פתיחת תפריט נגישות
גישה מהירה לדף הבית

האם אכן קיימת תמיכה מחקרית לשימוש בפטריית ריישי במסגרת הטיפול בחולי סרטן?

עודכן בתאריך 25/09/2016

 

מה נבדק?

בסקירה שיטתית ומקיפה נבחנה היעילות והבטיחות של השימוש בפטריית ריישי (Ganoderma lucidum) במסגרת הטיפול בחולי סרטן, וכן ההשפעה על ההישרדות לטווח הארוך, על הגידול הסרטני, על הפעילות החיסונית ועל איכות החיים של המטופל. 

 

המחקר

בסקירה נכללו 5 מחקרים אקראיים מבוקרים בהם נבדקה ההשפעה של פטריית ריישי לעומת טיפול חלופי או פלסבו בחולי סרטן בכל שלבי המחלה.

החוקרים מציינים כי באופן כללי האיכות המתודולוגית של המחקרים הינה נמוכה ודיווח התוצאות היה בהיבטים רבים בלתי מספק. 

 

תוצאות המחקר

במטה-אנליזה שנערכה על הנתונים נמצא שבהשוואה למטופלים שקיבלו טיפולי כימותרפיה / רדיותרפיה בלבד, אלה שנטלו בנוסף גם פטריית ריישי היו בעלי סיכוי גבוה בכ-50% לתגובה חיובית לטיפול (p=0.02). כמו כן, שימוש בפטריית ריישי בלבד היה פחות יעיל מהטיפול המשולב. 

עוד נמצא כי שימוש בפטריית ריישי הוביל לשיפור הפעילות החיסונית ואיכות החיים ברמת מובהקות גבוהה בהשוואה לקבוצת ביקורת. במחקר אחד דווח על תופעות לוואי קלות, כולל בחילה והפרעות שינה אולם לא דווח על רעילות דם או כבד. 

 

מסקנות החוקרים

החוקרים מסכמים כי לא נמצאו עדויות המצדיקות שימוש בפטריית ריישי כטיפול קו ראשון בחולי סרטן ואין מספיק עדויות להערכת ההשפעה על ההישרדות לטווח הארוך. יחד עם זאת, נמצאה תמיכה ליעילות של פטריית ריישי כטיפול תומך לשיפור התגובה לטיפול הכמותרפי או הרדיותרפי והפעילות החיסונית. הטיפול נמצא בטוח ונסבל היטב על ידי מרבית המטופלים. 

החוקרים מסכמים כי ישנם בספרות כמה דיווחים על השפעות שליליות ומציעים לעשות שימוש בפטריית ריישי לאחר שקילת התועלות מול הסיכונים והעדפות המטופל. הם קוראים לביצוע מחקרים נוספים באיכות מתודולוגית טובה יותר בדגש על ההשפעה על ההישרדות לטווח הארוך.

 

קרא עוד על פטריית ריישי

 

מקור

 

Ganoderma lucidum (Reishi mushroom) for cancer treatment.
Jin X, Ruiz Beguerie J, Sze DM, Chan GC.
Cochrane Database Syst Rev. 2016 Apr 5;4:CD007731. doi: 10.1002/14651858.CD007731.puB3.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27045603
חזרה לתחילת העמוד

חזרה לעמוד הקודם