עם ישראל חי!
פתיחת תפריט נגישות
גישה מהירה לדף הבית

מחקרים עדכניים - חודש מאי 2022 - מקבץ 3

עודכן בתאריך 24/05/2022

הסקירה השבוע מוקדשת כולה לצמחי מרפא

 

במרכזה, השְֹפעת צמחי מרפא בתחום המטבולי:

תוסף צמחי לטיפול בסוכרת סוג 2,

תוסף מלון מר לשיפור האיזון הגליקמי בחולי סוכרת סוג 2,

ההשפעה של תות עץ על התגובה הגליקמית,

צבר לטיפול בהיפרגליקמיה,

צמח ניו-זילנדי לשיפור התגובה הגליקמית,

ההשפעה של תוסף צמחי על ויסות התיאבון,

ההשפעה של כשותנית על ויסות האכילה,

וההשפעה של רוזמרין בקרב מטופלים עם כבד שומני.

 

בהמשך צמחי מרפא לחולי סרטן:

צמחי מרפא לטיפול בגליובלסטומה,

וקמומיל למניעה ולטיפול במוקוזיטיס בפה בקרב חולי סרטן.

 

צמחי מרפא לנשים:

תוסף צמחי לנשים בגיל המעבר,

ושמן לבנדר לשיפור תחושת הנוחות בקרב נשים לאחר לידה קיסרית.

 

וצמחי מרפא בפתולוגיות נוספות:

פשטה שרועה לשיפור תסמיני קשב והיפראקטיביות בקרב ילדים,

פילנטוס לטיפול בחולי קורונה,

שמן זרעי כוסברה להפחתת רגישות יתר של העור,

וההשפעה הבריאותית של ג'ינג'ר.

 

 

תוסף צמחי לטיפול בסוּכרת סוג 2

במחקר כפול-סמיות מבוקר נבדקה היעילות של תוסף צמחי לטיפול בסוכרת סוג 2 בהשוואה לטיפול תרופתי (מטפורמין). במסגרת המחקר, משתתפים עם טרום סוכרת או עם אבחנה חדשה של סוכרת סוג 2 חולקו אקראית לנטילת התוסף GlycaCare-II או מטפורמין למשך 120 יום. המשתתפים בקבוצת ההתערבות נטלו את התוסף פעמיים ביום 20 דקות לפני האוכל. להלן פירוט ההרכב לכל טבליה של 522.5 מ"ג:

יעילות הטיפול הוערכה באמצעות השינוי במדדי הסוכר, כולל המוגלובין מסוכרר, גלוקוז בצום וגלוקוז לאחר ארוחה, ובנוסף נבדקה ההשפעה על פרופיל השומנים ועל מדדים של בטיחות.

במחקר נכללו 29 מטופלים עם טרום-סוכרת, מהם 12 קיבלו מטפורמין ו-17 את התוסף, ו-40 מטופלים עם אבחנה חדשה של סוכרת, מהם 16 קיבלו מטפורמין ו-24 את התוסף.

נמצא כי בקבוצת התוסף חל שיפור מובהק בכל מדדי הסוכר גם בקרב מטופלים עם טרום-סוכרת וגם בקרב מטופלים עם סוכרת סוג 2. יעילות התוסף הייתה דומה למטפורמין, כך שבקרב טרום-סוּכרתיים ההשפעה הייתה דומה בשלושת מדדי הסוכר, ובקרב סוּכרתיים היה לתוסף יתרון על פני מטפורמין בהתייחס לשיפור ברמת הגלוקוז לאחר הארוחה ללא הבדל משמעותי בין הקבוצות בשני המדדים האחרים. לא דווח על השפעות שליליות. מסקנת החוקרים היא כי התוסף בטוח ויעיל לשיפור האיזון הגליקמי בקרב מטופלים עם טרום סוכרת או אבחנה חדשה של סוכרת סוג 2.

המחקר נערך ומומן על ידי חברת Sami-Sabinsa שפיתחה את התוסף.

Majeed M, Majeed A, Nagabhusahnam K, Mundkur L, Paulose S. A randomized, double-blind clinical trial of a herbal formulation (GlycaCare-II) for the management of type 2 diabetes in comparison with metformin. Diabetol Metab Syndr. 2021 Nov 17;13(1):132.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34789340/

 

 

תוסף מלוֹן מר לשיפור האיזון הגליקמי בחולי סוּכרת סוג 2

במחקר כפול-סמיות מבוקר פלסבו נבדקה ההשפעה ההיפו-גליקמית של מיצוי מלון מר (Momordica charantia). החוקרים מסבירים כי במחקרים פרה-קליניים הודגמה השפעה דמויות אינסולין לפפטיד mcIRBP-19, אולם ההשפעה הקלינית שלו אינה ידועה.

במחקר נכללו 40 חולי סוכרת סוג 2 הנוטלים טיפול תרופתי שלא השיגו את היעד הטיפולי. המשתתפים חולקו אקראית לנטילת 600 מ"ג מהתוסף או פלסבו למשך שלושה חודשים. התוסף משווק תחת השם המסחרי Insumate® ומכיל 100% מיצוי מלון מר בו ריכוז הפפטיד mcIRBP-19 הוא 0.17%.

נמצאה מגמה המצביעה על השפעה היפו-גליקמית לתוסף בהשוואה לפלסבו, עם שיפור ברמת הגלוקוז בצום וברמת ההמוגלובין המסוכרר (מובהקות סטטיסטית גבולית). עם זאת, בניתוח תת-קבוצה של 29 משתתפים עם תגובה נמוכה לטיפול התרופתי נמצאה השפעה מובהקת על רמת הגלוקוז בצום (ירידה מ-172.5 ל-159.4 מ"ג/דצ"ל) ועל רמת ההמוגלובין המסוכרר (ירידה מ-8% ל-7.5%).

החוקרים מסכמים כי תוצאות המחקר מצביעות על השפעה היפו-גליקמית של התוסף אשר עשוי להיות יעיל בעיקר במצבים בהם הטיפול התרופתי אינו משיג את היעד הטיפולי.

המחקר נתמך על ידי חברת Greenyn Biotechnology Co., Ltd שסיפקה את התוסף.

Yang YS, Wu NY, Kornelius E, Huang CN, Yang NC. A randomized, double-blind, placebo-controlled trial to evaluate the hypoglycemic efficacy of the mcIRBP-19-containing Momordica charantia L. fruit extracts in the type 2 diabetic subjects. Food Nutr Res. 2022 Jan 3;66. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35140559/

 

 

ההשפעה של תות עץ על התגובה הגליקמית

במחקר אקראי מוצלב נבדקה ההשפעה האקוטית של מיצוי זרדים מיובשים מעץ תות לבן (Morus alba) על התגובה הגליקמית בקרב משתתפים בריאים. במחקר נכללו מתנדבים בגיל 20-40 עם רמת גלוקוז בצום נמוכה מ-126 מ"ג/דצ"ל.

במחקר פיילוט מקדים בו נכללו 24 משתתפים נבדקה הבטיחות והמינון המיטבי. המשתתפים קיבלו במועדים שונים פלסבו או מיצוי זרדי תות בשלושה מינונים – 0.5, 1 או 2 גרם. היעילות הטובה ביותר נמצאה עבור מינון של שני גרם/יום. לפיכך, במחקר העיקרי 36 משתתפים נטלו במועדים שונים מינון של שני גרם/יום או פלסבו ונבדקה ההשפעה על רמת הגלוקוז, האינסולין ומדדי הדלקת.

במסגרת המחקר המשתתפים אכלו ארוחה סטנדרטית בערב ולאחר צום הלילה התבקשו לצרוך משקה עתיר שומן וסוכר ואת התוסף בטווח של חמש דקות. החוקרים ביצעו מעקב אחר התגובה הגליקמית במהלך ארבע שעות לאחר מכן.

נמצא כי קרא עוד

 

 

 

צבר לטיפול בהיפרגליקמיה

בסקירה מוצגים הממצאים העדכניים ממחקרים קליניים ופרה-קליניים לגבי השימוש התזונתי בצבר (Opuntia) לטיפול בהיפרגליקמיה. במסגרת הסקירה מוצג ההרכב התזונתי של הצבר ומפורטים מחקרים מבוקרים המדגימים את השְֹפעתו המיטיבה.

בהמשך מוצגים הממצאים ממחקרים פרה-קליניים הבוחנים את מנגנוני הפעולה המעורבים. בחלקה האחרון של הסקירה דנים החוקרים בשימוש בצבר כרכיב פונקציונלי, במקרים הבודדים שדווח על השפעות שליליות, ומציעים כיוונים למחקרים עתידיים.

מהסקירה עולה כי קרא עוד

 

 

 

צמח ניו-זילנדי לשיפור התגובה הגליקמית

במחקר אקראי מוצלב נבדקה התרומה של תה מהצמח הניו-זילנדי Piper excelsum לשיפור התגובה הגליקמית. החוקרים מסבירים כי השימוש הרפואי בפירות ובעלי הצמח מוכר בתרבות המאורית, כאשר מחקרים פרמקולוגיים מצאו מספר רכיבים בעלי פעילות ביולוגית אשר עשויה להסביר את השְֹפעתו המיטיבה. ראשית בוצע מחקר פיילוט להערכת המינון המיטבי, בו שישה גברים בריאים צרכו בשלושה מועדים שונים 250 מ"ל תה צמחי במינון גבוה או נמוך (4 או 1 גרם) או מים בלבד. נמצא כי בתנאי המינון הגבוה נצפה ריכוז נמוך יותר של גלוקוז ואינסולין 60 דקות לאחר הצריכה.

בהמשך, 15 גברים ו-15 נשים צרכו במועדים שונים 250 מ"ל תה עם ארבעה גרם צמח או מים בלבד לפני אכילת ארוחת בוקר בעלת ערך גליקמי גבוה. נמצא כי קרא עוד

 

 

 

ההשפעה של תוסף צמחי על ויסות התיאבון

במחקר אקראי מוצלב נבדקה התרומה של תוסף צמחי עשיר בפוֹליפנוֹלים על ויסות התיאבון בקרב משתתפים עם עודף משקל או שמנות. מחקרים קודמים הדגימו השפעה של פוֹליפנוֹלים על ויסות התיאבון ובכך לשיפור השליטה במשקל, אולם המנגנונים המעורבים אינם ברורים.

במסגרת המחקר 36 משתתפים בריאים עם עודף משקל או שמנות צרכו תוסף המכיל מיצוי לואיזה (Lippia citriodora) והיביסקוס (Hibiscus sabdarrifa) או פלסבו, כל אחד למשך 60 יום עם הפרדה של 30 יום בין התנאים. התוסף MetabolAid® ניתן במינון שתי כמוסות ליום (כל כמוסה 500 מ"ג) במינון יומי של 325 מ"ג לואיזה ו-125 מ"ג היביסקוס. בדיקות דם, הרכב הגוף והערכת הפעילות הגופנית נבדקו בתחילת כל תקופת התערבות ובסיומה. להערכת ההשפעה על רמת התיאבון, בסיומה של כל תקופת התערבות המשתתפים צרכו ארוחת בוקר סטנדרטית ודירגו את תחושת השובע במהלך ארבע שעות עד שהוגשה ארוחה נוספת ללא הגבלה ובה נמדדה הצריכה התזונתית.

להלן הממצאים העיקריים: קרא עוד

 

 

 

ההשפעה של כשוּתנית על ויסות האכילה

במחקר אקראי מוצלב נבדקה ההשפעה של מיצוי כשותנית (Humulus lupulus) על הצריכה הקלורית, רמת התיאבון ופעילות הורמוני הרעב והשובע בקרב מתנדבים בריאים. החוקרים מסבירים כי לרכיבים מרירים השפעה על הפעילות של תאים במערכת העיכול המפרישים את הורמוני הרעב והשובע ובכך עשויים להשפיע על פעילות העיכול ועל ויסות הצריכה הקלורית.

במחקר נכללו 19 גברים במשקל תקין אשר צרכו בשלושה מועדים שונים 500 מ"ג מיצוי כשותנית בשחרור מושהה (פירוק בתריסריון), בשחרור מהיר (פירוק בקיבה), או פלסבו, עם שבוע הפרדה בין התנאים. לאחר מכן המשתתפים אכלו ארוחת צהריים וארוחת ביניים ללא הגבלה. במהלך כל יום מחקר נאספו בדיקות דם והמשתתפים דיווחו על תחושת התיאבון, חוסר נוחות המערכת העיכול, ויטאליות, אטרקטיביות הארוחה ומצב הרוח.

נמצא כי קרא עוד

 

 

 

ההשפעה של רוֹזמרין בקרב מטופלים עם כבד שוּמני

במחקר כפול-סמיות מבוקר פלסבו נבדקה ההשפעה של רוזמרין (Rosmarinus officinalis) בשילוב דיאטת הרזיה בקרב מטופלים עם כבד שומני. במחקר נכללו 110 משתתפים אשר חולקו אקראית לנטילת ארבע4 גרם/יום אבקת עלי רוזמרין או פלסבו למשך שמונה שבועות. כל המשתתפים קיבלו המלצות לדיאטת הרזיה ולפעילות גופנית.

נמצא כי קרא עוד

 

 

 

צמחי מרפא לטיפול בגליובלסטומה

בסקירה של מחקרים פרה-קליניים וקליניים דנים החוקרים בפוטנציאל של צמחי מרפא לטיפול בגליובלסטומה. בסקירה נכללו 14 מחקרים, מהם תשעה מחקרים שנערכו בקרב חיות מעבדה וחמישה מחקרים שנערכו בקרב בני אדם.

להלן סיכום הממצאים העיקריים: קרא עוד

 

 

 

קמוּמיל למניעה ולטיפול במוקוזיטיס בפה בקרב חולי סרְטן

בסקירה שיטתית של מחקרים אקראיים מבוקרים הוערכה התרומה של קמומיל (Matricaria recutita) למניעה ולטיפול במוקוזיטיס בפה בקרב חולי סרטן. בסקירה נכללו שישה מחקרים בהם 492 מטופלים אשר קיבלו טיפולי כימותרפיה (חמישה מחקרים) או רדיותרפיה (מחקר אחד). במחקרים אלה נעשה שימוש בשטיפות פה המבוססות על קמומיל בהשוואה לקבוצת ביקורת שקיבלה פלסבו או התערבות אחרת.

מבין ששת המחקרים, בארבעה מחקרים קרא עוד

 

 

 

תוסף צמחי לנשים בגִיל המעבר

במחקר כפול-סמיות מבוקר פלסבו שנערך בקוריאה נבדקה היעילות של תוסף צמחי להקלה על תסמיני גיל המעבר ולתמוך בהזדקנות בריאה בקרב נשים. במחקר נכללו 71 נשים מעל גיל 45 הסובלות מתסמיני גיל המעבר אשר חולקו אקראית לקבוצת התוסף או לקבוצת הפלסבו. התוסף MS-10® מכיל מיצוי של הצמח Cirsium japonicum ועלי תימין (Thymus vulgaris) וניתן במינון 300 מ"ג ליום למשך 12 שבועות.

להלן סיכום הממצאים: קרא עוד

 

 

 

שמן לבנְדר לשיפור תחושת הנוחות בקרב נשים לאחר לֵידה קיסרית

במחקר פיילוט אקראי מבוקר נבדקה ההשפעה של שמן לבנדר בהרחה על תחושת החרדה והנוחות בקרב נשים לאחר ניתוח קיסרי. במחקר נכללו 48 נשים לאחר לידה קיסרית אשר במהלך האשפוז לאחר הניתוח עשו שימוש במוצר aromatab® אשר מוצמד לבגד ומפיץ ריח לבנדר או פלסבו. המשתתפות התבקשו לדווח על רמת החרדה, הנוחות והכאב לפני ואחרי השימוש.

קרא עוד

 

 

 

פשטה שרוּעה לשיפור תסמיני קשב והיפרְאקטיביות בקרב ילדים

במחקר כפול-סמיות מבוקר פלסבו נבדקה היעילות של תוסף פשטה שרועה (Bacopa monnieri) לשיפור תסמיני קשב והיפראקטיביות בקרב ילדים. במחקר נכללו 112 בנים בגיל 6-14 המאובחנים עם רמה גבוהה של אי-קשב ו/או היפראקטיביות.

המשתתפים חולקו אקראית לנטילת התוסף CDRI 08® או פלסבו למשך 14 שבועות. כל כמוסה מהתוסף מכילה 160 מ"ג ומתוקננת ל-55% מהחומר הפעיל bacosides, כאשר ילדים במשקל 20-35 ק"ג נטלו כמוסה אחת ליום וילדים במשקל מעל 35 ק"ג נטלו שתי כמוסות ליום. החוקרים העריכו את השְֹפעת התוסף על מדדים התנהגותיים, קוגניטיביים, מצב הרוח והשינה. מבין כלל המשתתפים, 93 ילדים נכללו בניתוח.

קרא עוד

 

 

 

פילנטוס לטיפול בחולי קוֹרונה

במחקר כפול-סמיות מבוקר פלסבו שנערך באיראן, נבדקה התרומה של פילנטוס (Phyllanthus Emblica) לטיפול בחולי קורונה (COVID-19). במחקר נכללו 61 חולים מאושפזים מעל גיל 18 אשר חולקו אקראית לקבוצת ההתערבות או לקבוצת הביקורת. כל החולים קיבלו את הטיפול הרפואי הסטנדרטי, ובנוסף המשתתפים בקבוצת ההתערבות קיבלו שני גרם אבקת פילנטוס, או 100 מ"ל תה פילנטוס למשך עשרה ימים, ואילו המשתתפים בקבוצת הביקורת קיבלו פלסבו. השְֹפעת ההתערבות הוערכה באמצעות תוצאות PCR, משך האשפוז, מעורבות של הריאות עפ"י בדיקת CT, שינויים בתסמינים הקליניים ובדיקות מעבדה.

נמצא כי קרא עוד

 

 

 

שמן זרעי כוסברה להפחתת רגישות יתר של העור

במחקר פיילוט כפול-סמיות מבוקר פלסבו נבדקה היעילות של שמן זרעי כוסברה להפחתת רגישות יתר של העור בקרב נשים בריאות. החוקרים מסבירים כי רגישות יתר מוגדרת כתחושה לא נעימה, כגון עקצוץ או צריבה, בתגובה לגירוי שלרוב אינו גורם לתחושות אלה. מחקרים פרה-קליניים הדגימו כי לשמן זרעי כוסברה בכבישה קרה פעילות המווסתת תהליכי דלקת ותחושת כאב.

במחקר הנוכחי נבדקה ההשפעה בקרב 60 נשים בריאות עם תגובת יתר של העור, כגון אדמומיות וחוסר נוחות, תחת מצבי סטרס. המשתתפות חולקו אקראית לנטילת 200 מ"ג שמן זרעי כוסברה או פלסבו למשך 56 יום. ההשפעה על תגובת העור נבדקה לאחר 28 ו-56 ימים באמצעות שני גירויים שונים של העור שנועדו לעורר תגובת אדמומיות ועקצוץ.

נמצא כי קרא עוד

 
חזרה לתחילת העמוד

חזרה לעמוד הקודם