עם ישראל חי!
פתיחת תפריט נגישות
גישה מהירה לדף הבית

חום גבוה - טיפול טבעי

עודכן בתאריך 20/01/2019

 

טיפול טבעי בחום

 

כדי שנוכל להבין את מהלך הטיפול, כדאי ראשית שנדון בתהליך העלאת החום המתבצע על ידי הגוף.

הגוף מעלה חום בצורה מדויקת (במיוחד אצל ילדים).

התהליך מתבצע תחת בקרה מלאה של המוח, על ידי סגירה של כלי דם פריפריאליים והאצת תהליכים כימיים ומטבוליים בכבד.

כאשר גורם מזהם חודר לגוף, בדרך כלל ישנה דגירה של מספר ימים ומתחיל להצטבר עומס ויראלי (רעלנים).

ברגע שהמוח מזהה את עומס הרעלנים הוא מתחיל להעלות את חום הגוף. 

התהליך לוקח כיום יומיים עד שחום הגוף מגיע לטמפרטורה הרצויה.
לאחר יום בערך, הגוף מגיע ל- °38.5, אולם המוח רוצה להגיע ל °40 ולכן האדם ירגיש קור (התרמוסטט הפנימי בגוף מתוכנת ל- °40 וכרגע טמפרטורת הגוף נמצאת °1.5 מתחת לחום הרצוי). כעבור יום נוסף נגיע ל- °40, הטמפרטורה הרצויה.

התערבות על ידי מתן צמחי מרפא מייזעים חמים כגון: ג'ינג'ר (Zingiber officinale), אנג'ליקה אירופאית (Angelica archangelica), פלפלת (Capsicum spp.), קינמון (Cinnamomum zeylanicum), רוזמרין (Rosmarinus officinalis), זנטוקסילום (Zanthoxylum spp) וכד' תקצר את תהליך העלאת החום לכיום אחד בלבד. התערבות זו מייעלת את פעולת הגוף ומסייעת למלחמתו בגורם המזהם.

הרבה אנשים (ובעיקר ילדים) לא ירגישו רע למרות החום אך הם יישנו הרבה, יחוו חוסר תיאבון ויפגינו ברק בעיניים ובפנים. תסמינים אלו יימשכו כ-2-4 ימים. ברוב המקרים הגוף מנצח וירוסים בקלות לאחר מספר ימים. כלומר, העומס הויראלי מתחיל לרדת. כשהעומס מתחיל לרדת, הגוף מסמן לעצמו טמפרטורת יעד חדשה (חזרה לשגרה). תהליך ירידת החום נמשך גם הוא כיומיים.

לאחר יום חום הגוף יהיה בערך °38.5, האדם יזיע ויפרוק חום מכיוון שהתרמוסטט הגוף מכוון ל- °36.7. בשלב זה, מתן של צמחי מרפא מייזעים קרירים כגון בן חרצית (Tanacetum), נפית החתולים (Nepeta cataria), נענע חריפה (Mentha piperita), תרזה (Tilia europea), סמבוק שחור (Sambucus nigra), אכילאה אלף העלה (Achillea millefolium), בן אזוב (Hyssopus officinalis) וכד' יסייע לגוף לפרוק את החום באופן יעיל.

לכאורה, קיים חשש תיאורטי שנגרום (על ידי השימוש במייזעים קרים) להורדה של החום ללא מיצוי התהליך. אך למעשה, אם הגוף עדיין אינו מוכן להוריד את החום, צמחי המרפא לא יכריחו אותו לעשות כן.

היום נהוג להתחיל להוריד חום סביב °39.5 אך כל עוד האדם לא סובל ניתן גם לטפל בו ללא הורדת חום עד לטמפרטורה של °40.5. בחום העולה על °42 מערכות הגוף עלולות לקרוס.

אם כבר מורידים את החום, עדיף לעשות זאת באופן מתון ולא דרסטית. כלומר, להוריד את החום מעט אבל לא לדכא אותו לגמרי. דיכוי החום עלול לפגוע בפעילות הגוף ולגרום להארכת המחלה.


תפקידיו של חום הגבוה מ- °36.7:

  • קוטל חיידקים ונגיפים (וירוסים).
  • ממריץ את מערכת החיסון.
  • מרחיב כלי דם.
  • מגביר פעילות תאי דם לבנים (תנועתיות ואיכות).
  • מגביר פעילות אנזימתית.

 

דרכים טבעיות להורדת חום | שמנים אתריים | גוף-נפש

 


דרכים טבעיות להורדת חום:

  • מקלחת במים פושרים.
  • לבישת גרביים טבולים בחומץ - רבע כוס חומץ, 3 רבעים מים, חשוב יש למדוד זמן בכדי למנוע הזעה דרמטית - 15 דקות ללבוש את הגרביים, לכל היותר. אם לא הושגה ירידה מספיקה של החום, יש לחזור על הפעולה שנית, ושוב לא יותר מ- 15 דקות. לתינוקות, זמן לבישת הגרביים לכל היותר - 10 דקות. 
  • הנחת מגבת לחה על המצח.

 

שמנים אתריים לטיפול בחום גבוה:

ניתן להשתמש בשמנים אתריים להורדת חום יעילה, ללא פגיעה בתהליך הטבעי של הגוף, וזאת בעזרת שימוש בשמן אתרי למידע השלם למנויים

 

היבטים של גוף נפש בחום גבוה:
תפקידו של החום אמנם פיזיולוגי בעיקרו, אך ברמה הרגשית, בה לכל תהליך בריאותי שעובר עלינו קיימים גם הקשרים רגשיים – החום הגבוה מייצג את למידע השלם למנויים

 


דוגמא לדף מידע מלא

לרכישת מנוי  |  כניסת מנויים

חזרה לתחילת העמוד

חזרה לעמוד הקודם