, נשים הן צרכניות גדולות יותר של יוגורט - 66.5% מהנשים (צריכה של 0.42 מנות ליום בממוצע), לעומת 51.6% מהגברים (צריכה של 0.32 מנות ליום בממוצע).

נמצא כי קרא עוד

Greater yogurt consumption is associated with increased bone mineral density and physical function in older adults. 
Laird E, et al.
Osteoporos Int. 2017 May 1. doi: 10.1007/s00198-017-4049-5. [Epub ahead of print]

 

 

דיאטת DASH להפחתת הסיכון לגאוּט

במחקר עוקבה פרוספקטיבי נבדק הקשר בין צריכת דיאטת DASH או דיאטה מערבית לבין הסיכון לגאוט בקרב גברים.

כחלק ממחקר עוקבה גדול, בו השתתפו גברים במקצועות הבריאות, במחקר הנוכחי נכללו הנתונים של כ-45,000 גברים ללא היסטוריה של גאוט. על פי הנתונים שנאספו משאלוני תזונה, החוקרים חישבו לכל משתתף ציון התאמה לדיאטת DASH - המבוסס על צריכה גבוהה של פירות, ירקות, אגוזים וקטניות, צריכת מוצרי חלב דלי שומן ודגנים מלאים וצריכה נמוכה של נתרן, משקאות ממותקים ובשר אדום ומעובד - וכן ציון התאמה לדיאטה מערבית - המבוסס על צריכה גבוהה של בשר אדום ומעובד, צ'יפס, דגנים מעובדים, מתוקים וקינוחים.

נמצא כי קרא עוד

The Dietary Approaches to Stop Hypertension (DASH) diet, Western diet, and risk of gout in men: prospective cohort study.
Rai SK, Fung TT, Lu N, Keller SF, Curhan GC, Choi HK.
BMJ. 2017 May 9;357:j1794. Doi: 10.1136/bmj.j1794.

 

 

התפתחות תגובה אלרגית מיידית בקרב ילדים עם אטוֹפיק דרמטִיטיס על רקע רגישות למזון

במחקר תצפיתי נבדקה השכיחות וגורמי הסיכון הקשורים בהתפתחות תגובה אלרגית מיידית בקרב ילדים עם אטופיק דרמטיטיס המעורר על ידי מזון (Food-Triggered Atopic Dermatitis).

ראשית, נבדקו באופן רטרוספקטיבי הרשומות הרפואיות של 298 ילדים בגילאי 0-10 עם חשד לאטופיק דרמטיטיס על רקע רגישות למזון. לאחר מכן, נאספו נתונים באופן פרוספקטיבי במשך שנתיים בממוצע בנוגע למזונות החשודים כאלרגנים, בדיקות מעבדה ותגובות קליניות, ובהתאם לנתונים בוצעה אבחנה על ידי רופא מומחה. תגובה אלרגית מיידית למזון מסוים הוגדרה באמצעות הימצאות IgE ספציפי למזון והופעת תסמינים קליניים.

לאחר התחלת דיאטת אלימינציה, נמצא כי קרא עוד

Natural History of Food-Triggered Atopic Dermatitis and Development of Immediate Reactions in Children.
Chang A, Robison R, Cai M, Singh AM.
J Allergy Clin Immunol Pract. 2016 Mar-Apr;4(2):229-36.e1. doi: 10.1016/j.jaip.2015.08.006. Epub 2015 Nov 17.

 

 

צמחי מרפא: 

 

פורמולה צמחי מרפא בשילוב עם אספירין לטיפול במחלת לב כּלילית

בסקירה שיטתית ומטה-אנליזה הוערכה היעילות של השימוש בפורמולת צמחי מרפא סיניים בשילוב עם אספירין לטיפול במחלת לב כלילית, בהשוואה לאספירין בלבד.

הפורמולה Fufang Danshen Diwan (הידועה גם בשם: FDD), אשר מכילה את צמחי המרפא: קרא עוד

Clinical Therapeutic Effects of Aspirin in Combination with Fufang Danshen Diwan, a Traditional Chinese Medicine Formula, on Coronary Heart Disease: A Systematic Review and Meta-Analysis.
Huang J, Tang X, Ye F, He J, Kong X.
Cell Physiol Biochem. 2016;39(5):1955-1963. Epub 2016 Oct 24.

 

 

צמחי מרפא לטיפול בפּסוריאזיס

בסקירה שיטתית הוערכה היעילות של צמחי מרפא סיניים בנטילה פומית לטיפול בפסוריאזיס.

בסקירה נכללו שבעה מחקרים אקראיים מבוקרים בהם 569 מטופלים. סך הכול נעשה שימוש ב-47 רכיבים צמחיים, כאשר שני הצמחים השכיחים ביותר היו קרא עוד

Oral Chinese herbal medicine versus placebo for psoriasis vulgaris: A systematic review.
Parker S, Zhang CS, Yu JJ, Lu C, Zhang AL, Xue CC.
J Dermatolog Treat. 2017 Feb;28(1):21-31. Doi: 10.1080/09546634.2016.1178377. Epub 2016 Jul 1.

 

 

תה ירוֹק להפחתת הסיכון לסרְטן הערמונית

בסקירה שיטתית ומטה-אנליזה נבדק הקשר בין צריכת תה ירוק לבין הסיכון לסרטן הערמונית. בסקירה נכללו שבעה מחקרים תצפיתיים (ארבעה מחקרי עוקבה ושלושה מחקרי מקרה-בקרה) ושלושה מחקרים אקראיים מבוקרים, בהם ניתן 400 מ"ג/יום EGCG או 600 מ"ג/יום קטכינים מתה ירוק למשך 12-30 חודשים.

בניתוח כולל של המחקרים התצפיתיים קרא עוד

Green tea and the risk of prostate cancer: A systematic review and meta-analysis.
Guo Y, Zhi F, Chen P, Zhao K, Xiang H, Mao Q, Wang X, Zhang X.
Medicine (Baltimore). 2017 Mar;96(13):e6426. doi: 10.1097/MD.0000000000006426.

 

 

מנגנוני הפעולה של פורמולת צמחי מרפא המשמשת לטיפול בתסמונת המטבולית

במחקר מעבדה אינטגרטיבי נחקרו מנגנוני הפעולה הפרמקולוגיים של הפורמולה הסינית Wendan, המשמשת לטיפול בתסמונת המטבולית.

מחקרים קליניים קודמים מראים כי הפורמולה הייתה בעלת השפעה קלינית מיטיבה בהתייחס לסילוק ליחה, להשפעה אנטי-דלקתית, לירידה במשקל ובהיקף המותניים ולהורדת לחץ דם, רמות סוכר וכולסטרול. הפורמולה מכילה את צמחי המרפא: קרא עוד

Systematic Understanding of Mechanisms of a Chinese Herbal Formula in Treatment of Metabolic Syndrome by an Integrated Pharmacology Approach.
Chen M, Yang F, Yang X, Lai X, Gao Y.
Int J Mol Sci. 2016 Dec 16;17(12). pii: E2114. doi: 10.3390/ijms17122114.

 

 

תוספי תזונה:

 

סיכום היעילות של חמוציות למניעת דלקוֹת חוזרות בדרְכי השתן

במטה-אנליזה של מחקרים אקראיים מבוקרים הוערכה היעילות של חמוציות למניעת דלקות חוזרות בדרכי השתן בקרב נשים עם היסטוריה של דלקות בדרכי שתן. בניתוח הנתונים נכללו שבעה מחקרים, בהם השתתפו 1,498 נשים בריאות עם היסטוריה של דלקות בדרכי השתן.

באופן כללי, נמצא כי קרא עוד

•  An Updated Meta-Analysis of Cranberry and Recurrent Urinary Tract Infections in Women
Zhuxuan Fu, DeAnn Liska, David Talan and Mei Chung.
FASEB J April 2017 31:lB343
http://www.fasebj.org/content/31/1_Supplement/lB343.abstract
•  Cranberry Beverage Consumption Reduces Antibiotic Use for Clinical Urinary Tract Infection in Women with a Recent History of Urinary Tract Infection
Kristin M Nieman, et al.
FASEB J April 2017 31:964.26

 

 

לכסניות אבַץ לטיפול בהצטננוּת

במטה-אנליזה, שבוצעה על נתוני מטופלים פרטניים מתוך מחקרים קליניים, הוערכה ההשפעה של לכסניות אבץ-אצטט על שיעור ההחלמה מהצטננות.

במחקר נכללו הנתונים הפרטניים של המשתתפים בשלושה מחקרים אקראיים מבוקרים, בהם 199 מטופלים עם הצטננות נטלו לכסניות אבץ אצטט במינון של 80-92 מ"ג אבץ אלמנטלי ליום (מינונים הגבוהים באופן ניכר מההמלצות בארה"ב של 8-11 מ"ג ליום).

נמצא כי קרא עוד

  Zinc Acetate Lozenges May Improve the Recovery Rate of Common Cold Patients: An Individual Patient Data Meta-Analysis.
Hemilä H, Fitzgerald JT, Petrus EJ, Prasad A.
Open Forum Infect Dis. 2017 Apr 3;4(2):ofx059. doi: 10.1093/ofid/ofx059. eCollection 2017 Spring.

 

 

תוסף תזונה להפחתת הסיכון לזיהומים בדרכי הנשימה

במחקר כפול-סמיות מבוקר פלסבו, שנערך במקסיקו, נבדקה היעילות של תוסף מולטי-ויטמין ומינרל (Omniplus Supreme) - המופק מפירות, צמחי מרפא ואצות - כנגד זיהומים אקוטיים בדרכי הנשימה (שפעת, התקררות, דלקת הלוע, סינוסיטיס, דלקת בגרון, ברונכיטיס ודלקת ריאות) בקרב מבוגרים בקבוצת סיכון.

במחקר נכללו 59 משתתפים, עובדי מוקד השירות של חברת Omnilife, המשווקת את התוסף, שנטו לשיעור תחלואה גבוה בשנה הקודמת למחקר, אך בתחילת המחקר היו בריאים ולא נטלו תרופות. המשתתפים חולקו באופן אקראי לנטילת התוסף (40 מ"ל ליום מהול בכוס מים) או פלסבו - למשך 90 יום (6 ימים בשבוע) בין החודשים ינואר לאפריל. במשך כל תקופת המחקר המשתתפים מילאו יומן יומי בו תיעדו הופעת תסמינים או תופעות לוואי. 45 משתתפים סיימו את המחקר.

נמצא כי קרא עוד

Effects of a dietary supplement on the incidence of acute respiratory infections in susceptible adults: a randomized controlled trial
Bernal-Orozco MF, et al.
Nutr Hosp. 2015 Aug 1;32(2):722-31. doi: 10.3305/nh.2015.32.2.8219.

 

 

מיצוי זרעי ענבים להורדת לחץ הדם

במטה-אנליזה של מחקרים אקראיים מבוקרים נבדקה ההשפעה של מיצוי זרעי ענבים על לחץ הדם.

בניתוח הנתונים נכללו 16 מחקרים, בהם 810 משתתפים, כאשר בחלק מהמחקרים המשתתפים היו בעלי יתר לחץ דם או תסמונת מטבולית ובחלק מהמחקרים נכללו משתתפים בריאים. מינון מיצוי זרעי הענבים במחקרים היה 100-2,000 מ"ג ליום למשך 2-16 שבועות.

באופן כללי נמצא כי קרא עוד

The impact of grape seed extract treatment on blood pressure changes: A meta-analysis of 16 randomized controlled trials.
Zhang H, Liu S, Li L, Liu S, Liu S, Mi J, Tian G
Medicine (Baltimore). 2016 Aug;95(33):e4247. doi: 10.1097/MD.0000000000004247.

 

 

מה הקשר בין וִיטמין D והתפתחות אלרגיוֹת?

במחקר תצפיתי, המבוסס על ניתוח נתונים בשיטת רנדומיזציה מנדליאנית (שימוש בהבדלים גנטיים להערכת יחסי סיבה ותוצאה במחקרים שאינם ניסויים), נבדק הקשר בין נטייה גנטית לרמות ויטמין D נמוכות לבין הסיכון למחלות אלרגיות.

במחקר נעשה שימוש בנתונים הגנטיים והבריאותיים של למעלה מ-100,000 משתתפים בכמה מחקרים גדולים שנערכו בבריטניה. בהתבסס על הנתונים של כ-34,000 משתתפים, החוקרים זיהו קרא עוד

 Vitamin D levels and susceptibility to asthma, elevated immunoglobulin E levels, and atopic dermatitis: A Mendelian randomization study.
Manousaki D, et al.
PLoS Med. 2017 May 9;14(5):e1002294. doi: 10.1371/journal.pmed.1002294. eCollection 2017 May.

 

 

שונות:

 

טיפול במוסיקה להקלה על תסמיני דִיכאון בקרב הסובלים מדמנְציה

בסקירת קוקרן, שנערכה על ידי חוקרים מהולנד, הוערכה התרומה של טיפול במוסיקה לשיפור המצב הרגשי בקרב משתתפים עם דמנציה, כולל איכות החיים, שינויים במצב הרוח, רגשות שליליים, בעיות התנהגות, התנהגות חברתית ותפקוד קוגניטיבי.

בסקירה נכללו 17 מחקרים אקראיים מבוקרים, בהם נבדקה ההשפעה של התערבות טיפולית המבוססת על מוסיקה (לפחות 5 מפגשים אישיים או קבוצתיים) בהשוואה לטיפול הסטנדרטי או לפעילות אחרת. החוקרים ביצעו מטה-אנליזה על 16 מהמחקרים, בהם 620 משתתפים עם דמנציה בדרגות חומרה שונות, המתגוררים במוסד.

מניתוח הנתונים הכולל עולה כי קרא עוד

Music-based therapeutic interventions for people with dementia.
van der Steen JT, van Soest-Poortvliet MC, van der Wouden JC, Bruinsma MS, Scholten RJ, Vink AC.
Cochrane Database Syst Rev. 2017 May 2;5:CD003477. doi: 10.1002/14651858.CD003477.puB3. [Epub ahead of print]

 

 

כותרות נוספות...

 

 

משקאות אנרגיה עלולים להחמיר מצב של אי-סדירות בפעילות הלב

במחקר כפול-סמיות מוצלב, בו נכללו 24 משתתפים בגילאי 16-50 הסובלים מתסמונת QT מוארך (long QT syndrome, מצב מולד של אי-סדירות בפעילות החשמלית של הלב), נמצא כי צריכת משקאות אנרגיה הגבירה את ההפרעה לפעילות הלב ולקפיצות בלחץ הדם.

 Cardiovascular Effects of Energy Drinks in Familial Long QT Syndrome: A Randomized Cross-Over Study.
Gray B, Ingles J, Medi C, Driscoll T, Semsarian C.
Int J Cardiol. 2017 Mar 15;231:150-154. doi: 10.1016/j.ijcard.2016.12.019.

 

 

התפתחות דלקת עור אלרגית בעקבות חשיפה לשמן עץ התה

תיאור מקרה של אישה בת 32 עם היסטוריה של אטופיק דרמטיטיס, אשר סבלה מהתפרצות תגובה אלרגית עורית בעקבות שימוש בתכשיר מסחרי לטיפול בכוויות (Burnshield®), המכיל שמן עץ התה. תוצאות בדיקות אלרגיה עוריות תומכות באבחנה של דלקת עור אלרגית ממגע (allergic contact dermatitis) כתוצאה מחשיפה לתכשיר ולשמן עץ התה.  

הערת המערכת: שמן עץ התה נחשב כבטוח מאוד לשימוש, גם באופן בלתי מדולל. תיאור מקרה זה, מדגיש את הצורך בזהירות בשימוש בשמנים אתריים, גם כאלה הנחשבים לבטוחים. 

Allergic contact dermatitis caused by the tea tree oil-containing hydrogel Burnshield®.
Storan ER, Nolan U, Kirby B.
Contact Dermatitis. 2016 May;74(5):309-10. doi: 10.1111/cod.12531.

 

 

צריכת תה מאטה קשורה בסיכון נמוך יותר לסרְטן השד

במחקר מקרה-בקרה, שנערך באורוגואי, נמצא כי צריכה גבוהה של תה מאטה (Yerba mate) הייתה קשורה בסיכון נמוך של עד 60% לסרטן השד.  

Mate Intake and Risk of Breast Cancer in Uruguay: a Case- Control Study.
Ronco AL, Stefani ED, Mendoza B, Deneo-Pellegrini H, Vazquez A, Abbona E.
Asian Pac J Cancer Prev. 2016;17(3):1453-61.

 

 

ההשפעה האנטי-סרטנית המורכבת של תה ירוֹק

בסקירה, הכוללת מחקרים פרה-קליניים וקליניים, מוצגים מנגנוני הפעולה האנטי-סרטניים של תה ירוק (Camellia sinensis), הקשורים בפעילות נוגדת חמצון, אך גם בהגברת פעילות חמצונית הפוגעת בתאים הסרטניים. 

Anti-Cancer Effects of Green Tea by Either Anti- or Pro- Oxidative Mechanisms.
Hayakawa S, Saito K, Miyoshi N, Ohishi T, Oishi Y, Miyoshi M, Nakamura Y.
Asian Pac J Cancer Prev. 2016;17(4):1649-54.

 

 

לא נמצאה תמיכה ליעילות של מאקה לטיפול בסרְטן הערמונית 

במחקר מעבדה נמצא כי מיצוי מיימי של מאקה (Lepidium meyenii) לא תרם לפגיעה בתאי סרטן הערמונית ולא השפיע על יעילות הטיפול האנטי-סרטני, אולם הוביל להגברת הפעילות האנדרוגנית הקשורה בשיפור התפקוד והחשק המיני.

Red Maca (Lepidium meyenii) did not affect cell viability despite increased androgen receptor and prostate-specific antigen gene expression in the human prostate cancer cell line LNCaP.
Díaz P, Cardenas H, Orihuela PA.
Andrologia. 2016 Oct;48(8):922-6. doi: 10.1111/and.12681.

 

 

רפואה הודית מסורתית לשמירה על בריאות הגבר

בסקירה מוצגים צמחי המרפא המשמשים ברפואה ההודית המסורתית לשמירה על פוריות הגבר והדחף המיני, לטיפול במחלות כרוניות ולמניעה של מחלות מין וסרטן במערכת הרבייה. הצמחים המוזכרים בסקירה כוללים: ויתניה משכרת (Withania somnifera), קטב מצוי (Tribulus terrestris), אספרגוס הודי (Asparagus racemosus), נים (Azadirachta indica), ריחן קדוש (Ocimum sanctum) וג'ינג'ר (Zingiber officinale). 

Indian folklore medicine in managing men's health and wellness.
Lohiya NK, Balasubramanian K, Ansari AS.
Andrologia. 2016 Oct;48(8):894-907. doi: 10.1111/and.12680.

 

 

הפעילות האנטי-מיקרוביאלית של שמן אתרי עשב לימון

במחקר מעבדה מדגימים החוקרים את ההשפעה האנטי-מיקרוביאלית של שמן אתרי עשב לימון והרכיב הפעיל ציטראל, בדגש על זיהומים עמידים לתרופות.

Antimicrobial activity, cytotoxicity and chemical analysis of lemongrass essential oil (Cymbopogon flexuosus) and pure citral.
Adukwu EC, Bowles M, Edwards-Jones V, Bone H.
Appl Microbiol Biotechnol. 2016 Nov;100(22):9619-9627. Epub 2016 Aug 26.

 

 

הפרעה למטבוליזם כבסיס להתפתחות דלקת מפרקִים ניוונִית

בסקירה מוצגות העדויות הפרה-קליניות, העוסקות באופן בו הפרעה למטבוליזם התקין - כתוצאה מגורמים כמו תזונה לקויה, אורח חיים יושבני, הזדקנות, שמנות ותחלואה נלווית כגון סוכרת סוג 2 - מובילה לשינויים גנטיים בתאי המפרק, אשר מהווים בסיס להתפתחות דלקת מפרקים ניוונית.

The role of metabolism in the pathogenesis of osteoarthritis.
Mobasheri A, Rayman MP, Gualillo O, Sellam J, van der Kraan P, Fearon U.
Nat Rev Rheumatol. 2017 May;13(5):302-311. doi: 10.1038/nrrheum.2017.50. Epub 2017 Apr 6.
חזרה לתחילת העמוד

חזרה לעמוד הקודם