עם ישראל חי!
פתיחת תפריט נגישות
גישה מהירה לדף הבית

אטופיק דרמטיטיס (אסתמה של העור) - טיפול טבעי

עודכן בתאריך 30/10/2023

תסמינים | גורמים | אבחנה | טיפול קונבנציונאלי | טיפול טבעי | תזונה | צמחי מרפא | שמנים אתריים | תוספי תזונה | גוף-נפש | מחקרים

 

אטופיק דרמטיטיס המכונה גם "אסתמה של העור" הינה דלקת עור כרונית המתבטאת בפריחה יבשה, לרוב אדומה ומגרדת.

על-פי רוב המחלה מופיעה בקרב תינוקות וילדים צעירים בעלי היסטוריה אישית או משפחתית של אלרגיות

אך יכולה גם להופיע בגילאים מבוגרים יותר כמחלה כרונית שחומרתה נחלשת לעתים עם השנים.

המחלה מאופיינת בהתפרצויות והפוגות. 

במרבית המקרים קיימת החמרה בהתפרצות המחלה בתקופות בהן האוויר יבש ובעונות המעבר עקב הימצאות גורמים אלרגניים חיצוניים.

 

תסמינים של אטופיק דרמטיטיס:

התסמין העיקרי של אטופיק דרמטיטיס הינו גרד שלאחריו הופעת פריחה יבשה ואדומה. 

מיקום הפריחה משתנה עם הגיל. אצל תינוקות הפריחה אופיינית באזורים כמו הלחיים,

קפלי ברכיים ומרפקים (בצד החיצוני של קפל המפרק), בית החזה, גב וגפיים. 

הפריחה יכולה גם להיות מפושטת ולהתבטא בכל חלקי הגוף פרט לאזור החיתול (בשל הלחות באזור)

ולרוב מלווה באי שקט של התינוק.

אצל ילדים צעירים התסמינים כוללים יובש וחספוס של העור והופעת גרד שלאחריו פריחה בקפלי ברכיים ומרפקים

(בצד הפנימי של המפרק), שורשי כפות ידיים ורגליים, שוקיים ולעתים גם בטן וגב.

הגרד העז עלול לגרום גם להפרעות בשינה ולפגיעה באיכות החיים.

במקרים חריפים של המחלה קיימים אזורים נגועים מפושטים אשר עלולים לגרום לגרד עז ובלתי נשלט. 

גירוד אזורי הפריחה עלול להביא להתפתחות פצעים חיצוניים אשר חשופים לזיהומים.

 

גורמים לאטופיק דרמטיטיס:

הסיבה להתפרצות של אטופיק דרמטיטיס אינה ידועה. 

הדעה הרווחת היא כי התפרצות המחלה קשורה בנטייה תורשתית לאלרגיות (עודף פעילות של מערכת החיסון) אשר באה לידי ביטוי בעת חשיפה לחומרים אלרגניים שונים כגון מזונות (חלב, ביצים, בוטנים, סויה, חיטה, דגים וכד'), אבק, אבקנים של פרחים, שערות חתול ועוד.

בנוסף, קיימת השערה הגורסת כי בחולי אטופיק דרמטיטיס קיים חסר של חלבונים מסויימים במערכת החיסון אשר אחראים על הגנה של העור בפני מזהמים. 

באופן טבעי חשוף העור למזהמים סביבתיים וביניהם לחיידק הסטפילוקוקוס אאורוס. 

במצב מיטבי קיימים מרכיבים חלבוניים במערכת החיסון אשר מזהים את המזהמים ונלחמים בהם. 

עם זאת, נראה כי בחולי אטופיק דרמטיטיס ישנו חסר בחלבונים אלו וקיימת חדירה של החיידקים אשר מעוררת תגובה דלקתית וגירוי אלרגי היוצר גרד עז.

 

גורמי סיכון להתפרצות של אטופיק דרמטיטיס:

 • צריכת מזונות מעוררי אלרגיה כגון ביצים, בוטנים, סויה, חיטה, חלב, דגים וכד'.
 • מתח נפשי.
 • אקלים קר ויבש.
 • שימוש בסבונים אשר מייבשים את העור או ייבוש יתר של העור על ידי שימוש מוגזם במים וסבון.
 • חשיפה לבדים מגרים כגון צמר.
 • חשיפה לחומרים שונים כגון חומרי הדברה, חומרי ניקוי, עשן, אלכוהול וכד'.
 • זיהומי עור שונים (חידקים, נגיפים או פטריות).

 

אבחנה של אטופיק דרמטיטיס:

אבחנה של אטופיק דרמטיטיס נעשית בהתאם לתסמינים הקליניים האופיינים. 

לא קיימת בדיקה ספציפית למחלה אך ישנן מספר בדיקות מקובלות אשר משמשות לאישוש האבחנה. בדיקות אלו כוללות:

 • ספירת דם - בדיקה זו כוללת ספירה של כל מרכיבי הדם. אצל 80% מחולי אטופיק דרמטיטיס תופיע רמה גבוהה של תאי דם לבנים מסוג אאוזינופילים המעידים על בדרך כלל על תגובה אלרגית.
 • בדיקת נוגדנים מסוג IgE - בדיקת דם הבודקת רמות נוגדנים מסוג IgE. נוגדנים אלו גורמים להפעלה של תאי פיטום (תאי דם לבנים אשר מפעילים תגובה אלרגית).
 • תרבית חיידקים - נטילת דגימה מאזור הפריחה או הפצע ובדיקתה בתרבית. בדיקה זו משמשת לזיהוי חיידקים (בעיקר סטיפילוקוקוס אאורוס) או מזהמים אחרים אשר עלולים לגרום להתפרצות המחלה.
 • בדיקות עור- הזרקה או הצמדה של חומרים אלרגניים אל העור ובדיקת התגובה. במידה וקיימת רגישות לאלרגן הפוטנציאלי יופיעו אודם ונפיחות באזור הבדיקה. 
 • RAST הידועה גם - Radioallergosobrent Test - בדיקת דם הבוחנת את תגובת המערכת החיסונית לאלרגן ספציפי. בבדיקה נשאב דם מהמטופל ולאחר מכן חלקים מן הדם נחשפים לאלרגנים שונים. בדיקה זו בדרך כלל נוחה למטופלים יותר מאשר בדיקות עוריות אך בדיקות עוריות הן יותר מדויקות. בדיקת RAST יעילה בעיקר לאבחון תופעות עוריות אלרגיות, קדחת השחת וגנחת סמפונות אלרגית.

 

טיפול קונבנציונאלי באטופיק דרמטיטיס:

הטיפול באטופיק דרמטיטיס מורכב וארוך טווח. מטרת הטיפול הקונבנציונאלי באטופיק דרמטיטיס הינה להקל על תסמיני המחלה ולמנוע את התפרצותה.

טיפול מניעתי -

 • הימנעות ממזונות אלרגניים כגון חלב, ביצים, בוטנים, סויה, חיטה, דגים וכד'.
 • הימנעות מגורמים מגרים כגון בדים סינתטיים וצמר.
 • הימנעות מפעילויות הגורמות להזעה ומשינויים קיצוניים בטמפרטורות.
 • הימנעות מגירוד העור (חבישת כפפות על הידיים).
 • גזירת ציפורניים (על מנת למנוע פציעה).
 • הימנעות ממצבי לחץ ומתח.
 • רחצה - רחצה במים חמימים ושימוש בתכשירים המכילים לחות או שמנים. לאחר הרחצה מומלץ לספוג את העור בעדינות ולאחר מכן להשתמש בתכשירי לחות (עדיף להשתמש בתכשירים רפואיים כגון וזלין, דרמקול וכד').

 

טיפולים מקומיים -

 • תכשירים סטרואידיים - משחות נוגדות דלקת המכילות סטרואידים בריכוזים שונים (לפי חומרת הפריחה ומיקומה). השימוש במשחות סטראודיות מוגבל שכן הן עלולות לגרום לתופעות לוואי כגון הידקקות של העור ושיעור יתר. דוגמא לתרופות המשתייכות לקבוצה זו: Betamethasone בינהן: Betacorten, BetnovateClobetasol (Dermovate) ו- Fluocinolone (Dermalar).
 • טיפול בזיהום - במקרים של זיהומים ראשוניים או משניים נעשה שימוש בתכשירים נוספים בהתאם לגורם המזהם. כאשר הזיהום הינו חיידקי ניתנת משחה אנטיביוטית, כאשר הזיהום פטרייתי ניתנת משחה אנטי פטרייתית וכאשר הזיהום נגיפי ניתנת משחה אנטי ויראלית. לרוב, המשחות משולבות עם משחות סטרואידיות.
 • מעכבי קלצינוירין - משחות הגורמות לדיכוי הפעילות העודפת של תאי מערכת חיסון (לימפוציטים מסוג T). המשחות משמשות כנוגדות דלקת וניתנות מגיל שנתיים ומעלה בשל השפּעתן על המערכת החיסונית. דוגמא למשחה מסוג זה: טקרולימוס.
 • פוטותרפיה (PUVA) - חשיפת העור לקרניים מסוג UVA. הטיפול משמש להפחתת התהליך הדלקתי ונעשה בשילוב מריחה או נטילה דרך הפה של תרופה בשם פסורלן המגבירה את רגישות העור לקרני העור. יש לשים לב כי טיפול ממושך עלול להגביר את הסיכון להתפתחות תאים סרטניים בעור.
 • קלימטותרפיה - טיפול פוטותרפי בים המלח. הטיפול נעשה באמצעות שהייה ורחצה בים המלח המבוקרים על ידי רופא עור. תנאי האקלים באזור זה מאפשרים חשיפה לקרני אור בלתי מזיקות ושהייה בתוך המים מיטיבה עם העור בשל כמויות המינרלים המשפיעות על התהליכים הדלקתיים.

 

טיפולים מערכתיים -

 • סטרואידים - מסייעים בעיכוב התהליך הדלקתי העשוי להיגרם עקב אלרגיה. הסטרואידים ניתנים בעת התפרצות המחלה ומוגבלים לשימוש קצר טווח בשל תופעות הלוואי הכרוכות בנטילתם. דוגמא לתכשירים סטרואידים: Prednisone, Prednisolone הידועה כ- Danalone.
 • תרופות אנטי היסטמיניות - גורמות לחסימת ההיסטמין ובכך להפסקת התופעות האלרגיות הנגרמות מפעילותו. תרופות אלו יעילות ומספקות תגובה מהירה לתסמיני הגרד והדלקת אך עלולות לגרום לנמנום, טשטוש ותחושת ערפול. דוגמא לתרופות המשתייכות לקבוצה זו: Loratadine (Lorastine) ו- Cetirizine(Zyllergy).
 • ציקלוספורין - התרופה Ciclosporin בינהן: Sandimmune, Deximune - מדכאת את הפעילות העודפת שך מערכת החיסון באמצעות דיכוי פעילות תאי מערכת חיסון לימפוציטים מסוג T. התרופה משמשת כתרופת הבחירה במקרים קשים של אטופיק דרמטיטיס ומיועדת לטיפול באנשים מבוגרים בלבד שאינם מגיבים לטיפולים אחרים.
 • תרופות ביולוגיות - כיום קיימות תרופות חדשות אשר פועלות באופן ספציפי על תאי מערכת החיסון המשתתפים בתהליך הדלקתי באטופיק דרמטיטיס. קבוצה אחת מפחיתה את פעילותם של תאים לימפוציטים מסוג T האחראים על הפרשת חלבונים (ציטוקינים) מעודדי דלקת המשפיעים על התפתחות הפריחה באטופיק דרמטיטיס והקבוצה השנייה נוגדת פעילות של חלבון ספציפי TNFa המשפיע על התהליך הדלקתי באטופיק דרמטיטיס. תרופות אלו מקובלות לשימוש במקרים קשים של אטופיק דרמטיטיס. דוגמא לתרופות מסוג זה: Omalizumab (Xolair)Rituximab - Mabthera ו- Inflixima (Remicade).

 

טיפול טבעי באטופיק דרמטיטיס

 

הטיפול הטבעי באטופיק דרמטיטיס מנסה לתת מענה לכל הגורמים האפשריים למחלה ובראשם התזונה.

בסקירת המחקרים המובאת בהמשך ניתן לראות עדויות רבות לחשיבות התזונה ולשימוש בצמחי מרפא ותוספי תזונה לטיפול באטופיק דרמטיטיס.

אלרגיות – יש לוודא כי המטופל אינו אלרגי או רגיש למזונות כלשהם. 

הדרך הטובה ביותר היא עריכת דיאטת אלימינציה* אשר "מנקה" את התפריט מכל גורם אלרגני אפשרי (דוגמת חלב, בוטנים, ביצים, חיטה, תירס, חומרים משמרים וצבעי מאכל) ומסייעת בזיהוי מזונות "בעייתיים". בנוסף, רצוי להרחיק את המטופל מגורמים חיצוניים אחרים (אבק, כימיקלים, דטרגנים וכד') אשר יכולים לעורר רגישות או תגובה אלרגית.

במקביל, ניתן להשתמש בצמחי מרפא מאזני חיסון ונוגדי אלרגיה (המפורטים תחת צמחי מרפא) או בתוספי תזונה נוגדי אלרגיה כגון קוורצטין.

מתח נפשי – ידוע כי למתח נפשי ולסטרס השפעה ניכרת על חומרת התסמינים של אטופיק דרמטיטיס. 

ניתן לסייע להתמודדות עם המתח בעזרת שימוש בטכניקות הרפיה שונות (כגון טיפולי מגע, מדיטציה, יוגה, תרגילי נשימות, דמיון מודרך וכד') או בצמחי מרפא אדפטוגניים ומרגיעים.

ליחה – אטופיק דרמטיטיס מכונה גם "אסתמה של העור" ולא בכדי. 

קיים קשר הדוק בין אכילת מזונות המייצרים ליחה במערכת הנשימה ובין הופעה של אטופיק דרמטיטיס. 

לכן, מומלץ להימנע מצריכת מזונות המייצרים ליחה כגון חלב, פירות הדר, קמח לבן וכד'. 

באם קיימת ליחה במערכת הנשימה ניתן לסלקה על ידי שימוש בצמחי מרפא מתאימים או מזונות מכייחים.

יובש של העור – רצוי למרוח את העור מדי יום בקרמים אשר מכילים חומרים מן הצומח המזינים ומשמנים את העור כגון חומצות שומן חיוניות, ויטמין E וכד'. 

כמו כן, מומלץ להימנע משימוש בקרמים או משחות העשויים משמנים מינרלים אשר מקורם בתעשיות הנפט והפלסטיק.

היגיינה – מצד אחד חשוב לשמור על היגיינה אך יש להיזהר ולא לנקוט בהיגיינת יתר (שימוש יתר בסבונים) אשר עלולה לגרות את העור ולהחריף את הנגעים.

 

*דיאטת אלימינציה- רצוי להתחיל דיאטה זו על ידי מתן תפריט מצומצם הכולל אורז ומספר מצומצם של ירקות מבושלים. לאחר מספר ימים יש להתחיל להשיב אל התפריט מזונות שונים. 

רצוי להשיב בכל פעם מזון אחד בלבד ולצרוך אותו ברציפות במשך יומיים שלושה על מנת לבחון את תגובת הגוף אליו. לעיתים הגורם האלרגני אינו מזון אחד, אלא הצטברות של מספר מזונות אשר שילובם הוא היוצר את התגובה האלרגית. במקרה כזה יש להמליץ על תזונה היפואלרגנית (הימנעות ממוצרי מזון החשודים כאלרגנים).

מזונות אלרגניים שכיחים כוללים: חיטה, חלב ומוצריו, תירס, בוטנים, חומרים משמרים, צבעי מאכל ועוד.

 

תזונה לטיפול באטופיק דרמטיטיס:

הטיפול התזונתי באטופיק דרמטיטיס מתמקד באיזון תפקוד המערכת החיסונית, הפחתת התגובה הדלקתית והפחתת צריכת מזונות המייצרים ליחה.

במקביל, התזונה מיועדת להזנת הגוף במרכיבים תזונתיים אשר יסייעו לחיזוק של מערכות הגוף ובפרט מערכות החיסון והעיכול.

בנוסף, קיימת חשיבות רבה לביצוע דיאטת   למידע השלם למנויים

להלן רשימת המלצות תזונתיות, מסודרות לפי סדר חשיבות.  למידע השלם למנויים

 

צמחי מרפא לטיפול באטופיק דרמטיטיס:

הטיפול בעזרת צמחי מרפא בטופיק דרמטיטיס כולל שילוב של טיפול פנימי וחיצוני:

 

טיפול פנימי – הטיפול הפנימי מיועד להפחתת ומניעת התגובה האלרגית, תמיכה במערכת הנשימה וסיוע לגוף בסילוק פסולת או חומרים אשר גורמים לגירוי מערכת העור. 

הטיפול כולל שימוש בצמחי מרפא מאזני חיסון, צמחי מרפא נוגדי אלרגיה וצמחי מרפא מתמירים כגון פטריית ריישי (Ganoderma lucidum)  למידע השלם למנויים

באם קיימת ליחה במערכת הנשימה ניתן להשתמש בצמחי מרפא מכייחים ומייבשים  למידע השלם למנויים

בנוסף, ניתן להשתמש בצמחי מרפא מרגיעים ואדפטוגניים  למידע השלם למנויים

 

טיפול חיצוני – הטיפול החיצוני נעשה באמצעות מריחה של קרם / ג'ל / שמן המכילים צמחי מרפא וחומרים טבעיים המזינים את העור מחד ומסייעים בהפחתת הרגישות, הדלקת והגרד מאידך. 

בדרך כלל נשתמש בטיפול החיצוני בצמח תלתן אדום (Trifoliun pratense) בשל פעילותו מרגיעת העור והמסככת.

לצידו ניתן גם להשתמש ב  למידע השלם למנויים

באם קיימים גם זיהומים משניים רצוי להוסיף צמחי מרפא נוגדי זיהום  למידע השלם למנויים

 

אסטרטגיה טיפולית וצמחי מרפא אפשריים לטיפול באטופיק דרמטיטיס:

רשימת צמחי המרפא הרלוונטיים ביותר, לפי קטגוריות פעילות למידע השלם למנויים

 

פורמולות לדוגמא לטיפול באטופיק דרמטיטיס:

הטיפול בצמחי מרפא נבנה על פי צרכיו הפרטניים של המטופל ובהתאם לתשאול ולתוצאות הבדיקות הרפואיות תוך התחשבות בגורמים אישיים כגון: עודף/חוסר, קור/חום, יובש /לחות, מצב נפשי ופיזיולוגי.

מומלץ לגשת למטפל מוסמך אשר ידע להתחשב בגורמים השונים ולהתאים למטופל את צמחי המרפא באופן פרטני.

הפורמולות המופיעות להלן הן להדגמה בלבד.

 

פורמולה לטיפול באטופיק דרמטיטיס, בנוזל:

 

30% Trifolium pratense

 

 

 

 

הפורמולה המלאה זמינה למנויים 

 

 

 

מינון: 5-10 מ"ל X 3 ביום 

 

פורמולה לטיפול באטופיק דרמטיטיס, בכמוסות:

 

100mg Viola tricolor
 

  

הפורמולה המלאה זמינה למנויים   

 

 

   

מינון: 1-3 כמוסות X 3 ביום 

 

ניתן ואף רצוי לשלב חליטות של צמחי מרפא מרגיעים כגון  למידע השלם למנויים

 

דוגמא למשחה צמחית לטיפול בסבוריאה יבשה:

 

40gr Base cream
   
  הפורמולה המלאה זמינה למנויים  
   
   

את המשחה מומלץ למרוח על הנגעים לאחר ניקוי וייבוש של העור, 3-5 פעמים ביום.

 

שילוב צמחי מרפא ותרופות לטיפול באטופיק דרמטיטיס:

 • אנטי היסטמינים - אין מניעה לשילוב של צמחי מרפא מאזני חיסון או נוגדי אלרגיה יחד עם תרופות אנטי היסטמיניות.
 • סטרואידים - אחד הטיפולים התרופתיים הנפוצים לאטופיק דרמטיטיס הוא מתן של סטרואידים לדיכוי פעילות עודפת של מערכת החיסון.

גמילה מסטרואידים הינה תהליך מתמשך המתרחש לאורך זמן שכן הפסקה מיידית של הטיפול הסטרואידיאלי תביא לדיכוי של בלוטת יותר הכליה.   למידע השלם למנויים

 • תרופות מדכאות חיסון - מוטב שלא לשלב צמחי מרפא אשר מחזקים או ממריצים את מערכת החיסון ביחד עם תרופות אשר מדכאות את המערכת החיסונית למידע השלם למנויים
 • טיפולים פוטותרפיים - מומלץ בעת טיפול בפוטותרפיה להימנע מנטילה פנימית של   למידע השלם למנויים
 • שימושים חיצוניים - יש להיזהר במריחה   למידע השלם למנויים

 

שמנים אתריים לטיפול באטופיק דרמטיטיס:

אטופיק דרמטיטיס מאופיינת ביובש וגרד בעור. שימוש בסבון רגיל עשוי להחמיר תסמינים אלו ולכן, במקום סבון מומלץ להשתמש ב למידע השלם למנויים
שמנים אתריים אשר מסייעים להרגעה של העור כוללים לבנדר  למידע השלם למנויים
בנוסף, חשוב להוסיף שמנים אשר מסייעים להרגעה בפן הנפשי כגון אביס אלבה (Abies alba) למידע השלם למנויים

 

דוגמא לקרם לטיפול באטופיק דרמטיטיס:

40 גרם קרם טבעי 
הפורמולה המלאה זמינה למנויים

 

תוספי תזונה לטיפול באטופיק דרמטיטיס:

בחלק זה מפורטים תוספי התזונה המתאימים ביותר לטיפול באטופיק דרמטיטיס והמינון הרצוי של כל תוסף.  למידע השלם למנויים

 

היבטים של גוף נפש באטופיק דרמטיטיס:

מחלה זו נוצרת אצל תינוקות וילדים אשר עוד אינם מסוגלים או יודעים כיצד להביע את רגשותיהם.
בבסיס המחלה מצוי לרוב טריגר רגשי הקשור בשינוי תנאי החיים: חזרתה של האם לעבודה, מתח בין ההורים, מעבר דירה, התחלה של גן חדש, ילד חדש במשפחה ושינויים דומים, נתפסים אצל הילד כאפשרות לאיום על מהלך החיים התקין או כאקט של חוסר אהבה כלפיו.
מהלך זה יוצר למידע השלם למנויים

 

מחקרים על אטופיק דרמטיטיס ורפואה טבעית:

בחלק זה תמצאו סקירות מחקרים על תזונה, צמחי מרפא ותוספי תזונה לטיפול באטופיק דרמטיטיס.  למידע השלם למנויים
 

דוגמא לדף מידע מלא

לרכישת מנוי  |  כניסת מנויים

חזרה לתחילת העמוד

חזרה לעמוד הקודם