עם ישראל חי!
פתיחת תפריט נגישות
גישה מהירה לדף הבית

פלסבו כטיפול בחולשה בקרב מטופלים המחלימים מסרְטן

עודכן בתאריך 16/04/2018

 

מה נבדק?

במחקר אקראי מבוקר פתוח הוערכה היעילות של פלסבו כטיפול בחולשה בקרב מטופלים המחלימים מסרטן.

 

המחקר

במחקר נכללו 74 מטופלים, שהשלימו את הטיפול נוגד הסרטן 6 חודשים עד 10 שנים לפני תחילת המחקר ודיווחו על רמה בינונית לפחות של חולשה (ציון גבוה מ-4 בסולם של 0-10). המשתתפים חולקו אקראית לקבלת פלסבו או להמשך הטיפול הרגיל שלהם למשך 21 יום. המשתתפים בקבוצת הפלסבו, שקיבלו הדרכה והיו מודעים לכך שמדובר בכמוסות פלסבו (שהכילו microcrystalline cellulose), הונחו ליטול 2 כמוסות פעמיים ביום.

 

תוצאות המחקר

נמצא כי בהשוואה לקבוצת הטיפול הרגיל, בקרב משתתפים שנטלו פלסבו נצפה שיפור גבוה ב-29% במדד FSI (ובשמו המלא: Fatigue Symptom Inventory) להערכת מידת החולשה, וגבוה ב-39% במדד MFSI (ובשמו המלא: Multidimensional Fatigue Symptom Inventory) המיועד להעריך את המידה בה החולשה פוגעת באיכות החיים של המטופל.

בסיום תקופת המחקר, החוקרים ביצעו תקופת מעקב של 21 ימים נוספים, בהם המשתתפים בקבוצת הטיפול הרגיל יכלו לבחור לקבל פלסבו, כאשר הממצאים שהתקבלו בתקופת המעקב הנוספת היו דומים עם שיפור של 23% ו-35% בשני המדדים בהתאמה. החוקרים מסכמים כי הטיפול בפלסבו נמצא יעיל להקלה על תסמיני חולשה ולשיפור איכות החיים של מטופלים המחלימים מסרטן.

 

קרא עוד על סרטן

 

מקור

Hoenemeyer TW, Kaptchuk TJ, Mehta TS, Fontaine KR. Open-Label Placebo Treatment for Cancer-Related Fatigue: A Randomized-Controlled Clinical Trial. Sci Rep. 2018 Feb 9;8(1):2784. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29426869
חזרה לתחילת העמוד

חזרה לעמוד הקודם