עם ישראל חי!
פתיחת תפריט נגישות
גישה מהירה לדף הבית

הגדלה שפירה של הערמונית - טיפול טבעי

עודכן בתאריך 21/08/2023

תסמינים | גורמים | אבחנה | טיפול קונבנציונאלי | טיפול טבעי | תזונה | צמחי מרפא | תוספי תזונה | גוף-נפש | מחקרים


בלוטת הערמונית ממוקמת מתחת לשלפוחית השתן ומקיפה את השופכה.

הגדלה שפירה של בלוטת הערמונית הינה מצב בו בלוטת הערמונית מתרחבת ויוצרת לחץ על שלפוחית השתן. 

הלחץ הממושך שמופעל על השלפוחית גורם לכיווץ פחות יעיל של שלפוחית השתן, מה שמוביל לעליה בעוצמת ההתכווצות של השלפוחית (במטרה לגרום להתרוקנות יעילה יותר). 

כתוצאה, מתעבות דפנות שלפוחית השתן השלפוחית, נוצרת היפרטרופיה (גדילת יתר של רקמה עקב פעילות יתר) של השריר החלק ונפגעת יכולת הכיווץ של השלפוחית הגורמים לקשיים שונים בהטלת שתן.

בגיל ההתבגרות גדלה הבלוטה משני הצדדים בצורה מאוזנת אך בגיל המבוגר גדילה של הערמונית מתבצעת בסמוך לשופכה.

הגדלה של הערמונית נפוצה בגיל המבוגר והינה תהליך טבעי המתגבר ככל שעולה גיל הגבר.

 

תסמינים של הגדלה שפירה של הערמונית:

תסמינים של הגדלה שפירה של בלוטת הערמונית שונים בחומרתם מאדם לאדם וכוללים מגוון שינויים וקשיים בכל הקשור להטלת שתן. התסמינים הנפוצים כוללים:

 • דחיפות ו/או תכיפות במתן שתן.
 • דליפת שתן.
 • זרם שתן חלש, איטי או קטוע.
 • תחושת חוסר התרוקנות לאחר מתן שתן.
 • תחושת כאב או צריבה בעת מתן שתן.

הגדלה משמעותית של בלוטת הערמונית עלולה לגרום לסיבוכים הנוצרים עקב חסימה של השופכה כגון אצירת שתן, זיהומים בדרכי השתן, אי ספיקת כליות, נזק לשלפוחית השתן, חוסר שליטה על סוגרים וכד'.

 

גורמים להגדלה שפירה של בלוטת הערמונית:

הגורמים להגדלה שפירה של בלוטת הערמונית כנראה טמונים בשינויים הורמונליים המתרחשים אצל הגבר ככל שעולה גילו.

אחת התיאוריות סוברת כי הגורם הינו פעילות מוגברת של האנזים 5 אלפא-רדוקטאז העולה עם הגיל. אנזים זה אחראי להפיכת טסטוסטרון לתרכובת הנקראת דההידרוטסטוסטרון (Dihydrotestosterone) שהינה בעלת תפקיד בגדילת הערמונית.

בנוסף, קיימת תיאוריה הטוענת כי הגורם טמון בשיעור עליית האסטרוגן. בקרב גברים מצוי האסטרוגן ברמות נמוכות יחסית לנשים. עם עליית הגיל יורדת רמתו של הטסטוסטרון והיחס בינו לבין האסטרוגן משתנה. עקב כך עולה רמת האסטרוגן וגורמת, כנראה, לגדילה והתרחבות תאים ובכלל זה הגדלה של בלוטת הערמונית.

גורמי הסיכון להגדלה של בלוטת הערמונית כוללים: גיל, גנטיקה, עודף משקל, צריכת אלכוהול מוגברת, רמות כולסטרול גבוהות, עישון, מחסור באבץ ורמות לחץ ומתח מוגברות.

 

אבחנה של הגדלה שפירה של בלוטת הערמונית:

נהוג לחלק את התקדמות המחלה לשלושה שלבים לפי תכיפות התסמינים וחומרתם.

אבחנה של הגדלה של בלוטת הערמונית מבוצעת על ידי אורולוג (רופא המתמחה במערכות הרבייה והשתן הגבריות), כאשר קיימים תסמינים אופייניים לתופעה. 

הבדיקות להגדלה של הבלוטה כוללות:

 • בדיקה רקטאלית - בבדיקה זו מתבצע מישוש של בלוטת הערמונית דרך פי הטבעת על מנת לבדוק את גודלה ומרקמה של הבלוטה.
 • בדיקת דם - בבדיקה מודדים את רמות חלבון PSA (Prostate Specific Antigen). חלבון זה מיוצר בתאי הערמונית וקיים ברקמת הערמונית ובנוזל הזרע. עלייה ברמת החלבון יכולה לשמש כמדד לגדילת בלוטת הערמונית. הבדיקה משמשת למעקב אחר גדילת הערמונית ונחשבת ליעילה ואמינה. עם זאת, אינה מאפשרת להבחין באופן חד משמעי בין גידול ממאיר ושפיר של הערמונית.
 • אולטרא סאונד רקטלי - בדיקת הדמיה המתבצעת באמצעות מכשיר המוחדר דרך פי הטבעת אל בלוטת הערמונית. הבדיקה מאפשרת הסתכלות על הערמונית ומצבה.
 • ביופסיה - במידה וקיים חשד לגידול ממאיר בערמונית מתבצעת ביופסיה המבוקרת תחת מכשיר הדמיה אולטרא סאונד). הבדיקה מבוצעת באמצעות מחט המוחדרת אל הערמונית, שם נלקחת דגימה מרקמת הבלוטה לבדיקה מעמיקה בתנאי מעבדה.

 

טיפול קונבנציונאלי להגדלה שפירה של בלוטת הערמונית:

הטיפול הקונבנציונאלי בהגדלה של בלוטת הערמונית נעשה בהתאם לחומרת מצבו של המטופל. 

במידה ומתקיימים תסמינים התחלתיים קלים מומלץ לבצע מעקב, להפחית בצריכת אלכוהול וקפאין ולבצע תרגילים לחיזוק רצפת האגן.

במקרים בהם קיימת פגיעה באיכות חייו או בריאותו של המטופל מומלצים הטיפולים הבאים:


טיפול תרופתי 

טיפול זה ניתן במקרים באם התסמינים בינוניים עד קשים ופוגעים באיכות חייו של המטופל. הטיפול כולל שילוב של תרופות:

 • חוסמי קולטני אלפא - תרופות אלו חוסמות את קולטני אלפא הנמצאים על צוואר שלפוחית השתן ואחראים על סגירתו. התרופות מסייעות בהקלה בהטלת שתן. דוגמא לתרופות מסוג זה:  Tamsulosin (Omnic, Promnix)Alfuzosin (Xatral) (Cadex)Doxazosin
 • מעכבי אלפא רדוקטאז - תרופות אלו גורמות לעיכוב פעולת האנזים 5 אלפא-רדוקטאז האחראי להפיכת טסטוסטרון לתרכובת הנקראת דהידרוטסטוסטרון (Dihydrotestostrone) שהינה בעלת תפקיד בגדילת הערמונית. דוגמא לתרופות מסוג זה: Dutasteride (Avodart)Finasteride (Pro- cure)


תהליכים ניתוחיים 

תהליכים אלו נעשים במקרים בהם הטיפול התרופתי אינו מקל על התסמינים וישנה פגיעה חמורה באיכות חייו של המטופל ובמקרים בהם הבלוטה מוגדלת באופן המסכן את בריאותו של המטופל. תהליכים ניתוחיים יכולים לכלול:

 • TURP - Transurethral Resection of the Prostate - הניתוח הנפוץ ביותר. הניתוח מתבצע באמצעות החדרת סיב אופטי (אנדוסקופ) דרך השופכה אל הערמונית. הסיב כולל סכין מיוחדת אשר מסייעת בחיתוך רקמת הערמונית החוסמת את זרימת השתן. לאחר הניתוח נלקחת הרקמה לבדיקה מיקרוסקופית.
 • TUMT - microwave thermo therapy - טיפול תרמותרפיה. במהלך הטיפול מוחדרת צינורית אל תוך שלפוחית השתן. הצינורית עוברת חימום (באמצעות גלי מיקרו) אשר הורס את רקמת בלוטת הערמונית.
 • TUEVP - Transurethral Evaporization of the Prostate - שיטה חדשנית הדומה ל- TURP אך במהלכה מתבצע אידוי של הבלוטה במקום כריתה. תאי הערמונית מורכבים מ- 98% מים ולכן האידוי אפשרי.
 • לייזר - טיפול זה נעשה באמצעות קרני לייזר אשר ממיסות את רקמת הערמונית.
 • ניתוח פתוח - כאשר בלוטת הערמונית מוגדלת באופן חריג נשקל צורך לביצוע הליך ניתוחי פולשני. הניתוח נעשה בפתיחת בטן תחת בהרדמה מלאה ובמהלכו מסירים את רקמת הגידול בערמונית.  

 

טיפול טבעי בהגדלה שפירה של בלוטת הערמונית

 

הטיפול הטבעי בהגדלה שפירה של בלוטת הערמונית נועד לסייע לאיזון המערכת ההורמונלית, להפחית את מופע התסמינים וחומרתם ולמנוע את התקדמות המחלה. הטיפול המונע יכול להימשך בהצלחה שנים רבות.

הטיפול כולל דגשים תזונתיים, שימוש בצמחי מרפא ובמידת הצורך מתן תוספי תזונה ספציפיים.

לסטרס תפקיד משמעותי בהתפתחות הגדלה שפירה של בלוטת הערמונית. לכן, שיטות הרגעה שונות וטיפול בהיבטים הנפשיים של המטופל הינם בעלי ערך רב. 

יש להתייחס להיבט הנפשי של המטופל (למשל תסכול, פגיעה באיכות החיים, בדחף המיני, בפוריות, בתפקוד המיני, לא צריכים אותי יותר... ועוד). בנוסף, קיום פעילות גופנית מתונה וקבועה יכולה להוות גורם מכריע באיזון מערכת העצבים והפחתת הסטרס

חשוב לציין כי הטיפול הטבעי יכול להשתלב יחד עם טיפול תרופתי קונבנציונאלי. הסבר מפורט תחת הכותרת שילוב צמחי מרפא ותרופות לטיפול בהגדלה שפירה של בלוטת הערמונית

מבחינה תזונתית חשוב להקפיד על צריכת מזונות המכילים אבץ כמו גרעיני חמנייה ודלעת (לא קלויים), ברוקולי וקטניות לצד צמצום ואף הימנעות מצריכת מזונות המכילים שומנים מן החי או שומני טראנס. שאר ההנחיות התזונתיות מפורטות בהמשך.

יש לשים לב כי תרופות משתנות, המשמשות בעיקר לטיפול ביתר לחץ דם, עלולות לגרום לחלק מתסמיני ההגדלה השפירה או להעצימם. במקרים אלו, כדאי לשלב טיפול טבעי להפחתה של יתר לחץ דם על מנת להביא לירידה, יחד עם הרופא המטפל, של המינון התרופתי.

בסקירת המחקרים המובאת בהמשך ניתן לראות ראיות קליניות לחשיבותה של התזונה וליעילותם של צמחי מרפא ותוספי תזונה לטיפול בהגדלה שפירה של הערמונית.

 

תזונה לטיפול בהגדלה שפירה של בלוטת הערמונית: 

הטיפול התזונתי בהגדלה שפירה של הערמונית עשוי לסייע לאיזון הורמונלי. התפריט המומלץ כולל הגברת צריכה של מזונות המכילים   למידע השלם למנויים

להלן רשימת המלצות תזונתיות, מסודרות לפי סדר חשיבות.  למידע השלם למנויים

 

צמחי מרפא לטיפול בהגדלה שפירה של בלוטת הערמונית:

צמחי המרפא הידועים כיעילים ביותר לטיפול בהגדלה שפירה של בלוטת הערמונית כוללים:

דקל ננסִי (Serenoa serrulata) –   למידע השלם למנויים

שורש סִרפד (Radix Urtica spp.) –   למידע השלם למנויים

פיג'אום אפריקני (Pigeum africanum) –   למידע השלם למנויים

פרחי צַבר (Opunita ficus-indica) –   למידע השלם למנויים

הטיפול בעזרת צמחי מרפא אינו מתייחס רק לערמונית עצמה.    למידע השלם למנויים

 

אסטרטגיה טיפולית וצמחי מרפא אפשריים לטיפול בהגדלה שפירה של בלוטת הערמונית:

רשימת צמחי המרפא הרלוונטיים ביותר, לפי קטגוריות פעילות  למידע השלם למנויים

 

פורמולות לדוגמא לטיפול בהגדלה שפירה של בלוטת הערמונית:

הטיפול בצמחי מרפא נבנה על פי צרכיו הפרטניים של המטופל ובהתאם לתשאול ולתוצאות הבדיקות הרפואיות תוך התחשבות בגורמים אישיים כגון: עודף/חוסר, קור/חום, יובש /לחות, מצב נפשי ופיזיולוגי. מומלץ לגשת למטפל מוסמך אשר ידע להתחשב בגורמים השונים ולהתאים למטופל את צמחי המרפא באופן פרטני. 

הפורמולות המופיעות להלן הן להדגמה בלבד.

 

פורמולה לטיפול בהגדלה שפירה של בלוטת הערמונית, בנוזל:

 

40% Serenoa serrulata
 

 

הפורמולה המלאה זמינה למנויים  

 

מינון: 5-10 מ"ל, 3 פעמים ביום 

 

פורמולה לטיפול בהגדלה שפירה של בלוטת הערמונית, בכמוסות:

 

140mg Serenoa serrulata
 

 

הפורמולה המלאה זמינה למנויים 

מינון: 1-2 כמוסות, 3 פעמים ביום 

 

שילוב צמחי מרפא ותרופות לטיפול בהגדלה שפירה של בלוטת הערמונית:

לפירות הדקל הננסי השפעה נוגדת קרישה.   למידע השלם למנויים

קיימות תרופות אשר עובדות במנגנון של עיכוב האנזים 5 אלפא רדוקטאז. מנגנון פעולה דומה נמצא גם ברוב צמחי המרפא המוזכרים לעיל.   למידע השלם למנויים

 

תוספי תזונה לטיפול בהגדלה שפירה של בלוטת הערמונית:

בחלק זה מפורטים תוספי התזונה המתאימים ביותר לטיפול בהגדלה שפירה של בלוטת הערמונית והמינון הרצוי של כל תוסף.  למידע השלם למנויים

 

היבטים של גוף נפש בהגדלה שפירה של הערמונית:
כאשר אנו ניגשים לאבחן את ההקשר הרגשי של הגדלת בלוטת הערמונית, נעצור רגע להסיט מבטנו מהסיבה הרפואית לבעיה, אל התוצאה – הבעיה עצמה:
קשיים במתן שתן, המלווים לעיתים בהתרוקנות לא מלאה, תכיפות ודחיפות, צריבה וכדומה.
זוהי למעשה היצירה שהגוף יוצר, המשקפת את הנפש. הגדילה הטבעית של בלוטת הערמונית היא למידע השלם למנויים

 

מחקרים על הגדלה שפירה של בלוטת הערמונית ורפואה טבעית:

בחלק זה תמצאו סקירות מחקרים על תזונה, צמחי מרפא ותוספי תזונה לטיפול בהגדלה שפירה של בלוטת הערמונית.  למידע השלם למנויים

 


דוגמא לדף מידע מלא

לרכישת מנוי  |  כניסת מנויים

חזרה לתחילת העמוד

חזרה לעמוד הקודם