עם ישראל חי!
פתיחת תפריט נגישות
גישה מהירה לדף הבית

מחקרים עדכניים - חודש פברואר 2022 - מקבץ 1

עודכן בתאריך 12/07/2023

 

במרכז הסקירה מחקרים על תזונה, צמחי מרפא ותוספי תזונה לדלקות מפרקים:

תזונה ופעילות גופנית למבוגרים עם שמנות ודלקת מפרקים ניוונית,

כורכום לטיפול בדלקת מפרקים ניוונית בברך,

ויתניה משכרת להקלה על תסמיני דלקות מפרקים,

והאם יש תמיכה לשילוב של תוספים להקלה על דלקת מפרקים ניוונית ביד?

 

בהמשך מחקרים על מניעה וטיפול באלרגיות למזון בגיל הרך:

אימונותרפיה להפחתת אלרגיה לבוטנים בקרב פעוטות,

חשיפה מוקדמת למזונות אלרגניים והסיכון להתפתחות אלרגיות למזון,

וחשיפת פגים למזונות אלרגניים ולגלוטן.

 

מחקרים על הגנה מפני הזדקנות המוח ודמנציה:

דיאטה ים-תיכונית ירוקה להגנה מפני הזדקנות המוח,

מהם הגורמים התזונתיים הקשורים בהתפתחות דמנציה,

והקשר שבין פעילות גופנית והסיכון לדמנציה.

 

מחקרים על תזונה לטיפול ולמניעת סרטן:

דיאטה מדמה צום לחולי סרטן,

ושמירה על רמת גלוקוז נמוכה כאסטרטגיה למניעת סרטן השד.

 

ולסיכום, מחקרים על תוספי תזונה לשיפור המצב הרגשי אצל נשים:

אומגה 3 וויטמין D לשיפור המצב הרגשי בקרב נשים בגיל הפוריות,

והשפעה מרגיעה לפרה-ביוטיקה בקרב נשים צעירות.


 

החשיבות של תזונה ופעילות גופנית למבוגרים עם שמנוּת ודלקת מפְרקים ניוונית

במטה-אנליזה של מחקרים אקראיים מבוקרים, נבדקה ההשפעה של התערבויות הכוללות דיאטה ופעילות גופנית, על מסת השריר והתפקוד הגופני בקרב מבוגרים עם שמנות ודלקת מפרקים ניוונית בפרק הגוף התחתון. החוקרים מסבירים כי הזדקנות ודלקת מפרקים ניוונית קשורים בסיכון מוגבר לאובדן מסת שריר וכתוצאה מכך למגבלה גופנית. 

בסקירה נכללו 34 מחקרים בהם 3,563 משתתפים בני 65 בממוצע עם BMI ממוצע של 33.1, אשר אובחנו עם דלקת ניוונית במפרק הברך או הירך. מבין כלל המשתתפים, כ-20% קיבלו התערבות תזונתית בלבד, 35% קיבלו פעילות גופנית בלבד, 24% קיבלו התערבות תזונתית בשילוב פעילות גופנית ו-21% קיבלו את הטיפול הסטנדרטי בלבד. ב-23 מהמחקרים משך המעקב היה קצר עד (12 שבועות), ב-12 מחקרים משך המעקב היה בינוני (14 עד 24 שבועות) ובשישה מחקרים משך המעקב היה ארוך (8 עד 36 חודשים). במחקרים אלה נכללו חמש התערבויות תזונתיות שונות שמטרתן ירידה או שמירה על המשקל (בעיקר דיאטות המבוססות על תחליפי ארוחה - meal replacement) וכן שבעה סוגים שונים של פעילות גופנית. 

בניתוח כולל של הנתונים ההתערבויות שנמצאו היעילות ביותר לשיפור מסת וחוזק השריר ויכולת ההליכה היו התערבות תזונתית + אימון התנגדות, אימון התנגדות בלבד, ואימון אירובי בלבד

החוקרים מסכמים כי באופן כללי התערבויות הכוללות דיאטה ופעילות גופנית היו בעלות השפעה מיטיבה בקרב מבוגרים עם שמנות ודלקת מפרקים ניוונית בפלג הגוף התחתון.   

Chu SF, Liou TH, Chen HC, Huang SW, Liao CD. Relative Efficacy of Weight Management, Exercise, and Combined Treatment for Muscle Mass and Physical Sarcopenia Indices in Adults with Overweight or Obesity and Osteoarthritis: A Network Meta-Analysis of Randomized Controlled Trials. Nutrients. 2021 Jun 10;13(6):1992.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34200533/

 

כוּרכום לטיפול בדלקת מפְרקים ניוונית בברך

להלן שני מחקרים העוסקים ביעילות של כורכום לטיפול בדלקת מפרקים ניוונית בברך. 

בסקירה שיטתית ומטה-אנליזה של מחקרים אקראיים מבוקרים הוערכה היעילות והבטיחות של כורכום (Curcuma longa) לטיפול בדלקת מפרקים ניוונית בברך. בסקירה נכללו עשרה מחקרים בהם 783 מטופלים אשר קיבלו מיצוי כורכום במינון 80 עד 1,500 מ"ג ביום למשך שישה עד 16 שבועות. 

בניתוח כולל של הנתונים נמצא כי נטילת מיצוי כורכום הייתה מלווה בשיפור מובהק ברמת הכאב והתפקוד בהשוואה לפלסבו, כאשר גם השיפור הנמוך ביותר היה משמעותי מבחינה קלינית. התוצאות היו דומות במחקרים בהם ניתן מינון גבוה לעומת נמוך מ-1,000 מ"ג או במחקרים שנמשכו יותר לעומת פחות מ-12 שבועות. השימוש בתוספי כורכום לא הגביר את הסיכון להשפעות שליליות בהשוואה לפלסבו. יחד עם זאת, יש לפרש את התוצאות בזהירות בשל הטרוגניות גדולה בין המחקרים ויש לאשש את הממצאים במחקרים נוספים באיכות מתודולוגית טובה. 

המחקר מומן על ידי מענקי מחקר בלתי תלויים והחוקרים מדווחים על העדר ניגודי אינטרסים. 

 

במחקר כפול-סמיות מבוקר פלסבו נבדקה היעילות של תוסף כורכומין לטיפול דלקת מפרקים ניוונית בברך. החוקרים מציינים כי לכורכומין פעילות נוגדת דלקת וכן פעילות נוגדת כאב. במחקר נכללו 101 מבוגרים עם דלקת מפרקים ניוונית בברך אשר חולקו אקראית לקבלת 500 מ"ג פעמיים ביום מהתוסף Curcugen® או פלסבו למשך שמונה שבועות. תוסף כורכומין זה מיוצר בטכנולוגיה חדשנית המיועדת להתגבר על ההידרפוביות של הכורכומין ומאפשרת שחרור איטי ושיפור הפיזור והספיגה לדם. 

נמצא כי בהשוואה לפלסבו, נטילת התוסף הייתה מלווה בשיפור מובהק במדדים להערכת הכאב בברך, בשניים מתוך ארבעת המדדים התפקודיים ובמדד הערכה כללי. עוד נמצא כי שיעור הירידה בשימוש בתרופות לשיכוך כאבים היה 37% בקבוצת ההתערבות לעומת 17% בקבוצת הביקורת. 

החוקרים מסכמים כי ממצאים אלה תומכים בפוטנציאל של כורכומין להקלה על הכאב בקרב מטופלים עם דלקת מפרקים ניוונית, אולם יש להמשיך ולבחון את היעילות הקלינית בהתייחס למדדי תוצאה נוספים במחקרים גדולים יותר, תוך השוואה בין מינונים ותוספים שונים.   

המחקר מומן על ידי חברת Dolcas Biotech LLC שסיפקה את התוסף. 

Dai W, Yan W, Leng X, Chen J, Hu X, Ao Y. Effectiveness of Curcuma longa extract versus placebo for the treatment of knee osteoarthritis: A systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. Phytother Res. 2021;35(11):5921-5935.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34216044/

Lopresti AL, Smith SJ, Jackson-Michel S, Fairchild T. An Investigation into the Effects of a Curcumin Extract (Curcugen®) on Osteoarthritis Pain of the Knee: A Randomised, Double-Blind, Placebo-Controlled Study. Nutrients. 2021;14(1):41. Published 2021 Dec 23.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35010916/

 

 

וִיתניה משכרת להקלה על תסמיני דלקות מפרקים

בסקירה הוערכו העדויות ממחקרים קליניים שנערכו בהודו בהתייחס לפעילות של ויתניה משכרת (Withania somnifera) כנגד דלקות מפרקים. באמצעות חיפוש במאגר המידע ההודי של מחקרים קליניים זוהו 77 מחקרים התערבותיים בהם נבדקה ההשפעה של ויתניה לעומת פלסבו. החוקרים מציינים כי חלק מהמחקרים מומנו על ידי גורמים בתעשייה וחלק על ידי גורמים ממשלתיים. 

מרבית המחקרים הוגדרו כמחקר קליני בשלב 2, ורוב השימוש היה בויתניה כתוסף מוצק. באופן כללי החוקרים מסכמים קרא עוד.

 

 

 

לא נמצאה תמיכה לשילוב של תוספים להקלה על דלקת מפְרקים ניוונית ביד

במחקר כפול-סמיות מבוקר פלסבו נבדקה היעילות והבטיחות של שילוב תוספים טבעיים לטיפול בדלקת מפרקים ניוונית ביד. במחקר נכללו מטופלים מעל גיל 40 מרחבי אוסטרליה אשר חולקו אקראית לקבלת התוספים או פלסבו למשך 12 שבועות. התוספים כללו מינון יומי של 250 מ"ג לבונה (Boswellia serrata), 100 מ"ג קליפת עץ אורן, 1,500 מ"ג MSM (methylsulfonylmethane) ו-168 מ"ג כורכומין. בניתוח נכללו 106 מטופלים בני 66 בממוצע, 81% מהם נשים. מדד המטרה העיקרי היה השינוי ברמת הכאב אשר נמדדה באמצעות סולם אנלוגי חזותי בסקאלה של 0 עד 100. בשתי הקבוצות קרא עוד.

 

 

 

אימונותרפיה להפחתת אלרְגיה לבוטנים בקרב פעוטות

במחקר כפול-סמיות מבוקר פלסבו נבדק האם אימונותרפיה עשויה לתרום להפחתת התגובה האלרגית לבוטנים בקרב פעוטות. החוקרים מציינים כי כיום ההנחיה המקובלת במצבים של אלרגיה לבוטנים היא להימנע מכל צריכה של בוטנים. 

במחקר נכללו ילדים בגיל 12 עד 48 חודשים שהראו תגובה אלרגית לעד 500 מ"ג חלבון בוטנים. המשתתפים חולקו אקראית לקבלת טיפול אימונותרפי, שכלל צריכה פומית של 2000 מ"ג/יום חלבון בוטנים (עלייה הדרגתית במינון עד שבוע 30) למשך 134 שבועות, או לקבוצת הפלסבו. בסיום ההתערבות כל המשתתפים התבקשו להימנע מבוטנים למשך 26 שבועות נוספים. מדדי המטרה העיקריים היו דה-סנסיטיזציה בשבוע 134 (מוגדר כעלייה בסף התגובה האלרגית) ונסיגה מלאה של התגובה האלרגית בשבוע 160. למחקר גויסו 146 ילדים עם גיל חציוני של 40 חודשים, מהם 96 ילדים נכללו בקבוצת ההתערבות ו-50 ילדים בקבוצת הפלסבו. 

להלן סיכום הממצאים: קרא עוד.

 

 

 

חשיפה מוקדמת למזונות אלרגניים והסיכון להתפתחות אלרְגיות למזון

במחקר אורך רטרוספקטיבי נבדק הקשר בין גיל החשיפה למזונות אלרגניים, ובין הסיכון להתפתחות אלרגיה למזון. החוקרים מציינים, כי מצטברות עדויות לכך שחשיפה מוקדמת למזונות אלרגניים, עשויה לתרום להפחתת הסיכון להתפתחות אלרגיות למזון הקשורות בנוגדנים מסוג IgE. המחקר מבוסס על נתוני עוקבה של תינוקות שאושפזו עם ברונכיוליטיס בין השנים 2011-2014. מדד המטרה העיקרי היה הופעה של אלרגיה לביצים או לבוטנים עד גיל 3. 

מבין 770 התינוקות שנכללו במחקר, 82% נחשפו לביצים ו-27% נחשפו לבוטנים עד גיל שנה, לפי דיווח ההורים. עד גיל 3 זוהו ארבעה מקרים של אלרגיה לביצים ושמונה מקרים של אלרגיה לבוטנים. נמצא כי צריכה שגרתית של ביצים הייתה קשורה בסיכון מופחת להתפתחות אלרגיה לביצים, כאשר בקרב תינוקות שנחשפו לבוטנים לא היו מקרים של אלרגיה לבוטנים. 

החוקרים מציינים כי ניכר שלפני שנת 2015 (שבה פורסם מחקר העוסק באלרגיה לבוטנים) חשיפה מוקדמת לבוטנים לא הייתה שכיחה. הם מסכמים כי קרא עוד.

 

 

 

חשיפת פגים למזונות אלרגניים ולגלוטן

בסקירה שיטתית מוצגות העדויות בהתייחס לחשיפת פגים למזונות אלרגניים ולגלוטן. החוקרים מציינים, כי כיום לא קיימות הנחיות לגבי גיל החשיפה למזונות משלימים עבור תינוקות שנולדו לפני שבוע 37 להריון, תינוקות המוגדרים בסיכון מוגבר להפרעות בגדילה. 

בסקירה נכללו 64 מאמרים, כולל המלצות תזונתיות, סקירות, פרוטוקולי מחקר ומחקרים קליניים. במסגרת הסקירה מציגים החוקרים את הממצאים בהתייחס לחשיפה למזונות אלרגניים (כגון חלב, ביצים ובוטנים) וחשיפה לגלוטן. 

מסקנת החוקרים היא כי קרא עוד.

 

 

 

דיאטה ים-תיכוֹנית ירוקה להגנה מפני הזדקנות המוח

במחקר אקראי מבוקר שנערך בישראל, נבדקה ההשפעה של דיאטה ים-תיכונית ירוקה על השינויים במבנה המוח הקשורים בהזדקנות. במסגרת המחקר משתתפים עם השמנה בטנית או יתר שומנים בדם חולקו אקראית לשלוש קבוצות:

  1. הנחיות לתזונה בריאה.

  2. דיאטה ים-תיכונית.

  3. דיאטה ים-תיכונית ירוקה עשירה בפוֹליפנוֹלים ודלה בבשר אדום ומעובד. 

הדיאטה הים-תיכונית הירוקה כללה הפחתה בצריכת הבשר, 3-4 כוסות/יום תה ירוק, ושייק חלבון צמחי, המבוסס על 100 גרם/יום מנקאי (Wolffia globosa). שייק זה היווה חלופה חלקית לצריכת החלבון מהחי. שתי קבוצות הדיאטה הים-תיכונית קיבלו 28 גרם/יום אגוזי מלך. בנוסף, כל המשתתפים קיבלו מנוי לחדר כושר והדרכה לפעילות גופנית.

לכל המשתתפים נערכו סריקות MRI בתחילת המחקר ולאחר 18 חודשים בהן נמדדו נפחי אזורים במוח הקשורים להזדקנות טבעית.

במחקר נכללו 284 משתתפים (88% גברים), הגיל הממוצע היה 51 וה-BMI הממוצע היה 31.2. בהתבסס על הנתונים של 224 משתתפים שהשלימו את המחקר להם היו סריקות מוח מלאות, בסיום תקופת ההתערבות זוהו שינויים במבנה המוח המעידים על ניוון, כולל ירידה בנפח ההיפוקמפוס (האזור האחראי על הזיכרון) ועלייה בנפח החללים הצדדיים. 

להלן סיכום ממצאי המחקר: קרא עוד.

 


 

מהם הגורמים התזונתיים הקשורים בהתפתחות דמנְציה?

במחקר עוקבה, המבוסס על נתוני הביו-בנק הבריטי, נבדק הקשר בין גורמים תזונתיים וההתפתחות של דמנציה. במחקר נכללו מבוגרים ללא אבחנה של דמנציה בעת הגיוס למחקר בין השנים 2006 עד 2010, וכן משתתפים שלא נפטרו או אובחנו עם דמנציה בחמש שנות המעקב הראשונות. 

במעקב עד שנת 2018 נבדק הקשר בין תדירות הצריכה של קבוצות מזון שונות ובין התפתחות של דמנציה. בניתוח נכללו כ-340,000 משתתפים וכ-900 מקרי דמנציה עבור כל קבוצת מזון. בהתייחס לכל קבוצת מזון, המשתתפים סווגו לארבע קבוצות בהתאם לרמת הצריכה. 

נמצא כי קרא עוד.

 

 

 

פעילות גופנית קשורה בהפחתת הסיכון לדמנְציה

להלן שני מחקרי עוקבה העוסקים בקשר בין פעילות גופנית והסיכון להתפתחות דמנציה

במחקר עוקבה שנערך ביפן נבדק הפוטנציאל לקשר סיבתי בין פעילות גופנית מכל סוג וסיכון מופחת לדמנציה. במחקר נכללו הנתונים של 73,260 מבוגרים מעל גיל 65 מ-19 מחוזות ביפן, שהיו ללא מגבלה גופנית או קוגניטיבית בתחילת תקופת המעקב. 

פעילות גופנית הוערכה בהתאם לדיווח עצמי של המשתתפים, ודמנציה נקבעה לפי רשומות הביטוח הסיעודי. בנוסף, על מנת לסייע בקביעת קשר סיבתי החוקרים הגדירו משתנה נוסף של מגורים באזורים מושלגים כמדד לפעילות גופנית. בתקופת מעקב ממוצעת של 5.7 שנים תועדו 8,714 מקרים חדשים של דמנציה. נמצא כי קרא עוד.

 

במחקר עוקבה רטרוספקטיבי, שנערך בקוריאה נבדק הקשר בין פעילות גופנית והסיכון להתפתחות דמנציה, בדגש על פעילות גופנית בעצימות נמוכה. בהתבסס על נתוני ביטוח הבריאות הלאומי, במחקר נכללו 62,286 מבוגרים מעל גיל 65 ללא דמנציה בתחילת המחקר. פעילות גופנית הוערכה באמצעות דיווח עצמי של המשתתפים בתחילת המחקר והוגדרה ביחידות של MET דקות/שבוע (MET = שווה ערך מטבולי, שהינו אינדקס של תצרוכת אנרגטית/קלורית). 

במהלך תקופת מעקב חציונית של 42 חודשים תועדו 3,757 מקרי דמנציה חדשים (6%), כאשר שיעור ההיארעות היה 21.6 מקרים ל-1,000 שנות אדם. נמצא כי בהשוואה קרא עוד.

 

 

דיאטה מדמה צום לחולי סרְטן

בשני ניסויים קליניים נבדקה הבטיחות וההשפעה הביולוגית של דיאטה המדמה צום (Fasting-Mimicking Diet), על המטבוליזם והפעילות החיסונית בקרב חולי סרטן

בניסוי הראשון נכללו 101 חולי סרטן, אשר במקביל לטיפול הרפואי צרכו דיאטה המדמה צום, שהינה מבוססת על הצומח, דלת פחמימות ודלת שומן, במחזורים של חמישה ימים, 600 קלוריות ביום הראשון ו-300 קלוריות בארבעת הימים שלאחר מכן. בין כל מחזור הייתה הפסקה של 16-23 ימים בהם לא ניתנו הנחיות תזונתיות ספציפיות מעבר להמלצות הכלליות של שמירה על תזונה ואורח חיים בריא. 

בניסוי השני הדיאטה ניתנה 12-15 יום לפני ניתוח להסרת הגידול (סרטן שד או מלנומה). החוקרים מראים כי קרא עוד.

 

 

 

שמירה על רמת גלוקוז נמוכה כאסטרטגיה למניעת סרְטן השד

בניתוח משני של מחקר אקראי מבוקר, נבדקה ההשפעה של דפוס תזונה השומר על רמת גלוקוז נמוכה, על מדדי סיכון לסרטן שד בקרב נשים לאחר גיל המעבר. החוקרים מסבירים כי תנגודת לאינסולין, אשר מועצמת במצבים של שמנות, קשורה בהיארעות גבוהה יותר של סרטן שד ושל תמותה. הרגלי אכילה העומדים בבסיס התפתחות תנגודת לאינסולין הינם גורם סיכון עיקרי לסרטן שד הניתן לשינוי. ישנן עדויות המצביעות על התרומה של הגבלת זמן האכילה (סוג של צום לסירוגין) לשיפור גורמי הסיכון המטבוליים, אולם מוצע כי גם גישות פחות מחמירות עשויות להיות יעילות.

במסגרת המחקר זוהו שמונה נשים עם דפוס תזונה השומר על רמת גלוקוז נמוכה, לעומת 11 נשים עם דפוס של רמת גלוקוז גבוהה. דפוס של רמת גלוקוז נמוכה נקבע כצריכה של לפחות 40% מהארוחות כאשר רמת הגלוקוז בדם לפני הארוחה הייתה נמוכה מהסף האינדיבידואלי בתנאים של צום. 

נמצא כי קרא עוד.

 


 

אוֹמגה 3 ווִיטמין D לשיפור המצב הרגשי בקרב נשים בגיל הפוריות

במחקר אקראי מבוקר נבדקה ההשפעה של תיסוף אומגה 3 וויטמין D, על תחושת המצוקה הפסיכולוגית בקרב נשים בגיל הפוריות עם טרום-סוכרת (גלוקוז בצום 100-125 מ"ג/דצ"ל) ורמה נמוכה של ויטמין D (עד 32 ננוגרם/מ"ל). החוקרים מציינים כי בנוסף לטרום-סוכרת, גם תחושת מצוקה פסיכולוגית מהווה גורם סיכון להתפתחות סוכרת סוג 2. 

במחקר נכללו 168 נשים אשר חולקו אקראית לארבע קבוצות אשר קיבלו במשך שמונה שבועות: 

  1. פלסבו

  2. אומגה 3 במינון שני גרם ליום

  3. ויטמין D במינון 50,000 יחב"ל פעם בשבועיים

  4. אומגה 3 + ויטמין D

להלן השינוי בציון המדדים השונים בסיום ההתערבות בהשוואה לנתוני הבסיס: קרא עוד.

 

 

 

השפעה מרגיעה לפרה-ביוטיקה בקרב נשים צעירות

במחקר כפול-סמיות מבוקר פלסבו נבדקה ההשפעה של תוסף פרה-ביוטיקה על מצב הרוח ואוכלוסיית חיידקי המעי בקרב נשים צעירות. החוקרים מסבירים, כי בסוף גיל ההתבגרות להתערבות אשר משפיעה על אוכלוסיית חיידקי המעי פוטנציאל לשפר את הבריאות בהמשך החיים. 

במחקר נכללו 64 נשים בגיל 18 עד 25 אשר חולקו אקראית לנטילת 7.5 גרם/יום תוסף פרה-ביוטיקה המכיל סיבים מסוג GOS ( Biotis™ GOS) או פלסבו למשך 28 יום. ההשפעה על חיידקי המעי הוערכה באמצעות דגימות צואה שנלקחו בתחילת ובסוף המחקר ובנוסף הוערכו מדדים של חרדה וקשב. 

נמצא כי קרא עוד.

 
חזרה לתחילת העמוד

חזרה לעמוד הקודם