עם ישראל חי!
פתיחת תפריט נגישות
גישה מהירה לדף הבית

מחקרים עדכניים - חודש דצמבר 2016 - מקבץ 3

עודכן בתאריך 16/12/2016

בסקירת המחקרים השבוע נציג רכיבים טבעיים וצמחי מרפא שנחקרו למניעה ולטיפול בסרטן, כולל סרטן בקרב ילדים, כדוגמת פירות יער, דבקון לבן, גנודרמה, שום ועוד. כמו כן, נציג סקירה המעריכה את הקשר בין צריכת אלכוהול לבין סרטן הערמונית. 
בהמשך, נציג מחקר קליני המוכיח יעילות של כשותנית להורדת מסת שומן, נדון בקשר בין צמחי מרפא, חיידקי המעי וירידה במשקל, נתעמק בהשפעות של פרוביוטיקה על עששת בילדים, על תפקודים מנטליים ואפילו על ביצועים ספורטיביים ובהקשר של זה האחרון נענה על שאלה שמטרידה רבים: האם צמחונות פוגעת בביצועים אלה? 
בתחום בריאות הלב וכלי הדם - נעמיק בקשר בין גנטיקה ואורח חיים לבין הסיכון למחלות אלה, נציג מחקר קליני שבדק את ההשפעה של יין אדום על נזקי העישון לכלי הדם ונבין מהי התרומה של זרעי פשתן למניעת סוכרת
בתחום בריאות מערכת העיכול נסקור את התוספים היעילים והבטוחים לשימוש בעצירות בקרב ילדים ונציג מחקר שנערך בקרב עכברים, שקיבלו לענה ותה ירוק למניעת סיבוכים הקשורים בהליקובקטר פילורי
הכותרות שלנו השבוע מתמקדות במחקרים קלינים על ההשפעה של תה ירוק על אימוני סיבולת, ההשפעה של שמן קצח על כאבים ציקליים בשדיים, ההשפעה של מיצוי נבטי ברוקולי לטיפול בכבד שומני ועל הפוטנציאל האנטי סרטני של ג'ינסנג אמריקאי
נציג גם מחקרים פרה-קליניים על כורכום למניעת כיבי קיבה, על הפעילות האנטי סרטנית של שעועית לבנה ועל מיצוי זרעי ענבים להגנה על תאי הכבד. 
נסיים במאמר על משפחת הכרוביים והסיכון לתת פעילות בלוטת התריס ובסקר על הטיפול האינטגרטיבי בדלקת גרון בילדים. 

 

 

פירות יער למניעה ולטיפול בסרטן המעי

בסקירה מוצגים הממצאים ממחקרים פרה-קליניים וממחקרים בבני אדם, לגבי ההשפעה המיטיבה של פירות יער כנגד סרטן המעי. ממצאים ממחקרים אפידמיולוגיים מצביעים על כך שתזונה עשירה בפירות, כגון פירות יער, עשויה לתרום למניעת סוגים שונים של סרטן, כולל סרטן המעי.

ההשפעה האנטי-סרטנית של פירות יער מיוחסת לתכולה גבוהה של רכיבים פעילים ולפעילות נוגדת החמצון של רכיבים אלה. ממחקרים פרה-קליניים עולה כי מנגנוני הפעולה האנטי-סרטניים של פירות יער כוללים דיכוי תהליכים דלקתיים, הפחתת עקה חמצונית והאטת תהליכי פרוליפרציה (שגשוג תאים סרטניים) ואנגיוגנזה (התפתחות כלי דם המזינים את הגידול הסרטני) באמצעות השפעה על מספר מסלולים ביולוגיים.

ממחקרים קליניים עולה כי צריכת פירות יער (כגון מיצוי פטל שחור או אוכמניות שחורות) עשויה לתרום לפעילות האנטי-סרטנית בקרב חולים ובקרב אוכלוסייה בסיכון.

Chemopreventive and Therapeutic Effects of Edible Berries: A Focus on Colon Cancer Prevention and Treatment.
Afrin S, Giampieri F, Gasparrini M, Forbes-Hernandez TY, Varela-López A, Quiles JL, Mezzetti B, Battino M.
Molecules. 2016 Jan 30;21(2):169. doi: 10.3390/molecules21020169.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26840292

 

 

ההשפעה האנטי-סרטנית של דבקון לבן

בסקירה מוצגים הממצאים העדכניים ממחקרים פרה-קליניים וקליניים בנוגע לפעילות האנטי-סרטנית של דבקון לבן (Viscum album), בדגש על השְפעתו על מערך החלבונים בתאים סרטניים.

במסגרת הסקירה מפרטים החוקרים את אופן ההשפעה של הרכיבים הפעילים בדבקון לבן על מסלולים שונים בתאי סרטן, למרות שבניגוד למצופה, באף אחד מהמחקרים לא דווח על השפעה מעוררת על TRAIL- הקולטנים (TNF-related apoptosis-inducing ligand) הקשורים בתהליך המוות התאי (אפופטוזיס). כיום ההשפעה של דבקון לבן נחקרת בכמה מחקרים קליניים ויש להמשיך ולבחון את ההשפעה של הרכיבים הפעילים על התקשורת התוך-תאית בתאי סרטן כבסיס לפיתוח טיפולים מותאמים אישית. 

Natural products are the future of anticancer therapy: Preclinical and clinical advancements of Viscum album phytometabolites.
Attar R, et al.
Cell Mol Biol (Noisy-le-grand). 2015 Oct 30;61(6):62-8.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26518897

 

 

רכיבים טבעיים כטיפול תומך לסרטן בקרב ילדים 

בסקירה מוצגים רכיבים טבעיים אשר נחקרים במחקרים פרה-קליניים וקליניים בהקשר לטיפול בילדים חולי סרטן, בשילוב עם הטיפול הרפואי הסטנדרטי.

במסגרת הסקירה דנים החוקרים במחקרים הראשוניים שנערכו על רכיבים אלה, כולל אזורי המטרה, המסלולים הביולוגיים המעורבים ומנגנוני הפעילות המוצעים. כמו כן, החוקרים מציגים את הרכיבים שנמצאו המבטיחים ביותר ביניהם קרא עוד

Natural compounds for pediatric cancer treatment.
Ferrucci V, Boffa I, De Masi G, Zollo M.
Naunyn Schmiedebergs Arch Pharmacol. 2016 Feb;389(2):131-49. doi: 10.1007/s00210-015-1191-5. Epub 2015 Dec 9.

 

 

הקשר בין צריכת אלכוהול לבין סרטן הערמונית

בסקירה ומטה-אנליזה הוערך הקשר בין צריכת אלכוהול לבין הסיכון להתפתחות סרטן הערמונית, תוך התייחסות לטעויות מתודולוגיות ולמשתנים הקשורים באיכות המחקר ועשויים להשפיע על הממצאים.

בסקירה נכללו 27 מחקרי מקרה-בקרה ומחקרי עוקבה מהם עולה כי קרא עוד

Is alcohol consumption a risk factor for prostate cancer? A systematic review and meta-analysis.
Zhao J, Stockwell T, Roemer A, Chikritzhs T.
BMC Cancer. 2016 Nov 15;16(1):845.

 

 

כשותנית להורדת מסת השומן

במחקר כפול-סמיות מבוקר פלסבו נבדקה ההשפעה של מיצוי כשותנית (Humulus lupulus) על הירידה במסת השומן בקרב משתתפים בריאים עם BMI בטווח של 25 עד 30.

במחקר נכללו 200 משתתפים בגילאי 20-65 אשר חולקו אקראית לשתי קבוצות: קבוצה אחת צרכה 350 מ"ל ליום משקה המכיל מיצוי כשותנית (35 מ"ג חומצות מרירות) והקבוצה השניה צרכה משקה פלסבו למשך 12 שבועות.

בהדמיית CT נמצא כי קרא עוד

Matured hop extract reduces body fat in healthy overweight humans: a randomized, double-blind, placebo-controlled parallel group study.
Morimoto-Kobayashi Y, et al..
Nutr J. 2016 Mar 9;15:25. doi: 10.1186/s12937-016-0144-2.

 

 

הקשר בין צמחי מרפא, חיידקי המעי וירידה במשקל

סקירה המסכמת את הממצאים ממחקרים פרה-קליניים בהתייחס להשפעה של צמחי מרפא על חיידקי המעי כאסטרטגיה להתמודדות עם שמנות (obesity) ולהפחתת הסיכון הקרדיווסקולרי. 
במסגרת הסקירה דנים החוקרים במנגנונים הקושרים בין שמנות לבין תחלואה קרדיווסקולרית ובהשפעה של חיידקי המעי על עלייה במשקל. בהמשך מוצגות העדויות, ממחקרים בחיות מעבדה וממחקרים בבני אדם, בנוגע להשפעה של צמחי מרפא על חיידקי המעי בדגש על שיפור הרכב חיידקי המעי, מניעת חדירות של דופן המעי והפחתת אנדוטוקסינים בדם.

הצמחים המוזכרים בהתייחס למחקרים בחיות מעבדה כוללים קרא עוד

Targeting obesity for the prevention of chronic cardiovascular disease through gut microbiota-herb interactions: An opportunity for traditional herbs.
Chen F, Jiang J, Tian DD, Wen Q, Li YH, Zhang JQ, Cheng C, Wang T.
Curr Pharm Des. 2016 Oct 14. [Epub ahead of print]

 

 

פרוביוטיקה להפחתת עששת בילדים

במחקר אקראי תלת-סמיות מבוקר פלסבו נבדקה ההשפעה של נטילת תוסף פרוביוטיקה על התפתחות עששת בקרב פעוטות בגילאי 2-3 בצ'ילה.

במחקר השתתפו 261 פעוטות, אשר חולקו באופן אקראי לנטילת 150 מ"ל חלב מועשר בפרוביוטיקה (Lactobacillus rhamnosus) או 150 מ"ל חלב רגיל למשך 10 חודשים.

בסוף תקופת המחקר נמצא כי קרא עוד

Probiotic Compared with Standard Milk for High-caries Children: A Cluster Randomized Trial.
Rodríguez G, Ruiz B, Faleiros S, Vistoso A, Marró ML, Sánchez J, Urzúa I, Cabello R.
J Dent Res. 2016 Apr;95(4):402-7. doi: 10.1177/0022034515623935. Epub 2016 Jan 8.

 

 

מהי פסיכוביוטיקה?

נהוג להגדיר פסיכוביוטיקה כהשפעה של פרוביוטיקה על תפקודים מנטליים באמצעות האינטראקציה עם חיידקי המעי ודרך "ציר מעי-מוח". החוקרים שואפים להרחיב הגדרה זאת כך שתכלול גם פרה-ביוטיקה המעודדת התפתחות של זני חיידקים טובים במעי.

בסקירה הנוכחית מציגים החוקרים את הממצאים לגבי ההשפעה של פרוביוטיקה ופרה-ביוטיקה על היבטים רגשיים, קוגניטיביים, מערכתיים ועצביים הקשורים לבריאות וחולי. במסגרת הסקירה מציגים החוקרים את קרא עוד

Psychobiotics and the Manipulation of Bacteria-Gut-Brain Signals.
Sarkar A, Lehto SM, Harty S, Dinan TG, Cryan JF, Burnet PW.
Trends Neurosci. 2016 Nov;39(11):763-781. doi: 10.1016/j.tins.2016.09.002. Epub 2016 Oct 25.

 

 

התרומה של פרוביוטיקה לספורטאים

להלן מוצגים שני מחקרים המצביעים על היעילות של תוספי פרוביוטיקה לספורטאים. 
המחקר הראשון הינו מחקר כפול-סמיות מבוקר פלסבו בו נבדקה ההשפעה של תוסף פרוביוטיקה, פרה-ביוטיקה ונוגדי חמצון על רמת האנדוטוקסינים (רעלנים שמקורם בפירוק חיידקים) וחדירות המעי בקרב משתתפים בתכנית אימונים בת 9 חודשים כהכנה להשתתפות בטריאתלון.

המחקר נערך ב-12 השבועות האחרונים לתכנית וכלל 30 משתתפים, 25 מהם גברים. המשתתפים חולקו אקראית ל-3 קבוצות: הקבוצה הראשונה קיבלה תוסף פרוביוטיקה (30 מיליארד חיידקים מ-4 זנים) עם פרה-ביוטיקה (56 מ"ג FOS) וגם שני תוספים נוגדי חמצון (400 מ"ג ליום חומצה אלפא-ליפואית ו-600 מ"ג ליום נ-אצטיל-קרניטין). הקבוצה השנייה קיבלה רק תוסף פרוביוטיקה עם פרה ביוטיקה והקבוצה השלישית קיבלה פלסבו. החוקרים מדדו את רמת האנדוטוקסינים וחדירות המעי בתחילת המחקר, לפני הטריאתלון ו-6 ימים אחריו.

נמצא כי קרא עוד

המחקר השני עוסק בתרומה של פרוביוטיקה לחיזוק ההגנה החיסונית בקרב ספורטאים. במחקר כפול-סמיות מבוקר פלסבו נבדקה ההשפעה של נטילת תוסף פרוביוטיקה במשך 3 חודשי החורף על הסיכון לזיהומים בדרכי הנשימה העליונות ועל המטבוליזם של חומצות אמינו ארומטיות לאחר אימון אירובי בקרב ספורטאים מאומנים.

במחקר השתתפו 33 ספורטאים אשר חולקו באופן אקראי לנטילת פרוביוטיקה (6 זנים) או פלסבו למשך 12 שבועות. החוקרים מדדו את ריכוז חומצות האמינו טריפטופן ופנילאלנין והקטבוליטים העיקריים שלהן, קינורנין וטירוזין, וכן את המדד לפעילות חיסונית Neopterin (מטבוליט המשמש כמדד להפעלת מערכת החיסון התאית, כאשר רמה גבוהה שלו מעידה על מצב דלקתי ועקה חמצונית) בתחילת המחקר ובסיומו, במנוחה ולאחר אימון. בתקופת המחקר המשתתפים התבקשו לנהל יומן יומי במטרה לזהות תסמינים של זיהום.

נמצא כי קרא עוד

•  An Exploratory Investigation of Endotoxin Levels in Novice Long Distance Triathletes, and the Effects of a Multi-Strain Probiotic/Prebiotic, Antioxidant Intervention.
Roberts JD, Suckling CA, Peedle GY, Murphy JA, Dawkins TG, Roberts MG.
Nutrients. 2016 Nov 17;8(11). pii: E733.
•  Probiotic Supplements Beneficially Affect Tryptophan-Kynurenine Metabolism and Reduce the Incidenceof Upper Respiratory Tract Infections in Trained Athletes: A Randomized, Double-Blinded, Placebo-Controlled Trial. 
Strasser B, Geiger D, Schauer M, Gostner JM, Gatterer H, Burtscher M, Fuchs D.
Nutrients. 2016 Nov 23;8(11). pii: E752.

 

 

האם צמחונות פוגעת בביצועים בקרב ספורטאים?

במחקר חתך נבחנה ההשפעה של תזונה צמחונית לעומת תזונה אומניבורית על צריכת החמצן המירבית (VO2 max) ועל רמת הכוח בקרב ספורטאים.

במחקר נכללו 27 ספורטאים צמחוניים ו-43 ספורטאים אוכלי-כל. התזונה הוערכה באמצעות יומני אכילה מפורטים אותם מילאו המשתתפים במשך 7 ימים, צריכת החמצן המירבית הוערכה באמצעות אימון על הליכון ורמת הכוח הוערכה באמצעות דינמומטר. החוקרים מציינים כי למרות שסך צריכת החלבון הייתה נמוכה יותר בקרב צמחוניים, צריכת החלבון ביחס למסת הגוף הייתה דומה בין הקבוצות. 

נמצא כי קרא עוד  

Cardiorespiratory Fitness and Peak Torque Differences between Vegetarian and Omnivore Endurance Athletes: A Cross-Sectional Study.
Lynch HM, Wharton CM, Johnston CS.
Nutrients. 2016 Nov 15;8(11). pii: E726.

 

 

הקשר בין גנטיקה ואורח חיים לבין הסיכון הקרדיווסקולרי

מחקר שנועד לבחון את ההשערה כי גורמים גנטיים והקפדה על אורח חיים בריא קשורים באופן בלתי תלוי בסיכון למחלת לב ולטרשת עורקים וכן להעריך את המידה בה שמירה על אורח חיים בריא קשורה בירידה בסיכון למחלת לב כלילית בקרב משתתפים בסיכון גנטי גבוה.

במסגרת המחקר נערך ניתוח של נתונים מ-3 מחקרי עוקבה פרוספקטיביים גדולים (כ-51,000 משתתפים) וממחקר חתך אחד (4,260 משתתפים). בהתבסס על 50 מוטציות גנטיות שנמצאו קשורות במחלת לב, החוקרים חישבו ציון סיכון גנטי לכל משתתף. אורח חיים בריא הוגדר באמצעות 4 גורמים: הימנעות מעישון, BMI נמוך מ-30, ביצוע פעילות גופנית לפחות פעם בשבוע והקפדה על תזונה בריאה שהוגדרה כהקפדה על לפחות ממחצית מהמאפיינים הבאים: צריכה גבוהה של פירות, אגוזים, ירקות, דגנים מלאים, דגים ומוצרי חלב וצריכה נמוכה של דגנים מעובדים, בשר מעובד, בשר אדום לא מעובד, משקאות ממותקים, שומן טראנס ונתרן. 

תוצאות המחקר מצביעות על כך ש קרא עוד

Genetic Risk, Adherence to a Healthy Lifestyle, and Coronary Disease.
Amit V. Khera, et al. 
New England Journal of Medicine, 2016; DOI: 10.1056/NEJMoa1605086

 

 

יין אדום עשוי להפחית את נזקי העישון לכלי הדם

במחקר מבוקר נבדקה ההשפעה האקוטית של יין אדום על מדדים ביוכימיים בכלי הדם בעקבות עישון סיגריות.

במחקר השתתפו 20 מתנדבים בריאים שאינם מעשנים, מחציתם התבקשו לעשן 3 סיגריות ללא יין אדום ומחציתם התבקשו לעשן 3 סיגריות שעה לאחר צריכת יין אדום (בכמות שתגרום לריכוז אלכוהול בדם של 0.75%). החוקרים אספו בדיקות דם ושתן עד ל-18 שעות לאחר מכן.

נמצא כי קרא עוד

Red Wine Prevents the Acute Negative Vascular Effects of Smoking.
Schwarz V, Bachelier K, Schirmer SH, Werner C, Laufs U, Böhm M.
Am J Med. 2016 Sep 12. pii: S0002-9343(16)30912-3. doi: 10.1016/j.amjmed.2016.08.025. [Epub ahead of print]

 

 

התרומה של זרעי פשתן למניעת סוכרת

סקירה המציגה את התרומה של זרעי פשתן ורכיביהם הפעילים לטיפול בסוכרת. החוקרים מציינים כי זרעי פשתן, ובעיקר SDG- הרכיב הפעיל (secoisolariciresinol diglucoside), הינם בעלי פעילות נוגדת חמצון ובעלי השפעה מיטיבה על רמות השומנים והסוכרים, כאשר עקה חמצונית נמצאה קשורה בהתפתחות סוכרת מסוג 1 ומסוג 2.

במחקרים שנערכו בקרב חולדות בסיכון לסוכרת סוג 1 נמצא כי קרא עוד

Flaxseed and Diabetes.
Prasad K, Dhar A.
Curr Pharm Des. 2016;22(2):141-4.

 

 

מהם התוספים היעילים ובטוחים לשימוש בעצירות בקרב ילדים

סקירה מקיפה שנועדה להעריך את היעילות והבטיחות של השימוש במשלשלים אוסמוטיים ומעוררים (stimulant) לטיפול בעצירות פונקציונאלית בקרב ילדים בגילאי 0-18. בסקירה נכללו 25 מחקרים אקראיים מבוקרים (2,310 משתתפים) בהם נבדקה ההשפעה של משלשלים אוסמוטיים או מעוררים לעומת פלסבו או התערבות אחרת. 

החוקרים ערכו 3 מטה-אנליזות בהן נמצא כי קרא עוד

Osmotic and stimulant laxatives for the management of childhood constipation.
Gordon M, MacDonald JK, Parker CE, Akobeng AK, Thomas AG.
Cochrane Database Syst Rev. 2016 Aug 17;(8):CD009118. doi: 10.1002/14651858.CD009118.puB3.

 

 

לענה ותה ירוק למניעת סיבוכים הקשורים בזיהום הליקובקטר פילורי

במחקר שנערך בקרב עכברים עם הליקובקטר פילורי, בדקו החוקרים את ההשפעה של שימוש ממושך במיצוי לענה (Artemisia capillaris) ו/או תה ירוק (Camellia sinensis) על התפתחות דלקת קיבה אטרופית כרונית (Chronic Atrophic Gastritis) ומניעת תהליכים סרטניים.
במסגרת המחקר, עכברים עם זיהום הליקובקטר פילורי שצרכו דיאטה עתירת מלח חולקו ל-5 קבוצות, אשר קיבלו למשך 36 שבועות (כ-9 חודשים) לענה ו/או תה ירוק במינון 75 מ"ג/ק"ג/שבוע, בצורה של מיצוי יבש המעורבב במי השתייה, טיפול תרופתי (ecabet sodium) או ללא כל טיפול. כמו כן, ביצעו החוקרים מחקר מעבדה על דגימות תאים על מנת לבחון מהם המנגנונים המעורבים.

התוצאות מצביעות על קרא עוד

Dietary Intervention of Artemisia and Green Tea Extracts to Rejuvenate Helicobacter pylori-Associated Chronic Atrophic Gastritis and to Prevent Tumorigenesis.
Jeong M, Park JM, Han YM, Kangwan N, Kwon SO, Kim BN, Kim WH, Hahm KB.
Helicobacter. 2016 Feb;21(1):40-59. doi: 10.1111/hel.12229. Epub 2015 Apr 10.

 

 

כותרות נוספות...

 

 

מיצוי תה ירוק אינו פוגע באימוני סיבולת

במחקר קליני מבוקר, בו השתתפו 40 גברים צעירים שאינם מאומנים גופנית, נמצא כי צריכה יומית של 250 מ"ג מיצוי תה ירוק (Camellia sinensis) הגבירה את הפעילות נוגדת החמצון ללא פגיעה בסיבולת בעקבות אימון גופני, תוך הפחתת נזק אקוטי לשריר. 

Green tea extract supplementation does not hamper endurance-training adaptation but improves antioxidant capacity in sedentary men.
Kuo YC, Lin JC, Bernard JR, Liao YH.
Appl Physiol Nutr Metab. 2015 Oct;40(10):990-6. doi: 10.1139/apnm-2014-0538. Epub 2015 May 8.

 

 

שמן זרעי קצח להקלה על כאבים ציקליים בשדיים

במחקר תלת-סמיות מבוקר פלסבו נמצא כי שימוש חיצוני בשמן זרעי קצח היה יעיל יותר מפלסבו, ובמידה דומה למשחת Diclofenac (משחה נוגדת דלקת שאינה סטרואידית, זהה בהרכבה למשחת וולטרן) להקלה על כאבים ציקליים בשדיים (cyclic mastalgia).

Effectiveness of Topical Nigella sativa Seed Oil in the Treatment of Cyclic Mastalgia: A Randomized, Triple-Blind, Active, and Placebo-Controlled Clinical Trial.
Huseini HF, Kianbakht S, Mirshamsi MH, Zarch AB.
Planta Med. 2016 Mar;82(4):285-8. doi: 10.1055/s-0035-1558208. Epub 2015 Nov 19.

 

 

מיצוי נבטי ברוקולי לטיפול בכבד שומני

בהתבסס על מחקר כפול-סמיות מבוקר פלסבו בו השתתפו גברים עם כבד שומני וכן על מחקר שנערך בקרב חולדות, נמצא כי נטילת מיצוי נבטי ברוקולי עם גלוקוראפנין, חומר המוצא לסולפוראפן, הייתה יעילה יותר מפלסבו לשיפור תפקודי הכבד בשל הפחתת רמת העקה החמצונית. 

Sulforaphane-rich broccoli sprout extract improves hepatic abnormalities in male subjects.
Kikuchi M, Ushida Y, Shiozawa H, Umeda R, Tsuruya K, Aoki Y, Suganuma H, Nishizaki Y.
World J Gastroenterol. 2015 Nov 21;21(43):12457-67. doi: 10.3748/wjg.v21.i43.12457.

 

 

הפוטנציאל האנטי-סרטני של ג'ינסנג אמריקאי תלוי בדפוס התזונה 

במחקר בו השתתפו 6 מתנדבים בריאים, הצורכים באופן שגרתי תזונה מערבית או אסייתית, נמצא כי נטילת ג'ינסנג אמריקאי (Panax quinquefolius) למשך 7 ימים הובילה להבדלים ברמות המטבוליטים כתלות בסוג התזונה, כך שג'ינסנג אמריקאי עשוי להיות בעל פוטנציאל אנטי-סרטני גבוה יותר בקרב משתתפים הצורכים דיאטה מערבית.  

Significant difference in active metabolite levels of ginseng in humans consuming Asian or Western diet: The link with enteric microbiota.
Wan JY, Wang CZ, Zhang QH, Liu Z, Musch MW, Bissonnette M, Chang EB, Li P, Qi LW, Yuan CS.
Biomed Chromatogr. 2016 Sep 8. doi: 10.1002/bmc.3851. [Epub ahead of print]

 

 

רכיבים המופקים מכורכום למניעת כיבי קיבה

מחקר פרה-קליני, אשר מצביע על התרומה של פוליסכרידים המבודדים מכורכום (Curcuma longa) למניעת כיבי קיבה.

Modified pectic polysaccharide from turmeric (Curcuma longa): A potent dietary component against gastric ulcer.

Harsha MR, Chandra Prakash SV, Dharmesh SM.
Carbohydr Polym. 2016 Mar 15;138:143-55. doi: 10.1016/j.carbpol.2015.11.043. Epub 2015 Dec 2.

 

 

הפעילות האנטי-סרטנית של לקטינים משעועית לבנה

מחקר מעבדה המציג את הפעילות האנטי-סרטנית ומנגנוני הפעילות של לקטינים משעועית לבנה כנגד תאי סרטן


White kidney bean lectin exerts anti-proliferative and apoptotic effects on cancer cells.
Chan YS, Xia L, Ng TB.
Int J Biol Macromol. 2016 Apr;85:335-45. doi: 10.1016/j.ijbiomac.2015.12.094. Epub 2016 Jan 6.

 

 

מיצוי זרעי ענבים עשוי להגן על תאי הכבד מפני עקה חמצונית

במחקר מעבדה נמצא כי חשיפת תאי כבד עובריים למיצוי זרעי ענבים, המכיל פרואנתוציאנידינים, מספקת הגנה מפני עקה חמצונית הקשורה בחשיפה לפלואוריד, באמצעות ויסות המטבוליזם של ברזל.

Proanthocyanidin Protects Human Embryo Hepatocytes from Fluoride-Induced Oxidative Stress by Regulating Iron Metabolism.
Niu Q, Mu L, Li S, Xu S, Ma R, Guo S.
Biol Trace Elem Res. 2016 Feb;169(2):174-9. doi: 10.1007/s12011-015-0409-1. Epub 2015 Jun 25.

 

 

ירקות כרוביים והסיכון לתת-פעילות של בלוטת התריס

מאמר המסכם את ריכוזי הרכיבים הפעילים והמטבוליטים במינים שונים של ירקות כרוביים ואת מידת הסיכון ליצירת חוסר איזון בפעילות הורמוני התריס ולהתפתחות של תת-פעילות של בלוטת התריס.

Concentrations of thiocyanate and goitrin in human plasma, their precursor concentrations in brassica vegetables, and associated potential risk for hypothyroidism.
Felker P, Bunch R, Leung AM.
Nutr Rev. 2016 Apr;74(4):248-58. doi: 10.1093/nutrit/nuv110. Epub 2016 Mar 5.

 

 

הטיפול האינטגרטיבי בדלקת לוע ושקדים בקרב ילדים

בסקר שנערך בקרב 138 רופאים מ-7 מדינות לגבי הטיפול בדלקת לוע ושקדים בקרב ילדים נמצא כי במצבים כרוניים 59% מהם המליצו על הומאופתיה כטיפול תומך, 28% על צמחי מרפא ו-37% על תוספי תזונה. גישה אינטגרטיבית לטיפול עשויה לסייע בצמצום השימוש הגבוה באנטיביוטיקה.

Integrative management of pediatric tonsillopharyngitis: An international survey.
Salatino S, Gray A.
Complement Ther Clin Pract. 2016 Feb;22:29-32. doi: 10.1016/j.ctcp.2015.11.003. Epub 2015 Dec 2.
 
חזרה לתחילת העמוד

חזרה לעמוד הקודם