עם ישראל חי!
פתיחת תפריט נגישות
גישה מהירה לדף הבית

פרוֹביוטיקה לטיפול באקְנה בקרב מבוגרים

עודכן בתאריך 06/02/2018

 

מה נבדק?

במחקר פיילוט כפול-סמיות מבוקר פלסבו נבדקה ההשפעה של תוסף פרוביוטיקה מסוג Lactobacillus rhamnosus על הביטוי בעור של גנים המעורבים בפעילות האינסולין ועל מידת השיפור באקנה. החוקרים מסבירים כי ישנן עדויות המצביעות על התפקיד של ציר המעי-עור ושל פעילות האינסולין בהתפתחות של אקנה, ולכן משוער כי לפרוביוטיקה עשויה להיות השפעה מיטיבה במקרים של אקנה.

 

המחקר

במחקר נכללו 20 מבוגרים בני 34 בממוצע הסובלים מאקנה, אשר חולקו לשתי קבוצות. קבוצת ההתערבות צרכה משקה פרוביוטיקה במינון של 30 מיליארד חיידקים ליום מסוג Lactobacillus rhamnosus וקבוצת הביקורת צרכה משקה פלסבו - למשך 12 שבועות.

 

תוצאות המחקר

בביופסיה של דגימות עור נמצא כי נטילת פרוביוטיקה הייתה מלווה בירידה של 32% ועלייה של 65% בביטוי הגנים IGF1 ו-FOXO1, בהתאמה, גנים הקשורים בפעילות האינסולין ובאיזון רמות הסוכר, ללא שינוי משמעותי בקבוצת הפלסבו. על פי הערכה קלינית רפואית, בקרב 80% מהמטופלים בקבוצת ההתערבות חל שיפור במצב האקנה לעומת 90% מהמטופלים בקבוצת הפלסבו שמצבם נותר ללא שינוי בסיום תקופת המחקר. החוקרים מסכמים כי נטילת התוסף סייעה לנרמול הביטוי בעור של גנים הקשורים בפעילות האינסולין ולשיפור המצב הקליני בקרב מבוגרים עם אקנה.

 

קרא עוד על אקנה

 

מקור

Supplementation with Lactobacillus rhamnosus SP1 normalises skin expression of genes implicated in insulin signalling and improves adult acne. 
Fabbrocini G, Bertona M, Picazo Ó, Pareja-Galeano H, Monfrecola G, Emanuele E.
Benef Microbes. 2016 Nov 30;7(5):625-630. Epub 2016 Sep 6.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27596801
חזרה לתחילת העמוד

חזרה לעמוד הקודם