פתיחת תפריט נגישות
גישה מהירה לדף הבית

האם תוספים נוֹגדי חמצון באמת תורמים לירידה במדדי עקה חמצונית? 

עודכן בתאריך 29/11/2017

 

מה נבדק?

במחקר קליני מבוקר מוצלב נבדקה ההשפעה של תוספים נוגדי חמצון – ויטמין E וחומצה אלפא-ליפואית - על רמת האוקסי-פיטוסטרולים (פיטוסטרולים העוברים תהליכי חמצון), בקרב משתתפים עם רמת עקה חמצונית גבוהה. החוקרים מסבירים כי לכולסטרול ולפיטוסטרולים מבנה דומה, כאשר כולסטרול מחומצן מהווה מדד לעקה חמצונית אולם העדויות בנוגע להשפעה של פיטוסטרולים מחומצנים הינן מוגבלות.

 

המחקר

במחקר קודם מצאו החוקרים כי עלייה בצריכת פיטוסטרולים אינה מגבירה את ריכוז האוקסי-פיטוסטרולים בצום, אולם ריכוזם עולה לאחר ארוחה עתירת שומן המועשרת בפיטוסטרולים
במחקר הנוכחי נבדקה ההשפעה של נטילת שני סוגים של תוספי תזונה נוגדי חמצון על ריכוז אוקסי-פיטוסטרולים בקרב משתתפים עם אי-סבילות לגלוקוז או סוכרת סוג 2. במחקר נכללו 20 משתתפים, אשר נטלו פלסבו או ויטמין E טבעי (d-α tocopherol acetate) במינון 804 מ"ג/יום (כ-1093 IU) או חומצה אלפא ליפואית במינון 600 מ"ג/יום - כל אחד למשך 4 שבועות עם 4 שבועות הפרדה ביניהם. החוקרים מציינים כי ריכוז שני סוגים של אוקסי-פיטוסטרולים (oxycampesterol, oxysitosterol) היה גבוה ב-122% וב-83%, בהתאמה, בקרב המשתתפים במחקר הנוכחי בהשוואה למשתתפים בריאים שנכללו במחקר קודם.

 

תוצאות המחקר

נמצא כי שני התוספים לא הובילו לירידה בריכוז אוקסי-פיטוסטרולים או במדדים אחרים של עקה חמצונית. החוקרים מסכמים כי למרות שבקרב משתתפים עם הפרעה במשק הסוכר ריכוז האוקסי-פיטוסטרולים הינו גבוה יותר, נטילת תוספי נוגדי חמצון שנחקרו אינה תורמת לירידה בריכוזם. 

 

מקור

The effects of Vitamin E or lipoic acid supplementation on oxyphytosterols in subjects with elevated oxidative stress: a randomized trial. 
Baumgartner S, et al. 
Sci Rep. 2017 Nov 10;7(1):15288. doi: 10.1038/s41598-017-15615-y.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29127425
חזרה לתחילת העמוד

חזרה לעמוד הקודם