עם ישראל חי!
פתיחת תפריט נגישות
גישה מהירה לדף הבית

חשיבות הפעילות הגופנית לחולי סוכרת, במיוחד אחרי הארוחה

עודכן בתאריך 24/11/2016

 

מה נבדק?

שני מחקרים שפורסמו לאחרונה עוסקים בתרומה של פעילות גופנית לחולי סוכרת סוג 2. 

 

מחקר 1 - 
סקירה שיטתית ומטה-אנליזה אשר נועדה להעריך מהו הקשר בין ביצוע פעילות גופנית לבין הסיכון לסוכרת סוג 2.

בסקירה נכללו הנתונים מ- 28 מחקרי אורך פרוספקטיביים בהם המירו החוקרים את כמות הפעילות הגופנית למדד MET (metabolic equivalent of task) להוצאת אנרגיה בפעילות.

נמצא כי 11.25 MET (שווה ערך ל-150 דקות של פעילות בעצימות בינונית בשבוע) היה קשור בסיכון נמוך בכ-26% לסוכרת סוג 2, בהשוואה לחוסר פעילות גופנית. אומנם הירידה בסיכון אינה לינארית, אך הסיכון הלך וירד עם העלייה בפעילות כך ש- 60 MET היה קשור בירידה של 53% בסיכון. כמו כן, נמצא כי לפעילות גופנית בעצימות גבוהה תועלת גבוהה יותר לעומת פעילות בעצימות נמוכה. 

 

מחקר 2 - 

במחקר השני בדקו החוקרים מהי ההשפעה של תזמון הפעילות ביחס לארוחה. במסגרת של מחקר מוצלב אקראי השתתפו 41 חולי סוכרת סוג 2 אשר למשך שבועיים התבקשו ללכת 30 דקות כל יום או 10 דקות לאחר כל ארוחה עם חודש הפסקה בין שני התנאים ולאחר מכן החלפה בין הקבוצות.

החוקרים עקבו אחר ביצוע הפעילות במהלך כל תקופת המחקר וכן ניטרו באופן רציף את רמת הסוכר במשך 7 ימים, כאשר מדד המטרה של רמת הסוכר לאחר הארוחה נמדד במהלך 3 שעות מסיום הארוחה.

נמצא כי רמת הסוכר לאחר הארוחה הייתה נמוכה יותר כאשר המשתתפים הלכו לאחר כל ארוחה בהשוואה להליכה אחת ביום, כאשר השיפור היה משמעותי במיוחד לאחר ארוחת הערב בה נצרכה כמות הפחמימות הגבוהה ביותר ואשר אופיינה בהתנהגות יושבנית רבה. ממצאים אלה מצביעים על התרומה של ביצוע פעילות גופנית לאחר הארוחה, במיוחד בארוחה הכוללת כמות משמעותית של פחמימות.

 

קראו עוד על סוכרת

 

מקור

•  Physical activity and incident type 2 diabetes mellitus: a systematic review and dose-response meta-analysis of prospective cohort studies.
Smith AD, Crippa A, Woodcock J, Brage S.
Diabetologia. 2016 Oct 17. [Epub ahead of print]
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27747395
•  Advice to walk after meals is more effective for lowering postprandial glycaemia in type 2 diabetes mellitus than advice that does not specify timing: a randomised crossover study.
Reynolds AN, Mann JI, Williams S, Venn BJ.
Diabetologia. 2016 Oct 17. [Epub ahead of print]
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27747394
חזרה לתחילת העמוד

חזרה לעמוד הקודם