עם ישראל חי!
פתיחת תפריט נגישות
גישה מהירה לדף הבית

הריון - פטרת וגינאלית - טיפול טבעי

עודכן בתאריך 15/01/2019

טיפול טבעי | צמחי מרפא | מחקרים

 

הגורם העיקרי לפטרת וגינאלית בהריון הינה פטריית הקנדידה.

קנדידה היא פטריית שמר המהווה חלק בלתי נפרד מאוכלוסיית המעיים באדם עוד מינקות.

במצב מיטבי מערכת החיסון והחיידקים הידידותיים במעיים מפקחים ומווסתים את צמיחת הקנדידה, אך בתקופת ההריון בה מתקיימים שינויים הורמונליים ותיתכן חולשה של מערכת החיסון עלולה הפטרייה להתרבות יתר על המידה ולהדביק את נרתיק.

פטרייה בנרתיק מאופיינת בהפרשות לבנות וסמיכות בעלות ריח רע, גרד וצריבה בחלק החיצוני של הנרתיק.

הטיפול הקונבנצינאלי בפטרייה בנרתיק במהלך ההריון הינו מוגבל. במרבית המקרים יתן רופא הנשים מרשם לנרות אנטי פטרייתים (אגיסטן) ו/או משחה המכילה רכיבים סטרואידיאלים ואנטי פטרייתים. הטיפול הינו מקומי ולא ניתן לטפל בפטרייה באופן מערכתי שכן התרופות המומלצות אינן בטוחות בהריון. 

פטריות בנרתיק עלולות להיות עיקשות ובשל החולשה החיסונית בהריון לא תמיד ניתנות לפיתרון. לכן, נוכחות הפטרייה יכולה להישאר עד סוף ההריון ורק לאחר הלידה ניתן לטפל בתרופות בנטילה פומית. 

 

טיפול טבעי בפטריות וגינאליות בהריוֹן

 

הטיפול הקונבנציונאלי בפטריות בנרתיק בהריון הינו מוגבל ולכן שימוש ברפואה טבעית עשוי לסייע רבות במניעת התסמינים ולעיתים אף לטיפול ומיגור הפטרייה. 

על מנת למנוע את צמיחתה של פטריית הקנדידה יש להקפיד על תזונה מאוזנת המסייעת בחיזוק המערכת החיסונית ואיזון אוכלוסיית החיידקים במעיים ובנרתיק.

התפריט התזונתי שם דגש על הגברת צריכת מזונות המונעים תהליכים דלקתיים ומסייעים בחיזוק המערכת החיסונית כגון חומצות שומן חיוניות, מזונות מן הצומח וסיבים תזונתיים.

במקביל, יש להפחית צריכת מזונות המחלישים את המערכת החיסונית ומעודדים תהליכים דלקתיים כגון סוכרים, מוצרי מזון מן החי ושומנים רווים. (נקודות מפורטות בהמשך).

בנוסף, מומלץ לשלב עם התפריט התזונתי נטילה של ויטמין C המסייע בחיזוק המערכת החיסונית ומעלה את רמת החומציות (PH) של הנרתיק. כמו כן, חשוב ליטול תוסף פרוביוטיקה המסייע לחילוף חומרים תקין ולחיזוק מערכת החיסון ושוֹמֶר על פלורה מאוזנת של הנרתיק והמעיים.

תוסף פרוביוטיקה ניתן לצרוך בכמוסות דרך הפה ובכמוסות וגינאליות.

חשוב לציין כי בעת נטילת תרופות אנטיביוטיות מומלץ ליטול פרוביוטיקה במינון מוגבר על מנת לשמור על אוכלוסיית החיידקים הידידותיים.

במידה וכבר ישנה פטרייה ומופיעים תסמינים אופייניים כגון גרד, צריבה והפרשות לבנות ניתן להקל על התסמינים באמצעות שטיפות חיצוניות בלבד! (ללא כניסה אל תוך הנרתיק).

את השטיפות ניתן לבצע באמצעות  למידע השלם למנויים

 

להלן מספר נקודות למניעה, הקלה וטיפול בפטריות וגינאליות בהריוֹן:

למידע השלם למנויים

 

צמחי מרפא לטיפול בפטריות וגינאליות בהריוֹן:

עקב המגבלות הטבעיות של ההריון, לא ניתן להשתמש ברוב צמחי המרפא נוגדי הזיהום המשמשים אותנו בדרך כלל להחלשת צמיחת הקנדידה. בנוסף, לא ניתן לבצע שטיפות פנימיות עקב רגישות האזור.

כן ניתן לעשות שימוש פנימי בצמחי מרפא ממריצי חיסון ומגבירי זרימת לימפה המותרים בהריון כגון  למידע השלם למנויים

ניתן לעשות אמבטיות ישיבה המכילות  למידע השלם למנויים

 

מחקרים על פטריות וגינאליות בהריוֹן ורפואה טבעית:

 

בחלק זה תמצאו סקירות מחקרים על תזונה, צמחי מרפא ותוספי תזונה לטיפול בפטרת וגינאלית בהריון.  למידע השלם למנויים

 


דוגמא לדף מידע מלא

לרכישת מנוי  |  כניסת מנויים

חזרה לתחילת העמוד

חזרה לעמוד הקודם