עם ישראל חי!
פתיחת תפריט נגישות
גישה מהירה לדף הבית

אלרגיות - טיפול טבעי

עודכן בתאריך 15/01/2024

תסמינים | גורמים | אבחנה | טיפול קונבנציונאלי | טיפול טבעי | תזונה | צמחי מרפא | שמנים אתריים | תוספי תזונה | גוף-נפש | מחקרים

 

אלרגיה הינה תסמין פיזי בלתי שגרתי הנגרם עקב רגישות יתר של מערכת החיסון לחומר או חומרים מסוימים (אלרגנים) החודרים אל הגוף.

החומרים אינם בהכרח מזיקים, אך מערכת החיסון מזהה אותם ככאלה ומפתחת נגדם נוגדנים (Ige). 

זיהוי האלרגנים על ידי הנוגדנים גורם לשרשרת תהליכים כימיים המפעילים תאים מיוחדים הנקראים תאי פיטום (cells mast). תאים אלה משחררים מגוון רחב של חומרים כימיים, וביניהם חומר המכונה היסטמין אשר גורם לתגובה האלרגית.

תגובה אלרגית יכולה לבוא לידי ביטוי באופן מיידי או מושהה. 

תגובה מיידית יכולה להיות קלה וחולפת כמו גירוי קל, אך יכולה גם להיות חמורה מאד ומסוכנת כמו שוק אנאפילקטי. תגובה זו מופיעה זמן קצר לאחר חשיפה לאלרגן ולכן קל לזהות אותו. 

לעומת זאת, תגובה אלרגית מושהית מופיעה כמה שעות עד כמה ימים לאחר חשיפה לאלרגן ולכן קשה ביותר לזיהוי. תגובה אלרגית מושהית היא השכיחה ביותר ולרוב גורמת לתסמינים כרוניים מתמשכים ואי נוחות בלתי מוגדרת. לכן, רוב האנשים הסובלים ממנה אינם מזהים את עצמם כאלרגיים.

קיימות מחלות אלרגיות רבות הנקראות מחלות אטופיות (מחלות הנגרמות מתגובה אלרגית חריפה של הגוף), המושפעות מתורשה וסביבה (חשיפת יתר לגורמים אלרגניים). 

ביניהן ניתן למצוא את קדחת השחת (Hay fever), גנחת הסימפונות (Bronchial asthma), המכונה גם אסתמה, וכן דלקת אלרגית של העור (Atopic dermatitis) המכונה גם אסתמה של העור.

צורה מתונה יותר של אלרגיה היא אי סבילות ו/או רגישות למזונות מסוימים. הרגישויות הנפוצות ביותר הן למוצרי חלב וחיטה. פעמים רבות האדם כלל אינו מודע לרגישויות אלו, ורק סילוק המזונות הבעייתיים מבהיר לו את מהותן.

חשוב לציין כי רגישות מתמשכת למזונות מסוימים חשודה בגרימה של מחלות אוטואימוניות

צריכה קבועה של מזון אשר אינו מתעכל כראוי עלולה לגרום ליצירה של קומפלקסים חלבוניים וליציאתם אל זרם הדם, שם הם מזוהים בטעות על ידי מערכת החיסון כפולשים זרים.

 

תסמינים של אלרגיה:

התסמינים של אלרגיה משתנים בהתאם לתגובה הספציפית של כל מטופל ויכולים לבוא לידי ביטוי במערכות שונות כגון: מערכת הנשימה, מערכת העיכול, תופעות עוריות ועוד. 

במרבית המקרים התסמינים קלים אך גורמים לאי נוחות ולאי שקט.

תגובות אלרגיות חריפות עשויות להיות מסוכנות שכן הן עלולות להשפיע על איברים שונים בגוף. 

במקרים חמורים התגובה האלרגית יכולה לגרום להלם (אנאפילקסיס) הנגרם כתגובה מיידית לאלרגן ותסמיניו כוללים קושי פתאומי בנשימה, שיבוש תפקוד הלב, ולחץ דם נמוך שעלול להוביל להלם.

להלן האלרגיות הנפוצות ותסמיניהן:

 • קדחת השחת (דלקת אלרגית במערכת הנשימה העליונה) - נזלת שקופה, גרד באף בעיניים ובחך, דמעות, נפיחות בעיניים ועיטושים.
 • דלקת אטופית בעור (אקזמה) - גרד וגירוי בעור, אדמומיות בעור, קשקשים וקילופים בעור.
 • אלרגיה למזון - עקצוץ בפה, נפיחות בשפתיים, בלשון או בגרון, שלשולים, סרפדת, הלם.
 • עקיצות של חרקים - בצקת, גרד מקומי או סיסטמי, קוצר נשימה, חרחורים וצפצופים בנשימה, הלם.
 • אלרגיה תרופתית - סרפדת, גירוי וגרד בעור, נפיחויות שונות בגוף, קוצר נשימה והלם.

תסמינים נוספים כוללים: אי שקט כללי, תחושת אי נוחות לא מוגדרת, ערפול חושים, ריכוז לקוי, 

כאבי פרקים, כאבי שרירים, עייפות, כאבי ראש ועוד רבים אחרים.

 

גורמים לאלרגיה:

הגורם לאלרגיה הינו רגישות יתר של מערכת החיסון לאלרגן מסוים. 

האלרגן יכול להיות כמעט כל חומר- חלקיקי אבק, אבקת פרחים, תרופה, מזונות שונים, בדים, קשקשי חיות, עקיצת דבורה, מזג אוויר, מתכות שונות ועוד.

בנוסף ניתן לומר כי עודף הסטריליות המאפיין את העולם המערבי, כמו גם השימוש הנרחב באנטיביוטיקה מחלישים את פעילות מערכת החיסון וגורמים לתופעות רבות שביניהן האלרגיה.

בעצם, תגובה אלרגית היא תגובת יתר של מערכת החיסון לגורם זר אשר אינו מהווה איום אמיתי.

 

אבחנה של אלרגיה:

המטרה העיקרית באבחון אלרגיה היא זיהוי הגורם האלרגני. לשם כך מתבצעות מספר בדיקות:

 • ספירת דם - בדיקה זו כוללת ספירה של כל מרכיבי הדם. במקרים של אלרגיה תופיע רמה גבוהה של תאי דם לבנים מסוג אאוזינופילים.
 • בדיקת נוגדנים מסוג IgE - בדיקת דם הבודקת רמות נוגדנים מסוג IgE. נוגדנים אלו גורמים להפעלה של תאי פיטום (תאי דם לבנים אשר מפעילים תגובה אלרגית).
 • בדיקות עור- הזרקה או הצמדה של חומרים אלרגניים אל העור ובדיקת התגובה. במידה וקיימת רגישות לאלרגן הפוטנציאלי יופיעו אודם ונפיחות באזור הבדיקה.
 • RAST) Radioallergosobrent Test) - בדיקת דם הבוחנת את תגובת המערכת החיסונית לאלרגן ספציפי. בבדיקה נשאב דם מהמטופל ולאחר מכן חלקים מן הדם נחשפים לאלרגנים שונים. בדיקה זו בדרך כלל נוחה למטופלים יותר מאשר בדיקות עוריות אך בדיקות עוריות הן יותר מדויקות. בדיקת RAST יעילה בעיקר לאבחון תופעות עוריות אלרגיות, קדחת השחת וגנחת סמפונות אלרגית.

 

טיפול קונבנציונאלי באלרגיה:

הטיפול הקונבנציונאלי מתמקד בהמלצה להפחתת החשיפה או להימנעות מהאלרגן. 

התרופות הניתנות אינן משנות את מהלך המחלה, אך הן מטפלות בתסמינים ולעיתים מונעות סיבוכים כמו נזק ריאתי קבוע הנגרם עקב אסתמה והתפתחות סינוסיטיס ופוליפים עקב נזלת אלרגית מתמשכת. 

 • תרופות אנטי היסטמיניות- גורמות לחסימת ההיסטמין ובכך להפסקת התופעות האלרגיות הנגרמות מפעילותו. תרופות אלו יעילות ומספקות תגובה מהירה לתסמיני האלרגיה. דוגמא לתרופות המשתייכות לקבוצה זו: Cetirizine (Zyllergy, Histazine), Loratadine (Lorastine), Fexofenadine (Telfast), Mizolastine (Mizollen), Desloratadine (Aerius). התרופות עלולות לגרום לישנוניות. תרופות אנטיהיסטמיניות יכולות להינתן בצורה סיסטמית (טיפות דרך הפה), מריחה מקומית בצורת ג'ל כגוןDimethindene (Fenistil) ובתרסיסים לאף כגון Azelastine (Rhinolast).
 • מפחיתי גודש- תרופות ממשפחת פסאודואפדרין כגון Pseudoephedrine (Sinufed, Nussidex) אשר מפחיתות את התהליך הדלקתי בתעלות האף.
 • סטרואידים – סטרואידים מסייעים בעיכוב תהליך דלקתי העשוי להיגרם עקב אלרגיה. הסטרואידים ניתנים בכדורים, משחות, תרסיס או אינהלציה (תינוקות). דוגמא לסטרואידים הניתנים דרך הפה isone Dexamethasone, Prednisolone (Danalone), ו- Triamcinolone (Sterocot). דוגמא למשחות על בסיס סטרואידים - Betamethasone (Betacorten) Fluocortolone (Ultralan), ו- Hydrocortisone (Lanacort). דוגמא לתרסיסים על בסיס סטרואידים - Fluticasone (Flixonas, Allegro). דוגמא לאינהלציות ומשאפים - Budesonide (Budicort) ו- Fluticasone (Flixotide, Serotide).
 • אדרנלין - (Epipen (Epinephrine ניתן בהזרקה במקרים של שוק אנאפילקטי. לאחר ההזרקה עשויות להופיע תופעות של רעד ודופק מהיר, אך אלו נעלמות לאחר זמן קצר. לרוב, חולים המאובחנים באלרגיה (בעיקר לעקיצות ומזון) ונמצאים בסיכון גבוה, נושאים עמם את הזריקה באופן קבוע.
 • נוגדי לויקוטוריאנים- תרופות אלו משמשות לטיפול באסתמה אך ניתנות לעתים באלרגיות הפוגעות במערכת הנשימה. תרופות מסוג זה חוסמות את הלויקוטריאנים שהינם חומרים משתחררים על ידי תאי הפיטום במהלך התקף וגורמים להתכווצות הסימפונות. דוגמא לתרופה המשתייכת לקבוצה זו: Montelukast (Singulair).
 • חיסונים- הזרקה של האלרגן במינונים מתגברים של תמצית מהחומר האלרגני. התהליך איטי וקיים סיכון לתגובה אלרגית חריפה במהלך ביצועו, לכן מבוצע רק על ידי מומחים לאלרגיה. השיטה משמשת לריפוי ולא רק לטיפול בתסמינים, אך רק חלק מהמטופלים אכן מפיקים ממנה הטבה משמעותית.
 • אנטיביוטיקה- במקרים של זיהומים או סיבוכים כתוצאה מאלרגיה יכול הרופא להמליץ גם על שימוש באנטיביוטיקה.

 

טיפול טבעי באלרגיה

 

הטיפול הטבעי באלרגיה תלוי במקורו של הגורם האלרגני.

באם הגורם פנימי (אלרגיה למזונות) יש להרחיק את הגורם האלרגני מהמזון על ידי עריכת דיאטת אלימינציה* שבעזרתה ניתן לזהות את המזון האלרגני.

במקרים בהם הגורם האלרגני הוא סביבתי ולא ניתן להרחיקו מסביבת המטופל, יש לחזק את מערכות ההגנה של הגוף.

כאמור, אלרגיה היא בעצם תגובה עודפת של מערכת החיסון לגורמים אשר אינם מהווים איום ממשי.

למה הדבר דומה?

לכלב קטן אשר מפאת גודלו וחוסר הביטחון שלו נובח על כל אורח הנכנס בדלת.

מה ניתן לעשות?

להפוך את הכלב לבּולדוג. הבּולדוג אינו נובח סתם אך כשצריך הוא יודע לנשוך.

וחזרה למציאות, על מנת להקטין או להפסיק את התגובות האלרגיות יש לחזק את מערכת החיסון כדי שזו לא תגיב בעוצמה לכל גירוי זניח.

חיזוק מערכת החיסון נעשה על ידי תזונה ובעיקר על ידי צמחי מרפא כפי שיפורט בהמשך. בנוסף, קיימים תוספי תזונה שעשויים גם הם לצמצם את התגובה האלרגית.

בסקירת המחקרים המובאת בהמשך ניתן לראות ראיות רבות לחשיבות התזונה הנכונה וליעילותם של צמחי המרפא ותוספי התזונה למניעה וטיפול באלרגיות.

 

*דיאטת אלימינציה ואתגר - רצוי להתחיל דיאטה זו על ידי מתן תפריט מצומצם הכולל אורז ומספר מצומצם של ירקות מבושלים. לאחר מספר ימים יש להתחיל להשיב אל התפריט מזונות שונים. רצוי להשיב בכל פעם מזון אחד בלבד ולצרוך אותו ברציפות במשך יומיים שלושה, מספר פעמים ביום, על מנת לבחון את תגובת הגוף אליו, ולבצע הפסקה של 3 ימים על מנת לבחון אם יש תגובה מצטברת.

לעיתים הגורם האלרגני אינו מזון אחד, אלא הצטברות של מספר מזונות אשר שילובם הוא היוצר את התגובה האלרגית. במקרה כזה יש להמליץ על תזונה היפואלרגנית (הימנעות ממוצרי מזון החשודים כאלרגנים). מזונות אלרגניים שכיחים כוללים: חיטה, חלב ומוצריו, תירס, בוטנים, חומרים משמרים, צבעי מאכל ועוד.

 

תזונה לטיפול באלרגיה:

הטיפול התזונתי באלרגיה מורכב בהתאם לגורם. 

באם הגורם הוא פנימי יש לבצע דיאטת אלימינציה ואתגר (הימנעות ממזון מסוים ולאחר מכן החזרתו לתפריט) שבעזרתה ניתן לזהות את המזון האלרגני. 

באם הגורם פנימי יש לחזק את פעילות מערכת החיסון על מנת לסייע לה להתמודד עם הגורמים האלרגניים. 

בכל מקרה של אלרגיות מומלץ לצרוך מזונות אשר ימנעו עומס על מערכות הגוף, בפרט מערכות החיסון והעיכול, וייסיעו לו בפינוי רעלים. להלן רשימת המלצות תזונתיות, מסודרות לפי סדר חשיבות. למידע השלם למנויים

 

צמחי מרפא לטיפול באלרגיה:

מסקירת מחקרים עדכנית (אפריל 2017) עולות המסקנות הבאות:  למידע השלם למנויים

הטיפול באלרגיות בעזרת צמחי מרפא, המבוסס על ידע מסורתי, תיאורטי וקליני, מתמקד בחיזוק ובאיזון מערכת החיסון ונעשה בעיקר על ידי צמחי המרפא הבאים: למידע השלם למנויים

שימוש נוסף נעשה בצמחי מרפא שתפקידם להקל על תסמינים פרטניים כגון גודש בריריות מערכת הנשימה, שלשולים ותופעות עוריות שונות. 

נקודה נוספת היא הימנעות מצמחי מרפא אשר להם פוטנציאל אלרגני.

בעיקר מדובר על צמחי מרפא ממשפחת המורכבים הכוללים למידע השלם למנויים

לרוב, אנשים הסובלים מאלרגיות (בעיקר כאלו המתבטאות בליחה רבה) נוטים להיות טיפוסים חסרים וקרים. 

לעובדה זו משמעות רבה בבחירת צמחי המרפא המתאימים למטופל, אך גם בבחירת ההרכב התזונתי הראוי. 

ניתן לאזן נטייה זו על ידי שימוש בצמחי תבלין מחממים כגון ג'ינג'ר, למידע השלם למנויים

 

אסטרטגיה טיפולית וצמחי מרפא אפשריים לטיפול באלרגיה:

רשימת צמחי המרפא הרלוונטיים ביותר, לפי קטגוריות פעילות  למידע השלם למנויים

 

פורמולות לטיפול באלרגיה:

הטיפול בצמחי מרפא נבנה על פי צרכיו הפרטניים של המטופל ובהתאם לתשאול ולתוצאות הבדיקות הרפואיות תוך התחשבות בגורמים אישיים כגון: עודף/חוסר, קור/חום, יובש /לחות, מצב נפשי ופיזיולוגי. מומלץ לגשת למטפל מוסמך אשר ידע להתחשב בגורמים השונים ולהתאים למטופל את צמחי המרפא באופן פרטני. 

הפורמולות המופיעות להלן הן להדגמה בלבד.

 

פורמולה לחיזוק חיסוני ומניעה של אלרגיה, בנוזל:

 

30% Astragalus membranaceus
   
  הפורמולה המלאה זמינה למנויים
   
   

מינון: 5-10 מ"ל, 3 פעמים ביום

 

פורמולה לטיפול באלרגיה אקוטית המתבטאת במערכת הנשימה, בנוזל:

 

35% Sambucus nigra
   
  הפורמולה המלאה זמינה למנויים
   
   

מינון: 5-10 מ"ל, 3 פעמים ביום

  

פורמולה לחיזוק חיסוני ולמניעה של אלרגיה עם נטייה לשלשולים, בנוזל:

פורמולה זו הינה מחממת ומייבשת ולכן מתאימה למטופל בעל נטייה לקור וללחות.

 

35% Astragalus membranaceus
 

 

הפורמולה המלאה זמינה למנויים

   
   
   

מינון: 5-10 מ"ל, 3 פעמים ביום

 

דוגמא לקרם צמחי לטיפול בתופעות אלרגיות עוריות:

 

40gr Base cream
   
  הפורמולה המלאה זמינה למנויים
   
   
   

מריחה על הנגעים כמה שיותר פעמים ביום

 

שילוב של צמחי מרפא ותרופות לטיפול באלרגיה:

בחלק זה מפורטות אינטראקציות של צמחי מרפא ותרופות לטיפול באלרגיה  למידע השלם למנויים

 

שמנים אתריים לטיפול באלרגיה:
הטיפול הטבעי באלרגיות בעזרת שמנים אתריים מתמקד בתמיכה במערכת החיסון ובהקלה על תסמינים שונים שעלולים להופיע אצל המטופל.
לתמיכה במערכת החיסון, ניתן להשתמש בשמנים אתריים כגון למידע השלם למנויים


שמנים אתריים לטיפול בתסמינים שונים, כגון:  למידע השלם למנויים

 

דוגמא לתערובת שמנים ארומתרפיים לטיפול באלרגיה ולתמיכה במערכת החיסון:

 

שמן נשא (שקדים/שומשום/זית)  50 מ"ל

 

הפורמולה המלאה זמינה למנויים

 

 

 

אופן השימוש: מומלץ למרוח את תערובת השמנים על  למידע השלם למנויים 

 

דוגמא לתערובת שמנים ארומתרפיים לטיפול באלרגיה ולתמיכה במערכת החיסון, המתאימה לשימוש בילדים:

 

שמן נשא (שקדים/שומשום/זית)  50 מ"ל

 

הפורמולה המלאה זמינה למנויים

 

 

 

אופן השימוש: מומלץ למרוח את תערובת השמנים על  למידע השלם למנויים 

 

דוגמא לשמן ארומתרפי לטיפול בתסמינים אלרגיים בעור:

 

שמן צמחי (קלנדולה, שקדים, חוחובה, חמניות)  50 מ"ל

 

הפורמולה המלאה זמינה למנויים

 

 

 

אופן השימוש: מומלץ למרוח את תערובת השמנים על  למידע השלם למנויים 

 

תוספי תזונה לטיפול באלרגיה:

הערה כללית: בשנים האחרונות מתברר יותר ויותר כי יש הבדל ניכר בין הזמינות הביולוגית והפעילות הרפואית של תוספי תזונה המופקים ממקורות טבעיים לבין תוספי תזונה סינתטיים. מומלץ לרכוש תוספי תזונה ממקור טבעי בלבד ועדיף מכך, להשיג את הרכיבים התזונתיים הנדרשים דרך התזונה במידת האפשר. לקריאה נוספת בנושא - לחץ כאן.  

 

מסקירת מחקרים עדכנית (אפריל 2017) עולות המסקנות הבאות לגבי השימוש בתוספי תזונה בהקשר של מצבי אלרגיה שונים:  למידע השלם למנויים

 

היבטים של גוף נפש באלרגיות:
על פי הגישה ההוליסטית, אלרגיה מקושרת למצב בו האדם יוצר גבולות חזקים ונוקשים בחייו עקב חוסר בטחון ואמון בעצמו ו/או בחיים.
הפילוסופיה הסינית משייכת את מערכת החיסון לאלמנט המתכת, הטומן בחובו את ההגנות שלנו.
הגנות אלו מתבטאות בגבולות שאנו מציבים לגבי מה שאנו מוכנים להכניס לחיינו, ומה שאנו מוכנים לבטא או לחשוף מתוכנו החוצה.
מערכת החיסון אמורה לחסל כל גורם המסומן כמזיק לנו, אולם במצב של אלרגיה היא מתקיפה חומרים שאינם מהווים למעשה סכנה לגופנו: אבקני פרחים, אבק, מתכות מסוימות כגון אלו שעשויות להופיע בתכשיטים, מי-ים, ועוד.
שמה העברי של תופעת האלרגיה: רַגֶּשֶׁת, מעיד על טיבה: רגישות יתר של מערכת החיסון ולכן בהשלכה הוליסטית נבדוק מדוע קיים צורך להתגונן יתר על המידה בפני המרכיבים השכיחים של החיים.
בקטגוריה זו נוכל למצוא למידע השלם למנויים

 

מחקרים על אלרגיה ורפואה טבעית:

בחלק זה תמצאו סקירות מחקרים על תזונה, צמחי מרפא ותוספי תזונה לטיפול באלרגיה.  למידע השלם למנויים

 


דוגמא לדף מידע מלא

לרכישת מנוי  |  כניסת מנויים

חזרה לתחילת העמוד

חזרה לעמוד הקודם