עם ישראל חי!
פתיחת תפריט נגישות
גישה מהירה לדף הבית

מחקרים עדכניים - חודש פברואר 2019 - מקבץ 1

עודכן בתאריך 04/12/2021

בפתח סקירת המחקרים השבועית שלנו: ההשפעה של צום לסירוגין לעומת הפחתה קלורית קבועה והחשיבות של חיבור לטבע לתפקוד הפסיכולוגי של ילדים. 

בהמשך, נציג מחקרים אודות הטיפול הטבעי במצבים רפואיים שונים: כמון להורדת רמות השומנים בדם, קינמון להקלה על כאבי מחזור, רכיבים צמחיים לטיפול במחלות חניכיים, תוסף סיבי בטא-פרוקטן לשיפור פעילות המעי, התרומה של תוסף אומגה 3 לנשים בהריון, תוסף סיבי קונג'אק וג'ינסנג אמריקאי לחולי סוכרת סוג 2, ויטמין D, ויטמין C ופעילות גופנית לטיפול בתסמונת המטבולית, התפקיד של מגנזיום בשמירה על רמת ויטמין D בגוף, התרומה של אקול לתפקוד הלב והמוח, תזונה צמחונית לשמירה על הלב ולשיפור הביצועים בקרב ספורטאים והקשר בין שימוש בממתיקים לבין מדדי בריאות. 

בכותרות השבוע: תוספי אומגה 3 לשמירה על השרירים, התרומה הבריאותית של עשב שעורה, מוצר קוסמטי צמחי לשיפור אדמומיות העור, ההשפעה של צמח האינדיגו בקרב חולי קוליטיס, הקשר בין יתר פעילות של בלוטת התריס להגדלה שפירה של הערמונית ונסיים במחקר תצפיתי, המדגים כי פרסומות לדגני בוקר עובדות! 

 

 

ההשפעה של צום לסירוגין לעומת הפחתה קלורית קבועה

במחקר אקראי מבוקר נערכה השוואה בין ההשפעה של צום לסירוגין לעומת אכילה קבועה - עם או בלי הפחתה קלורית - על הרגישות לאינסולין, הסיכון הקרדיו-מטבולי, משקל והרכב הגוף, בקרב נשים עם עודף משקל או שמנות. במחקר נכללו 88 נשים בנות 50 בממוצע, עם BMI ממוצע של 32.3. הנשים חולקו אקראית ל-4 קבוצות דיאטה, למשך 8 שבועות:

 1. IF70 - צום לסירוגין עם 70% מהדרישה הקלורית המחושבת לשבוע.
 2. IF100 - צום לסירוגין עם 100% מהדרישה הקלורית המחושבת לשבוע.
 3. DR70 - הפחתה קלורית קבועה עם 70% מהדרישה הקלורית.
 4. C - קבוצת ביקורת שצרכה 100% מהדרישה הקלורית המחושבת.

הצום לסירוגין כלל צום של 24 שעות לאחר ארוחת בוקר בשלושה ימים לא עוקבים בשבוע. במהלך תקופת המחקר כל המזון סופק למשתתפים וכל הדיאטות הכילו הרכב תזונתי זהה (35% שומן, 15% חלבון, 50% פחמימות). נמצא כי צום לסירוגין עם 70% מהדרישה הקלורית הוביל לירידה הגדולה ביותר במשקל, במסת השומן, בכולסטרול הכללי, ב-LDL ובריכוז חומצות השומן החופשיות. עוד נמצא כי צום לסירוגין עם 100% מהדרישה הקלורית הוביל לירידה גדולה יותר במשקל ובמסת השומן בהשוואה לקבוצת הביקורת, אך גם לעלייה ברמת האינסולין בצום. למרות שלאחר צום של 24 שעות חלה ירידה ברגישות לאינסולין, באופן כללי לא נמצאו הבדלים בין הקבוצות ברגישות לאינסולין. 

להלן נתוני השינוי הממוצע במספר מדדים:

 

IF70

IF100

DR70

C

משקל (ק"ג)

5.4-

2.7-

3.9-

0.4

מסת שומן (ק"ג)

3.9-

2.3-

2.8-

0.2-

כולסטרול כללי (mmol/L)

0.59-

0.37-

0.24-

0.3-

החוקרים מסכמים כי במצב של הגבלה קלורית, צום לסירוגין היה יעיל יותר לעומת הגבלה קלורית קבועה, אולם צום לסירוגין ללא הפחתה קלורית לא היה בעל יתרון בריאותי משמעותי, למרות שהיה מלווה בירידה קלה במשקל. 

הערת מערכת: בשל משך הזמן הקצר יחסית של המחקר, עולה השאלה האם צום לסירוגין יכול להפוך לאורח חיים וכן, האם חסכים קלוריים גוררים פיצוי קלורי בעתיד. 

Hutchison AT, et al. Effects of Intermittent Versus Continuous Energy Intakes on Insulin Sensitivity and Metabolic Risk in Women with Overweight. Obesity (Silver Spring). 2019 Jan;27(1):50-58. doi: 10.1002/oby.22345.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30569640

 

 

החשיבות של חיבור לטבע לתפקוד הפסיכולוגי של ילדים

במחקר תצפיתי, שנערך בהונג-קונג, העריכו החוקרים את היישום של שאלון למדידת החיבור לטבע וכן את הקשר בין החיבור לטבע לבין התפקוד הפסיכולוגי - בקרב ילדים צעירים. החוקרים מסבירים כי ישנם מחקרים רבים המצביעים על כך שחשיפה לטבע תורמת לבריאות הגופנית והנפשית בקרב ילדים, ולכן ישנן תכניות רבות המיועדות ליצור חיבור של ילדים החיים בסביבה עירונית לטבע, אולם נדרשים כלים למדידת היעילות וההשפעה של תכניות מסוג זה. ראשית, החוקרים התאימו את השאלון הקיים – (CNI (Connection to Nature Index לשפה הסינית ולילדים צעירים יותר החיים בסביבה עירונית. בהתבסס על המענה של 31 הורים לילדים בגילאי 2-5, שמילאו את השאלון המקורי וסימנו פריטים שאינם רלוונטיים, וכן על ראיונות שנערכו עם 20 הורים, החוקרים יצרו שאלון מותאם CNI-עבור (PPC (Connectedness to Nature Index for Parents of Preschool Children, שכלל 20 פריטים. בשלב השני, 299 משפחות עם ילדים בגילאי 2-5 התבקשו להשיב על השאלון. נמצא כי 16 מהפריטים בשאלון ביטאו ארבעה היבטים של חיבור לטבע: "הנאה מהטבע", "אמפתיה לטבע", "אחריות לטבע" ו"מודעות לטבע". בנוסף, נבדק הקשר לתפקוד הפסיכולוגי של הילדים באמצעות השאלון (SDQ (Strength and Difficulties Questionnaire. 

נמצא כי שלושה מההיבטים של חיבור לטבע היו קשורים בתפקוד הפסיכולוגי:

 • ציון גבוה יותר בהיבט של "הנאה מהטבע" היה קשור ברמה נמוכה יותר של מצוקה והפרעה לתפקוד הפסיכולוגי באופן כללי.
 • ציון גבוה יותר בהיבט של "אחריות לטבע" היה קשור ברמה נמוכה יותר של היפראקטיביות, בעיות התנהגות וקשיים חברתיים וכן ברמה גבוהה יותר של התנהגות פרו-חברתית. 
 • ציון גבוה יותר בהיבט של "מודעות לטבע" היה קשור ברמה נמוכה יותר של קשיים רגשיים. 

החוקרים מסכמים כי מדדים של חיבור לטבע היו קשורים בתפיסת ההורים לגבי העוצמות והקשיים בהתנהגות הילדים, ובכך מספקים בסיס למהימנות ולתקפות של השאלון המותאם למדידת חיבור לטבע בקרב ילדים צעירים והקשר של חיבור זה לתפקוד ולתחושת הרווחה הפסיכולוגית.

Sobko T, Jia Z, Brown G. Measuring connectedness to nature in preschool children in an urban setting and its relation to psychological functioning. PLoS One. 2018 Nov 29;13(11):e0207057. 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30496300

 

 

כמון להורדת רמות השומנים בדם

בסקירה שיטתית ומטה-אנליזה של מחקרים אקראיים מבוקרים הוערכה ההשפעה של תוספי כמון (Cuminum cyminum) על רמות השומנים בדם בקרב מבוגרים. בסקירה נכללו שישה מחקרים, שנערכו באיראן ובהם 376 משתתפים עם סוכרת סוג 2, כבד שומני או עודף משקל ושמנות. במחקרים השונים צריכת הכמון נעשתה בצורות שונות – כאבקה עם יוגורט, כשמן אתרי או ככמוסות. קבוצת הביקורת קיבלה את אותו מזון ללא כמון, או פלסבו, במינונים של 25 מ"ג ועד 3 גרם ליום למשך 8 שבועות ועד 6 חודשים. בניתוח כולל של הנתונים נמצא כי בהשוואה לקבוצת הביקורת, נטילת תוספי כמון הייתה מלווה ב-קרא עוד.

Hadi A, et al. Cumin (Cuminum cyminum L.) is a safe approach for management of lipid parameters: A systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. Phytother Res. 2018 Nov;32(11):2146-2154. 

 

 

קינמוֹן להקלה על כאבי מחזוֹר

במחקר כפול-סמיות מבוקר פלסבו הוערכה היעילות של קינמון (Cinnamomum zeylanicum) להקלה על כאבי מחזור ראשוניים. במחקר נכללו 80 סטודנטיות, הסובלות מכאבי מחזור ואשר חולקו אקראית לשתי קבוצות: 1) כמוסות קינמון. 2) פלסבו. המינון שניתן היה 1 גרם 3 פעמים ביום - בשלושת הימים הראשונים למחזור ולמשך שני מחזורי ווסת רצופים. נמצא כי קרא עוד.

Jahangirifar M, Taebi M, Dolatian M. The effect of Cinnamon on primary dysmenorrhea: A randomized, double-blind clinical trial. Complement Ther Clin Pract. 2018 Nov;33:56-60. 

 

 

רכיבים צמחיים לטיפול במחלות חניכיים

להלן שתי סקירות העוסקות בשימוש ברכיבים צמחיים לטיפול במחלות חניכיים. 

בסקירה שיטתית ומטה-אנליזה של מחקרים מבוקרים הוערכה ההשפעה של שימוש מקומי ברכיבים צמחיים לטיפול במחלות חניכיים. בסקירה נכללו 7 מחקרים, בהם סך הכל 164 מטופלים. באופן כללי, נמצא כי שילוב של רכיבים צמחיים בטיפול הקונבנציונאלי היה יעיל לשיפור מדדים שונים של בריאות החניכיים, ללא השפעות שליליות משמעותיות. להלן פירוט הרכיבים בהם נעשה שימוש במחקרים השונים: ג'ל אלוורה (Aloe), ג'ל אמלה (Emblica officinalis), ג'ל המכיל מיצוי קליפת העצים Mimusops elengi ו- Acacia Arabica וזרעי רימון, מיצוי מנגוסטין (Garcinia mangostana), תערובת מיצוי ספלילה (Centella) ורימון, ג'ל המכיל שמן אתרי למון-גראס, ג'ל המכיל מיצוי אלון פרסי (Quercus brantii) וכוסברה (Coriandrum sativum). החוקרים מדגישים כי קרא עוד.

Moro MG, et al. Efficacy of local phytotherapy in the nonsurgical treatment of periodontal disease: A systematic review. J Periodontal Res. 2018 Jun;53(3):288-297. 

Basu A, Masek E, Ebersole JL. Dietary Polyphenols and Periodontitis-A Mini-Review of Literature. Molecules. 2018 Jul 20;23(7). pii: E1786. 

 

 

תוסף סיבי בטא-פרוקטן לשיפור פעילות המעי

בסקירה שיטתית ומטה-אנליזה הוערכה ההשפעה של תוסף סיבי בטא-פרוקטן על פעילות המעי בקרב משתתפים בריאים או משתתפים עם מצב בריאותי מסוים. בסקירה נכללו 47 מחקרים, מהם 41 מחקרים מבוקרי פלסבו. ב-29 מחקרים נכללו משתתפים בריאים, בתשעה מחקרים משתתפים הסובלים מעצירות, בארבעה מחקרים משתתפים הסובלים ממעי רגיש או מחלת מעי דלקתית ובחמישה מחקרים משתתפים עם מצב בריאותי ספציפי אחר. ב-18 מחקרים נעשה שימוש בסיבי בטא-פרוקטן ארוכי שרשרת או בשילוב של ארוכי שרשרת וקצרי שרשרת וב-28 מחקרים נעשה שימוש בסיבי בטא-פרוקטן קצרי שרשרת, כאשר המינון שניתן היה 1.3 עד 30 גרם ליום (12 גרם ליום בממוצע). מדד המטרה העיקרי היה תדירות היציאות והמדדים המשניים כללו את מרקם ומשקל הצואה ואת זמן המעבר במערכת העיכול. 

נמצא כי קרא עוד.

de Vries J, Le Bourgot C, Calame W, Respondek F. Effects of β-Fructans Fiber on Bowel Function: A Systematic Review and Meta-Analysis. Nutrients. 2019 Jan 4;11(1). pii: E91. 

 

 

התרומה של תוסף אוֹמגה 3 לנשים בהריוֹן

במחקר כפול-סמיות מבוקר פלסבו הוערכה ההשפעה של תוסף אומגה 3 על תוצאות ההריון - כולל משך ההריון, משקל התינוק בלידה וגודל התינוק לגיל ההריון. במחקר נכללו 699 צמדי אם-ילד מדנמרק, אשר גויסו למחקר בשבוע 22-26 להריון וחולקו אקראית לקבלת אומגה 3 במינון יומי של 2.4 גרם או פלסבו (שמן זית) עד שבוע לאחר הלידה. נמצא כי קרא עוד.

Vinding RK, et al. Fish Oil Supplementation in Pregnancy Increases Gestational Age, Size for Gestational Age, and Birth Weight in Infants: A Randomized Controlled Trial. J Nutr. 2018 Nov 9. 

 

 

שילוב של תוסף סיבי קונג'אק וגִ'ינסנג אמריקאי לחולי סוּכרת סוג 2 

במחקר אקראי מוצלב הוערכה התרומה של שילוב תוסף סיבי קונג'אק וג'ינסנג אמריקאי (Panax quinquefolius), בנוסף לטיפול הקונבנציונאלי, לאיזון מדדי הסוכר בקרב חולי סוכרת סוג 2. במחקר נכללו 39 משתתפים עם סוכרת סוג 2, אשר חולקו באופן אקראי לשתי קבוצות: 1) נטילת שני התוספים במשולב. 2) פלסבו. כעבור 12 שבועות של טיפול + 4 שבועות הפסקה, הקבוצות התחלפו. התוספים ניטלו במינון יומי של 6 גרם תערובת סיבי קונג'אק ו-3 גרם ג'ינסנג אמריקאי, כאשר הפלסבו הכיל סובין חיטה (בעל תכולת סיבים דומה) ועמילן תירס - באותם מינונים. המשתתפים הונחו להמשיך את הטיפול התרופתי, התזונה והרגלי החיים הרגילים שלהם במהלך כל תקופת המחקר. מדד המטרה העיקרי היה השינוי בהמוגלובין המסוכרר לאחר 12 שבועות. נמצא כי קרא עוד.

Jenkins AL, et al. Co-administration of a konjac-based fibre blend and American ginseng (Panax quinquefolius L.) on glycaemic control and serum lipids in type 2 diabetes: a randomized controlled, cross-over clinical trial. Eur J Nutr. 2018 Sep;57(6):2217-2225. 

 

 

וִיטמין D, וִיטמין C ופעילות גוֹפנית לטיפול בתִסמונת המטבולית

במחקר אקראי מבוקר הוערכה ההשפעה של נטילת תוספי ויטמין D וויטמין C בשילוב פעילות גופנית בקרב מטופלים עם התסמונת המטבולית. במחקר נכללו 180 משתתפים בגילאי 30-50, אשר חולקו אקראית לשש קבוצות המחקר למשך 12 שבועות:

 1. ויטמין C במינון 500 מ"ג/יום
 2. ויטמין C במינון 500 מ"ג /יום+ חצי שעה פעילות אירובית
 3. ויטמין D במינון 2,000 יחב"ל/יום
 4. ויטמין D במינון 2,000 יחב"ל/יום + חצי שעה פעילות אירובית
 5. פלסבו + חצי שעה של פעילות אירובית
 6. פלסבו

נמצא כי קרא עוד.

Farag HAM, et al. Comparative effects of vitamin D and vitamin C supplementations with and without endurancephysical activity on metabolic syndrome patients: a randomized controlled trial. Diabetol Metab Syndr. 2018 Nov 8;10:80. 

 

 

כיצד חסר וִיטמין C עלול לפגוע בפעילות המטבולית?

בסקירה דנים החוקרים בהשערה לפיה חסר בויטמין C מגביר אנדוטוקסמיה (רעלנים בדם) ובכך מוביל להפרעה בפעילות המטבולית ולפגיעה במסלולים של ויטמין E, באמצעות מנגנונים הקשורים בציר המעי-כבד. החוקרים מסבירים כי אחת התוצאות של תזונת יתר, האופיינית למטופלים עם התסמונת המטבולית, הינה קרא עוד.

Traber MG, Buettner GR, Bruno RS. The relationship between vitamin C status, the gut-liver axis, and metabolic syndrome. Redox Biol. 2018 Dec 26;21:101091. 

 

 

התפקיד של מגנזִיום בשמירה על רמת וִיטמין D בגוף

במחקר כפול-סמיות מבוקר פלסבו נבדקה ההשערה לפיה ההשפעה של תוספי מגנזיום על המטבוליזם של ויטמין D תלויה ברמת ויטמין D בגוף [25(OH)(D)]. החוקרים מסבירים כי מחקרים פרה-קליניים מצביעים על כך שלמגנזיום תפקיד בפעילות האנזימים המעורבים בתהליכי הסינתזה והמטבוליזם של ויטמין D, ומחקרים תצפיתיים מראים כי צריכת מגנזיום קשורה ברמת ויטמין D ובסיכון לתמותה, כאשר מרבית האוכלוסייה האמריקאית אינה צורכת רמה מספקת של מגנזיום. במחקר זה נכללו 180 משתתפים בגילאי 40-85, המהווים חלק ממחקר גדול יותר העוסק במניעת סרטן קולורקטלי. המשתתפים חולקו אקראית לנטילת תוסף מגנזיום או פלסבו, כאשר המינון הותאם אישית בהתאם לצריכה התזונתית.

כמשוער, נמצא כי קרא עוד.

Dai Q, et al. Magnesium status and supplementation influence vitamin D status and metabolism: results from a randomized trial. Am J Clin Nutr. 2018 Dec 1;108(6):1249-1258. 

 

 

התרומה של אקול לתפקוד הלב והמוח

בסקירה מוצגים הממצאים ממחקרים קליניים ואפידמיולוגיים לגבי התרומה של איזופלבונים מסויה ושל אקול (equol) לתפקוד הלב והמוח. אקול הינו מטבוליט של דאידזאין, אשר מיוצר בקרב כשליש מהאוכלוסייה על ידי חיידקי מעי מסוימים. ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מחקרים תצפיתיים שנערכו באסיה מצביעים על כך שצריכת איזופלבונים מסויה קשורה בסיכון נמוך יותר למחלת לב כלילית, אולם במחקר מבוקר, שנערך בארה"ב, לא נמצאה השפעה מיטיבה לאיזופלבונים על מדדי טרשת עורקים. לטענתם, ייתכן והפערים בין הממצאים קשורים בכך שבמדינות המערב שיעור האוכלוסייה עם יכולת ייצור של אקול הוא 20-30% לעומת 50-70% באסיה. במסגרת הסקירה מוצגים: הממצאים העוסקים בתרומה הבריאותית של איזופלבונים מסויה ושל אקול, והעדויות העדכניות לגבי הקשר בין איזופלבונים מסויה ואקול לבין מחלת לב כלילית, טרשת עורקים ונוקשות עורקים וכן הקשר להידרדרות קוגניטיבית ודמנציה.

החוקרים מסכמים כי קרא עוד.

Sekikawa A, et al. Effect of S-equol and soy isoflavones on heart and brain. Curr Cardiol Rev. 2018 Dec 4. 

 

 

תזונה צמחונית לשמירה על הלב ולשיפור הביצועים בקרב ספורטאים

בסקירה הוערכו הממצאים הקליניים בנוגע לתרומה של תזונה צמחונית להפחתת גורמי הסיכון הקרדיווסקולריים ולשיפור הביצועים הגופניים בקרב ספורטאים. מחקרים קודמים מצביעים על כך שספורטאי סיבולת (שחיינים, אצנים, רוכבי אופניים) נמצאים בסיכון מוגבר לטרשת עורקים ולפגיעה בשריר הלב. במסגרת הסקירה מפורטת ההשפעה המיטיבה של תזונה צמחונית על גורמי הסיכון הקרדיווסקולריים באופן כללי (לאו דווקא על אוכלוסיית הספורטאים) - כולל ריכוז השומנים בדם, משקל הגוף ולחץ הדם - כאשר כחלק מאורח חיים בריא תזונה צמחונית עשויה לשפר טרשת עורקים קיימת ולספק הגנה קרדיווסקולרית. בהמשך, מפורטים הממצאים לגבי התפקיד של תזונה צמחונית בשיפור הביצועים הגופניים. מהסקירה עולה כי קרא עוד.

Barnard ND, et al. Plant-Based Diets for Cardiovascular Safety and Performance in Endurance Sports. Nutrients. 2019 Jan 10;11(1). pii: E130. 

 

 

לא נמצא קשר בין שימוש בממתיקים לבין מדדי בריאות

בסקירה שיטתית של מחקרים מבוקרים ומחקרים תצפיתיים הוערך הקשר בין שימוש בממתיקים שאינם סוכר (NSSs - non-sugar sweeteners) לבין מדדי בריאות שונים בקרב מבוגרים וילדים - עם או בלי עודף משקל ושמנות. בסקירה, המונח NSSs מתייחס הן לממתיקים מלאכותיים והן לממתיקים טבעיים נטולי קלוריות. המחקרים שנכללו בסקירה העריכו את ההשפעה של שימוש ב- NSSs בהשוואה לכל התערבות אחרת (ממתיק אחר, פלסבו, מים) או בהשוואה להעדר כל התערבות. מדדי הבריאות העיקריים כללו: משקל גוף, בריאות השיניים, סוכרת והתנהגות אכילה. המדדים המשניים כללו: העדפה למתוק, סרטן, תחלואה קרדיווסקולרית, מחלת כליות כרונית, אסתמה, אלרגיות, מצב רוח, התנהגות ותפקוד נוירו-קוגניטיבי. 

בסקירה נכללו 56 מחקרים, מהם 35 מחקרים תצפיתיים. להלן הממצאים העיקריים: קרא עוד.

Toews I, et al. Association between intake of non-sugar sweeteners and health outcomes: systematic review and meta-analyses of randomised and non-randomised controlled trials and observational studies. BMJ. 2019 Jan 2;364:k4718. 

 

 

וכעת, עוד כותרות...

 

 

תוספי אוֹמגה 3 לשמירה על השריר במצבים של חוסר תנועה

במחקר אקראי מבוקר, בו נכללו 20 נשים צעירות ובריאות, נמצא כי צריכת תוסף אומגה 3, במינון 5 גרם ליום, סייעה להאטת הירידה במסת השריר תחת תנאים של חוסר תנועה ממושכת. 

McGlory C, et al. Omega-3 fatty acid supplementation attenuates skeletal muscle disuse atrophy during two weeks of unilateral leg immobilization in healthy young women. FASEB J. 2019 Jan 10:fj201801857RRR. 

 

 

מהי התרומה הבריאותית של עשב שעורה?

בסקירה מוצג ההרכב התזונתי של אבקת עשב שעורה, כתוסף תזונה פונקציונאלי, ופעילותו הרפואית כפוטנציאל לטיפול במצבים בריאותיים שונים ובמחלות כרוניות ולמניעתם. בין השפעותיו: עידוד שינה, השפעה נוגדת סוכרת, ויסות לחץ הדם, חיזוק הפעילות החיסונית, הגנה על הכבד, ניקוי רעלים, השפעה נוגדת דיכאון, שיפור פעילות העיכול, פעילות נוגדת סרטן, נוגדת דלקת, נוגדת חמצון, נוגדת שומנים בדם, נוגדת גאוט ועוד.

Zeng Y, et al. Preventive and Therapeutic Role of Functional Ingredients of Barley Grass for Chronic Diseases in Human Beings. Oxid Med Cell Longev. 2018 Apr 4;2018:3232080. 

 

 

מוצר קוסמטי צמחי לשיפור אדמומיות העור

במחקר קליני, בו נכללו 30 נשים אשר השתמשו במוצר קוסמטי צמחי על מחצית מהפנים במשך 4 שבועות, נמצא כי המוצר היה יעיל לשיפור אדמומיות עור הפנים. המוצר (Calm and Repair Night Mask, SkinFix) מכיל מגוון רחב של רכיבים, בדגש על רכיבים טבעיים בעלי פעילות נוגדת דלקת ונוגדת חמצון כגון דבש, אלוורה, תה ירוק ועוד. 

המחקר נערך על ידי חברת SkinFix המייצרת ומשווקת את המוצר. 

Draelos ZD, Donald A. The Effect of an Anti-Inflammatory Botanical Cleanser/Night Mask Combination on FacialRedness Reduction. J Drugs Dermatol. 2018 Jun 1;17(6):671-676.

 

 

ההשפעה של צמח האִינדיגו בקרב חולי קוֹליטיס

במאמר מפורטים שני תיאורי מקרה של מטופלים עם אבחנה של קוליטיס, אשר נטלו תוסף אינדיגו (indigo naturalis). למרות שחל שיפור בתסמינים, שני המטופלים אושפזו עם סיבוכים חמורים (בצקת ועיבוי דופן המעי), אשר ככל הנראה קשורים בנטילת התוסף, לאחר 1-2 חודשים מתחילת השימוש. 

Kondo S, et al. Colitis with wall thickening and edematous changes during oral administration of the powderedform of Qing-dai in patients with ulcerative colitis: a report of two cases. Clin J Gastroenterol. 2018 Aug;11(4):268-272. 

 

 

יתר פעילות של בלוֹטת התריס לא נמצאה כגורם סיכון להגדלה שפירה של הערמוֹנית

במחקר רטרוספקטיבי, המבוסס על נתוני ביטוח הבריאות הלאומי בטאיוואן, בו נכללו הנתונים של 1,032 גברים שאובחנו עם יתר פעילות של בלוטת התריס (היפרתירואידיזם) וקבוצת ביקורת של 4,128 גברים ללא היפרתירודיזם, מראים החוקרים כי לאחר התאמה סטטיסטית לגיל ולמצבים בריאותיים כגון סוכרת או יתר לחץ דם, יתר פעילות של בלוטת התריס לא היוותה גורם סיכון להגדלה שפירה של הערמונית (BPH). 

Man KM, et al. Hyperthyroidism is not a significant risk of benign prostatic hyperplasia: A nationwide population-based study. Medicine (Baltimore). 2018 Sep;97(39):e12459. 

 

 

הפרסום עובד! חשיפה לפרסומות לדגני בוקר לילדים קשורה באופן ישיר לצריכתם

במחקר תצפיתי, שנמשך שנה וכלל 624 ילדים בגילאי הגן והוריהם, נמצא כי חשיפה לפרסומות לדגני בוקר עתירי סוכר הייתה קשורה באופן ישיר בצריכה של אותם מותגים.

Emond JA, et al. Exposure to Child-Directed TV Advertising and Preschoolers' Intake of Advertised Cereals. Am J Prev Med. 2019 Feb;56(2):e35-e43. 

 
חזרה לתחילת העמוד

חזרה לעמוד הקודם