עם ישראל חי!
פתיחת תפריט נגישות
גישה מהירה לדף הבית

פרוֹביוטיקה ופרה-ביוֹטיקה לשיפור השינה

עודכן בתאריך 16/07/2017

 

מחקר 1-
במחקר כפול-סמיות מבוקר פלסבו, שנערך ביפן, נבדקה היעילות של פרוביוטיקה לשיפור איכות השינה במצב של סטרס פסיכולוגי על רקע אקדמי. במחקר נכללו סך הכל 94 סטודנטים בשנה הרביעית ללימודי רפואה, אשר נטלו באופן אקראי פרוביוטיקה או פלסבו למשך 8 שבועות לפני מבחן לאומי סטנדרטי ו-3 שבועות אחריו. המשתתפים בקבוצת הפרוביוטיקה צרכו מדי יום 100 מ"ל חלב אשר הותסס במיליארד חיידקים מהזן Lactobacillus casei strain Shirota, והמשתתפים בקבוצת הפלסבו צרכו 100 מ"ל חלב רגיל.

באופן כללי נמצא כי ציון איכות השינה הכללי היה נמוך יותר ביום שלפני הבחינה ועלה לאחר מכן, נתון המעיד על ירידה באיכות השינה הקשורה בסטרס. נמצא כי לצריכת חלב מותסס הייתה השפעה מיטיבה בהתייחס למדדים של עייפות בקימה ומשך השינה. בנוסף נמצאה השפעה מיטיבה בהתייחס למשך הזמן הנדרש להירדמות ובאחוז שנת non-REM שלב 3 (שינה עמוקה).

חשוב לציין כי המחקר מומן בחלקו על ידי חברת Yakult Honsha Co. העוסקת במחקר ובפיתוח מוצרים פרוביוטיים. 

 

מחקר 2-
במחקר, שנערך בקרב עכברים, בחנו החוקרים את ההשערה כי תזונה עשירה בפרה-ביוטיקה (galactooligosaccharides), לקטופרינים ורכיבים מחלבון מי גבינה (milk fat globule membrane) עשויה להגביר את כמות זני חיידקי המעי התורמים להפחתת ההשפעה הגופנית השלילית של סטרס. בהשוואה לקבוצת ביקורת, בקרב העכברים שקיבלו את תוספי התזונה נמצאה עלייה בחיידקי המעי מזן Lactobacillus rhamnosus וכן שיפור באיכות השינה, כולל שיפור בהפרעות לשנת REM והארכת שנת non-REM.
ממצאים אלה מספקים תמיכה נוספת לעדויות בנוגע לקשר בין המעי והמוח, ומצביעים על ההשפעה של חיידקי המעי במצבי סטרס, כולל פגיעה באיכות השינה

 

קרא עוד על הפרעות שינה

 

מקור

•  Beneficial effects of Lactobacillus casei strain Shirota on academic stress-induced sleep disturbance in healthy adults: a double-blind, randomised, placebo-controlled trial.
Takada M, et al.
Benef Microbes. 2017 Apr 26;8(2):153-162. doi: 10.3920/BM2016.0150.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28443383
•  Dietary Prebiotics and Bioactive Milk Fractions Improve NREM Sleep, Enhance REM SleepRebound and Attenuate the Stress-Induced Decrease in Diurnal Temperature and Gut MicrobialAlpha Diversity.
Thompson RS, Roller R, Mika A, Greenwood BN, Knight R, Chichlowski M, Berg BM, Fleshner M.
Front Behav Neurosci. 2017 Jan 10;10:240. doi: 10.3389/fnbeh.2016.00240. eCollection 2016.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28119579
חזרה לתחילת העמוד

חזרה לעמוד הקודם