עם ישראל חי!
פתיחת תפריט נגישות
גישה מהירה לדף הבית

רפואה משלימה להקלה על כּאב כרוני

עודכן בתאריך 10/04/2017

 

עיקרי הסקירה

בסקירה מסוכמות העדויות ממחקרים קליניים לגבי השימוש במגוון שיטות של רפואה משלימה להקלה על כאב כרוני:


צמחי מרפא: ישנם מחקרים קלינים המצביעים על יעילות של צמחי מרפא מסוימים להקלה על כאב, כדוגמת לבונה (Boswellia spp), ציפורני השטן (Harpagophytum procumbens) ופלפל חריף (Cayenne). עם זאת, לרוב השימוש בצמחי מרפא הינו כחלק מתכנית הטיפול הכוללת ודורש מעקב של איש מקצוע על מנת למנוע רעילות או תגובות הדדיות עם תרופות. 


טיפולי גוף-נפש: ישנם מספר מחקרים קלינים המצביעים על היעילות של טיפולי גוף-נפש שונים, אולם העדויות אינן תמיד עקביות. החוקרים מסכמים כי בהינתן שסטרס הינו רכיב משמעותי ברוב המחלות הכרוניות, לרוב החולים מומלץ לבחון את מגוון השיטות - ביניהן מדיטציה, דמיון מודרך, היפנוזה, יוגה, טאי-צ'י וצ'י-קונג - על מנת למצוא את השיטה שמתאימה ביותר עבורם.


עיסוי: מהעדויות הקיימות ממחקרים קלינים עולה כי עיסוי עשוי להיות יעיל כחלק מהטיפול הכולל במטופלים עם כאב כרוני, כאשר בנוסף להשפעה ישירה ומיידית, עיסוי תורם להפחתת סטרס המלווה מצבי כאב כרוני.


דיקור: ישנם ממצאים מבטיחים ממחקרים קלינים, התומכים בשימוש בדיקור כטיפול תומך בכאב כרוני, כאשר ההמלצה (של Mayo Clinic) הינה לבצע 1-2 טיפולים בשבוע למשך 4-6 שבועות, על מנת לבחון יעילות עבור מטופל ספציפי, ו-1-4 טיפולים בחודש כחלק מהטיפול השגרתי לשימור.

 

קרא עוד על כאב

 

מקור

Complementary and alternative medicine therapies for chronic pain.
Bauer BA, Tilburt JC, Sood A, Li GX, Wang SH.
Chin J Integr Med. 2016 Jun;22(6):403-11. doi: 10.1007/s11655-016-2258-y. Epub 2016 May 26.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27339090
חזרה לתחילת העמוד

חזרה לעמוד הקודם