עם ישראל חי!
פתיחת תפריט נגישות
גישה מהירה לדף הבית

אנדומטריוזיס - טיפול טבעי

עודכן בתאריך 15/01/2024

תסמינים | גורמים | אבחנה | טיפול קונבנציונאלי | טיפול טבעי | תזונה | צמחי מרפא | שמנים אתריים | תוספי תזונה | גוף-נפש | מחקרים


אנדומטריוזיס הינה מחלה בה רקמת רירית הרחם (אנדומטריום) נודדת מחוץ לרחם בדרך כלל אל חלל הבטן.

הנדידה נעשית בזמן המחזור החודשי ומתבצעת דרך כלי הדם, מערכת הלימפה או החצוצרות.

תאי רירית הרחם נדבקים בעיקר אל מערכת הרבייה הנשית והאגן וניתן למצוא אותם לרוב בשחלות, בחצוצרות, ברצועות התומכות ברחם, בצוואר הרחם, באזור הפנימי בין הנרתיק והחלחולת, על פני הרחם ובאגן.

כמו כן, ניתן למצוא את רקמת רירית הרחם באיברים הסמוכים למערכת הרבייה כגון מעיים, פי טבעת, שלפוחית שתן, או על צלקות של ניתוחים באזור הבטן ובמקרים נדירים גם בריאות, במוח או על הגפיים.

רקמות רירית הרחם מגיבות לשינויים הורמונליים של מחזור האישה ומדממות בכל חודש בעת הופעת הדימום הוסתי. מכיוון שאין לדם לאן להתנקז נוצרת סביב הרקמה דלקת הגורמת לכאבים ועוויתות. 

עם התקדמות המחלה נוצרות הידבקויות (היווצרות רקמה צלקתית) או ציסטות אשר פוגעות בתפקוד האיברים.

אנדומטריוזיס הינה מחלה שכיחה בקרב 30% מהנשים. היא יכולה להתפתח בנשים מכל שכבה סוציו אקונומית, גיל או גזע ועלולה לפגוע באיכות החיים וביכולת הפוריות.

 

תסמינים של אנדומטריוזיס:

התסמינים באנדומטריוזיס משתנים מאישה לאישה ותלויים במיקום והתפשטות הרקמות הרחמיות ובחומרת ההידבקויות. בקרב חלק מן הנשים אין תסמינים כלל ובחלקן התסמינים מתבטאים באופן הפוגע באיכות חייהן ומסב להן כאבים עזים. 

התסמינים הנפוצים לאנדומטריוזיס כוללים:

 • כאבים חזקים במהלך הוסת.
 • דימומים מוגברים במהלך הוסת או בין המחזורים.
 • כאבים באזורים הנגועים.
 • כאבים בעת קיום יחסי מין.
 • כאבים בעת ביוץ.
 • כאבים בבטן תחתונה.
 • כאבים בגב תחתון.
 • כאבים באגן.
 • דימומים בשתן או בצואה.
 • הפרעות בשלפוחית השתן.
 • בעיות במערכת העיכול כגון נפיחויות, עצירות או כאבים בעת יציאה.
 • הפרעות פוריות.

 

גורמים לאנדומטריוזיס:

לא קיימים גורמים ברורים לאנדומטריוזיס ולא ברור מדוע נשים מסוימות מפתחות את התופעה ואילו נשים אחרות לא.

אחת התיאוריות המרכזיות טוענת כי בקרב נשים מסוימות קיימת זרימה אחורית של רקמה רחמית אל עבר החצוצרות ואל חלל הבטן ולא אל עבר הנרתיק, כראוי. 

תיאוריה אחרת סוברת כי זרימה אחורית קיימת אצל כל הנשים אך במרבית המקרים מצליחה מערכת החיסון להשתלט על תאים אלו ולהרסן, בעוד שבקרב נשים הסובלות מאנדומטריוזיס קיימת בעיה במערכת החיסון אשר מתבטאת בחוסר יכול להרוס תאים אלו. 

תיאוריה נוספת סוברת כי בקרב נשים הסובלות מאנדומטריוזיס קיימים שרידים של תאי גזע עוד מתקופת העוברות שעלולים להתפתח עקב שינויים הורמונליים.

בנוסף, נמצא קשר בין צריכת מזונות מן החי (בעיקר בשר) להיווצרות אנדומטריוזיס.

קיימים מספר גורמי סיכון לאנדומטריוזיס:

 • רמות גבוהות של אסטרוגן.
 • גיל - גילאי פוריות (בין גיל ההתבגרות לגיל המעבר).
 • קשר גנטי - נראה כי קיום המחלה אצל קרובות משפחה מגבירה את הסיכון להתפתחות אנדומטריוזיס.
 • מחזור חודשי - מחזור הקטן מ- 28 יום, דימומים ממושכים בעת הוסת וקבלת מחזור מוקדמת (מתחת לגיל 12).
 • בעיות מבניות של איברי מערכת הרבייה.

 

אבחנה של אנדומטריוזיס:

האבחנה הראשונית בעת חשד להתפתחות אנדומטריוזיס מתבצעת באמצעות מספר בדיקות הכוללות:

 • בדיקות הדמיה - בדיקות הדמיה כגון אולטרא סאונד, תהודה מגנטית (MRI) או טומוגרפיה ממחושבת (CT) מאפשרות תמונה של חלל הבטן ומסייעות בזיהוי ציסטות והידבקויות.
 • בדיקה גניקולוגית ורקטאלית - בבדיקות אלו ניתן לחוש את הבליטות הרגישות למגע.
 • בדיקת חלבון CA125 - בבדיקה נמדדות רמות הנוגדן לחלבון CA125. בדרך כלל משמש חלבון זה כסמן לגידולים ממאירים באיברי הרבייה, מעי גס וריאות. עם זאת קיימים מצבים שפירים כגון אנדומטריוזיס, דלקות בחלל הבטן ודלקות באגן בהם נמצא החלבון ברמות גבוהות מהרגיל.


האבחנה הסופית של אנדומטריוזיס מתבצעת באמצעות בדיקה לפרוסקופית: בבדיקה זו מחדירים סיב אופטי דרך הבטן. הסיב מאפשר הסתכלות פנימית אל תוך חלל הבטן והאגן. הבדיקה מאפשרת לקבוע את חומרת המחלה ואת מיקומם של הנגעים. כמו כן, באמצעות הבדיקה ניתן להוציא חלק מן הרקמה לביופסיה.

 

טיפול קונבנציונאלי באנדומטריוזיס:

אנדומטריוזיס אינה מחלה הניתנת לריפוי ולכן הגישה כוללת טיפול בתסמינים ומניעתם. הטיפול ניתן באמצעות תרופות, ניתוח לפרוסקופי או שילוב ביניהם.

 

טיפול תרופתי - משמש להפחתת תסמיני הכאב וסיוע באיזון הורמונלי.

 • נוגדי דלקת שאינם סטרואידיים (NSAID) - תרופות אלו מסייעות בהפחתת כאב ומניעת דלקתיות על ידי הפחתה בייצור פרוסטגלנדינים מעוררי דלקת. כגון (Ibuprofen (Advil, Nurofen, Adex ו- ( Naproxen (Naxyn, Narocin, Point
 • פרוגסטרון - תרופות המכילות פרוגסטרון המשמש לעיכוב ביוץ ועיכוב צמיחת רירית הרחם. דוגמא לתרופה מסוג זה: (Progesterone (Endometrin, Utogestan.
 • אמצעי מניעת הריון - מכילים את ההורמון פרוגסטרון המסייע במניעת ביוץ וצמצום או מניעת וסת התורמים לדיכוי המחלה. הטיפול ארוך טווח ויכול לכלול גלולות למניעת הריוןכגון: (Gestodene - Estrogen (Harmonet, Gynera, Minulet, Meliane, Emily
 • מעכבי ארומטאז - תרופות אלו מסייעות בהפחתת ייצור אסטרוגן. התרופות גורמות לעיכוב בפעילות של אנזים ארומטאז המשתתף בתהליך הפיכתם של סטרואידים מסוימים לאסטרוגן. תרופות המשתייכות לקבוצה זו: (Letrozole (Femara), Anastrozole (Arimidex
 • אגוניסטים ל- GnRH (הורמון טרופי המופרש מההיפותלמוס וגורם לגירוי בלוטת יותרת המוח (היפופיזה) להפרשת הורמונים המשפיעים על מערכת הרבייה) - תרופות מסוג זה מונעות ייצור והפרשה של הורמוני המין מן השחלה ובכך מסייעות להאטה או עצירה בגדילת רקמת הרחם. תרופות המשתייכות לקבוצה זו: (Leuporelin (Lucrin), Buserelin (Suprefact), Ggoserelin (Zalodex
 • משככי כאב נרקוטיים - תרופות מסוג זה מכילות חומרים אופיאטיים המשתייכים למשפחת המורפין ומשמשות רק במקרים של כאבים קשים. כמו כן, השימוש בהם מוגבל עקב סבילות והתמכרות. תרופות אלו פועלות ישירות על מערכת העצבים המרכזית וחוסמות את האותות המעבירים תחושת כאב למוח. תרופות המשתייכות לקבוצה זו: (Oxycodone (Oxycod, Oxycontin, Percoset.

 

טיפול ניתוחי 
לפרוסקופיה - ניתוח הנעשה באמצעות סיב אופטי המוחדר דרך הבטן אל חלל הבטן ומאפשר הוצאת רקמות מצולקות וציסטות, הפרדת הידבקות רקמות, שיקום חצוצרות ועוד.

כריתת רחם ו/או שחלות - ניתוח זה נעשה כמוצא אחרון במקרים של נשים שאינן רוצות להרות או בקרב נשים שמצבן חמור ואינו ניתן לפתרון בדרכים חלופיות. הניתוח מתבצע לרוב בפתיחת בטן. לאחר הניתוח קיימת הפחתה ברמות אסטרוגן והתסמינים נעלמים. עם זאת ייתכנו תסמינים של גיל המעבר.

 

טיפול טבעי באנדומטריוזיס

 

הטיפול הטבעי באנדומטריוזיס עשוי להביא להקלה משמעותית בתסמינים ולשיפור ניכר באיכות חיי המטופלת.

הטיפול מותאם פרטנית לכל מטופלת על פי מופע התסמינים הייחודי ומצב המערכות השונות.

מטרת הטיפול הטבעי כוללת איזון המערכת ההורמונלית (הפחתת רמות אסטרוגן), הפחתת כמות הדימום, צמצום מידת הכאב, הפחתת תהליכים דלקתיים ותמיכה בתהליכי הפינוי והורדת רמות סטרס.

הטיפול נעשה באמצעות התאמת תפריט תזונתי הכולל מזונות בעיקר מן הצומח המכילים נוגדי חמצון, פיטואסטרוגנים, סיבים תזונתיים, חומצות שומן חיוניות ועוד.

קיימת חשיבות רבה להימנעות מצריכת מזונות המכילים הורמונים סינתטיים (מזון מן החי) או מזונות המכילים שאריות של חומרי הדברה. חומרים אלו דומים במבנם להורמון האסטרוגן ולכן משפיעים על תקינות המערכת ההורמונלית.

מחקרים (מפורטים מטה) מראים כי צריכת פירות, ירקות וחלבון מן הצומח כמו גם נוגדי חימצון מסייעים להקלה בתסמינים של אנדומטריוזיס.

לצמחי המרפא תפקיד חשוב בטיפול כמפורט בהמשך.

בנוסף, במידת הצורך, נעשה שימוש בתוספי תזונה המשלימים את התפריט התזונתי ברכיבים ייחודיים כגון חומצות שומן חיוניות, נוגדי חמצון (דוגמת ויטמין C וויטמין E), פרוביוטיקה וכד'.

בנוסף, לסטרס כרוני תפקיד משמעותי בהגברת תהליכים דלקתיים וכאבים.

לכן, חשוב לשלב במערך הטיפולי שימוש בטכניקות הרפיה (טיפולי מגע, יוגה, תרגילי נשימות, דמיון מודרך, מדיטציות וכד') אשר מסייעות בהפחתת מתחים, לחצים וכאבים והמלצות לביצוע פעילות גופנית סדורה אשר משפרת את התחושה הכללית ומסייעת בהפחתת עוצמת וחומרת התסמינים.

בסקירת המחקרים המובאת בהמשך ניתן לראות עדויות רבות לחשיבות התזונה ולשימוש בתוספי תזונה לטיפול באנדומטריוזיס.

 

תזונה לטיפול באנדומטריוזיס:

הטיפול התזונתי באנדומטריוזיס תורם לאיזון המערך ההורמונלי, הפחתת תסמיני הדלקת והכאב, חיזוק המערכת החיסונית ותמיכה בתהליכי הפינוי של הגוף.

דגשי התזונה המומלצים לשם השגת מטרות אלו מתמקדים   למידע השלם למנויים

להלן רשימת המלצות תזונתיות, מסודרות לפי סדר חשיבות. למידע השלם למנויים

 

צמחי מרפא לטיפול באנדומטריוזיס:

לצמחי המרפא מספר תפקידים חשובים באסטרטגיית הטיפול באנדומטריוזיס.

ראשית, איזון המערכת ההורמונלית העומדת בבסיס המחלה. 

הצמח החשוב ביותר הינו שיח אברהם (Vitex agnus castus) וזאת בשל השפּעתו הפרוגסטרונית. 

קיימות גישות שונות לחשיבות השימוש בצמחי מרפא המכילים פיטואסטרוגנים. שימוש בצמחי מרפא אלו שנוי במחלוקת ודרוש מחקר נוסף על מנת שנבין אם רכיבים אלו מסייעים או סותרים את הטיפול הטבעי באנדומטריוזיס.

בנוסף, נשתמש בצמחי מרפא מפחיתי דימום כגון למידע השלם למנויים

אופן השימוש בצמחים אלו מפורט תחת הערך דימום וסתי מוגבר.

עקב תהליכים דלקתיים כרוניים המצטברים בגוף נהוג לכלול בטיפול באנדומטריוזיס גם צמחי מרפא נוגדי דלקת, צמחי מרפא מתמירים (alteratives) וצמחי מרפא מנקזי לימפה כגון למידע השלם למנויים

תפקיד נוסף יש לצמחי מרפא התומכים בכבד (האיבר האחראי על המרה של הורמונים) כגון   למידע השלם למנויים

חשוב לציין כי טיפול בצמחי מרפא אינו יכול לבוא במקום או ללא טיפול תזונתי. שילובם של השניים הוא שיביא לתוצאות משמעותיות.

 

אסטרטגיה טיפולית וצמחי מרפא אפשריים לטיפול באנדומטריוזיס:

רשימת צמחי המרפא הרלוונטיים ביותר, לפי קטגוריות פעילות  למידע השלם למנויים

 

פורמולות לדוגמא לטיפול באנדומטריוזיס:

הטיפול בצמחי מרפא נבנה על פי צרכיו הפרטניים של המטופל ובהתאם לתשאול ולתוצאות הבדיקות הרפואיות תוך התחשבות בגורמים אישיים כגון: עודף/חוסר, קור/חום, יובש /לחות, מצב נפשי ופיזיולוגי. מומלץ לגשת למטפל מוסמך אשר ידע להתחשב בגורמים השונים ולהתאים למטופל את צמחי המרפא באופן פרטני. 

הפורמולות המופיעות להלן הן להדגמה בלבד.

 

כאמור, הצמח החשוב ביותר הוא     למידע השלם למנויים

 

פורמולה לטיפול באנדומטריוזיס המלווה בדימום וסתי מוגבר, בנוזל:

 

30% Capsella bursa pastoris
 

 

הפורמולה המלאה זמינה למנויים  

   
   

מינון: 5-10 מ"ל, 3 פעמים ביום 

 

פורמולה לטיפול באנדומטריוזיס המלווה בהפרעות במערכת העיכול, בנוזל:

 

30% Astragalus membranaceus
   
  הפורמולה המלאה זמינה למנויים  
   
   

מינון: 5-10 מ"ל, 3 פעמים ביום 

 

לפורמולה זו ניתן להוסיף חליטות של צמחי מרפא כגון   למידע השלם למנויים

 

פורמולה לטיפול בכאבים אקוטיים הנובעים מאנדומטריוזיס, בנוזל:

לכאבים אקוטיים מוטב להשתמש בפורמולה נוזלית בלבד לשם השגת תוצאה מהירה. 
 

40% Viburnum prunifolium
 

 

הפורמולה המלאה זמינה למנויים   

 

 

מינון: 5-10 מ"ל, לפי הצורך 

 

פורמולה לטיפול באנדומטריוזיס, בכמוסות:

 

100mg Vitex agnus castus
 

 

 

הפורמולה המלאה זמינה למנויים   

   
   

מינון: 1-3 כמוסות, 3 פעמים ביום

 

שילוב צמחי מרפא ותרופות לטיפול באנדומטריוזיס:

במידה וקיים שימוש בתרופות הורמונליות (כגון גלולות למניעת הריון או אגוניסטים ל- GnRH),   למידע השלם למנויים

 

שמנים אתריים לטיפול באנדומטריוזיס:

השימוש בשמנים אתריים לטיפול באנדומטריוזיס עשוי לסייע בהקלה על התסמינים השונים, כאשר מטרות העל בטיפול הן השגת איזון הורמונלי, צמצום דלקתיות והפחתת כאב וסטרס
השמן העיקרי בו נשתמש לטיפול באנדומטריוזיס הוא למידע השלם למנויים
שמנים נוספים שנבחר להשתמש בהם, לפי השפּעתם: למידע השלם למנויים

 

דוגמא לשמן ארומתרפי לטיפול כרוני באנדומטריוזיס:

 
שמן צמחי (שקדים, שומשום, זית, חמניות) 50 מ"ל

 

הפורמולה המלאה זמינה למנויים

 

 

אופן השימוש: מומלץ למרוח את תערובת השמנים על  למידע השלם למנויים 

 

דוגמא לשמן ארומתרפי לטיפול אקוטי באנדומטריוזיס:

 
 
שמן צמחי (שקדים, שומשום, זית, חמניות) 50 מ"ל

 

הפורמולה המלאה זמינה למנויים

 
 

אופן השימוש: מומלץ למרוח את תערובת השמנים על  למידע השלם למנויים 

 

תוספי תזונה לטיפול באנדומטריוזיס:

בחלק זה מפורטים תוספי התזונה המתאימים ביותר לטיפול באנדומטריוזיס והמינון הרצוי של כל תוסף.  למידע השלם למנויים

 

היבטים של גוף נפש באנדומטריוזיס:

מהבחינה ההוליסטית, הרחם הינו מרכז היצירה. מיקומו באיזור צ'אקרת המין האחראית לא רק על מיניות, אלא בראש ובראשונה על החיוניות, על היצירה האישית אותה באנו להעניק לעולם, זרימה חופשית בחיינו ושמחת החיים הנובעת ממנה.
היצירה הגדולה ביותר של האישה נחשבת על ידי רבים כהבאת ילדים לעולם, אולם כל דבר שאנו עושים או יוצרים, הנובע מאתנו בטבעיות ולא מתוך מחשבה או צורך, מקושר לצ'אקרת המין ואצל האישה אל הרחם. מכאן גם השורש המשותף למלים יצר ויצירה.
במצב של אנדומטריוזיס ניתן להבחין בכמה רבדים המתרחשים בעת ובעונה אחת:
הראשון הינו למידע השלם למנויים

 

מחקרים על אנדומטריוזיס ורפואה טבעית:

בחלק זה תמצאו סקירות מחקרים על תזונה, צמחי מרפא ותוספי תזונה לטיפול באנדומטריוזיס.  למידע השלם למנויים

 

תזונה לטיפול באנדומטריוזיס:

הטיפול התזונתי באנדומטריוזיס תורם לאיזון המערך ההורמונלי, הפחתת תסמיני הדלקת והכאב, חיזוק המערכת החיסונית ותמיכה בתהליכי הפינוי של הגוף.

דגשי התזונה המומלצים לשם השגת מטרות אלו מתמקדים   למידע השלם למנויים

להלן רשימת המלצות תזונתיות, מסודרות לפי סדר חשיבות. למידע השלם למנויים


דוגמא לדף מידע מלא

לרכישת מנוי  |  כניסת מנויים

חזרה לתחילת העמוד

חזרה לעמוד הקודם