עם ישראל חי!
פתיחת תפריט נגישות
גישה מהירה לדף הבית

כאבי ראש - טיפול טבעי

עודכן בתאריך 03/03/2024

תסמינים | גורמים | אבחנה | טיפול קונבנציונאלי | טיפול טבעי | תזונה | צמחי מרפא | שמנים אתריים | תוספי תזונה | גוף-נפש | מחקרים

 

כאבי ראש מהווים אחת מהתופעות הנפוצות והשכיחות ביותר באוכלוסיה. 

חומרתם ותדירותם של הכאבים משתנה בין אדם לאדם ותלויה בגורמים נפשיים, סביבתיים ופיזיים. 

כאבי ראש יכולים להופיע כמצב ראשוני (ללא קשר למצב בריאותי אחר) או משני (עקב מצב בריאותי).

 

קיימים כמה סוגים עיקריים של כאבי ראש:

 

כאבי ראש עקב מתח (Tension headache) - כאב מסוג זה הינו השכיח ביותר. מופיע בהתקפים הנמשכים שעות עד ימים או באופן כרוני ויומיומי.

 

מיגרנה (Migraine) - מיגרנה נפוצה בעיקר אצל נשים ולרוב מופיעה בהתקפים שיכולים להימשך בין שעות מעטות לשלושה ימים. בעבר המיגרנה נחשבה למחלה של כלי הדם אך כיום נמצא כי מיגרנה היא מחלה מוחית.

המיגרנה מתחילה בהתכווצות והתרחבות העורקים המובילים דם למוח, תהליך הגורם לאספקת הדם לקויה למוח ולירידה בפעילות באזור מסוים במוח. ירידה זו גורמת לגירוי תאי עצב היוצרים הרחבה של כלי הדם הקטנים במוח. עקב הרחבת כלי הדם מופרשים חומרים שונים היוצרים תהליך דלקתי.

בנוסף נראית עלייה ברמת טסיות הדם, ירידה בהפרשת סרוטנין, ועלייה בהפרשת היסטמין ופרוסטגלנדינים אשר מרחיבים את כלי הדם וגורמים להתכווצויות וכאבים.

 

כאב ראש מקבצי (Cluster headache) - כאבי ראש מסוג זה נפוצים בעיקר אצל גברים ומתבטאים בהתקפים הנמשכים לרוב בין רבע שעה ל-3 שעות מספר פעמים ביום. ההתקפים מופיעים בתקופות של חודש עד חודשיים שלאחריהם הפוגה של חודשים ואף שנים עד להתקף נוסף. הכאבים מופיעים לרוב בעונות מעבר.

 

כאבי ראש חריפים כרוניים – כאבי ראש חריפים כרוניים הינם נדירים ודורשים ייעוץ רפואי לשלילת בעיות כגון גידול במוח, דלקת קרום המוח, גלאוקומה (לחץ תוך עיני) או יתר לחץ דם.

 

תסמינים של כאבי ראש:

 • כאב ראש עקב מתח - מתבטא בתחושת לחץ וכאב בשני צידי הראש. הכאב לרוב מופיע מעל העיניים או בחלק האחורי של הראש ויכול להתפשט לצוואר ולכתפיים.
 • מיגרנה - כאב חזק, חד ופועם המופיע בצד אחד של הראש. במהלך התקף עלול הכאב להתפתח לכל הראש. תופעה הנקראת אאורה (המתבטאת במגוון תופעות כגון הבזקי אור שחורים, לבנים או צבעוניים, ערפול שדה ראייה, נימול בידיים, שפתיים ולשון, הפרעה בדיבור או שיתוק זמניים) מופיעה בדרך כלל כ-5-30 דקות לפני תחילת המיגרנה, אך יכולה להופיע גם עם תחילת המיגרנה או במהלכה. לרוב, מיגרנה מלווה בתסמינים של רגישות יתר חושית (אור, רעש וריח), תחושת ערפול, נוקשות בעורף ובצוואר, חוסר ריכוז, בחילות ואף הקאות. במקרים נדירים ייתכן נימול בידיים, שפתיים ולשון ואף שיתוק או הפרעת דיבור זמניים. מרבית הסובלים ממיגרנה חווים תסמינים מקדימים הכוללים - עצבנות, עייפות, דיכאון, תחושת אופוריה, תשוקה למזונות מתוקים ועוד.
 • כאב ראש מקבצי - כאב חד צידי וחריף הממוקם בחלק האחורי של העיניים וגורם לתחושת לחץ על העיניים. יכולים להתלוות כאבים מעל לגבות, מעל העיניים, בראש ובצוואר. בעת התקף קיימים תסמינים נוספים של דמע ואדמומיות בעיניים, גודש באף, רגישות יתר לאור ועוד.

 

גורמים לכאבי ראש:

כאבי ראש נגרמים ממצבים נפשיים, סביבתיים או פיזיים וכוללים:

 • נטייה תורשתית.
 • חוסר איזון הורמונלי.
 • מתח שרירים (בעיקר בצוואר, ראש וכתפיים).
 • מחסור בשינה.
 • בעיות עיניים.
 • סינוסיטיס.
 • זיהום חיידקי, נגיפי או פטרייתי הפוגע בקרומי המוח.
 • עייפות.
 • מחשבות רבות וטורדניות.
 • דיכאון, חרדה או מתח נפשי.
 • בעיות בכלי דם.                
 • אלרגיות למזון.
 • צריכה מוגברת של קפאין, אלכוהול או מונוסודיום גלוטמט.
 • אי צריכה מספקת של נוזלים.
 • גידולים במוח.
 • שינויים סביבתיים כגון מזג אוויר, ריחות, רעשים, תאורה וכד'.
 • תופעות לוואי עקב שימוש בתרופות (תרופות ליתר לחץ דם, גלולות למניעת הריון ועוד).
 • חבלות, טראומות או פציעות בראש.    

 

אבחנה של כאבי ראש:

אבחנה של כאבי ראש נעשית ברוב המקרים בעזרת תשאול מקיף הכולל את אופי כאבי ראש, חומרתם ותדירותם. במקרים נדירים בהם קיים חשד לבעיות במוח (גידול, שבץ וכד') מתבצעות בדיקות מעמיקות יותר המאפשרות הסתכלות על המוח כגון טומוגרפיה ממוחשבת (CT) או הדמיית תהודה מגנטית (MRI).

בנוסף, במצבים מסוימים קיים שימוש בבדיקת הפעילות החשמלית במוח (EEG).

 

טיפול קונבנציונאלי בכאבי ראש:

הטיפול הקונבנציונאלי בכאבי ראש נעשה לרוב באמצעות משככי כאב כגון אקמול, אופטלגין וכד'.

הטיפול התרופתי במיגרנה מתחלק לשניים:

 

טיפול אקוטי

 • טריפטנים – עיקר הטיפול במקרים אקוטיים נעשה על ידי תרופות טריפטניות. תרופות אלו מכילות חומר הנקשר לקולטן של סרוטונין ומונעות התרחבות כלי דם והיווצרות תהליכים דלקתיים בעצבים. קיימות תרופות מהדור הישן כגון (Sumatriptan (Imitrex, Sumatridex ומהדור החדש כגון (Zolmitriptan (Zomig ו- (Rizatriptan (Rizalt, שני הסוגים יעילים ונבדלים במהירות פעולתם. בנוסף ישנה אפשרות לטיפול בתרופה (Ergotamine (Cafergot. טיפול בתרופה זו לא נפוץ ומתאים למיעוט חולים (בעיקר חולים בהם ההתקפים נמשכים מעל 48 שעות) עקב תופעות לוואי שקשורות לתרופה. התרופה נקשרת לקולטנים הזהים לאלו של הטריפטנים (5HT).
 • משככי כאב לא סטרואידיים (NSAID) - תרופות המונעות הפיכת חומצה ארכידונית לפרוסטגלנדינים (חומרים דמויי הורמונים) ובכך מפחיתות כאב והיווצרות תהליכים דלקתיים. דוגמא לתרופות מסוג זה: (Ibuprofen (Advil, Nurofen), Naproxen (Naxyn, Point, Narocin

 

טיפול מניעתי

הטיפול התרופתי המניעתי משמש להפחתת תדירות, משך ועוצמת התסמינים וניתן כאשר ההתקפים מופיעים מעל פעם בשבוע, 

פוגעים בתפקוד היומיומי בצורה משמעותית וכשאין תגובה לטיפול התרופתי האקוטי. הטיפול יכול לכלול תרופות כגון:

 • חוסמי בתא - תרופות המעכבות קליטה בקולטנים מסוג בתא וספיגה חוזרת של מוליכים עצביים (אדרנלין ונואדרנלין). מסייעות בהורדת יתר לחץ דם. דוגמא לתרופות מסוג זה: (Propranolol (Prolol, Deralin), Metoprolol (Lopresor. 
 • חוסמי תעלות סִידן - תרופות המונעות התכווצות שריר חלק בכלי הדם ומעכבות אנזימים אשר תלויים בסידן במערכת הפרוסטגלדינית. דוגמא לתרופות מסוג זה: (Verapamil (Ikacor, Veracor, Ikapress.
 • נוגדי דיכאון - תרופות המונעות ספיגה חוזרת של מוליכים עצביים (נואדרנלין וסרוטונין). דוגמא לתרופות מסוג זה: Amitriptyline (Elatrol ו- (Venlafaxine (Viepax, Venla, Efexor
 • נוגדי כפיון (אפילפסיה) - תרופות החוסמות תעלות סִידן ומעכבות שחרור מוליכים עצביים. משמשות לכאב ממקור עצבי. דוגמא לתרופות מסוג זה: (Valproic Acid (Valporal, Depalept), gִabapentin (gִabapentin) ו- (Topiramate (Topamax, Topitrim.

 

הטיפול התרופתי בכאבי ראש מקבצי יכול להתבצע באמצעות טיפול בחמצן או נטילת תרופות ממשפחת הטריפטנים. בנוסף, קיימות המלצות לטיפולים מקלים כגון מקלחות חמות, הנחת קרח על מקום הכאב, שאיפת אוויר קר, שתיית קפאין ואף אורגזמות.

 

טיפול טבעי בכאבי ראש

 

המטרה העיקרית של הטיפול הטבעי בכאב ראש היא מניעתם. כאמור, כאבי ראש נוצרים במרבית המקרים עקב לחץ, מתח, תזונה לקויה ומצבים בריאותיים שונים.

גורמים שונים לכאבי ראש נעוצים באורח חיים לא נכון (אי אכילה בבוקר, עישון סיגריות, צריכה מוגזמת של אלכוהול וכד') 

וניתנים לפתרון על ידי הדרכה לאורח חיים נכון ומאוזן.

בנוסף, חשוב לבדוק האם כאבי הראש הם תוצאה של רגישות למזון כזה או אחר. הדרך הטובה ביותר לבדיקה זו היא עריכת דיאטת אלימינציה* ובידוד השפּעתם של המזונות השונים. אם כאבי הראש אכן נגרמים כתוצאה מרגישות למזון, ניתן להפחית רגישות זו על ידי חיזוק פעילות מערכת העיכול ושיפור הספיגה, המתבצעים באמצעות צמחי מרפא. שימוש בצמחי מרפא נמצא יעיל בעיקר למניעת מיגרנות אך גם לטיפול בהם. 

בנוסף, חשוב לשלב בטיפול הטבעי טיפולי מגע הכוללים עיסויים בעיקר בצוואר, ראש, כתפיים וגב אשר מסייעים לשחרור שרירים תפוסים, להזרמת דם תקינה למוח ולהרגעה. טיפולי מגע חשובים במיוחד כאשר כאבי הראש נובעים כתוצאה ממתח בצוואר ובכתפיים.

כמו כן נעשה שימוש בטכניקות הרפיה (טיפולי מגע, יוגה, תרגילי נשימות, דמיון מודרך, מדיטציות וכד') והמלצות לביצוע פעילות גופנית מתונה וקבועה אשר מסייעת בהורדת מתחים ולחצים, משפרת את זרימת הדם, משפרת את התחושה הכללית ושוֹמרת על תקינות מערכות הגוף.

בסקירת המחקרים בהמשך ניתן למצוא ראיות קליניות רבות ליעילותם של צמחי המרפא, תוספי התזונה וחשיבות הרכב התזונה.

 

*דיאטת אלימינציה- רצוי להתחיל דיאטה זו על ידי מתן תפריט מצומצם הכולל אורז ומספר מצומצם של ירקות מבושלים. לאחר מספר ימים יש להתחיל להשיב אל התפריט מזונות שונים. רצוי להשיב בכל פעם מזון אחד בלבד ולצרוך אותו ברציפות במשך יומיים שלושה על מנת לבחון את תגובת הגוף אליו.

לעיתים הגורם האלרגני אינו מזון אחד, אלא הצטברות של מספר מזונות אשר שילובם הוא היוצר את התגובה האלרגית. במקרה כזה יש להמליץ על תזונה היפואלרגנית (הימנעות ממוצרי מזון החשודים כאלרגנים).

מזונות אלרגניים שכיחים כוללים: חיטה, חלב ומוצריו, תירס, בוטנים, חומרים משמרים, צבעי מאכל ועוד.

 

תזונה לטִיפול בכאבי ראש:

מטרת הטיפול התזונתי בכאבי ראש היא מניעה של התקפים על ידי  למידע השלם למנויים

להלן רשימת המלצות תזונתיות, מסודרות לפי סדר חשיבות. למידע השלם למנויים

 

צמחי מרפא לטיפול בכאבי ראש:

צמח המרפא החשוב והיעיל ביותר למניעה ולטיפול של כאבי ראש כרוניים הוא  למידע השלם למנויים

 

אסטרטגיה טיפולית וצמחי מרפא אפשריים לטִיפול בכאבי ראש:

רשימת צמחי המרפא הרלוונטיים ביותר, לפי קטגוריות פעילות  למידע השלם למנויים

 

פורמולות לטִיפול בכאבי ראש:

הטיפול בצמחי מרפא נבנה על פי צרכיו הפרטניים של המטופל ובהתאם לתשאול ולתוצאות הבדיקות הרפואיות תוך התחשבות בגורמים אישיים כגון: עודף/חוסר, קור/חום, יובש /לחות, מצב נפשי ופיזיולוגי. מומלץ לגשת למטפל מוסמך אשר ידע להתחשב בגורמים השונים ולהתאים למטופל את צמחי המרפא באופן פרטני. 

הפורמולות המופיעות להלן הן להדגמה בלבד.

 

פורמולה לטיפול מניעתי בכאבי ראש, בנוזל:

 

30% Tanacetum parthenium

 

 

 

הפורמולה המלאה זמינה למנויים  

 

 

מינון: 5-10 מ"ל, 3 פעמים ביום

 

פורמולה לטיפול מניעתי בכאבי ראש, בכמוסות:

 

120mg Tanacetum parthenium
 

 

הפורמולה המלאה זמינה למנויים   

 

 

מינון: 1-2 כמוסות, 3 פעמים ביום

 

פורמולה לטיפול אקוטי בכאבי ראש, בנוזל:

 

30% Tanacetum parthenium
 

 

הפורמולה המלאה זמינה למנויים   

 

מינון: 5-10 מ"ל, 3 פעמים ביום

 

בנוסף, ניתן למרוח מקומית שמן אתרי  למידע השלם למנויים

 

שילוב צמחי מרפא ותרופות לטיפול בכאבי ראש:

אין מניעה כללית לשילוב צמחי מרפא עם תרופות לטיפול בכאבי ראש.

יש לנקוט זהירות בשילוב  למידע השלם למנויים

 

שמנים אתריים לטִיפול בכאבי ראש:

השימוש בשמנים אתריים יכול לסייע הן בטיפול והקלה מיידית והן במניעת כאבי ראש. בכדי לתת את המענה הטוב ביותר לכאבי הראש, חשוב לזהות את הגורמים לכאב, וסוגו. 
להקלה מיידית ניתן להשתמש בתערובת של  למידע השלם למנויים

תערובת של שמנים אתריים המומלצת לטיפול בזמן כאב ראש אקוטי (מכל סוג שהוא), מכילה למידע השלם למנויים

 

תוספי תזונה לטִיפול בכאבי ראש:

בחלק זה מפורטים תוספי התזונה המתאימים ביותר לטִיפול בכאבי ראש והמינון הרצוי של כל תוסף.  למידע השלם למנויים

 

היבטים של גוף נפש בכאבי ראש:
*כאשר כאב הראש הינו כתוצאה ממחלה או מצב ראשוני פיזי, נפרש אותו בהתאם למצב זה.
כאב ראש עשוי לנבוע ממגוון רחב של סיבות, וביניהן גם סיבות חיצוניות – כגון אקלים והיעדר שתייה, אשר פוגשות סיבות פנימיות – לדוגמא, אקלים-פנימי של חום יושפע מאקלים חיצוני של חום ויובש יותר מאשר אקלים-פנימי של קור.
לכל כאב ראש הפירוש שלו, וברפואה הסינית אף מבדילים בין כאבי ראש על פי האזור בו הם מופיעים והגורמים המביאים להטבה/החמרה – אך באופן כללי ניתן לומר כי כאבי ראש הינם תוצאה של מתח הנוצר בגוף-נפש האדם ואינו מקבל מוצא או התייחסות. 

קיימים מספר גורמים רגשיים לכאבי ראש:
הגורם הנפוץ ביותר הינו למידע השלם למנויים

 

 

מחקרים על כאבי ראש ורפואה טבעית:

בחלק זה תמצאו סקירות מחקרים על תזונה, צמחי מרפא ותוספי תזונה לטִיפול בכאבי ראש.  למידע השלם למנויים

 


דוגמא לדף מידע מלא

לרכישת מנוי  |  כניסת מנויים

חזרה לתחילת העמוד

חזרה לעמוד הקודם