עם ישראל חי!
פתיחת תפריט נגישות
גישה מהירה לדף הבית

מה אומר המדע על הטיפול המסורתי בשרביטן מצוי לטיפול בסרטן?

עודכן בתאריך 17/05/2016

 

מה נבדק?

מחקר רב-תחומי ורב מרכזי אשר נערך על ידי חוקרים ישראליים, יהודים וערבים, הבוחן את השימוש בצמח שרביטן מצוי לטיפול בסרטן. מקור השימוש בצמח בחולי סרטן הינו באוכלוסייה הפלסטינית, כאשר בשנים האחרונות השימוש הולך ומתפשט בקרב קבוצות שונות בישראל ובכל אזור המזרח התיכון כטיפול עממי מסורתי שאינו בפיקוח רפואי.

 

המחקר

במסגרת המחקר נסקרה הספרות הרפואית, המסורתית והמודרנית, לזיהוי מקרים בהם נעשה שימוש קליני בשרביטן מצוי לטיפול בסרטן. בהמשך בוצעו בדיקות מעבדה לתרופה לצורך זיהוי רכיבים רעילים ולבדיקת הפעילות האנטי-סרטנית, כולל ההשפעה על טיפול כימותרפי (ציספלטין וקרבופלטין) בדגימות תאי סרטן השד.

 

תוצאות המחקר

החוקרים מדווחים כי לא נמצאו כלל אזכורים בספרות הרפואית ביחס לשימוש בשרביטן מצוי לטיפול בחולי סרטן. בבדיקות המעבדה לא זוהו רכיבים רעילים בתרופה (כגון אלקלואידים המצויים בשרביטן הסיני). עם זאת, נמצא כי חשיפה לתרופה הובילה לירידה בהשפּעת הטיפול הכימותרפי על דגימות של תאי סרטן השד.

 

מסקנות החוקרים

החוקרים מסכמים כי גישה מחקרית אינטגרטיבית מסייעת במתן הדרכה מבוססת ראיות לחולי סרטן, ובכך מאפשרת שימוש יעיל ובטוח בצמחי מרפא, במיוחד כחלק אינטגרלי מהטיפול הרפואי הקונבנציונלי.

 

לקריאה נוספת על שרביטן מצוי וסרטן

 

מקור

Exploring an herbal “wonder cure” for cancer: a multidisciplinary approach
Ben-Arye E, Mahajna J, Aly R, Ali-Shtayeh MS, Bentur Y, Lev E, Deng G, Samuels N.
J Cancer Res Clin Oncol. 2016 May 7. [Epub ahead of print]
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27155666

 
חזרה לתחילת העמוד

חזרה לעמוד הקודם