פתיחת תפריט נגישות
גישה מהירה לדף הבית

מחקרים עדכניים - חודש ינואר 2018 - מקבץ 4

עודכן בתאריך 25/01/2018

 

בפתח הסקירה השבועית – מחקר אקראי מבוקר על דיאטה ים-תיכונית בשילוב תוסף שמן דגים להקלה על דיכאון, מחקר תצפיתי המעריך כי כשליש ממקרי הסרטן באוסטרליה ניתנים למניעה באמצעות אורח חיים בריא ומחקר מקרה-בקרה, שמצא כי נטילת חומצה פולית וויטמינים בהריון קשורה בסיכון נמוך יותר לאוטיזם. 
כמו כן, נציג מספר מטא-אנליזות, שבדקו: האם החלפת חלבון מן החי בחלבון מן הצומח אכן תורמת לשיפור פרופיל השומנים? האם אמבטיית צמחי מרפא בשילוב פוטותרפיה יעילה לחולי פסוריאזיס? האם נטילת תוספי סידן מפחיתה את הסיכון להישנות אדנומה קולורקטלית? והאם השמנה באמת קשורה בסיכון מוגבר להתפתחות יתר לחץ דם?
נציג מספר מחקרים בנושא תזונת ילדים, באמצעותם ננסה להבין: מהי התרומה של ארוחות משפחתיות לילדים? האם תזונה בריאה יכולה להיות קשורה בהערכה עצמית גבוהה יותר בקרב ילדים? אלו עדויות קיימות בנוגע לקשר בין צריכת משקאות ממותקים והשמנה בילדים? ומהי התקופה המשמעותית ביותר למניעת שמנות בהמשך החיים? 
נסיים בסקירה מפורטת אודות גישות אינטגרטיביות לטיפול באוכלוסיית הגיל השלישי ובמחקר פרוספקטיבי, שבדק את הקשר בין צריכת עלים ירוקים לתפקוד הקוגניטיבי. 
את הכותרות השבועיות שלנו פותחים מחקרים פרה-קליניים, שמצאו את המנגנונים באמצעותם אלכוהול מגביר את הסיכון לסרטן ואומגה 3 מגנה על כלי הדם, את הרכיב בדקל ננסי בעל פעילות אנטי-סרטנית ואת הקשר בין מיצוי רימון ואינולין להורדת רמות הכולסטרול. נסיים במחקרים קלינים על אדמונית לטיפול בילפת שטוחה בחלל הפה ועל שימוש בתמ"ל שעבר הידרוליזה והקשר שלו לסוכרת סוג 1. 

 

 

דיאטה ים-תִיכונית בשילוב תוסף שמן דגִים להקלה על דִיכאון

במחקר אקראי מבוקר נבדקה התרומה של דיאטה ים-תיכונית עם תוסף שמן דגים לשיפור הבריאות הנפשית בקרב משתתפים עם דיכאון. במחקר נכללו 152 מבוגרים, שדיווחו על תסמיני דיכאון וחולקו אקראית לקבוצת ההתערבות ולקבוצת הביקורת. המשתתפים בקבוצת ההתערבות נטלו כמוסות שמן דגים (900 מ"ג DHA ו-200 מ"ג EPA ליום מחולקים ל-2 מנות) למשך 6 חודשים וכן השתתפו במפגשים קבוצתיים פעם בשבועיים למשך 3 חודשים; המפגשים כללו הדרכה תזונתית וסדנאות בישול המיועדות ליישום עקרונות הדיאטה הים-תיכונית. בנוסף, המשתתפים קיבלו סלי מצרכים שהכילו שמן זית, ירקות, פירות, שימורי קטניות, עגבניות וטונה וכן מגוון אגוזים (שקדים, אגוזי מלך ואגוזי לוז) וכן גישה לאתר אינטרנט בו מפורטים המתכונים. קבוצת הביקורת השתתפה במפגשים חברתיים בהם ניתן כיבוד כגון ביסקוויטים, גבינות, ממרחים ושתייה חמה וקרה.

לאחר 3 חודשים נמצא כי ההתערבות התזונתית הייתה יעילה לשיפור איכות התזונה, כך שבהשוואה לקבוצת הביקורת, בקבוצת ההתערבות ציוני ההתאמה לדיאטה הים-תיכונית היו גבוהים יותר ונצפתה צריכה גבוהה יותר של ירקות, פירות, דגנים מלאים, אגוזים וקטניות וצריכה נמוכה יותר של חטיפים ושל בשר. בשתי הקבוצות חלה ירידה דומה בצריכת משקאות ממותקים. בנוסף, בקבוצת ההתערבות חל שיפור משמעותי יותר במדדי הדיכאון ואיכות החיים, כאשר מדד הדיכאון השתפר ב-45% בקבוצת ההתערבות לעומת 27% בקבוצת הביקורת.

החוקרים מראים כי השיפור בדיכאון נמצא במתאם חיובי לציון ההתאמה לדיאטה הים-תיכונית, לצריכת אגוזים ולצריכת מגוון גדול יותר של ירקות. ההשפעה המיטיבה של תכנית ההתערבות נמשכה גם בתקופת מעקב של 3 חודשים נוספים. עוד נמצא כי עלייה ברמת אומגה 3 וירידה ברמת אומגה 6 בדם הייתה קשורה בשיפור תחושת הסטרס והרגשות השליליים וכן במדד איכות החיים. החוקרים מסכמים כי התערבות תזונתית יעילה לשיפור איכות התזונה, וכי דיאטה ים-תיכונית בשילוב תוסף אומגה 3 עשויה להקל על תסמיני דיכאון.

A Mediterranean-style dietary intervention supplemented with fish oil improves diet quality and mental health in people with depression: A randomized controlled trial (HELFIMED).
Parletta N, et al.
Nutr Neurosci. 2017 Dec 7:1-14. doi: 10.1080/1028415X.2017.1411320. [Epub ahead of print]
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29215971

 

 

כשליש ממקרי הסרְטן באוסטרליה ניתנים למניעה באמצעות אורח חיים בריא

במחקר, המבוסס על נתונים תצפיתיים, החוקרים העריכו מהו שיעור ומספר מקרי הסרטן באוסטרליה בשנת 2013 אותם ניתן לייחס ל-20 גורמי אורח חיים הניתנים לשינוי. החוקרים קיבצו את הגורמים ל-8 קבוצות: טבק (עישון ועישון פאסיבי), תזונה (צריכה נמוכה של פירות, ירקות וסיבים וצריכה גבוהה של בשר אדום ומעובד), השמנה, צריכת אלכוהול, העדר פעילות גופנית, חשיפה לקרינת השמש, זיהומים וגורמים הקשורים במערכת הרבייה (העדר הנקה, שימוש בטיפול הורמונלי חליפי ונטילת גלולות למניעת הריון). 
החוקרים עשו שימוש במודל סטטיסטי, אשר כולל נתונים לגבי מידת החשיפה של האוכלוסייה לגורמים ואלה ונתונים לגבי הסיכון היחסי של כל גורם. על סמך נתונים אלה, ההערכה היא שניתן לייחס כ-38% מכלל מקרי התמותה מסרטן וכ-33% מכלל מקרי הסרטן באוסטרליה בשנת 2013 לגורמי אורח חיים אלה. הגורם המוביל לסרטן היה עישון טבק (23% ממקרי התמותה ו-13% מכלל המקרים), כאשר הגורמים העיקריים הנוספים היו גורמים תזונתיים (5% / 5%), השמנה (5% / 4%) וזיהומים (5% / 3%). בנוסף, החוקרים מעריכים כי סוגי הסרטן בעלי פוטנציאל המניעה הגבוה ביותר הינם סרטן ריאות, קולורקטלי ומלנומה. על פי נתונים אלה, כ-16,700 מקרי תמותה מסרטן וכ-41,200 מקרי סרטן ניתנים למניעה באוסטרליה מדי שנה באמצעות הקפדה על חשיפה ל-20 גורמי אורח החיים בהתאם להמלצות הקיימות על מנת לצמצם את הסיכון לסרטן.

How many cancer cases and deaths are potentially preventable? Estimates for Australia in 2013.
Wilson LF, et al.
Int J Cancer. 2018 Feb 15;142(4):691-701. doi: 10.1002/ijc.31088. Epub 2017 Oct 26.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28983918

 

 

נטילת חומצה פוֹלית ווִיטמינים בהיריוֹן קשורה בסיכון נמוך יותר לאוֹטיזם

במחקר מקרה-בקרה, שנערך בישראל, נבדק הקשר בין נטילת חומצה פולית ומולטי-ויטמינים - לפני ובמהלך ההריון - לבין הסיכון לאוטיזם.

במחקר נכללו 45,300 ילדים, שנולדו בישראל בין השנים 2003-2007 ואחריהם נערך מעקב עד לשנת 2015. מבין כלל המשתתפים, 572 ילדים (1.3%) אובחנו עם אוטיזם בתקופת המעקב. באמצעות רשומות רפואיות, החוקרים העריכו את החשיפה של האימהות לתוספי חומצה פולית ומולטי-ויטמין לפני ההריון ובמהלכו.

נמצא כי קרא עוד

Association of Maternal Use of Folic Acid and Multivitamin Supplements in the Periods Before and During Pregnancy With the Risk of Autism Spectrum Disorder in Offspring.
Levine SZ, Kodesh A, Viktorin A, Smith L, Uher R, Reichenberg A, Sandin S.
JAMA Psychiatry. 2018 Jan 3. doi: 10.1001/jamapsychiatry.2017.4050. [Epub ahead of print]

 

 

החלפת חלבון מן החי בחלבון מן הצומח לשיפור פרופיל השומנים

בסקירה שיטתית ומטה-אנליזה של מחקרים אקראיים מבוקרים הוערכה ההשפעה של החלפת חלבון מהחי בחלבון מהצומח על רמות השומנים בדם. בסקירה נכללו 112 מחקרים, בהם 5,774 משתתפים. ב-34 מהמחקרים נכללו משתתפים בריאים, ב-51 מחקרים נכללו משתתפים עם יתר שומנים בדם וב-28 מחקרים נכללו משתתפים עם מצבים רפואיים שונים כגון מחלת כליות, השמנה, סוכרת סוג 2 ויתר לחץ דם
מבין כלל המחקרים, ב-94 מחקרים נעשה שימוש בסויה בלבד להערכת ההשפעה של חלבון מהצומח, מקורות נוספים כללו קטניות נוספות, אגוזים, שעורה וזרעים שונים. ההשפעה של חלבון מהחי הוערכה ב-74 מהמחקרים באמצעות מוצרי חלב, כאשר מקורות נוספים כללו בשר, דגים וביצים. ב-71 מחקרים נעשה שימוש במוצרי חלבון איזולאט (חלבון מבודד ללא פחמימות ושומנים), ב-37 מחקרים נעשה שימוש במזון השלם ובארבעה מחקרים נעשה שילוב של השניים. משך המחקרים נע בין 3 שבועות ל-4 שנים, כאשר מחציתם נמשכו עד 6 שבועות. 
מניתוח כלל הנתונים נמצא כי קרא עוד

Effect of Plant Protein on Blood Lipids: A Systematic Review and Meta-Analysis of Randomized Controlled Trials.
Li SS, et al.
J Am Heart Assoc. 2017 Dec 20;6(12). pii: e006659. doi: 10.1161/JAHA.117.006659.

 

 

אמבטיית צמחי מרפא בשילוב פוטותרפיה לחולי פסוריאזיס

בסקירה שיטתית ומטה-אנליזה הוערכה היעילות והבטיחות של טיפול בפסוריאזיס באמצעות אמבטיית צמחי מרפא סיניים בשילוב פוטותרפיה (קרינת אור אולטרה-סגול).

בסקירה נכללו 25 מחקרים אקראיים מבוקרים, בהם בוצעה השוואה בין טיפול בצמחי מרפא בשילוב פוטותרפיה לבין פוטותרפיה בלבד. 
במחקרים השונים נעשה שימוש במגוון צמחי מרפא, ביניהם: קרא עוד

Effectiveness and safety of traditional Chinese medical bath therapy combined with ultraviolet irradiation in the treatment of psoriasis: A systematic review and meta-analysis of randomizedcontrolled trials.
Guan J, Yuan S, Wu H, Na R, Wu X, Wang X, Bao S.
PLoS One. 2017 Mar 21;12(3):e0173276. doi: 10.1371/journal.pone.0173276. eCollection 2017.

 

 

האם נטילת תוספי סִידן מפחיתה את הסיכון להישנות אדנומה קולורקטלית?

בסקירה שיטתית ומטה-אנליזה של מחקרים אקראיים מבוקרים הוערכו העדויות בנוגע להשפעה המיטיבה של תוספי סידן למניעת הישנות של אדנומה קולורקטלית (גידולים שפירים טרום-סרטניים במעי).

בסקירה נכללו 5 מחקרים בהם 2,234 משתתפים עם היסטוריה של אדנומה קולורקטלית. במחקרים השונים נעשה שימוש במינון של 720-2,000 מ"ג/יום סידן אלמנטלי, בהשוואה לפלסבו, לתקופת מעקב של 3 עד 5 שנים.

נמצא כי קרא עוד

Effects of calcium on the incidence of recurrent colorectal adenomas: A systematic review with meta-analysis and trial sequential analysis of randomized controlled trials.
Veettil SK, Ching SM, Lim KG, Saokaew S, Phisalprapa P, Chaiyakunapruk N.
Medicine (Baltimore). 2017 Aug;96(32):e7661. doi: 10.1097/MD.0000000000007661.

 

 

השְמנה קשורה בסיכון מוגבר להתפתחות יתר לחץ דַם

בסקירה שיטתית ומטה-אנליזה מעריכים החוקרים את הקשר בין מדדים אנתרופומטריים לבין הסיכון להתפתחות יתר לחץ דם.

בסקירה נכללו הנתונים מ-57 מחקרי עוקבה פרוספקטיביים, בהם סה"כ 2,343,466 משתתפים ו-216,182 מקרים של יתר לחץ דם. בניתוח של כלל הנתונים נמצא כי קרא עוד

Body mass index, abdominal adiposity, weight gain and risk of developing hypertension: a systematic review and dose-response meta-analysis of more than 2.3 million participants.
Jayedi A, Rashidy-Pour A, Khorshidi M, Shab-Bidar S.
Obes Rev. 2018 Jan 15. doi: 10.1111/obr.12656. [Epub ahead of print]

 

 

מחקרים על ילדים:

 

מהי התרומה של ארוחות משפחתיות לילדים? 

שני מחקרים שפורסמו לאחרונה עוסקים בתרומה של ארוחות משפחתיות לבריאות הילד. 
בסקירה שיטתית ומטה-אנליזה נבדק הקשר בין התדירות של ארוחות משפחתיות לבין דפוסי התזונה בקרב ילדים. החוקרים מסבירים כי קיימים ממצאים סותרים לגבי קשר זה, אולם לא ברור מהם הגורמים לחוסר העקביות בממצאים. לכן, במחקר הנוכחי נבדקים שני הסברים אפשריים: מאפיינים סוציו-דמוגרפיים ומאפיינים של הארוחה המשפחתית.

בסקירה נכללו הנתונים מ-57 מחקרים, בהם כ-200,000 משתתפים. מניתוח כולל של הנתונים עולה כי תדירות גבוהה יותר של ארוחות משפחתיות הייתה קשורה באיכות תזונה גבוהה יותר, שכוללת יותר מזונות בריאים ופחות מזונות שאינם בריאים, וכן ב-BMI נמוך יותר. נמצא כי קרא עוד
במחקר נוסף, מחקר עוקבה פרוספקטיבי, נבדק הקשר בין איכות החוויה של ארוחות משפחתיות בגיל 6 לבין רווחת הילד בגיל 10 (well-being). כחלק ממחקר גדול העוסק בהתפתחות הילד, במחקר הנוכחי נכללו 1,492 ילדים. בגיל 6 ההורים דיווחו לגבי איכות החוויה של ארוחות משפחתיות ובגיל 10 ההורים, המורים והילד דיווחו, בהתאמה, על אורח החיים, הישגים לימודיים והסתגלות חברתית. נמצא כי קרא עוד

•  The frequency of family meals and nutritional health in children: a meta-analysis. 
Dallacker M, Hertwig R, Mata J.
Obes Rev. 2018 Jan 15. doi: 10.1111/obr.12659. [Epub ahead of print]
•  Associations Between Early Family Meal Environment Quality and Later Well-Being in School-Age Children.
Harbec MJ, Pagani LS.
J Dev Behav Pediatr. 2017 Dec 5. doi: 10.1097/DBP.0000000000000520. [Epub ahead of print]

 

 

תזונה בריאה קשורה בהערכה עצמית גבוהה יותר בקרב ילדים

במחקר עוקבה נבדק הקשר בין איכות התזונה לבין תחושת הרווחה (well-being) בקרב ילדים. כחלק ממחקר אירופאי גדול, העוסק בתזונה ואורח חיים בקרב ילדים ותינוקות, במחקר הנוכחי נכללו 7,675 ילדים בגילאי 2 עד 9 משמונה מדינות שונות. על בסיס שאלוני תזונה, החוקרים חישבו ציון התאמה לדפוס של תזונה בריאה (Healthy Dietary Adherence Score), המבטא את המידה בה תזונת הילד תואמת להנחיות התזונתיות. תחושת הרווחה הפסיכו-חברתית, כולל הערכה עצמית, יחסים עם ההורים ובעיות רגשיות וחברתיות נמדדה פעמיים בהפרש של שנתיים.

נמצא כי קרא עוד

Bidirectional associations between psychosocial well-being and adherence to healthy dietary guidelines in European children: prospective findings from the IDEFICS study.
Arvidsson L, et al.
BMC Public Health. 2017 Dec 14;17(1):926. doi: 10.1186/s12889-017-4920-5.

 

 

עדויות נוספות לקשר בין צריכת משקאות ממותקים והשְמנה

בסקירה שיטתית בוחנים החוקרים את העדויות לגבי הקשר בין צריכת משקאות ממותקים לבין השמנה בקרב מבוגרים וילדים. בסקירה נכללו 26 מחקרי עוקבה פרוספקטיביים ו-4 מחקרים אקראיים מבוקרים, אשר פורסמו בין השנים 2013-2015 ולא מומנו על ידי גורמים בתעשייה.

בכל מחקרי העוקבה, מלבד אחד, בהם נכללו כ-250,000 מבוגרים וילדים, נמצא קרא עוד

Sugar-Sweetened Beverages and Weight Gain in Children and Adults: A Systematic Review from 2013 to 2015 and a Comparison with Previous Studies.
Luger M, Lafontan M, Bes-Rastrollo M, Winzer E, Yumuk V, Farpour-Lambert N.
Obes Facts. 2017 Dec 14;10(6):674-693. doi: 10.1159/000484566. [Epub ahead of print]

 

 

הילדות המוקדמת הינה התקופה המשמעותיות ביותר למניעת שמנוּת בהמשך החיים

במחקר, המבוסס על נתונים תצפיתיים, בוחנים החוקרים את דפוסי ה-BMI של מבוגרים ביחס לדפוסי ה-BMI שלהם בגיל הילדות. באמצעות מודלים סטטיסטיים, החוקרים בחנו את השינוי בדפוס ה-BMI של 2,717 מבוגרים, להם יש 8 מדידות BMI מגיל הילדות (3 עד 18) ועד גיל הבגרות (34 עד 49).

נמצא כי קרא עוד

BMI Trajectories Associated With Resolution of Elevated Youth BMI and Incident Adult Obesity.
Buscot MJ, et al.
Pediatrics. 2018 Jan;141(1). pii: e20172003. doi: 10.1542/peds.2017-2003. Epub 2017 Dec 19.

 

 

מחקרים על הגיל השלישי:

 

גישות אינטגרטיביות לטיפול באוכלוסיית הגיל השלישי

בסקירה מפורטות העדויות בנוגע לגישות אינטגרטיביות לטיפול במצבים רפואיים השכיחים בגיל השלישי, כולל נפילות וחולשה, אוסטאופורוזיס וטיפול פלאטיבי. החוקרים טוענים כי בארה"ב הטיפול בקשישים עם תחלואה כרונית הינו יקר ואינו מספיק יעיל, באופן חלקי בגלל שימוש מוגבל בהתערבויות לשיפור אורח החיים. במקרים רבים ישנו שימוש יתר בהתערבויות רפואיות ופחות בגישות אינטגרטיביות שאינן תרופתיות. 
להלן הדגשים לטיפול אינטגרטיבי במצבים שונים:

מניעת נפילות וחוּלשה: קרא עוד

מניעה וטיפול באוֹסטאופורוזיס: קרא עוד

טיפול פליאטיבי קרא עוד

Integrative Medicine for Geriatric and Palliative Care.
Kogan M, Cheng S, Rao S, DeMocker S, Koroma Nelson M.
Med Clin North Am. 2017 Sep;101(5):1005-1029. doi: 10.1016/j.mcna.2017.04.013.

 

 

עלים ירוקים לשמירה על התפקוד הקוגניטיבי

במחקר פרוספקטיבי נבדק הקשר בין צריכת עלים ירוקים לבין מידת ההידרדרות הקוגניטיבית בקרב קשישים. במחקר נכללו 960 משתתפים בגילאי 58-99, אשר מילאו שאלוני תזונה ועברו לפחות שתי הערכות לתפקוד הקוגניטיבי בתקופת מעקב של 4.7 שנים בממוצע.

נמצא כי קרא עוד

Nutrients and bioactives in green leafy vegetables and cognitive decline: Prospective study.
Morris MC, Wang Y, Barnes LL, Bennett DA, Dawson-Hughes B, Booth SL.
Neurology. 2017 Dec 20. pii: 10.1212/WNL.0000000000004815. doi: 10.1212/WNL.0000000000004815. [Epub ahead of print]

 

 

כותרות נוספות...

 

 

אדמוֹנית לטיפול בילפת שטוחה בחלל הפה

במחקר קליני נכללו 81 מטופלים עם ילפת שטוחה בחלל הפה (lichen planus), אשר קיבלו טיפול חיצוני או סיסטמי בקורטיקוסטרואידים - עם או בלי כמוסות גלוקוזידים מהצמח אדמונית (Paeonia) במינון 1,200 מ"ג/יום. נמצא כי הטיפול המשולב היה בעל יעילות קלינית גבוהה יותר מאשר הטיפול התרופתי בלבד, כאשר נדרשים לפחות 4 חודשי טיפול להשגת ההשפעה המרבית. 

Clinical observation on the treatment of oral lichen planus with total glucosides of paeony capsule combined with corticosteroids.
Zhou L, Cao T, Wang Y, Yao H, Du G, Tian Z, Tang G.
Int Immunopharmacol. 2016 Jul;36:106-110. doi: 10.1016/j.intimp.2016.03.035. Epub 2016 Apr 26.

 

 

אלכוהול פוגע במטען הגנטי של תאי הגזע ומגביר סיכון לסרְטן

במחקר, שנערך בקרב עכברים, מראים החוקרים כיצד אלכוהול מעלה את הסיכון לפגיעה ב-DNA בתאי הגזע, ובכך תורם להסבר כיצד צריכת אלכוהול קשורה בסיכון מוגבר לסרטן

Alcohol and endogenous aldehydes damage chromosomes and mutate stem cells. 
Garaycoechea JI, et al.
Nature. 2018 Jan 11;553(7687):171-177. doi: 10.1038/nature25154. Epub 2018 Jan 3.

 

 

אוֹמגה 3 להגנה על כלי הדם מפני פגיעה חמצונית ב-DNA

במחקר מעבדה נמצא כי חומצות שומן מסוג אומגה 3 (EPA ו-DHA) תורמות להגנה על ה-DNA בתאי כלי הדם מפני נזקי חמצון. 

Fish oil omega-3 polyunsaturated fatty acids attenuate oxidative stress-induced DNA damage in vascular endothelial cells. 
Sakai C, Ishida M, Ohba H, Yamashita H, Uchida H, Yoshizumi M, Ishida T.
PLoS One. 2017 Nov 9;12(11):e0187934. doi: 10.1371/journal.pone.0187934. eCollection 2017.

 

 

זוהתה פעילות אנטי-סרטנית לרכיב המצוי בדֶקל ננסי

במחקר מעבדה נמצא כי רכיב מיימי שהופק מדקל ננסי (Serenoa repens) הינו בעל פעילות אנטי-סרטנית כנגד סרטן הכבד. 

New Natural Pigment Fraction Isolated from Saw Palmetto: Potential for Adjuvant Therapy of Hepatocellular Carcinoma.
Tan HY, Wang N, Takahashi M, Feng Y, Li H, Feng Y.
Int J Mol Sci. 2016 Aug 5;17(8). pii: E1277. doi: 10.3390/ijms17081277.

 

 

מיצוי רימון ואינולין להורדת רמות הכוֹלסטרול

במחקר, שנערך בקרב עכברים, נמצא כי שילוב של תוסף מיצוי רימון (PomX) וסיבי אינולין מוביל לירידה ברמות הכולסטרול הכללי בכבד ובדם, יותר מאשר כל תוסף בנפרד. 

Cholesterol-lowering effects of dietary pomegranate extract and inulin in mice fed an obesogenicdiet.
Yang J, Zhang S, Henning SM, Lee R, Hsu M, Grojean E, Pisegna R, Ly A, Heber D, Li Z.
J Nutr Biochem. 2017 Oct 16;52:62-69. doi: 10.1016/j.jnutbio.2017.10.003. [Epub ahead of print]

 

 

שימוש בתמ"ל שעבר הידרוליזה אינו קשור בסיכון מופחת לסוּכרת סוג 1

במחקר אקראי מבוקר, בו נכללו 2,159 יילודים בסיכון גבוה לסוכרת סוג 1, לא נמצא יתרון לשימוש בתמ"ל שעבר הידרוליזה (פירוק חלבוני החלב לחלקיקים קטנים המסייע להפחתת התגובה החיסונית) בהשוואה לתמ"ל חלב רגיל - להפחתת הסיכון להתפתחות סוכרת סוג 1 לאחר תקופת מעקב חציונית של 11.5 שנים.

Effect of Hydrolyzed Infant Formula vs Conventional Formula on Risk of Type 1 Diabetes: The TRIGR Randomized Clinical Trial.
Writing Group for the TRIGR Study Group, et al.
JAMA. 2018 Jan 2;319(1):38-48. doi: 10.1001/jama.2017.19826.
חזרה לתחילת העמוד

חזרה לעמוד הקודם