עם ישראל חי!
פתיחת תפריט נגישות
גישה מהירה לדף הבית

ארוחת בוקר או צום עד 12:00 – מה עדיף לרקמת השומן הבטנית? 

עודכן בתאריך 24/12/2017

 

מה נבדק?

במחקר אקראי מבוקר נבדקה התגובה המולקולרית של רקמת השומן הבטנית לצריכה קבועה של ארוחת בוקר, בהשוואה לצום עד השעה 12:00 בצהריים, בקרב משתתפים עם שמנות לעומת משתתפים במשקל תקין. המחקר פורץ דרכו בהיותו קליני ורנדומלי, ונבנה על בסיס נתונים תצפיתיים שהדגימו כי אנשים שצורכים ארוחת בוקר – רזים יותר. 

 

המחקר
במחקר הנוכחי נכללו 49 מבוגרים בגילאי 21-60, 29 מהם במשקל תקין ו-20 עם שמנות. על בסיס קריטריון המשקל – כל קבוצה חולקה אקראית לשתי קבוצות, הקבוצה הראשונה התבקשה לצרוך לפחות 700 קלוריות עד השעה 11:00 ולפחות מחצית מהן בשעתיים הראשונות לאחר הקימה (לא היתה הנחיה מיוחדת לגבי סוג המזון, אך בדרך כלל זו היה ארוחה עתירת פחמימות, כדוגמת קורנפלקס), והקבוצה השנייה התבקשה להמשיך את צום הלילה עד השעה 12:00. מכל המשתתפים נלקחה ביופסיה מרקמת השומן הבטנית התת-עורית בתחילת המחקר ולאחר 6 שבועות להערכת התגובה המולקולרית של תא השומן. 
החוקרים בדקו ביטוי וויסות גנטי.

 

הממצאים: 

  • אצל אנשים עם משקל תקין, הגנים המעורבים במטבוליזם של שומן ("שריפת שומנים") הגבירו פעילותם בעקבות דילוג על ארוחת הבוקר (לא נבדק האם הם שרפו יותר שומנים בפועל, רק בדקו את הביטוי הגנטי המעורב בכך). אצל האנשים הסובלים משמנות – לא נמצאו ממצאים דומים ונראה כי הם הגיבו באותו אופן לשתי ההתערבויות. 
  • בחשיפת תאי השומן לאינסולין, אשר בתנאים נורמלים מעודד את התאים הללו לצרוך גלוקוז מהדם, נמצא כי אצל אנשים במשקל תקין ארוחת הבוקר הגבירה את הרגישות לאינסולין, כלומר את היכולת של התאים לצרוך גלוקוז (להפחית רמתו מזרם הדם) . אצל אנשים הסובלים משמנות, היתה לתאי השומן עמידות גבוהה יותר לאינסולין ולכן, יכולת נמוכה יותר לצרוך גלוקוז. 
  • באופן כללי, אנשים שצורכים ארוחת בוקר באופן קבוע נוטים להיות פעילים יותר גופנית אבל גם אוכלים יותר. ההשפעה של זה על הירידה במשקל – אינה ברורה, אבל פרמטרים מגוונים של בריאות השתפרו כתוצאה מאכילת הבוקר. 

המסקנות האופרטיביות העולות ממחקר זה הן: 
אדם, ללא קשר למשקלו, שיאכל ארוחת בוקר – יהיה כנראה פעיל יותר גופנית באותו יום ואם הוא במשקל תקין יהנה גם מהגברת הרגישות לאינסולין. 
אדם שלא אוהב לאכול ארוחת בוקר - שיקח בחשבון שיהיה פחות פעיל גופנית (אם כי הוא כמובן יכול לסתור השפעה זו באופן מודע על ידי הגברת הפעילות במכוון), כאשר אם הוא במשקל תקין, הוא עשוי להינות מיתרונות של מטבוליזם שומנים גבוה יותר.
המסקנות הספציפיות עבור אנשים הסובלים משמנות אינן ברורות מספיק. 

 

מקור

Molecular adaptations of adipose tissue to 6 weeks of morning fasting vs daily breakfast consumption in lean and obese adults.
Gonzalez JT, et al.
J Physiol. 2017 Nov 28. doi: 10.1113/JP275113. [Epub ahead of print]
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29193093
חזרה לתחילת העמוד

חזרה לעמוד הקודם