עם ישראל חי!
פתיחת תפריט נגישות
גישה מהירה לדף הבית

מחקרים עדכניים - חודש פברואר 2023 - מקבץ 4

עודכן בתאריך 28/03/2023

 

ההשפעה המיטיבה של תוספי פרוביוטיקה:

ההשפעה על מבנה ותפקוד המוח,

שיפור הספיגה של חלבון מהצומח,

הקלה על עצירות בקרב קשישים,

ושיפור היכולת התפקודית בקרב חולי COPD.

 

אורח חיים ותוספי תזונה לשיפור הבריאות הקרדיווסקולרית:

הנחיות עדכניות של איגוד הלב האמריקאי,

ההשפעה המיטיבה של רזברטרול,

והתועלת של אוכמניות.

 

רכיבים צמחיים לטיפול בסוכרת סוג 2:

ספירולינה לשיפור האיזון הגליקמי ופרופיל השומנים,

השפעה מיטיבה לזעפרן,

הפוטנציאל של פוֹליפנוֹלים בתזונה או בתוספי תזונה,

וההשפעה של רפואת צמחים איורוודית.

 

הטיפול הטבעי במחלות עור:

אורח חיים ותזונה לטיפול בפסוריאזיס,

עלי תאנה לטיפול באטופיק דרמטיטיס בקרב מבוגרים,

הקשר בין ויטמין D ואטופיק דרמטיטיס,

ושילוב של ויטמין D וטיפול באור במחלת הויטיליגו.

 

ההשפעה המיטיבה של תוספי פרוֹביוטיקה

 

ההשפעה של פרוֹביוטיקה על מבנה ותפקוד המוח

במחקר אקראי מוצלב נבדקה ההשפעה של תוסף פרוביוטיקה על מבנה ותפקוד המוח בקרב משתתפים בריאים, על רקע ההשפעה של פרוביוטיקה על ציר המעי-מוח.

במחקר נכללו 22 משתתפים בריאים בני 24 בממוצע. כל המשתתפים צרכו בסדר אקראי תוסף פרוביוטיקה או פלסבו, כל אחד למשך 4 שבועות עם הפרדה של 4 שבועות בין התנאים. תוסף הפרוביוטיקה הכיל לפחות 3 מיליארד חיידקים מהסוגים Lactobacillus helveticus, Lactiplantibacillus plantarum ו- Bifidobacterium longum. בסיום כל תקופת התערבות בוצעה בדיקת MRI שכללה 4.5 דקות של סריקה מבנית ו-5 דקות של סריקה תפקודית במצב מנוחה. 

נמצא כי לנטילת פרוביוטיקה הייתה השפעה מובהקת על נפח החומר האפור ועל הקשרים העצביים באזורים שונים במוח. בנוסף, לאחר נטילת התוסף נמצא שיפור בתסמינים פסיכולוגיים של דיכאון וחרדה וכן זוהה שיפור בדפוסי השינה.

החוקרים מסכמים כי השימוש בפרוביוטיקה הוביל לשינוי ברור במבנה המוח ובתפקודו במצב מנוחה, וכן לשיפור במדדים פסיכו-ביולוגיים באמצעות ציר המעי-מוח.     

Rode J, Edebol Carlman HMT, König J, et al. Multi-Strain Probiotic Mixture Affects Brain Morphology and Resting State Brain Function in Healthy Subjects: An RCT. Cells. 2022;11(18):2922. Published 2022 Sep 19. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36139496/

 

 

פרוֹביוטיקה לשיפור הספיגה של חלבון מהצומח

במחקר אקראי מוצלב נבדקה ההשפעה של תוסף פרוביוטיקה על הספיגה של חלבון מהצומח בקרב נשים מבוגרות. מחקרים קודמים מצאו כי תוסף הפרוביוטיקה BC30, אשר מכיל חיידקים מהסוג Weizmannia coagulans, תרם לעלייה בעיכול החלבון במודלים פרה-קליניים ולהעלאת ריכוז חומצות האמינו לאחר צריכת חלבוני חלב בקרב מבוגרים בריאים. במחקר זה נבדקה ההשפעה של התוסף על ריכוז חומצות האמינו בדם בעקבות צריכה של חלבון מהצומח.

במחקר נכללו 30 נשים בריאות בנות 58 בממוצע עם BMI ממוצע של 23.7. כל המשתתפות צרכו בסדר אקראי תערובת המכילה 20 גרם חלבון אורז ואפונה עם או בלי תוסף BC30 במינון 1 מיליארד חיידקים, כל תנאי למשך 14 יום עם 30 יום הפרדה בין התנאים. לאחר נטילת התוסף ביום האחרון להתערבות נבדק ריכוז חומצות האמינו בדם במהלך 4 שעות לאחר הנטילה.

נמצא כי לאחר נטילת תערובת החלבון עם פרוביוטיקה חלה עלייה גדולה יותר בריכוז של חומצות האמינו אלנין, טריפטופן וציסטאין, בסך חומצות האמינו החיוניות ובסך חומצות האמינו בהשוואה לנטילת תערובת החלבון בלבד. בנוסף, הריכוז המירבי היה גבוה יותר לאחר צריכת פרוביוטיקה, אולם הזמן להגעה לריכוז המירבי היה דומה בשני התנאים עבור מרבית חומצות האמינו (כ-60 דקות).

החוקרים מסכמים כי לפרוביוטיקה BC30 תרומה לשיפור הספיגה של חלבון ממקור צמחי בקרב נשים מבוגרות, בדומה לשיפור שנמצא לאחר צריכת חלבוני חלב בקרב מדגם משולב של גברים ונשים צעירים יותר.

המחקר מומן על ידי חברת Kerry שסיפקה את התוסף, החוקרים מדווחים על העדר ניגודי אינטרסים.

Walden KE, Hagele AM, Orr LS, Gross KN, Krieger JM, Jäger R, Kerksick CM. Probiotic BC30 Improves Amino Acid Absorption from Plant Protein Concentrate in Older Women. Probiotics Antimicrob Proteins. 2022 Dec 14. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36515888/

 

 

תוסף פרוֹביוטיקה להקלה על עצירוּת בקרב קשישים

במחקר כפול-סמיות מבוקר פלסבו נבדקה היעילות והבטיחות של תוסף פרוביוטיקה להקלה על עצירות תפקודית בקרב קשישים המתגוררים בבתי אבות.

במחקר נכללו 60 משתתפים בני 78 בממוצע אשר חולקו אקראית לנטילת תוסף פרוביוטיקה או פלסבו למשך 12 שבועות, ללא שינוי בתזונה ובטיפול התרופתי השגרתי. התוסף PROBalans SENIOR ניתן בצורת נוזל שהכיל חיידקים מהסוגים Bifidobacterium animalis (1.5 מיליארד חיידקים לגרם), Lactobacillus acidophilus (1 מיליארד חיידקים לגרם) ו- Lactobacillus casei (2 מיליארד חיידקים לגרם) במינון 9 טיפות ליום לפני הארוחה העיקרית (לפחות 1 מיליארד חיידקים למנה).

בקבוצת ההתערבות זוהתה קרא עוד

 

 

פרוֹביוטיקה לשיפור היכולת התפקודית בחולי COPD

במחקר כפול-סמיות מבוקר פלסבו נבדקה ההשפעה של תוסף פרוביוטיקה על חוזק השריר והיכולת התפקודית בקרב משתתפים עם מחלת ריאות חסימתית כרונית (COPD). החוקרים מציינים כי חולי COPD מאופיינים בהתפתחות של סרקופניה ומגבלה גופנית עם העלייה בגיל, ללא טיפול יעיל לכך.

במחקר נכללו 104 גברים בגיל 63-73 עם COPD אשר חולקו אקראית לנטילת תוסף פרוביוטיקה או פלסבו למשך 16 שבועות. התוסף Vivomix מכיל 112 מיליארד חיידקים מהסוגים Streptococcus thermophilus, bifidobacteria ו- lactobacilli.

נמצא כי קרא עוד

 

אורח חיים ותוספי תזונה לשיפור הבריאות הקרדיווסקולרית

 

הנחיות איגוד הלב האמריקאי לשמירה על בריאות קרדיווסקולרית במהלך החיים

בנייר עמדה מעדכן איגוד הלב האמריקאי (AHA) את ההנחיות לבריאות קרדיווסקולרית. בשנת 2010 נקבעו לראשונה הנחיות לבריאות קרדיווסקולרית אשר מבטאות מעבר מגישה המתמקדת בטיפול במחלה לגישה המעודדת שמירה על בריאות במהלך החיים הן ברמת אוכלוסייה והן ברמת הפרט, הנחיות שנקראו " Life's Simple 7". 

לאור עדויות עדכניות המספקות תובנות לגבי החוזקות והמגבלות של הנחיות אלה, הוקם צוות מקצועי להערכה מחודשת ולעדכון ההנחיות. בתהליך זה נלקחו בחשבון מדדים חדשים והורחב טווח הגיל לילדים החל מגיל שנתיים, וכן ניתן משקל משמעותי לגורמים חברתיים ופסיכולוגיים בשמירה על בריאות קרדיווסקולרית.

ההנחיות העדכניות נקראות "Life's Essential 8" וכוללות התייחסות לשמונה תחומים: קרא עוד

 

 

רזברטרוֹל לשמירה על בריאות קרדיווסקולרית

להלן שתי סקירות שיטתיות ומטה-אנליזות העוסקות בהשפעה המיטבה של רזברטרול על הבריאות הקרדיווסקולרית. רזברטרול הינו פוליפנול המצוי בצמחים שונים, כגון ענבים, פירות יער ובוטנים, ונמצא בעל פעילות נוגדת חמצון ונוגדת דלקת ובעל השפעה בריאותית מיטיבה, כולל הרחבת כלי הדם, מניעת תהליכי טרשת עורקים, הגנה מפני דלקות מפרקים, דלקות עור ועוד. 

בסקירה שיטתית ומטה-אנליזה של מחקרים אקראיים מבוקרים הוערכה ההשפעה של תוספי רזברטרול על מדדי דלקת בקרב משתתפים עם מחלות קרדיווסקולריות. החוקרים מסבירים כי דלקת כרונית הינה גורם מרכזי בהתפתחות ובהחמרה של מחלות קרדיווסקולריות, כאשר רזברטרול מאופיין בפעילות נוגדת דלקת משמעותית ולכן עשוי להיות בעל השפעה מיטיבה.

בסקירה נכללו 6 מחקרים בהם נבדקה ההשפעה על מדדי הדלקת CRP (6 מחקרים), TNF-α (4 מחקרים) ו- IL-6 (3 מחקרים). ברוב המחקרים ניתן מינון של עד 100 מ"ג ליום, מלבד מחקר אחד בו ניתן מינון של 500 מ"ג ליום. משך ההתערבות נע בין 4 ל-52 שבועות.

בניתוח כולל של הנתונים נמצא כי קרא עוד

 

בסקירה שיטתית ומטה-אנליזה של מחקרים אקראיים מבוקרים הוערכה ההשפעה של תוספי רזברטרול על תפקוד האנדותל (השכבה הפנימית של כלי הדם) בקרב מבוגרים.

בסקירה נכללו 17 מחקרים בהם משתתפים בריאים או עם מגוון מצבים בריאותיים כגון יתר לחץ דם, תחלואה קרדיווסקולרית, תסמונת מטבולית, תסמונת השחלות הפוליציסטיות, סוכרת או שמנות. במחקרים אלה נבדקה ההשפעה האקוטית של רזברטרול או ההשפעה הממושכת לתקופה של 4 עד 54 שבועות. ברוב המחקרים ניתן מינון שנע בין 50 ל-500 מ"ג ליום, בחמישה מחקרים ניתן מינון נמוך יותר ובמחקר אחד ניתן מינון של 1,500 מ"ג ליום.

בניתוח כולל של הנתונים נמצא כי קרא עוד

 

 

מהי התועלת של אוכמניות לשיפור הבריאות הקרדיווסקולרית?

במחקר אקראי מוצלב נבדקה ההשפעה של אוכמניות על מדדים של בריאות קרדיווסקולרית בקרב מבוגרים בריאים. במסגרת המחקר בוצעה השוואה בין פירות שלמים או אבקת פרי מיובשת בהקפאה לעומת פלסבו.

במחקר נכללו 37 משתתפים בני 25 בממוצע אשר צרכו בסדר אקראי:

  • אוכמניות טריות במינון 160 גרם ליום.
  • אבקת אוכמניות מיובשת בהקפאה במינון 20 גרם ליום.
  • פלסבו (כמוסה המכילה סיבים בעלת מראה זהה לאבקת האוכמניות).

המשתתפים צרכו כל תנאי במשך שבוע, עם הפרדה של שבוע בין התנאים.

באופן כללי קרא עוד

 

רכיבים צמחיים לטיפול בסוּכרת סוג 2

 

ספירוֹלינה לשיפור האיזון הגליקמי ופרופיל השומנים בקרב חולי סוּכרת סוג 2

במחקר כפול-סמיות מבוקר פלסבו נבדקה ההשפעה של ספירולינה כטיפול משלים בקרב מטופלים עם סוכרת סוג 2 שאינה מאוזנת.

במחקר נכללו 60 משתתפים אשר חולקו אקראית לנטילת 2 גרם/יום ספירולינה או פלסבו למשך שלושה חודשים, בנוסף לטיפול במטפורמין. בתחילת המחקר ולאחר 30, 60 ו-90 יום נבדקה רמת ההמוגלובין המסוכרר, רמת הגלוקוז בצום ופרופיל השומנים.

נמצא כי נטילת ספירולינה קרא עוד

 

 

ההשפעה המיטיבה של זעפרן בקרב חולי סוּכרת סוג 2

במחקר אקראי מבוקר נבדקה ההשפעה של זעפרן (Crocus sativus) על האיזון הגליקמי, פרופיל השומנים והפעילות נוגדת החמצון בקרב חולי סוכרת סוג 2.

במחקר נכללו 70 משתתפים אשר חולקו אקראית לנטילת 100 מ"ג/יום זעפרן או פלסבו למשך 8 שבועות.

נמצא כי נטילת תוסף זעפרן קרא עוד

 

 

הפוטנציאל של פוֹליפנוֹלים למטופלים עם נפרופתיה סוּכרתית

בסקירה שיטתית ומטה-אנליזה של מחקרים אקראיים מבוקרים הוערכה ההשפעה של פוֹליפנוֹלים בתזונה או מתוספים בקרב מטופלים עם נפרופתיה סוּכרתית. החוקרים מסבירים כי לפוֹליפנוֹלים פעילות נוגדת חמצון, נוגדת דלקת ומאזנת סוכר ולכן עשויים לתרום לשיפור מדדים אנתרופומטריים, לאיזון רמות הסוכר, לשיפור תפקוד הכליות ולהפחתת מדדי דלקת ועקה חמצונית.

בסקירה נכללו 17 מחקרים, ב-6 מהם ההתערבות כללה תיסוף פוֹליפנוֹלים כמזון, בעיקר מוצרי סויה, וב-11 מחקרים נעשה שימוש בתוספים, כולל כורכומין, קטכינים, סילימרין, פיקנוגנול, רזברטרול ותמצית תה ירוק. משך ההתערבות נע בין 4 שבועות ל-4 שנים.  

בניתוח כולל של הנתונים נמצא כי התערבות המבוססת על פוֹליפנוֹלים קרא עוד

 

 

צמחי מרפא איורוודיים לשיפור האיזון הגליקמי בחולי סוּכרת סוג 2

בסקירה שיטתית ומטה-אנליזה של מחקרים אקראיים מבוקרים הוערכה היעילות והבטיחות של צמחי מרפא איורוודיים לטיפול בסוכרת סוג 2.

בסקירה נכללו 219 מאמרים אשר מתייחסים ל-199 מחקרים עם 21,191 משתתפים בהם נבדקה ההשפעה של 98 צמחי מרפא. החוקרים מציינים כי האיכות המתודולוגית של המחקרים הייתה באופן כללי נמוכה בשל דיווח חסר של היבטים מתודולוגיים במחקרים השונים.

בניתוח כולל של הנתונים נמצאו קרא עוד

 

הטיפול הטבעי במחלות עור

 

אורח חיים ותזונה לטיפול בפסוֹריאזיס

בסקירה דנים החוקרים בהשפעה של גורמי אורח חיים ותזונה על הביטוי הקליני, החומרה והמהלך של פסוריאזיס.

במסגרת הסקירה מוצגים הממצאים ממחקרים בבני אדם (תצפיתיים והתערבותיים) וכן התייחסות למנגנוני הפעולה שנמצאו במחקרי מעבדה בהתייחס לגורמי אורח חיים, דפוס התזונה הכולל ורכיבים תזונתיים ספציפיים בהתאם לפירוט הבא:

בהתאם לעדויות המחקריות, להלן סיכום ההמלצות לחולי פסוריאזיסקרא עוד

 

 

תה עלי תאנה להקלה על תסמיני אטוֹפיק דרמטיטיס בקרב מבוגרים

במחקר פיילוט כפול-סמיות מבוקר פלסבו נבדקה היעילות והבטיחות של תה עלי תאנה (Ficus carica) בקרב מבוגרים עם אטופיק דרמטיטיס בחומרה קלה עד בינונית. במחקר קודם מראים החוקרים את ההשפעה המיטיבה על דגימות תאים ועל חיות מעבדה.  

במחקר נכללו 30 משתתפים אשר חולקו אקראית לשתיית תה עלי תאנה או פלסבו במינון 500 מ"ל ליום במשך 8 שבועות, עם מעקב במשך 4 שבועות נוספים (סה"כ 12 שבועות).

החוקרים העריכו את השינוי במדד EASI (Eczema Area and Severity Index) אשר הוערך על ידי רופא עור, בנוסף להערכה סובייקטיבית של התסמינים על ידי המטופל. 

נמצא כי קרא עוד

 

 

הקשר בין וִיטמין D ואטוֹפיק דרמטיטיס

בסקירה שיטתית ומטה-אנליזה נבדק הקשר בין רמת ויטמין D ואטופיק דרמטיטיס, ואת ההשפעה של תיסוף על חומרת המחלה.

בסקירה נכללו 20 מחקרים תצפיתיים והתערבותיים בהם נבדקו שלושה היבטים שונים.

במחקרים אלה נמצא כי קרא עוד

במחקרים אלה נמצא כי קרא עוד

  • ב-4 מחקרים נבדקה ההשפעה של תיסוף ויטמין D במינון 1,000-2,000 יחב"ל/יום למשך 2-3 חודשים על חומרת המחלה.

במחקרים אלה נמצא כי קרא עוד

 

 

שילוב אנלוגים של וִיטמין D וטיפול באור במחלת הוִיטיליגו

בסקירה שיטתית של מחקרים קליניים הוערכה התועלת של שילוב אנלוגים של ויטמין D וטיפול באור (פוטותרפיה) בקרב מטופלים עם ויטיליגו. אנלוגים של ויטמין D הינן תרופות סינתטיות אשר נקשרות לקולטנים של ויטמין D ומאפשרות הגעה למינונים גבוהים ללא סיכון של היפרקלצמיה.

במסגרת הסקירה בוצעה השוואה בין היעילות של טיפול באור בלבד לעומת טיפול באור בנוסף לשימוש חיצוני באנלוגים של ויטמין D. תגובה חיובית הוגדרה כרה-פיגמנטציה של לפחות 50% בעקבות הטיפול, תגובה מצוינת כלפחות 75% וכישלון כפחות מ-25%.

בסקירה נכללו 14 מחקרים בהם 642 מטופלים.

להלן הממצאים העיקריים: קרא עוד
חזרה לתחילת העמוד

חזרה לעמוד הקודם