עם ישראל חי!
פתיחת תפריט נגישות
גישה מהירה לדף הבית

מחקרים עדכניים - חודש אוקטובר 2021 - מקבץ 5

עודכן בתאריך 26/12/2021

במרכז הסקירה השבוע מחקרים על סרטן:

מהי התועלת של תוספי אומגה 3 לחולי סרטן?

הפוטנציאל נוגד הסרטן של תיאנין,

שטיפות פה כחלק מהטיפול הפליאטיבי בסרטן,

והקשר בין דחיית הטיפול הרפואי בסרטן והחמרת הפרוגנוזה.

 

מחקרים בתחום הקרדיו-מטבולי:

שמן קצח למטופלים עם מחלת לב כלילית,

וקרוצין להפחתת תהליכי דלקת בחולי סוכרת סוג 2.

 

בתחום הנפשי:

התערבויות פסיכולוגיות לשיפור תחושת הרווחה הנפשית,

והקשר בין תזונה בריאה והסיכון לדיכאון במהלך ההריון.

 

מחקרים על פוֹליפנוֹלים:

מהי ההשפעה של פוֹליפנוֹלים על רמת הברזל?

ופוֹליפנוֹלים להגנה על העור מפני זיהום אוויר.

 

ומגוון מחקרים בנושאים נוספים:

כורכומין לטיפול במחלות דלקתיות כרוניות,

תוסף תזונה לטיפול בקורונה,

פרוביוטיקה לטיפול באורטיקריה כרונית בקרב ילדים,

וזרעי פשתן לחולי קוליטיס.

 

נסכם עם שני מחקרים על מהי הדיאטה המומלצת לירידה במשקל בטווח הקצר.

 

 

מהי התועלת של תוספי אוֹמגה 3 לחולי סרְטן?

בסקירה שיטתית ומטה-אנליזה של מחקרים אקראיים מבוקרים הוערכה ההשפעה של תוספי אומגה 3 בקרב חולי סרטן. החוקרים מציינים, כי תוספי אומגה 3 עשויים לתרום לטיפול בתת-תזונה בקרב חולי סרטן, מצב המאפיין כ-70% מהמטופלים. בניתוח הנוכחי נבדקה ההשפעה על מצב השריר, איכות החיים, משקל ורעילות הקשורה בטיפול נוגד הסרטן. בסקירה נכללו רק משתתפים מעל גיל 18 ומחקרים בהם ניתן אומגה 3 בנטילה פומית במינון של 600 גרם ליום לפחות למשך שלושה שבועות ומעלה.

בסקירה נכללו 31 מחקרים בהם מטופלים עם סוגי סרטן שונים הנמצאים ברמות שונות של תת-תזונה. משך ההתערבות נע בין 28 יום ל-25 שבועות, ומינון אומגה 3 נע בין 0.6 ל-3.96 גרם/יום, כאשר מינון ה-EPA היה לפחות שני גרם/יום ב-12 מחקרים ופחות מכך ב-16 מחקרים. החוקרים מציינים, כי רוב המחקרים הוגדרו בסיכון גבוה או לא ברור להטיה. במטה-אנליזה שכללה 26 מהמחקרים לא נמצאה תרומה לנטילה של תוספי אומגה 3 בהתייחס למצב השריר, איכות החיים או המשקל. יחד עם זאת, נמצא כי נטילת אומגה 3 הייתה מלווה בסיכון נמוך ב-80% להתפתחות נוירופתיה היקפית כתוצאה מטיפולי הכימותרפיה. החוקרים מסכמים כי יש לאשש את הממצאים במחקרים נוספים באיכות מתודולוגית טובה ובקבוצת מטופלים הומוגנית יותר.

Lam CN, Watt AE, Isenring EA, de van der Schueren MAE, van der Meij BS. The effect of oral omega-3 polyunsaturated fatty acid supplementation on muscle maintenance and quality of life in patients with cancer: A systematic review and meta-analysis. Clin Nutr. 2021 Jun;40(6):3815-3826.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34130028/

 

 

הפוטנציאל נוגד הסרְטן של תיאנין

בסקירה שיטתית של מחקרים פרה-קליניים, הוערכו העדויות המחקריות בהתייחס לפעילות נוגדת הסרטן של תיאנין ממקור טבעי. תיאנין הינה חומצה אמינית המצויה בעיקר בתה, כאשר מחקרים קודמים הדגימו את השְֹפעתה הבריאותית המיטיבה בהתייחס למצבים כגון שמנות, סוכרת, תחלואה קרדיווסקולרית, תפקוד קוגניטיבי ועוד. ישנן עדויות רבות להשפעה נוגדת הסרטן של תה ורכיביו הפעילים, כגון פוֹליפנוֹלים, אולם לא נבדקה היעילות של תיאנין טהור ממקור טבעי למניעה או טיפול בסרטן

בסקירה נכללו 14 מחקרים שנערכו על דגימות תאים או במודלים של חיות מעבדה. במרבית המחקרים זוהתה פעילות נוגדת סרטן, כולל השפעה מיטיבה על תהליכי שגשוג תאי סרטניים, תמותת תאים, שליחת גרורות, נדידה ופלישה, כאשר במודלים של חיות מעבדה נמצאה תמיכה לתרומה של תיאנין למניעת התפתחות והתפשטות הגידול. במסגרת הסקירה דנים החוקרים במנגנוני הפעולה הביולוגיים המעורבים. 

החוקרים מסכמים כי ממצאים אלה מצביעים על הפעילות נוגדת הסרטן של תיאנין, ונדרשים מחקרים נוספים לבירור היעילות למניעת סרטן ולבחינת המנגנונים המעורבים במודלים חיים.   

Shojaei-Zarghani S, Rafraf M, Yari-Khosroushahi A. Theanine and cancer: A systematic review of the literature. Phytother Res. 2021 Sep;35(9):4782-4794.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33891786/

 

 

שטיפות פה כחלק מהטיפול הפליאטיבי בסרְטן

במחקר אקראי מבוקר נבדקה היעילות של שטיפת פה המבוססת על מרווה רפואית (Salvia officinalis), כחלק מהטיפול הפליאטיבי בחולי סרטן סופני. במחקר נכללו 88 מטופלים בני 64 בממוצע, אשר חולקו אקראית לשימוש בשטיפת פה המבוססת על מרווה רפואית או לשימוש הסטנדרטי בתמיסת מלח (סליין). 

השְֹפעת ההתערבות נבדקה לאחר ארבעה ימים, בהתייחס למדדים של איכות החיים ותסמינים בחלל הפה ולבדיקה של חלל הפה. בתחילת המחקר 78% מהמשתתפים דיווחו על יובש בפה ומרביתם דיווחו על רמת חומרה גבוהה מ-4 בסולם של 0-10. 

נמצא כי קרא עוד

Monsen RE, Herlofson BB, Gay C, Fjeld KG, Hove LH, Malterud KE, Saghaug E, Slaaen J, Sundal T, Tollisen A, Lerdal A. A mouth rinse based on a tea solution of Salvia officinalis for oral discomfort in palliative cancer care: a randomized controlled trial. Support

 

 

דחיית הטיפול הרפואי בסרְטן קשורה בהחמרת הפרוגנוזה

במחקר תצפיתי בחנו החוקרים את המגמה לפיה חולי סרטן ראש וצוואר דוחים קבלת טיפול רפואי קונבנציונלי בחיפוש אחר טיפולים אלטרנטיביים. בהתבסס על הרשומות הרפואיות, החוקרים זיהו חולים עם למעלה מ-12 שבועות מהאבחנה ועד לתחילת הטיפול בין השנים 2012 עד 2017. במסגרת המחקר החוקרים סיווגו את הסיבות לדחיית הטיפול, את השלב הקליני של המחלה ואת התוצאות. 

נמצא כי קרא עוד

Balogh LC, Matthews TW, Schrag C, Elebro KA. Clinical outcomes of head and neck cancer patients who refuse curative therapy in pursuit of alternative medicine. Laryngoscope Investig Otolaryngol. 2021 Aug 20;6(5):991-998.

 

 

שמן קצֶח למטופלים עם מחלת לב כלִילית

במחקר כפול-סמיות מבוקר פלסבו נבדקה ההשפעה של שמן קצח (Nigella sativa) בקרב מטופלים עם מחלת לב כלילית. במחקר נכללו 60 משתתפים אשר חולקו אקראית לקבלת 2 גרם ליום שמן קצח, או פלסבו (שמן חמניות), למשך שמונה שבועות. 

בתחילת המחקר ובסיומו נבדקה ההשפעה על פרופיל השומנים, לחץ הדם, האיזון הגליקמי, מדדים אנתרופומטריים ותנגודת לאינסולין. נמצא כי קרא עוד.

Tavakoli-Rouzbehani OM, Abbasnezhad M, Kheirouri S, Alizadeh M. Effects of Nigella sativa oil supplementation on selected metabolic parameters and anthropometric indices in patients with coronary artery disease: A randomized, double-blind, placebo-controlled clinical trial. Phytother Res. 2021 Jul;35(7):3988-3999.

 

 

קרוצין להפחתת תהליכי דלקת בחולי סוּכרת סוג 2

במחקר אקראי מבוקר שנערך באיראן, נבדקה ההשפעה של תוסף קרוצין (הרכיב הפעיל בזעפרן) על מדדי דלקת ועקה חמצונית בקרב חולי סוכרת סוג 2. במחקר נכללו 50 משתתפים בני 58 בממוצע, מרביתם נוטלים טיפול תרופתי. 

המשתתפים חולקו אקראית לקבלת קרוצין במינון 15 מ"ג פעמיים ביום, או פלסבו, למשך 12 שבועות. נמצא כי קרא עוד.

Behrouz V, Sohrab G, Hedayati M, Sedaghat M. Inflammatory markers response to crocin supplementation in patients with type 2 diabetes mellitus: A randomized controlled trial. Phytother Res. 2021 Jul;35(7):4022-4031.

 

 

התערבויות פסיכולוגיות לשיפור תחושת הרווחה הנפשית

בסקירה שיטתית ומטה-אנליזה, הוערכה היעילות של התערבויות פסיכולוגיות שונות לשיפור תחושת הרווחה הנפשית. מצב מנטלי חיובי הינו גורם חשוב בבריאות האדם אשר עשוי לתרום להגנה מפני תחלואה ולסייע בהחלמה ממחלה גופנית או נפשית. 

בסקירה נכללו 419 מחקרים אקראיים מבוקרים בהם סה"כ 53,288 משתתפים מהאוכלוסייה הכללית או מאוכלוסיות קליניות. מהסקירה עולה כי קרא עוד.  

van Agteren J, Iasiello M, Lo L, Bartholomaeus J, Kopsaftis Z, Carey M, Kyrios M. A systematic review and meta-analysis of psychological interventions to improve mental wellbeing. Nat Hum Behav. 2021 May;5(5):631-652.

 

 

תזונה בריאה קשורה בסיכון מופחת לדיכאוֹן במהלך ההריוֹן

כחלק ממחקר עוקבה שנערך בסין, נבדק הקשר בין דפוס התזונה ותסמיני דיכאון במהלך תקופת ההריון. במחקר נכללו 17,430 נשים בהריון. דפוס התזונה הוערך באמצעות שאלוני תזונה שמולאו באמצע ההריון ולכל משתתפת חושב ציון של תזונה בריאה. בנוסף, המשתתפות דיווחו על תסמיני דיכאון באמצע ובסוף ההריון.

מניתוח נתוני התזונה החוקרים זיהו שישה דפוסים עיקריים שהיו מאופיינים בצריכה מגוונת, בצריכת ירקות, בצריכת בשר, בצריכת דגנים, בצריכת מוצרי חלב, או בצריכת פירות. תסמיני דיכאון דווחו על ידי 19.3% ו-15.7% מהנשים באמצע ובסוף ההריון, בהתאמה. 

באופן כללי נמצא כי קרא עוד.

Huang P, Wei D, Xiao W, Yuan M, Chen N, Wei X, Xie J, Lu J, Xia X, Lu M, Shen S, He J, Qiu X. Maternal dietary patterns and depressive symptoms during pregnancy: The Born in Guangzhou Cohort Study. Clin Nutr. 2021 May;40(5):3485-3494.

 

 

מהי ההשפעה של פוֹליפנוֹלים על רמת הבַּרזל?

בסקירה שיטתית ומטה-אנליזה של מחקרים אקראיים מבוקרים, הוערכה ההשפעה של תוספי פוֹליפנוֹלים על רמת הברזל ועל הייצור של כדוריות דם אדומות. החוקרים מסבירים כי קיים חשש שבשל יכולת הקשירה של פוֹליפנוֹלים לברזל (כלציה), נטילת תוספי פוֹליפנוֹלים עלולה לגרם לחסר ברזל או אנמיה, אולם העדויות המחקריות אינן חד משמעיות. 

בסקירה נכללו 34 מחקרים, מהם ב-15 מחקרים נבדקה ההשפעה של רכיבים פוֹליפנוֹלים (כגון סילימרין, כורכומין, קוורצטין, איזופלבונים ורזברטרול), וב-19 מחקרים נבדקה ההשפעה של מזונות ומשקאות עשירים בפוֹליפנוֹלים (כגון תה, סויה, פירות וזרעים). במחקרים נכללו משתתפים בריאים (11 מחקרים), עם תלסמיה (שבעה מחקרים) או עם מחלות מטבוליות (16 מחקרים). סה"כ בקבוצת ההתערבות נכללו 1,032 משתתפים ובקבוצת הביקורת 1,011 משתתפים. ב-18 מהמחקרים משך ההתערבות היה עד שלושה חודשים וב-16 מהמחקרים מעל לשלושה חודשים. 

בניתוח כולל של הנתונים נמצא כי קרא עוד.     

Xu T, Zhang X, Liu Y, Wang H, Luo J, Luo Y, An P. Effects of dietary polyphenol supplementation on iron status and erythropoiesis: a systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. Am J Clin Nutr. 2021 Aug 2;114(2):780-793.

 

 

פוֹליפנוֹלים להגנה על העור מפני זיהום אוויר

במחקר כפול-סמיות מבוקר פלסבו נבדקה היעילות של תוסף עשיר בפוֹליפנוֹלים להגנה מפני הזדקנות העור על רקע חשיפה לזיהום אוויר. החוקרים מסבירים כי זיהום אוויר מהווה גורם מרכזי להאצת הזדקנות העור ולפגיעה בבריאותו, בעיקר כתוצאה מעלייה בעקה החמצונית. תרכובות פנוליות נמצאו בעלות השפעה מיטיבה בהפחתת העקה החמצונית והדלקתיות בתא, ובכך עשויות לתרום להגנה על העור. 

במחקר נכללו 100 נשים ממוצא לבן או אסייתי בגילאי 35-65 אשר עובדות בתנאי חוץ באזור עירוני (מילאנו). המשתתפות חולקו אקראית לנטילת כמוסה אחת ליום מהתוסף או פלסבו לפני ארוחת הבוקר למשך 12 שבועות. התוסף (Zeropollution®) מכיל מיצוי מתוקנן של ארבעה צמחי מרפא: עלי זית (Olea europaea), לואיזה (Lippia citriodora), רוזמרין (Rosmarinus officinalis) וסופורה (Sophora japonica). מדד המטרה העיקרי היה רמת הפעילות נוגדת החמצון ברוק והנזק החמצוני לעור, ובנוסף הוערכו מדדים שונים של העור כגון לחות וגמישות. 

נמצא כי קרא עוד.

Nobile V, Schiano I, Peral A, Giardina S, Spartà E, Caturla N. Antioxidant and reduced skin-ageing effects of a polyphenol-enriched dietary supplement in response to air pollution: a randomized, double-blind, placebo-controlled study. Food Nutr Res. 2021 Mar 29;65. 

 

 

כורכומין לטיפול במחלות דלקתיות כרוניות

בסקירה שיטתית ומטה-אנליזה של מחקרים אקראיים מבוקרים הוערכה ההשפעה נוגדת הדלקת של תוספי כורכומין. בסקירה נכללו 32 מחקרים, בהם 2,038 משתתפים, מרביתם עם מגוון מצבים בריאותיים כגון סוכרת סוג 2, מיגרנה, דלקת מפרקים, פסוריאזיס ועוד. משך ההתערבות נע בין 12 יום ל-24 שבועות. בכל המחקרים נעשה שימוש בתוספי כורכומין, כורכומינואידים או כורכום בצורת כמוסות או טבליות, במינון שנע בין 46 ל-4,275 מ"ג/יום, כאשר ברוב המחקרים נעשה שימוש בתוספים עם מנגנונים שונים לשיפור הזמינות הביולוגית (למשל כורכומין בתוספת פיפרין, כורכומין ליפוזומלי וכדומה).

בניתוח כולל של הנתונים, נמצא כי קרא עוד.

Ferguson JJA, Abbott KA, Garg ML. Anti-inflammatory effects of oral supplementation with curcumin: a systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. Nutr Rev. 2021 Aug 9;79(9):1043-1066.

 

 

תוסף תזונה לטיפול בקורונה

במחקר כפול-סמיות מבוקר פלסבו שנערך בהודו, נבדקה היעילות והבטיחות של תוסף התזונה ImmuActive כטיפול משלים בחולי קורונה. במחקר נכללו 100 חולים בני 38 בממוצע משלושה מרכזים רפואיים בדרום הודו, מהם 92 השלימו את המחקר. בנוסף לטיפול הרפואי הסטנדרטי, המשתתפים חולקו אקראית לנטילת כמוסה אחת ליום מהתוסף או פלסבו אחרי ארוחת הבוקר למשך תקופה של עד 28 יום, שחרור מאשפוז, או אשפוז בטיפול נמרץ, המוקדם מבניהם.

כל כמוסה מהתוסף הכילה 100 מ"ג כורכומינואידים, 50 מ"ג רזרבטרול, 50 מ"ג אנדרוגרפיס, 10 מ"ג אבץ, 40 מק"ג סלניום ו-3 מ"ג פיפרין. חומרת המחלה הוגדרה באמצעות סולם של 0 עד 8 המבוסס על חמישה מצבים: בריא (ציון 0), מחלה ללא אשפוז (1 עד 2), אשפוז עם מחלה קלה (3 עד 4), אשפוז עם מחלה קשה (5 עד 7), מוות (8). מדדי המטרה העיקריים היו השינוי בציון הממוצע ומשך הזמן עד לשינוי בנקודה אחת בציון חומרת המחלה, ובנוסף נמדד משך הזמן לקבלת בדיקת PCR שלילית או לשחרור מבית החולים, חומרת התסמינים ואיכות החיים.

להלן הממצאים העיקרייםקרא עוד.    

Majeed M, Nagabhushanam K, Shah K, Mundkur L. A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Study to Assess the Efficacy and Safety of a Nutritional Supplement (ImmuActiveTM) for COVID-19 Patients. Evid Based Complement Alternat Med. 2021 Oct 11;2021:8447545. 

 

 

פרוֹביוטיקה לטיפול באורטיקריה כרונית בקרב ילדים

במחקר אקראי מבוקר נבדקה היעילות של פרוביוטיקה כטיפול משלים באורטיקריה כרונית בקרב ילדים. החוקרים מסבירים, כי שינויים בהרכב ובמגוון חיידקי המעי עלולים להוביל להפרעה בוויסות החיסוני, ובכך להוות גורם להתפתחות אורטיקריה כרונית. 

במחקר נכללו 206 ילדים בגילאי 6-12 עם אבחנה של אורטיקריה כרונית המקבלים אנטי-היסטמינים (Desloratadine). הילדים חולקו אקראית לקבלת 1.5 גרם ליום פרוביוטיקה או פלסבו למשך ארבעה שבועות. תוסף הפרוביוטיקה (Yimingjia®) הכיל שישה סוגי חיידקים בריכוז של 5 מיליארד חיידקים ל-1 גרם וכלל (40% Lactobacillus gasseri, 20% Lactobacillus salivarius, 15% Lactobacillus johnsonii, 5% Lactobacillus paracasei, 5% Lactobacillus reuteri, 15% Bifidobacterium animalis). 

עד השבוע השני לטיפול לא נמצאו קרא עוד.     

Bi XD, Lu BZ, Pan XX, Liu S, Wang JY. Adjunct therapy with probiotics for chronic urticaria in children: randomised placebo-controlled trial. Allergy Asthma Clin Immunol. 2021 Apr 17;17(1):39.

 

 

זרעי פשתן לחולי קוֹליטיס

במחקר אקראי מבוקר פתוח נבדקה היעילות של תוסף זרעי פשתן לטיפול במאפיינים הקשורים בתסמונת המטבולית בקרב חולי קוליטיס. במחקר נכללו 70 מטופלים במצב קל עד בינוני אשר חולקו אקראית לקבוצת ההתערבות או לקבוצת הביקורת למשך 12 שבועות. כל המשתתפים הונחו להמשיך בתזונה הרגילה שלהם, אך להימנע מצריכת מזונות המכילים פשתן. בנוסף, המשתתפים בקבוצת ההתערבות קיבלו 30 גרם/יום זרעי פשתן טחונים אותם התבקשו לשלב במשקה קר, יוגורט או סלט בארוחת הצהריים והערב במשך כל תקופת ההתערבות. 

מדדים אנתרופומטריים וביוכימיים נבדקו בתחילת המחקר ובסיומו. להלן סיכום הממצאים: קרא עוד.

Morshedzadeh N, Rahimlou M, Shahrokh S, Karimi S, Mirmiran P, Zali MR. The effects of flaxseed supplementation on metabolic syndrome parameters, insulin resistance and inflammation in ulcerative colitis patients: An open-labeled randomized controlled trial. Phytother Res. 2021 Jul;35(7):3781-3791.

 

 

מהי הדיאטה המומלצת לירידה במשקל בטווח הקצר?

להלן שני מחקרים העוסקים ביעילות של דפוס התזונה לירידה במשקל בטווח הקצר. 

 

במחקר אקראי מוצלב בוצעה השוואה בין היעילות של שני דפוסי תזונה לירידה במשקל. החוקרים מסבירים, כי לא ברור האם שינוי הרכב התזונה בדיאטה היפוקלורית עשוי לתרום לירידה במשקל. 

במחקר נכללו 35 משתתפים בני 41 בממוצע עם עודף משקל או שמנות (BMI ממוצע של 33.6) ואורח חיים יושבני. המשתתפים צרכו בסדר אקראי שתי דיאטות, כל אחת למשך ארבעה שבועות:

  • דיאטה עתירת חלבון - שכללה 30% לפחות חלבון, 40% פחמימות ו-30% שומן.

  • דיאטה מאוזנת - עם אינדקס גליקמי נמוך (ערך של עד 55 הוגדר כנמוך).

שתי הדיאטות כללו הפחתה של כ-30% מסך הצריכה הקלורית היומית (הפחתה של כ-600 קלוריות ליום). כל המשתתפים מילאו יומני אכילה במהלך תקופת המחקר והשתתפו בשישה מפגשי הדרכה תזונתית. בתחילת ובסיום כל דיאטה נאספו מדדים אנתרופומטריים, הרכב הגוף, לחץ הדם ופרופיל מטבולי בסיסי. 

להלן סיכום הממצאיםקרא עוד.

 

במחקר אקראי מבוקר נבדקה ההשפעה של דיאטה ים-תיכונית מאוזנת, לעומת דיאטה דלת פחמימות על הירידה במשקל ועל האיזון הגליקמי בקרב משתתפים עם BMI מעל 35 (השמנת יתר חולנית) הנמצאים בסיכון מוגבר להתפתחות סוכרת סוג 2. במחקר נכללו 36 משתתפים בגילאי 25-60 הממתינים לניתוח בריאטרי אשר חולקו אקראית לשתי קבוצות הדיאטה למשך ארבעה שבועות:

  • דיאטה דלת פחמימות שהייתה מבוססת על בשרים, ביצים, גבינות, ירקות ופירות בהרכב של 30% פחמימות, 30% חלבון ו-40% שומן. 

  • דיאטה ים-תיכונית מאוזנת שכללה דגנים מלאים, ביצים, עוף, דגים, ירקות, קטניות, פירות ושמן זית בהרכב של 55% פחמימות, 15% חלבון ו-30% שומן. 

שתי הדיאטות כללו הפחתה של כ-50% מסך הוצאת האנרגיה במנוחה (REE), כפי שחושבה בשיטות של קלורימטריה עקיפה. 

להלן סיכום הממצאיםקרא עוד.

 

Waliłko E, Napierała M, Bryśkiewicz M, Fronczyk A, Majkowska L. High-Protein or Low Glycemic Index Diet-Which Energy-Restricted Diet Is Better to Start a Weight Loss Program? Nutrients. 2021 Mar 26;13(4):1086.

 

Tricò D, Moriconi D, Berta R, Baldi S, Quinones-Galvan A, Guiducci L, Taddei S, Mari A, Nannipieri M. Effects of Low-Carbohydrate versus Mediterranean Diets on Weight Loss, Glucose Metabolism, Insulin Kinetics and β-Cell Function in Morbidly Obese Individuals. Nutrients. 2021 Apr 18;13(4):1345.

 

 

 
חזרה לתחילת העמוד

חזרה לעמוד הקודם