עם ישראל חי!
פתיחת תפריט נגישות
גישה מהירה לדף הבית

מחקרים עדכניים - חודש ספטמבר 2016 - מקבץ 4

עודכן בתאריך 29/09/2016

 

השבוע נסקור מחקרים הנוגעים לטיפול באמצעות צמחי מרפא לבריאות העור והפה, לשימוש בתוספי תזונה במצבים הורמונליים שונים וכן מחקרים בנושאי סוכרת, תזונה אנטי דלקתית, סרטן ועוד... 

 

 

הטיפול בצמחי מרפא לבריאות העור והפה

 

צמחי מרפא להגנה על העור מפני תהליכי הזדקנות
בסקירה הנוכחית מוצגים הגורמים להזדקנות העור ואת הצמחים שנמצאו יעילים במחקרים קליניים ובמחקרים פרה-קליניים לטיפול ולשמירה על העור מפני נזקי ההזדקנות.

החוקרים מסבירים כי חשיפה לקרינה אולטרה-סגולית ועקה חמצונית הינם הגורמים העיקריים להתפתחות קמטים בעור ולכן ישנה עלייה בשימוש בתכשירים בעלי השפעה נוגדת חמצון בתעשיית הקוסמטיקה. עוד מתארים החוקרים מספר שיטות לא-חודרניות להערכת מידת הזדקנות העור. בהמשך, מפרטים החוקרים את העדויות לגבי פורמולות קוסמטיות וצמחי מרפא שנמצאו בעלי השפעה מגינה מפני הזדקנות העור (אנטי-אייג'ינג) והתפתחות קמטים. בין הצמחים המוזכרים בסקירה: 

Arctium lappa, Camellia sinensis, Centella asiatica, Ginkgo biloba, Paeonia lactiflora, Silybum marianum, Curcuma longa, Calendula officinalis.

החוקרים מסכמים כי ישנם מחקרים המצביעים על היעילות לשיפור מראה העור של צמחי מרפא שונים וכן של פורמולות קוסמטיות אשר משווקות באופן מסחרי. עוד מציינים החוקרים כי השימוש במוצרים המבוססים על צמחי מרפא נחשב לבטוח באופן יחסי ותגובה אלרגית איננה נפוצה, אולם יש לוודא כי לא מופיעה רגישות למוצר, במיוחד בצמחים ממשפחת המורכבים. באופן ספציפי מציינים החוקרים כי יש להקפיד על ריכוז הצמחים לפה גדולה (Arctium lappa) וציפורני חתול (Calendula officinalis) במוצרים לשימוש חיצוני, כאשר ריכוזים של עד 1.2% או 600 גרם/ק"ג נחשבים בטוחים לשימוש.  

An update on cutaneous aging treatment using herbs.
Kanlayavattanakul M, Lourith N.
J Cosmet Laser Ther. 2015;17(6):343-52. doi: 10.3109/14764172.2015.1039036. Epub 2015 Jul 3.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25968169

 

 

צמחי מרפא לריפוי פצעים
סקירה שנערכה על ידי חוקרים ישראליים העוסקים בצמחי מרפא מרחבי העולם שנמצאו יעילים לטיפול בפצעים, כוללת התייחסות מפורטת לרכיבים הפעילים ולמנגנוני הפעילות.
החוקרים מסבירים כי ברחבי העולם קיים מספר עצום של מטופלים הסובלים מפצעים כרוניים והנטל הרפואי והכלכלי הולך ועולה בשל העלייה בעלויות הרפואיות, העלייה בגיל האוכלוסייה והעלייה החדה בשיעור הסובלים משמנות וממחלת הסוכרת. הטיפולים הרפואיים הקיימים במקרים רבים אינם יעילים מספיק וגורמים למגוון השפעות שליליות, ולכן הטיפול בצמחי מרפא שנחשב יעיל ובטוח עשוי להוות אלטרנטיבה יעילה.  
ראשית מסבירים החוקרים מהם המנגנונים הביולוגיים הקשורים בריפוי רקמת העור. בהמשך מציגים החוקרים את הרקע ההיסטורי והתרבותי של השימוש בצמחי מרפא לריפוי פצעים ומסכמים מהם הצמחים ומנגנוני הפעולה שנמצאו יעילים. עוד מציגים החוקרים את הממצאים לגבי היעילות של רכיבים פעילים כולל אלקלואידים, פלבונואידים, טרפנים וגליקוזידים.

למרות שישנם ממצאים פרה-קליניים מבטיחים, נמצאו רק 3 מחקרים קליניים בהם נבדקה ההשפעה של צמחי מרפא לריפוי פצעים, באחד נמצאה השפעה מיטיבה של ג'ל אלוורה לאחר ניתוח קיסרי ובשני נמצאה השפעה מיטיבה למשחת אלוורה וקלנדולה לאחר לידה נרתיקית.
סקירה זו מצביעה על הפוטנציאל של צמחי מרפא ורכיביהם הפעילים לריפוי פצעים כבסיס לפיתוח תרופות ומוצרים רפואיים. החוקרים מדגישים כי צמחי המרפא המפורטים מכילים מספר גדול של רכיבים פעילים שלא נחקרו במלואם ועשויים להיות קשורים בהשפעה המיטיבה ולפעול באופן סינרגיסטי עם רכיבים וצמחי מרפא אחרים.
הערת המערכת: בנוסף לנאמר כאן, אנחנו מזמינים אתכם להכנס למונוגרף צמח ה- Centella asiatica, העשיר במחקרים על יעילות הצמח בריפוי פצעים מסוגים שונים, כיבים, צלקות ועוד.

Effect of medicinal plants on wound healing.
Budovsky A, Yarmolinsky L, Ben-Shabat S.
Wound Repair Regen. 2015 Mar-Apr;23(2):171-83. doi: 10.1111/wrr.12274.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25703533

 

 

מוצרים טבעיים לשמירה על בריאות הפה 

בסקירה המציגה צמחי מרפא ומוצרים טבעיים שנמצאו יעילים לטיפול בזיהומים ולשמירה על בריאות הפה, נכללים מוצרים המכילים: רימון, קמומיל (Matricaria recutita), תה ירוק (Camellia sinensis), מקלות לעיסה המכילים צמחי מרפא, דבש מאנוקה (דבש המופק מעץ הגדל בניו זילנד ומכיל רכיב אנטיבקטריאלי ייחודי), פרופוליס, ריבס (Rheum), צימוקים, שמנים אתריים, פרוביוטיקה ופטריות מרפא.

בנוסף, הסקירה כוללת התייחסות לצמחי מרפא מתרבויות שונות, מאפריקה, אסיה, ברזיל, מקסיקו, אירופה והמזרח התיכון אשר מוכרים לטיפול ולשמירה על בריאות הפה. אמנם, במדינות שונות נערכים מחקרים לזיהוי הפעילות האנטי-מיקרוביאלית, השפעות שליליות ורעילות, אך נדרשים מחקרים נוספים על מנת להמשיך ולבחון את היעילות והבטיחות של מוצרים טבעיים לשמירה על בריאות הפה. 

Plants and other natural products used in the management of oral infections and improvement of oral health. Chinsembu KC. Acta Trop. 2016 Feb;154:6-18. doi: 10.1016/j.actatropica.2015.10.019. Epub 2015 Oct 29. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26522671

 

 

השימוש בתוספי תזונה במצבים הורמונליים שונים

 

תוסף סויה לטיפול בתסמונת השחלות הפוליציסטיות
במחקר כפול-סמיות מבוקר פלסבו נבדקה ההשפעה של תוסף איזופלבונים מסויה על מדדים מטבוליים בנשים עם תסמונת השחלות הפוליציסטיות (PCOS).

במחקר נכללו 70 מטופלות בגילאי 18-40 אשר חולקו אקראית לנטילת 50 מ"ג ליום תוסף איזופלבונים מסויה או פלסבו למשך 12 שבועות.

נמצא כי קרא עוד

The Effects of Soy Isoflavones on Metabolic Status of Patients With Polycystic Ovary Syndrome.
Jamilian M, Asemi Z.
J Clin Endocrinol Metab. 2016 Aug 4:jc20161762. [Epub ahead of print]

 

 

מהי ההשפעה של תוסף ויטמין D לנשים בהריון?

בסקירה נרחבת ניסו להעריך מהי ההשפעה של נטילת תוסף ויטמין D, לבד או בשילוב תוספים נוספים, במהלך ההריון לשיפור תוצאות ההריון והלידה.

בסקירה נכללו 15 מחקרים אקראיים בהם סך הכול 2,833 נשים. בתשעה מהמחקרים נבדקה ההשפעה של ויטמין D בלבד לעומת קבוצת ביקורת שקיבלה פלסבו או שלא קיבלה כל טיפול.

מנתונים של שבעה ממחקרים אלה (868 נשים) עולה כי קרא עוד

Vitamin D supplementation for women during pregnancy.
De-Regil LM, Palacios C, Lombardo LK, Peña-Rosas JP.
Cochrane Database Syst Rev. 2016 Jan 14;(1):CD008873. doi: 10.1002/14651858.CD008873.puB3.

 

 

מפסיקה לקחת גלולות? שימי לב לויטמין D שלך
במחקר חתך נבדק הקשר בין שימוש בגלולות למניעת הריון לבין ריכוז ויטמין D בדם.

החוקרים מסבירים כי ישנם מחקרים קטנים המצביעים על כך שאסטרוגן ממקורות חיצוניים עשוי לתרום לשיפור רמת ויטמין D, אולם האטיולוגיה לכך אינה ברורה בשל השפעה אפשרית של גורמי אורח החיים.

כחלק ממחקר עוקבה העוסק במיומות ברחם, במחקר הנוכחי נכללו 1,662 נשים אפרו-אמריקאיות בנות 23-34. באופן כללי נמצא כי קרא עוד

Use of Estrogen-Containing Contraception Is Associated With Increased Concentrations of 25-Hydroxy Vitamin D.
Harmon QE, Umbach DM, Baird DD.
J Clin Endocrinol Metab. 2016 Sep;101(9):3370-7. doi: 10.1210/jc.2016-1658. Epub 2016 Aug 4.

 

 

מטבוליזם של סוכר

 

דיאטה פליאוליטית לעומת דיאטה המקובלת לחולי סוכרת – מי יעילה יותר?
לאור הפופולריות הרבה לה זוכה הדיאטה הפליאוליטית, במאמר עמדה זה בוחן החוקר האם יש תמיכה מחקרית לכך שהדיאטה הפליאוליטית יעילה יותר לחולי סוכרת בהשוואה לכל דיאטה אחרת הכוללת הפחתה בצריכת הקלורית. 
מחיפוש שביצע החוקר ב- PUBMED, נמצא כי רק שתי קבוצות חוקרים ביצעו מחקרים קליניים לגבי ההשפעה של דיאטה פליאוליתית בחולי סוכרת סוג 2.

במחקר מוצלב בו נכללו 13 משתתפים הסובלים משמנות (Obesity), נמצא כי קרא עוד

The Paleo diet and diabetes.
Sofianos Andrikopoulos.
Medical Journal of Australia, doi: 10.5694/mja16.00347, published 8 August 2016.

 

 

תוסף ויטמין D לאיזון רמות הסוכר
במחקר כפול-סמיות מבוקר פלסבו נבחנה ההשפעה של תוסף ויטמין D על התנגודת לאינסולין.

במחקר נכללו 81 מבוגרים בריאים ביפן אשר חולקו באופן אקראי לנטילת 420 יחב"ל ויטמין D או פלסבו במשך שנה. נמצא כי קרא עוד

Vitamin D supplementation reduces insulin resistance in Japanese adults: a secondary analysis of a double-blind, randomized, placebo-controlled trial
Xiaomin Sun, et al.
Nutrition Research , Published Online:July 27, 2016

 

 

תזונה אנטי דלקתית 


הקשר בין תזונה אנטי-דלקתית והסיכון לדיכאון בקרב נשים
במחקר אורך נבדק הקשר בין המדד הדלקתי של התזונה (dietary inflammatory index - DII) לבין הסיכון לדיכאון בנשים.

במחקר נכללו 6,438 נשים מאוסטרליה בנות 52 בממוצע עם תקופת מעקב של כ-12 שנים בין השנים 2001-2013. בהתבסס על שאלוני תזונה מתוקפים ועל שאלונים להערכת דיכאון, החוקרים העריכו את הקשר בין המדד הדלקתי של התזונה לבין הסיכון לדיכאון, תוך התאמה סטטיסטית לצריכה הקלורית, שנות השכלה, מצב משפחתי, כניסה לגיל המעבר, חומרת תסמיני גיל המעבר, מחלות או פציעות, עישון, פעילות גופנית, BMI ואבחון וטיפול בדיכאון.

נמצא כי קרא עוד

Association between inflammatory potential of diet and risk of depression in middle-aged women: the Australian Longitudinal Study on Women's Health.

Shivappa N, Schoenaker DA, Hebert JR, Mishra GD.
Br J Nutr. 2016 Aug 8:1-10. [Epub ahead of print]

 

 

אם בתזונה אנטי דלקתית עסקינן - צריכת אגוזים והקשרה לרמת דלקתיות 

בהתבסס על 2 מחקרי עוקבה גדולים, במחקר הנוכחי נבדק הקשר בין צריכת אגוזים (כולל בוטנים) לבין מדדי דלקת.

במחקר נכללו הנתונים של 5,013 משתתפים שאינם חולי סוכרת, כולל נתוני התזונה ורמת מדדי הדלקת CRP, IL-6, TNFR2 אשר נאספו בין השנים 1986-1990 ובין השנים 1990-1994 בשני המחקרים, בהתאמה.

באופן כללי נמצא כי קרא עוד

Associations between nut consumption and inflammatory biomarkers.
Yu Z, et al.
Am J Clin Nutr. 2016 Jul 27. pii: ajcn134205. [Epub ahead of print]

 

 

מחקרים נוספים...

 

 

צמחים סיניים כטיפול תומך בסרטן ראש וצוואר

במחקר עוקבה רטרוספקטיבי נעשה שימוש בנתוני הביטוח הרפואי הלאומי בטאיוואן במטרה להעריך את היעילות של רפואה סינית מסורתית כטיפול תומך בחולי סרטן ראש וצוואר.

במחקר נכללו הנתונים של 2,966 חולים אשר טופלו ברפואה סינית ו-2,670 חולים שלא טופלו ברפואה סינית בין השנים 2001-2011.

נמצא כי קרא עוד

The use of adjunctive traditional Chinese medicine therapy and survival outcome in patients with head and neck cancer: a nationwide population-based cohort study.
Lin HC, et al.
QJM. 2015 Dec;108(12):959-65. doi: 10.1093/qjmed/hcv079. Epub 2015 Apr 9.

 

 

מהם הגורמים המעצבים את פלורת המעי?

במחקר קליני נבדק מהם הגורמים אשר מעצבים ומשפיעים על פלורת המעי בתחילת החיים.

החוקרים מסבירים כי ישנן עדויות רבות המצביעות על כך שלחיידקי המעי חשיבות גדולה להתפתחות בריאה של תינוקות שכן הם בעלי תפקיד בהתפתחות המעי, הפעילות המטבולית, החיסונית והמוחית.

החוקרים אספו דגימות צואה של 108 תינוקות בריאים במחצית משנת חייהם הראשונה. הם אפיינו את הרכב ותפקוד פלורת המעי בהתאם ל-33 סוגי חיידקים ו-8 תוצרי פירוק של חיידקים אלה, בנוסף לאיסוף מידע בנוגע למין, מקום וצורת הלידה, הימצאות אחים וחיות מחמד, דפוסי האכלה ושימוש באנטיביוטיקה.

החוקרים מציינים כי קרא עוד

Early-Life Events, Including Mode of Delivery and Type of Feeding, Siblings and Gender, Shape the Developing Gut Microbiota.
Martin R, et al.
PLoS One. 2016 Jun 30;11(6):e0158498. doi: 10.1371/journal.pone.0158498. eCollection 2016.

 

 

הורים לילדים עם מחלות מעי דלקתיות

בסקר שנועד להעריך את מידת השימוש ברפואה משלימה במרכז רפואי המיועד לטיפול בילדים עם מחלות מעי דלקתיות וכן לבחון את הגורמים המנבאים שימוש ברפואה משלימה ואת עמדות ההורים כלפי השימוש.

בהתבסס על נתונים שנאספו מ-235 הורים, 36% מהמשיבים דיווחו כי קרא עוד

Complementary and alternative medicine use at a single pediatric inflammatory bowel disease center.
Ceballos C, Bao R, Dunkin D, Song Y, Li XM, Benkov K.
Gastroenterol Nurs. 2014 Jul-Aug;37(4):265-71. doi: 10.1097/SGA.0000000000000050.

 

 

מהי ההשפעה של אסטרוגן בחלב הפרה? 

במחקר שנערך בחיות מעבדה נבדק האם לחשיפה למינונים שונים של אסטרוגן המצוי בחלב פרה השפעה על רמת ההורמונים בדם ועל איברי הרבייה.

החוקרים מציינים כי חלב של פרות המצויות בשליש ההריון האחרון מכיל עד פי 20 יותר אסטרוגן בהשוואה לחלב של פרות שאינן בהריון. החוקרים לקחו 30 עכברים זכרים ו-30 נקבות שעברו הסרת שחלות. כל העכברים חולקו ל-3 קבוצות ניסוי אשר קיבלו 4 מ"ל חלב מפרה בהריון עם תוספת אסטרוגן של 0, 10, 100 ננוגרם/מ"ל (פי 100 ופי 1,000 מהריכוז הטבעי), או לקבוצת ביקורת שלא קיבלה חלב.

לאחר 8 ימים נמצא כי קרא עוד

Effect of dietary estrogens from bovine milk on blood hormone levels and reproductive organs in mice.
Grgurevic N, Koracin J, Majdic G, Snoj T.
J Dairy Sci. 2016 Aug;99(8):6005-13. doi: 10.3168/jds.2015-10610. Epub 2016 Jun 2.

 

 

כותרות נוספות...

 

 

תוסף צמחי לשיפור הביצועים הגופניים 

במחקר אקראי מבוקר, בו השתתפו 25 גברים מאומנים גופנית, נמצא כי נטילת תוסף מסחרי (elevATP®), המכיל חלקיקי צמחים מאובנים (“ancient peat”) ומיצוי תפוח, תורמת להגברת רמת האנרגיה ולשיפור הביצועים במהלך אימוני התנגדות.

Ancient peat and apple extracts supplementation may improve strength and power adaptations in resistance trained men.
Joy JM, et al.
BMC Complement Altern Med. 2016 Jul 18;16:224. doi: 10.1186/s12906-016-1222-x.

 

 

מהו הקשר בין רמת HDL והסיכון לתמותה?

במחקר עוקבה ענק, בו כ-1,700,000 משתתפים, נמצא כי הן רמות נמוכות והן רמות גבוהות של כולסטרול מסוג HDL קשורות בסיכון גבוה יותר לתמותה מכל גורם. הממצאים הם בבחינת קשר בצורת U, דהיינו סיכון נמוך יותר לתמותה נמצא עבור רמות בינוניות של HDL (25-50 מ"ג/דצ"ל) וסיכון גבוה יותר נמצא עבור HDL נמוך מ-25 וגם עבור HDL גבוה מ-50 מ"ג/דצ"ל. כמו כן, הסיכון לתמותה היה מושפע מתפקוד הכליות (eGFR) וממחלת לב כלילית. 

High Density Lipoprotein Cholesterol and the Risk of All-Cause Mortality among U.S. Veterans.
Bowe B, Xie Y, Xian H, Balasubramanian S, A Zayed M, Al-Aly Z.
Clin J Am Soc Nephrol. 2016 Aug 11. pii: CJN.00730116. [Epub ahead of print]

 

 

כיצד מאפיינים סביבתיים קשורים בבריאות הלב?

במחקר אורך, בו נכללו 5,950 מבוגרים עליהם בוצע מעקב במשך כ-12 שנה, נמצא כי נגישות גבוהה יותר לחנויות מזון בריא קשורה בירידה ברמת הסתיידות העורקים ובכך להפחתת הסיכון להתפתחות טרשת עורקים

Change in Neighborhood Characteristics and Change in Coronary Artery Calcium: A Longitudinal Investigation in the MESA (Multi-Ethnic Study of Atherosclerosis) Cohort.
Wing JJ, et al.
Circulation. 2016 Aug 16;134(7):504-13. doi: 10.1161/CIRCULATIONAHA.115.020534.

 

 

הפעילות האנטי-סרטנית של כורכום

מחקר מעבדה אשר בוחן את ההשפעה המעכבת של שיטות מיצוי שונות של כורכום ורכיביו הפעילים (Curcuma longa) כנגד תאי סרטן ריאות.  


Inhibition of lung cancer cells A549 and H460 by curcuminoid extracts and nanoemulsions prepared from Curcuma longa Linnaeus.
Chang HB, Chen BH.
Int J Nanomedicine. 2015 Aug 5;10:5059-80. doi: 10.2147/IJN.S87225. eCollection 2015.

 

 

ג'ינג'ר והרדוף הנחלים כנגד לוקמיה

מחקר מעבדה המצביע על הפעילות האנטי-סרטנית של ג'ינג'ר (Zingiber officinale) והרדוף הנחלים (Nerium oleander), צמחים המוכרים ברפואה ההודית המסורתית, כנגד שורות תאי לוקמיה. 

Anti-leukemic activities of alcoholic extracts of two traditional Indian medicinal plants.
Bhargava S, Malhotra H, Rathore OS, Malhotra B, Sharma P, Batra A, Sharma A, Chiplunkar SV.
Leuk Lymphoma. 2015;56(11):3168-82. doi: 10.3109/10428194.2015.1026813. Epub 2015 May 12.

 

 

טיפול ברכיבים צמחיים לאחר פגיעה בעמוד השדרה

ממטה-אנליזה הכוללת 18 מחקרים פרה-קליניים בחיות מעבדה עולה כי למתן הרכיב האנטי-דלקתי IL-10 (בין אם בצורה המעודדת שחרור IL-10 בגוף ובין אם באופן ישיר על ידי הזרקה תוך שדרתית או תוך ורידית) יעילות גבוהה לשיקום תאי העצב לאחר פגיעה בעמוד השדרה , כאשר לטיפול ברכיב הצמחי tetramethylpyrazine, המופק מהצמח Ligusticum chuanxiong השפעה אנטי-דלקתית באמצעות ויסות IL-10.

ההשפעה של הטיפול ברכיבים הצמחיים sulforaphane, המופק מירקות ממשפחת המצליבים, ו- tanshinone IIA, המופק מהצמח Salvia miltiorrhiza הייתה נמוכה יותר. 

Efficacy of some non-conventional herbal medications (sulforaphane, tanshinone IIA, and tetramethylpyrazine) in inducing neuroprotection in comparison with interleukin-10 after spinal cord injury: A meta-analysis.
Koushki D, Latifi S, Norouzi Javidan A, Matin M.
J Spinal Cord Med. 2015 Jan;38(1):13-22. doi: 10.1179/2045772314Y.0000000215. Epub 2014 Jun 26.

 

 

רכיב מתה ירוק כנגד מפרצת באבי העורקים הבטני

במחקר שנערך בחולדות נמצא כי נטילת תוסף EGCG (רכיב עיקרי בתה ירוק) – במינון 20 מ"ג ליום הייתה יעילה להפחתת ההתרחבות של מפרצת באבי העורקים הבטני. 

Prevention of abdominal aortic aneurysm progression by oral administration of green tea polyphenol in a rat model.
Setozaki S, Minakata K, Masumoto H, Hirao S, Yamazaki K, Kuwahara K, Ikeda T, Sakata R.
J Vasc Surg. 2016 Jul 26. pii: S0741-5214(16)30419-0. doi: 10.1016/j.jvs.2016.06.003. [Epub ahead of print]

 

 

הערך התזונתי של פירות הגדלים בהימלאיה 

מחקר מעבדה מציג ניתוח הרכיבים הפעילים וההשפעה נוגדת החמצון של עשרה פירות הגדלים באופן טבעי באזור ההימלאיה בהודו.

 
Nutraceutical potential of selected wild edible fruits of the Indian Himalayan region.
Bhatt ID, Rawat S, Badhani A, Rawal RS.
Food Chem. 2017 Jan 15;215:84-91. doi: 10.1016/j.foodchem.2016.07.143. Epub 2016 Jul 28.
חזרה לתחילת העמוד

חזרה לעמוד הקודם