עם ישראל חי!
פתיחת תפריט נגישות
גישה מהירה לדף הבית

מחקרים לדוגמא

 
בכל שבוע אנו סוקרים כ-30 מחקרים חדשים המתפרסמים ברחבי העולם. 
כ-1500 מחקרים בשנה.

 

להלן דוגמאות לדרך בה מוצגים מחקרים עדכניים באתר:

הקשר בין מזון מהיר ואלרגיות בקרב ילדים ובני נוער

כחלק מהמחקר הבינלאומי על אסתמה ואלרגיות בילדות, נבחן הקשר בין רכיבי מזון מסוימים להופעת תסמינים של אסתמה, דלקת אלרגית של הלחמיות ((Rhinoconjunctivitis ואקזמה.

המחקר בוצע על ידי ניתוח שאלונים על הימצאות תסמינים שונים ועל סוג ותדירות צריכת מזונות שונים בשנה האחרונה בקרב ילדים בגילאי 6-7 ובני נוער בני 13-14.

בשתי קבוצות הגיל נמצא כי צריכה של לפחות 3 מנות פרי בשבוע הינה בעלת פוטנציאל להשפעה מגינה מפני אסתמה ואילו צריכה של 3 ומעלה מנות מזון מהיר קשורה בסיכון מוגבר לאסתמה, לדלקת אלרגית של הלחמיות ולאקזמה.

Thorax Published Online First: 14 January 2013

http://thorax.bmj.com/content/early/2013/01/03/thoraxjnl-2012-202285


כיצד האבץ נלחם בזיהומים?

המחקר מציג את המנגנון בו האבץ מסייע באיזון מערכת החיסון ובכך תורם למלחמה של הגוף בזיהומים.

אומנם המחקר מתמקד בתפקיד האבץ בפעילות מערכת החיסון בעת זיהום בקטריאלי או אלח דם (sepsis), אך ממצאי המחקר יכולים להסביר גם מדוע נטילת אבץ בתחילת התקררות יכולה לשפר את מהלך המחלה.

מחקר קודם הראה כי לעומת עכברים שניזונו מדיאטה רגילה, עכברים שניזונו מדיאטה דלה באבץ סבלו מתהליך דלקתי חריף בתגובה לאלח דם (sepsis). המחקר הנוכחי, אשר בוצע הן על תרבית של תאים אנושיים והן בבעלי חיים, הראה כי האבץ מעכב חלבון הפועל במערכת החיסון במצב זיהומי, ובכך מסייע ביצירת שליטה ובקרה על התפרצות של תהליך דלקתי.

החוקרים מציעים כי למחקר זה יכולה להיות השפעה על אסטרטגיית הטיפול במצבים רפואיים מסוימים אולם, החוקרים מציינים כי בשלב זה לא ניתן לקבוע האם תוספי אבץ אכן יעילים לטיפול בחולים במצב קשה הנמצאים בטיפול נמרץ.

Cell Reports 2013 Feb. 7

http://www.cell.com/cell-reports/fulltext/S2211-1247(13)00016-8
 

דיאטה עשירה בברזל לסובלות מתסמונת קדם ווסתית (PMS)

כחלק ממחקר האחיות השני שנערך בין השנים 1991-2001, נבדק הקשר בין צריכת מינרלים לבין תסמונת קדם ווסתית (PMS).

בתחילת המחקר, כלל המשתתפות לא סבלו מ-PMS כאשר לאחר 10 שנים 1,057 נשים אופיינו כסובלות מ-PMS לעומת 1,968 נשים שהיוו את קבוצת הביקורת. צריכת המינרלים הוערכה באמצעות שאלונים ב-3 נקודות זמן במהלך שנות המחקר.

תוצאות המחקר הראו כי הנשים שצרכו הכי הרבה בברזל ממקור צמחי היו בעלות סיכון נמוך ב-40% לסבול מ-PMS לעומת הנשים שצרכו מעט ברזל. בנוסף, נמצא קשר בין צריכה רבה של אשלגן ל- PMS.

החוקרים ממליצים לסובלות מ-PMS לבצע בדיקת דם לברזל אך מזהירים מפני נטילת מינונים גבוהים של תוספי ברזל שעלולים להיות מזיקים.

American Journal of Epidemiology, online, Feb. 26, 2013

http://aje.oxfordjournals.org/content/early/2013/02/23/aje.kws363.abstract

 

לכל סקירות המחקרים >