עם ישראל חי!
פתיחת תפריט נגישות
גישה מהירה לדף הבית

פיברומיאלגיה (FMS) - טיפול טבעי

עודכן בתאריך 23/10/2023

 

פיברומיאלגיה הינה תסמונת המתאפיינת בכאבים כרוניים ונוקשות ברקמות הרכות, כולל השרירים, הגידים והרצועות, ללא ממצא דלקתי. תסמיני המחלה יכולים להתבטא בכל אזור בגוף. הכאבים והנוקשות עשויים להיות מפושטים או מקומיים וייתכנו שינויים מהותיים באופיים או בחומרתם מאדם לאדם.

פיברומיאלגיה יכולה להיות ראשונית או משנית למחלות כגון: זאבת (לופוס), דלקת מפרקים שגרונית ומחלות נוספות אחרות.

התסמונת מגבילה את איכות החיים וכושר העבודה של החולים בה, בצורה הדומה לחולים בדלקת מפרקים שגרונית.

אחת ההשערות הקיימות כיום היא כי פיברומיאלגיה משפיעה על מערכת העצבים המרכזית, זאת משום שבכל המחקרים אין ממצא לתהליך הפוגע בשרירים או ברקמות הרכות.

כמו כן, התסמינים הרבים המאפיינים את התסמונת (כאב כרוני, הפרעות שינה, שינויים במצבי הרוח ועוד) מתאימים להפרעות במערכת העצבית.

 

תסמינים של פיברומיאלגיה:

תסמינים של פיברומיאלגיה הם רבים ומשתנים בחומרתם, תכיפותם ומיקומם מאדם לאדם וכוללים: כאבי שרירים ומפרקים (במיוחד בשרירי הגב, הכתפיים האגן והירכיים), הפרעות שינה, עייפות, תחושת נוקשות בקימה בבוקר, כאבי ראש, קשיי ריכוז וזיכרון, דיכאון, תחושות נימול בגפיים, רגישות באיברי החישה (ריח, אור, רעש ושינויים בטמפרטורה).

 

גורמים לפיברומיאלגיה:

עד היום לא נמצאו סיבות ברורות לפיברומיאלגיה אך ישנן השערות רבות שביניהן:

 • גורמים תורשתיים וגנטיים.
 • גורמים סביבתיים.
 • ליקוי במנגנון וויסות הכאב.
 • טראומה נפשית/ פיזית.
 • הפרעות בשינה (מחסור בסרוטונין ובמלטונין).
 • הפרעות הורמונליות (רמות נמוכות של קורטיזון וחומרים נוספים הקשורים בניצול האנרגיה בשריר). 

 

אבחנה של פיברומיאלגיה:

אין בדיקות ספציפיות לאבחון התסמונת. אבחנה לפיברומיאלגיה נעשית על ידי הימצאות תסמינים התואמים לתסמונת אשר קיימים שלושה חודשים ומעלה.

אבחנה נוספת מתבצעת על ידי בדיקת קיומן של 11 מתוך 18 נקודות רגישות אופייניות (Tender points), וכאשר נשללות מחלות העלולות לגרום לתסמינים זהים (דלקת פרקים,זאבת, מחלות נוירולוגיות ועוד).

 

טיפול קונבנציונאלי בפיברומיאלגיה:

כיום, לא קיים טיפול ספציפי לפיברומיאלגיה.

הטיפול הקונבנציונאלי מתחלק לתרופתי ולא תרופתי ומכוון להקלה על התסמינים:


טיפול תרופתי:

 • נוגדי דיכאון SSRI - תרופות המעכבות את ספיגת הסרטונין מהמרווח הבין סינפטי חזרה אל הסינפסה העצבית. תרופות אלו משפרות את מצב הרוח ואיכות השינה ובעלות השפעה מעכבת על מעגל הכאב. מבין כל התרופות נוגדות הדיכאוןSSRI הינן הבטוחות ביותר לשימוש. תרופות המשתייכות לקבוצה זו והוכיחו יעילות לטיפול בפיברומיאלגיה הינן Paroxetin (Seroxat, Paxxet) ו- Fluoxetine (Flutine, Prozac, Prizma).
 • נוגדי דיכאון טריציקליים (TCA) - תרופות אלו משמשות ברוב המקרים כקו ראשון לטיפול בפיברומיאלגיה. עם זאת, לתרופות אלו תופעות לוואי קשות (טשטוש בראייה, סחרחורות, הזעה, ישנוניות ועוד) ולכן השימוש בהן נעשה בדרך כלל במצבים בהם אין תגובה לטיפול ב- SSRI. דוגמא לתרופה מסוג זה: Amitriptyline (Elatrol, Elatrolet)
 • משככי כאבים - משככי כאבים כוללים תרופות קלות ביותר כגון אקמול ועד תרופות חזקות כמו טרמדול. כיום קיימת תרופה המשלבת בין אקמול וטרמדול Zaldiar (Tramadol+Paracetamol) המשמשת לטיפול בפיברומיאלגיה.
 • פריגאבלין (PreGABAlin (Lyrica)) - תרופה חדשה יחסית אשר מותווית לכאבים נוירופתיים ונמצאה כיעילה בטיפול בחולי פיברומיאלגיה. התרופה מונעת פעילות יתר של תאי העצב ובכך מקלה על כאבים, מסייעת בהפרעות שינה ועוד. פגיעה בערנות הינה תופעת לוואי אפשרית של התרופה, התופעה לרוב חולפת לאחר תקופה של שימוש ולכן ממליצים בתחילת הטיפול לקחת את התרופה בערב.

 

טיפול לא תרופתי:

 • טיפול פסיכולוגי-התנהגותי.
 • המלצה לפעילות אירובית (הנבנית בהדרגה) וחיזוק שרירים.

 

טיפול טבעי בפיברומיאלגיה

 

בדומה לטיפול הקונבנציונאלי מכוון הטיפול הטבעי לשיפור איכות החיים הנפגמת כתוצאה מהתסמינים הרבים המאפיינים את הסובלים מפיברומיאלגיה.

הטיפול הטבעי מכוון לתמיכה כללית, הרגעה, הורדת רמות חרדה, שיפור מצב הרוח והקלה על הכאב והעייפות האופייניים למחלה.

האמצעים המשמשים אותנו בטיפול הטבעי כוללים שימוש בתוספי תזונה ובצמחי מרפא אשר מטרתם להשלים חוסרים ולחזק את המטופל על מנת להשיבו אל מסלול חיים תקין ולשפר את איכות חייו. 

בנוסף, קיימת חשיבות רבה לתזונה מאוזנת המכילה את כל אבות המזון, ויטמינים ומינרלים חיוניים, חומצות שומן חיוניות והקפדה על הרגלי אכילה נכונים הכוללים אכילת ארוחות קטנות במרווחי זמן קטנים (כל שעתיים שלוש), לעיסה ממושכת של המזון, הימנעות מארוחות כבדות והפרדת פחמימות וחלבונים אשר מקלים על העיכול ושומְרִים על אנרגיה זמינה לגוף.

חשוב לשלב במערך הטיפולי שימוש בטכניקות הרפיה (יוגה, תרגילי נשימות, דמיון מודרך, מדיטציות וכד') אשר מסייעות בהפחתת מתחים ולחצים וטיפולי מגע אשר מסייעים להגברת זרימת הדם, להרגעה ובמידת הצורך לשיכוך כאבים

כמו כן, מומלץ להקפיד על ביצוע פעילות גופנית קבועה ומתונה אשר משפרת את תפקוד מערכת החיסון, שוֹמרת על תקינות מערכות הגוף, משפרת את התחושה הכללית, תורמת לעלייה במצב הרוח, מסייעת להגברת זרימת דם ומשחררת מתחים ולחצים. 

בנוסף, באם קיים חשד לאי סבילות או רגישות למזון מומלץ לבצע דיאטת אלמינציה* שבעזרתה ניתן לזהות את המזון האלרגני. חשוב לציין כי גם אם הגורם האלרגני אינו מזון מומלץ לצרוך תזונה היפואלרגנית הכוללת הוצאת מזונות אשר עלולים לעודד תגובה דלקתית כגון חיטה, חלב פרה ומוצריו, תירס, סויה, פירות הדר, אגוזים, בוטנים, עגבניות, קפה, שוקולד ועוד.

בסקירת המחקרים בהמשך ניתן לקרוא על מחקרים קליניים רבים המראים את חשיבות התזונה ואפשרויות הטיפול בעזרת צמחי מרפא ותוספי תזונה.

 

תזונה לטיפול בפיברומיאלגיה:

הטיפול התזונתי בפיברומיאלגיה מכוון לחיזוק ושיפור תפקוד מערכות הגוף בדגש על מערכות החיסון והעצבים. תפריט מאוזן ובריא הכולל  למידע השלם למנויים

להלן רשימת המלצות תזונתיות, מסודרות לפי סדר חשיבות. למידע השלם למנויים

 

צמחי מרפא לטיפול בפיברומיאלגיה:

צמחי המרפא הניתנים לטיפול בפיברומיאלגיה כוללים צמחי מרפא המשמשים לתמיכה כללית ולעזרה בהתמודדות עם סטרס (אדפטוגנים) וצמחי מרפא המיועדים לטפל בתסמינים השונים של המחלה, כגון כאבי שרירים ומפרקים, עייפות ודיכאון.

צמחי המרפא החשובים ביותר לטיפול בפיברומיאלגיה הינם צמחי המרפא  למידע השלם למנויים

 

אסטרטגיה טיפולית וצמחי מרפא אפשריים לטיפול בפיברומיאלגיה:

רשימת צמחי המרפא הרלוונטיים ביותר, לפי קטגוריות פעילות  למידע השלם למנויים

 

פורמולות לטיפול בפיברומיאלגיה:

הטיפול בצמחי מרפא נבנה על פי צרכיו הפרטניים של המטופל ובהתאם לתשאול ולתוצאות הבדיקות הרפואיות תוך התחשבות בגורמים אישיים כגון: עודף/חוסר, קור/חום, יובש /לחות, מצב נפשי ופיזיולוגי. מומלץ לגשת למטפל מוסמך אשר ידע להתחשב בגורמים השונים ולהתאים למטופל את צמחי המרפא באופן פרטני. 

הפורמולות המופיעות להלן הן להדגמה בלבד.

 

פורמולה לטיפול בפיברומיאלגיה, בנוזל:

 

30% Withania somnifera
 

 

הפורמולה המלאה זמינה למנויים  

 

 

מינון: 5-10 מ"ל, 3 פעמים ביום

 

פורמולה לטיפול בפיברומיאלגיה, בכמוסות:

 

100mg Centella asiatica
 

 

הפורמולה המלאה זמינה למנויים  

 

 

מינון: 1-2 כמוסות, 3 פעמים ביום

 

שילוב של צמחי מרפא ותרופות בטיפול בפיברומיאלגיה:

התרופות העיקריות המשמשות לטיפול בפיברומיאלגיה הן תרופות משככות כאבים. תרופות אלו מעכבות את פעילות מערכת העצבים, ולכן יש להיזהר משילוב שלהן עם צמחי מרפא  למידע השלם למנויים

 

שמנים אתריים לטיפול בפיברומיאלגיה:
במצב של פיברומיאלגיה, השימוש בשמנים אתריים יסייע לנו בעיקר לתמיכה ולהפחתת התסמינים השונים ולשיפור איכות החיים של המטופל. אסטרטגיות הטיפול העיקריות יהיו תמיכה במערכת החיסון, שיכוך כאבים, תמיכה במערכת העצבים (מרגיעים ונוגדי דיכאון), וכן תמיכה במערכת העיכול, ובכבד בפרט, לספיגה טובה וסילוק יעיל של רעלים. 

שמנים אתריים תומכי מערכת החיסון, למשל למידע השלם למנויים

 

דוגמא לשמן לתמיכה במערכת החיסון, ושיפור ספיגה, בנטילה פנימית:

 

שמן צמחי (זית, שומשום, המפ וכד') - במ"ל 500 
שמנים אתריים - בטיפות  
לימון (Citrus limonum) 20 

 

הפורמולה המלאה זמינה למנויים

 

 

אופן השימוש: יש ליטול מהתערובת למידע השלם למנויים

 

דוגמא לתערובת ארומתרפית לשיכוך כּאב:

 

שמן צמחי (זית, שומשום, המפ וכד') - במ"ל 50 
שמנים אתריים - בטיפות  
מנטה (Mentha piperita) 15 

 

הפורמולה המלאה זמינה למנויים

 

 

אופן השימוש: למרוח את השמן למידע השלם למנויים

 

דוגמא לשמן ארומתרפי לרוגע והפחתת מתח:

 

שמן צמחי (שקדים, מקדמיה, חוחובה וכד') - במ"ל 50 
שמנים אתריים - בטיפות  
לבנדר (Lavandula officinalis) 8

 

הפורמולה המלאה זמינה למנויים

 

 

אופן השימוש: למרוח את השמן על למידע השלם למנויים

 

תוספי תזונה לטיפול בפיברומיאלגיה:

בחלק זה מפורטים תוספי התזונה המתאימים ביותר לטיפול בפיברומיאלגיה והמינון הרצוי של כל תוסף.  למידע השלם למנויים

 

היבטים של גוף נפש בפיברומיאלגיה:
פיברומיאלגיה מייצגת קונפליקט פנימי עמוק בין תחושות ערך עצמי נמוך ובין הצורך להוכיח את הערך באמצעות עשייה. מצב זה, מוביל לעשייה המנותקת מהכוח המניע הפנימי ומהצרכים האותנטיים – ומכאן לתשישות, חוסר אנרגיה, תחושות תבוסה וכישלון, וכאב פיזי ונפשי.
רובם המכריע של חולי פיברומיאלגיה יודעים לספר על למידע השלם למנויים

 

מחקרים על פיברומיאלגיה ורפואה טבעית:

בחלק זה תמצאו סקירות מחקרים על תזונה, צמחי מרפא ותוספי תזונה לטיפול בפיברומיאלגיה.  למידע השלם למנויים

 


דוגמא לדף מידע מלא

לרכישת מנוי  |  כניסת מנויים

חזרה לתחילת העמוד

חזרה לעמוד הקודם