פתיחת תפריט נגישות
גישה מהירה לדף הבית

אנדומטריוזיס - טיפול טבעי

עודכן בתאריך 08/03/2018

תסמינים | גורמים | אבחנה | טיפול קונבנציונאלי | טיפול טבעי | תזונה | צמחי מרפא | שמנים אתרים | תוספי תזונה | גוף-נפש | מחקרים


אנדומטריוזיס הינה מחלה בה רקמת רירית הרחם (אנדומטריום) נודדת מחוץ לרחם בדרך כלל אל חלל הבטן.

הנדידה נעשית בזמן המחזור החודשי ומתבצעת דרך כלי הדם, מערכת הלימפה או החצוצרות.

תאי רירית הרחם נדבקים בעיקר אל מערכת הרבייה הנשית והאגן וניתן למצוא אותם לרוב בשחלות, בחצוצרות, ברצועות התומכות ברחם, בצוואר הרחם, באזור הפנימי בין הנרתיק והחלחולת, על פני הרחם ובאגן.

כמו כן, ניתן למצוא את רקמת רירית הרחם באיברים הסמוכים למערכת הרבייה כגון מעיים, פי טבעת, שלפוחית שתן, או על צלקות של ניתוחים באזור הבטן ובמקרים נדירים גם בריאות, במוח או על הגפיים.

רקמות רירית הרחם מגיבות לשינויים הורמונאליים של מחזור האישה ומדממות בכל חודש בעת הופעת הדימום הוסתי. מכיוון שאין לדם לאן להתנקז נוצרת סביב הרקמה דלקת הגורמת לכאבים ועוויתות.

עם התקדמות המחלה נוצרות הידבקויות (היווצרות רקמה צלקתית) או ציסטות אשר פוגעות בתפקוד האיברים.

אנדומטריוזיס הינה מחלה שכיחה בקרב 30% מהנשים. היא יכולה להתפתח בנשים מכל שכבה סוציו אקונומית, גיל או גזע ועלולה לפגוע באיכות החיים וביכולת הפוריות.
 

 

תסמינים של אנדומטריוזיס:

התסמינים באנדומטריוזיס משתנים מאישה לאישה ותלויים במיקום והתפשטות הרקמות הרחמיות ובחומרת ההידבקויות. בקרב חלק מן הנשים אין תסמינים כלל ובחלקן התסמינים מתבטאים באופן הפוגע באיכות חייהן ומסב להן כאבים עזים.

התסמינים הנפוצים לאנדומטריוזיס כוללים:

 

גורמים לאנדומטריוזיס:

לא קיימים גורמים ברורים לאנדומטריוזיס ולא ברור מדוע נשים מסוימות מפתחות את התופעה ואילו נשים אחרות לא.

אחת התיאוריות המרכזיות טוענת כי בקרב נשים מסוימות קיימת זרימה אחורית של רקמה רחמית אל עבר החצוצרות ואל חלל הבטן ולא אל עבר הנרתיק, כראוי.

תיאוריה אחרת סוברת כי זרימה אחורית קיימת אצל כל הנשים אך במרבית המקרים מצליחה מערכת החיסון להשתלט על תאים אלו ולהרסן, בעוד שבקרב נשים הסובלות מאנדומטריוזיס קיימת בעיה במערכת החיסון אשר מתבטאת בחוסר יכול להרוס תאים אלו.

תיאוריה נוספת סוברת כי בקרב נשים הסובלות מאנדומטריוזיס קיימים שרידים של תאי גזע עוד מתקופת העוברות שעלולים להתפתח עקב שינויים הורמונאליים.

בנוסף, נמצא קשר בין צריכת מזונות מן החי (בעיקר בשר) להיווצרות אנדומטריוזיס.

קיימים מספר גורמי סיכון לאנדומטריוזיס:

 • רמות גבוהות של אסטרוגן.
 • גיל - גילאי פוריות (בין גיל ההתבגרות לגיל המעבר).
 • קשר גנטי - נראה כי קיום המחלה אצל קרובות משפחה מגבירה את הסיכון להתפתחות אנדומטריוזיס.
 • מחזור חודשי - מחזור הקטן מ- 28 יום, דימומים ממושכים בעת הוסת וקבלת מחזור מוקדמת (מתחת לגיל 12).
 • בעיות מבניות של איברי מערכת הרבייה.

 

אבחנה של אנדומטריוזיס:

האבחנה הראשונית בעת חשד להתפתחות אנדומטריוזיס מתבצעת באמצעות מספר בדיקות הכוללות:

 • בדיקות הדמיה - בדיקות הדמיה כגון אולטרא סאונד, תהודה מגנטית (MRI) או טומוגרפיה ממחושבת (CT) מאפשרות תמונה של חלל הבטן ומסייעות בזיהוי ציסטות והידבקויות.
 • בדיקה גניקולוגית ורקטאלית - בבדיקות אלו ניתן לחוש את הבליטות הרגישות למגע.
 • בדיקת חלבון CA125 - בבדיקה נמדדות רמות הנוגדן לחלבון CA125. בדרך כלל משמש חלבון זה כסמן לגידולים ממאירים באיברי הרבייה, מעי גס וריאות. עם זאת קיימים מצבים שפירים כגון אנדומטריוזיס, דלקות בחלל הבטן ודלקות באגן בהם נמצא החלבון ברמות גבוהות מהרגיל.


האבחנה הסופית של אנדומטריוזיס מתבצעת באמצעות בדיקה לפרוסקופית: בבדיקה זו מחדירים סיב אופטי דרך הבטן. הסיב מאפשר הסתכלות פנימית אל תוך חלל הבטן והאגן. הבדיקה מאפשרת לקבוע את חומרת המחלה ואת מיקומם של הנגעים. כמו כן, באמצעות הבדיקה ניתן להוציא חלק מן הרקמה לביופסיה.

 

טיפול קונבנציונאלי באנדומטריוזיס:

אנדומטריוזיס אינה מחלה הניתנת לריפוי ולכן הגישה כוללת טיפול בתסמינים ומניעתם. הטיפול ניתן באמצעות תרופות, ניתוח לפרוסקופי או שילוב ביניהם.

 

טיפול תרופתי - משמש להפחתת תסמיני הכאב וסיוע באיזון הורמונאלי.

 • נוגדי דלקת שאינם סטרואידיים (NSAID) - תרופות אלו מסייעות בהפחתת כאב ומניעת דלקתיות על ידי הפחתה בייצור פרוסטגלנדינים מעוררי דלקת. כגון (Ibuprofen (Advil, Nurofen, Adex ו- ( Naproxen (Naxyn, Narocin, Point
 • פרוגסטרון - תרופות המכילות פרוגסטרון המשמש לעיכוב ביוץ ועיכוב צמיחת רירית הרחם. דוגמא לתרופה מסוג זה: (Progesterone (Endometrin, Utogestan.
 • אמצעי מניעת הריון - מכילים את ההורמון פרוגסטרון המסייע במניעת ביוץ וצמצום או מניעת וסת התורמים לדיכוי המחלה. הטיפול ארוך טווח ויכול לכלול גלולות למניעת הריוןכגון: (Gestodene - Estrogen (Harmonet, Gynera, Minulet, Meliane, Emily
 • מעכבי ארומטאז - תרופות אלו מסייעות בהפחתת ייצור אסטרוגן. התרופות גורמות לעיכוב בפעילות של אנזים ארומטאז המשתתף בתהליך הפיכתם של סטרואידים מסוימים לאסטרוגן. תרופות המשתייכות לקבוצה זו: (Letrozole (Femara), Anastrozole (Arimidex
 • אגוניסטים ל- GnRH (הורמון טרופי המופרש מבלוטת ההיפופיזה הגורם לגירוי בלוטת יותרת המוח להפרשת הורמונים המשפיעים על מערכת הרבייה) - תרופות מסוג זה מונעות ייצור והפרשה של הורמוני המין מן השחלה ובכך מסייעות להאטה או עצירה בגדילת רקמת הרחם. תרופות המשתייכות לקבוצה זו: (Leuporelin (Lucrin), Buserelin (Suprefact), Ggoserelin (Zalodex
 • משככי כאב נרקוטיים - תרופות מסוג זה מכילות חומרים אופיאטיים המשתייכים למשפחת המורפין ומשמשות רק במקרים של כאבים קשים. כמו כן, השימוש בהם מוגבל עקב סבילות והתמכרות. תרופות אלו פועלות ישירות על מערכת העצבים המרכזית וחוסמות את האותות המעבירים תחושת כאב למוח. תרופות המשתייכות לקבוצה זו: (Oxycodone (Oxycod, Oxycontin, Percoset.

 

טיפול ניתוחי 
לפרוסקופיה - ניתוח הנעשה באמצעות סיב אופטי המוחדר דרך הבטן אל חלל הבטן ומאפשר הוצאת רקמות מצולקות וציסטות, הפרדת הידבקות רקמות, שיקום חצוצרות ועוד.

כריתת רחם ו/או שחלות - ניתוח זה נעשה כמוצא אחרון במקרים של נשים שאינן רוצות להרות או בקרב נשים שמצבן חמור ואינו ניתן לפתרון בדרכים חלופיות. הניתוח מתבצע לרוב בפתיחת בטן. לאחר הניתוח קיימת הפחתה ברמות אסטרוגן והתסמינים נעלמים. עם זאת ייתכנו תסמינים של גיל המעבר.

 

טיפול טבעי באנדומטריוזיס

 

הטיפול הטבעי באנדומטריוזיס עשוי להביא להקלה משמעותית בתסמינים ולשיפור ניכר באיכות חיי המטופלת.

הטיפול מותאם פרטנית לכל מטופלת על פי מופע התסמינים הייחודי ומצב המערכות השונות.

מטרת הטיפול הטבעי כוללת איזון המערכת ההורמונאלית (הפחתת רמות אסטרוגן), הפחתת כמות הדימום, צמצום מידת הכאב, הפחתת תהליכים דלקתיים ותמיכה בתהליכי הפינוי והורדת רמות סטרס.

הטיפול נעשה באמצעות התאמת תפריט תזונתי הכולל מזונות בעיקר מן הצומח המכילים נוגדי חמצון, פיטואסטרוגנים, סיבים תזונתיים, חומצות שומן חיוניות ועוד.

קיימת חשיבות רבה להימנעות מצריכת מזונות המכילים הורמונים סינתטיים (מזון מן החי) או מזונות המכילים שאריות של חומרי הדברה. חומרים אלו דומים במבנם להורמון האסטרוגן ולכן משפיעים על תקינות המערכת ההורמונאלית.

מחקרים (מפורטים מטה) מראים כי צריכת פירות, ירקות וחלבון מן הצומח כמו גם נוגדי חימצון מסייעים להקלה בתסמינים של אנדומטריוזיס.

לצמחי המרפא תפקיד חשוב בטיפול כמפורט בהמשך.

בנוסף, במידת הצורך, נעשה שימוש בתוספי תזונה המשלימים את התפריט התזונתי ברכיבים ייחודיים כגון חומצות שומן חיוניות, נוגדי חמצון (דוגמת ויטמין C וויטמין E), פרוביוטיקה וכד'.

בנוסף, לסטרס כרוני תפקיד משמעותי בהגברת תהליכים דלקתיים וכאבים.

לכן, חשוב לשלב במערך הטיפולי שימוש בטכניקות הרפיה (טיפולי מגע, יוגה, תרגילי נשימות, דמיון מודרך, מדיטציות וכד') אשר מסייעות בהפחתת מתחים, לחצים וכאבים והמלצות לביצוע פעילות גופנית סדורה אשר משפרת את התחושה הכללית ומסייעת בהפחתת עוצמת וחומרת התסמינים.

בסקירת המחקרים המובאת בהמשך ניתן לראות עדויות רבות לחשיבות התזונה ולשימוש בתוספי תזונה לטיפול באנדומטריוזיס.

 

תזונה לטיפול באנדומטריוזיס:

הטיפול התזונתי באנדומטריוזיס תורם לאיזון המערך ההורמונאלי, הפחתת תסמיני הדלקת והכאב, חיזוק המערכת החיסונית ותמיכה בתהליכי הפינוי של הגוף.

דגשי התזונה המומלצים לשם השגת מטרות אלו מתמקדים בהגברת מזונות מן הצומח (ירקות, פירות, דגנים מלאים וקטניות) אשר עשירים בסיבים תזונתיים וויטמינים ומינרלים החיוניים לתפקוד תקין של מערכות הגוף ובהגברת צריכת חומצות שומן חיוניות בעיקר מסוג אומגה 3 (כגון דגים) אשר הכרחיות לפעילות תקינה של תאי הגוף, לתפקוד תקין של מערכות העצבים והרבייה ולהפחתת תהליכים דלקתיים וכאב.

במקביל מומלץ להפחית ואף להימנע מצריכת מוצרי מזון מן החי, שומנים רווים, סוכרים ומזונות המכילים שאריות חומרי הדברה אשר עלולים להחריף את הכאב והדלקתיות ולשבש את המערך ההורמונאלי.

להלן רשימת המלצות תזונתיות, מסודרות לפי סדר חשיבות.

 

הגברת צריכה של:

 • חומצות שומן חיוניות מסוג אומגה 3 המצויות בעיקר בדגי ים כגון סרדינים, סלמון, הרינג (מטיאס), טונה, מקרל, פורל, הליבוט, סול ובזרעי פשתן. חומצות שומן אלו חשובות לשלמות ותקינות תאי הגוף, מהוות אבן בניין להורמוני מין, תורמות לאיזון הורמונאלי ולתפקוד תקין של מערכת העצבים. כמו כן, הן מפחיתות ייצור הורמונים פרוסטגלנדינים מעוררי דלקת ומגבירות ייצור הורמונים פרוסטגלנדינים מפחיתי דלקת וכתוצאה מחזקות את פעילות מערכת החיסון ומונעות התכווצויות של הרחם.
 • חומצות שומן המצויות במזונות כגון אגוזים, שקדים, זרעים ושמן זית. חשוב לציין כי יש לצרוך אגוזים, שקדים וזרעים בצורתם הטבעית (ללא קלייה) משום שקלייתם גורמת לחמצון והרס החומרים החיוניים.
 • הגברת צריכת סיבים תזונתיים המצויים בירקות, פירות, דגנים מלאים (אורז מלא, קינואה, גריסים, שיבולת שועל וכד') וקטניות (עדשים, פולי סויה, מאש וכד'). מסייעים לחילוף חומרים תקין והפחתת רמות אסטרוגן.
 • מזונות המכילים ויטמין E כגון ירקות ירוקים עליים, שמנים צמחיים, אגוזים וזרעים. ויטמין E משתתף בתהליכים שונים במערכת הרבייה (ייצור הורמוני מין, נשיאת חמצן לאיברי הרבייה ועוד), מסייע באיזון רמות הורמונים פרוסטגלנדינים ותורם להפחתת שומנים בדם.
 • צריכת מוצרי סויה וזרעי פשתן המכילים פיטואסטרוגנים (אסטרוגנים צמחיים) המסייעים בשמירה על המאזן ההורמונאלי.
 • מזונות המכילים אבץ (כגון גרעיני חמנייה, גרעיני דלעת, אגוזים, קטניות ודגנים מלאים). אבץ חיוני לתפקוד תקין של מערכת הרבייה ומשתתף בתהליכים רבים המשפיעים על תקינות מערכות הגוף בפרט מערכות הרבייה והחיסון.
 • נוזלים- שתייה של חליטות צמחי מרפא ומים (8-10 כוסות מים ביום) אשר משפרים את תהליך העיכול ואת פינוי הרעלים מן הגוף.
 • הגברת צריכת פירות וירקות:
  • מכילים כמות גדולה של סיבים הנקשרים לאסטרוגן ולשומנים ומסייעים בסילוקם מן הגוף.
  • מכילים כמות גבוהה של נוגדי חמצון, מינרלים וויטמינים חיוניים.
  • ירקות ממשפחת המצליבים (כרוב, כרובית, ברוקולי וכד') מכילים דיאנידולימתאן (DIM) המסייע בסילוק אסטרוגן.
  • ירקות נוגדי דלקת כגון: בצל לבן, בצל סגול, שום וזנגביל.
  • ירקות המסייעים בניקוי הכבד כגון סלק, גזר, ארטישוק, לימון, שורש פטרוזיליה, שורש סלרי.

 

הימנעות או הפחתת צריכה של:

 • מזונות המכילים שאריות חומרי הדברה. חומרים אלו דומים במבנם להורמון האסטרוגן אך פעילותם על קולטני ההורמון בגוף חזקה לאין שיעור מההורמון הטבעי.
 • מזונות מן החי כגון בשר, חלב ומוצריו וביצים – מוצרי מזון אלו מכילים לרוב הורמונים מלאכותיים אשר עלולים להחריף את חוסר האיזון ההורמונאלי. בנוסף, אכילת בשר מעלה רמות של חומצה ארכידונית אשר גורמת להעלאת מרכיבים יוצרי דלקת, לכאבים ולהתכווצויות.
 • מזונות המחלישים את מערכת החיסון ומעודדים תהליכי דלקת כגון: סוכר, מזונות המכילים סוכר, חלב ומוצרי חלב, אלכוהול, קפאין וכד'.
 • מזונות המכילים שומן רווי- מטוגנים, בשר בקר, מזון מעובד, מרגרינה, חמאה, שמנים מזוקקים. שומנים מסוג זה פוגעים בפעילות של חומצות שומן חיוניות מסוג אומגה 3 ועלולים לשבש את המאזן ההורמונאלי.
 • מזונות אלרגניים ובעיקר חיטה וחלב ומוצריו אך גם מזונות אלרגניים אחרים כגון תירס, בוטנים, חומרים משמרים וצבעי מאכל אשר עלולים להחריף את התסמינים.
 • מזונות תעשייתיים, מעובדים, מלאכותיים ומשוּמרים המכילים צבעי מאכל וחומרי טעם וריח אשר עלולים לשבש את המאזן ההורמונאלי ולהחליש את פעילות מערכת החיסון.

 

צמחי מרפא לטיפול באנדומטריוזיס:

לצמחי המרפא מספר תפקידים חשובים באסטרטגיית הטיפול באנדומטריוזיס.

ראשית, איזון המערכת ההורמונאלית העומדת בבסיס המחלה.

הצמח החשוב ביותר הינו שיח אברהם (Vitex agnus castus) וזאת בשל השפעתו הפרוגסטרונית.

קיימות גישות שונות לחשיבות השימוש בצמחי מרפא המכילים פיטואסטרוגנים כגון אנג'ליקה סינית (Angelica sinensis), בטטת בר (Dioscorea villosa), קוהוש שחור (Cimicifuga racemosa), תלתן אדום (Trifolium pratense) ועוד.

שימוש בצמחי מרפא אלו שנוי במחלוקת ודרוש מחקר נוסף על מנת שנבין אם רכיבים אלו מסייעים או סותרים את הטיפול הטבעי באנדומטריוזיס.

בנוסף, נשתמש בצמחי מרפא מפחיתי דימום כגון ילקוט הרועים (Capsella bursa pastoris) ואכילאה אלף האלה (Achillea millefolium). אופן השימוש בצמחים אלו מפורט תחת הערך דימום וסתי מוגבר.

עקב תהליכים דלקתיים כרוניים המצטברים בגוף נהוג לכלול בטיפול באנדומטריוזיס גם צמחי מרפא נוגדי דלקת כגון לבונה (Boswellia spp) או ערבה לבנה (Salix alba) וצמחי מרפא מתמירים (alteratives) ומנקזי לימפה כגון דבקה זיפנית (Galium aparine) או ציפורני החתול (Calendula officinalis) אשר מסייעים בפינוי עודפים מהגוף.

תפקיד נוסף יש לצמחי מרפא התומכים בכבד (האיבר האחראי על המרה של הורמונים) כגון שינן (Taraxacum officinalis) או אדמונית (Paeonia lactiflora), בעיקר כאלו המכילים פיטוסטרולים (חומרי מוצא להורמונים).

נקודה חשובה נוספת היא שימוש בצמחי מרפא אדפטוגנים כגון וויתניה משכרת (Withania somnifera) או שכיסנדרה סינית (Schisandra chinensis) אשר מסייעים להתמודדות עם סטרס, גורם אשר מגביר את חומרת התסמינים של אנדומטריוזיס.

חשוב לציין כי טיפול בצמחי מרפא אינו יכול לבוא במקום או ללא טיפול תזונתי. שילובם של השניים הוא שיביא לתוצאות משמעותיות.


ומה אומרים המחקרים?

המחקר העוסק בטיפול הצמחי באנדומטריוזיס לוקה מאוד בחסר. נכון לנקודת זמן זו (מרץ 2018) לא קיימים מחקרים קליניים בנושא. מנגד ישנם מחקרים קליניים רבים בשפה הסינית העוסקים ביעילות פורמולות סיניות לטיפול במחלה, אך מטבע הדברים אלה אינם נגישים לנו. לפיכך, רוב המחקרים המתייחסים לטיפול הצמחי המערבי באנדומטריוזיס מבוססים על מחקרי בעלי חיים ומחקרי מעבדה. בין הצמחים שנחקרו ניתן למצוא את שוש קירח (Glycyrrhiza glabra), כורכום (Curcuma longa), מורן שסוע עלים (Viburnum opulus), ציפורני חתול פרואניים (Uncaria tomentosa), ג'ינסנג קוריאני אדום (Panax ginseng), מיני אלכמילה (Alchemilla spp.), אכילאה קטנת פרחים (Achillea biebersteinii) וציפורני השטן (Harpagophytum procumbens). בהתבסס על מחקרים אלה ועל הידוע לנו על מנגנוני המחלה ועל מנגנוני הפעולה של הצמחים, ישנן מספר סקירות הסוקרות את הצמחים הרלוונטיים לטיפול במחלה. חלקם מוכרים לנו מן הרפואה הסינית כגון אנג'ליקה סינית (Angelica sinensis), קורידלית (Corydalis ambigua), קערורית סינית (Scutellaria baicalensis), אדמונית (.Paeonia spp), פטריית פוריה (Poria cocos), מרווה סינית (Salvia miltiorrhiza), שכיזנדרה (Schisandra chinensis), ריבס (.Rheum spp), וצלע השור (.Bupleurum spp), ואחרים מוכרים ממסורות טיפול מערביות כמו קלנדולה (Calendula officinalis), גדילן (Silybum marianum), ותויה מערבית (Thuja occidentalis).

מעניין לציין בהקשר זה כי דווקא צמחים מרכזיים בעלי השפעה הורמונלית כמו שיח אברהם מצוי (Vitex agnus castus) וקוהוש שחור (Cimicifuga racemosa) המוכרים לנו מהפרקטיקה הטיפולית טרם זכו להתייחסות מחקרית.

פירוט המחקרים נמצא כאן.
 

אסטרטגיה טיפולית וצמחי מרפא אפשריים לטיפול באנדומטריוזיס:

 1. צמחי מרפא הורמונאליים - Vitex agnus castus, Cimicifuga racemosa, Angelica sinensis, Dioscorea villosa, Chamaelirium luteum, Caulophyllum thalictroides, Glycyrrhiza glabra, Trifolium pratense, Lepidium meyenii, Serenoa serullata, Salvia officinalis, Verbena officinalis, Humulus lupulus, Leonurus cardiaca 
 2. צמחי מרפא מפחיתי דימום –Achillea millefolium, Capsella bursa pastoris, Agrimonia eupatoria, Calendula officinalis
 3. צמחי מרפא לתמיכה בכבדRad. Taraxacum officinalis, Schisandra chinensis, Cynara scolymus, Bupleurum sppSilybum marianum, Paeonia lactiflora
 4. צמחי מרפא אדפטוגנים -  Astragalus membranaceus, Glycyrrhiza glabra, Withania somnifera, Codonopsis pilosula, Eleutherococcus senticosus, Panax ginseng, Panax quinquefolium, Ganoderma lucidum, Centella asiatica, Schisandra chinensisAtractylodes macrocephala, Lepidium meyenii, Rhodiola rosea
 5. צמחי מרפא נוגדי עווית ומשככי כאב -Mentha piperita, Corydalis yanhusou, Viburnum spp, Paeonia lactiflora, Valeriana officinalis
 6. צמחי מרפא נוגדי דלקת – Glycyrrhiza glabra, Curcuma longa, Achillea millefolium, Cimicifuga racemosa, Salix alba, Filipendula ulmaria, Calendula officinalis
 7. צמחי מרפא מתמירים - Trifolium pratensa, Arctium lappa, Galium aparine, Viola tricolor, Iris versicolor, Rumex crispus
 8. צמחי מרפא מנקזי לימפהGalium aparine, Phytolacca americana, Iris versicolor, Calendula officinalis
 9. צמחי מרפא סופחי גזיםCinnamomum zeylanicum, Angelica archangelica, Chamaemelum nobile, Foeniculum vulgare, Matricaria recutita, Melissa officinalis, Mentha piperita, Pimpinella anisum, Thymus vulgaris, Zingiber officinale, Trigonella foenum graecum

פורמולות לדוגמא לטיפול באנדומטריוזיס:

הטיפול בצמחי מרפא נבנה על פי צרכיו הפרטניים של המטופל ובהתאם לתשאול ולתוצאות הבדיקות הרפואיות תוך התחשבות בגורמים אישיים כגון: עודף/חוסר, קור/חום, יובש /לחות, מצב נפשי ופיזיולוגי. מומלץ לגשת למטפל מוסמך אשר ידע להתחשב בגורמים השונים ולהתאים למטופל את צמחי המרפא באופן פרטני. 

הפורמולות המופיעות להלן הן להדגמה בלבד.

 

כאמור, הצמח החשוב ביותר הוא שיח אברהם (Vitex).

מכיוון שבמצב של אנדומטריוזיס רצוי להשתמש במינונים גבוהים של הצמח, ניתן ליטול אותו בנפרד במינון של עד 5 מ"ל פעמיים ביום או לשלבו כחלק מפורמולה.

 

פורמולה לטיפול באנדומטריוזיס המלווה בדימום וסתי מוגבר, בנוזל:

 

30% Capsella bursa pastoris
30% Achillea millefolium
30% Schisandra chinensis
10% Glycyrrhiza glabra 1:1

מינון: 5-10 מ"ל, 3 פעמים ביום 

 

פורמולה לטיפול באנדומטריוזיס המלווה בהפרעות במערכת העיכול, בנוזל:

 

30% Astragalus membranaceus
30% Achillea millefolium
25% Paeonia lactiflora
10% Glycyrrhiza glabra 1:1
5% Zingiber officinale

מינון: 5-10 מ"ל, 3 פעמים ביום 

 

לפורמולה זו ניתן להוסיף חליטות של צמחי מרפא כגון קמומיל (Matricaria recutita), שומר (Foeniculum vulgare), לבנדר (Lavandula officinalis), מליסה רפואית (Melissa officinalis), נענע חריפה (Mentha piperita), כמנון האניס (Pimpinella anisum) ופיליפנדולה (Filipendula ulmaria) במינון של כף לכוס מים, 3-5 פעמים ביום.

 

פורמולה לטיפול בכאבים אקוטיים הנובעים מאנדומטריוזיס, בנוזל:

לכאבים אקוטיים מוטב להשתמש בפורמולה נוזלית בלבד לשם השגת תוצאה מהירה. בנוסף, לא ניתן להשתמש בשמן מנטה בתמצית יבשה.
 

40% Viburnum prunifolium
25% Paeonia lactiflora
25% Corydalis yanhusou
10% Glycyrrhiza glabra 1:1
0.5% Oleum Mentha piperita

מינון: 5-10 מ"ל, לפי הצורך 

 

פורמולה לטיפול באנדומטריוזיס, בכמוסות:

 

100mg Vitex agnus castus
100mg Achillea millefolium
100mg Paeonia lactiflora
30mg Glycyrrhiza glabra
20mg Zingiber officinale

מינון: 1-3 כמוסות, 3 פעמים ביום

 

שילוב צמחי מרפא ותרופות לטיפול באנדומטריוזיס:

במידה וקיים שימוש בתרופות הורמונאליות (כגון גלולות למניעת הריון או אגוניסטים ל- GnRH), אין טעם לשלב גם צמחי מרפא הורמונאליים. במקרה זה ניתן להשתמש בצמחי מרפא אשר נועדו לטפל בתסמינים פרטניים (כגון דימום וסתי מוגבר או כאבי מחזור), צמחי מרפא אשר נועדו לחזק את מערכות העיכול והחיסון או צמחי מרפא המסייעים בהתמודדות עם סטרס כרוני.

במידה וקיים שימוש ארוך טווח בנוגדי דלקת שאינם סטרואידיים (NSAID) ניתן ליטול את צמח המרפא שוש קירח (Glycyrrhiza glabra) במינון נמוך באופן קבוע על מנת למנוע נזק לריריות מערכת העיכול.

במקרה בו קיים שימוש בתרופות נרקוטיות, יש לנקוט זהירות בשימוש בצמחי מרפא מרגיעים או מדכאי מערכת עצבים. צמחי המרפא כשותית (Humulus lupulus) וולריאן רפואי (Valeriana officinalis) עשויים להגביר את פעילותן של התרופות ולהגביר את משך או עוצמת השפעתן.

 

שמנים אתרים לטיפול באנדומטריוזיס:

השימוש בשמנים אתרים לטיפול באנדומטריוזיס עשוי לסייע בהקלה על התסמינים השונים, כאשר מטרות העל בטיפול הן השגת איזון הורמונלי, צמצום דלקתיות והפחתת כאב וסטרס
השמן העיקרי בו נשתמש לטיפול באנדומטריוזיס הוא מרווה בהירה (Salvia sclaria). שמן זה נחשב למחזק של הרחם ומאזן הורמונלי, הוא מסדיר את המחזור וכן מסייע להקלה בכאבים ובהפחתת דלקתיות. בנוסף, השמן נחשב למרגיע מאוד, והוא מסייע בהפחתה של סטרס.
שמנים נוספים שנבחר להשתמש בהם, לפי השפּעתם:


שמנים המסייעים לאיזון הורמונלי, כגון גרניום (Pelargonium graveolens), מרווה רפואית (Salvia officianalis), וטיבר (Vetiveria zizanoids), זרעי גזר (Daucus Carota), הליקריסום (Helichrysum italicum), וורדים (Rosa damascene), ברוש (Cupressus semperirens).


שמנים המסדירים מחזור ומחזקי הרחם, כגון וורדים (Rosa damascene), קמומיל רומאי (Chamamelum nobilis), יסמין (Jasmine officinale), גרניום (Pelargonium graveolens) ומרווה רפואית (Salvia officianalis).


שמנים המפחיתים דימום יתר (Menorrargia) או דימום בין המחזורים (Metrorrargia), כגון קמומיל רומאי (Chamamelum nobilis), ברוש (Cupressus semperirens), וורדים (Rosa damascene) ולימון (Citrus limonum).


שמנים המשפרים תפקודי הכבד (החשוב לייצור הורמוני המין, וכן הוא מסייע במצב של תקיעות של הדם) כגון רוזמרין (Rosmarinus officinalis), ברוש (Cupressus semperirens), זרעי גזר (Daucus carota) והליקריסום (Helichrysum italicum).


שמנים המפחיתים כאבים, כגון אגוז מוסקט (Myristica frangrans), ברוש (Cupressus semperirens), רוזמרין (Rosmarinus ofoicinalis), לבנדר (Lavandula officinalis), מנטה (Mentha piperita), פלפל שחור (Piper nigrum), ציפורן (Eugenia caryophyllata) וקמומיל גרמני (Chaomilla matricaria).


שמנים נוגדי דלקת כגון ציפורן (Eugenia caryophyllata), פלפל שחור (Piper nigrum), ילנג ילנג (Cananga odorata), לימון (Citrus limonum), לבנדר (Lavandula officinalis), מנטה (Mentha piperita) וקמומיל גרמני (Chaomilla matricaria).


בנוסף, בהתאם למצבה הרגשי של המטופלת, נבחר שמנים מרוממים או כאלו המפחיתים מתחים:
שמנים מרגיעים, כגון לבנדר (Lavandula officinalis), לבונה (Boswellia carteri), וטיבר (Vetiveria zizanoids), מליסה (Melissa officinalis), מיורן (Origanum marjorana), תפוז מתוק (Citrus aurantium sinensis), קמומיל גרמני (Chaomilla matricaria), או יסמין (Jasmine officinale).


שמנים מרוממים, כגון מרווה בהירה (Salvia sclaria), ברגמוט (Citrus Bergamia), תפוז מתוק (Citrus aurantium sinensis), מיורן (Origanum marjorana), וטיבר (Vetiveria zizanoids), לבונה (Boswellia carteri) ופטשולי (Pogostemon patchouli).

 

דוגמא לשמן ארומתרפי לטיפול כרוני באנדומטריוזיס:

 

שמן צמחי (שקדים, שומשום, זית, חמניות) 50 מ"ל
שמנים אתרים:  
מרווה בהירה (Salvia sclaria) 10 טיפות
גרניום (Pelargonium graveolens) 5 טיפות
ברוש (Cupressus semperirens)  5 טיפות
פלפל שחור (Piper nigrum) 5 טיפות

לבנדר (Lavandula officinalis)

הליקריסום (Helichrysum italicum)

5 טיפות
2 טיפות 
וורדים (Rosa damascene) 2 טיפות

 

אופן השימוש: יש למרוח את השמן על הבטן התחתונה, הגב התחתון וכפות הרגליים, 3 פעמים ביום, למשך מספר חודשים. השמן מומלץ לטיפול יומיומי. 

 

דוגמא לשמן ארומתרפי לטיפול אקוטי באנדומטריוזיס:

 

שמן צמחי (שקדים, שומשום, זית, חמניות) 50 מ"ל
שמנים אתרים:  
מרווה בהירה (Salvia sclaria) 15 טיפות
ברוש (Cupressus semperirens)  15 טיפות
אגוז מוסקט (Myristica frangrans) 10 טיפות
מיורן (Origanum marjorana) 10 טיפות
פלפל שחור (Piper nigrum) 10 טיפות
קמומיל גרמני (Chaomilla matricaria) 2 טיפות
וורדים (Rosa damascene) 2 טיפות

 

אופן השימוש: יש למרוח את השמן על הבטן התחתונה, 4 אצבעות מתחת לטבור, לפי הצורך, ולפחות 3 פעמים ביום. השמן מומלץ לטיפול בעת כאבי ווסת. 

 

תוספי תזונה לטיפול באנדומטריוזיס:

הערה כללית: בשנים האחרונות מתברר יותר ויותר כי יש הבדל ניכר בין הזמינות הביולוגית והפעילות הרפואית של תוספי תזונה המופקים ממקורות טבעיים לבין תוספי תזונה סינתטיים.

מומלץ לרכוש תוספי תזונה ממקור טבעי בלבד ועדיף מכך, להשיג את הרכיבים התזונתיים הנדרשים דרך התזונה במידת האפשר.

 

 • חומצה גמא לינולנית (GLA)- חומצת שומן חיונית אשר מפחיתה תסמיני דלקת וכאב, מהווה אבן בניין להורמוני מין, משפרת תפקוד עצבי ומפחיתה דלקתיות (תורמת להפחתה בייצור הורמונים מעוררי דלקת והגברה בייצור הורמונים פרוסטגלנדינים מפחיתי דלקת). בשמן נר הלילה קיימת כמות גבוהה של GLA.

מינון יומי מומלץ: 3-4 גרם ליום.

 • נוגדי חמצון (כגון סלניום, ויטמיני A, C, E)- מונעים נזקים חמצוניים והצמדות רקמות, מסייעים לפעילות תקינה של מערכת החיסון והמערכת ההורמונאלית ולניקוי הגוף מעודפי הורמונים ורעלים.

מינון יומי מומלץ: סלניום-כ- 100-200 מק"ג (לא מומלץ לחרוג מעבר ל- 400 מק"ג בשל חשש לרעילות), ויטמין A- כ-50,000 יחב"ל,
ויטמין C- כ- 1200-3000 מ"ג, ויטמין E- כ- 400 יחב"ל.

 • ויטמין E- ויטמין E הוא נוגד חמצון מסיס שומן, עובדה הנותנת לו תפקיד חשוב במניעת חמצון שומנים בכלל וחומצות שומן חיוניות בפרט, בנוסף, ויטמין E מסייע באיזון רמות הורמונים פרוסטגלנדינים. בנוסף, ויטמין E משתתף בתהליכים שונים במערכת הרבייה כגון ייצור הורמוני המין, נשיאת חמצן לאיברי הרבייה ועוד. יש להקפיד על נטילת ויטמין E ממקור טבעי בלבד (בדרך כלל שמן נבט חיטה). ויטמין E סינתטי הוא איזומר של המולקולה הטבעית, מתנהג שונה בגוף ואף עלול להיות מזיק.

מינון יומי מומלץ:כ- 400 יחב"ל.

 • פרוביוטיקה- תוסף המכיל חיידקים טובים המאזנים את אוכלוסיית החיידקים במעיים (פלורת המעי) ומסייעים לשיפור תפקוד מערכות העיכול והחיסון.

מינון יומי מומלץ: 1-2 כמוסות המכילות כל אחת לפחות 7 מיליארד חיידקים.

 • ביופלבונואידים – רכיבים טבעיים נוגדי חמצון (כגון פיקנוגנול) המסייעים בפינוי עודפי הורמונים מהגוף.
 • אבץ - מינרל המשמש כקו אנזים ומשתתף בתהליכים רבים בגוף הכוללים את המערכת ההורמונאלית ומערכת החיסון.

מינון יומי מומלץ: כ- 25-50 מ"ג.

מינון יומי מומלץ: תוסף המכיל כ- 50-100 מ"ג של כל ויטמין B למעט חומצה פולית (מינון של כ 400-800 מק"ג ביום),

ביוטין (ויטמין B7 – מינון של כ 50 מק"ג ביום) וויטמין B12 הניטל במינון של כ- 500-1000 מק"ג ביום). 

הערה: ויטמינים מקבוצת B פועלים טוב יותר יחדיו. במקרה של חוסר בויטמין מסוים נהוג לקחת תוסף של הויטמין החסר

יחד עם תוסף של קומפלקס ויטמיני B. בדרך זו לא יווצר מחסור יחסי של אף ויטמין מהקבוצה.

מינון יומי מומלץ: כ-250-800 מ"ג. עדיף ליטול מגנזיום מסוג ציטראט או אספרטאט. במידה ונוטלים תוסף מגנזיום, יש לשקול נטילת תוסף סידן משום
שמינרלים אלו עובדים יחד. היחס המומלץ הוא 1:2 לטובת הסידן.

 

היבטים של גוף נפש באנדומטריוזיס:

מהבחינה ההוליסטית, הרחם הינו מרכז היצירה. מיקומו באיזור צ'אקרת המין האחראית לא רק על מיניות, אלא בראש ובראשונה על החיוניות, על היצירה האישית אותה באנו להעניק לעולם, זרימה חופשית בחיינו ושמחת החיים הנובעת ממנה.
היצירה הגדולה ביותר של האישה נחשבת על ידי רבים כהבאת ילדים לעולם, אולם כל דבר שאנו עושים או יוצרים, הנובע מאתנו בטבעיות ולא מתוך מחשבה או צורך, מקושר לצ'אקרת המין ואצל האישה אל הרחם. מכאן גם השורש המשותף למלים יצר ויצירה.
במצב של אנדומטריוזיס ניתן להבחין בכמה רבדים המתרחשים בעת ובעונה אחת:
הראשון הינו הדימום, הנובע לא רק מן הרחם אלא גם מהאיברים הפנימיים. דימום זה מקושר מבחינה הוליסטית לסבל ולאבדן שמחת החיים, תחושות המאפיינות נשים הסובלות מהתופעה.
היבט נוסף מתייחס לתסמינים העמוקים של כאב, נפיחות, בחילות, הקאות והתעלפויות בזמן הווסת, המקושר עם תקיעות צ'י (אנרגיית) הכבד. אנרגיית הכבד נתקעת כאשר אין מקום ליצירה האישית של האדם וכאשר אין מקום למהות הייחודית המתגלמת בו לבוא לידי ביטוי בחיים.
היבט שלישי שניתן להבחין בו הוא הכאבים בעת קיום יחסי המין. נשים רבות הסובלות מהתופעה חולקות את האמונה: "עליי להילחם כדי להיות מי שאני". במקרים אחרים, תופעה זו עשויה לקרות גם בקרב נשים שחוו טראומה על רקע מיני האצורה ברחם, לרבות ניצול מיני, אונס בעבר או אף תחושה של איום מיני מתמשך בילדות. טראומה מסוג זה, מפרה את האיזון בין מערכות ההתמודדות המעניקות לאדם הרגשת שליטה על חייו, תחושת שייכות ותחושת משמעות. 
גישה מקובלת נוספת גורסת כי אנדומטריוזיס הינה תופעה ממנה סובלות נשים אשר להן קונפליקט בין הצורך להוליד ילדים ולדאוג להם, ובין הצורך להוכיח את עצמן בקריירה תובענית ולנהוג לפי קודי ההצלחה בעולם ה"גברי". 
מבחינה זו אנדומטריוזיס נחשבת ל"מחלת נשות הקריירה" והיא מקושרת אף לפחד מלהוליד ילדים או לדחיית הולדת הילדים בעבור קיום הקריירה, ובאה לידי ביטוי בהפרעות פוריות.
פן נוסף הראוי לציון הינו שרוב הנשים הסובלות מאנדומטריוזיס הינן נשים אשר להן מערכת יחסים סימביוטית עם אימן, בה מצד אחד קיימת תמיכה והשתתפות עמוקה של האם בחיי הבת - ומאידך האישה חשה צורך עז לרצות את אימה ולחיות לפי השקפות העולם שלה. שילוב זה יוצר אמביוולנטיות רבה המשלבת אהבה חזקה לצד כעס רב וצורך עז בהיפרדות לצד היעדר יכולת פנימית ליצור הפרדה בין רצונותיה ותקוותיה של האם עבור הבת, ובין רצונותיה ותקוותיה של הבת עבור עצמה.
אם נחבר את כל ההיבטים ההלו יחד, נוכל לראות כי המשותף לכולם הוא קונפליקט פנימי בין רצונותיה האישיים הפנימיים של האישה, ובין הצורך לרצות את החברה או את אימה. ריצוי מסוג זה, עשוי לגרום לסבל ואבדן שמחת חיים.

 

מחקרים על אנדומטריוזיס ורפואה טבעית:

 

תזונה ואורח חיים | צמחי מרפא | תוספי תזונה


צמחי מרפא - הקדמה | כללי | שוּש קירח | כוּרכום | מוֹרן שסוע עלים | ציפוֹרני חתוּל פרואניים | גִ'ינסנג קוֹריאני אדום | מיני אלכמילה | אכִיליאה קטנת פרחים | ציפוֹרני השטן

 

תזונה ואורח חיים

 

מחקר רנדומלי מבוקר (מאי 2009) בחן השפּעת עקה חמצונית ונוגדי חמצון על נשים עם אנדומטריוזיס.

למחקר נבחרו 83 נשים עם אנדומטריוזיס ו-80 ללא. כבסיס, נבדקה צריכת נוגדי חמצון בתזונה.

לאחר מכן, כמחצית מקבוצת הנשים עם אנדומטריוזיס נבחרה לקבל תזונה עשירה בנוגדי חמצון למשך 4 חודשים, כאשר תזונה זו סיפקה 150% מהצריכה היומית המומלצת של ויטמין A, 660% מהצריכה היומית המומלצת של ויטמין C ו-133% מהצריכה היומית המומלצת לויטמין E.

בהשוואה בין הנשים עם אנדומטריוזיס לאלו בלי נראה כי בנשים עם אנדומטריוזיס היתה צריכה נמוכה יותר של ויטמין C, ויטמין E וויטמין A וכן של אבץ ונחושת.

לאחר השינוי התזונתי נראו רמות נמוכות יותר של עקה חמצונית, ורמת נוגדי החמצון עלתה.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19476631

סקירה (יוני 2010) בחנה את הקשר בין צריכת שומנים בתזונה וסיכון לאנדומטריוזיס, דרך בחינת 12 שנים של מידע שנאסף במהלך מחקר קוהורט.

אמנם לא נמצא קשר בין צריכת שומנים כללית לסיכון אנדומטריוזיס, אך נמצא כי לנשים שצרכו חומצות שומן מסוג אומגה 3 בכמות הגבוהה ביותר היה סיכון נמוך ב-22% לחלות אנדומטריוזיס. בנוסף, לאלו שצרכו את הכמויות הגבוהות ביותר של שומן טראנס היה סיכון גבוה ב48% לחלות אנדומטריוזיס.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20332166

סקירה (אוגוסט 2004) בחנה נתונים על 504 נשים מתחת לגיל 65 אשר אובחנו עם אנדומטריוזיס על מנת לקשר בין צריכה תזונתית וסיכון לאנדומטריוזיס. נמצא כי צריכת ירקות ירוקים ופירות טריים מהווים גורם מגן, לעומת צריכת בשרים אדומים ולבנים המהווים גורם סיכון.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15254009

מחקר (דצמבר 2012) בחן השפּעת תזונה נטולת גלוטן על 270 מטופלות הסובלות מכאבים חזקים בעקבות אנדומטריוזיס. בתחילת המחקר נבדקו תסמינים של כאבי מחזור, כאבי אגן שאינם תלויי וסת ודיספראוניה. כל הנשים קיבלו תזונה נטולת גלוטן והתסמינים נבדקו שוב בתום שנה. 75% מהמשתתפות דיווחו על הקלה מובהקת בכאב. נראה שיפור במדדים של תפקוד גופני, בריאות כללית, חיוניות, תפקוד חברתי ובריאות הנפש בכל הנשים.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23334113

במעקב שבוצע כחלק ממחקר האחיות השני (אפריל 2013) נמצא קשר בין הסיכון לאנדומטריוזיס לבין BMI, ובנוסף נמצא קשר אפשרי לאופן פיזור השומן הבטני. המחקר בוצע על נתונים שנאספו מ-116,430 נשים בין השנים 1989-2011 וכללו את מקרי האנדומטריוזיס המאובחנים ומשקל וגובה בגיל 18, כאשר נתוני המשקל עודכנו כל שנתיים והיקף מותן וירך נמדדו ב-1993 וב-2005. 

סה"כ אובחנו 5,504 מקרים של אנדומטריוזיס, כאשר לנשים בעלות BMI גבוה יותר, הנוכחי וגם בגיל 18, היה סיכון מופחת לסבול מאנדומטריוזיס. קשר זה היה בולט יותר עבור נשים לא פוריות.

נשים לא פוריות הסובלות מהשמנת יתר היו בעלות סיכון מופחת של כ-60% לסבול מאנדומטריוזיס לעומת נשים בעלות משקל תקין. בנוסף, לנשים בעלות יחס מותן-ירך נמוך יותר היה סיכוי של פי 3 לסבול מאנדמוטריוזיס לעומת נשים בעלות יחס מותן-ירך גבוה.

http://humrep.oxfordjournals.org/content/early/2013/05/09/humrep.det120

במחקר עוקבה (קוהורט) ענק (מרץ 2016) בו נכללו מעל 100,000 נשים נמצא כי נשים עם אבחנה של אנדומטריוזיס נמצאות בסיכון גבוה יותר בכ-60% לתחלואה קרדיווסקולרית, במיוחד בנשים עד גיל 40. 

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27025928

במחקר עוקבה פרוספקטיבי גדול (מחקר האחיות השני, אוגוסט 2017), בו נכללו כ-72,000 נשים שהיו בהיריון ו-3,296 מקרים של אנדומטריוזיס, נמצא כי הנקה ממושכת יותר הייתה קשורה בסיכון נמוך יותר לאנדומטריוזיס.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28851765

מחקר חתך (מאי 2016) שנועד להעריך מהו שיעור הנשים הסובלות מהפרעות בתקופת המחזור ולבחון את התרומה של שיטות שונות של רפואה משלימה לטיפול בתסמינים הקשורים בכך.

בהתבסס על נתונים מסקר בריאות האישה האוסטרלי משנת 2012, במחקר הנוכחי נכללו הנתונים של 7,427 נשים בגילאי 34-39. מהנתונים עולה כי 3.7% מהנשים סבלו מאנדומטריוזיס, 41.2% מ-PMS, מדימום ווסתי לא סדיר סבלו-22.2%, 29.8% מדימום ווסתי מוגבר ו-24.1% מכאבי מחזור קשים.

נמצא כי נשים הסובלות מאנדומטריוזיס נטו יותר לפנות למטפלים בעיסוי ובדיקור, להשתמש בוויטמינים ומינרלים או בצמחי מרפא סיניים ולבצע יוגה או מדיטציה. נשים הסובלות מ-PMS נטו יותר לפנות לאוסטואפת, למעסה, לנטורופת או הרבליסט או למטפל ברפואה אלטרנטיבית ולהשתמש במגוון שיטות הרפואה המשלימה, מלבד צמחי מרפא סיניים. נשים הסובלות מדימום מוגבר נטו פחות לפנות לעיסוי או ליוגה ומדיטציה ונשים הסובלות מכאבי מחזור קשים נטו יותר להשתמש בארומתרפיה ובצמחי מרפא. 

החוקרים מסכמים כי הפרעות הקשורות במחזור הינן תופעה שכיחה, כאשר כ-57% מהנשים במחקר סבלו מתסמינים שונים. מנתוני המחקר עולה כי אומנם ישנו שימוש גבוה ברפואה משלימה, אך נשים רבות נוטות לעשות שימוש בתוספים ללא ייעוץ של איש מקצוע. מכאן, החוקרים קוראים לבחון היבטים של יעילות ובטיחות השימוש בתוספים שונים והצורך בפיקוח מקצועי.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27189381

 

חזרה לתחילת המחקרים

 

צמחי מרפא

 

הקדמה | כללי | שוּש קירח | כוּרכום | מוֹרן שסוע עלים | ציפוֹרני חתוּל פרואניים | גִ'ינסנג קוֹריאני אדום | מיני אלכמילה | אכִיליאה קטנת פרחים | ציפוֹרני השטן

 

הקדמה


המחקר העוסק בטיפול הצמחי באנדומטריוזיס לוקה מאוד בחסר. נכון לנקודת זמן זו (מרץ 2018) לא קיימים מחקרים קליניים בנושא. מנגד ישנם מחקרים קליניים רבים בשפה הסינית העוסקים ביעילות פורמולות סיניות לטיפול במחלה, אך מטבע הדברים אלה אינם נגישים לנו. לפיכך, רוב המחקרים המתייחסים לטיפול הצמחי המערבי באנדומטריוזיס מבוססים על מחקרי בעלי חיים ומחקרי מעבדה. בין הצמחים שנחקרו ניתן למצוא את שוש קירח (Glycyrrhiza glabra), כורכום (Curcuma longa), מורן שסוע עלים (Viburnum opulus), ציפורני חתול פרואניים (Uncaria tomentosa), ג'ינסנג קוריאני אדום (Panax ginseng), מיני אלכמילה (Alchemilla spp.), אכילאה קטנת פרחים (Achillea biebersteinii) וציפורני השטן (Harpagophytum procumbens). בהתבסס על מחקרים אלה ועל הידוע לנו על מנגנוני המחלה ועל מנגנוני הפעולה של הצמחים, ישנן מספר סקירות הסוקרות את הצמחים הרלוונטיים לטיפול במחלה. חלקם מוכרים לנו מן הרפואה הסינית כגון אנג'ליקה סינית (Angelica sinensis), קורידלית (Corydalis), קערורית סינית (Scutellaria chinensis), אדמונית (.Paeonia spp), פטריית פוריה (Poria cocos), מרווה סינית (Saliva miltiorrhiza), שכיזנדרה (Schisandra chinensis), ריבס (.Rheum spp), וצלע השור (.Bupleurum spp), ואחרים מוכרים ממסורות טיפול מערביות כמו קלנדולה (Calendula officinalis), גדילן (Silybum marianum), ותויה מערבית (Thuja occidentalis). מעניין לציין בהקשר זה כי דווקא צמחים מרכזיים בעלי השפעה הורמונלית כמו שיח אברהם מצוי (Vitex agnus castus) וקוהוש שחור (Cimicifuga racemosa) המוכרים לנו מהפרקטיקה הטיפולית טרם זכו להתייחסות מחקרית.

 

כללי

 

שתי סקירות תיאורטיות (נובמבר 2013, אוגוסט 2009) ומחקר מעבדה אחד (אוגוסט 2009) סוקרים את הצמחים הרלוונטים לטיפול באנדומטריוזיס ומציגים את הידוע לנו לגבי מנגנוני הפעולה של הצמחים הללו. על אף המחסור במחקרים קליניים בנושא, ישנם מחקרי בעלי חיים ומחקרי מעבדה המצביעים על הפוטנציאל שבשימוש בצמחי מרפא שונים הודות לפעילותם נוגדת שגשוג תאים ומשרה אפופטוזיס (שיפור יחס Bax/Bcl2, הפחתת גורם גידול וסקולרי אנדותלי VEGF), נוגדת חמצון (הגברת ביטוי אנזימים נוגדי חמצון אנדוגניים SOD,CAT, GPX,GST, הפחתת ROS), מרפה משככת כאב (הפעלת קולטנים אופואידים, העלאת רמות אנדורפינים, השפעה על פעילות דופמין וגאבא, חסימת קולטנים ל-PGE2 ברירית הרחם) ונוגדת הדלקת (מעכבי NFkB, מעכבי Cox2, מפחיתי ציטוקינים וכימוקינים דלקתיים TNFɑ, IL-1, IL-6, IL-8, MCP-1, VCAM-1, ICAM-1). בין הצמחים הללו מוזכרים צלע השור (.Bupleurum spp), אנג'ליקה סינית (Angelica sinensis), אנג'ליקה אירופאית (Angelica archangelica), קינמון (Cinnamomum zeylanicum), קורידלית (Corydalis), כורכום (Curcuma longa), שוש קירח (Glycyrrhiza glabra), שרף מור (Commiphora molol), פטריית פוריה (Poria cocos), אדמונית (Paeonia spp.), מרווה סינית (Saliva miltiorrhiza), תויה מערבית (Thuja occidentalis), ריבס (Rheum spp.), קערורית סינית (Scutellaria chinensis), גדילן מצוי (Silybum marianum), ג'ינג'ר (Zingiber officinalis), ספלילה (Centella asiatica), קלנדולה (Calendula officinalis), שכיזנדרה (Schisandra chinensis), אכילאה (Achillea millefoilum), כלידוניום (Chelidonium majus), פיטולקה (Phytolacca americana) ו-Alchemilla vulgaris. 
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23738681
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17575287

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19403929

 

חזרה לתחילת המחקרים

 

שוּש קירח


במעבדה (אוגוסט 2017), גליצריזין שבודד משורש שוש קירח (Glycyrrhiza glabra) הדגים פעילות נוגדת דלקת בתאי אפיתל רירית הרחם של עכברים שהושרתה בהם דלקת דמויית אנדומטריוזיס. גליצריזין עיכב את מסלול השעתוק הפרו דלקתי של NFkB, הפחית את ייצור של פרוסטגלנדין PGE2 וניטריק אוקסיד על ידי הפחתת הביטוי הגנטי של האזימים iNOS ו-COX2 והפחית ביטוי של הציטוקינים הדלקתיים TNFɑ ו-IL-1β.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28552807

 

חזרה לתחילת המחקרים

 

כוּרכום


סקירה (ינואר 2018) מציגה את העדויות המחקריות ממחקרי בעלי חיים ומחקרי מעבדה(יולי 2012, פברואר 2009, אוקטובר 2017, מרץ-אפריל 2017, אוקטובר 2012, מרץ 2012, ינואר 2018) ואת מנגנוני הפעולה של כורכום וכורכומין הרלוונטיים לטיפול באנדומטריוזיס.

מנגנוני הפעולה המצויינים הם: עיכוב שגשוג תאים (הפחתת ביטוי גורמי גידול EGF, (HER-2, FGF, VEGF, PDGF, IGF-1 והשריית אפופטוזיס (העלאת ביטוי החלבון מעודד האפופטוזיס p53, השריית אפופטוזיס מיטוכונדריאלי, שיפור יחס האנזימים מווסתי האפופטוזיס Bax/Bcl2, השריית ביטוי האנזים מפרק התא caspase-9), מניעת אנגיוגנזה (הפחתת ביטוי גורמי גידול VEGF, HIF-1α, PDGF-βR), פעילות נוגדת דלקת (עיכוב מסלול גורמי שעתוק פרו דלקתיים NFkB, AP-1, הפחתת ביטוי האנזים COX2, הפחתת ביטוי ציטוקינים דלקתיים IL-1, IL-6,IL-8 TGF-β, , TNFɑ), פעילות נוגדת חמצון (הגברת פעילות אנזימים נוגדי חמצון אנדוגניים דרך הפעלת מנגנון Nrf2, הפחתת ROS וחמצון שומנים), ועיכוב פלישה והצמדות תאים (הפחתת ביטוי אנזימים מפרקי מטריקס בין תאי MMP-2,3,9, הפחתת ביטוי מולקולות הצמדות תאים ICAM-1, VCAM-1).


הסקירה:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29080464

פירוט המחקרים שחלקם נכלל בסקירה:
 

- Kim KH, Lee EN, Park JK, Lee JR, Kim JH, Choi HJ, Kim BS, Lee HW, Lee KS, Yoon S. Curcumin attenuates TNF-α-induced expression of intercellular adhesion molecule-1, vascular cell adhesion molecule-1 and proinflammatory cytokines in human endometriotic stromal cells. Phytother Res. 2012 Jul;26(7):1037-47. 

- Swarnakar S, Paul S. Swarnakar S, Paul S. Curcumin arrests endometriosis by downregulation of matrix metalloproteinase-9 activity. Indian J Biochem Biophys. 2009 Feb;46(1):59-65.

- Cao H, Wei YX, Zhou Q, Zhang Y, Guo XP, Zhang J. Inhibitory effect of curcumin in human endometriosisendometrial cells via downregulation of vascular endothelial growth factor. Mol Med Rep. 2017 Oct;16(4):5611-5617. 

- Kizilay G, Uz YH, Seren G, Ulucam E, Yilmaz A, Cukur Z, Kayisli UA. In vivo effects of curcumin and deferoxamine in experimental endometriosis. Adv Clin Exp Med. 2017 Mar-Apr;26(2):207-213. 

- Jana S, Rudra DS, Paul S, Snehasikta S. Curcumin delays endometriosis development by inhibiting MMP-2 activity. Indian J Biochem Biophys. 2012 Oct;49(5):342-8.

- Jana S, Paul S, Swarnakar S. Curcumin as anti-endometriotic agent: implication of MMP-3 and intrinsic apoptotic pathway. Biochem Pharmacol. 2012 Mar 15;83(6):797-804. 

- Zhang Y, Cao H, Hu YY, Wang H, Zhang CJ. Inhibitory effect of curcumin on angiogenesis in ectopic endometrium of rats with experimental endometriosis. Int J Mol Med. 2011 Jan;27(1):87-94. 


בנוסף, מחקר מעבדה (מאי 2013) שנערך על שורות תאי משתית (סטרומה) ותאי אפיתל רירית רחם אקטופיים (מחוץ לרחם) ורגילים מצא שכורכומין עיכב את שגשוג התאים האקטופיים על ידי הפחתת ייצור והפרשה של אסטרדיול.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24639774

 

חזרה לתחילת המחקרים

 

מוֹרן שסוע עלִים


במחקר שנערך על חולדות נקבות (דצמבר 2016) שהושרה בהן אנדומטריוזיס על ידי השתלת רקמת רירית הרחם בדופן בטנן, נבחנה יעילות נטילה פומית למשך ארבעה שבועות של מיצויים שונים של מורן שסוע עלים (Viburnum opulus) בהקסן, באטיל-אצטט ובמתנול. נמצא שמיצויי מורן שסוע עלים באטיל אצטט ובמתנול הפחיתו במובהק את נפח השתלים והעלימו לגמרי את נדידת התאים לתוך חלל הבטן בהשוואה למצב הבסיס. כמו כן, חלה הפחתה מובהקת ברמות הציטוקינים הדלקתיים TNFɑ, IL-6 ובגורם הגידול הוסקולרי-אנדותלי VEGF. פעילות זו יוחסה לחומצה הכלורוגנית ולרכיבים פנולים נוספים שבצמח. פרטים נוספים אינם ידועים היות שהמאמר המלא אינו נגיש לקריאה.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27647013

 

חזרה לתחילת המחקרים

 

ציפוֹרני חתוּל פרואניים/אוּנה דה גאטוֹ

 

במחקר שנערך על 25 חולדות נקבות (פברואר 2011) שהושרה בהן אנדומטריוזיס על ידי השתלת רקמת רירית הרחם בדופן בטנן, נמצא כי נטילה פומית של תמצית ציפורני חתול פרואניים (Uncaria tomentosa) במינון 32 מ"ג ליום במשך 14 ימים הפחית במובהק את נפח השתלים בהשוואה לפלסבו (p=0.001). בעוד נפח השתלים עלה במובהק בקבוצת הביקורת בהשוואה למצב הבסיס (p=0.01), בקבוצת ציפורני החתול הפרואניים חלה הפחתה מובהקת (p=0.009).
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21030132

במחקר נוסף עם פרוטוקול טיפולי זהה, שנערך על 29 חולדות נקבות (2011) שהושרה בהן אנדומטריוזיס, נמצא שנטילת תמצית ציפורני חתול פרואניים (Uncaria tomentosa) במינון 32 מ"ג במשך 14 ימים עיכבה את התפתחות הזקיקים והופעה של גופיף צהוב בשחלות בקרב 90% מהחולדות והשרתה שגשוג חלש של רירית הרחם ב-90% מהחולדות, בהשוואה ל-88% ו-77.8% בהתאמה בקבוצת התרופה Leuprolide (אנלוג סינטטי של ההורמון האנדוגני GnRH המשמש במתן לדיכוי הפרשה עודפת של LH ו-FSH ועל ידי כך לדיכוי הורמוני המין), ובהשוואה ל-0% ו-20% בהתאמה בקבוצת הפלסבו. מסקנת החוקרים היתה שציפורני חתול פרואניים פועלים כאמצעי מניעה ומדכאים את ההשפעה ההורמונלית באנדומטריוזיס.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22030809

 

חזרה לתחילת המחקרים

 

גִ'ינסנג קוֹריאני אדום


מחקר על עכברות (דצמבר 2017) שהושרה בהן אנדומטריוזיס, בחן את השפּעת הג'ינסנוסייד Rg3 שמוצה מג'ינסנג קוריאני אדום (Panax ginseng) על גודל הנגעים והיקף הלייפת. נמצא כי נטילת התמצית במשך 8 שבועות צמצמה במובהק את גודל הנגעים והפחיתה את השגשוג והנדידה של התאים על ידי הפחתת הביטוי הגנטי של גורמי גידול (TGF-β1, CTGF) ואנזימים מפרקי מטריקס (MMP2,9). בתנאי מעבדה נמצא ש-Rg3 הפחית את ביטוי הגן miR-27b-3p בתאי המשתית שנדגמו מנגעי חולות אנדומטריוזיס הקשור בהשריית לייפת.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5732249/

מחקר מעבדה (פברואר 2018) שנערך על תאי משתית (סטרומה) שנדגמו מנגעי חולות אנדומטריוזיס מצא כי הנגזרת הספונינית של ג'ינסנג קוריאני אדום (Panax ginseng) הפחיתה במובהק את שגשוג התאים על ידי עיכוב הביטוי הגנטי של miR-21-5p) מולקולת מיקרו RNA המשתתפת בבקרת שעתוק התא), והשרתה אפופטוזיס תאי על ידי העלאת הביטוי הגנטי של האנזים מפרק התא קספאז 3.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28558522

 

חזרה לתחילת המחקרים

 

מיני אלכמילה (Alchemilla mollis, Alchemilla persica)
אלכמילה (.Alchemilla spp) הוא צמח נוגד דלקת, מחטא, משכך כאב, מכייח, מסייע לשיקום רקמות ולהחלמת פצעים, עוצר דימומים, משתן, נוגד שלשול ומצמת, יעיל לטיפול בטרשת עורקים ובסוכרת, מפחית דימום וסתי עודף, ומשמש לטיפול בתסמיני גיל המעבר.

מחקר שנערך על חולדות (ספטמבר 2015) בחן את יעילות מני הצמח בטיפול באנדומטריוזיס. 36 חולדות נקבות חולקו אקראית לקבלת מיצויים הידרומתנוליים של תפרחות ושורשי אלכמילה (A. mollis ו-A. persica), פלסבו או Buserelin acetate (אנלוג סינטטי של ההורמון האנדוגני GnRH המשמש במתן לדיכוי הפרשה עודפת של LH ו-FSH ועל ידי כך לדיכוי הורמוני המין) במשך 28 ימים. נמצא שמיצוי מתנולי של תפרחות אלכמילה (A. mollis ו-A. persica) במינון 20 מ"ג (אך לא של השורשים) הפחית במובהק יצירת ציסטות באזור המושתל ובשחלות (אנדומטריומות) וכן הפחית במובהק את מספר הנגעים האקטופיים וחומרתם בחלל הבטן ואת רמות הציטוקינים TNFɑ, IL-6 וגורם גידול וסקולרי אנדותלי VEGF בהשוואה למצב הבסיס (p<0.05- 0.01 בכל המדדים). אף על פי שלא נערכה השוואה ישירה בין קבוצות הצמחים וקבוצת התרופה, נראה כי הטיפול התרופתי היה יעיל יותר מן הצמח (p<0.001 בהשוואה למצב הבסיס בכל המדדים). לעומת זאת לא נצפו הבדלים מובהקים בממצאים ההיסטולוגיים ובמצב הדלקת בקבוצת הפלסבו בהשוואה למצב הבסיס. ההשפעה המיטיבה יוחסה לרכיבים הפנולים חומצה כלורגנית וחומצה קפאית שבתפרחות הצמח.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25700659

 

חזרה לתחילת המחקרים

 

אכִילאה קטנת פרחים (Achillea biebersteinii)


במחקר שנערך על חולדות נקבות (אפריל 2014) שהורשה בהן אנדומטריוזיס על ידי השתלת רקמת רירית הרחם בדופן בטנן, נבחנה יעילות נטילה פומית למשך ארבעה שבועות של מיצויים שונים של אכילאה קטנת פרחים (Achillea biebersteinii) בהקסן, באטיל-אצטט ובמתנול. נמצא שמיצויי אכילאה קטנת פרחים באטיל אצטט הפחית במובהק את נפח השתלים והעלים לגמרי את נדידת התאים לתוך חלל הבטן בהשוואה למצב הבסיס (p<0.001). כמו כן, חלה הפחתה מובהקת ברמות הציטוקינים הדלקתיים TNFɑ, IL-6 ובגורם הגידול הוסקולרי-אנדותלי VEGFי (p=0.01-0.001). פעילות זו יוחסה לבפלובונואידים שבצמח.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24495394

 

חזרה לתחילת המחקרים

 

ציפוֹרני השֹטן (Harpagophytum procumbens)

 

מחקר תצפיתי (2006) מצא שתמצית הידרו-אתנולית יבשה של ציפורני השטן (Harpagophytum procumebens) בטווח ריכוזים של 2.6:1 עד 3.1:1 ובמינון 1600 מ"ג ליום (מינון שווה ערך ל-4.5 גרם צמח יבש) שניתנה ל-12 נשים הסובלות מאנדומטריוזיס מאובחן במשך 12 שבועות, היתה יעילה לטיפול בתסמיני אנדומטריוזיס על ידי שיכוך כאבים והפחתת הדלקת (ציטוקינים דלקתיים, לויקוטריאנים, טרומבוקסן, פרוסטגלנדין E2). כבר כעבור ארבעה שבועות חלה הפחתה בתסמינים כגון כאבי וסת (dysmenorrhea) וכאבים בזמן יחסי המין (dyspareunia) בקרב שש מטופלות. כל המטופלות דווחו על שיפור בתסמינים ובאיכות החיים כעבור שמונה שבועות. 

Arndt D, Bobermien K, Heyer H, et al. Geburtsh Frauenheilk. 2006;67(S1): PO-E03–10. 

WO/2006/114422. Use of Devil’s Claw (Harpagophytum procumbens) Root Extracts for Endometriosis Treatment. 2006.

Mills S, Bone K. Principles and Practice of Phytotherapy. Churchill Livingstone, Edinburg, 2000.

 

חזרה לתחילת המחקרים

 

תוספי תזונה

 

מחקר רנדומלי (מאי 2012) בחן השפּעת תיסוף נוגדי חמצון על כאבים באגן ואנדומטריוזיס.

59 נשים בגילאי 19-41 עם כאבי אגן והיסטוריה של אנדומטריוזיס או אי פוריות גויסו לצורך המחקר. הן חולקו רנדומלית לשתי קבוצות: הקבוצה הראשונה קיבלה ויטמין E במינון של 1200 יחב"ל וויטמין C במינון 1000 מ"ג ביום, השניה קיבלה פלסבו יומי למשך 8 שבועות.

המחקר הראה כי בקבוצת ההתערבות נראה שיפור ב43% מהנשים שסבלו מכאב כרוני יומיומי. בקבוצה זו נראה גם שיפור בדיסמנוריאה ודיספרוניה. נצפתה ירידה מובהקת גם במדדי דלקת.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22728166

בסקירה (יולי 2017) מוצגים הממצאים ממחקרים פרה-קליניים בנוגע להשפעה של רזברטרול במצבים של אנדומטריוזיס ומנגנוני הפעולה האפשריים. לטענת החוקרים, רזרבטרול עשוי להוות רכיב טבעי יעיל לטיפול באנדומטריוזיס בשל השפּעתו הרפואית רחבת ההיקף, הכוללת פעילות אנטי-פרוליפרטיבית (מפחיתה שגשוג תאים), אנטי-דלקתית, אנטי-נאופלסטית (נוגדת גידולים) ונוגדת חמצון, וכן בשל היותו רכיב נפוץ במגוון רחב של צמחים.

החוקרים מסכמים כי במודלים של חיות מעבדה עם אנדומטריוזיס, רזברטרול נמצא יעיל להפחתת מספר ונפח הרקמות הרחמיות, לדיכוי פרוליפרציה, לצמצום התפתחות כלי דם חדשים, להפחתת תהליכים דלקתיים ולהגברת אפופטוזיס (תמותת תאים). מחקרי מעבדה מראים כי רזברטרול תרם להפחתת ההתפשטות של תאי הרחם ולדיכוי התגובה הדלקתית.

החוקרים מסכמים כי לרזברטרול השפעה מגינה מפני אנדומטריוזיס באמצעות מספר מסלולי תקשורת תאית, אולם נדרשים מחקרים נוספים על מנת להעריך את היעילות הקלינית ולהמשיך ולבחון את מנגנוני הפעולה המדויקים. 
ttps://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28458160

 

חזרה לתחילת המחקריםחזרה לתחילת העמוד

חזרה לעמוד הקודם