עם ישראל חי!
פתיחת תפריט נגישות
גישה מהירה לדף הבית

מחקרים עדכניים - חודש מאי 2016 - מקבץ 4

עודכן בתאריך 20/07/2016

 

תוספי תזונה למניעת הפלות, הגבלה קלורית עשויה לתרום לשיפור איכות החיים, השפּעת מיצוי רימון על סרטן הערמונית, דיאטה קטגונית ים-תיכונית מועשרת באומגה 3 להפחתת הסיכון הקרדיווסקולרי, פורמולה סינית לטיפול ביתר לחץ דם, חוסר ויטמין B12 שכיח בקרב נשים בהריון, תזונה חומצית קשורה בסיכון מוגבר לסוכרת סוג 2, צריכת קפה ברמה מתונה אינה מהווה סיכון כלייתי באוכלוסייה הבריאה ועוד...

 

 

תוספי תזונה למניעת הפלות

סקירה שנועדה להעריך את היעילות של נטילת תוספי ויטמינים בהפחתת הסיכון להפלות ואת בטיחות השימוש בהם. בסקירה נכללו 40 מחקרים אקראיים מבוקרים הכוללים כ-220,000 נשים והריונות, בהם בוצעה השוואה בין נטילת תוספי ויטמינים במהלך ההריון לבין פלסבו, או נטילת תוספי ויטמינים אחרים, או ללא תוספי ויטמינים, או התערבות אחרת. 

להלן תוצאות הסקירה הנוגעות לתוספי הויטמינים השונים: 
תוספי ויטמין C וסיכון להפלה, ל"לידה שקטה" או לתופעות הלוואי הקשורות בנטילת התוסף: לא נמצאו הבדלים בין נשים שנטלו ויטמין C + ויטמין E, או כל שילוב אחר הכולל ויטמין C, לבין נשים שלא נטלו ויטמין C או שנטלו פלסבו. 
ויטמין A וסיכון להפלה או ל"לידה שקטה": לא נמצאו הבדלים בין נשים שנטלו ויטמין A + ברזל + חומצה פולית, או כל שילוב אחר הכולל ויטמין A, לבין נשים שלא נטלו ויטמין A או שנטלו פלסבו. 
בהתייחס למולטי-ויטמין, נמצא סיכון נמוך יותר ללידה שקטה בקרב נשים שנטלו מולטי-ויטמין + ברזל + חומצה פולית בהשוואה לנשים שנטלו ברזל וחומצה פולית בלבד, ללא הבדל בסיכון להפלה. 
בהתייחס לחומצה פולית, לא נמצאו הבדלים בין נשים שנטלו חומצה פולית, עם או בלי מולטי-ויטמין ו/או ברזל, בהשוואה לנשים שלא נטלו חומצה פולית בהתייחס לסיכון להפלה, ללידה שקטה או למומים מולדים. 
במחקר אחד נמצא כי תוסף ויטמינים נוגדי חמצון לא הפחית את הסיכון להפלה. 
החוקרים מסכמים כי נטילת תוספי ויטמינים לפני ההריון או בתחילתו אינה קשורה בסיכון מופחת להפלה, אולם נטילת מולטי-ויטמין עם ברזל וחומצה פולית קשורה בסיכון מופחת ללידה שקטה.

 

*הערת מערכת: בהתייחס לממצא שלא היה הבדל בסיכון למומים מולדים בין נטילה או אי-נטילה של חומצה פולית, חשוב לציין כי קיימים מחקרים המראים כי נטילת תוסף חומצה פולית החל משלושה חודשים טרם ההתעברות ובמשך שלושת החודשים הראשונים של ההריון, מקטינה את הסיכון למומים מולדים באופן תלוי מינון. יחד עם זאת, מחקר חדש מראה כי רמה גבוהה מדיי של חומצה פולית מעלה את הסיכון לאוטיזם בקרב היילוד, זאת לצד מחקר המעיד כי נטילת חומצה פולית הורידה את סיכון לאוטיזם. 

לקריאת המחקרים על חוּמצה פולית ואוטיזם.

Vitamin supplementation for preventing miscarriage.
Balogun OO, da Silva Lopes K, Ota E, Takemoto Y, Rumbold A, Takegata M, Mori R.
Cochrane Database Syst Rev. 2016 May 6;5:CD004073. [Epub ahead of print]
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27150280

 

 

הגבלה קלורית עשויה לתרום לשיפור איכות החיים

מחקר קליני אקראי מבוקר בו נבדקה ההשפעה של הגבלה קלורית על מצב הרוח, איכות החיים, איכות השינה והתפקוד המיני בקרב מבוגרים שאינם סובלים מהשמנת יתר.

במחקר השתתפו 220 מבוגרים עם ערך BMI של 22-28 , אשר חולקו באופן אקראי לשתי קבוצות המחקר: קבוצת ההתערבות שצרכה דיאטה עם הפחתה של 25% בצריכה הקלורית היומית או לקבוצת ביקורת שצרכה תזונה רגילה ללא הגבלה קלורית.

בסיום המחקר, לאחר שנתיים, נמצא כי משתתפים בקבוצת ההתערבות ירדו 7.6 ק"ג בממוצע בהשוואה ל-0.4 ק"ג בקבוצת הביקורת (p<0.001).

בהשוואה לקבוצת הביקורת, בקבוצת ההתערבות חל שיפור במצב הרוח, ברמת המתח, ברמת הבריאות הכללית וכן בדחף המיני ובמערכות היחסים.

עוד נמצא שיפור במשך השינה בסיום שנת המחקר הראשונה. מידת הירידה במשקל בקבוצת ההתערבות הייתה קשורה במידת השיפור שחלה במדדים אלה.

החוקרים מסכמים כי הגבלה קלורית עשויה לתרום לשיפור איכות החיים, ללא תוצאות שליליות, בקרב מבוגרים במשקל תקין או עם עודף משקל קל.

Effect of Calorie Restriction on Mood, Quality of Life, Sleep, and Sexual Function in Healthy Nonobese Adults: The CALERIE 2 Randomized Clinical Trial.
Martin CK, et al.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27136347


 

השפּעת מיצוי רימון על סרטן הערמונית?

מחקר קליני כפול-סמיות מבוקר פלסבו בו נבדקה ההשפעה של מיצוי רימון על זמן ההכפלה של מדד PSA (מדד להערכת הפרוגנוזה) בקרב גברים לאחר טיפול בסרטן הערמונית.

במחקר נכללו 183 מטופלים אשר חולקו לקבוצת ההתערבות שקיבלה מיצוי נוזלי של רימון המכיל 1.6 מילימול פוליפנוֹלים או לקבוצת הפלסבו (לציין כי קבוצת ההתערבות כללה פי 2 יותר נחקרים מקבוצת הפלסבו).

החוקרים מצאו כי    קרא עוד

A randomized, double-blind, placebo-controlled study of the effects of pomegranate extract on rising PSA levels in men following primary therapy for prostate cancer.
Pantuck AJ, et al.
Prostate Cancer Prostatic Dis. 2015 Sep;18(3):242-8. doi: 10.1038/pcan.2015.32. Epub 2015 Jul 14.

 

 


 

דיאטה קטגונית ים-תיכונית מועשרת באומגה 3 להפחתת הסיכון הקרדיווסקולרי

מחקר קליני מבוקר בו נבדקה ההשפעה של נטילת תוסף אומגה 3 על גורמי הסיכון הקרדיווסקולריים בקרב משתתפים הצורכים דיאטה קטגונית ים-תיכונית

הדיאטה הקטגונית כללה כ-1200 קק"ל והרכבה הוא: 43% חלבון, 45% שומן ו- 11% פחמימות וכן 4 סוגים מוגדרים של משקאות צמחים ותוסף מולטי-ויטמין מינרל.

למשתתפים ניתנה רשימה של מזונות מותרים (בשר ודגים, ירקות ירוקים, נקניקים, גבינות קשות, חליטות תה, קפה מוקה ותה צמחים) ואסורים (אלכוהול, לחם, פסטה, אורז, חלב, יוגורט, תה עם מומסים וקפה דגנים). 
החוקרים מסבירים כי ישנם היבטים בהשפעה של דיאטה קטגונית על המטבוליזם ועל גורמי הסיכון הקרדיווסקולריים, אשר דומה להשפעה של תוספי אומגה 3, ולכן משערים כי השילוב ביניהם עשוי להגביר את ההשפעה המיטיבה על גורמי הסיכון הקרדיווסקולריים והמצב הדלקתי.

במחקר נכללו 34 גברים בריאים עם עודף משקל בגילאי 25-65 אשר צרכו דיאטה קטוגנית במשך 4 שבועות, עם או בלי תוסף אומגה 3 (2 כמוסות ליום ממקור של סרטני קריל במינון יומי של 57.5 מ"ג EPA ו-32.5 מ"ג DHA). בסיום תקופת המחקר נמצא כי    קרא עוד

Effects of n-3 polyunsaturated fatty acids (ω-3) supplementation on some cardiovascular risk factors with a ketogenic Mediterranean diet.
Paoli A, Moro T, Bosco G, Bianco A, Grimaldi KA, Camporesi E, Mangar D.
Mar Drugs. 2015 Feb 13;13(2):996-1009. doi: 10.3390/md13020996.
 

 

פורמולה סינית לטיפול ביתר לחץ דם

סקירה שיטתית ומטה-אנליזה אשר נועדה להעריך את היעילות והבטיחות של הפורמולה הסינית Xuefu Zhuyu לטיפול ביתר לחץ דם.

הפורמולה הינה מרתח הכולל 11 צמחי מרפא: Ligusticum chuanxiong, גלעיני אפרסק (Prunus persica), פרחי קורטם הצבעים/ חריע (Carthamus tinctorius), אנג'ליקה סינית (Angelica sinensis), תפוז מר (Citrus aurantium), אדמונית (Paeonia lactiflora), ענבל גדול פרחים (Platycodon grandiflorus), צלע השור (Bupleurum chinense), רהמניה (Rehmannia glutinosa), שוש קרח (Glycyrrhizae Uralensis) ו- Achyranthes bidentate.  

בסקירה נכללו 15 מחקרים אקראיים מבוקרים הכוללים 1,364 משתתפים עם יתר לחץ דם בהם נערכה השוואה בין טיפול משולב בפורמולה הסינית ותרופות להורדת לחץ דם לבין טיפול בתרופות בלבד.

בכל המחקרים נמצא כי    קרא עוד

Efficacy and Safety of a Traditional Chinese Herbal Formula Xuefu Zhuyu Decoction for Hypertension: A Systematic Review and Meta-Analysis.
Wang P, Xiong X, Li S.
Medicine (Baltimore). 2015 Oct;94(42):e1850. doi: 10.1097/MD.0000000000001850.
 

 

חוסר ויטמין B12 שכיח בקרב נשים בהריון

סקירה שיטתית ומטה-אנליזה אשר נועדה להעריך את השכיחות של חסר ויטמין B12 בקרב נשים בהריון במדינות שונות (57 מאמרים) וכן לבחון האם יש קשר בין חוסר ויטמין B12 לבין משקל הלידה של התינוק (23 מאמרים).

ניתוח כולל של הממצאים מצביע על כך ש   קרא עוד

Prevalence of vitamin B-12 insufficiency during pregnancy and its effect on offspring birth weight: a systematic review and meta-analysis.
Sukumar N, Rafnsson SB, Kandala NB, Bhopal R, Yajnik CS, Saravanan P.
Am J Clin Nutr. 2016 May;103(5):1232-51. doi: 10.3945/ajcn.115.123083. Epub 2016 Apr 13.
 

 

תזונה חומצית קשורה בסיכון מוגבר לסוכרת סוג 2

מחקר עוקבה פרוספקטיבי אשר נועד להעריך את הקשר בין רמת החומציות של התזונה לבין הסיכון לסוכרת סוג 2 בקרב מבוגרים תושבי יפן. במחקר נכללו 64,660 משתתפים (27,809 גברים ו-36,851 נשים) בגילאי 45-75 ללא היסטוריה של סוכרת סוג 2.

החוקרים העריכו את תזונת המשתתפים על בסיס שאלון תדירות צריכת מזונות הכולל 147 פריטים וקבעו עבור כל משתתף ציון פוטנציאל לעומס חומצי בכליות (Potential renal acid load - PRAL) וציון ייצור חומצה אנדוגני (Net endogenous acid production - NEAP).

בתקופת מעקב של כ-5 שנים    קרא עוד

High Dietary Acid Load Score Is Associated with Increased Risk of Type 2 Diabetes in Japanese Men: TheJapan Public Health Center-based Prospective Study.
Akter S, et al. J Nutr. 2016 May;146(5):1076-83. doi: 10.3945/jn.115.225177. Epub 2016 Apr 6.
 


צריכת קפה ברמה מתונה אינה מהווה סיכון כלייתי באוכלוסייה הבריאה

מחקר עוקבה פרוספקטיבי שנועד לבחון את הקשר בין צריכת קפה ותה לבין תפקוד הכליות באוכלוסייה הבריאה. במחקר נכללו 4,722 משתתפים בגילאי 26-65 אשר נתבקשו לדווח על צריכת הקפה והתה שלהם ולעבור בדיקת תפקודי כליות (קצב סינון כלייתי eGFR) כל 5 שנים במשך 15 שנה. נמצא כי    קרא עוד

Coffee and tea consumption in relation to estimated glomerular filtration rate: results from the population-based longitudinal Doetinchem Cohort Study.
Herber-Gast GM, et al.
Am J Clin Nutr. 2016 May;103(5):1370-1377. Epub 2016 Mar 16.
 

 

הקשר בין שומנים רב בלתי רווים (PUFA) והסיכון לשברים

סקירה המציגה את הממצאים ממחקרים העוסקים בקשר בין שומנים רב בלתי רוויים לבין הסיכון לשברים כתוצאה מירידה במסת העצם.

החוקרים מציינים כי בתזונה המערבית ישנה צריכה גבוהה מהמומלץ של אומגה 6 ביחס לאומגה 3, אשר עשויה להוביל למצב של דלקת מערכתית כרונית.

מחקרים שנערכו על דגימות של תאי עצם אנושיים מצביעים על כך שבריאות העצם מושפּעת הן מהכמות והן מהמקור של חומצות השומן הרב בלתי רוויות.

ממחקרים תצפיתיים ומחקרים אקראיים מבוקרים עולה כי   קרא עוד

PUFAs, Bone Mineral Density, and Fragility Fracture: Findings from Human Studies. 
Longo AB, Ward WE.
Adv Nutr. 2016 Mar 15;7(2):299-312. doi: 10.3945/an.115.009472. Print 2016 Mar.
 

 

ירקות עשירים בניטראטים להורדת לחץ הדם

מחקר קליני אשר נועד לבחון את ההשפעה של מגוון ירקות עשירים בניטראטים על ריכוז הניטראטים והניטריטים בדם ועל לחץ הדם בקרב מתנדבים בריאים עם רמות לחץ דם תקינות.

במחקר השתתפו 18 מתנדבים אשר צרכו ארבעה משקאות שונים, כל משקה הכיל 800 מ"ג ניטראטים: סודיום-ניטראט (NaNO3), מיץ סלק מרוכז, משקה עלי רוקט ומשקה עלי תרד.

החוקרים מדדו את ריכוז הניטראטים, הניטריטים ולחץ הדם לפני שתיית כל משקה ועד 300 דקות לאחר השתייה. נמצא כי   קרא עוד

Nitrate-Rich Vegetables Increase Plasma Nitrate and Nitrite Concentrations and Lower Blood Pressure in Healthy Adults.
Jonvik KL, Nyakayiru J, Pinckaers PJ, Senden JM, van Loon LJ, Verdijk LB.
J Nutr. 2016 May;146(5):986-93. doi: 10.3945/jn.116.229807. Epub 2016 Apr 13.
 

 

שאריות חומרי הדברה עלולים להפחית את ההשפעה המיטיבה של ירקות ופירות על איכות הזרע 

מחקר עוקבה בו נבדק הקשר בין צריכת ירקות ופירות, תוך התייחסות לרמת שאריות חומרי ההדברה, לבין איכות הזרע וריכוז הורמוני המין בקרב גברים צעירים בריאים.

במחקר נכללו הנתונים של 189 גברים בגילאי 18-22 אשר נתבקשו למלא שאלון, לספק בדיקת זרע ובדיקת דם ולעבור בדיקה גופנית. באמצעות שאלוני תדירות צריכת מזונות בשנה האחרונה, החוקרים העריכו את רמת הצריכה של ירקות ופירות וכן סיווגו אותם לרמה גבוהה או בינונית-נמוכה של שאריות חומרי הדברה בהתאם לנתוני משרד החקלאות האמריקאי.

מהתוצאות עולה כי   קרא עוד

Intake of Fruits and Vegetables with Low-to-Moderate Pesticide Residues Is Positively Associated with Semen-Quality Parameters among Young Healthy Men.
Chiu YH, et al.
J Nutr. 2016 May;146(5):1084-92. doi: 10.3945/jn.115.226563. Epub 2016 Apr 13.
 

 

תוספי תזונה לשיפור הבריאות ולמניעת תחלואה

סקירה המסכמת את העדויות לגבי התרומה של מגוון תוספי תזונה לשיפור הבריאות ולמניעת תחלואה, הן במדינות מפותחות והן במדינות מתפתחות, במטרה לסייע בגיבוש ההמלצות לנטילת תוספי תזונה.

החוקרים מסבירים כי ברמה הגלובאלית, תזונה לקויה ומחסור ברכיבים תזונתיים הינם מצבים שכיחים אשר פוגעים בבריאות הציבור. על מנת להתמודד עם בעיות אלה יש   קרא עוד

Dietary supplements and disease prevention - a global overview.
Rautiainen S, Manson JE, Lichtenstein AH, Sesso HD.
Nat Rev Endocrinol. 2016 May 6. doi: 10.1038/nrendo.2016.54. [Epub ahead of print]
 

 

השימוש בתוספים צמחיים בקרב חולי סרטן

מחקר חתך תיאורי בו נבדק שיעור ומאפייני המשתמשים בתוספים צמחיים בקרב חולי סרטן העוברים טיפולי כימותרפיה. הנתונים מבוססים על שאלון שהועבר ל-397 מטופלים במרפאות חוץ בבית חולים בטורקיה.

מבין כלל המשתתפים, ל- 28% היסטוריה משפחתית של סרטן, 22% סבלו מסרטן בדרכי העיכול ו-22% מסרטן השד ומרבית המשתתפים (92%) היו בעלי תפיסות דתיות ותרבותיות.

נמצא כי   קרא עוד

Complementary and Alternative Medicine Use Among Cancer Patients and Determination of Affecting Factors: A Questionnaire Study.
Üstündağ S, Demir Zencirci A.
Holist Nurs Pract. 2015 Nov-Dec;29(6):357-69. doi: 10.1097/HNP.0000000000000113.
 

 

תה ירוק (Camellia sinensis) לטיפול בבעיות עור

סקירה המסכמת את ההשפעה הביולוגית של תה ירוק והיישום הקליני האפשרי בהקשר של בעיות עור. 
בהתבסס על ממצאים ממחקרים אפידמיולוגיים וניסויים בהם הודגמה הפעילות האנטי-סרטנית ואנטי-דלקתית, ישנו שימוש רחב במיצוי תה ירוק במוצרים דרמטולוגיים וקוסמטיים. 
במסגרת הסקירה מציגים החוקרים את העדויות בנוגע ל   קרא עוד

Green tea in dermatology--myths and facts.
Zink A, Traidl-Hoffmann C.
J Dtsch Dermatol Ges. 2015 Aug;13(8):768-75. doi: 10.1111/ddg.12737. Epub 2015 Jul 14.
 

 

כיצד צום תורם לשיפור תפקוד הכבד?

מחקר שנערך על מודל עכברים מראה כיצד צום משפיע על תפקוד הכבד. המחקר מוכיח כי  קרא עוד

Fasting-induced liver GADD45β restrains hepatic fatty acid uptake and improves metabolic health.
Fuhrmeister J, et al.
EMBO Mol Med. 2016 May 3. pii: e201505801. doi: 10.15252/emmm.201505801. [Epub ahead of print]
 

 

כותרות נוספות...

 

 

ההשפעה של קקאו על היצמדות טסיות הדם

סקירה שיטתית, הכוללת 13 מחקרים, המצביעה על כך שצריכת קקאו הינה בעלת השפעה מיטיבה על היצמדות הטסיות, בקרב משתתפים חולים או בריאים. 

Effect of cocoa products and flavanols on platelet aggregation in humans: a systematic review.
Peluso I, Palmery M, Serafini M.
Food Funct. 2015 Jul;6(7):2128-34. doi: 10.1039/c5fo00113g.
 

 

שינויים בזמן הארוחה לשיפור האכילה ואיכות החיים בחולי דמנציה

בסקירה בה נבדקו 51 התערבויות בזמן הארוחה נמצאו עדויות מבטיחות לכך שקיום ארוחות משותפות, הקשבה למוזיקה מרגיעה בזמן הארוחה וביצוע פעילות גופנית רב-חושית עשויות לתרום לשיפור האכילה ואיכות החיים בחולי דמנציה.

Effectiveness of interventions to indirectly support food and drink intake in people with dementia: Eating and Drinking Well IN dementiA (EDWINA) systematic review.
Bunn DK, et al.
BMC Geriatr. 2016 May 4;16(1):89. doi: 10.1186/s12877-016-0256-8.
 

 

צריכת לחם עם קצח הגינה (Nigella Sativa) אינה יעילה במטופלים עם התסמונת המטבולית

במחקר קליני כפול-סמיות בו השתתפו 51 מטופלים מאיראן עם התסמונת המטבולית נמצא כי צריכת לחם עם קצח, בהשוואה ללחם ללא קצח, אינה תורמת לשיפור במדדים מטבוליים ודלקתיים.   

Effects of Bread with Nigella Sativa on Lipid Profiles, Apolipoproteins and Inflammatory Factor in Metabolic Syndrome Patients.
Mohtashami A, Mahaki B, Azadbakht L, Entezari MH.
Clin Nutr Res. 2016 Apr;5(2):89-95. doi: 10.7762/cnr.2016.5.2.89. Epub 2016 Apr 30.
 

 

אוכלוסייה עם פסוריאזיס בסיכון גבוה יותר לסוכרת סוג 2 ולהשמנה

מחקר חתך מבוסס אוכלוסייה בדנמרק בו השתתפו כ-35,000 תאומים מצביע על קשר בין פסוריאזיס לבין סוכרת סוג 2 והשמנה ועל כך שלפסוריאזיס והשמנה בסיס גנטי משותף.

Association of Psoriasis With the Risk for Type 2 Diabetes Mellitus and Obesity.
Lønnberg AS, Skov L, Skytthe A, Kyvik KO, Pedersen OB, Thomsen SF.
JAMA Dermatol. 2016 Apr 27. doi: 10.1001/jamadermatol.2015.6262. [Epub ahead of print]
 

 

דיאטה צמחונית וגורמי הסיכון הקרדיו-מטבוליים

במחקר חתך הכולל מבוגרים מדרום אפריקה ומארה"ב, נמצא כי בארה"ב ישנו הבדל גדול יותר בתזונה בין צמחוניים ללא-צמחוניים בהשוואה לדרום אפריקה, כאשר צמחוניים בארה"ב צורכים יותר מזון בריא בהשוואה לצמחוניים בדרום אפריקה. בשתי המדינות, צמחוניים היו בסיכון נמוך יותר להשמנה בהשוואה ללא-צמחוניים.  

Vegetarianism and cardiometabolic disease risk factors: Differences between South Asian and US adults.
Jaacks LM, et al.
Nutrition. 2016 Mar 4. pii: S0899-9007(16)00113-1. doi: 10.1016/j.nut.2016.02.011. [Epub ahead of print]
 

 

זיהומים חוזרים בדרכי הנשימה בתינוקות קשורים בסיכון מוגבר לסוכרת סוג 1

במחקר אוכלוסייה גדול שהתקיים בגרְמניה בו נכללו כ-300,000 תינוקות נמצא כי זיהומים נגיפיים חוזרים בדרכי הנשימה ב-6 החודשים הראשונים לחיים קשורים בסיכון מוגבר להתפתחות סוכרת סוג 1 עד גיל 8.  

Infections in Early Life and Development of Type 1 Diabetes.
Beyerlein A, Donnachie E, Jergens S, Ziegler AG.
JAMA. 2016 May 3;315(17):1899-901. doi: 10.1001/jama.2016.2181.
 

 

אין צורך לצום לפני בדיקות מעבדה להערכת פרופיל השומנים

בהתבסס על נתונים תצפיתיים, ארגוני בריאות אירופאיים פרסמו הצהרה כי אין צורך לצום לפני ביצוע בדיקות מעבדה להערכת פרופיל השומנים. 

Fasting is not routinely required for determination of a lipid profile: clinical and laboratory implications including flagging at desirable concentration cut-points-a joint consensus statement from the European Atherosclerosis Society and European Federation of Clinical Chemistry and Laboratory Medicine.
Nordestgaard BG, et al.
Eur Heart J. 2016 Apr 26. pii: ehw152. [Epub ahead of print]
 

 

הפעילות האנטי-סרטנית של אצה חומה (Fucus vesiculosus)

מחקר מעבדה המצביע על המנגנונים המולקולריים העומדים בבסיס ההשפעה האנטי-סרטנית של אצה חומה כנגד תאי סרטן הלבלב. 

Molecular Mechanisms by Which a Fucus vesiculosus Extract Mediates Cell Cycle Inhibition and Cell Death in Pancreatic Cancer Cells.
Geisen U, et al.
Mar Drugs. 2015 Jul 20;13(7):4470-91. doi: 10.3390/md13074470.
 

 

אוכלוסיית החיידקים בעור קבועה לאורך זמן

במחקר בו בוצע מעקב במשך שנתיים אחר דגימות תאי עור מ-12 משתתפים בריאים נמצא כי אוכלוסיית החיידקים בעור נשארת יחסית קבועה, למרות חשיפה לאנשים שונים, מוצרי ניקיון, בגדים וכדומה.

Temporal Stability of the Human Skin Microbiome.
Oh J, et al.
Cell. 2016 May 5;165(4):854-66. doi: 10.1016/j.cell.2016.04.008.
 

 

ענבים מגנים מפני ההשפעה של תזונה עתירת שומן

במחקר שנערך בחיות מעבדה נמצא כי פוליפנוֹלים המצויים בענבים תורמים להפחתת ההשפעה המזיקה של תזונה עתירת שומן. 

A polyphenol-rich fraction obtained from table grapes decreases adiposity, insulin resistance and markers of inflammation and impacts gut microbiota in high-fat-fed mice.
Collins B, et al.
J Nutr Biochem. 2016 May;31:150-65. doi: 10.1016/j.jnutbio.2015.12.021. Epub 2016 Feb 26.
 

 

רזברטרול בהריון למניעת יתר לחץ דם בצאצא

מחקר שנערך בחיות מעבדה מראה כי נטילת תוסף רזברטרול במהלך ההריון עשויה לתרום למניעת העברת יתר לחץ דם מאם לצאצא.

Perinatal Resveratrol Supplementation to Spontaneously Hypertensive Rat Dams Mitigates the Development of Hypertension in Adult Offspring.
Care AS, Sung MM, Panahi S, Gragasin FS, Dyck JR, Davidge ST, Bourque SL.
Hypertension. 2016 May;67(5):1038-44. doi: 10.1161/HYPERTENSIONAHA.115.06793. Epub 2016 Feb 29.
 

 

 חזרה לתחילת העמוד

חזרה לעמוד הקודם